STAR GAZETESİ: HACİZ MEMURLARI ELİ BOŞ DÖNDÜ

Yayınlandı: 09/07/2012 / 6352 Sayılı Kanun Tam Metni (İcra İflas Bölümleri), Ev Haczi, Ev Haczi Uygulaması Bitiyor
Etiketler:,

9 Temmuz Pazartesi Star Gazetesi

Yasanın ilk günü haciz memurları eli boş döndü, borçlular nefes aldı

Hüseyin Özay / ANKARA

Haciz memurları, 3’üncü Yargı Paketi’nin yürürlüğe girmesinin ardından ilk mesai gününde neredeyse iş ya-pamadı. Ev eşyalarının haczini sınırlayan yeni yasa nedeniyle memurlar eli boş dönünce borçlular sevindi.

Kamuoyunda 3’üncü Yargı Paketi olarak bilinen Yargı Hizmetlerinin Etkinleştiril-mesine İlişkin Yasa’da yer alan, evlerde bulunan tek eşyaların haczedilememesine ilişkin hükümler, haciz kıskacındaki binlerce borçluyu sevindirdi. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından 6 Temmuz tarihinde, evlere hacze giden memurlar,  konutlarda çift eşya aradı. Çift eşya bulamayan haciz memurları ise borçlulara ‘Borcunuzu en kısa sürede ödeyin’ diyerek, konutlardan eli boş ayrıldı.

Memurlar evlerde çift eşya aradı

Binlerce kişinin hapisten çıkmasını sağlayan 3. Yargı Paketi, borçlulara adeta bayram yaptırdı. ‘Çek Mağdurları’, ‘Haciz Mağdurları’, ‘Banka Mağdurları’ adları ile sanal alemde örgütlenen bir çok borçlu, yasanın yürürlüğe girmesinin ardından, haciz işlemlerinde yaşananları üyeleriyle paylaştı. Mağdurların oluşturduğu sitelerde yer alan bilgilere göre, yasanın ilk günü olan 6 Temmuz’da haciz memurları evlerde sadece çift eşya aradı. Eğer, bir evde iki televizyon varsa bunun sadece birisi haczedildi. Evde bulunan tek eşyalarda ise haciz işlemi uygulanmadı. Yine işyerlerindeki haciz işlemleri ise yasada yer alan ‘Meslek ve işleri aksatacak makinelere haciz uygulanamaz’ hükmüne takıldı.

MEMUR ODALARI GEZDİ BİRŞEY ALMADAN ÇIKTI

3’üncü Yargı Paketi’nin yasalaşmasıyla birlikte, borç yüzünden eve haciz gelmesi ve ev eşyalarının haczedilmesi artık tarihe karıştı. Vatandaşlar için drama dönüşen ev eşyalarını haczetme olayına son verecek uygulama 6 Temmuz’da başladı. Buna göre icra memurları artık evlerden TV, koltuk, buzdolabı alamıyor. Eğer bu eşyaların herhangi birinden iki tane varsa birini haczedebiliyor. 6 Temmuz’da başlayan uygulamanın ilk gününde yaşananlar şöyle:

-E.Ş: “35 senelik icra takipçisiyim. Dün haciz günümüzdü. Borçlu kapıyı açtı. Durumu anlattık. Borçlu ‘buyurun’ dedi. Memur odaları gezdi. Çift eşya aradı, bulamadı. Borçluya, borcunu ne zaman ödeyeceksin, dedik. ‘Durumum yok’ dedi. Evden bir şey almadan çıktık.”

-M.T: “Müjde yasa yürürlüğe girmiş. Dün haciz için geldiler. Evde, çift eşya, antika eşya ve altın mücevher aradılar. Bir şey olmadığı için, tutanak tutup ayrıldılar.”

Reklamlar
yorum
 1. sargoz dedi ki:

  Sayfa yoruma kapanmıştır. Yeni sayfamız olan AVUKATLAR HACİZDE GÖREVLİ DEĞİL ‘de yorumlara devam ediyoruz.

 2. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  EVİNİZE HACİZ BEKLİYORSANIZ MUTLAKA YENİ YASANIN BİR KOPYASINI VE GEREKÇELERİNİN BİR KOPYASINI EVİNİZDE DAİMA HAZIR TUTUN VE BİLMEYEN İCRA MEMURUNA GÖSTERİN.
  AYRICA BUNA RAĞMEN EVDEN EŞYA KALDIRMAYA VEYA EŞYA YAZMAYA BAŞLARSA MUTLAKA POLİS ÇAĞRIN VE KANUNU POLİSİN YANINDA KENDİSİNE TEKRAR OKUYUN.HALA EŞYAYI KALDIRMAYA GAYRET EDİYORSA POLİSLERİN YAKA NUMARALARINI ALIN VE BİR YAZIT DÜZENLEYİN.BUNLARA RAĞMEN EŞYALARIMI YAZIYOR VE KALDIRIYOR GİBİLERİNDEN.BUNUDA POLİSLERE MUTLAKA ORADA İMZALATIN VE MEMURA DEYİNKİ YİNE 3652 SAYILI YASADA GEÇERLİ OLAN KANUN MADDESİ GEREĞİ MEMURİYETİNİZİ KÖTÜYE KULLANMANIZDAN DOLAYI 2-5 YIL HAPİS CEZASI İLE ŞİKAYETTE BULUNACAĞIM.
  AMA DEDİĞİM GİBİ BU KANUNLAR MUTLAKA ELİNİZİN ALTINDA OLSUN.YARGITAY NE DER DİYE BEKLEMEYİN.ZİRA KANUN AÇIK VE SARİH.AŞAĞIDA GEREKÇELERİDE DÖKTÜM.

 3. Ahmet dedi ki:

  Arkadaslar tekrar soruyorum…
  Bilgisi olan arkadaslar lutfen bir cevap yazarsa..

  Kredi karti borcu yuzunden bana ulasamadiklari icin abime kiz kardesime ablam icra kagidi gondermislet hende onlarin adina….

  7 gun icinde cevap verelimmi burda bu kisi oturmuyor diye.

  Yoksa bir islem yapmasakmi acaba.
  Sonra borcu kabullendiniz deyip evlere icraya giderlermi

 4. aybars dedi ki:

  arkadaşlar şöyle bir dilekçe yazdım nasıl olmuş.ltf yorum yapsın hukukçu arkadaşlar tşkler.yarın vereceğim.

  HAKİMLİĞİ’NE

  İCRA MÜDÜRLÜĞÜ :7. İCRA MÜDÜRLÜĞÜ

  DOSYA NO :2012/4592 ve 2012 / 5663

  YAKINAN :

  KONU : İİK. Madde 82 – Borçlu ve borçlu ile aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için gerekli her türlü eşyanın haczedilemezliği hükmü bulunmaktadır. Tutanağa geçen ve evimden 12 Temmuz 2012 tarihinde kaldırılan eşyalar benim, eşimin ve 2.5 yaşında ve 13 yaşında olan 2 çocuğumun kullandığı kişisel ve/veya ortak eşyalardır.Şikayetimizin kabul edilerek bu nedenle İcra Müdürlüğünün yeni yasaya aykırı olarak evimde olan tek televizyonu ve çocuğuma ait olan evimde bulunan tek bilgisayarı almış olmasından dolayı yapmış olduğu işlemini şikayet zorunluluğu doğmuştur.icra müdürünün 12/07/2012 tarihli kararının kaldırılması yüksek huzurlarınıza talebimizdir.

  AÇIKLAMALAR :

  1- Yukarıda Müdürlüğünü ve esas numarasını belirttiğim icra dosyasından takibin kesinleşmesi üzerine benimde olduğum ortamda konutuma girilerek fiili haciz işlemi gerçekleştirilmiştir.

  2-İİK. Madde 82 – Borçlu ve borçlu ile aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için gerekli her türlü eşyanın haczedilemezliği hükmü bulunmaktadır. Evimden alınan 1 adet televizyon ve ilköğretim 7. sınıf öğrencisi olan oğluma ait ve her ikisi de 1′ er adet olan eşyalarım benim, eşimin ve çocuklarımın kullandığı kişisel ve/veya ortak eşyalardır.Ancak ilgili icra müdür yardımcısı ikazıma rağmen bu eşyaları kaldıracağını beyan etmiş ve akabinde eşyaları ilgili alacaklı vekille beraber evimden almıştır.Bu konu ile ilgili 7.İcra Dairesi Müdür Yardımcısı Sayın Mesut AKELMA’ ya yaptığının yeni yasada üstüne basılarak yapılmış olan değişikliğe göre; Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri haczedilebilir eşyalar olacak. Yani söz konusu eşyalardan sadece bir tane varsa haczedilemeyecek. Örneğin, evde iki çamaşır makinesi veya 2 televizyon varsa sadece birisi haczedilecek, sadece bir tane bulunuyorsa, söz konusu eşya haciz kapsamına alınamayacak tarzı hükümler olmasına ve 3.Yargı Reform paketi hakkında açıklamalar yapan Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin tarafından basın yoluyla defalarca yapılan borçlu ile aynı çatı altında yaşayan hiç kimsenin gerekli ve her türlü ev eşyası haczedilemeyecektir. Yasanın uygulama istisnası para, banknot, altın ve gümüş gibi değerli şeyler haczedilebilecektir, şeklinde olan açıklamasını ilettiğimde bana bunun medya abartması olduğunu ve kendisinin istediği herşeyi haczedebileceğini söylemiştir.Kendisine müteakip kereler yasanın şu an içinde bulunduğumuz 12 Temmuz 2012 tarihinde yeni şekliyle uygulanması gerektiğini ve devlet memuru olmam nedeniyle maaşımdan ilgili kanunlar gereği kesinti yapabileceklerini söylememe rağmen bana istediğiniz yere şikayet edebilirsiniz ve ayrıca Yargıtay tarafından konu ile ilgili yeni kararlar almadan kimse bir şey yapamaz şeklinde cevap vermiştir.Hatta daha ileriye giderek yarın gelin beraber İcra Hakimine gidelim o da size aynı cevabı verecek derecede kendisinden emin olarak yeni kanunu tanımadığını beyan etmiştir..
  3-Aynı konu ile ilgili , Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan bir konuşmada artık öyle doğrudan icra takibi olmayacak, İcra dairelerinde para ile temas kesilecek, vatandaşın evinde kullandığı lüzumlu eşyalar haczedilmeyecek şeklinde çok net olan konuşmaları olmasına rağmen ilgili icra müdür yardımcısı yukarıda belirttiğim şekilde yeni yasaya aykırı olarak hareket etmiştir.

  4-Yapılan bu işlemler ikamet etmiş olduğum askeri lojmanlarda yapılmış olup, görevli Eskişehir 7. İcra Dairesi Müdür Yardımcısı tarafından evime gelenlerin kimler olduğu dahi bildirilmeden polis nezareti olmadan 5-6 kişiyle girilip 2.5 yaşında ve 13 yaşında olan 2 oğlumun gözü önünde sosyal ve içtimai durumum ve devlet memuru olmam hiç gözönüne alınmadan tabiri caizse sanki baskın yapar gibi hareket edilerek çocuklarımın psikolojileri bozulmuştur.2.5 yaşındaki çocuğumun ve 13 yaşındaki çocuğumun günümüzde iletişim olarak en önemli etkeni sayılan ve evimde tek adet olmasına rağmen icra müdür yardımcısı tarafından alınmasından sonra psikolojileri aşırı derecede bozulmuştur.Öyleki 2.5 yaşında olan çocuğum 1 haftadır televizyonu aramakta ve sürekli ağlamaktadır.Ayrıca günümüzde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN her defasında artık okullarda tablet bilgisayar uygulamasına geçileceğini belirtmektedir.Bunu gözönüne alırsak derslerinde çok başarılı olan çocuğumun eğitim durumunu ve artık günümüzde her türlü eğitim faaliyetinin internet ortamında desteklendiğini düşünürsek Sayın İcra Müdür Yardımcısının evde tek olan ve çocuğuma ait olan eski model olan ve piyasa değeri en fazla 200-300 tl olan masaüstü bilgisayarı lüzumlu cihaz olarak görmemesi de açıkcası çok manidardır.Diğer taraftan gelişmekte olan 2.5 yaşındaki çocuğum evde bulunan tek televizyonun alınmasından sonra psikolojik olarak aşırı derecede kötü yönde etkilenmiştir.Şimdi Sayın Hakimim tüm samimiyetimle size sormak isterim ki bulunduğumuz çağda hangi zihniyet, 2 çocuğun olduğu bir evde günümüzün en önemli iletişim aracı olan televizyonu lüzumsuz görebilmektedir. Öyle ki kış aylarında okulların meteoroloji nedeniyle tatil edilmesini dahi televizyondan öğreniyoruz.Tüm bu açıklamalarım ışığında sizlerden tek ricam devlet memuru olarak bizlerin dolandırıcı olmadığı, borçlarımızın kanunlar çerçevesinde maaşlarımızdan kesildiğini ve toplum içindeki sosyal durumumuzu düşünmeniz ve alacaklı vekili isteğiyle eve baskın yapılırmış gibi kamyonetle ve 5-6 kişiyle gelinmesinin aile halkının ve özellikle çocukları nasıl etkileyeceğinin neden düşünülmemiş olmasının değerlendirilmesidir.
  5-İcra müdürlüğünün işlemi yeni yasaya göre kesinlikle yasal değildir.

  6-İcra müdürünün işlemini şikayet ediyor, aynı şekilde Cumhuriyet Başsavcılığı, İlgili alacaklı vekilin barosu ve Adalet Bakanlığına da gerekli şikayetleri yapacak olup yüksek huzurlarınızda alınmış olan yanlış kararın kaldırılmasını ve, beni ve ailemi derinden mağdur edecek şekilde alınmış olan lüzumlu eşyalarımın en kısa sürede iadesini talep ediyorum.
  7-Eskişehir 7. icra dairesinin evimden almış olduğu eşyalara ait tutanak yeni yasaya aykırı olduğu nedeniyle tarafımdan imzalanmamış olup, kendileri de bunu kabul etmişlerdir.
  SONUÇ VE İSTEM : İcra müdürlüğünün yasaya aykırı vermiş olduğu kaldırılma işleminin iptalini ve sözkonusu normal hayatımızı idame ettirebilmemiz için gerekli olan ev eşyalarının tarafımıza en kısa sürede iade edilmesini talep ve arz ederim.

  • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

   Yarın bu dilekçeni mutlaka savcılığa,ve hakimliğe ver ayrıca adalet bakanlığına bu isimleri vererek mutlaka şikayetde bulun.Herşeyden önce icra memurunun yeni yasayla görevini kötüye kullanmadan dolayı 2 ile 5 yıl arasında hapisini isteyebilirsin.Ayrıca benim TBMM nin gerekçeli kararlarını istersen kopyalayıp ekine koyabilirsin.Dediğin şekilde haciz yeni yapılıyorsa bunu yapmaya hakları yok ama daha önceden sana yeddiemin olarak bırakıldıysa alabilir.Sanıyorum senin anlatmana göre ilk defa geldiler.İlk defa gelipde eşya kaldırma yaptılarsa yeni yasaya göre yandılar.Adalet bekanlığına ve Bimere de mutlaka dilekçelerini isimleri ile birlikte ilet.Allah kolaylık versin.Senin işin kolay.Onlar yandılar.

  • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

   Aybars.Ayrıca sana Adalet bakanlığından 2 telefon veriyorum.Onlara dosya numaralarını vererek şikayette bulunabileceğin gibi onlar geri dönerek icrayı yapanı bularak gerekenleri yapıyorlar.
   0312.218 74 09
   0313.417 77 70

   • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

    PARDON.2.yazdığımda 312 ile başlayacak yanlılıkla 313 yapmışım.

  • Anonim dedi ki:

   Sayın aybars dilekçeye şunuda ekleyin, Geçici madde ile önceki takip işlemleri geçerli olmasına rağmen bu maddeye dayandılar ancak bu madde takip dosyaları değil takip işlemleri için geçerli olup haciz de yeni yapılan bir takip işlemi olduğu için gibi bir düzenleyin

 5. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  TAAHHÜDÜ İHLAL YASASIDA ALAHIN İZİNİ İLE BU SENE SONUNA KADAR MUTLAKA ÇIKACAKTIR.BU HÜKÜMETİN OLMAZSA OLMAZIDIR.
  YA TEK MADDE HALİNDE,YA 4.PAKET İLE VEYA BİREYSEL İFLAS YASASI İLE.
  ALLAH HERKESİN YARDIMCISI OLSUN.

  • ahmet dedi ki:

   Celal bey 2-3 yazı önce Ahmet ninki ile bir soru sormuştum bir yardımcı olabilirmisiniz lütfen

   • Ahmet dedi ki:

    Lutfen bir cevap bir bilen yardimci olabilirmi

    • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

     Aşağıda cevap verdim.Sıkılacak birşey yok.Halledebileceğin bir olay.Kolay gelsin.

 6. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  İŞTE BUDA HACİZLERİN EVLERDEN BİTTİĞİNE DAİR TBMM.NİN GEREKÇELİ KARARI.BUYURUN ARAYIN KANUNLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜ BUNLARI SİZE SUNACAKLARDIR.

  Madde 9- Maddeyle, alacaklı ile borçlu arasındaki menfaat dengesinin sağlanması, temel hak ve
  özgürlüklerin korunması, haczinde ekonomik yarar bulunmayan ya da muhafazasında ve satışında güçlük
  çekilen eşyaların hacizlerinin önlenmesi amaçlanmaktadır. Düzenlemeye göre, ekonomik faaliyeti
  sermayesinden ziyade bedeni çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli her
  türlü eşya, borçlu ile aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için gerekli her türlü eşya ile öğrenci bursları
  ve diğer kanunlarda haczi yasaklanan mal ve hakların haczedilemeyeceği hükme bağlanmaktadır.
  Ayrıca, icra memurunun mal ve hakların haczi konusunda değerlendirme ve takdir yetkisine sahip
  olduğu açıkça belirtilmek suretiyle uygulamada karşılaşılan tereddütlerin giderilmesi amaçlanmaktadır.
  2004 sayılı Kanunun “Tutanaklar” kenar başlıklı 8 inci maddesine bu Tasarının çerçeve 2 nci
  maddesiyle yeni bir fıkra eklenerek, icra ve iflas dairelerince verilen kararların gerekçeli olarak tutanaklara
  yazılması hükmü getirilmiştir. Bu hüküm gereğince, icra memurunun yapacağı değerlendirme sonucu bir
  şeyin haczedilip haczedilemeyeceği konusundaki kararını gerekçeli olarak verecektir. Böylece icra
  memurunun keyfi kararlar vermesinin önlenmesi ve denetim kolaylığının sağlanması amaçlanmaktadır.

 7. ahmet dedi ki:

  Arkadaşlar bir şey soracaktım. Bilgisi olanlar lütfen cevap versin….

  Benim kredi kartı borcumdan dolayı bana ulaşamayınca Abime Kız kardeşime Ablama yani 1.derece tüm akrabalara icra kağıdı göndermişler hemde onların isimlerine ….

  Ne yapmamız gerekiyor acil cevap…..

  7 gün içinde cevap vermekmi lazım yoksa hiç bir şey yapmasak mı….

  Yoksa ben dosyaya gidip benim adresim ve yazışma adresim şudur diye dilekcemi versem…..

  • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

   İlgili icra dairesine gidip borcun onlar ile ilgisi olmadığını kendine ait olduğunu ve kendi iletişim adresini vermelisin.Onlarında bu borç ile ilgilerinin olmadığını ve kendileri ile birlikte oturmadığına dair ilgili icra dairesine dilekçelerini vermelerilazım.

  • Sargoz dedi ki:

   Ahmet Bey,

   Haklarında yersiz ve haksız icra takibi başlatılan akrabalarınızın hepsi kendi adlarına ayrı ayrı 7 gün içinde (tebligat tarihinden) ödeme emrini gönderen icra dairesine direk olarak yada en yakın adliyedeki nöbetçi icra müdürlüğüne BORCA İTİRAZ DİLEKÇESİ verecekler. (kısaca dilekçede icra dairesi ve dosya numarasını yazıp böyle bir borcum yoktur diyecekler)

   Akrabalarınıza 89/1 de gönderilmiş olabilir. Bunuda itiraz edeceklerler.

   Süresinde itiraz edilmez ise takip kesinleşir.

 8. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  İŞTE SİZE TBMM.NİN GEREKÇELİ KARARI.BUNDAN SONRA SIKIYSA ESKİ DOSYALARDAN HACİZ VE MUAHAFAZA YAPSINLAR.DİKKAT EDİN BEYLER YANLIŞ YERDE OYNUYORSUNUZ.

  Madde 26- Maddeyle, 2004 sayılı Kanunda yapılan değişikliklere ilişkin geçiş hükümleri
  düzenlenmektedir.
  Geçici 9 uncu maddeyle, 2004 sayılı Kanunda değişiklik öngören Tasarının kanunlaşarak yürürlüğe
  girmesinden önce başlatılan icra takiplerinde ilgililere yapılacak ödemelerin banka hesap numaralarına
  yapılabilmesi için altı aylık süre tanınmaktadır.
  Geçici 10 uncu maddeyle, Tasarının kanunlaşarak yürürlüğe girmesinden önce başlatılan takip
  işlemlerine değişiklikten önceki hükümlerin uygulanacağı hükmü getirilmektedir. Böylece, daha önce
  başlatılan takip işlemleri bakımından hangi hükümlerin uygulanacağı hususunda doğabilecek
  tereddütlerin giderilmesi amaçlanmaktadır.
  Geçici 11 inci maddeyle, Adalet Bakanlığının, 2004 sayılı Kanunun değişik 88 inci maddesinin
  dördüncü fıkrası gereğince hukuki ve teknik her türlü altyapıyı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten
  itibaren bir yıl içinde tamamlaması ve lisanslı yediemin depoları faaliyete geçinceye kadar o yerdeki
  mevcut depo ve garajlarda muhafaza işlemlerine, mevcut yönetmelik ve ücret tarifeleri çerçevesinde
  devam olunmasına ilişkin geçiş hükmü getirilmektedir. Öte yandan lisans alamayan mevcut depo ve
  garajlarda muhafaza edilen ancak hukuken muhafazasına gerek kalmayan malların tasfiye usulüne ilişkin
  geçiş hükmü getirilmektedir

  • İast dedi ki:

   Bana kisaca yazarmisiniz dogru mu bu? Yani gercekten hersey eskisi gibi? Yanlis anlamaktan korkuyorum( yabanciyim). Eskisi gibiyse eski dosyalar icin ne anlami varki bu yasanin o zaman? İnsan degilmiyiz o zaman?

 9. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  İYİ BİR HUKUKÇUNUN GEREKÇESİ.GERİSİ BOŞ.

  YASA GERİYE YÜRÜYECEK Mİ? YASANIN YÜRÜRLÜK TARİHİNDEN ÖNCEKİ İCRA TAKİPLERİ

  Geçici Madde 10- Maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan iş ve işlemler hakkında, değişiklikten önceki hükümler uygulanır.
  Bu madde yeni düzenlemelerin bütünü göz önünde bulundurularak yorumlanmalı. Yeni düzenlemeler ile icra işlemleri için bir dizi yeni kural getirilmekte, işte bu kurallar için maddenin yürürlük tarihinden önceki hükümler geçerli olacaktır. Örneğim asgari ücretin altındaki takipler için iadeli taahhütlü mektup zorunluluğu maddenin yürürlük tarhinden sonra geçerli olacaktır. İcra takipleri bu yasanın yürürlük tarihinden önce başlatılsa bile bu değişikliklerin yürürlük tarhinden sonraki uygulamalar için yeni hükümler geçerli olacaktır, aksini düşünmek anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır.

  • İast dedi ki:

   Kafamiz cok karisik gercekten hic bir sey anlamiyorum artik. Ne geciyo ne gecmiyor… Gercek suki boyle hukuksa yasamayacaksin sans vermiyorlar sana. Nasil birsey bu..

 10. İast dedi ki:

  Bugun esim icra hakimligine dilekce verdi,itiraz. Geldiginde morali cok bozuktu, demisler ki gecici 10 maddeye gore eski takiplerde eski prosedur uygulanir diye. Simdi gelip alacaklar sonra da donra da,yasamayalim mi biz? Yoksa intihar etmek lazim? Hani 7ml dosya dusuyordu? Bu nasil bir hukuk insani yasatmayan???

  • hakan dedi ki:

   Adalet bakanlıgın telefonlarını arkadaşlar vermiş idi yoksa internetden alın bu konuyu bildirin,bimer mail atın ,kanunlar genel müdürlügüne mail atın bence çaba gösterin size söylenen sözlerle moraliniz bozulmasın olayların üstüne gidin ve bir kişinin söylemi ile moralinizi bozmayın,buğün adliyede bir yetkili ile beraberdim ve bana söyledigi artık evlerden eski yeni dosya farketmez ev esyası hacizi yapılamıyacağıdır.yapıldığı taktirde suc duyurusunda bulunun ve icra hakimliğine dava acınız

   • İast dedi ki:

    Bakacagiz cevap bekliyoruz simdi sehirden( adliye mi neyse nereye gonderiliyorsa) biz merkezdw degiliZ. Bakalim nasil bi cevap gelecek… Cok iyi hatirliyorumki 7ml dosya dusuyor diye yaziyordu. Bunlar yeni olamazki?! Yada farkli dosyalar farkli mi yargilaniyor..? Gorecegiz ama cok kotu bunlar hepsi.

  • hakan dedi ki:

   demişleri bırakın karara bakalım yeterki itiraz dilekceniz itiirazınıza hukuka uygun bir dille yazılsın.

 11. aybars dedi ki:

  ÇOK SEVGİLİ SİTE SAKİNLERİM,
  yarın 12 temmuzda evimden alınmış olan tek tv ve çocuğumun bilgisayarı ki tek olan için icra hakimliğine dilekçe vereceğim.sizlerden ricam bana bir dilekçe formatı göstermeniz.ltf yardım ediniz ve tşklerimi iletirim.

  • hakan dedi ki:

   Sayın aybars benim evimden ben yok iken yasa çıkmadan önce eşyalarım haciz yapılarak yediemine teslim edildi bende icra hakimliğine itiraz dilekcesi ile dava açdım,itirazımızın kabulune karar çıkdı ve buğün eşyalarımı aldım.yarın sizde itiraz dilekcesi yazınız.inşallah eşyalarınızı alırsınız.

 12. ben ve sen dedi ki:

  2meslek varkı ınsanlar ıcın cok faydalı egerkı vıjdanlı bırılerının elınsede ıse bırı doktorluk bırı avukatlık bunlar ınsanların zoranından para kazananlar acıl olunca doktorla pazarlık yapılıyormu para yoksa hıc ugrama ALLAH a sukur bu hukumet bu sorunu cozdu sımdı avukatlarda dusme elıne ıktıdar bunuda cozuyor bazı durumlarda avukatlar tamamen devre dısı kalamazmı mesala dılekceler dırek e devlet ten gonderılemezmı dılekcede sekıl sartı aranmazsa olmazmı ıcra ıslemı ıcın avukata gerek varmı kısı kendı bu ıslemlerı yapanazmı hıc olmazsa avukatlık ucretı bınmez aslında bu gıbı konularda kamoyu olusturmak lazım sıtede ıcra ıleılgılı yorumları ya yasayanlar yasa bılgısı olanlar yapsın cahık ımam dınden cahıl doktor candan eder

 13. yeter dedi ki:

  adliyede kapalı kayıt ne demek bilen varmı arkadaşlar

  • VATANDAŞ NURİ dedi ki:

   google den araştırınız
   devlet sırrı olan dosyalar için

   ve evlenip boşanan bayanlar için eski soyadlarıyla ilgili kapalı kayıt deyimi kullanılıyor
   Vukuatlı aile kayıt örneği talep edilmesi halinde yapılan tüm evlilikler ve boşanma kayıtları görülür.

 14. yasin dedi ki:

  Merhabalar bugun bir avukatin yaninda katiplik bi komsumla konustum bana bu yasacikti ama 2013 te yururluge girecegini ve hacze devam ettiklerini soylediler kafami cok karistirdilar siz ne diyosunuz bu konu hakkinda 😦

 15. umut dedi ki:

  Sayın Sargoz,
  bu sayfadaki yorumlara cevabıda kapatabilirmisiniz.Yeni sayfamızda devam edelim,Geri dönüş yapmamış oluruz
  Teşekkürler

  • BORÇLU dedi ki:

   Emekli maaşı ptt ye alınırsa bloke konulamıyor mu cevap verirseniz sevinirim

 16. ÖZADANALI dedi ki:

  SAYIN SARGOZ BEY,SAYIN UMUT BEY,
  AÇIKLAMALARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER.GELİŞMELERİ YAZACAĞIM.SAYGILARIMLA

 17. ÖZADANALI dedi ki:

  SAYIN UMUT BEY , SAYIN AV.M.ALİ DEVECİOĞLU,MADEM ESKİDEN EV EŞYALARININ HACZİ YASAKTIDA NEDEN YILLARDIR EVLERİMİZ TALAN EDİLDİ.NEDEN HİÇBİR BORÇLU AVUKATI DAVA AÇARAK YAPILAN HACİZLERİN YANLIŞ UYGULAMA OLDUĞUNU SAVUNMADI? AVUKAT BEY ESKİDEN EV HACZİ YAPMAK ZATEN YASAKTI DERKEN HİÇ BORÇLU LEHİNE DAVA AÇIPTA YAPILAN HACİZLERİN UYGUNSUZ VE YASALARA AYKIRI OLDUĞUNU DÜŞÜNMEDİMİ VEYA DAVAYI AÇTIDA KAYBETTİMİ?KENDİSİ BUGÜNE KADAR KAÇ TANE EVE HACİZE GİTTİ?EVLERDEN YASAK OLAN HANGİ EŞYALARI SORUMSUZCA KALDIRDI?KAÇ TANE YUVANIN YIKILMASINA SEBEP OLDU?BU YAPTIKLARINA KARŞILIK KAÇ KİŞİ BU AVUKATA DAVA AÇTI ?DAVA AÇILDI İSE DAVALARI KAYBETTİMİ KAZANDIMI?BİLMEK İSTİYORUM.BAŞTAN SONA ÇELİŞKİLİ BİR DURUM.ŞİMDİYE KADAR AVUKATLAR BU KONUDA NE YAPMIŞLAR?NEDEN BU TÜR HACİZLERE İZİN VERMİŞLER?NEDEN YASAL OLMAYAN HACİZLERİ UYGULAMIŞLAR ?HADİ AVUKATLAR NEYSE DİYELİM HAKİMLERİMİZ ,SAVCILARIMIZ, HUKUK PROFÖSÖRLERİMİZ, YARGITAYIMIZ, ANAYASA MAHKEMELERİMİZ BUNLARDAMI KAYITSIZ KALMIŞLAR YILLARDIR? HİÇMİ KADINLARI ,ÇOCUKLARI ,HASTALARI DÜŞÜNEN OLMAMIŞ?YAZIK ÇOK YAZIK ŞİMDİ GERÇEKTEN ÜZÜLDÜM.HUKUK BU KADAR BAŞIBOŞ OLABİLİRMİ?NERDE BU HUKUK PROFÖSÖRLERİ?NERDE BU ADALET SİSTEMİ?NERDE İNSAN HAKLARI?DEMEKKİ YASA OLMASINA RAĞMEN KANUNSUZCA İŞLER YAPILIP HAKSIZ YERE BİNLERCE EV HACİZ EDİLMİŞ BİNLERCE YUVA YIKILMIŞ BİR ALLAHIN KULU ORTAYA ÇIKIP YA ARKADAŞLAR SİZ NE YAPIYORSUNUZ DURUN YAPMAYIN BU İŞİN YASASI VAR SORUMSUZCA EV HACZİ YAPAMAZSINIZ DEMEMİŞ.ÇOK GARİP DOĞRUSU ŞAŞIRDIM.BUNU SÖYLEYEN BİR AVUKAT OLMASA İNANMAYACAKTIM AMA NE YAZIKKİ ŞİMDİ İNANIYORUM.DEMEKKİ ESKİDEN DİLEYEN DİLEDİĞİ GİBİ HAREKET ETMİŞ KİMSEDE BUNA DUR DEMEMİŞ.
  BENDE ŞİMDİ DİYORUMKİ:
  12 EYLÜL DARBECİLERİNİ YARGILAYAN YASALARIMIZ LÜTFEN GEÇMİŞTE YASALARI ÇİĞNEYEREK EV HACZİ YAPAN TÜM GÖREVLİ VE SORUMLU KİŞİLERİDE YARGILASIN..BÜTÜN VİCDANLAR ANCAK BÖYLE SUSAR AKSİ TAKDİRDE MADUR OLAN BÜTÜN VİCDANLAR KANAMAYA DEVA EDECEKTİR.

  • umut dedi ki:

   Sayın ÖZADANALI,

   sizi anlıyorum.Eski yasamızda gerekli ev eşyalarının haczi yapılmıyordu.Dikkat edersinizki bizim icra yasamız 80 sene öncesinin yasası.Geriye bir bakalım ozmanlar insanların neyi vardı.Tabak,çatal,ocak,soba,yerde minder,vs. Zaman ilerledi ve bu eşyalara sürekli yeniler katıldı.Daha düne gelene kadar yani yeni yasa gelene kadar bu şartlardaki yasamız geçerliydi.Ozamanlarda Tv yokdu,oldugu zamanlarda lüks oluyordu.Artık yaşam şartları ve standartları değişdi.bu gün öğrenciler okullarda bırakın bılgı sayarı tablet kullanıyor.Şuda önemli ozamanlarda herkez TV alamazdı,bilgisayar alamazdı lüksdü şimdi ise bozuldumu çöpe atılıp yenısı alınıyor.Heryerde her fıyatta bulunabılıyor.Her geçengün yenisi çıkıyor.Burdaki yanlış bu kanunları farkedıp zamanında değişiştirmeleri gerekmekteydi.Bunuda şuanki iktidarda olan parti yaptı.Temennimiz nasıl yaşam standartımız değişiyor ise buna benzer kanunlarında güncellenmesi gerekmektedir.Eski yıllarda eve icra yapıldıgında bir mider,bir yatak,soba,tabak lüzümlü olduğu için alınmıyordu.bir sonraki yıllarda ise 1 adet koltuk takımı,1 adet buzdolabı,TV,Çamaşır makinası hele birde PC kaldırdıklarında satısda bunlar ıyı para edıyordu.Çünkü piyasada pek bulunmuyor bulunsada çok pahalı.Ve yıllar sonra bu saydıklarımı kaldırsalar toplasan 500TL etmıyor,depo parası,nakliyeci,hamal vs üzerinede ekledımı eksiye düşüyor.aradaki farkbuydu.Yıllar sonraya gidelim ozamanda tabletlere,yürüyen robotlara,artık teknolojı neyıgetırırse onların yüzüne bakmayacaklar.Ayrıca halkımızda ahlımaldıye zaten almıyordu bırde dısarıda 200TL daha fazla verınce yenısı alıyor.(son model olmasada).
   Diyeceğim,Hem yaşam standartı açısından hende yapılan işin malıyetı açısından 3.dünya ülkelerinde bile bulunmayan ev haczi kalktı.80 yıllık fark ortaya çıkdı.

   • umut dedi ki:

    Yasalarımız,bu eşyaların yenilenme süreci kadar hızlı olamadı.Bugün bir buzdolabının lüzümlü olduğu kanısına yeni vardı.Neyseki her ev eşyasının lüzümlu olduğu anlaşıldı.

   • ÖZADANALI dedi ki:

    SAYIN UMUT BEY,
    ŞİMDİ ŞUNU SORMAK İSTİYORUM.ESKİDEN TV-Ç.MAK-BUZDOABI VS.YOKTU SADECE ÇATAL BIÇAK YER MİNDERİ VS LER VARDI.PEKİİ BUNDAN KIRKYIL ÖNCE YAPILAN HACİZLERDE EVDEN NE KALDIRABİLİYORLARDI?BU YUKARIDA SAYDIKLARINIZ EŞYALARI ALABİLİYORLARMIYDI?ZATEN İSTESELERDE KAYDADEĞER PEK BİRŞEY BULAMAYACAKLARDI ÇÜNKÜ YOKTU.BU DURUMDA NE ALABİLİYORLARDI MERAK EDİYORUM.CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM.SAYGILARIMLA.

    • umut dedi ki:

     Çok eskilere gidelim daha TV yokken.Eski kanunumuzda lüzümlü ev eşyası alınmıyordu,Bunlar tabak,çatal,yatak,minder vs.zaten bır evde bunlar vardı.fakat ozamandan buzamana aradaki geçiş dönemlerinde bu eşyalar değişdi,kanununlarımız güncellenmedi.Ve bunu fırsat bilenler bundan çıkar sağlayarak teknoliji eksikliğinide iyi kullanarak halkımıza kendı istedikleri şekilde yorumladılar ve bu değişimi kendilerine göre iyi kullandılar.Ozamanın minderi sonra çekyat oldu sonra koltuk takımı dikkatedersenki amaç aynı.

     • ÖZADANALI dedi ki:

      SAYIN UMUT BEY,O KADAR GÜZEL AÇIKLAMIŞSINKİ GERÇEKTEN ÇOK TEŞEKKÜR EDRİM.ŞİMDİ HERŞEYİ DAHA GÜZEL VE DAHA NET ANLADIM ÇOK SAĞOLASIN.SAYGILARIMLA.BU ARADA BİRŞEY SORMAK İSTİYORUM.BÜYÜK AVUKAT ADEM EFENDİ ORTALARDA GÖZÜKMÜYOR.ACABA SAVCILIKLARDA SİTEDE YAZAN ARKADAŞLARI ŞİKAYET ETMEKLEMİ MEŞGUL BÜYÜK AVUKAT ADEM EFENDİ!!!

      • umut dedi ki:

       Yukarıdaki Yasın beyın yorumuna bakarmısınız, onunda konuşduğu avukat buraya yanlış bılgı aktarıp ınsanların kafasını karıstırmaya çalışan avukat olmasın

 18. ÖZADANALI dedi ki:

  SAYIN UMUT BEY,
  GÖRÜŞLERİNİZE AYNEN KATILIYORUM.TEŞEKKÜR EDERİM.ARKADAŞIMA ŞUNUDA SORDUM.SEN BLOKE KOYMALARI İÇİN MUAFAKAT VERDİNMİ DİYE ALDIĞIM CEVAP HAYIR OLDU.BUNUN ÜZERİNE ŞUBEYE GİDİP BLOKEYİ KALDIRMASINI KALDIRMADIKLARI TAKTİRDE DE C. SAVCILĞINA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMASINI SÖYLEDİM.ŞUANDA KENDİSİ GÖRÜŞMEK ÜZERE ŞUBEDE BULUNUYOR.SONUÇTAN HABERİM YOK.AYRICA HİÇBİR TEBLİGAT YAPILMADIĞINIDA SÖYLEMİŞTİ.C.SAVCILIĞINA SUÇ DUYURUSUNDAN BAŞKA YAPABİLECEĞİ BAŞKA BİRŞEYLER VARMI ? AYDINLATIRSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.SAYGILARIMLA.

  • sargoz dedi ki:

   Emekli maaşına haciz konamaz; kanun böyle emrediyor.

   Bazı bankalar emekli maaaşının yattığı hesaba bloke işlemi yapıyor; bu durum hukuken usülsüz ancak yapıyorlar. Banka ile görüşün, bloke çözülmez ise bunun nedenini yazılı elden bildirmelerini isteyin. Yapmazlar ise noterden durumu anlatır bir ihtar çekin ve blokenin 3 gün içinde kaldırılmasını gerekçeli nedenlerle isteyin.

   • umut dedi ki:

    Sayın Sargoz,ayın Özadanalı,

    Eğer banka blokeyı acıp tekrardan bloke koyar ise,suç işlemiş oluyorlar.Tabiki takraran bloke kalkıyor.Emın degılım yalnız bağlı olduğu kurum kabul ederse PTT subelerınden aylığını alabilir.

 19. ÖZADANALI dedi ki:

  BUGÜN BİR BANKA ; ARKADAŞIM KREDİ KARTI BORCUNU 30 GÜN GECİKTİRMEKTEN DOLAYI EMEKLİ MAAŞININ 1/2 SİNİ BLOKE ETMİŞ.BENDE HEMEN ŞUBE İLE GÖRÜŞÜP ÇÖZMELERİNİ İSTE ÇÖZMEDİKLERİ TAKTİRDE C.SAVCILIĞINA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMASINI ÖNERDİM.ACABA DOĞRUMU YAPTIM BİLEMİYORUM.BİLEN ARKADAŞLAR YORUMLARINIZI BEKLİYORUM.TEŞEKKÜRLER.

  • umut dedi ki:

   Sayın ÖZADANALI,

   Sizde çok iyi biliyorsunuzki, Emekli maaşına kendisi istemediği sürece haciz işlemi yapılmıyor.Eğer banka bloke koymussa,bu blokeyi kaldırmak zorunda.Buna benzer bir durum ile ilgili aşagıda yorumlar mevcut.

 20. üzgünüm dedi ki:

  izmir 11.icra kalemi ile görüştüm eşime yediemin olarak bırakılan eşyalar iptal olmuyormuş yani yeni yasanın faydası olmadı.

  • umut dedi ki:

   Sayın Üzgünüm,
   yeni yasada icra depolarındaki eşyalar için bir açıklama mevcut.

   • üzgünüm dedi ki:

    benim eşyam icra deposunda degil sayın umut yediemin olarak eşimde

  • sargoz dedi ki:

   Eski takip dosyalarına göre yapılmış olan haciz işlemleri geçerliliklerini sürdürmektedir. Bu konuyu 3 aydır yazıyorum. Hiçbir icra avukatı size taşınır/taşınmaz üzerinde kazandığı bir hakkı geri vermez.

   Yeni kanun takip dosyası eski bile olsa yapılacak olan YENİ HACİZ İŞLEMLERİNİ kapsamaktadır.

   Haciz fiilen devam ediyor ise yedieminlikten feragat etmek pek kolay değil ancak mümkün. Alacaklının bu feragate rıza göstermesi gerekiyor. Yinede feragat edilecekse gerekçeli dilekçe ile icra dosyasına başvurmalı ve feragat nedeni net bir şekilde açıklanmalıdır. Önemli olan ilerde oluşabilecek davalara karşı karşı tedbirli olmak, gerekli dilekçeleri icra dosyasına koymaktır.

   Ancak zaten unutulmamalıdırki haciz süreli bir işlemdir. Nasıl bir mal ömür boyu hacizli kalamaz ise yedieminlikte ömür boyu devam etmez. Şöyleki; hacizli bir malın satışının süresinde istenmesi gerekir, satış istenmez ise haciz düşer yedieminlikte biter. Eski yasada taşınır mallar için satış isteme süresi 1 yıl idi. Sanırım yeni yasada bu süre 6 ay ile sınırlandırıldı. Bu noktayı inceleyin.

   • üzgünüm dedi ki:

    yani şunu diyebilirmiyiz 6 ay sonra yedieminlik düşecekmi

    • sargoz dedi ki:

     Haciz ne zaman düşerse yedieminlikte o zaman fiilen biter. Hacizin düşüp düşmediğini görmek için dosyaya bakın, hacizli malların satışı için para yatmış ise haciz düşmez. dosyada hareket yok ise ve 1 yıl dolmuş ise haciz düşmüştür.

 21. umut dedi ki:

  İŞDE GERÇEKLER,
  Bazı hukuk sitelerinde yorumları haber başlığı gibi gösteren bazı Avukatlar çıkış yolu aramaktalar.Bazı maddeleri kendilerine göre yorumlamaktadırlar.Oysa icra daireleri Yeni kanun tasarısına göre hareket etmektedirler. icra memuru , hem alacaklının hem de borçlunun menfaatlerini korumakla yükümlü ve yasaları uygalamakla görevli bir Devlet memurudur.
  Geçici 10’uncu maddeyle, bu Tasarının kanunlaşarak yürürlüğe girmesinden önce başlatılan iş ve işlemlerde değişiklikten önceki hükümlerin uygulanacağı hükmü getiriliyor.Yani Dosyaya yapılacak tüm işlemler değil, bu dosyada YAPILMIŞ olan işlemler için geçerli.YAPILACKAK İŞLEMLER YENİZ YASAYA GÖRE Böylece, daha önce başlatılan iş ve işlemler bakımından hangi hükümlerin uygulanacağı hususunda doğabilecek tereddütlerin giderilmesi amaçlanıyor.

  EGER EV ESYASI HACZI KALKMAMIS OLSA NEDEN Geçici 11. MADDE yazanlar işleme alındı.Burda amaç ev eşyaları artık lüzumlu eşyalardır. MADDE 38- 2004 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir

  GEÇİCİ MADDE 11’e göre
  “Mevcut depo ve garajlarda muhafaza edilen ancak hukuken muhafazasına gerek kalmayan malların, anılan maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde teslim alınması için icra müdürü tarafından ilgilisine resen bildirim yapılır.

  Sayın Bakanımızın açıklamasıda şöyle:

  İcra müdürü takip talebinin Kanunda öngörülen şartları içerdiğine karar verirse ödeme emri düzenleyecek. Talebin kabul edilmemesi halinde verilen karar tutanağa yazılacak. Ekonomik faaliyeti, sermayesinden ziyade bedeni çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya, para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler, aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri, hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu her türlü eşya, öğrenci bursları, diğer kanunlarda haczi yasaklanan mal ve haklar, icra memuru, haczi talep edilen mal veya hakların haczinin caiz olup olmadığını değerlendirecek ve talebin kabulüne veya reddine karar verecek

  Bundan sonraki uygulamalarda İİK’da yapılan bu değişiklikleri yeterince anlayamayan icra memurları veya avukatlar ceza davalarının muhatabı olabileceklerdir.
  YENİ DÜZENLEMELER İCRA MEMURLARINA SINIRLAMALAR GETİRMEKTEDİR.
  İcra memurlarına getirilen bu sınırlamalar aynı zamanda avukata getirilen sınırlamalardır. İİK 99.madde icra memuruna haczedilen malın muhafazası konusunda geniş yetki veriyordu. İİK’da yapılan yeni değişiklikle icra memurlarının bu takdir yetkisi kaldırıldı. Değişik 99. Maddeye göre artık haczedilen malın borçluya ya da üçüncü şahsa aidiyeti konusunda icra memuru karar veremeyecek. Maddenin yeni haline göre haczedilen şey üzerinde üçüncü şahıs hak iddiasında bulunduğunda mal muhafaza altına alınamayacak, alacaklıya istihkak davası açmak için yedi günlük süre verilecektir. Oysa maddenin eski halinde taşınır malın borçlunun veya üçüncü şahsın yedinde olup olmadığına icra memuru karar vermekteydi. Maddenin yeni halinde ise üçüncü şahsın her hangi bir hak iddiası yeterli görülmektedir.
  AVUKATLARIN HACİZ MAHALLİNDEKİ DURUMU
  Değişiklik öncesi uygulamada yasanın özüne ve sözüne aykırı olarak avukatlar işyerlerinde, evlerde hiçbir kural tanımaksızın hareket edebilmekteydiler. Evlerin en mahrem yerlerine kadar girmekte, işyerlerinde işyerine ait evrakları alt üst etmekteydiler. Artık Yargıtay 4. Ceza Dairesinin kararı ve İİK’da yapılan yeni düzenlemelerden sonra avukatın haciz mahallin de dileği gibi hareket etmesi imkânsız hale gelmiştir. 4. Ceza Dairesinin kararı gözönünde bulundurulduğunda avukatın haciz mahalline alınmaması artık suç değildir. İİK’da yapılan yeni değişiklikler hacizde avukatı işlevsiz hale getirmiştir.
  BORÇLUYU KORKUTMAK, BORÇLUYU TACİZ ETMEK
  Artık sırf borçluyu korkutmak veya taciz etmek amacıyla haciz zorlaşıyor. Muhafazanın ilk koşulu alacaklının muhafaza masrafını peşinen karşılamasıdır. Eğer alacaklı muhafaza masrafını peşin olarak depo etmezse muhafaza yapılamayacaktır. Madde 17
  Yeni düzenleme icralarda oluşan ihale mafyasına da ciddi bir darbe indirmiştir. Yeni düzenlemelere göre taşınır veya taşınmaz malların ihalelerine elektronik ortamda katılmak mümkün olacaktır. İhaleye girmek isteyenler elektronik ortamda teklif verebileceklerdir.

 22. Anonim dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba,
  Yasadan önce 7.000 tl lik bir borcumdan dolayı ticari aracım hacizden yakalanarak yediemin deposuna çekildi yeni çıkan yasayla ilgili avantajıma bir durum söz konusu olabilir mi? bilgisi olan arkadaşlarım yardımcı olursa sevinirim, şimdiden teşekkürler.

 23. umut dedi ki:

  Yeni düzenleme icralarda oluşan ihale mafyasına da ciddi bir darbe indirmiştir. Yeni düzenlemelere göre taşınır veya taşınmaz malların ihalelerine elektronik ortamda katılmak mümkün olacaktır. İhaleye girmek isteyenler elektronik ortamda teklif verebileceklerdir.

  İİK’daki yeni düzenlemeler eksik olmasına rağmen reform niteliğindedirler.

  Bundan sonraki uygulamalarda İİK’da yapılan bu değişiklikleri yeterince anlayamayan icra memurları veya avukatlar ceza davalarının muhatabı olabileceklerdir.

 24. umut dedi ki:

  Avukat Mehmet Ali Devecioğlu, “ev eşyalarının haczedilemeyeceği” kuralının kanunda zaten var olan bir kural olduğunu ancak hiç uygulanmadığını söylüyor. “Bu kuralı şimdiye kadar gereği gibi uygulatabilseydik bugün yeni bir kanunla ev haczinin kaldırılmasını konuşmayacaktık.” diyen Devecioğlu, “Ama sonuçta ev eşyalarının haczi, borçluya baskı uygulamaktan ziyade hanımını ve çocuklarını (ailesini) cezalandırmak sonucunu doğurmaktadır. Bu yanlıştır.” tespitinde bulunuyor.

 25. umut dedi ki:

  Yediemin depolarında muhafaza altında bulunan mallar bir ay içinde sahibine teslim edilmesi gerekiyor. Aksi halde …Yediemin depolarında muhafaza altında bulunan mallar bir ay içinde sahibine teslim edilmesi gerekiyor. Aksi halde …
  Yedieminde malı bulunanlar dikkat
  2004 sayılı İİK yasasının 3. Yargı paketi kapsamında değiştirilen geçici 11. Maddesine göre mevcut yediemin depolarında muhafaza altında bulunan ancak hukuken muhafazasına gerek kalmayan malların yasanın yürürlüğe girdiği 5 Temmuz 2012 tarihinden itibaren bir ay içinde sahibine teslim edilmesi gerekiyor. Aksi halde “üç ay içinde, 88 inci maddenin altıncı fıkrası hükmü uyarınca satış işlemi yapılır. “denilmektedir.
  MADDE 38- 2004 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir başlığı altında yer alan GEÇİCİ MADDE 11’e göre
  “Mevcut depo ve garajlarda muhafaza edilen ancak hukuken muhafazasına gerek kalmayan malların, anılan maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde teslim alınması için icra müdürü tarafından ilgilisine resen bildirim yapılır.
  İlgilisine tebligat yapılamazsa veya verilen süre içinde mal geri alınmazsa, üç ay içinde, 88 inci maddenin altıncı fıkrası hükmü uyarınca satış işlemi yapılır.
  Ancak, satış yapılamazsa Adalet Bakanlığı tarafından görevlendirilecek icra müdürünün başkanlığında kaymakamlık, belediye, ilgili yer baro başkanlığı ve ticaret odası tarafından bildirilecek birer kişinin katılımıyla oluşturulacak değer tespit komisyonu tarafından tespit edilecek değer üzerinden, yedieminin alacağına mahsup için malın mülkiyeti yediemine devredilebilir; komisyon, ekonomik bir değerinin kalmadığına karar verirse mal bir tutanakla imha edilir.
  Satılan veya mülkiyeti devredilen malın bedelinden, muhafaza ve diğer giderler mahsup edildikten sonra varsa artan miktar talep halinde ilgilisine ödenir.”

 26. Muhibbi dedi ki:

  Sargoz abi karşılıksız çek davamda şirket çeki olduğundan idari yaptırıma gerek yok kararı verdiler fakat şikayetçi avukatı gerekçeli karara itiraz etti ne olur acaba?

  • ahmet dedi ki:

   mahkeme itirazı red edecektir. korkma hiçbirşey olmaz. ancak eğerki alacaklının avukatına ödenecek bir mebla ile kararı bağlamışsa hakim ve senin çekin şirket çeki ise bir üst mahkemeye itirazdilekçesi yazacaksın. bu vesile ile alacaklı avukatına ücret ödememiş olacaksın. itirazın kabul görür eğerki çekin şirket çeki ise avukata para ödemezsin…dilekçe örneğini istersen gönderebilirim

   • Muhibbi dedi ki:

    Ahmet kardeş saol avukat ne için itiraz etti anlamadım dilekçe uyapa yüklenmedi bekliyorum 😦

 27. izmirfm dedi ki:

  M.Celal TOPARLAKLI ve sargoz selamlar
  size bişi danışak istiyorum borcumdan dolayı geçen sene ekim ayında aracımın üstünde yakalama olduğundan aracım kaldırıldı.fakat bugüne kadar aracımın ne satışı yapıldıu ne de bişi.yeddiemin depoda durmakta.90 model şahin aracım.geri alma şansım varmı
  yada bilenler yorum yapabilirmi
  sevgiler

 28. Anonim dedi ki:

  sayın sargoz bi sey danısmak istiyorum ben kardesime kefil oldum yanlız borc yüzünden benim maasıma haciz yapılmıs avukatı aradım ben borclu dilim benim maasıma niye haciz yapılıyor diyince bana kardesinin sigortası yok senin sigortan oldugu icin senin maasına haciz yapıldı dedi ve calıstım yerden maasımın 4te birine el koydular napabilirim saygılar.

  • sargoz dedi ki:

   bora kefilsiniz, hakkınızda icra takibi yapılmış, süresinde itiraz etmediğiniz için takip kesinleşmiş ve maaşınıza haciz konmuş. yapacak bir şey kalmamış. Borcu anlaşıp ödemeye çalışın.

   • murat dedi ki:

    yen, yasaya göre asıl borçlu tükedilmedikçe kefile gidilemez diye bir madde var. bence acilen bir avukata danışın. ayrıca banka kefilliği ise eski yasada da yeni yasada da bu kefillik adi kefillik sayılır ve önce borçluya gidilmek zorundadır. bence hemen bir avukata danışın ve itiraz edin. itiraz etmiyorsa bordrolarınızı saklayın ve alacağınızın asıl borçludan tahsilini bu kez siz icraya vererek isteyin.

 29. Anonim dedi ki:

  uyap portalında adıma açılmış icra dosyasında 12/07/2012 tarihli genel haciz evrağı hazırlanmış gözüküyor.evime hacize gelebilirlermi. bilgisi olan yanıtlarsa sevinirim

 30. şenol dedi ki:

  sayın sargoz telefonuma gelen mesajda sanık olarak asliye ceza mahkemesinden ceza dava dosyası açılmış uyaptan baktığımda karşılıksız cek keşide etmek diye yazıyor yani ben temmize göndrmiştim şimdi mesajgelince bana cezamı çıkacak yoksa zaten mahkemeye gitme ihtimalim sıfır çünkü aramam var bana bir yol gösterirseniz sevinirim selamlar

  • sargoz dedi ki:

   şenol bey,

   dosyanız yargıtaydan geri döndü. yeni bir esasla tekrar açılmış. beraat kararı verilecek ve belkide idari yaptırım uygulacak ( çek hesabı açma yasağı). korkmayın, bitti çek işleri.
   aramanız neden var ? çektenmi yoksa ?

 31. ÖZADANALI dedi ki:

  SAYIN TOPARLAKLI,
  EVİNİZDE VEYA İŞYERİNİZDE HACİZE KABİL MAL BAŞKA KİŞİLER ÜZERİNE FATURALI İSE HACİZ YAPILAMAZ DİYORSUNUZ.BU BAŞKA KİŞİ BENİM EŞİM İSE VE EŞYALARDA EV EŞYASI İSE YİNE DE HACİZ YAPILAMAZMI?(EVİMDEKİ BÜTÜN EŞYALAR EŞİMİN ÜZERİNE FATURALI)GEÇMİŞTE NE OLUR NE OLMAZ DİYE FATURALARI EŞİM ADINA KESTİRMİŞTİM.AMA SONRADAN GEÇERSİZ OLDUĞUNU ÖĞRENİP ÇOK ÜZÜLMÜŞTÜM (ESKİ YASAYA GÖRE).ŞİMDİ İNŞALLAH DEDİĞİNİZ GİBİ İSE ÇOK ÇOK SEVİNECEĞİM VE BUNDAN BÖYLE ADIMA HİÇBİRŞEY ALMAYACAĞIM.CEVAPLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.SAYGILARIMLA

  • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

   EVİNİZDE VE İŞYERİNİZDEKİ HACİZE KABİL EŞYA BAŞKA KİŞİLERİN ÜZERİNE FATURALIYSA HACİZİ YAPILAMAZ.YENİ KANUN BÖYLE DİYOR VE EN RADİKAL VE EN REFORMİST MADDE OLARAK BUNU GÖRÜYORLAR.

   3. kişinin elindeki mallar muhafaza altına alınmayacak
   Yorum yapın Posted by cmkavukatlari 15/07/2012
   İİK 99. Maddede yapılan değişiklik köklü bir değişiklik ve reform niteliğindedir. İİK 99. Madde uygulamada ciddi haksızlıklara ve yıkımlara neden oluyordu. Örneklersek:

   · Faks makinesi haczedilip muhafaza altına alınan bir borçlu faks çekmek için komşunun faksını kullanmaktadır. Alacaklı avukatı komşuya hacze gelir ve orada borçlu firmaya ait faksları görür ve işyerinde haciz ve muhafaza yapar.

   · İflas halinde bir borçlu aynı iş kolunda bir firmada çalışmaya başlar, alacaklı borçlunun bu adreste çalıştığını tespit eder ve bu işyerinde haciz ve muhafaza yapar..

   · Borçlu firma adresten taşınır, yer bir başka firma tarafından kiralanır, alacaklı avukatı bu yeni iş yerinde, üstelik leasingli olan makineleri haczeder, muhafaza uygular..

   Bütün bu örnekler uydurulmuş hikayeler değil, yaşanmış olaylar, hem de yakın tarihlerde.. İşte İİK 99. Maddede bütün bu haksızlıklara son verecek düzenlemeler yapıldı.

   HACİZLİ MAL ÜZERİNDE HAK İDDİASI MUHAFAZAYA ENGEL

   Üçüncü bir şahsın haczedilen mal üzerinde sadece hak iddiasında bulunması ve yedieminliği kabul etmesi halinde artık muhafaza yapılamayacak. Üçüncü şahıs haczedilen malın kendisine ait olduğunu söyleyebilir veya başka bir aynı hak iddisında bulunabilir. Bu durumda üçüncü kişi yedieminliği kabul ediyorsa mal muhafaza altına alınamayacaktır.

   Burada alacaklı avukatına veya icra memuruna bir takdir hakkı bırakılmamıştır. Sadece haczedilen malda böyle bir hak iddiasında bulunmak yeterli olacaktır.

   Bu durumda icra müdürü üçüncü kişi aleyhinde istihkak davası açması için alacaklıya 7 günlük süre verecektir. Alacaklı bu süre içerisinde istihkak davasını açmaz ise üçüncü kişinin iddiasını kabul etmiş olacaktır.

   DAVA SONUÇLANINCAYA KADAR MAL SATILAMAZ

   Alacaklının üçüncü kişi aleyhinde dava açması halinde dava sonuçlanıncaya kadar satış yapılamayacaktır.

   YENİ MADDE

   MADDE 99 – Haczedilen şey, borçlunun elinde olmayıp da üzerinde mülkiyet veya diğer bir ayni hak iddia eden üçüncü kişi nezdinde bulunursa, bu kişi yedieminliği kabul ettiği takdirde bu mal muhafaza altına alınmaz. İcra müdürü, üçüncü kişi aleyhine icra mahkemesinde istihkak davası açması için alacaklıya yedi gün süre verir. Bu süre içinde icra mahkemesine istihkak davası açılmaz ise üçüncü kişinin iddiası kabul edilmiş sayılır. Alacaklı tarafından süresinde açılan dava sonuçlanıncaya kadar, haczedilen malın satışı yapılamaz. Haczin, üçüncü kişinin yokluğunda yapılması ve üçüncü kişi lehine istihkak iddiasında bulunulması halinde de bu fıkra hükmü uygulanır.

 32. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru nasıl yapılacak?
  Yorum yapın Posted by cmkavukatlari 15/07/2012
  2 Eylül 2010 referandumuyla Anayasa’ya dahil olan Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı 3 Nisan 2011 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan 6216 sayılı kanunla hayata geçti. Ne kadar sevinsek az

  Özellikle de Almanya’daki örneği göz kamaştıran ve uzun yıllardır çeşitli Anayasa hukukçuları tarafından Türkiye’ye getirilmesi arzu edilen Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruyu kimler, hangi şartlar altında yapabilecek ve sonuçları ne olacak?

  Öncelikle belirtmek gerekiyor ki öyle Anayasa’da yazan her hakkınız veya özgürlüğünüz için gidemiyorsunuz Anayasa Mahkemesi’ne. Neden? Çünkü kanuna göre herkes yalnızca,

  Anayasada güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinden, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve buna ek Türkiye’nin taraf olduğu protokoller kapsamındaki herhangi birinin kamu gücü tarafından, ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesine başvurabilir.

  Neden? Çünkü bireysel başvuru hakkını getiren düzenlemeyi hazırlayanların varmak istedikleri amaç vatandaşların hak ve özgürlüklerini korumak değil. Amaçları hak veya özgürlük ihlali halinde vatandaşlar İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’ne (İHAM) gitmeden önce bir de Anayasa Mahkemesi’ne gitmek zorunda kalsın. “Ha olur ya, belki Anayasa Mahkemesi ihlali telafi eder. Olmazsa da vatandaş artık adalet aramaktan bitap düşmüş olur, İHAM’a gitmeye üşenir.” Karşınızda yeni bir suç tipi: Bireysel başvuru hakkını düzenlemek suretiyle adil yargılanma hakkını engellemek! (Bu düzenlemenin eleştirisi için ayrıca bakınız: TÜSİAD)

  Sonuç olarak, eğer İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nde (İHAS) sayılan haklarınızdan birinin ihlal edildiğini düşünüyorsanız ve iç hukuk yollarını tükettiyseniz artık hemen İHAM’a başvuramıyorsunuz. Ondan önce, son olarak Anayasa Mahkemesi’ne de başvurmanız lazım.

  “Peki ben süreci kısaltabilir miyim? Yani doğrudan Anayasa Mahkemesi’ne başvurabilir miyim?” diye sorarsanız, cevap: Hayır. İç hukukta kat etmeniz gereken tüm yargı yollarını aştıktan sonra, artık başvuracak hiçbir üst yargı mercii kalmadığı vakit ancak Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunulabileceksiniz.

  “Diyelim ki TBMM bir kanun yaptı. Kanuna karşı doğrudan başvurabilir miyim?” Hayır, başvuru yapılabilmesi için kanunun uygulanması sonucunda hak ve özgürlüğün somut olarak sınırlanmış olması gerekiyor. Başkasının hak veya özgürlüğünün sınırlanmasında da başvuru yapılamaz; kişisel zarar doğmuş olmalı.

  İhlal halinde kendiniz bireysel başvuru yapabileceğiniz gibi bunu bir mahkemeden de isteyebilirsiniz. Dış temsilcilikler aracılığıyla da başvuru yapılabiliyor.

  Bedavaya adalet olmaz: Başvuru için 150 TL’lik bir harç yatırılması gerekiyor.

  Başvuru, yargı yollarının tüketilmesinden veya eğer böyle bir yol yoksa ihlalin öğrenilmesinden itibaren 30 gün içerisinde yapılmalı. Eğer bir mazeretiniz varsa bu mazeret gerekçesinin ortadan kalkmasının ardından 15 gün içerisinde başvurmak gerekiyor. Tabii bu durumda hakim önce mazeretin geçerli olup olmadığına karar verecek.

  Peki nasıl bir dilekçe hazırlamak gerekiyor başvuru için? Şöyle:

  Başvuru dilekçesinde,

  başvurucunun ve varsa temsilcisinin kimlik ve adres bilgilerinin,
  işlem, eylem ya da ihmal nedeniyle ihlal edildiği ileri sürülen hak ve özgürlüğün,
  dayanılan Anayasa hükümlerinin,
  ihlal gerekçelerinin,
  başvuru yollarının tüketilmesine ilişkin aşamaların,
  başvuru yollarının tüketildiği, başvuru yolu öngörülmemişse ihlalin öğrenildiği tarih ile
  varsa uğranılan zararın belirtilmesi gerekiyor.
  Başvuru dilekçesine,

  dayanılan deliller ile
  ihlale neden olduğu ileri sürülen işlem veya kararların aslı ya da örneğinin ve
  harcın ödendiğine dair belgenin eklenmesi de şart.
  Hepsi tamam mı? Hemen sevinmeyin. Çünkü dava dilekçenizin tam olması da bireysel başvurunuzun mutlaka kabul edileceği anlamına gelmiyor. Mahkeme bünyesinde oluşturulacak bir komisyon üç halde dilekçenizi kabul etmeyebilir:

  Başvurunuz, Anayasanın uygulanması ve yorumlanması veya temel hakların kapsamının ve sınırlarının belirlenmesi açısından önem taşımıyorsa,
  Önemli bir zarara uğramadıysanız ve
  Dilekçeniz açıkça dayanaktan yoksun bulunursa.
  Diyelim ki tüm engelleri aştınız ve dilekçeniz kabul edildi. Sizinle Anayasa Mahkemesi içerisinde kurulan iki bölümden biri ilgilenecek. Hangi ihlal halinde hangi bölümün davaya bakacağı tahminimce İçtüzük’te düzenlenecek. En azından düzenlenmesi lazım çünkü şu anda böyle bir ayrım yok.

  Dilekçenizin kabul edilmesiyle birlikte bir örneği Adalet Bakanlığı’na gönderilecek ki dilediği takdirde Adalet Bakanlığı davayla ilgili görüşünü bildirebilsin.

  Filmlerde gördüğümüz dava sahnelerinin Anayasa Mahkemesi’nde de yaşanacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü davalar dosya üzerinden görülecek. Ama ihtiyaç duyulursa duruşma da yapılabilecek.

  Öyle bir durum olur ki maruz kaldığınız hak veya özgürlük ihlali süreklidir ve ihlalin engellenmesi için bazı tedbirlerin alınması gerekir. İşte bu gibi durumlarda davanıza bakan bölüm gerekli önlemleri alabilecek. Ancak bu tedbirler en fazla altı ay süreyle etkili olabilecek. Dava bu süre içerisinde sonuca bağlanmazsa tedbirler kalkacak.

  Eğer hak veya özgürlüğünüzün ihlali bir mahkeme kararından kaynaklanmışsa o zaman davaya bakan bölüm sadece ihlal olup olmadığını ve ihlal varsa nasıl ortadan kaldırılacağını söyleyebilecek. Daha fazlasına yetkisi yok.

  Eğer Mahkeme, bir ihlal olduğu kanaatine vardıysa, ihlalin giderilmesine ve ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılmasına karar verecek.

  Kanun tasarı aşamasındayken fırtınalar koparan düzenlemede değişikliğe gidildi ve eğer ihlal bir mahkeme kararından kaynaklandıysa Anayasa Mahkemesi’nin o mahkeme kararını iptal etmesi artık söz konusu değil. Bunun yerine eğer ihlal kararı çıkarsa yeniden yargılama yapılmak üzere dosya o mahkemeye geri gönderilecek. Eğer bunda bir yarar yoksa tazminata hükmedilebilecek.

  “Bireysel başvuru hakkımız var, hadi onu doya doya yaşayalım” dediğinizi duyar gibiyim. Aman ha! 6216 sayılı kanunun bireysel başvuruyla ilgili bölümünün son maddesinin bir eli belinde, diğer elininse işaret parmağı aşağı-yukarı sallanıyor:

  Bireysel başvuru hakkını açıkça kötüye kullandığı tespit edilen başvurucular aleyhine, yargılama giderlerinin dışında, ayrıca ikibin Türk Lirasından fazla olmamak üzere disiplin para cezasına hükmedilebilir.

  Hükümet bireysel başvuru kurumunun kendisini kötüye kullanacak ama ben hakkımı düzgün kullanırken bile “acaba yanlış anlaşılır mıyım?” diye tedirginlik yaşayacağım… Adalet bu olsa gerek!

  Hangi başvurular hakkın kötüye kullanımı olarak kabul edilecek, buna kim karar verecek, dilekçe hakkımı kötüye kullandığımı iddia etmek başlı başına bir hak ihlali değil midir ve eğer bir hak ihlaliyse bireysel başvuru hakkımı kullanmamın Anayasa Mahkemesi tarafından hakkın kötüye kullanılması olarak kabul edilip para cezasına mahkum edilmem suretiyle temel hak ve özgürlüğümün ihlal edildiğini iddia ederek bireysel başvuru yapabilir miyim?

  Bakalım Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru uygulamalarıyla endişelerimizi ve kafamızdaki soruları giderebilecek mi?

  Bunun için 23 Eylül 2012′yi beklememiz gerekecek. Çünkü kanunun geçici madde 1/8 hükmüne göre Anayasa Mahkemesi ancak bu tarihten sonra kesinleşen kararlar aleyhine yapılacak başvurulara bakabilecek.

 33. okan dedi ki:

  SN CELAL BEY 1 SORUM OLACAK DAHA ÖNCEDE SORDUM AMA OKUMADINIZ HERHALDE 2001 YILINDA TEMERRÜTE DÜŞÜP 2003 YILINDA İCRA KAĞIDI GELDİ BİR DAHA HİÇ BİR İŞLEM OLMADI ADRES BULAMADIKLARI İÇİN E DEVLETE BAKIYORUM HİÇ BİR DAVA AÇILMIŞ GÖZÜKMÜYOR BANKALAR BELLİ BİR YILDAN SONRA SİGOTASINDAN ALIP VERGİDEN DÜŞÜYORLAR DİYE DUYUM ALDIM VEYA ZAMAN AŞIM SÜRESİ VE DURUMU HAKKINDA BİLGİNİZ VARSA YORUMLAYABİLİRSENİZ SEVİNİRİM TEŞKRLER

  • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

   SANIRIM BİR SENE SONRA YANİ 10 YIL ÜZERİNE DÜŞÜYOR DİYE BİLİYORUM AMA SİZ YİNEDE HUKUKÇU ARKADAŞLARIMIZA BU SORUNUZU YÖNELTİRSENİZ SANIRIM DAHA NET BİR CEVAP ALACAKSINIZ.ZİRA BEN DAHA EVVELDE AÇIKLADIĞIM GİBİ HUKUKÇU DEĞİLİM.SADECE KANUNLARI İYİ TAKİP ETMEKTEYİM.BİLHASSA İNSAN HAKLARINA UYGUN OLMAYAN MADDELER ÜZERİNDE İTİRAZIMI YAPIP O MADDELERDE AİH.UYGUN YAPILSIN DİYE ÇABA SARFEDİYORUM.
   SEVGİLERİMLE.

   • okan dedi ki:

    TEŞEKKÜRLER YORUMUNUZ İÇİN BEN ZATEN BİR HUKUKÇU OLARAK DEĞİL FİKRİNİZ VARSA DEDİM ÇOK TŞKRLER

 34. sargoz dedi ki:

  Uzun bir aradan sonra cep telefonum yerine bigisayarımın başından sizlere yorum yapıyorum.

  Şimdi bakın, hukuk siteleri doğal olarak kanunu kendi çıkarları doğrultusunda yorumlamaya ve uygulamayı yönlendirmeye çalışacaklardır. Bu son derece normaldir.

  Ancak asıl olan kanunun icra müdürü tarafından yorumlanıp uygulanmasıdır. İcra müdürü yeni kanuna göre işlem yapılmasının emrini evde icra yapacak memurlara verir ve icra memuru talimatı ev içinde gerekirse gerekçesi ile uygulamak zorundadır. Bu kısım çok önemlidir. Çünkü takip eski bile olsa HACİZ işlemi YENİ dir; yeni kanun gerekçeli uygulama emretmektedir.

  Ayrıca siteyi dikkatle izliyorum, son 1 haftadır kimse ev haczi ile ilgili mağdur olmamıştır. Münferit olaylar olabilir ama günde 10 bin kişinin girip çıktığı bir sitede açıkça ve dürüstçe ”geldiler, evimi kaldırıp gittiler” diyen yoktur.

  Oysa kanundan önce hemen hemen hergün bir ev kaldırma olayı sitede dile getiriliyordu.Sıkıntı çoktu.

  Çok önemli bir başka bilgi paylaşayım.

  Geçtiğimiz Cuma günü Kartal icra müdürlüğü ile görüştüm. Ev haczi bittiği için işyeri hacizlerinde patlama olmuş. Sıra bekleyen tüm işyeri haciz işlemleri öne alınmış. Tüm gün memurlar işyeri haczine çıkmışlar, ev haczine hemen hemen hiç çıkılmamış. Gerçek durum bu.

  Kimse moralini bozmasın. Kanun uygulanacaktır. Kanun çıkarmak çok zordur, hepbirlikte baştan sona takip ettik. Bir kanunu çıkarmak için Adalet bakanlığının kanun teklifini ve taslağını hazırlaması, kanunlar genel müdürlüğünde çalışılması, bakanlar kurulu imzası, adalet komisyonu onayı, meclis genel kurulunda oylanması, Cumhurbaşkanı onayı ve resmi gazetede yayınlanması gerekir. Sonra uygulanır. Uygulamayanlar hakkındada başka kanunlar uygulanır. Devlet düzeni bu şekilde işler. Yasa koyucunun iradesinin önüne geçilemez. Hep yazdığım gibi, gerisi teferruattır.

  Herkeze iyi haftalar,

 35. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  EVİNİZDE VE İŞYERİNİZDEKİ HACİZE KABİL EŞYA BAŞKA KİŞİLERİN ÜZERİNE FATURALIYSA HACİZİ YAPILAMAZ.

  3. kişinin elindeki mallar muhafaza altına alınmayacak
  Yorum yapın Posted by cmkavukatlari 15/07/2012
  İİK 99. Maddede yapılan değişiklik köklü bir değişiklik ve reform niteliğindedir. İİK 99. Madde uygulamada ciddi haksızlıklara ve yıkımlara neden oluyordu. Örneklersek:

  · Faks makinesi haczedilip muhafaza altına alınan bir borçlu faks çekmek için komşunun faksını kullanmaktadır. Alacaklı avukatı komşuya hacze gelir ve orada borçlu firmaya ait faksları görür ve işyerinde haciz ve muhafaza yapar.

  · İflas halinde bir borçlu aynı iş kolunda bir firmada çalışmaya başlar, alacaklı borçlunun bu adreste çalıştığını tespit eder ve bu işyerinde haciz ve muhafaza yapar..

  · Borçlu firma adresten taşınır, yer bir başka firma tarafından kiralanır, alacaklı avukatı bu yeni iş yerinde, üstelik leasingli olan makineleri haczeder, muhafaza uygular..

  Bütün bu örnekler uydurulmuş hikayeler değil, yaşanmış olaylar, hem de yakın tarihlerde.. İşte İİK 99. Maddede bütün bu haksızlıklara son verecek düzenlemeler yapıldı.

  HACİZLİ MAL ÜZERİNDE HAK İDDİASI MUHAFAZAYA ENGEL

  Üçüncü bir şahsın haczedilen mal üzerinde sadece hak iddiasında bulunması ve yedieminliği kabul etmesi halinde artık muhafaza yapılamayacak. Üçüncü şahıs haczedilen malın kendisine ait olduğunu söyleyebilir veya başka bir aynı hak iddisında bulunabilir. Bu durumda üçüncü kişi yedieminliği kabul ediyorsa mal muhafaza altına alınamayacaktır.

  Burada alacaklı avukatına veya icra memuruna bir takdir hakkı bırakılmamıştır. Sadece haczedilen malda böyle bir hak iddiasında bulunmak yeterli olacaktır.

  Bu durumda icra müdürü üçüncü kişi aleyhinde istihkak davası açması için alacaklıya 7 günlük süre verecektir. Alacaklı bu süre içerisinde istihkak davasını açmaz ise üçüncü kişinin iddiasını kabul etmiş olacaktır.

  DAVA SONUÇLANINCAYA KADAR MAL SATILAMAZ

  Alacaklının üçüncü kişi aleyhinde dava açması halinde dava sonuçlanıncaya kadar satış yapılamayacaktır.

  YENİ MADDE

  MADDE 99 – Haczedilen şey, borçlunun elinde olmayıp da üzerinde mülkiyet veya diğer bir ayni hak iddia eden üçüncü kişi nezdinde bulunursa, bu kişi yedieminliği kabul ettiği takdirde bu mal muhafaza altına alınmaz. İcra müdürü, üçüncü kişi aleyhine icra mahkemesinde istihkak davası açması için alacaklıya yedi gün süre verir. Bu süre içinde icra mahkemesine istihkak davası açılmaz ise üçüncü kişinin iddiası kabul edilmiş sayılır. Alacaklı tarafından süresinde açılan dava sonuçlanıncaya kadar, haczedilen malın satışı yapılamaz. Haczin, üçüncü kişinin yokluğunda yapılması ve üçüncü kişi lehine istihkak iddiasında bulunulması halinde de bu fıkra hükmü uygulanır.

  Adaletvebiz

  • baykaya dedi ki:

   Celal bey
   evime daha önce eşyalarım hacz ile alındı evimde hiç bir beyaz eşya yok eşim işten cıkacak alacak oldugu tazminat ile çam.mak.ve buzdolabı alacak kendi kazandığı para ile sanırım bunda haciz uygulaması olmayacak peki daha önce evimde bir adet klima vardır arızalıdy ve haciz sırasında evde yoktu bu klimayı şu anda yaptırsam ve kullansam bir sorun teşkil edermi
   saygılar

   • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

    Hayır.Tamir ettirin ve kullanın.Tamir edendende mümkünse art niyetlilere karşı başka bir isim adına fatura alın.Tamir edilmiş olan klimanın zaten değeri 200 tl bile etmez.Zaten alamazlar ama yinede siz kendinizi garantiye alın.Keifle oturun.Allah borçlarınızı ödemeniz için yardımcınız olsun.

    • baykaya dedi ki:

     Eyvallah celal bey
     saten bu gune kadar 6 dosya kapattım Rabbim inşallah ötekileride kapatmayı nasip eder
     saygılar

     • Derko San dedi ki:

      eğer eşinizin maaşının üzerinde 1/4 haciz uygulanıyorsa alacağı tazminat ve primlerin tamamı haczedilir. benim basıma geldi bilginiz olsun

   • Anonim dedi ki:

    Sayın Baykaya,

    Eşinizin almış olduğu aylığında bir haciz işlemi (kesinti) varsa,iş yerinden ayrıldığı zaman alacak olduğu hakları yani tazminatı alcaklı adına haciz edilmektedir.İşyerine gönderilmiş olan tebliğkatta bu madde açıkca belirtilmektedir.Lütfen inceleyiniz

    • baykaya dedi ki:

     Sn.Anonim
     eşim kefil değil ve maaşında da kesinti uygulaması yok Allah’a şükür

 36. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  ETIKETLER: HUKUK 16 TEMMUZ 2012 PAZARTESI
  Taahhüdü İhlal 4.Yargı Paketine Dahil Edilmeli

  3 cü yargı paketi uzun bekleyişten sonra nihayet TBMM onaylanıp yasalaştı,Birçok mağdur insan bu yasanın onaylanmasıyla rahat nefes almış oldu.Ev eşyalarına eski veya yeni artık İcra ile el konulması olayının kalkmasıyla beraber,birçok avukatta elinde büyük bir koz olarak gördüğü eve icrayı uygulayamayacak nihayetinde.

  Ama önemle değinmek istediğim diger bir konu ise Taahhüdü ihlal cezasının 3 cü yargı paketinde maalesef olmayışıdır.4.yargı paketi’nde düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki üç engelide kaldırmak için yeni düzenlemeler yapılacak.

  4.yargı paketine Taahhüdü ihlal maddeside eklenirse veya ayrıca tek madde halinde çıkartılabilirse binlerce insanın AİHM’ne dava açmasının önüne geçilmiş olacaktır.

  Ülkemizde ciddi demokrasi adına gelişmeler olmaktadır,Hepimizin tek dileği bu demokrasiye,özgürlüge ve insan haklarına yönelik gelişmelerin artarak devam etmesidir.

 37. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  Av.Mustafa Göktiğin KEKEVİ
  3.yargı paketi haciz uygulamaları
  Merhabalar;
  Bilindiği üzere 3.yargı paketi çoktan yasalaştı ancak tartışmaları da beraberinde getirdi.Özellikle haciz uygulamalarında sıkıntı var .

  Yasanın GEÇİCİ 10. MADDESİ -” Bu Kanunun ilgili hükümlerinin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam edilir” demektedir.

  Ben ve bir çok meslektaşım bu ibareden yasanın yürürlüğe girmesinden önce başlatılan icra takiplerine müstenit olarak , yasa yürürlüğe girdikten sonra yapılacak haciz işlemlerinde de eski kanun hükümlerinin uygulanacağını düşünmekteyiz. Ancak özellikle bazı icra müdürleri bunu dar anlamda yorumlayıp, yasanın yürürlüğe girmesinden önce başlatılmış icra takiplerinde şu an hacze gidilecek olsa hacze ilişkin olarak yeni yasa hükümlerini uygulayacaklarını beyan ediyorlar. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

  11-07-2012, 11:01
  Av.İlker DOLGUN

  Aynı konuda konuştuğum bütün icra müdürleri “ısrarla” geçici maddenin hacizlerle ilgili olmadığını parasal konularla/ödemelerle ilgili olduğunu (Takip işleri) ve bu nedenle eski/yeni dosya ayrımı olmaksızın muhafaza yapılamayacağını söylüyorlar.Sanırım kabul edeceğiz.

 38. umut dedi ki:

  BURAYA DİKKAT, Kanunda diyorki;

  “Mevcut depo ve garajlarda muhafaza edilen ancak hukuken muhafazasına gerek kalmayan malların, anılan maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde teslim alınması için icra müdürü tarafından ilgilisine resen bildirim yapılır.”

  Yani yeni yasada ev esyası haczinin kalkdıgını, eskı haczedılen esyalarında anılan maddenın yürürlüğe girdği tarihden (YENI YASANIN) bir ay içinde bildirilip teslim alınıyor.

  Aşağıda bir hukuk sitesinde kanunu kendilerine göre değiştirmişler sanırım.

  Kanunda daha önce başlatılan takip işlemleri diyor, yani tek tek yapılmış olan takip işlemleri kastediliyor, kanunda takip dosyaları diye geçmiyor bu sebeple yeni haciz işlemi yeni bir takip işlemi olacağı için yeni kanunlara göre haciz yapabilirler.Ve memurun takdirine luzumlu olmadığı düşünülen bir eşyanın ihtilaf konusu olan bir eşyanın değerlendirmesini yapmasıdır

  “ 5 Temmuz’dan önce açılan icra takiplerinde, ev haczi dahil eski hükümler uygulanacak.

  YARGI HİZMETLERİNİN ETKİNLEŞTİRİLMESİ AMACIYLA BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI VE BASIN YAYIN YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARA İLİŞKİN DAVA VE CEZALARIN ERTELENMESİ HAKKINDA KANUN
  Kanun No. 6352 Kabul Tarihi: 2/7/2012

  6352 sayılı kanun, 5 temmuz 2012 tarihinde Resmi Gazetede yayınlandığı için 6352 sayılı kanununla yapılan 2004 sayılı kanunda değişiklikler, 38. madde hükmü gereğince 5 temmuzdan önce açılan icra takipleri için uygulanmayacak, eski kanun hükümleri geçerli olacaktır. Bu durumda, ev haczi ile ilgili hükümler de dahil olmak üzere, 2004 sayılı kanunda yapılan değişikler uygulanmayacaktır.

  MADDE 38 – 2004 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir.
  “GEÇİCİ MADDE 9 – 9 uncu maddenin ikinci fıkrası gereği ödeme yapılabilmesi için ilgilisi tarafından, anılan maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde banka hesap numarasının bildirilmesi gerekir.
  GEÇİCİ MADDE 10- Bu Kanunun ilgili hükümlerinin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam edilir.”

  GERÇEK ŞEKLİ
  MADDE 16- 2004 sayılı Kanunun 82 nci maddesinin birinci fıkrasının (2), (3) ve (12) numaralı bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, fıkraya aşağıdaki (13) numaralı bent ile maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.
  “2. Ekonomik faaliyeti, sermayesinden ziyade bedenî çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya,
  3. Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri,”
  “12. Borçlunun haline münasip evi,”
  “13. Öğrenci bursları.”
  Yürürlüğe girdiği andan itibaren yukarıdaki yazılanlar geçerlidir.
  Eğer bu kanuna uymayıp eşyanız haczedilirse bunu bir tutanakla size belirtmek zorundadır.Bu tutanakla birlikde en geç 7 gün içersinde suç duyurusunda ve şikayette bulunabılırsınız.

  ADALAT BAKANLIĞININTELEFONU
  BURADAN GERÇEK BİLGİ ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.SİZE YARDIMCI OLACAKLARDIR.

  90 (0312) 417 77 70)

  • umut dedi ki:

   hukukihaber , türkhukuksitesi gibi paylaşım sitesinde paylaşım yapılmış.yukarıda yaptıgım açıklamyı bu sıtelere uye olanınız varsa cevap olarak yazabılır.

 39. izmirfm dedi ki:

  M.Celal TOPARLAKLI ve sargoz selamlar
  size bişi danışak istiyorum borcumdan dolayı geçen sene ekim ayında aracımın üstünde yakalama olduğundan aracım kaldırıldı.fakat bugüne kadar aracımın ne satışı yapıldıu ne de bişi.yeddiemin depoda durmakta.90 model şahin aracım.geri alma şansım varmı
  yada bilenler yorum yapabilirmi
  sevgiler

  • borçlu avukatı dedi ki:

   tam bir sene dolmayınca alamazsınız. alacaklı 1 sene içinde satışı istemezse İİK.106-110.md. gereği haciz düşer. İcra müdürlüğü dosyasında talep açarsınız.şu şekilde: “Alacaklı bir yıl içinde satış istemediği ve satış avansı yatırmadığı için aracım üzerindeki haciz İİK.106-110.md. gereği düşmüştür. Yediemindeki aracın tarafıma teslimini talep ederim”. yani ekim ayını bekleyeceksiniz bu arada alacaklı satış istemeyecek ve satış avansı yatırmamış olacak.

 40. Anonim dedi ki:

  Sayın arkadaşlar iyi günler.
  Ben emekliyim 4 bankaya mayıstayından bankaya ödeme yapamıyorum.Hepsi beni tek tek aradılar bende kendilerine emekliyim maaaşım 5 ayrı yere bölüdüğü için ödeme yapamıyorum dedim. Bana bankanızdan Bütün borçlarımı yapıladırılack şekşlde yadımcı olursanız 850.00tl ödeyecek şekilde kredi tanımlayım ödeyeyim dedim.Hepsinden de hayır cevabı aldım.Kısacası hepsi kredi kartlarımı kapattılat,avkata verileceğimi söylediler.Bir tanesi 13temmuzda ödemediğim taktirde avkata verileceğimi üç mesaj çekerek söyledi.Bugün aynı bankadan mesaj ve e-postama gönderilen iletide ise kartımın ve hesabımın tekrar açıldığını ve kullanabileceğimi söylüyor.avkattan hiç bahsetmiyor.böyle birşeye benim aklım ermedi.Yorumlarınızı bekliyorum.Yazdığım herşeyş belgeliyebilirim.Saygılar

 41. lutfen aydinlatin dedi ki:

  degerli arkadaslar benim durumuma yanit verebilirseniz cok sevinirim. ben borclarim yuzunden bir tanidigim vasitasiyla birileriyle tanistirildim. bu kisiler vaadleriyle ve daha sonra tehditleriyle cek senet ve kredi karti ve bireysel kredi borclarina soktular beni. yani cozum bulacagim derken daha fena battim.. 4 yildir kacak durumdayim. esim ayrildi, yuvam dagildi ancak bu kisileri korkudan sikayet dahi edemedim. kacak olmadan once elimden geldigince borclarimi odemeye calistim. cek defterimin sadece 3 yapragini kullandim ve ilk firsatta kalan yapraklari bankaya iade ettim. toplamda ne kadar borcum var bilmiyorum, bos cek ve senet imzalamak zorunda kalmistim. Yeni yasalarla neler yapabilirim acaba, yeniden gun isigina cikmak , oglumu gormek ve kucaklamak istiyorum… dort yildir goremedim. lutfen degerli yorumlarinizla yardimci olunuz tesekkurler…

  • VATANDAŞ NURİ dedi ki:

   geçmiş olsun
   yeni yasa ile çek ödeyemeyen kişi hapis yatmıyor
   mal beyanından hapis cezası yok şikayet halinde beyan imzalayıp serbes kalıyor
   evlerde ihtiyaç maddeleri haczedilmiyor

   borcunu ödeyemeyen bir kişi ödeme taahhüdünde bulunursa ve ödeyemezse bu durumda hapis cezası alıyor
   onun için kimse taksitlendirme vb adı altında bir şey imzalamıyor
   anlaşma vs yapalım diyerek taahhüd imzalatılmak istenebiliyor

   ALLAH TEALA DARDA OLAN KULLARINA BİR ÇIKIŞ YOLU İHSAN EYLESİN İNŞAALLAH

   • lutfen aydinlatin dedi ki:

    Degerli yorumlariniz icin tesekkurler..sadece bir banka ile taksitlendirmeye girmistim…kredi borcumu odeyemedim ve banka birkac uyaridan sonra toplatip taksitlendirelim dediler.. Bir kac taksit odedikten sonrasini odeyemedim . Su an kacak durumdayim acaba bu yuzden hapis cezasi varmidir. Tesekkurler…
    Dualariniz icin Allah razi olsun..

    • Sargoz dedi ki:

     Neden kaciyorsunuz? Borclu oldugunuz icinmi?

     Kredi yapilandirmak olumlu bir girisimdir, keske odeyebilseydiniz. Ancak odeyemediginiz icin kacmaniza gerek yoktur. Bankaya gidin, durumu anlatin, borcu tekrar yapilandirip odemeye calisin.

     Hapis cezasi durmunuz yok.

  • Vatandaş dedi ki:

   Kardeş korkunun ecele faydası yoktur. Siz sustuğunuz için bunlar da suç işlemeye devam ederler. Gidin paşa paşa şikayetinizi yapın herkes yerini er geç bulur.

 42. aybars dedi ki:

  bana bak umut kardeş ben mağdurum ve durumumu yazdım sen hangi sebeple aksini düşündün ve beni yargıladın anlamış değilim.öncelikle nereden bu kanıya sahip oldun ltf açıkla.ben tsk mensubuyum ve yakın bir akrabamın dolandırması nedeni ile bu duruma düştüm.önümde 2 secenek var ya intihar edeceğim yada henüz sürem dolmadığı için maaşsız emekli olacağım.2 tane oğlum var ellerinden öperler onları nasıl büyüteceğim bilmiyorum yani anlayacağın çok çaresiz kaldım.bu sitede yardımcı olan arkadaşlara durumumu sorayım ve fikir elde edeyim dedim.ben 14 yaşından beri askerim.yaşım 41.ve hayatımda ilk defa böyle birşeyle karşılaştım.sadece amacım ne yapabileceğimi ve beni azarlayarak tvmi ve çocuğumun bilgisayarını alan eskişehir 7.icra dairesi müdür yardımcısını nasıl şikayet edeceğimi öğrenmek istemiştim.ama sen bana hakaret ettin ve anlamadın ama yinede canın saolsun kardeş.

  • umut dedi ki:

   sayin Aybars,
   Digerbir sitede yapilan yorumlardir.burdaki herkez sizingibi magdur.

   • aybars dedi ki:

    o sitede dediğin gibi bir negatif yorum görmedim kardeş varsa aynen yayınla ltf beraber görelim.amacın yardım etmek değilse ltf köstekte olma.tşkler

    • umut dedi ki:

     sayin arbas,
     sizin yorumunuzn birebir aynisi digersitede ikikez farkli isimde yayinlanmis ve altinada asagida belirttigim yorumlar yazilmis.ayrica buradaki insanlarin isimleri kullanilarak farkli yorumlar yapilmisdir.
     Sizin durumunuza gelince,eger daha once yediemin olarak imza atmadiysaniz.yeni yasaya gore alamazlar eger aldilarsa.yapmaniz gereken birsey var ve bunun akabinde kisa surede esyayi aliyorsunuz.

     • umut dedi ki:

      sayin arbas,
      Kesinlikle intaha cozum degildir.arkanizda kalanlara buyuk haksizlik etmis olursunuz.lutfen onlarin hayatini ve kandi hayatinizi bosuna zindan etmeyin.
      Ilk olarak yapmaniz gereken.sakin olmak.rahat olamak.herkez gibi sizinde basiniza ilk geldigi icin durumunuzu anliyorum.sunu untmayin ates olsalar curmuk kadar yer yakarlar.size yapabilecekleri bir kez evinize gelmek ve masinizin 4de 1ne haciz uygulamak.baskada hicbir sey yapamazlar.amaclari size piskolojik baski uygulamak ve taahhude imza attirmak.kesinlikle bunu yapmayin.birakin oncelikle ayliginizdan kesinler,yasinizi bekleyene kadar olan surede hic degilse ayliginizi alirsiniz.emikli oldugunuzda nasilsa kesemiyecekler.alinan esya konusundada.bu yasa cikmadan once bir tanidigimizin esyasi haciz olmusdu.aynen cocugunun bilgisayarida haczedildi.karsi dava acildi ve esyalar geri alindi.hele simdiki yeni kanunda bu dahada basit.yakininizda bulunan bir avukattan detek alarak hemen muracat ediniz.inanin para bile almadan bu isi yapan avukatlar var.onemli olan dogru avukati bulun..suan yoldayim.size konuyla ilgili daha detayli bilgi yazacagim

  • VATANDAŞ NURİ dedi ki:

   İİK MD.16:”Kanunun hallini mahkemeye bıraktığı hususlar müstesna(ayrık olmak üzere) icra ve iflas dairelerinin yapmış olduğu muameleler hakkında kanuna muhalif olmasından veya hdiseye uygun bulunmamasından dolayı icra tetkik merciine şikayet olunabilir.Şikayet bu muamelelerin öğrenildiği tarihten itibaren 7 gün içerisinde yapılır.”

   icra tetkik mercii :
   icra iflas kanunu 331 ve devamında belirtilmiş icra iflas suçlarına bakan tek hakimli mahkeme çeşidi.

   son yasa değişikliklerinden sonra ismi değişmiş, icra mahkemesi olmuştur.dilekçe başlıklarında tetkik mercii sözcüklerini gören hakimler çok kızmaktadır.

  • okan dedi ki:

   AYBARS KARDEŞ ÖNCELİKLE GEÇMİŞ OLSUN HAYATTA NE OLURSA OLSUN YAŞAMAYA DEĞER HER ŞEY İNSANLAR İÇİN 2 OĞLUM VAR DİYOSUN SEN İNTİHAR EDERSEN ONLAR NAPICAK ARTI HİÇ BİR ŞEY CANDAN ÖNEMLİ DEĞİLDİR KARDEŞİM SEN ONUR YAPIYORSAN YAPMA HIRTSIZLIK YAPMADIN ADAM ÖLDÜRMEDİN HERHANGİ BİR NAMUSSUZLUĞUN YOK TEK SUÇUN BORÇLU OLMAK KARDEŞ TÜRKİYEDE BORÇU OLMAYAN İNSAN YOK AMA SEN ALDATILMIŞIN FARKETMİYO SENİ AKRABAN ALDATMIŞ HEPİMİZİ BANKALR ALDATTI YANİ BORCUN BİR ŞEKLDE SEBEBİ BULUNUYOR ARTIK BORÇ İÇİN EVDEKİBAZI EŞYALARINDA ALAMIYORLAR ASKERİYEY ONCA SENENİ VERMŞSSİN AYRILMA ALACAKLI ANCA SENİİN MAAŞININ DÖRTE BİRİNE HACİZ KOYAR BU KADAR DEĞERMİ AMAMN KARDEŞİM AKILLI OL SEN SUÇLU DEĞİLSİN BORÇLUSUN BAŞINI DİK TUT HAYATTA HER ŞEYE ÇARE VAR ÖLÜM HARİÇ SABAH TV DE KANSER E ARTIK ÇARE VAR DİYOR DR AİLENİ DÜŞÜN ÇOCUKLARINI DÜŞÜN ONLARIN DÜNYAYYA GELİRKEN SEÇME ŞANSI YOKTU SEN ONLARIN BAŞINDA OLMALISIN SEN OLMASSAN NE DEĞİŞECEK ALACAKLI ALACAĞINI İSTEMİYECKMİ ZANNEDİYORSUN NAPACAK AİLEN SONRA ALLAHA EMANET OL AKILLI OL

 43. Hakan dedi ki:

  Yasadan önce yapılan ev eşyası hacozli malları yedieminden müracat ederek alınabiliniyor diyorsunuz,yanlış anlamadık degilmi?

 44. umut dedi ki:

  Yeni 3.yargi paketinin yasalasmasi ile;haciz islemleri,haczedilen esyalarin satis islemleri gibi bor cok konuda degisiklik yapilmisdir.
  artik evlerde kullanilmakta olan esyalar haciz edilemiyecek,ikincisi ve degerli süs esyalari vs.haric.(Bu konuyla ilgili sayin bakanimizda basin yoluyla aciklama yapmisdir)
  Yasa oncesi acilmis olan ve yeni acilacak olan dosyalarda uygulanacak haciz islemi yeni yasaya gore olacakdir.yalniz yasa oncesi haciz islemi yapilmis olup depoya kaldirilan yada yediemin birakilan esyalarin islemleri yeni eski yasaya gore olacakdir.
  Buna iliskin depolarda bulunan esyalarinizi muracat ederek alma hakkinizda bulunmaktadir.(konuyla ilgili sayin Celal Bey aciklama yapmisdir)
  Bundan boyla esyalarin satisi elektronik ortamlarda gerceklesecekdir.
  Bir cok yeniligi getiren 3.yargi paketini kimse kendine ozgu yorumlayarak ev esyalarinda haciz yapamaz.bu kanunlara uymamak ve kanunlarimizi hice saymak olur.( tv luzumlu,camasir makinasi luzumsuz,hali luzumlu,kilim luzumsuz gibi ayrim olmaz) tum ev esyalari ikincisi haric kullanilan luzumlu esyalardir.
  Bu sekilde yapilan islemlerde yine 3.yargi paketide belirtildigi gibi sikayet ve itiraz hakkina sahipsiniz.
  Sayin kanun yapicilarimiz boylebir duzenleme ile borclularin daha rahat bir sekilde borclarini odeyebilmelrini saglamislardir.
  Biran once borclarinizi odeyebilme insanca yasaya bilmeniz dilegi ile.

  • Hakan dedi ki:

   Önemli olan yasalara uymayan kanun dışı işlem yapan,memurun ve avukatın cezalandırılması,cünkü karşılarında kanunları bilmeyen ezilen magdur var,ben bakanlıga ve gerekli yerlere mail atdım müfettiş tayin etmelerini icra dairelerinde dosyaların incelenerek magdur edilenleri bulunması ve bunu yapanlar hakkında kanuni işlem yapmalarını istedim sizlerde bunu yapınki kafalarına göre muhamele yapmasınlar.

   • umut dedi ki:

    Sayin Hakan Bey,
    Bir cok insan artik bilinclendi,bu kadar medyanin,bu kadar internetin yogun oldugu donemde en ucra koselerde bulunan vatandaslarimiz bile bilinclenmekde.
    Bahsettiginiz gibi,bir cok borclu gerekli yerlere sikayetlerini mtlaka iletmisle ve ileteceklerdir.
    Yeni kanun henuz ilk haftasini geride birakirken gun gecdikce aksakliklar ortadan kalmakda.sayin icra memurlarida baskalarinin kanuna karsi gelmesine gozyummayacaklardir,baskalari yuzunden kimse kendi meslaginden olmak istemez.
    Onumuzdeki gunlerde yanlis yapilan islerde ikazlarla duzeltilecek ve herkez kanunlar cercevesinde hareket edeceklerdir.
    Herseyin hayirlisi temennimiz

  • Hakan dedi ki:

   Yasadan önce yapılan ev eşyası malları yedieminden müracat ederek alınabiliniyor diyorsunuz,yanlış anlamadık degilmi?

   • umut dedi ki:

    asagida saat 09.16 Celel Beyin yorumunu okursaniz,orada detayli bir aciklama var

 45. umut dedi ki:

  Degerli Arkadaslar,
  Son gunlerde siteye farkli isimlerlele giris yapilip,buradaki insanlara yanlis yorumlar yapan,saygisiz davran,hakeret seviyesinde yorumlar yaparak,birkac kanun maddesi yazarak kendilerini avukatmis gibi gosteren sahislar yada sahis aslinda avukat arkadaslarin kimligini kullanarak kendi calistiklari yere saygisizlik etmektedirler.bu zihniyetdeki kisiler zaten avukat olamazlar.yanlarinda calisan bu kisi yada kisiler kendilerine su sekilde ifadeetmektedirler; KIRALDAN COK KIRALCI. Bu kisi yada kisiler disinda yorumlarini bizimle paylasan gercek avukatlara ve hukukculara tesekkurederiz.

 46. Muhibbi dedi ki:

  Sargoz abi karşılıksız çek davamda şirket çeki olduğundan idari yaptırıma gerek yok kararı verdiler fakat şikayetçi avukatı itiraz etti ne olur acaba? Birde size nasıl ulaşabilirim siz iyi biliyorsunuz yarım edin lütfen?

  • sargoz dedi ki:

   Neye itiraz etti ? Gerekceli kararami ?

   • Mağdur dedi ki:

    Sn,Sargoz

    1.Benim ev eşyalarım tümü yazıldı yasadan önce ve yeddiemin olarak eşime bırakıldı,

    2,Daha sonradan gelen diğer alacaklı avukat beyaz eşyalarımı kaldırdı,

    3.İlk gelen avukat CEBRİ İCRA uygulanacağını söyledi,Kalan eşyalarımı götürürler mi ? dilekçe ile geri alma şansım var mı?

    4.Akrabalarım yeni beyaz eşya almak istiyorlar.Ancak benim dosyam eski olduğu için bu alınacak eşyaları da götürürler mi?

   • Muhibbi dedi ki:

    Gerekçeli karara itiraz etti abi ama itiraz içeriğini dosyada göremedim uyapa işlememişler bende de e imza var

    • Anonim dedi ki:

     Esas olan mahkemenin gerekceli karari. Itiraz edilmesi yada itiraz nedeni senin icin bu asamada onemli degil.

     Dosya Bir ust mahkemeye yada yargitaya gider, sonuclarida yine lehine olur, sorun olmaz.

     • Muhibbi dedi ki:

      Abi uykuyu kaybettim 4 çek verdim 2 sini bankadan ödedim 2 sini işlerim bozuldu ödeyemedim hukuk sitesinde diyor avukatlar dolandıırcılıkdan itiraz edin filan günahımız ne bizim zaten magduruz sargoz abi anonim abi şaşırdım :((

   • metim dedi ki:

    sayin sargoz kardes senin yorumuna ihtiyacimvar ruhsatsiz silahtan 10 ay ceza aldim pazartesi teslim olacan beni direk acik ceza evinemi yoksa kapaliyami giderim ondan sonra nezaman tahliye olurum bilgilendirirsen sevinirim

 47. ÖZADANALI dedi ki:

  SAYIN TOPARLAKLI,
  BUNDAN BÖYLE EV HACZİ KONUSUNDA YAZMAYACAĞINIZI BELİRTMİŞSİNİZ.BELKİ DÜŞÜNCELERİNİZDE HAKLISINIZDIR AMA ARAMIZA YENİ KATILAN MAĞDUR ARKADAŞLAR OLUYOR.HALA BİRÇOĞU YASANIN ÇIKIP ÇIKMADIĞINDAN, ONAYLANIP ONAYLANMADIĞINDAN HABERSİZLER.PEKİ SEN YAZMAZSAN SARGOZ BEY YAZMAZSA BU ARKADAŞLARIM NASIL BİLGİ SAHİBİ OLACAKLAR.BUNLARA KİM YOL GÖSTERECEK.BENCE ALMIŞ OLDUĞUNUZ BU KARAR İÇİN DAHA ÇOK ERKEN GİBİ GELİYOR BANA.BEN UZUN ZAMANDIR ARANIZDA OLMAMA RAĞMEN HALA BAZI KONULARI ÇÖZEBİLMİŞ DEĞİLİM.YERİ GELDİĞİ ZAMAN SİZLERE SORUP BİLGİ SAHİBİ OLMAYA ÇALIŞIYORUM.BU İŞLER ÖYLE AKŞAMDAN SABAHA ÖĞRENİLECEK GİBİ DEĞİL.SİZE BİR ÖRNEK VERMEK İSTİYORUM.DÜN BİR FIRINCI MAĞDUR ARKADAŞIN BAŞINA ÜZÜCÜ OLAYLAR GELMİŞ.BU ARKADAŞ ARAMIZA İLK DEFA KATILIYOR.O KADAR ZOR DURUMDAKİ NE YAPACAĞINI BİLEMEZ HALDE .SÜREKLİ SORUP CEVAP BEKLEMEDE.BUNDAN SONRADA BU FIRINCI ARKADAŞ GİBİ PEK ÇOK MAĞDUR ARKADAŞ GELECEKTİR.LÜTFEN KESTİRİP ATMAYINIZ ,DÜŞÜNÜNÜZ.KONULARA HAKİM OLSAM İNANIN BEN CEVAP VERECEĞİM AMA SİZİN GİBİ BİLGİ SAHİBİ OLMADIĞIM İÇİN YANILTIRIM DİYE KORKUYORUM.SİZDEN RİCAM ACELE KARAR ALMAYINIZ.MAĞDUR OLMUŞ VEYA OLACAK ARKADAŞLARI DÜŞÜNEREK KARARININIZI TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİNİZ.SAYGILARIMLA

 48. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  Sevgili Dostlarım.

  Bundan sonra artık ne haczedilir ne edilmez diye yazmayacağım ve bu konuda son kez EV HACİZLERİ BİTMİŞTİR.ORTAK KULLANIMDA OLAN AYNI EŞYALARIN BİR TANE OLMASI HALİNDE HACİZ YAPILAMAZ dedikten sonra hala ısrar eden memur ve avukatlara karşı nasıl bir şikayet mekanizması oluşturabileceğinizi ve nerelere neler yazabileceğiniz konusunda incelemelerim neticesine göre bilgiler vermeye çalışacağım.

  Sayın Sargoz unda söylediği gibi bu iş bitmiştir.İcra memurları ve icra avukatları nın nemalanmaları sona erdiği gibi hatalı davranışlarında hapis cezaları bile vardır.Son kez tekrar ediyorum.

  3.YARGI PAKETİ İLE BİRLİKTE EV HACİZLERİ SONA ERMİŞTİR.HAYIR DİYEN BOĞAZINI PARÇALAYIP DURSUN.HATALI DAVRANAN VARSA ŞİKAYET EDİN CEZASINI BULSUN.

  • okan dedi ki:

   CELAL BEY BİR SORUM OLUCAK CEVAPLAYABİLİRSENİZ SEVİNİRİM BİR ARKADAŞIMIN KREDİ KARTI İÇİN İCRA YTA VERİLMİŞ FAKAT HİÇ BİR İŞLEM VE HACİZ ADRESİ BULUNMADIĞIN DAN YAPILAMAMIŞ İCRA KAĞIDI 2003 SENESİNDE GELMİŞ BU TAKİPLERDE ZAMAN AŞIM SÜRESİ NE KADAR BİLİYORMUSUNUZ ARKADAŞ ADRESİNİDE ALAMIYO ŞU ANDA HAYATINI ZOR İDAME ETTİRİYOR BORÇ ÇOK YÜKSEK GÖZÜKÜYORMUŞ ÖDİYECEK DURUMUDA YOK BİLGİ VEREBİLİRSENİZ MEMNUN OLURUM TEŞKRLER

 49. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  BU HABER İCRA NET DE YER ALMIŞTIR.

  Yediemin depolarında muhafaza altında bulunan mallar bir ay içinde sahibine teslim edilmesi gerekiyor. Aksi halde …Yediemin depolarında muhafaza altında bulunan mallar bir ay içinde sahibine teslim edilmesi gerekiyor. Aksi halde …

  Yedieminde malı bulunanlar dikkat

  2004 sayılı İİK yasasının 3. Yargı paketi kapsamında değiştirilen geçici 11. Maddesine göre mevcut yediemin depolarında muhafaza altında bulunan ancak hukuken muhafazasına gerek kalmayan malların yasanın yürürlüğe girdiği 5 Temmuz 2012 tarihinden itibaren bir ay içinde sahibine teslim edilmesi gerekiyor. Aksi halde “üç ay içinde, 88 inci maddenin altıncı fıkrası hükmü uyarınca satış işlemi yapılır. “denilmektedir.

  MADDE 38- 2004 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir başlığı altında yer alan GEÇİCİ MADDE 11’e göre

  “Mevcut depo ve garajlarda muhafaza edilen ancak hukuken muhafazasına gerek kalmayan malların, anılan maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde teslim alınması için icra müdürü tarafından ilgilisine resen bildirim yapılır.

  İlgilisine tebligat yapılamazsa veya verilen süre içinde mal geri alınmazsa, üç ay içinde, 88 inci maddenin altıncı fıkrası hükmü uyarınca satış işlemi yapılır.

  Ancak, satış yapılamazsa Adalet Bakanlığı tarafından görevlendirilecek icra müdürünün başkanlığında kaymakamlık, belediye, ilgili yer baro başkanlığı ve ticaret odası tarafından bildirilecek birer kişinin katılımıyla oluşturulacak değer tespit komisyonu tarafından tespit edilecek değer üzerinden, yedieminin alacağına mahsup için malın mülkiyeti yediemine devredilebilir; komisyon, ekonomik bir değerinin kalmadığına karar verirse mal bir tutanakla imha edilir.

  Satılan veya mülkiyeti devredilen malın bedelinden, muhafaza ve diğer giderler mahsup edildikten sonra varsa artan miktar talep halinde ilgilisine ödenir.”

  Kaynak : icrada.net

  • murat dedi ki:

   “sahibine teslim edilmesi gerekiyor” derken haczedilen kişiye mi haczi yapan kişi mi kast ediliyor? haciz yapılan kişi ise bu evde yedi emmin bırakılanları da kapsar, yani haciz eski de olsa alamazlar mantığı çıkıyor da o yüzden sordum.teşekkürler…

 50. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  Aybars adlı kişiye cevaptır.

  Eşyanı kaldırmadılarsa hiçbirşey yapamazlar ama görevi kötüye kullanmalarından dolayı şkayet et.Hapis cezası ile yargılanacaktır.

  Eşyanı kaldırdı ise yine şikayet et.Hem görevi kötüye kullanmadan dolayı,hem eşyayı kaldırmadan dolayı,hem aynı eşyadan 1 tane olmasına rağmen haciz yapmasından dolayı maddi manevi şikayet ve dava aç.Kazanacaksın.

  Sana başka ne diyebilirimki.Tekrar ediyorum.3.yargı paketini önce onlar öğrenmeli.04.07.2012 tarihinden sonra yapılan hacizler yeni kanuna göre yapılacaktır ve bunların maddeleride açıktır.Aksi hareket eden memuru 5237 sayılı kanunun 250.maddesine göre şikayet edersin.Ayrıca kaldırtan avukatlık bürosunuda hem savcılığa ve hemde bulunduğun ilin Barosuna şikayet et.

  Kesinlikle gerekenler yapılacaktır.Çocuğununda gözyaşları dinecektir.

  • abdullah beyoğlu dedi ki:

   celal ben peki bana 2 ay önce haciz geldi ve yedi yemin olarak bana teslim edildi şu an itibari ile avkat beni arıyor ve evi boşaltacağını söylüyor yeni kanun bizi kapsıyormu ilgilenirseniz çok tşk ederim

 51. umut dedi ki:

  Lütfen Dİkkat,

  Aşagıda belirttiğim sayın Aybars adlı kişi 13.07.2012 tarıhınde aşagıdaki yorumu yapmışdır ve bu kişinin yorumuna istinaden başka bir sitede yapılan yorumda aşagıda yeralmaktadır.
  Sitemizde bulunan diğer sayfalarıda incelemem sonucu kendisi daha önce aramıza hiç katılmamışdır.
  Diğer sitede arkadaşlarda aynı konuya dikkatetmişler ve yaptıgı yorumun asılsız oldugunu belirtmişler.

  BİZİM SİTEDEKİ YORUM;
  aybars diyor ki:
  13/07/2012, 15:02
  12 temmuzda evime gelip televizyonu ve çocuğun bilgisayarını aldılar.icra memuruna yeni kanuna göre almamanız gerekiyor sizi şikayet edeceğim dedim bana o konu öyle değil medyanın abartması istediğiniz gibi şikayet edebilirsiniz.hatta yanıma gelin ben yardımcı olayım beraber şikayet edelim dedi.bende tutanak vs hiçbirşey imzalamıyorum dedim ve imzalamadım.ne yapmam lazım eşyaları alabilirmmiyim.ltf bir arkadaş yardım etsin ayrıca nasıl bir dilekçe yazmam lazım?

  VE DİĞER SİTEDEN ALINTI KENDİSİNE GEREKLİ CEVABI VERMIŞLER,

  Bence bu rıza isimli vatandaş provokatör avukatlardan biri. bu arkadaşın başka bir yorumu da olmadığını düşünüyorum. eğer gerçekse tekrar ve ısrarlı bir şekilde yazardı.

  fikrim kesinlikle ASPARAGAS…
  —————————————————————————————————
  asparagas haberdir inanmayın…..

  EVET ARKADAŞLAR, YUKARIDAKI GIBI HABERLER ASILSIZDIR.

  • aybars dedi ki:

   bana bak umut kardeş ben mağdurum ve durumumu yazdım sen hangi sebeple aksini düşündün ve beni yargıladın anlamış değilim.öncelikle nereden bu kanıya sahip oldun ltf açıkla.ben tsk mensubuyum ve yakın bir akrabamın dolandırması nedeni ile bu duruma düştüm.önümde 2 secenek var ya intihar edeceğim yada henüz sürem dolmadığı için maaşsız emekli olacağım.2 tane oğlum var ellerinden öperler onları nasıl büyüteceğim bilmiyorum yani anlayacağın çok çaresiz kaldım.bu sitede yardımcı olan arkadaşlara durumumu sorayım ve fikir elde edeyim dedim.ben 14 yaşından beri askerim.yaşım 41.ve hayatımda ilk defa böyle birşeyle karşılaştım.sadece amacım ne yapabileceğimi ve beni azarlayarak tvmi ve çocuğumun bilgisayarını alan eskişehir 7.icra dairesi müdür yardımcısını nasıl şikayet edeceğimi öğrenmek istemiştim.ama sen bana hakaret ettin ve anlamadın ama yinede canın saolsun.

   • Mağdurum da mağdurum dedi ki:

    Sen binbaşısın ve icra müdürü askeri lojmanda sana posta koyuyor hem de eşyanı kaldırıyor Üstelik ev eşyalarının haczinin yasak olduğu 12 temmuzda. çok ilginç doğrusu. Tv ve pc için intihar edecek olman da oldukça manidar.

    • aybars dedi ki:

     ne yapacaktım yani görevli memura hakaretmi edecektim.çaresiz boyun eğdik.

 52. sargoz dedi ki:

  Av. Adem bey nicki ile yorum yazan,” artistlik yapma haddini bil ” diye diger yorumcuyu azarlayan misafirimiz aslinda yabanci biri degil.

  Kendisi Sitemizin mudavimlerinden, yasaklanmasina ragmen surekli degisken IP kullanarak siteye girmeyi basaran hacizci avukat rumuzlu eski dostumuzdur.

  Lutfen gereksiz polemige girmeyiniz.

 53. aybars dedi ki:

  12 temmuzda evime gelip televizyonu ve çocuğun bilgisayarını aldılar.icra memuruna yeni kanuna göre almamanız gerekiyor sizi şikayet edeceğim dedim bana o konu öyle değil medyanın abartması istediğiniz gibi şikayet edebilirsiniz.hatta yanıma gelin ben yardımcı olayım beraber şikayet edelim dedi.bende tutanak vs hiçbirşey imzalamıyorum dedim ve imzalamadım.şimdi ben bu insafsız hacizle ilgili ne yapabilirim.çocuğum 2 yaşında ve televizyonu arayıp akşama kadar ağlıyor.ayrıca tsklerinde bir binbaşıyım bu yapılan çok büyük bir saygısızlık ki gelen icra müdürü yatak odama bile girerken müsaitmi diye sormadı daldı direk.açıkcası zihniyet çok aşırı artniyetliydi..bu adamı nasıl şikayet edebilirim ve ayrıca şikayet edersem eğer kendisine karşı ne gibi bir sonuç elde edebilirim.beyfendi kendisinden o kadar emindiki aşağıladı beni resmen avukat çalışanının yanında ve askeri lojmanda.

  • memet dedi ki:

   abi helal olsun sabrına başka birşey demiyorum allah yardımcımız olsun hepimizin

  • Hakan dedi ki:

   Kesinlikle yaptıkları yasal degil şikatci olun ve bimer ede mail atın hakkınızı sonuna kadar arayın ve savunun gecikmeden yapın

  • Vatandaş dedi ki:

   Sayın aybars savcılığa suç duyurusunda bulunun bunu yapamıyorsanız Bimer üzerinden şikayet edin.

  • murat dedi ki:

   savcılığa suç duyurusunda bulunun. ama bu sadece eğer hatalıysa icra memurunun ceza alması için olur. eşyalarınızı geri almak için de icra dairesine veya icra mahkemesine 7 gün içinde başvurun. geçmiş olsun.

  • ahmet dedi ki:

   aybars sen marsta mı yaşıyorsun…?
   canımı sıkma aklını alırım senin.
   Burası Türkiye o yukarıda anlattığın yorumlar eskide kaldı. Yeni Türkiyemde senin anlattığın tarzda masalsı hikayeler yok artık güzel ülkemde. Senin gibi insanları bu saçma sapan hikayelerinle bu sitede istemiyoruz…
   Burda herkes o kadar tecrübeliki neyin doğru neyin yanlış olduğunu çok net kavruyor artık. Yurdum insanı hak ettiği noktaya gelecektir. Umarım bu istikrarlı hükümet yaklaşımı Büyük Türkiye oluncaya kadar ve devamlı süregelir…
   Aybars ve onun gibiler, bizler var oldukça senin gibi insanlara meydanı bırakmayız. Boşa kürek sallamayın. Bu sitedeki tüm dostlarım neye inanacağını neye inanmayacağını çok iyi biliyor.

   Tekrar ediyorum, Canımı sıkma aklını alırım. Dediğimide yaparım!!! seni ….perest seni.

 54. yeter dedi ki:

  iyi geceler arkadaşlar onlar yazsınlar boşverin yokmuş gibi davranın yazar yazar giderler canınızı sıkmayın değmez işleri kalmadı icra onların herşeyiydi şimdi ise tekrar sil baştan diğer kanunlara ezberlemek zorundalar ki aç kalmasınlar allah herkesin gönlüne göre versin

 55. megal dedi ki:

  Buradaki sevgili madur ve bizlere yol gösteren degrli arkadaşlar ve hocalarımız daha fazla orgutlenelim daha cok madur var o arkadaslarada ulasqlim olmadı facebook üzerinden magdurlara ulasalim bizim gibi arkadaşları ne kadar cok orgutlersek o kadar sesimizi duyururuz bireysel hareket edince haklarımızı arayamiyoruz k farkli siteler var ordada bizim gibi mağdurlar var

 56. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  3.Yargı paketi incelendikçe daha ne cevherleri meydana çıkartıyor.

  Gerçek şu ki icra memurları ve icra avukatları gerçek mesleklerini kanunlar çerçevesinde ve demokratik bir şekilde insanca davranarak ve uygulamalarda aksaklık ve hilekarlık yapmadan icra etmeliler.

  Kişisel haklara saygıyı malesef kanunlar ile öğrenecekler ama sanırım bundan sonra icra avukatları ben dava avukatıyım diye gerçekten borçlularında avukatı olmaya başlayacaklar ve ülkemin ezilmiş halkının yanında olacaklardır diye düşünmek istiyorum.

  • Anonim dedi ki:

   Çamaşır makinasını bile lüks gören veya sayan avukat müsfetteleri varken sizde burada yandaş meyda gibi çıkıp ahkam kesiyorsunuz burası Türkiye Cumhuriyeti kimse kimseyi kandırm asın ev haczi bitti diye ev haczi aynen devam ediyor sevgili arkadaşlar….

   • Vatandaş dedi ki:

    Arkadaşım yasa diye birşey var bu ahkam kesmek değil, insanlar bilgilendirilmeliki haklarını arayabilsinler. Zalimin zulmune boyun eğmekte zalimliktir, ne yapalım yazmayalım da boyunmu bükelim.

   • umut dedi ki:

    sayin anonim,

    Eski yasada hicbir itiraz hakkiniz yodu.yeni 3.yargi paketi ile yeni icra yasasinda evdeki esya haczinin kaltigi ortadadir.eger eski aliskanliklarini surdurup kanuna karsi gelen olursa,itaraz edip dava acabiliyorsunuz.emin olunku bu davaniz cik kisa surede sonuclaniyor.yasaya uymayanlar hakkindada yasal islem baslatiliyor.sayet esyaniz kanun cikmadan gelinip yazildi ve size yediemin birakildi ise,isya size ayit olmadigi icin alabilirler.
    Ayrica sayin Celal beyin yorumdan paylasdigi gibi depolarda muhafaza edilen esyalariniz icinde hemen muracat edebilirsiniz.bu olayin yasal boyutu.digerbir boyutuna bakalim.
    Digelimki geldiler evinizden esya aldilar lanuna karsi geldiler.eskiden bunlarin satisi depolarda oluyordu kendi aralarinda satis yapiliyor ve bitiyordu.simdi ise elektronik ortamda olacagindan islemler herkez tarafindan gorulecek.kimse demiyecekmi neye istinaden haciz yapildi diye ve kendi aralarinda yapilmayan bu satisdan menfaat neolacak sizce.alinan iki parca esya toplasan 500tl deger olacak.ya yapilan masrafkaldiki yeni yasa ile amac borclu piskolojik baski altinda kalmadan ve aile dramlari yasanmadan borcunu odeye bilsin.

 57. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  TARAFLARI OLDUĞU GİBİ GÖRDÜĞNÜZ ANDA ŞİKAYET EDEBİLİRSİNİZ.ŞÜPHELERİNİZ BİLE KOVUŞTURMAYA YOL AÇAR.ALTDAKİ HAPİS MADDESİ BUNUN İÇİNDE GEÇERLİ

  MADDE 87 – 5237 sayılı Kanunun 252 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
  “MADDE 252 – (1) Görevinin ifasıyla ilgili bir işi yapması veya yapmaması için, doğrudan veya aracılar vasıtasıyla, bir kamu görevlisine veya göstereceği bir başka kişiye menfaat sağlayan kişi, dört yıldan oniki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
  (2) Görevinin ifasıyla ilgili bir işi yapması veya yapmaması için, doğrudan veya aracılar vasıtasıyla, kendisine veya göstereceği bir başka kişiye menfaat sağlayan kamu görevlisi de birinci fıkrada belirtilen ceza ile cezalandırılır.
  (3) Rüşvet konusunda anlaşmaya varılması halinde, suç tamamlanmış gibi cezaya hükmolunur.

 58. şükran dedi ki:

  karbeyaz 87 kardeşim.

  öncelikle aramıza hoşgeldin diyorum.senin yazını dikkatlice okudum.ne olmuşsa iyi niyetinden ve konu hakkındaki tecrübesizliğinden meydana gelmiş.bu yaşadığın problemler elbette hemen düzelen şeyler değildir.ancak hayat devam ediyor.çok genç yaşta tabiiki bu kadar sorunla karşılaşmak ne yapacağını bilmemek çok yıpratıcı .5 çek yasa gereği düştü.taahhüdden hakim seni haklı bulmuş davan bitmiş.sanırım resen terk edilen şirket sorun olarak duruyor.bu şirketle alakalı hangi poblemler duruyor mesela vergi borcu varmı ssk borcu,fatura giriş-çıkıştan kaynaklı kdv borcu,hiç fatura kesilmediyse bile her ay devlete ödenen miktar vardır.
  burada önemli olan çalıştığın sirketinin hesaplarını takip eden muhasebecin.şirketle alakalı ne tür faturalar kesildi,kdv durumu vs.vs.
  bu konuda biraz detaylı bilgi aktarırsan daha bir sağlıklı paylaşım yapabiliriz.
  yuvanda mutlu mesut olduğunu belirtmişsin daim olsun inşallah.
  bu kadar problemi neden yaşadım diye düşünebilirsin.karbeyaz bu yaşadıklarımız bir gün göreceksin ki senin ardından gelen insanlara tecrübe olup bilgi ve fayda olacak.

 59. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  SEVGİLİ DOSTLAR.ÇOK SEVDİĞİM BİR AVUKAT ARKADAŞIM İLE BERABERİM VE EV HACİZLERİNİN BU YASA İLE NORMAL EVLERDEN YAPILMASININ MÜMKÜN OLMADIĞINI VE ŞAYET YAPILIRSA YİNE 3.YARGI PAKETİNDE MEVCUT OLAN YENİ MADDE KÖTÜ NİYETLİ İCRA MEMURLARINA UYGULANABİLECEĞİNİ VE AYRICA PARASAL BİR ALIŞVERİŞİN OLMASININ TESBİTİ VEYA ŞİKAYETİ HALİNDEDE ÇOK BÜYÜK CEZALARIN VAR OLDUĞUNU İSPATINA KADAR AÇIĞA ALINABİLECEĞİNİ BİLDİRDİ.SADECE KANUNUN O MADDESİNİ SİZE RESMİ GAZETEDEN KOPYALIYORUM.SANIRIM NE OLDUĞUNU SİZ AÇIKCA GÖRMEKTSİNİZ.

  MADDE 86 – 5237 sayılı Kanunun 250 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
  “(1) Görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlanmasına veya bu yolda vaatte bulunulmasına bir kimseyi icbar eden kamu görevlisi, beş yıldan on yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Kamu görevlisinin haksız tutum ve davranışları karşısında, kişinin haklı bir işinin gereği gibi, hiç veya en azından vaktinde görülmeyeceği endişesiyle, kendisini mecbur hissederek, kamu görevlisine veya yönlendireceği kişiye menfaat temin etmişolması halinde, icbarın varlığı kabul edilir.”

 60. Muhibbi dedi ki:

  Arkadaşlar benim karşılıksız 2 çekten davam vardı, mahkeme şirket çeki oldugu için beraat verdi ve yaptırıma gerek yok dedi fakat alacaklı avukatı karara itiraz etmiş ne olur acaba?

  • şükran dedi ki:

   muhibbi kardeşim çek davaları yasa gereği düştü bildiğiniz gibi avukat neye itirazda bulunmuş dosyanıza bir bakın durum netleşir.

   • Muhibbi dedi ki:

    Muhtemelen dolandırıcılıkdan bulunmuş hukuk forumlarında öyle diyorlar

    • şükran dedi ki:

     muhibbi kardeşavukat itirazi dolandırıcıktan yapmışsa şöyle izah edelim
     çeki keşide eden çek sahibi eğer diyorsa ki bu imza bana aittir.bir sorun çıkmaz.
     faturalarınız tamsa çek üstündeki imza sizinse korkmayın.

     dolandırıcık konusu bir çok vasıftan ibarettir.mesela çekin sahibinin imzasının sahte olması
     fatura olmaması veya eksik olması
     klonlanmış çek olması
     vekaletsiz imza v.s.
     bunlardan hangisini gündeme getirerek itiraz etmiş net bilgi verirmisin.

     • Muhibbi dedi ki:

      Ben 4 çek vermiştim 79.000 tllik 39.000 i ödedim 40.000 karşılıksız çıkmış çekler şirkete ait imzalar bana bende kabul ettim faturalı mal aldım mahkeme idari yaptırıma yer yok dedi ama şikayetçi avukatı itiraz etti ama içeriğini görmedim bence ya dolanıdırıcık ya da idari yaptırım ver diye ama idari yaptırımın ona getirisi yok ki ondan dolandırıcıkdan şüpeleniyorum 😦

      • şükran dedi ki:

       muhibbi kardeşim avukatın dolandırıcıktan açtığı şüphesini taşıyorsun ancak bunu net öğrenmen lazım.ifade ettiğim gibi bu suçun oluşması bir çok nedenden kaynaklanır.dosyanızda net ne ile itham etmiş bunu bilelim öncelikle hangi konudan dem vurmuş anlayalım.

       • Muhibbi dedi ki:

        dediğim gibi dolandırıcılık yapmadım ben ama adam itiraz etmiş;?

 61. memet dedi ki:

  arkadaşlar benim giyim mağazam var haciz yapılabilirmi borcumu ödüyorum ama banka avukatı kaldırabilirmi eşyaları

  • şükran dedi ki:

   sayın memet kardeşim.siz borcunuzu ödediğinizi belirtiyorsunuz.ödediğiniz sürece banka böyle bir eşya kaldırmaya niye yönelsinki banka genelde nakit üzerinde durur.borcunuzu ödemeye devam edin inşallah allah yardımcınız olsun.

   • memet dedi ki:

    şükran hanım ödüyorum yalnız çok sıkıştırıyor beni sonuçta başka yerlerede borcum var zaman vermiyor haciz yapar korkusuyla da acil ödemelerimi de yapamaz oldum sonuçta avukat faizi yüksek tutuyor biraz zaman kazanmak istiyorum o yüzden haciz yapması beni zora sokar iş yerime yapabilirmi

    • yelda dedi ki:

     Mehmet beyavukat sanirim faizi yuksek tutmus ve sizde zamaninda itirazinizi faize yapmamissiniz. ama soyle soyleyeyim benimde banka borcum vardi aylik 100 TL seklinde odeme yapiyordum avukat bu miktari dusuk buluyordu habire hacze gelicem bu miktar haczi durdurmaz diyodu bide tehtitler tabi… Bende odemedim ne gelen var ne giden aylardir… Hic korkmayin gelse bile goz korkutmaya gelir.taahhut almaya calisir. Banka avukatlari sahis gibi degildir riski kolay kolay goze almaz. Eger gelirlerse herturlu sikayetinizi sizde yapacaginizi soyleyin onlara hic bisey yapamazlar… Korkmayin ticareyinizi durduramazlar o eskidendi….

    • şükran dedi ki:

     mehmet kardeşim piyasa faizi %9-%14 arasıdır.ancak icra dosyalarına bakıldığında bu oranın 40-70 arası olduğu görülüyor elbette çok yüksek.sanırımki itiraz süresini geçirmişsin keşke zamanında hakem heyetine itiraz etseydin.ancak yinede yapabilirsin faizin yüksekliği nedeniyle dava açabilirsin onun süresi yok istediğin zaman aç.yalnız faizine itiraz ana parasına değil biliyorsun ana para banka kayıtlarında ispata her an şayan.o nedenle sadece faizine bu inceliğe dikkat et.
     avukat seni gücünün üzerinde ödeme için zorluyor anladığım bu.avukaton kayıtlı olduğu baro ile ve ilgil hakim ile bir görüş durumunu izah et derdini anlat çekinme.iyi niyetli olduğunu borcunu imkanların ölçüsünde ödediğini ancak üzerine baskı yapıldığını ifade et onlar sana bir yol mutlaka gösterir.

     • Deli kadir dedi ki:

      Hayallerde yaşıyor bazı aklıevveller. Baro ve hakim de hazırdı sanki yol göstermeye.

      • yelda dedi ki:

       İnsan olan faydalanabiliyor deli kadir bu insanlardan sen bu sifati tasimadigin icin kafani yorma seni kapsamiyor.

     • memet dedi ki:

      şükran hanım iş yerimden satmak için bulundurdugum giyim eşyaları haciz olurmu

 62. Muzaffer dedi ki:

  Siteye bakiyoruz sadece yorum yapmiyordum! Fakan soyle bi bakinca hep ayni sorun eski yeni tarrismasi var ya yeter arkadas yeni bisey sorunda onu tartisalim!! Ne oldu yasa cikti herken kendini kurtardi ya kurtaramayan arkadaslar ne olacak ev hacizi bitti nefes aldik diye diger magdur insanlar hakkinda kimse yorum yapmiyor uc bes kendini bilmez lavuk’at iki laf atiyor hemen birbirinize giriyor dengenizi kaybediyorsun ve siz boyle yaparak o lavuk’atlari gulduruyorsunuz elleri de tek koz taahut var ben bunu dile getiriyorum bilen yazsin sorunu olan insanlara katki olur belki bi bakan tesadufen girer okur gundem olur. Benim ne ev hacizi ne taahut sorunum vardi burda cok seyi paylastik yasadan once ama yasa bitince iki kendini hilmez arzuhalci lavuk’atin basit oyunlariyla siteyide sargozuda zor durumda birakmanin alemi yok!! Sukran hanim sizi bilen biliyor caninizi sikmaniza gerek siz uzuldukce onlar amaclarina nail oluyorlar dikkate alinmasalar def olup giderler. ( iyi niyetli avukat arkadas lar lutfen siz alinmayin sizlere her zaman saygimiz sevgimiz var lutfen goruslerinizden bizleri mahrum etmeyin)

 63. şükran dedi ki:

  sayın sargoz

  celal bey.özadanalı.kardeşim,anonim kardeşim,umut bey,okan bey.demet hanım.vatandaş nuri kardeşim ve adını daha sayamadığım diğer kardeşlerime öncelikle merhabalar diyorum.

  sayın sargozun sahte nickler konusunda duyarlı davranması ve diğer arkadaşlarımın bana teveccühleri beni onurlandırdı sağolun varolun.

  bizler en sıkıntılı günlerde birbirimize destek olduk tek yürek olduk kenetlendik.bu herşeyden daha önemlidir.doğru yol ve zeminde güç biriği ve ortak akıl.

  arkadaşlar tahminim odur ki yaşça sizlerden büyüğüm.emekliyim 2 evlat sahibiyim.kimliğim mekanım herşey biliniyor.kendimi gölgeler ve farklı kimlik vede kişilikler arkasına saklamıyorum neysem oyum öznel haraket ediyorum.çevremde 50 000 insan tarafından birebir sanalda da sizler tarafından tanınıyorum.varlığınız bana güç ve destek veriyor.

  allah bizi bu dünyaya başka kopyamız olmadan teveccüh buyurmuş onun için olduğumuz gibi kalalım başka kimlikler arkasına saklanmayalım başkalarının kullandığı isim ve sıfatlar arkasında ne kadar durulur ki hele şimdiki zamanda benim kullandığım simgem olmuş kanaldan bazı kişiler yazı ve ifade gönderiyor ancak gördüğünüz gibi herşey anında farkına varılıyor.

  benim ismimin ardına sığınan kişiler lütfen bunu yapmayın.ben bu güne bu kişiliğe sahip olabilmek adına çok bedeller ödedim istesenizde orjinal kopya olamazsınız.ancak bazı mağdur arkadaşlarımızı daha çok yanıltırsınız daha çok vebale girersiniz.

  siz bu dünyada belki yaptıklarınızın karşılığını görmeyeceksiniz.belki bu ömrün hiç sonunun sizin için gelmeyeceğini sanıyor olabilirsiniz.bu dünyada gerçek adaletin tecelli etmediğini herkez bilir.

  eğer inanıyorsanız ki bir gün herkez hesabını verecektir.her kim zerre miskal hayır işlerse onun karşılığını görür.her kimde zerre miskal şer işlerse o da onu görür der kutsal kitabımız.bizler buna inanırız.geçici dünya menfaatleri yapılanlar bir gün hepimizin eline verilecektir.bu dünyanın birde öte yüzü vardır bundan kimsenin şüphesi olmasın.

  ramazan ayımız inşallah yaklaşmıştır.şimdiden hepimize hayırlar getirmesini allahtan diliyorum.

  • Deli kadir dedi ki:

   Sen neymişsin be abi? Sanalda ellibin takipçi. Kaset çıkarsana sen 50.000 muşteri hazır.

   • şükran dedi ki:

    delikadir kardeş her zaman söylerim de fesatlık heryerde var.bu kadar fesat olma bizler ün ünvan peşinde değiliz.hatta şöyle söyleyeyim mütevazilik ettim 100.000 tanıyan diyeyim.eşimin şu an yapmış olduğu mesleği itibariyle.arkadaşım bizler 68 kuşağının sonuyuz san bilmezsin onları50 yaş üstündekilere sor.ve 1978-1979 yıllarının o en cancılı dönemlerini yaşamış bunun sıkıntılarını çekmiş insanlarız bunlarıda hatırlamazsın büyük ihtimal,kıbrıs hadisesinide bilmezsin yaş olarak.bizim kaset çıkarmamıza gerek yoktur.mucadelemiz farklı yöndedir.anlayacağını sanmıyorum.çünkü daha o çizgide değilsin anlasaydın sen neymişin diye iltifat buyurmazdın daha doğrusu dalga geçtiğini sanıyorsun ama hayat birgün sizede bazı gerçekleri çok güzel anlatacak biz anlatamıyoruz ifademiz yetmiyor.yalnızca önümüze işimize bakıyoruz sende öyle yapönüne bak.böyle şeylerle zaman öldürme daha yapıcı faydalı şweylerle zamanını öldür.bir daha sana bu zamanların verilmeyecek.

 64. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar buraya bazı moral bozmak için icra avukatları geliyor, hatta yasa olmasına rağmen icra memurlarını yalan yanlış kandırarak bazı eşyaları bile yazabiliyorlar.

  Gerçi şu ana kadar sadece yazıldığını duydum almaya cesaret edememişler demek.

  Öncelikle siz bunları yazan avukatları boşverin. Kanun belli. Yeni takip işlemleri diyor yani haciz işlemi yeni bir takip işlemi olduğu için haciz koyamazlar. Yasada eski dosyalar deseydi doğru olurdu ancak takip işlemleri diyerek aynı dosya içerisinde bulunan takip işlemleri kastediliyor ve bunlar yapılmadı ise örneğin haciz bu yeni bir işlemdir. Bu sebeple bunları yazanlara cevap vererek moralinizi bozmayın.

  Aksini uyguladılar ise savcılığa suç duyurusunda bulunun. Bunu yapamıyormusunuz gidin ptt’ye e-devlet şifresi alın ve başvurular kısmından Bimer’e şikayet kısmına bunu yapan icra müdürlüğün dosya numaranız ile birlikte vererek şikayet edin.

  Bimer bunu adalet bakanlığına gönderecektir ve adalet bakanlığı ise yapılan suç ise kendisi Cumhuriyet savcılığına verecektir, mutlaka o konu ile ilgilenilecektir endişeniz olmasın.

  Bu sebeple kesinlikle bu işlemleri yapın.

  • Vatandaş dedi ki:

   Dosya numaranızıda yine e-devlet kısmında Sorgulamalar kısmından > Adalet bakanlığı dosya sorgulama kısmına bastığınızda görebilirsiniz. Bu numarayı alarak şikayet edin Bimer’e

 65. umut dedi ki:

  Sayın Av.Adem S. Bey,

  sitemize yapmış olduğunuz yorumunuza istinaden:

  Malesef bir konuda yanıldınız bende katılıyorum “bu kadar emın olmayın” belki üzüleceksiniz ama malesef bu sitede saygı duyğduğumuz hukuk adamları ve avukatlarda var.Bizlerle bilgileri ile yardımcı oluyorlar.
  Yorumunuzda söyle yazmışsınız
  ” Git adam gibi bir avukata danış ” neden bu siz olmayasanız. Adam gibi Avukattan kastınız ne?
  Buyrun meydan burda bu belirlediğiniz kıritere siz uyuyorsanız yardımcı olun arkadaşa.

  Merak ediyorum iyi avukat nasıl olur.Kanunları bütün avukatlar bilir,veya açar inceler.O zaman nasıl iyi avukat olunur.Ordada bir dava vardır ve tüm avukatlar aynı yoldan gitmezlermi yoksa.Yada çok iş alan veya çok dava kazananmı iyi avukattır.Bir avukatın kazandığı benzer bir davayı bir diğer avukat kaybedebilirmi mesela.Yada başarılı öğrenci gibi,bazı iyi avukatlar kanunları daha iyi mi bilirler.Tüm delilleri aleyhine olan müvekkilini,en az hasarla atlatan avukat mı iyi avukattır.İyi futbolcu vardır,diğerlerinden fazla koşar zekidir,iyi kuaför vardır müsterisi çoktur,iyi marangoz vardır çabuk ve temiz iş yapar.İyi çiftçi vardır maksimum verim alır.Bu örnekleri çoğaltabiliriz.Ben iyi avukat nasıl olunur merak ediyorum
  Başarmak zordur, kolaya kaçarsan sonuç basitleşir. Unutma; Yokuş aşağı inmek kolaydır ama manzara tepeden SEYREDİLİR

  • usta dedi ki:

   İCRADA NET SİTESİNDE ALACAKLI VE AVUKATLARA YAPILAN SÖZDE UYARI……..GEÇİCİ 10.MADDEYİ KENDİLERİNE GÖRE YORUMLUYORLAR
   Bilindiği gibi, 6352 sayılı ‘Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun’ birçok yasada değişiklik öngörüyor.

   Yasa’nın İcra ve İflas Kanunu’nun bazı maddelerinde değişiklik yapan hükümleri 5 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girmiş durumda olduğu dikkate alınmalıdır.

   Hatırlatmak istediğimiz; 4 Temmuz 2012 gününe kadar İcra takibi açmış olanların söz konusu yasayla İcra ve İflas Kanunu’na eklenen geçici 10. madde hükmüne ‘Bu Kanunun ilgili hükümlerinin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam edilir.’ hükmünü içermektedir.

   Yasaya göre, 4 Temmuz 2012 tarihinden önce başlatılan takip işlemleri için eski hükümler uygulanacak, değişikliğin getirdiği yenilikler dikkate alınmayacaktır.

   5 Temmuz 2012 ve sonraki tarihlerde başlatılan takiplerde ise yeni duruma göre işlem yapılacak

   Haber Özel: İcrada.net

   • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

    TAKİP İŞLEMLERİ HAKKINDA DİYOR.BU ÖZELLİKLE YAZILMIŞTIR.
    HÜKÜM VE HACİZLER BUNU İÇİNDE YOKTUR.BÜTÜN AVUKAT VE HAKİMLERDE BUNU GAYET İYİ BİLİYORLAR.HELEKİ BİR MUHAFAZA İŞLEMİ YAPSINLAR.BAKALIM KANUNU YORUMLAYAN HAKİMLER NASIL KARAR VERECEK.BEN BİLİYORUM AMA ONLARDA ÖĞRENECEKLER.

    • umut dedi ki:

     Sayın Usta,

     Yasadan önce açılmış dosyalarda yapılanişlemlerin sonlanması eski yasaya göre.Eskiden açılmış dosyalara yapılacak hertürlü yeni işlem yeni yasaya göre yapılacakdır.( özellikle haciz işlemi)

     Bunun tamtersi eşitliğe aykırı.Üstelik sayın Bakanımızda ARTIK EV ESYALARI HACZEDILEMIYECEK diye cümlesine başlayıp halka seslenmısdır.

     • usta dedi ki:

      yol kenarında tabelalar vardırya mesela (yolcu indirme ve bindirme yeridir bekleme yapmak yasaktır diye )bir dolmuş şöförü bu yolcu için geçerli diyebilirmi acaba 😀

      • umut dedi ki:

       sayin usta,
       Bakin nekadar acik, yolcu indirme ve bindirme yeridir,baska araclar duraklama yapamaz.yani yolcularin otobuse inip bine bilecekleri alan oldugunu bahsatmis.
       Siz bence şöför olmayin, bu yolcular yanlislikla baska yere biner…..

       • Anonim dedi ki:

        Sayın Usta aslında sizin dediğiniz tasdiklemek için yazmış , yani bir yolcuya özel yer denmeyeceği gibi yasada ki eşitlik ilkesini kastetmiş sanırım burada bir yanlış anlaşılma olmuş 🙂

       • Vatandaş dedi ki:

        Sayın Usta aslında sizin dediğiniz tasdiklemek için yazmış , yani bir yolcuya özel yer denmeyeceği gibi yasada ki eşitlik ilkesini kastetmiş sanırım burada bir yanlış anlaşılma olmuş 🙂

        • usta dedi ki:

         😀 bi özet verelim dedik o bile yanlış anlaşıldı sayın umut daha dikkatli okursanız sevinirim saygılar

         • umut dedi ki:

          dervisin fikri neyse,zikride odur

         • umut dedi ki:

          sayin Av.Adem S.
          Sizde cok iyi bilirsiniz.bir cinayet isleyen vardir birde azmetdiren.insanlar yogun tahrik altida olduklarinda ve haksiz yere hakarete ugradiklarinda olaylar ceyraneder.
          Yorumlarinizi gozdem gecirdigimde.siz ilk olarak hakarete baslamis gorunmekle birlikde insani duygularla alay etmektesiniz.eger siz boyle yapmamis olsaydiniz inanin burdaki insanlar sizlere bu sekilde karsilik vermezlerdi.size sunu soruyorum,avukat olmaniz size bu insanlarla alay etmenizi rencide etmenizimi oneriyor,yoksa hukuku savunmanizimi.ayrica neden borclu insanlara bukadar kin besliyorsunuz onlar sayesinde ekmek yiyorsunuz.birlikde en dogru yorumlari yapmak daha adaletli kilmazmi.oncelikle diger avukat arkadaslara ve avukatlik meslegine saygi duyalim

 66. Muhibbi dedi ki:

  Sargoz bey benim karşılıksız 2 çekten davam vardı, mahkeme şirket çeki oldugu için beraat verdi ve yaptırıma gerek yok dedi fakat alacaklı avukatı karara itiraz etmiş ne olur acaba?

  • şükran dedi ki:

   muhibbi kardeşim çek davaları sizinde bildiğiniz gibi yasa gereği düştü.alacaklı avukatın neye itiraz ettiğini dosyandan bir bak istersen durum netleşir.

 67. megal dedi ki:

  Mrb celal bey .ben ekmek fırını isletiyorum bugün benim firinima hacize geldiler ve iş gücü olan makinalarimi aldılar su an ekmek uretemiyorum bu yasada iş yerinden lüzumlu olan makinalar kaldirilmayacak diye bir madde yokmu sadece ev eşyaları icinmi geçerli bu kanun lutfen cvp yazarsanız cok memnun olurum hocam cok zor durumdayım intihar etmeyi düşünüyorum ne olur allah aşkına yardımcı olun hocam bir kaç av gittim onlarda birsey bilmiyor hocam ne olur bana bir yorum yazın lutfen hocam cildiracam hiç biryere sigamiyorum aklımdan kötü şeyler geçiyor hocam lutfen

  • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

   Öncelikle sakin olun ve bu konuda tarafınıza yapılan haciz işemlerinin yapıldığı adliyedeki nöbetçi savcılığa git ve ne yapman gerektiğini sana en güzel o açıklar.Sanırım sana haciz ile ilgili maddeyide açıklığa kavuşturur.Doğrumu yanlışmı yapıldığı konusunda bilgi verir.
   Tekrar ediyorum.Cana kıyma sonuç getirmez.Cana kıyma Allahı inkardır.Sakın bu tip şeyleri düşünme.Bu durumlarda geçecektir.Allaha emanet ol.

   • Vatandaş dedi ki:

    Sayın Celal bey yalnız arkadaşın malları yasadan önce yeddiemin olarak bırakılmış aşağıda gördüm

 68. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  BUDA SİZE BAŞKA BİR SİTEDEN ALINTI.SANIRIM MEMURLAR HALA ŞAŞKIN.

  Sevgili Arkadaşlar Hepinize Merhaba,

  Yasa cıkalı 1 haftayı geçdı kendi çapımda bir araştırma yaptım.Artık icradairelerininde yasayı yavas yavas kabullendıgını gördüm. aynı esyadan ıkıtane olmadıgı surece hacız yapmıyorlarmış ayrıca o luzumlu bu luzumsuz gıbı konularada gırmıyorlar.yalnız bazı avukatlar konuyu saptırıp taahhüt almak ıcın bazı borçlulara yüklendıklerını duydum.Basımda 1 dosya var sitenizi gördüm katıldım.Sizlerinde destegı ıle ıkı gunde korkmadan ıcra daıresınde bıle gidebildim.Oralarda gezınırken dıkkatımı kapı önlerındekı avukatların elemanları cektı.onlarda orada bazen boşluklarında bırseyler ıcıyorlar yanlarına yaklasdım Bıraz laf atıp muhabbet kurmaya calısdım zaten kendı aralarında yoruma baslıyorlar.Halkın bilinçli oldugunu cogu gıttıgı yerlerde alır eder dedıklerınde vatandasların karsı cıktıgını ev haczının olmadıgını ve cogununda bılınçlı oldugunu anlattılar,artık herkez bılıyor kuralları zaten alırsanız dava acarım dıyenlerın bıle cok sayıda oldugunu soyledıler.Birtanesıde en guzel yol içten olmak tatlı dıllı olmak ozaman borcu coksa ıyılık yaptıgımız ıcın öncelık sırasını bız alıyor borcunu odemeye baslıyor.diye anlatıyordu.
  İnşallah herkez anlar korkutarak üç beş parça esya ıle borç ödenmiyeceğini.
  güzellikle herşey olur.

 69. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  Sevgili Dostlarım.

  Bugün haftasonu olması nedeniyle ben biraz yuğunum ama bana sorulan soruları görünce kısaca cevaplayayım dedim.Zira fazla kalamayacağım.Ama sizleri zaman zaman takip ediyorum.

  Yapılan hacizlrden bahsedenlerin sanırım eşya muhafazaları yapılmamıştır.Zaten yapılmış olsa ciddi suç unsuru oluşturur.

  İlgili icra daire mdçlüğüne,savcılığa ve hakimliğe giderek yeni yasaya rağmen haciz teşebbüsünde bulunduklarını size verdikleri veya icra dairesine gidip talep edeceğiniz haciz vesikasını ekine koyarak hacizi yapan kişiyi ve ilgili avukatlık bürosunuda yazarak şikayette ve suç duyurusunda bulunabilirsin.

  Ayrıca aynı yazıyı bana söylenenlere istinaden yazıyorum ve söyleyen kişiyede güvenim tamdır Bimer ve adalet.gov.tr adresinede tam adresini vatandaşlık numaralarını yazarak gönderebilirsin.

  Eşyanız alınmışsa ve yanlarında polisde yoksa mutlaka polisegidip evimde dolandırıldım ve eşyamı aldılar diye ayrıca şikayetde bulunabilirsin.Bunuda aynı kişiden yani kanunlar genel müdürlüğünden öğrendim.Artık iş size düştü.Ayrıca sizin yazılarınızı görünce bir ek yaparak direk adalet bakanınına ben mail attım.Bir araştırmaya gerek görürlerse sanırım Sargoz beyden IP numaralarını isterler ve oradan sizlerede ulaşabilirler.

  Allah yardımcınız olsun.Sakın sıkılmayın.Hala bazı ilçelerde alesef icra memurları ne olduğunu bilmiyorlar.Allaha emanet olun.

 70. okan dedi ki:

  ARKADAŞLAR ESNAF OLUPTA KAFASINDA SORU İŞARETİ OLAN ARKADAŞLAR VAR MESALA TERZİ DÜKKANIINDA VEYAKADIN EVDE ÇALIŞIYO 2 ADET MAKİNASI VAR BİRİ DİKİŞ MAKİNASI BİRİDE OVERLOK İKİSİNİNDE İŞLEVİ AYRI BEDENİ ÇALIŞMASI MI OLUYOR İCRA BUNLARI ALABİLİYORMU BİLEN BİR ARKADAŞIMIZ AÇIKLARMI

  • yelda dedi ki:

   Okan bey
   Rahat olun alamazlar

   • yelda dedi ki:

    Umarim vergi levhasiz calismiyordur evde.. Burasi ev deyip luzumsuz gorurlerse o kotu olur mutlaka isletme belgesi olsun asili

    • okan dedi ki:

     yelda hanım yorumunuza teşekkürler bende alamazlar diyorum aksini iddia eden arkadaşlar var birde vergi levhası demişsiniz bence icra memurunun değilde vergi dairesiinin problemi herhangi bir şey imal ediyor neticede bedeni çalışmaya dayanıyor resmi olmayabilir diye düşünüyorum

 71. erdal dedi ki:

  Hani eski dosyalarda bile eşya alamazlardı bazı arkadaşlar eşyalarınınkaldırıldığını söylüyorlar

 72. megal dedi ki:

  Mrb hocam ben ekmek fırını isletiyorum bugün benim firinima hacize geldiler ve iş gücü olan makinalarimi aldılar su an ekmek uretemiyorum bu yasada iş yerinden lüzumlu olan makinalar kaldirilmayacak diye bir madde yokmu sadece ev eşyaları icinmi geçerli bu kanun lutfen cvp yazarsanız cok memnun olurum hocam cok zor durumdayım intihar etmeyi düşünüyorum ne olur allah aşkına yardımcı olun hocam Mrb hocam ben ekmek fırını isletiyorum bugün benim firinima hacize geldiler ve iş gücü olan makinalarimi aldılar su an ekmek uretemiyorum bu yasada iş yerinden lüzumlu olan makinalar kaldirilmayacak diye bir madde yokmu sadece ev eşyaları icinmi geçerli bu kanun lutfen cvp yazarsanız cok memnun olurum hocam cok zor durumdayım intihar etmeyi düşünüyorum ne olur allah aşkına yardımcı olun hocam

  • ÖZADANALI dedi ki:

   SAYIN MEGAL,
   ÖNCELİKLE GEÇMİŞ OLSUN DİYORUM.ARKADAŞIM,YASADAN ÖNCE FIRINA GELİP MALZEMELERİ YAZDILARMI?SANA VEYA BAŞKA BİRİNE YEDDİEMİN OLARAK ZİMMETLEDİLERMİ YOKSA FIRINA İLK DEFA MI GELDİLER VE EŞYALARI GÖTÜRDÜLER.LÜTFEN HEMEN AÇIKLAMALI YAZ.ARAŞTIRALIM SORALIM.TEKRAR GEÇMİŞ OLSUN

   • megal dedi ki:

    Kardeşim yasadan önce geldi yedi emin olarak bana bıraktılar ama bana ihbarname gelmemişti ihtiyati haciz kararida yoktu ellerinde

  • yelda dedi ki:

   megal kardeşim anladığım kadarıyla yasa çıkmadan önce fırında kullandığın makinaları yazmışlar.yasa çıkıncada gelip aldılar değilmi.ilgili yerlere başvurunu yap.işin takibini bırakma sonuna kadar almaya uğraş.

   • megal dedi ki:

    Evet yelda hanim haciz yasadan önce yapıldı bugünde makinaları kaldırdılar bir suru av görüştüm kimsenin bisey bildiği yok her kafadan baska bir ses çıkıyor sabah nöbetçi savcıya gidiSuc duyurusunda bulunacağım bakalım ne olur nereye kadar gider işimiz allaha kalmış rabbim hepimizin yardımcısı olsu

    • şükran dedi ki:

     sayın megal savcılığa yapacağınız itiraz dilekçesinde makinalarınızın hangi görevleri gördüğünü çalışmanızın bedeni çalışmaya dayalı olduğunu halka açık bir üretim yaptığınızı ve şu an ekmek yapıp dağıtamadığınızı ticaretinizin engellendiğini itiraz dilekçenizde en üst makama kadar iletin takip edin.bilin ki hiçbir şey eskisi gibi olmayacak yasal haklarınız elbet var haklarını takip et kardeşim.

     • megal dedi ki:

      Ilginize cok tsk ederim şükran hanim suan ekmek uretemiyorum yani bu satte firinim açık olması gerk fakat ne yazıkki kapalı iş kaybimi kim karşılayacak maddi manevi dava açacağım p tesi bu işle uğraşacağım bakalım ne olur elbet bu kanunlarda bizim içinde bir bölüm vardir yoksada yapacak bisey yok

      • şükran dedi ki:

       megal kardeşim bizim esas kaybımız bu tür şeyleri biraz akışına bırakıyoruz.aslında yaptığın hizmet o kadar toplum için önemli ki iki-üç gün ekmek bulamayalım bakalım ne kadar sıkıntıya düşeriz halkın temel besinidir ekmek diğer ürünlere benzemez sofralarımızın baş tacıdır her daim.
       haklarını sonuna kadar yakip et moralini bozma gelişmelerden bizleri haberdar et lütfen

       • Mağdurum da mağdurum dedi ki:

        Arkadaşlar bu megal provakatör icra avukatıdır. Yazdıkları tamamen senaryodur. Bizlerin moralini bozmak için böyle yapıyor. Kolay kolay hiç bir icra memuru fırını kaldırmaz kolaymı o kadar. Bizde saf saf adamın derdine derman olmaya çalışıyoruz. Özellikle şükran hanım teyze saf saf herseye sazan gibi atlıyorsun. Baybarsda İcra avukatıdır. Kendisini binbaşı diye tanıtmış.

        • şükran dedi ki:

         mardurum da mağdurum kardeş

         sazan benim bildiğim bir balık cinsi sazandan daha iyi ceme saldıran balıklar vardır mesela piranalar gibi. bizler burda iyi niyetimizle varız herkeze şüphe gözle bakmıyoruz.senin dediklerin bu insanlar hakkında doğruda olabilir olmayabilirde birebir şahsen tanıdığın kişilermi
         o zaman bu nickleri çok iyi tanıyorsan adı soyadı mesleği yaşları veya kimliği hakkında ne biliyorsan buyur yaz
         artık hiçkimsenin yaptığı gizli saklı kalmıyor gördüğün gibi en iyi sahtelik yapanlar bile ardında iz bırakıyor.yalancıların mumu eskiden yatsıya kadar yanar derlerde şimdi öğleye kadar bile yanmıyor.
         bu kişler hakkında ne biliyorsan dürüstçe bilgini ortaya koy bakalım.bizde öğrenelim.ancak her ifade ettiğin unutmaki söz ve ifadeler sana aittir.seni bağlar.

        • megal dedi ki:

         Sn mağdurun. Ne kadar icra av varsa başlatma şimdi hepisine ağzımı bozdurma benimim nerden biliyorsun da yorum yapıyorsun ben istermiyim benim malım kalksın ben de burada sizler gibi madur biriyim kimseye yalan borcum yok kimseninde moralini bozmak gibi bir niyetimm yok .kolaymi diyorsun banada kolay gelmiyordu kaldiramazlar diye ümit ediyordum ama kaldırdılar dünden bu yana gorusmedigim av kalmadı bugün nöbetçi savcıya gidip suç duyurusunda bulunacağım ve bu konuda savcının yönlendirmesine gorede sizleri bilgilendirecegim saygılarımla megal

 73. muammer dedi ki:

  Celal Bey
  10 temmuz salı günü eski takipteki bir dosya için eve hacze geldiler.Eşimide uyarmıştım aslında ama eski takip biz istediğimizi yazarız deyip evdeki tek olan eşyaları bile yazıp tutanağı imzalatırmışlar.Başka bir taahhüdümüz yoktur.Ben nereye itiraz edebilrim.ne kadar sürem var ve nasıl bir dilekçe ile başvurabilirim.
  Lütfen yardımcı olun.Zaten maaşımda hacizde 2.sırada alacaklı çalıştıkça ödeyeceğim.kaçmıyorum da ama bu avukatları anlamak çok zor

  • Vatandaş dedi ki:

   Arkadaşım dosya eski olabilir, haciz işlemi yeni bir takip işlemidir bu sebeple hemen şikayet ederek hakkını sonuna kadar savun, olmadı Bimer’e yazın

 74. aybars dedi ki:

  12 temmuzda evime gelip televizyonu ve çocuğun bilgisayarını aldılar.icra memuruna yeni kanuna göre almamanız gerekiyor sizi şikayet edeceğim dedim bana o konu öyle değil medyanın abartması istediğiniz gibi şikayet edebilirsiniz.hatta yanıma gelin ben yardımcı olayım beraber şikayet edelim dedi.bende tutanak vs hiçbirşey imzalamıyorum dedim ve imzalamadım.ne yapmam lazım eşyaları alabilirmmiyim.ltf bir arkadaş yardım etsin ayrıca nasıl bir dilekçe yazmam lazım?

  • Hakan dedi ki:

   Pazartesi gidin dosyaya yapılan yedi emine itiraz edin ve icra müdirlügünü ve avukatı yasal işlemden dolayı savcılıga suc duyurusunda bulunun,onun yaninda adalet bakalıgına,baro ya,Bimer.adalet.gov.tr,kanunlar genel müdürlüne dilekce ve şikatetoni yaz bunları yapanlarıda yaz ve icrada dairelerinde yapılan haksızlıkların müfetdiş ler tarafından incelenim haksızlık yapan yasa dışı işlem yapan kişilerin ve amirlerinin cezalandırılmasını iste

  • yelda dedi ki:

   aybars bey hiçbir tutunak imzalamaman iyi olmuş.bu giden eşyalarınız için ilgili yerlere müracaatını yap.bu eşyalara dilekçenizde ihtiyacınız olduğunu belirtin.

 75. umut dedi ki:

  Dün bir arkadaşımızın sitede paylaşmış olduğu yaı;

  Az önce banada adliyeden geldiler,alacaklı vekili ve memur,ikiside içeri girmedi,alacaklı vekili kendini tanıttıkdan sonra ödeme planı oluşturmak için ofisine davet etti,kartını bıraktı ve gitti.hepsi bu kadar.İnanın içeri davet etmeme rağmen girmediler.bu gelenler benim ödeme listemde gerilerde yer alıyordu ancak bu günkü davranışlarından sonra inanın ilk sırayı aldı.

  Bende bunun altında kalmayıp ilk onlara olan borcumu kapatacağım,bazı haber sitelerinde “hayat borç takana güzel” gibi manşetler gördüm üzüldüm..bizler borç takmıyoruz uygun ödeme şartları ve insanca yaklaşım karşısında ödemelerimizi yapmak istiyoruz.diğer türlü zaten haciz borcu takma niyetli olana geçerli olmuyor,tersine ödeme niyetinde olana karşı yapılıyor.Bu manşeti atarak tüm borçlu insanları aynı kefeye koyanları kınıyorum.

  • şükran dedi ki:

   umut bey gerçekten tüm borçluları ayn ı kefeye koyup borçlarımızın bizi rahatsız etmediğini kaleye almadığımızı düşünüyor olabilirler veya her borçluyu dolandırıcı gibi görenlerde vardır.bazı manşetlere bende rastlıyorum bu ülke suçlu ve borçlu cennetl gibi absürt görüş ifade eden beyinler var ne yazık ki.
   dolandırıcılığı meslek seçmiş olanlar kanun ve yasaları samimi söylüyorum allah sizi inandırsın ki hukukçulardan daha iyi biliyorlar ellerini suya sabuna dokundurmadan her işlerini kolaylıkla yapıp piyasada elini kolunu sallayarak dolaşıyorlar.o kadar ustalaşmışlar ki aklınız fikriniz ermez ne yaptıklarına şaşar kalırsınız.işte biz silecek böyle insanlarla karşılaştık. çek mahkemelerine girdiğimizde onlar mahkeme kapısında bekleyip devletten aldığımız cezaları izlediler.mahkemelerde bu insanlar harafından dolandırıldığımızı ifade ettiğimiz halde bu dikkete alınmadı.çek mahkemeleri şekli duruma bakıyorçyalnız çekin durumu inceleniyor ona göre karar veriliyor.bizler gerek ödemeler yönünden gerek bankalar yönünden gereksede şahıslar yönünden,maliye yönünden her yönden darbe aldık ancak dolandırıcılar gayet rahat işlerini yürütüyor.onların böyle sıkıntıları yok.onun için bizleri aynı kefeye koymaları çok büyük haksızlıktır.

   burda yazı ile kendilerini ifade eden arkadaşlarımız işte bu ve buna benzer hallerden şu an feryat ediyor.
   hiçkimse o kadar kendine güvenmesin benim başıma bu durum gelmez demesin işim yolunda sepetim kolumda,herşey yolunda diye düşünmesin.

   allah hepimizi borçlarımızı ödemeyi nasip etsin bizleri doğru dürüst iyi insanlarla karşılaştırsın.

   • umut dedi ki:

    Sayin Şükran Hanim.
    Cok haklisiniz.malesefes toplumumuzda borclulara bakis acisi cik farkli.bu enyakininizdan basliyor en uzaginiza kadar.buna neden olan unsurlardan biride kanunlarimizin simdiye kadar borcluyu eziyor olmasi ve hicbir savunma hakki vermiyor olmasiydi.dusunsenize dune kadar 80 yil oncesinin kanunlari ile ugrasiyorduk.simdi ise borclulara borclarini odeyebilmek icin ve rahat nefes alabilmek icin bir hak tanindi.taninan bu hak cogu menfaatci kisiler tarafindan bahsedilen sekilde yorumlandi.herzaman insanlik kazanmisdir ve kazanacakdirdar

    • şükran dedi ki:

     umut bey

     çok haklısınız söylediğiniz şeylerde 80 yıl öncesinin kanunları bugünü karşılamıyor elbette.düşünün 80 yıl önce ne kadar araç vardı.80 yıl önce ne kadar beyaz eşya vardı,80 yıl önce bilgisayar varmıydı.meseladüşünün bugün bilişim suçları var 80 yıl önce böyle bir şey yoktuki.yani gelişen her konu için bunun hakları ve hukuku vardır.bu yasa çok çok geç geldi.almanya bu işi çözeli 30 yıl olmuş .biz henüz çok yeni .bu yasada zorunluluktan mecburiyetlerden çıkıyor A.B.uyum yasaları ve entegrasyon ve mayıs 2013 e kadar entegrasyon yasaları çıkmak zorunda ve çıkaracaklar
     ancak eski düzenden çok nemalanan ve menfaat sağlayan kazancını buna dayamış insanlar var.bu işler bitti bunu herkez böyle bilsin.ezberler bozuldu.emeksiz yemek yok.
     bunun böyle olacağını zamanla herkez görecek merak etmeyin.

     • umut dedi ki:

      Mutlaka heşey yoluna girecek,şuan tatıl dönemi oldığu için pek fazla birşey olmuyor.Fakat yakında hertaraftan sesler çıkmaya başlayacakdır.Bakanlar ve vekiller göreve gelince bu haksız yorum yapıp insanların kafasını karıştıran kişilerde susacak.zaten suanda icra daireleri yenı yasayı uygulamakda her nekadar avukatlar aksını ınkar etselerde.Dikkat edersinizki eskisi gibi hacıze ugrayan yok.Sitemizde yazıyorlar ama gercek değil.

 76. aybars dedi ki:

  12 temmuzda evime gelip televizyonu ve çocuğun bilgisayarını aldılar.icra memuruna yeni kanuna göre almamanız gerekiyor sizi şikayet edeceğim dedim bana o konu öyle değil medyanın abartması istediğiniz gibi şikayet edebilirsiniz.hatta yanıma gelin ben yardımcı olayım beraber şikayet edelim dedi.bende tutanak vs hiçbirşey imzalamıyorum dedim ve imzalamadım.

  • Mağdur dedi ki:

   MAĞDUR SORUYOR?
   Sn,Sargoz
   Av.aradı Cebri icra uygulanacağını söyledi,Neyapmalıyım
   şuan hiç ödeme yapma durumum yok…Emekliyim çalışmıyorum..

   • umut dedi ki:

    Sayın Mağdur,

    Avukatla konuşup ödeme gücünüzün olup olmadığını anlatırsınız.Sistemin yürüyüşü; Ödemeiçin sizi ararlar,sonrasında size ihbarneme gelir (tebliğkat) buna ıtıraz ıcın tabı varsa itirazınız 7 gün süre verirler.Sonrasında icra dosyanıza eklenir ve herhangibir zamanda haciz işlemi için ve borçluyla konuşmak için ikametgah adresinize gelirler.Emekli olduğunuz için emekli aylıgınız haczedilemez.Size ödemede kolaylık saglarlarsa anlasırsınız,Yalnız taahhüt kesinlikle vermeyin.

    • Mağdur dedi ki:

     MAĞDUR SORUYOR?
     Sn,Umut
     Daha önceden evimdeki eşyalar yazılmış ve eşime yeddiemin olarak bırakılmıştı,Diğer
     alacaklıda beyaz eşyalarımı götürmüştü.Şimdi bu CEBRİ İCRA kalan eşyalaramı
     uygulanacak?…

     • umut dedi ki:

      sayin Magdur,
      Bahsettiginiz gibi daha onceden yediemin olarak birakildi ise,bu esyalar alacaklini olmusdurumda.eger kaldirirlarsa,dilekce ile yeni yasayi ongorerek luzumlu esyalar oldugunu ve almak istediginizi beyan etmeniz gerekir.butur konuyla ilgili yorumlar sitemizde mevcut inceleyebilirsiniz

 77. umut dedi ki:

  Arkadaşlar aşağıdaki yorum tarafımdan yapılmamışdır.

  Bir arkadaşın yorumuna adımı kullanarak yapılmışdır

  umut diyor ki:
  12/07/2012, 14:13
  yazık

 78. megal dedi ki:

  Mrb bugün benim firinima gelip esyami kaldırdılar bu nasil bir yasa çift makinam yoktu hepsinden birer adet var ama yinede aldılar bu konuyla bilgisi olan varsa lutfen yardımcı olurmusunuz ben şimdi ne yapmaliyim

  • umut dedi ki:

   Sayın Megal,

   Belirtmiş olduğunuz “çift makinam yoktu hepsinden birer adet vardı” cümleniz sadece ev eşyaları için geçerlidir.
   İşyerleri için ise aşagıdaki kanun maddesi uygulanmktadır
   Ekonomik faaliyeti, sermayesinden ziyade bedenî çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya,

   • megal dedi ki:

    Umut bey açıklanan icin tsk ederim dostum.anlamadığım su bu makinaların tamamı iş gücü her birinin ayrı bir görevi var.nasilmi örneğin hamur dinlendirme teknesi bu olmadan ben yanıtını nerde dinlendirexem ve hamur yuvarlana makinası buda olmadan ekmek uretemem ve ekmek dilimleme mak bu olmadan müşteri ekmeği dilimlendirmeden almıyor şimdi bu makinalarınnalarim olmadan ben ne yapcam bu şimdi benim iş kaybima neden olmuyorum ?

 79. ÖZADANALI dedi ki:

  AV.ADEM S. EFENDİ,
  AVUKATIM DİYORSUN AMA HUKUK DİLİNDE ” ARTİSTLİK YAPMA” DİYE BİR TERİM YOKTUR.AVUKAT DEĞİL NE OLURSAN OL KARŞINDAKİ İNSANA CAHİL VE ARTİST DİYE HİTAP EDEMEZSİN.BİZLER YASALARI SİZLER KADAR BİLMİYOR OLABİLİRİZ.SİZLERİN YAPACAĞI BİZLERE YARDIMCI OLMAK BİZLERİ AYDINLATMAK O ZAMAN BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERİNİZ VARDIR.ARKADAŞIMA SARFETTİĞİNİZ YAKIŞIKSIZ SÖZLERDEN DOLAYI SİZİ KINIYORUM .GERÇEK AVUKAT OLSANIZ BÖYLE DAVRANMAZSINIZ BU YÜZDEN SİZİN AVUKAT OLDUĞUNUZADA İNANMIYORUM.BİZLERE İNSAN GİBİ YAKLAŞACAKSANIZ BUYRUN HOŞGELDİNİZ.AKSİ HALDE SİZE GÜLE GÜLE BİRDAHA DA BİZLERİ RAHATSIZ ETMEYİNİZ.

 80. bikkin dedi ki:

  avukat adem nicki ile yorum yapan kisiyedir sozum. yazmayayim diyorum ama tutamiyorum kendimi.demissiniz ki borclu once borcunu odesin mirasyedi olmasin. bi laf vardir KÖR KENDİNDEN BİLİR diye. siz benzer durumda nasil davraniyoer yada davranacaksaniz, bizimde ayni sekilde davrandigimizi dusunuyorsunuz.hakkimizda ne dusunuyorsaniz aslinda bu kendinizi gorme seklinizdir!

  bizler cesitli sebeplerle batmis ve cikis yolu arayan insanlariz. vakit kaybetmeden cemkirmissiniz umut olmaya calisan arkadasa. tek bildiginiz nasil olursa olsun tahsilat yapmak. tefeciler gibi.

  karsinizdakileri dinlemiyor sormuyor anlamaya calismiyorsunuz.diploma nedir ki a dostlar, esege altin semer vursan esek yine esek demis atalar.. her neyse, sizin cevabinizi dikkate almiyorum cunku tek derdi para olanin Allah bir demesine bile inanmiyorum.

  pek muhterem arkadaslar, sorumu guncelliyorum. bu evde degil kirada oturuyorum esim ve bebegimle. haciz koyup evin satisini isteyebilirlermi? akibeti ne olur? saygilarimla, bikkin..

  • Av. Adem S. dedi ki:

   Kel ilaç bulsa başına sürermiş. Burdakiler senin derdine derman olmaz. Git adam gibi bir avukata danış. Burda yorum yazanlar avukat degil. Yarın birgün evine haciz konduğu zaman anlarsın kimin doğru söylediğini.

   • Anonlm dedi ki:

    bukadar emin olmayin.

    • umut dedi ki:

     Sayın Av.Adem S. Bey,

     Malesef bir konuda yanıldınız bende katılıyorum “bu kadar emın olmayın” belki üzüleceksiniz ama malesef bu sitede saygı dıyğduğumuz hukuk adamları ve avukatlarda var.
     Yorumunuzda söyle yazmışsınız
     ” Git adam gibi bir avukata danış ” neden bu siz olmayasanız.Buyrun meydan burda yardım edin arkadaşa.

   • ÖZADANALI dedi ki:

    AV.ADEM S EFENDİ,
    BURDA KİMSE SENİN GİBİ AVUKAT OLDUĞUNU İDDİA ETMİYOR.BİZLER KARINCA KARARINCA
    BİRŞEYLER SÖYLEMEYE VEDE ÖĞRENMEYE ÇALIŞAN MAĞDUR KİŞİLERİZ.HİÇBİRİMİZİN SENİN GİBİ İNSANLARIN FİKRİNE DE İHTİYACI YOKTUR.SONRA SANA SORAN VARMIKİ İKİDE BİRDE SEN KENDİNİ ORTAYA ATIYORSUN.MADEM AVUKAT OLDUĞUNU İDDİA EDİYORSUN KONUYU BİLİYORSAN GÜZELCE AÇIKLA HEPİMİZ ÖĞRENELİM YOK BİLMİYORSAN SUS BİLEN GERÇEK AVUKAT ARKADAŞLAR AÇIKLAMA GETİRSİN.BURADA KİMSENİN SANA AYIRACAK ZAMANI YOKTUR.LÜTFEN ARKADAŞLARIMI SAÇMA SAPAN FİKİRLERİNLE RAHATSIZ ETME VEDE YANILTMA.SANA SORARLARSA FİKRİNİ SÖYLERSİN.
    SAYIN AVUKAT EFENDİ!!

   • okan dedi ki:

    avukat adem hadi buradakilerin derdi belli senin bir kaşıntınmı var onun ilaçıda bende hadi ense traşını görelim

   • okan dedi ki:

    AV ADEM BENSANA BİR İLAÇ BULUCAM SONRA AVUKATLIĞI BİLE BIRAKACAN GARANTİLİ

    • ÖZADANALI dedi ki:

     OKAN,BÜYÜK AVUKAT ADEM EFENDİYİ BURALARA BÜYÜK ABİLERİ GÖNDERİYOR.ADEM EFENDİDE AKŞAMA KADAR OLAN BİTENLERİ RAPOR EDİP AKŞAM OLUNCA DOOOOOĞRU
     BÜYÜK ABİLERİNE KOŞUYOR.EH TABİİ BÜYÜK ABİLERDE BÜYÜK AVUKAT ADEM EFENDİYİ MÜKAFATLANDIRIYORLARDIR HERHALDE.ÇOK ÇALIŞMAK LAZIM.BU DEVİRDE ÇALIŞMAYANA PARA YOK.

 81. sargoz dedi ki:

  Tapuya aile konutu serhi konmaz ise haciz konur, icradan satista olur, tescilde olur.

  Aile konutu serhi koydurun.

 82. ahmet altun dedi ki:

  ohhh be hayat varmış piskolojim bozulmuştu mahalleden bir icra takip aracını gorunce korkudan ne yapacağımı bilmiyordum hepimize geçmiş olsun saygılar

 83. murat dedi ki:

  Taahhüdü ihlalle ilgili davası olan arkadaşlar.
  Daha önce de yazmıştım ama sanırım o zaman herkes yasa çıkacak mı çıkmayacak mı telaşında olduğundan gözden kaçtı.
  Taahhüt davalarına mutlaka çıkın. Ben 2 taahhüt davamdan çıktım ve beraat ettim. Artık da taahüt vermiyorum zaten.
  Bir davamda çıktım, hakim “neden ödemiyorsun” diye sordu. Ödeyecek gücüm yok dedim( o zaman işsizdim), vergi dairesine yazı yazıp gelir durumumu istedi hakim. 2-3 ay sonraki davada gelen yazıda hiçbir gelirim olmadığı görününce hakim beraat verdi.
  Diğerinde ise o zamanlar pek bu hacizleri bilmezdim, başıma yeni geliyordu, haciz sırasında korkutup benden taahhüt almışlardı, mahkemeye çıktım, hakim usulsüz deyip taahhüdü bozdu ve beraat ettim.
  Yani kısacası mutlaka davalara çıkıp kendinizi savunun. Ve savunma yapacak kişilere belki yardımcı olması açısından taahhüt ile ilgili bazı kuralları açıklayayım. avukat desteği alacak gücü olmayan arkadaşlara belki yardımcı olur.
  1. Taahhüt haciz anında alınmaz. Size psikolojik baskı ile alındığı için usulsüz taahhüttür, mahkemeye .çıkarsanız muhtemelen hakim beraat verecektir.
  2. Taahhüt mutlaka icra dairesinde, icra müdürü önünde alınır, ve icra müdürü size anladınız mı diye sorduktan sonra kendi de imzalar.(dikkat edin icra memuru değil, icra dairesi müdürü).Bu şekilde alınmamış her taahhüt usulsüzdür. Ama bunun için mutlaka mahkemeye çıkıp kendinizi savunmanız lazım.
  3. Aylık ödemeleriniz geliriniz üzerinde olamaz. Örneğin asgari ücretli biri aylık 1000 tl gibi bir miktara taahhüt veremez( yasa olarak verebilir ama avkat da sizin bunu ödeyemeyeceğinizi bildiğinden amacı sizi taahhütle hapisle korkutup toplu paralar almaktır). Bu gibi durumda mutlaka mahkemeye çıkın. Hakime borcunuzu ödemek istediğinizi ama avukatın sadece bu şekilde ödeme kabul ettiğini ve sizi hacizle korkuttuğunu belirtin. Hakim muhtemelen beraat verecektir.

  Kısacası ana fikir MAHKEMEYE MUTLAKA ÇIKIN.

  Geçmiş olsun arkadaşlar hepimize….

  • sargoz dedi ki:

   Murat. Bey,

   Degerli bilgiler icin cok tesekkurler.

   Toplumumuzda bir adliye korkusu var. Davalarimizi takip etmiyoruz. Durusmalara gitmiyoruz. Avukatlarda bunu cok iyi biliyor ve ceza kararini cok kolay aliyorlar.

   Yoklukta aleyhe karar vermek kolay ve hizli. Cikin kendinizi savunun.

 84. bikkin dedi ki:

  merhabalar, devamli takipteyim ve bilgilerini paylasan herkese cok tesekkur ederim.
  bir sorum olacak. dedemden kalma bir ev mevcut. ben de annem öldüğü icin 16 da 3 pay sahibiyim. tapu biz pay sahiplerinin uzeri toplam dort ortak var.acaba bu paya haciz cikar mi ve akibeti ne olur satisi isteyebilirler mi? simdiden cok tesekkur ederim.. harikasiniz..

  • murat dedi ki:

   başka taşınmaz mülkünüz yoksa haciz konamaz diye biliyorum ama bir avukata danışın bence. geçmiş olsun…

   • Av. Adem S. dedi ki:

    Avukat olmadığın halde neden cevap veriyorsun ki? Mirastan düşen hisse İİK.82’ye göre Haline münasip ev kapsamında olmadığı için haczedilir.

    • murat dedi ki:

     avukatım diye yazmışsın ama okuman yok heralde. o şekilde bildiğimi ama bir avukata sorması gerektiğini yazdım. ayrıca diploma almışsın ama heralde … aldın. ben de hisseli miras evde oturuyorum ama kimse haciz koyamıyor. orayı da oku “başka taşınmaz mülkünüz yoksa” diyor. adamın başka evi yoksa nasıl haciz koyacaksın? sen ve senin gibiler her şeye haciz koyabileceğinizi sanıyorsunuz ya?o arkadaşın tek eviyse, hisseli ve miras bile olsa, o evde yaşıyor ve başka da evi yoksa dene bakayım haciz koymayı. ………bu arada diğer arkadaşlar kusura bakmasın, bunun yazdığı üslüptan dolayı böyle yazdım. sanki çocuk azarlıyor.

     • Av. Adem S. dedi ki:

      Artistlik yapma haddini bil. Avukat degilsen cevap vermeyeceksin. Biz bosuna mı okuduk onca sene? Cahil cesur olur derler doğruymuş. Miras hissesine haciz konulur. Borçlu önce borcunu ödesin sonra mirasyedi olsun.

      • ÖZADANALI dedi ki:

       HALİNE MÜNASİP OLDUĞU TESCİLLİ İSE HACİZ KOYAMAZSIN.BOŞUNA OKUMUŞSUN.BORCUNU ÖDER VEYA ÖDEMEZ BU SENİ İLGİLENDİRMEZ.

       • umut dedi ki:

        Sayın Av.Adem Bey,

        Avukat olmanız ınsanlara bu cümleyi kullanma yetkisi vermez “Artistlik yapma haddini bil” kimse artislik yapmıyor.Fakat siz bilgilerinizle bu insanlar üzerine bence artislik yapıyorsunuz.Okumak ile demekki sagı kazanılmıyormuş.Belkide karsınızda kücümsediğiniz kişi daha fazla okumuş olabılır.Sorun bu değil insanlar bilgileri doğrultusunda yardımcı olmaya çalışıyor.Eğer siz bir OKUMUŞ OLARAK,BİLİR KİŞİ OLARAK,ADALETİ SAVUNAN OLARAK,MESLEĞİNİZ GEREĞİ İNSANLARI AŞAĞILAMADAN EŞİT GÖREREK bu yanlışları düzeltmeli yardımcı olmalısınız.Sitemizdeki diğer Avukat arkadaşlar gibi.

        • Anonim dedi ki:

         haklısın katılıyorum bu avukatlar ınsanları ne zaman insan yerıne koydularkı kendını begenmişler

      • okan dedi ki:

       sen kimsin ulan artslik yapma falan boşuna okumuşun tabii okumakla adam olunmaz sen önce adam ol sonra avukatmı lavukatmı olursun bilmiyorum artissssssss

      • okan dedi ki:

       BİRİ ÇIKSINDA ADEM MİDİR NEDİR ÇAKSIN ŞU KİBRİTİ ÇAKMAĞI ŞUNA BAKASANA OKUMUŞTA Bİ B………K OLMÜŞ ESAS CAHİL SENSİN DELİ DELİ Yİ NERDE BULURMUŞ BURADAKİ ARKADAŞLARIN DERDİ SORUNU VAR YA SENİN NE İŞİN VAR BURDA
       OLSA OLSA KAŞINTIN VARDIR

      • Cengiz Delibaş dedi ki:

       Ulan Avel Avukatmısın be haltsın …! Şu Yoruma Bak hele sesimi çıkarmadım beynime kan sıcradı. kimsin ulan sen burdaki dayanışma içinde olanları susturuyosun cevap vericek az ve ya cok bilgtisi olan herkes cevap vericek . sokarım senin okuduğun mektebede hukukada boşa okumuşşun demekki. kimsenin huzurunu kaçırma götün başın oynamasın.. profilimde mailim var yürekliysen gelde orda görüşelim senle….!

       • Av. Adem S. dedi ki:

        Sargoz bu cengiz delibaş ve okan isimli kişilerin ip’lerini ver bana pazartesi istanbul cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağım küfür hakaret tehdit ne istersen var. Eğer vermezsen senin hakkinda da suç duyurusunda bulunacağım bu siteyi de kapattıracağım.

        • demet dedi ki:

         işiniz kalmadı kuduz köpek gibi buradan klavye silahşörlüğü mü yapıyorsunuz aşağılık insanlar. Sargoz arkadaşların IP lerin yanında benimkini de ver lütfen. TŞK.

         • Av. Adem S. dedi ki:

          Bu küfür ve hakaretlerin sana pahalıya mal olacak pazartesiden sonra görüşürüz. Polis seni evinden aldığı zaman da kuduz köpek diyebilecek misin bakalım?

          • demet dedi ki:

           ooo çok korktum.

          • yelda dedi ki:

           adem bey
           okumak cahilliği alır eşeklik baki kalır derler ama sende cahillikte kalmış… bence sen bir tur daha oku.. stajınıda aksatma böyle aksarsın yollarda.. hadi yaylan şimdi kaybol siteden daha fazla sövdürme kendine…

          • yelda dedi ki:

           ayyyy ne zamandır hakaret yüzünden evden polis aldı ya? Allah Allah… vallahi elin değmişken benide evden aldırıver… sen hakkaten cahilsin… sen buradaki insanları salak mı sandın? edepsiz… okuduğun okul sana diplomayı vermiş ama daha nasıl kullanacağını öğrenememişsin aslında nasıl kullanacağını çok güzel tarif ediyorlar.. ama insan orta zekalı olunca işte ortaya senin gibi bişey çıkıyor… icra memurlarının eline baka kaldınız ya ondan sarcak yer arıyonuz şimdi.. emlakçılar bile lise mezunu çoğu hatta ilkokul mezunu adamlar kira takip işlerine bakıyor insanların ama ben sizin gibi çemkiren emlakçı bile görmedim demekki okumak insanlıkla hiç alakalı değil… sen avukatmısın tahsilatçımısın önce ona karar ver.. ben sokaktan adam çevirsem git şurda param var al gel desem o da alır gelir… sizin yapmanız gereken işi biz mi anlatalım.. mesleğini senin gibi kullanan nice avukatlara lanet olsun… sizin gibiler yüzünden çok değerli avukatlarda zarar görüyor…. ayrıca hiç geç kalma hemen git hemen dava et hepimizi… insanlara telefon açıp tehtitler yağdırırken hiç hakkınız olmadan tutup artist derken siz haklısınız biz kendimizi savununca biz haksısız… sen o artist dediğin insanların daha insanlık kalitesine erişebilmen için daha çok fırın ekmek yemen lazım… terbiyesizlik edipte burda insanların canını sıkma… benim 29 tane var zaten bitanede fazladan oluverir hiç önemli değil… ben basit yaralamadan bile yargılandım avukat.. ama hiç bir polis beni evden almadı… senin kör zihniyetine tüküreyim ben…

          • umut dedi ki:

           sayin Av.Adem S.
           Sizde cok iyi bilirsiniz.bir cinayet isleyen vardir birde azmetdiren.insanlar yogun tahrik altida olduklarinda ve haksiz yere hakarete ugradiklarinda olaylar ceyraneder.
           Yorumlarinizi gozdem gecirdigimde.siz ilk olarak hakarete baslamis gorunmekle birlikde insani duygularla alay etmektesiniz.eger siz boyle yapmamis olsaydiniz inanin burdaki insanlar sizlere bu sekilde karsilik vermezlerdi.size sunu soruyorum,avukat olmaniz size bu insanlarla alay etmenizi rencide etmenizimi oneriyor,yoksa hukuku savunmanizimi.ayrica neden borclu insanlara bukadar kin besliyorsunuz onlar sayesinde ekmek yiyorsunuz.birlikde en dogru yorumlari yapmak daha adaletli kilmazmi.

          • VATANDAŞ NURİ dedi ki:

           adem bey buradaki insanlar iflas etmiş sıkıntıya düşmüş insanlar
           ayıptır sorması siz ne arıyosunuz burada ben şahsen bazı konularda sorularıma cevap aramak için buradayım anlayamadığım siz ne arıyorsunuz bizim gibi sorunlarınız yok halihazırda anşıldığı kadarıyla
           bırakın insanlar sıkıntılarına çözüm arayışını sürdürsün size buradaki insanlara müdahale hakkını kim veriyor sizi buraya devlet herhangi bir görevle göndermediğine göre burada herhangi bir katılımcısınız avukat mısınız değilmi bilmiyoruz ayrıca bizi de ilgilendirmez
           ha burada tartışma çıkartıp dava konusu olsun diye düşünüyorsanız bizler maddiyat yönünden iflastayız burada maddiyatı olan insan pek yok anlıyacağınız tazminat vb dava kazansanızda zaten ekonomi yok yani
           benden size naçizane işinize gücünüze bakınız
           burada bulunan onlarca avukat arkadaş var hepside saygı görüyor çünki insanlara saygılı davranıyor lütfen daha fazla saygınlığınıza gölge düşmesin bırakın herkez derdiyle uğraşsın
           kendinize iyi bakınız saygılar

           (müdahil olmak istemedim ama dayanamadım ukalalık gibi algılanmasın hiç hoş değil oluşan manzara buradaki insanların büyük çoğunluğu esnaf vb yani okumuş insana saygıları vardır lütfen bizleri sükutu hayale uğratmayın yorumlar hoşunuza gitmiyorsa katılmayıverin)

          • Seyfi dedi ki:

           Av. Adem S.

           Burda ki insanların canı yanacağı kadar yanmış durumda.. Haramzade bankaların uşaklığını yapan sizin gibiler yüzünden çocuklarımızın gözlerine bakamamanın ne demek olduğunu siz anlamazsınız..
           Sen o okulda okuyasanız diye yıllarca sigortalı çalışıp, vergimizi ödedik.. Sen o okullarda okuyasın diye, gittik PKK şerefsizlerine karşı dağlarda mücadele ettik. Eminim sen,in gibi düşünen icra avukatları akşam içki masalarında , o gün içerisinde kaç TL mal kaldırdığınızı, kaç çocuğu ağlattığını, kaç yuvayı yıktığınızı böbürlenerek anlatıyorsunuzdur. Gurur duyun kendinizle.. Bu hafta mübarek Ramazan-I Şerif başlıyor, biraz olsun ana babandan öğretmenlerinden insanlık ve vicdan nasiplendiysen bırak bu aşağılık kompleksi takıntılı ruh halini..
           Çıkmışsın polise şikayet ederim, tehditleri savuruyorsun.. Polis senin , benim değil ülkenin polisi..
           Polise mi aldıracaksın, gel benide aldır..

        • misafir12 dedi ki:

         sn adem bey
         iyi güzel okumuşsunuz av. olmuşsunuz bu gün alacaklıların hakkını savunurken yarın borçlularında hakkını savunacaksınız.sizin müşteriniz sadece alacaklılar değil.şu anda bana sözleşme nedeniyle vermiş olduğum teminat mektubu hakkında haksız bir icra takibi başlatıldı.2 av.tuttum ama ikiside hukuk fakultesini bitirmesine rağmen ne yapmaları gerektiği konusunda bu sitelerden öğrendiklerimle onları yönlendirdim.belki onlara kalmış olsaydı davayı ilk duruşmada kaybedecektim.ama hala davalarım devam ediyor adamlara duruşma tarihi ve saatini ben söylüyorum diploma almak hiç önemlideğil önemli olan o diplomanın size kazandırdıklarını iş hayatınız da düzgün bir şekilde uygulamak.her borçlu suçlu her alacaklıda mağdur değildir.
         saygılarıla

      • Seyfi dedi ki:

       Av. Adem S.

       Bazıları için ne kadar okusada, e… baki kalıyor demek ki..

 85. VATANDAŞ NURİ dedi ki:

  BURADA İNSANLARIN DERTLEŞMESİNİ HAZMEDEMEYEN ŞAHIS ACABA NE ARIYOR BU SİTEDE GERÇEK İSMİYLE YORUM YAZAN ONLARCA SAYGIDEĞER AVUKAT MEVCUT VE ZAMAN ZAMAN BİZLERE BİLGİ VERENLERDE OLDU
  ŞİMDİ KANIMCA RAHATSIZLIĞI OLAN BİR KİŞİ ADETA BURADAKİ İNSANLARI HEDEF ALIP TEHDİTLER HAKARETLER SAVURUYOR
  KENDİSİ İÇİN İRONİYİ FAZLA KAÇIRMIŞ OLMAKLA VE KİMSENİN KENDİSİNİ YARGILAYAMAYACAĞINI YAZARKEN BAŞKALARI İÇİN KELİME HATASINDAN BİLE CEZA HÜKMÜ ÇIKARTABİLİYOR
  BENCE BU ARD NİYETLİ VE SALDIRGAN YORUMLAR DERHAL SİLİNMELİ VE BİZLERCE DE MUHATAP ALINMAMALI ÇÜNKİ BU KİŞİ HEM SAMİMİYETSİZ HEMDE SAHTE NİKLERDE BAKIYORSUNUZ AVUKATLIK TASLIYOR Bİ BAKIYORSUNUZ DİLBİLGİSİ GRAMER ÖĞRETMENLİĞİ TASLIYOR BU KİŞİ CİDDİYE ALINACAK BİR KİŞİLİK DEĞİL BENCE
  SAYGILAR

 86. okan dedi ki:

  sn celal beyin söylediğigibi biz yaradılanı yaratandan ötürü seviyoruz bizim herkese kapımız açık fakat buradaki arkadaşlarımızda bizim gibi mağdur ve yaşam mücadelesi veriyor ben şahsen buradaki arkadaşlar hakkında kötü ve alaycı yazan arkadaşa cevabı onun uslubunla veremessem patlarım bu siteyi kullanacak kişi uslubunu bozmadan yardım istiyorsa yardım edilir fikir olarak yardım ediceksede fikirlerine saygı duyar teşkkür ederiz

 87. okan dedi ki:

  şükran hanım siz müsteri olun kimin ne olduğunu biliyoruz hiç üzülmenizede gerek yok bu tür insanlar bir nick sahibi bile olamıyor delikanlı gibi başı dik değil işte bunların ortalık karıştırmaya çalışıyorlar fakat yediremezler siz rahat olun

 88. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  Sevgili Dostlarım.Size yine bir hukuk sitesinden bilhassa icra avukatlaına karşı cephe alan diğer dava avukatlarının çok doğru savundukları diyaloğu buraya aktarıyorum.Olay icra avukatlarının kendilerini teşhir etmek istemediklerinden dolayı kendi meslekdaşlarını karşılarına almış olmaları.Hep deri ya hukukçu olmak başka icra avukatı olmak başkadır.İŞTE DİYALOGLAR.

  Sayın meslektaşlarım, sevgili arkadaşlarım bir dosya için telefonla aramış olduğum hukuk bürosunun sahibi olan avukat arkadaş nedense meslektaşları ile muhatap olmada kendisini fazlaca üstün görüyor ve dolayısıyla bir avukat olarak sekreterle muhatap olmak zorunda bırakılıyorum hoş sekreterlerimizle muhatap olmak kötü birşey değil tabikide ama nacizane hissettiğimi hiisetmenizi istemem ve bu sekreter arkadaş bağıra bağıra konuyla alakasız lafları ağzıma tıka tıka konuştu…Hepimizin bürolarında sekreter arkadaşlar güzel güzel çalışırken kibarlığı elden bırakmazken Sayın avukat arkadaşn bu cürretkarlığı nasıl bu arkadaşa sağladığını çok merak ettim ..Arkadaşlar lütfen sekreter arkadaşlarımızı uslüpları konusunda itina ile uyaralım uyarmayanlarıda kınayalım! aslında kim olduğunu burdan söylemek lazımdı açık açık ama neyse…ah o meslektaşa bir ulaşabilsem ben…

  27-03-2012, 08:11 #2
  Av.Ömeroğlu

  Sonuna kadar katılıyorum yazdıklarınıza.Gözlemim, özellikle toplu icra ağırlıklı çalışılan bürolarda meslektaşlara ulaşmakta zorlanıldığı ve yine bu bürolarda sekreter ve/veya takip elemanı olarak çalışan kimselerin, zaman zaman, hem telefonla ilişki kurmada hem de borç tahsili için başvurdukları kimi yöntemlerle tahammül sınırlarını zorlayabildikleridir.
  27-03-2012, 10:38 #3
  serhattugral

  Öyle yoğun icra takibi yapan bürolardan birisine benim de cep telefonum her nasılsa bir borçlunun telefonu olarak “düşmüş”tü bir zamanlar. Arayan elemana “arkadaşım bakın ben bir avukatım, bu telefon da 15 senedir bende, ben aradığınız kişiyi tanımam bile” dediğimde “ne yapalım avukatsan avukatsın, bizde ne avukat borçlular var” gibi son derece “nezih” bir muamele ile karşılaşmış ve aynı “nezahatte” cevap vermiş idim. Tavsiye olunur.
  Bir şeyin çokluğu orada muhakkak surette bozulmayı ve yozlaşmayı getiriyor.
  27-03-2012, 11:03 #4
  Av.B.Demirci

  Ben de maalesef katılıyorum yazılanlara.Karşılaştığımız sorunlar yetmezmiş gibi bir de bu tavırlar insanı gerçekten yoruyor.Bu arada ben de merak ettim.Kimmiş acaba?
  27-03-2012, 11:48 #5
  carlito

  Geldiği Yeri Unutmuş Olan Ego Sahibi Bir Meslektaş Olsa Gerek)
  27-03-2012, 20:36 #6
  MARAHUKUK

  Aynen ozellikle icra islerine kaptirmis meslektaslarimiz vahim durumda sahsen bence bir avukat meslektasini sekreteri ile muhattap etmemeli, kimseyi kucumsedigimizden degil ama aksi hal etik degil. Sahsen ben bu tur durumlarda muhattap olmamayi tercih ediyor ama meslektasima da bir sekilde iki laf ediyorum. Bir de icra dairelerini isgal eden burolar var. Adami memur saniyor isini bitirsin de bir dosya isteyeyim falan diyor bekliyorsun sonra adam pskince ben burda calismiyorum diyor. Birkac kez yasadim ve tabiri caizse cildirdim. Son olarak istanbu 12.icrada benzer durumu yasadim abartmayayim ortaligi yiktim bu ne saygisizlik herkes isini yapsin yerini bilsin. O kadar bagirip cagirdim mudur dahil biri sesini cikarmadi zira isi buyutup bassavciya kadar cikacaktim. O ne is arkadas ozellikle icralar bazi burolarin isgali altinda. Kotu olan ise bunun musebbipleri meslektaslarimizm
  06-04-2012, 17:03 #7
  Av. Peitho Minerva

  İcra ağırlıklı çalışan meslektaşlarımız öncelikle meslek kurallarına ikinci olarak hukuka üçüncü olarak ahlaki değerlere aykırı çalışıyor (bir kısmı)

  BEnim şahsi bir meselem var bu şekilde. Eğer meslektaşımı baroya şikayet etsem meslekten men edilecek(şikayet esnasında sunacağım belgeler bunu gerektirecek) ayrıca suş da teşkil ediyor.

  Yine de meslektaşım hatta üstadımın mesleğini kaybetmesine gönlüm elvermiyor. Kara kara düşünüyorum
  02-07-2012, 23:19 #8
  kazimdeniz

  O haddini ve kendini bilmez sekreter hanımefendi(???)nin edepsizliğinin bedelini ona ödettirin ya patronuna mektup yazın ya da çat kapı ofisine gidip onunla görüşüp o sekreteri bir şekilde kovdurun avukata küstahlık eden bedelini mutlaka ödemelidir.
  03-07-2012, 00:29 #9
  carlito

  O da yanlış, bu da yanlış..
  Napalim,Alkışlayalım mı şimdi Kazım Beyi!! Bu zihniyet de keskin, o sekreterin sahip olduğu da.. Ya da ona bu yolu, bu insiyatifi gösteren..

  • Av. Omer K. dedi ki:

   Bu icra avukatlarindan ben de muzdaribim ozellikle evkur avukatlarindan. En cok evkur avukatlari cok acimasiz haciz yapiyorlardi. Ben gidip borclu odesin borcunu diye her tur kolayligi saglarken bu avukatlarin takip elemanlari tum ev esyalarini talan ediyorlardi. Artik bu takip elemanlari issiz kalir cok ah aldilar cunku.

   • umut dedi ki:

    Sayin Ömer Bey,
    Yorumunuz icin tesekkurler.sanirim onlarin amci üzüm yemek değil bagciyi dovmek.malesef bizlerde bu durumlara cok uzuluyorduk.

 89. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  Sevgili Sargoz.

  Bence kişilerin fikir özgürlüklerini engellemeyelim.Küfür olmadıktan sonra,haksız suçlamalar olmadıktan sonra bırakın herkes düşüncelerini aktarsın.
  Zaten herhangi bir sakıncalı durumda sanırım tüm bilgiler belli kurallara bağlı olarak sizde toplanıyorsa ve herkes hakkında bu bilgileri IP lerinin ötesinde arşivleyebiliyorsanız zaten problemi olan gerekli şikayeti yapar ve sizde gerekli bilgileri gerekli yerlere açıklarsınız.
  Bence bu arkadaşların burada olması zarar değil yarar veriyor.Zira sanırım bu genç kardeşlerimiz de zamanla çoluk çocuk sahibi olacak veya analarını babalarını düşünecek bende böyle olabilirdim veya böyle olabilirim diye kendini sorgulamaya başlayarak mevcut dünyamızda yerini alacaktır.
  Allah herkesin yolunu rast getirsin.Ama insanlara eziyet çektirmeyi veya hiç suçu olmayan icralık kişilerin eşlerini ve çocuklarını rahatsız edenlerin cezasını zaten Rabbim vermiş ve vermeyede devam edecektir.Hiçbiri kendini açıklayamıyor.Yani bu hür dünyada onlar kafeste yaşıyorlar.
  Herkese sevgilerimle.

  • VATANDAŞ NURİ dedi ki:

   ÇOK DOĞRU YAZMIŞSINIZ CELAL BEY
   ÖNEMLİ OLAN BİR HOŞ SEDA BIRAKABİLMEK
   ŞU ÜÇGÜNLÜK ÖMRÜMÜZDE

 90. hazar dedi ki:

  Sargoz bey İş amacıyla kullandığım kamyonet aracı, iki yıldır depoda bır borclum almıstı aracımı alabilirmiyim hacizli kullanabilirmiyim,,,

 91. sargoz dedi ki:

  Hacizci avukat nicki ile yasa yapanlara hakaret ettiniz. Sabit İP adresiniz uzerinden tum bilgiler ve deliller mevcuttur.

  Bahsettiniz konuya gelince bu durumda uyari almis ve son bulmustur.

  Bu sitede kufre, hakarete izin yoktur.

  Dusuncelerinizi uygun bir uslup ve gercek bir nick ile paylasmanizi tekrar rica ediyorum.

 92. sargoz dedi ki:

  Bazi katilimcilarin sahte nick kullanarak degisken İp adresi uzerinden kufre ve hakarete devam etmesi nedeni ile tum yorumlara yayinlanmadan once denetim getirilmesi gundeme gelmistir. Site katilimcilari tarafindan uygun gorulur ise uygulamaya gecilecektir.

  Bilgilerinize,

  • Anonim dedi ki:

   Kufur ve hakaret eden bu sitedeki borclulardır. Siz en basit bir elestiriye bile tahammul edemiyorsunuz. Biz de ev haczine karşıyız ama sizin avukalara karşi bu saldırgan tutumunuz bizi rahatsız etmektedir. Sizinle aynı görüşte olan kisilerin bizlere ettigi kufur ve hakaretleri gormezden gelmektesiniz.

   • sargoz dedi ki:

    Bu kanunlari cikaranlarin….

    Bu kufru sen bu devletin en ust kademesine ettin. Hukuki ve cezai sonuclarinin oldugununda farkindasindir umarim.

    Bu sitede hic kimse hicbir zumreye senin gibi kufur edip hakaret edemez. Buna izin verilmez burda.

    Senden uslubunu duzeltmeyi ve sitede daha fazla kufur ve hakaret icerikli yorum yazmamayi rica ediyorum.

    Beni tum yorumlari denetim altina sokmaya zorlama lutfen. Burasi demokratik bir ortam ve kendi nickinle dusuncelerini hakaret etmeden ve kimseyide yermeden paylas. Kufre izin veremem, bunu bil.

    • Anonim dedi ki:

     Ben kimseye kufur ve hakaret etmedim. Aksine bu sitede avukatlara lavukat diye hakaret edilmeltedir. Siz bu kufur ve hakaretleri engelleyin ben de elestirel yazilarima son verecegim. Sonucta avukatim neyin kufur neyin hakaret neyin elestri sınırları icerisinde kalacagini iyi bilirim. Ben belki ironiyi fazla kacirmis olabilirim ama burdaki yazilarimdan dolayi hicbir savci dava acamaz bana. Ama lavukat kelimesi tck 125.md.ye gore hakarettir.

     • Seyfi dedi ki:

      Av. Anonim beyfendi…
      Bu sitede bulunan hiçbir arkadaşın, dolandırıcılık yaptığı için borçlanıp her yazılan kelimeyi ümitle okuduğundan eminim. Aklı başında olan her insanda başkalarını kandıran, hileyle borçlanan bir kimsenin burada olacağına inanmaz.

   • umut dedi ki:

    sayin anonim,
    eger dikkat ederseniz biz herkezi bu sitede esit gormekdeyiz.ve her katilana veya yorumlarina cevap verirken sayin diye hitap etmekdeyiz.ve yorumlarimizda kimseyi kucumsemeden,onlarin eksiklikleri ile alay etmeden bilgilerimizi paylasmaktayiz.burada bazi avukat arkadaslarda yorum yaptilar gayet saygili bir sekilde.fakat bazilari ise birakin sayi diye hitap etmeyi selam bile vermeden asagilayici sozlerde bulunarak ve esyalara taparak insanlarin sinirlerini bozup hararet yarattilar. sunuda belirtiyem siz meraketmeyin bizler avukatlara saygi duymaktayiz herzamanda cumlelerimizde istisnalari belirtiriz.egerki sizde saygi duyduklarimizdan biri iseniz uzerinize alinmaniza gerek yok.duzeyli ve seviyeli birsekilde bilgilerinizi paylasabilirsiniz.saygi duyariz

    • umut dedi ki:

     sayin anonim,
     Kimse kimseye bu sitede kasten hakaret etmemisdir.hitaplarda yazim yanlisligi,dil surşmesi olabilir.cogu insan cep telefonu ile yorum yapmakta.fakat sizin birkac yazilariniz varki bunda harf hatasi goremedim gayet acik bir sekilde bu ulkemizi yonetenlere ve kanun koyuculara karsi meydan okurcasina.ayni cesareti karsilarindada gosterebilirmisin.kimse yapamayacagi seyleri sarfetmez.avukatsaniz sunuda iyi biilmeniz lazim insanlarin maddi ve manevi yatlarina gasp edemezsiniz.

   • ÖZADANALI dedi ki:

    ANONİM AVUKAT BEY!! SİZ İNSAN GİBİ FİKİRLERİNİZİ SÖYLER YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIRSANIZ BİZLERDE SİZLERİ BAŞTACI YAPAR SAYGI DUYARIZ.AKSİ TAKDİRDE NE İLE KARŞILACAĞINIZI SÖYLEMEME GEREK YOKTUR.BURASI ELDE OLMAYAN NEDENLERLE BAŞINA İŞ GELMİŞ MAĞDUR AMA GURURLU İNSANLARIN MEKANIDIR.BEĞENMİYORSANIZ LÜTFEN KENDİ SİTENİZDE KENDİNİZ GİBİ İNSANLARA HİTAP EDİNİZ.

  • duaeden dedi ki:

   Sevgili Sargoz,

   Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba.

   Denetim mekanizması seni çok meşgul etmeyecekse, sitenin paylaşım hızı çok yavaşlamayacaksa kesinlikle olması gereken bir uygulamadır bence.

   Bu sitedeki çoğu kişi, küçük umutlarla yaşıyor, mutlu oluyor.

   Bu umutlara hakaret, küçümseme vb. muameleler o küçük mutluluklara sekte vuruyor.

   Benim bildiğim birini kınayan kınadığı şeyi yaşamadan ölmüyor.

   Allah ü teala ümitsizlikten muhafaza buyursun. Borçlulara eda, hastalara şifa, dertlilere deva ihsan eylesin.AMİN.

  • demet dedi ki:

   Aynı nicki birden fazla kişi kullanmamalı. Bunu yapabiliyorsanız iyi olur. Yorumların silinmesine küfür ve hakaret olmadığı sürece karşıyım, kendi adıma. Ama nick meselesi olabiliyorsa iyi olur.

 93. şükran dedi ki:

  sayın sargoz değerli arkadaşlar.

  benim nickimi kullanan sahtenini kim olduğunu onun yazılarından çözmüş bulunmaktayım.kendisinde türkçe dilbilgisi takıntıları olan ve bu nedenle daha önce herkeze göndermeler yapan hacizci avukat, …….dahi anlamındaki de ayrı yazılır sıradan mustafa gibi nicklerle göndermeler yapan …….onun tüm yazılarını tek tek inceledim.benim adımla girdiği bazı ifadelerde de aynı takıntıları yapmış.

  arkadaşlar daha güvenli bir yol oluşturmadan yazıma devam etmeyeceğim hepinizin bilgilerine durumu arz ederim.

  • sargoz dedi ki:

   Bahsi gecen kisinin baglandigi hukuk ofisinin adresi, isim , soyad ve Ankara barosu kayit mumarasina kadar var zaten merak etmeyin.

   Bu ortamlar sanal oldugu kadar gercek zamanli bilgi akisida saglar bizlere.

   Siz musterih olun Sukran hn. Bu olay kisa zamanda kontrole girecektir, merak etmeyin.

 94. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  Şükran Hanım.
  Aslında yaptığı iyi oldu.Kendi yorumunu aynen belli yerlere mail attım ve yazdıklarının lehimize döndüğünün farkında bile olmamıştır.Kendisine Adalet bakanının telefonunu verdim bakalım arama cesareti varmı.Aradığı an numarası çıkacağı için Sn.Bakanıma mesaj ile bilgi verdim ve takibi daha kolaylaşacak.Ama arayabileceğini hiç zannetmiyorum.Kiminle aşık atacaklarını öğrenmeleri lazım.Yinede biz kendisini severiz Yaradandan ötürü.

 95. umut dedi ki:

  Sayın Can Bey,
  Sizin bir büyük olarak insanlara yol gösterici olarak mesleğinizi yaptığınızı düşünüyorum.Tabiki insan hakları önemli.Yalnız bir insanın hakkını korurken diğer insanların haklarını lütfen hiçe saymayalım ki sizde öyle düşünüyorsunuzdur.Şimdiye kadar (çoğunlukla) hangi eşya kaldırıldıgında satısından kazanılan para alacaklıya verıldı.alacaklının madurıyetı giderildi.Çoğundan alacaklının bile haberi olmadı.(hatta çoğu mallar depoda çürüdü ahlımalları alan olmadıgından.Aksıne alacaklıdan masraf dıye parabıle tahsıl edıldı.Kısaca ev esyası ıle yıllarca borç ödenmemiş.Şu zamanda ise hiç ödenemez Bir evden kaldırdığınız eşyanın toplam tutacagı 300Tl-800TL arası şartları zorlarsak.Pekı depo parası nekadar,kamyon parası,hamal parası.matamatik basit geriye birşey kalmıyor.Oysaki bunların yerıne borçlu nefes alsa kafasında soru işareti olmadan çalısabılse ve düzenli olarak borçlarını ödese eminimki alacaklıda sevinir.sizde yapmış lduğunuz işler karsısında Avukatlık ücretini zaten alırsınız.
  Aslında bu yeni yasayla birlikde bir hukukcu olarak sizlerin bizlere örnek olmanız bizlerede yardımcı olmanız gerekmezmi?
  Eğer bizler aşağlık insanlarsak,eğer bizler insan değilsek,eğer bizler suçlu isek,eğer bizlerin toplumda yerimiz yok ise (tabi böyle düşenenler için) bizlerde önceden sizlergibiydik.Sizlerde yada ailenizde birgün bizim gibi olabilirler.
  Teşekkürler.

  bakın bir yorumda borçlu nasıl anlatmış:
  “Sayın Avukatlarımız, bizler borçlu insanlarız. Ama avukatlar sadece alacaklı avukatı değildir aynı zamanda borçlularada avukatlık yapabilirler. Ben belki bu konuda değil ama başka konularda aile vs. avukatlara ihtiyacım oldu çok param olmadığı için düşük tutarlarda anlaşıp masraflarını peşinde ödedim sağolsunlar işlerimide tıkır tıkır yaptılar. Yani bizimde avukatlara her zaman ihtiyacımız var. Ancak sadece bu yoldan para kazanan bazı avukat arkadaşların kalkıp borçlulara hakaret edercesine yorumları bizleri üzmekle beraber insanların avukatlara olan güvenleride sarsılmakta. Eğer bu konuda bu avukatların bu şekilde yorumları olmasaydı ben ne bimere, ne adalet bakanlığına nede kgm ye mail yağmuru tutarak sorular sorma ihtiyacıda hissetmezdim kanunu bu kadar araştırmak zorunda da kalmazdım. Ne oluyor avukatlara karşı güvensizleşen arkadaşlar bu sefer başka bir durumda avukatsız işini halletmeye çalışıyor çünkü cepheleri ister istemez ayırıyorsunuz. Sizlerden ricam lütfen herkesin avukatı olarak kendinizi görmeniz yorumlarda kişisel değil gerçekten halk için sağlıklı olacak şekilde ve doğru şekilde yorumlarınızı sunmanız.”

  • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

   Sevgili Umut.
   Herşeyden önce şunu söylemek istiyorum.Ben Avukat değilim.Daha öncede belirttiğim gibi hayatımın gençlik yılları müzik ile,sonrası adı hala büyük şirketlerin Genel Müdürlüğü ile,sonrası gazetecilik ile ve en son emekli ve organizasyonlar ve ayrıca bazı sanatçılarımıza menajerlik yaparak hayatımı devam ettiren 60 yaşında 1 kalp ve bir mide operasyonu geçirmiş 2 çocuklu tek eşli tipik bir Türk erkeğiyim.
   Her zaman şunu söylerim.Biz insanları severiz yani Yaratılanı severiz Yaratandan ötürü.Tabiki içlerinde çürükler çıkacaktır.Ancak düzeltecek olan modern demokrasilerde toplumlar ve çıkartılan kanunlardır.
   Ben birçok avukat ile ahbaplık yapmaktayım.Hatta benden büyük ülkemin çok değerli bazı avukat ağabeyleri ilede ahbaplıklarım vardır.Hatta buna hukukçularıda diyebiliriz.Ancak sevmediğim icra avukatlarıdır.Diyeceksinizki demokrasilerde onlarında yeri var.Evet var ama bugüne kadar mevcut yasalar onları bizlere çok iğrenç gösterdi.Her türlü icradan onları sorumlu tuttuk.Aslında şunun farkına varmalılar diye düşünüyorum.Bu yasa onlara itibar getirecektir.Zira artık direk borçluyu görecekler ve sağına soluna saldırmayacaklardır.Bunun da yolu insani davranışlardan geçer.
   Tekrar ediyorum icra avukatları piyasada ben icra avukatıyım diye kendini lanse etmez.Çünkü bu ülkede 13 milyon aile icralıktır ve hepside avukatları suçlar.Benim icra müdürü arkadaşım bu yasa çıkana kadar avukatlar bizleri anormal derecede zorluyor diye dert yanıyorduçŞimdi kurtulduk diyor.Savcı arkadaşım avukatlar şikayetlerini şifahi olarak bizlere yapıyorlar ama yazılı olarak gelin icra dairelerindeki olayları anlatın diyoruz o zaman bunu çıkarlarına dokunduğu için yapmıyorlar.İşte bütün bunları devlet gayet iyi biliyor.
   Bu yüzden hala bugünkü aşamada kendilerine en ufak bir güvenim yok.Ben kendimi kurtarabilirim.Çevrem nedeniyle üstüme kanun dışı geleni rahatlıkla sindirebilirim.Herşey kanunların izini ile olur.Ancak benim halkım malesef öyle değil.Yoldaki bir polis size dur nereye gidiyorsun dese bir anda afallar ve panik olursunuz.Oysa onun bu soruyu sorma hakkı yoktur.İşte benim güzel halkım bunları bilmiyor.
   Bende bilmeyenlere bilmelerini empoze etmeye çalışıyorum.Yani Rabbim herkesi eşit yaratmamıştır.Herkesin boyu posu,yüzü değişik olduğu gibi kaderide değişiktir.Ancak herşey kitabımız Kuran sayesinde bir düzene oturtulmuştur ve son olarak Bakara suresinden şu ayeti yazmak istiyorum.
   Size borçlu olanlara belli bir müddet verin.Ödeyemiyorlarsa affetmek sizler için daha hayırlıdır.
   Rabbimin kelamının üzerine laf tanımam.
   Sevgilerimle.

   • umut dedi ki:

    sayin Celal Bey,
    Avukat olan siz degilsiniz Can Beydir. Asagidaki yorumlari okursaniz bu yazimin can beye bir cevap oldugunu goreceksiniz.sayin can bey esya haczetmekden buyuk haz alan birisiymi sanirim.

    • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

     Son anda farkettim ama bende fikirlerimi anlatmış oldum.Sevgilerimle.

   • Anonim dedi ki:

    ALLAH RAZI OLSUN…..

 96. şükran dedi ki:

  sayın sargoz

  celal bey,umut bey,okan bey,demet hanım ve diğer arkadaşlarımın dikkatine 12.07.2012 tarihli benim nickimi kullanacak hepinize seviyesizce kötü bir üslupla saldıran ve bunu yaparkende nicki nasıl kullandığına dikkat etmeyen kişi nicki ekranda Şükran olarak girmiş bu ben değilim başını dikkat etmemiş büyük harf kullanmış bemim kullandığım nick arkadaşlar küçük harfle yani şükran plarak geldi ekranlarınıza .

  celal bey özellikle sizin gibi yıllarınr mesleğine adamış değer üretmiş insana benim adımı kullanarak yaptığı saldırılardan üzüldüğümü belirtmek isterim ancak özadanalı kardeşim bu durumun farkına varmış kendisine teşekkür ederim bu arırımı yapması ve dikkatinden dolayı

  bu sahte kişilik sitede kaldığı müddetçe yazılarıma ara veriyorum ancak yazıları izlemeye devam edeceğimi bildiririm.

  • umut dedi ki:

   Sayın Şükran Hanım,
   Sizi anlıyorum fakat bunda sizin suçunuz olmadıgı gıbı,belirli yorumlar sonucu kımler oldugu herkez tarafından biliniyor.Siz bu siteye benden önce gelmiş ve bir çok yorumlar yapmış birisi olarak ayrılmanız gerekmez.
   Bizler neden hala burdayız pae etmedıgımız yılmadıgımız ve haklı oldugumuz için.
   affınıza sıgınırak söylüyorum pes etmek size yakışmaz.

  • karbeyaz87 dedi ki:

   ŞÜKRAN HNM MERHABA BENDE SİZİN BİR KIZINIZ SAYILIRIM UZUN ZAMANDIR SİTEYİ TAKİP EDİYORUM AMA Bİ TÜRLÜ KAYIT OLAMAMIŞTIM SONUNDA BAŞARDIM AMA SİTEDEN AYRILIRSANIZ GERÇEKTEN ÜZÜLÜRÜM ÇÜNKÜ BEN DAHA YENİ KAYIT OLABİLDİM LÜTFEN YANLIZ BIRAKMAYIN BİZLERİ

  • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

   Şükran hanım.
   Sizin olmadığınızı yazdığım bir yazıya vermiş olduğu cevap ile anladım ve bir paragrafta yüzüne vurdum ve sonrasında da zaten tartışma zeminine girmedim.O kişi malesef ülkemizde çok görünen birtakım kişilerin adı altında ama kendilerini ifade etmeyi öğrenememiş işsiz güçsüz takımından birisi.Siz kendinize sıkıntı etmeyin.Durum daha o zaman çözülmüştü.

   • umut dedi ki:

    Sayın Sırdan Mustafa,
    Peki şöyle yapalım sana itimat edelim.buyrun meydan sizin.Bizi engin tercübelerinizle aydınlatırmısınız.Bakın izler size saygı duyarak hitap şeklimizi bile değiştirmeden yazabılıyoruz.Sizden aynı sevgı ve saygı çerçevesınde yorum beklerızkı sizleride dinleyelim

    • ÖZADANALI dedi ki:

     SAYIN UMUT BEY BÖYLE İNSANLARA LÜTFEN SAYIN DİYE HİTAP ETMEYELİM.GERÇEK SAYGIDEĞER İNSANLARA HAKARET ETMİŞ OLURUZ

     • umut dedi ki:

      Sayın ÖZADANALI,

      Belki kendinizce haklısınız.Peki Allah bizi her günah işlediğimizde affetmeseydı neolurdu.Hatalarımızın farkına varamazdık.Bunlarda birgün aç kaldıklarında iyiyi kötüyü anlayacaklar.Zengin dostları onlara yüzvermez ikin buradaki insanlar gibi harbi insan olanlarlardan medet umacaklar.Bu dünya kimseye kalmamış.

   • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

    Ben gerçek adımı yazabiliyorum.Demekki gocunacak biri değilim.Ya sen.Lütfen gerçek adını soyadını yaz ve hatta istesen istediğin biryerde buluşalım konuşalım.Derdin neyse anlat.Dediğim gibi biz insan olanı severiz.Beni adımı soyadımı yazıp nereden neden yargılandığımı okursan anlarsın.Ama sen Rabbimin terazisinden herhalde bi habersin değerli dostum.

    • umut dedi ki:

     sayin siradan Mustafa,
     Engin yorumlarinizi bekliyoruz.bizlere siradan olmdiginiz ispat edebilirsiniz sanirim.ama once sayin celal beyin soyledigi gibi isminizi bagislayin bizlere.size hitap ederken saygisizlik etmek istemeyiz.burdaki cogu insan borclu olabilir ama saygisiz degiller.sanirim sizde oyle

   • Muhibbi dedi ki:

    Hacı sen neyin peşindesin kaldı ki işlerinle ilgilen madem avukatsın git müvekkil bul kazancını arttır oturma bu kadar pc başında….

  • demet dedi ki:

   şükran hanım, biz anladık zaten. Dert etmeyin. Ama Sn Sargozun bu duruma acilen el atması lazım. Bizde sorun yok ama bu konuda henüz bilgisi olmayanlara kasıtlı olarak yanlış ve aşağılayıcı cevaplar veriyor bu asalaklar. Ona üzülüyorum.

 97. ÖZADANALI dedi ki:

  ŞÜKRAN HANIM,
  ÜZÜNTÜNÜZÜ ANLIYORUM VE SİZE HAK VERİYORUM.BAZI KENDİNİ BİLMEZ KİŞİLER NE YAZIKKİ BÖYLE BOŞ İŞLERLE UĞRAŞMAKTAN ZEVK ALIR OLDULAR.TABİİ YAPACAK BİRŞEYLERİ KALMADI BURADA İLERİ GERİ KONUŞUP BİRŞEY YAPTIKLARINI ZANNEDİYORLAR.BEN BUNLARA SADECE GÜLÜYOR VE ACIYORUM.BU TİP İNSANLAR BENİM NEZDİMDE ZAVALLI İNSANLARDIR.BU TİP İNSANLARA SADECE YA GÜLÜNÜR YA ACINIR.BU SEBEPDEN DOLAYI LÜTFEN SİTEMİZDEN AYRILMAYINIZ.SİZİN ENGİN GÖRÜŞ VE BİLGİLERİNİZE İHTİYACIMIZ VAR.SAYGILARIMLA.

 98. şükran dedi ki:

  sayın sargoz ve siteyi takip eden değerli arkadaşlarımın dikkatine

  arkadaşlar 12.07 2012 tarihli şükran nicki ile çıkan tüm yazılar bir başkasına aittir.yazı kakakterimi bilen ifadelerimi ve üslubumu bilen arkadaşlar bunu farketmişlerdir.resmen benim adımı kullanarak yazıları kasti sabote etmişlerdir.arkadaşlar bunları bilinçli yapıyorlar.sayın sargoz bu yazıların kontrolünü yaptığı zaman benim IP numaram olmadığını görecektir.sayın sargoz bu çirkin ahlaksızca yaplan girişime nasıl bir önlem alırsınız bilmiyorum.ancak yazıları okuduğum zaman gerçekten kasıt dolu seviyesiz olduğu görülüyor.

  sayın sargoz benim adımı kullanan bu şahsiyetsiz eğer ki sitede kalmaya devam ettiği sürece yazılarıma ara vereceğime yazı yazmayacağıma karar verdim.çünkü arkadaşlarımın hepsi beni yazı ve kullandığım üslup açısından biliyorlar.bu nedenle kendi şahsiyetimi korumak zorundayım.

  arkadaşlar gerçekten kötülük fesatlık her yerde var gördüğünüz gibi ismimi kullanıyorlar yazılara itibar etmeyiniz sayın sargoz durumu düzeltinceye ve bunu bildirinceye kadar yazılarıma ara verdim.

  • Anonim dedi ki:

   Ben sizin olmadığınızı hemen anladım ve gerekenleri zaten söylemiş oldum.

  • ÖZADANALI dedi ki:

   SİZ OLMADDIĞINIZI BİLİYORDUM.ÇOK AĞIR SÖZLERLE UYARDIM AMA TABİİİ ANLAYANA..YAPACAKALRI BAŞKA BİRŞEY KALMADI BURADA NABIZ YOKLUYORLAR TERBİYESİZ İNSANLAR.BUGÜN AYNISINI BANADA YAPTILAR.CEVABINI VERDİM AYNI ZAMANDA SARGOZ BEYİ UYARDIM.BİRAN ÖNCE BUNLARI ENGELLEMELİ.

  • karbeyaz87 dedi ki:

   Sevgili arkadaşlar abiler ablalar merhaba benim yaşadıklarım ve hala yaşıyo olduklarım biraz farklı ben dolandırıldım hemde 18 yaşında üzerime şirket kuruldu.ben annemle yaşıyan bi genç kızdım yaşamak için çalışmaya ihtiyacımız vardı liseden mezun olduktan sonra çalışmaya başladım önümde hangi iş olduysa yaptık sekter temizlik pazara bile çıktım sonunda büyük bi firmada muhasebe bölüne stajiyer gibi başladım 1 1,5 yıl aradan snra çok iyi bi muhasebeci oldum sonra ordan ayrıldım yine bi firmada muhasebeci olarak başladım ama sonrası hayatımız en kötü günleri yeniden başladı benim btün derdim annem ve kardeşimdi ama hayat o kadar acımasız ki benim en zayıf anımda buldu ve beni yakaladı neyse ablalarım sonra bu patronum battı ve bana üzerime şirket açıp hemen toparlanıp geri alıcağını söledi kabul etmedim ama annem al kızım ekmegini çok yedik bişey olmaz dedi ii dedim aldım.gerisi malum zaten şimdi üzerimde resen terk olmuş bi şirket 5 tane çek bide kredi kartı var bağkur ssk borcum yok o zman otomatik değilmiş ve astım hastasıyım bu olaylardan sonra hem kaçak yaşamak zorunda kaldım hemde ssk sız ilaçlarımı almaya gücümüz yetmiyodu sonrasında evlendim şimdi ise 24 yaşındayım mutlu bi evim var ama hiç kendi huzurum yok hayatta herşeyden korkar oldum polislerin beni götürmesinden hapse girmekten hergün ağlamaktan o kadar yoruldum ki ama olsun bunlarda biticek biliyorum şimdi 4 aylık ssk var korkmuyrum artık.SADECE ŞUNU ÇOK İİ BİLİYORUM ALLAHIM YÜCE MAVLAM HER ZAMAN DOĞRUNUN YANIDA BEN HİÇ KİMSEYİ ZARAR VERMEDİM VE BÜTÜN MAHKEMELERDE LEHİME SONUÇLANDI BENİMDE TAHATÜT VARDI AMA HAKİM DÜŞÜRDÜ.he bu arada allah binlerce kere razı olsun bi avukat abim oldu beni kızı gibi çok seviyo benden 1 lira almadan bütün işleri yapıyo bu siteyi kuran bilgilerini paylaşan herkesten allah razı olsun teşekür ederim.

  • Anonim dedi ki:

   şükran hanım bugüne kadar ne yorumlar paylaşıldı sizle ,6 aylık süreçte siteye o kadar destek verdiniz bu kendinebilmezi nasıl üstünüze alınıp ara vericem dersiniz istediklei bu zaten ben bu yasa çıkmayacak yorum yapmıcam dediğimde bana ne demiştiniz umudunu yitirme desteğini kesme demiştiniz ,lütfen bu müsvette insanı kaale almayın ,zaten kimse almıyo sizi hedef seçmiş arızalı ve rahatsız sanırım

 99. iast dedi ki:

  yasanın yürürlüğe girmeden önce eşimin iş yerine haciz geldi ve bazı şeyler götürdü bu şimdi yeni yapılan ev haczi ( gelip kağıdı imzalattılar sadece) için ne demek oluyor? eski yasanın prosedurlerı uygulanacak mı? cok kafam karısık artık hicbır sey anlamıyorum.
  bu evde de sadece benim ikametgahım var.

 100. Anonim dedi ki:

  merhabalar bugun bizimmahalleye adliyenin hacize cıktıkları arac ile gelerek beni sormuslar komusuya o da evde olmadıgımı söleyince çekip gitmişler daha öncesi böle değildi gündüz çalıstıgım için mahalleden birilerine beni aratıyolardı veya kendileri arıyodu haciz yapacaz muhafaza yapacaz die beni ve ailemi korkutup para alıp gidiyolardı

 101. Anonim dedi ki:

  BU YORUMU BİR İNTERNET SİTESİNDE BULDUM.SİZLERE AKTARMADAN GEÇEMEYECEĞİM.

  İcra Avukatlarına ve İcra Memurlarına Duyurulur.

  Ben Hacizden birtürlü kurtulamayan birçok dosyası olan bir kişiyim.Yıllardır mücadele verdim ve yeni yasa ilede vermeye devam edeceğim.Şu anda kirada oturmaktayım ve hayatımıda devam ettirmekteyim.Ailem ile birlikte çokda mutluyum.Ortağımın adına kurulu bir işyerimiz ve belli bir kazancımız var.Eşyalarım bir başka firmaya ait ve ben ondan noter vasıtası ile kiralama yaptım.Benim adresim her ihtimale karşı başka yerde.Bir iki defa eşimi aramışlar ama burası onun evi değil ayrı yaşıyoruz demiş ve birdaha beni rahatsız ederseniz sizi şikayet ederim demiş.Yani anlayacağınız hayatımı icra işini meslek sananlara karşı devam ettiriryorum ve devam da edecektir.
  Bu yasa beni rahatlatmış olsa bile ben mevcut hayatımı değiştirmeye niyetim yok.Taahhüdüm de yok.
  Bundan sonra kendileri düşünsünler.Ben onlara zaman içinde beni rahat bırakın kazanırsam size en yakın zamanda öderim diyordum ama zorlamalarına karşı bende böyle yaptım.Anlayacağınız bizim icra avukatları gerçekten çok geri zekalılar.Bence avukatların önce sosyolog olmaları sonra avukat olmaları gerekiyor.Ben çok paralar kazanabilirim ama artık o mevcut dosyalarıma 1 tek kuruş ödemeyeceğim.Zaten hepsi banka borçları idi.Kişilere olan borcum her zaman öncelik taşır ve hemen öderim.Bankalara yaptığın ödeme borcunu düşürmez aksine avukatların koydukları faizi ile birlikte büyür.
  Bundan böyle sizlerin yüzünü şeytan görsün.Bu ülkenin sizin gibilerine değil mesleklerini insani açıdan değerlendirerek yapanlara ihtiyaç var.
  Ev hacizleri ve esnafın tezgah hacizi bitmiştir.

 102. ÖZADANALI dedi ki:

  BENİM NİCK İMLE SİTEYE GİRENLER VAR.SARGOZ BEY LÜTFEN UYARIRMISINIZ.SORULARA CEVAP VEREN BEN DEĞİLİM BİLGİNİZE…

 103. demet dedi ki:

  BU SİTEDE İNSANLARIN İSİMLERİNİ KULLANARAK YORUM YAPAN ASALAKLAR TÜREDİ: WORDPRESSTE BUNUN AYARLANABİLMESİ LAZIM. SİTE YÖNETİCİSİ SARGOZ BEY’ DEN RİCA EDİYORUM: LÜTFEN EL ATIN. BURANIN CİDDİYETİNİ BOZUYOR VE BİLGİ KİRLİLİĞİ YAPIYOR BU ASALAKLAR! TŞK.

 104. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  yine avukatların kendi aralarındaki görüşmelerinden biri.

  Yasanın GEÇİCİ 10. MADDESİ -” Bu Kanunun ilgili hükümlerinin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam edilir” demektedir.

  Ben ve bir çok meslektaşım bu ibareden yasanın yürürlüğe girmesinden önce başlatılan icra takiplerine müstenit olarak , yasa yürürlüğe girdikten sonra yapılacak haciz işlemlerinde de eski kanun hükümlerinin uygulanacağını düşünmekteyiz. Ancak özellikle bazı icra müdürleri bunu dar anlamda yorumlayıp, yasanın yürürlüğe girmesinden önce başlatılmış icra takiplerinde şu an hacze gidilecek olsa hacze ilişkin olarak yeni yasa hükümlerini uygulayacaklarını beyan ediyorlar. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

  Dün, 11:01
  Av.İlker DOLGUN

  Aynı konuda konuştuğum bazı icra müdürleri “ısrarla” geçici maddenin hacizlerle ilgili olmadığını parasal konularla/ödemelerle ilgili olduğunu ve bu nedenle eski/yeni dosya ayrımı olmaksızın muhafaza yapılamayacağını söylüyorlar.

 105. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  DÜN BİR AVUKATIN YORUMU

  Dün borçlunun evi olarak görünen yere hacze gittik. Biraz zorda olsa içeri girdik. İcra memuru tutanağa aynen şöyle yazdı. “Yeni yasa gereğince hacze kabil mal bulunamadı”

  Sonra icra memuru ile zaruri eşyalar konusunda biraz konuştuk. Kendisine bilgisayar ya da elektronik eşyalarında zaruri eşyalar olmayacağını söyledim. Ancak icra memuru bilgisayarın bile zaruri eşya olacağını, aynı evde yaşayan insanların ortak kullanımında olan bir eşya olduğunu ve haciz yapılamayacağını söyledi. Bende kendisine size zaruri eşyalarla ilgil bir liste mi gönderildi diye sordum. Öyle bir liste olmadığını kendi yorumları ile bu şekilde yaptıklarını söyledi.

  Yani borçlunun evinde masaj koltuğu olsa, borçlu benim sırt ağrılarım var bu koltuk bana sağlık sebebi ile lazım dese, bu da zaruri eşya sayılacak demekki.

  Benim evimde de kendi hobim için kullandığım telsizlerim var. O zaman bunlar da benim için zaruri eşyadır. Bunları kullanmazsam psikolojim bozuluyor çünkü. Elimde patlayan icra dosyalarını düşündükçe psikolojim bozuluyor vallahi.

 106. ebru dedi ki:

  Sayın Celal TOPARLAKLI bey;benim eşyalarım 3 hafta eski kanunla kaldırılmıştı geri almak için icra müdürlüğüne dilekçeile gittim, alaycı bir gülüşle bana verirsen kabul etmem bu eski kanunla alınmış eski kanun geçer dedi hakimliğe ver dilekçeni dedi. bende öyle yaptım icra hakimliğine dilekçe vermeye gittiğimde 150TL masraf çıkarttılar, olsun şu yok halimizde yeni eşya almaktansa verelim 150 tek geri alalımda dedik nitekim bugün elime tebligat geldi 10. aya mahkeme günü vermişler yani 3 ay sonraya )) ne güzel dimi alacaklı avukatta 25 gün sonraya satış ilanı yaptırmış. icra hakimiliği dilekçe yaz satışı durdur dedi. yediemin parasınıda sayarsak bayaa yüklü olacak ama en azından satışı durdurup davayı kazanırsam tutarda yüklü olursa almaktan vaz geçersem bana ceza gelirmi? yada bu durumda ne yapmam gerek ve müracat edecek diğer arkadaşlarada bilgi olsun en azından.
  Teşekkürler.

 107. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  TAAHHÜDÜ İHLAL İLE İLGİLİ DAVALARA İLİŞKİN CEVAP SANIRIM ALTDAKİ HUKUKÇUNUN DİLİNDEN DAHA İYİ ANLAŞILACAKTIR.

  Taahhüdü ihlal suçu karşılıksız çekin suç olmaktan çıkarılmasından sonra ceza sistemimizde devam eden diğer bir ucube suç..

  Bu suç, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun kararlarına, 5237 sayılı TCK’ya ve anayasaya rağmen mahkemelerce şekli suç olarak görülüyor ve insanların taahhüdlerini yerine getirmeme nedenleri sorgulanmaksızın, kastın varlığı araştırılmaksızın insanlar mahküm edilmektedir.

  DURUŞMALARA KATILIN

  Duruşmalara katılın, kendinizi savunun.. Mümkünse davalarınız işin uzmanı bir avukatla takip edin, durumunuz uygun değilse kendiniz takip edin, ama mutlaka takip edin.. Her taahhüdü ihlal davasında ceza verilir diye bir kural yok. Dosyada sizin göremediğiniz eksiklikler olabilir.

  Zaman kazanabilirsiniz

  Avukatlar bu davalarda size 6 aydan fazla zaman kazandırabilirler..

  Beraat edebilirsiniz

  Dosyanızda mevcut iğne ucu kadar bir eksik sizin beraatınızı sağlayabilir. Bunun için işin uzmanına gitmeniz gerekir.

  RESMİ BELGEDE SAHTECİLİK, NİTELİKLİ DOLANDIRCILIK

  Bu davalar KOBİ’lerin canını sıkan ve çoğu kez nahak yere hapis yatmalarına neden olan davalardır.

  Normal zamanlarda, işlerin iyi olduğu günlerde patronlar işlerin yoğunluğu nedeni ile veya başka nedenlerle yazılı bir vekalet olmaksızın yanında çalışan kişilere talimatla çek imzalatmaktadırlar. İşler iyi iken bu çekler ödeniyor ve bir sorun olmuyor. Ne zaman işler bozulup da bu çekler karşılıksız çıkınca bu çekleri alanlar da verenler de hem resmi belgede sahtecilik ve hem de nitelikli dolandırıcılık suçlamaları ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Hakim ve savcılar piyasa gerçeğini yakından bilmedikleri veya bu gerçek davalarda açık ve net olarak anlatılamadığı için hiçbir kastı olmayan masum insanlar bu ciddi suçlamalarla karşı karşıya kalıyor ve çoğu kez de mahkum oluyorlar.

  RESMİ BLGEDE SAHTECİLİK

  Uygulamada ceza hukukunun temel kuralı, masumiyet kuralı tersine dönmekte, siz suçsuz olduğunuzu kanıtlamak zorunda kalmaktasınız.

  NİTELİKLİ DOLANDIRICLIK

  Çekte imza yetkili kişi tarafından atılmamışsa, sanık suçsuzluğunu kanıtlayamıyorsa ki; bu durum ceza hukuku adına bir felakettir, resmi belgede sahtecilik suçu sabit görülüyor ve buna bağlı olarak da nitelikli dolandırıcılıktan cezaya hükmediliyor. Oysa her iki suç ve unsurları farklıdır.

  Bu davaların mutlaka işin uzmanı bir avukata takip ettirilmesi gerekir, bu mümkün değilse siz sıkı bir şekilde takip etmelisiniz. Çünkü sonuçta yıllarca özgürlüğünüzden olabilirsiniz..

 108. ÖZADANALI dedi ki:

  MESUT BEY,
  NEREDE YAŞADIĞINIZI BİLMİYORUM . BEN SİZLERE BİLGİ AMAÇLI SADECE İSTANBULDA BULUNAN İCRA MÜDÜRLERİNİN ARKADAŞIMA AKSETTİRDİKLERİ GÖRÜŞLERİNİ İLETTİM.KENDİSİNEDE SON DERECE GÜVENİRİM.İNANIP İNANMAMAK SİZE BAĞLI BİRŞEY. SİZDE BULUNDUĞUNUZ YERDEKİ İCRA MÜDÜRLERİ İLE GÖRÜŞÜP LÜTFEN GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM.ARKADAŞIM BİLİRKİŞİ OLMASI NEDENİ İLE VE DE OFİSİNİN İCRA MÜDÜRLÜKLERİ BİNASININ ÜST KATINDA OLMASI VESİLESİ İLE GÖRÜŞLERİNE TAMAMEN KATILIYORUM.KAYNAK ÇOK SAĞLAM KATILIP KATILMAMAK SİZE BAĞLI

  • mesut dedi ki:

   özadanalı bu icra hangi icra acaba? istanbul, bakırköy, kadıköy, kartal?

   • ÖZADANALI dedi ki:

    MESUT BEY
    HANGİ SEMT OLDUĞUNU SORMADIM AMA OTURDUĞU BÖLGE ANADOLU YAKASI.İSTANBULU FAZLA BİLMEDİĞİM İÇİN SİZE CEVAP VEREMEYECEĞİM.BİRDAHAKİ GÖRÜŞMEMEDE ÖĞRENİRİM.

 109. erdal dedi ki:

  Sayın celal bey benim borcumdan dolayı yasadan once eşyalarima aldi götürdüler avukatla tartısdik bana her türlü kotülüğü yapacağını soyledi ben de bu yeni yasayı guvenip evime yeni eşyalar aldim bu eşyalarıda alabilermi

  • umut dedi ki:

   Sayın Erdal,
   Sayfamızı baştan sona okumanızı öneririm.Sayın Celal Bey ve diğer arkadaşlarda sorunuza sitemizde cevap vermişlerdi.
   Teşekkürler

  • özadanalı dedi ki:

   alırlar kardeş.

   • umut dedi ki:

    🙂 yazık

   • ÖZADANALI dedi ki:

    ARKADAŞIM LÜTFEN NİCK İNİZİ DEĞİŞTİRİN VE BU NİCK İLE YORUM YAPMAYINIZ SORULARA CEVAP VERMEYİNİZ.

    • demet dedi ki:

     KASITLI YAPIYORLAR KARDEŞ. İŞSİZ KALDILAR MORAL BOZMAYA ÇALIŞIYORLAR. AMA BİTTİ ONLARIN DEVRİ.

     • ÖZADANALI dedi ki:

      ÇOK HAKLISINIZ.OLUR OLMAZ YORUM VE CEVAPLARLA İNSANI MAHÇUP EDİYORLAR.BAŞKA YAPACAK İŞLERİ KALMADI.SABAHLEYİN ŞÜKRAN NİCKİ İLE BİRİSİ VARDI.GERÇEK ŞÜKRAN OLAMAZ.ONU HEPİMİZ TANIYORUZ.İLERİ GERİ KONUŞMUŞ.GAYET GÜZEL CEVABINI VERDİM AMA ANLAYANA TABİİ.NEYSE İLGİLENMEYİZ OLUR BİTER.KENDİLERİ UTANSIN

   • okan dedi ki:

    sahte nickli ukala sen gel benimkini alda göreyim?

   • okan dedi ki:

    sizi ithalde etmedik ama ne ara türediniz bu kadar

   • okan dedi ki:

    BORÇLUDAN KORMA AMA BİR İNSAN OKUMUŞ CAHİL İSE ÇAK KİRBİTİ VEYA ÇAKMAĞI

   • ÖZADANALI dedi ki:

    BU YORUM TARAFIMDAN YAPILMAMIŞTIR.

   • ÖZADANALI dedi ki:

    BU YORUMU BEN YAZMADIM.DUYURULUR

  • Hakan dedi ki:

   Alamazlar

  • okan dedi ki:

   korkma kardeş alamazlar zaten bu kanun onların psikolajilerini bozdu baksana adam gibi nick alıp yazı yazmaktan bile korkuyorlar alını ak borçlular kadar olamıyorlar ödlekler

 110. mesut dedi ki:

  belki değişik bir konu ama yardımlarınızı bekliyorum yarın taahhüdü ihlalden 1. davam var mahkemeye gideyimmi diye düşünüyorum tutuklama çıkarsa yanarım siz ne diyorsunuz

 111. umut dedi ki:

  GÜZEL BİR SESLENİŞ,

  Sayın Avukatlarımız, bizler borçlu insanlarız. Ama avukatlar sadece alacaklı avukatı değildir aynı zamanda borçlularada avukatlık yapabilirler. Ben belki bu konuda değil ama başka konularda aile vs. avukatlara ihtiyacım oldu çok param olmadığı için düşük tutarlarda anlaşıp masraflarını peşinde ödedim sağolsunlar işlerimide tıkır tıkır yaptılar. Yani bizimde avukatlara her zaman ihtiyacımız var. Ancak sadece bu yoldan para kazanan bazı avukat arkadaşların kalkıp borçlulara hakaret edercesine yorumları bizleri üzmekle beraber insanların avukatlara olan güvenleride sarsılmakta. Eğer bu konuda bu avukatların bu şekilde yorumları olmasaydı ben ne bimere, ne adalet bakanlığına nede kgm ye mail yağmuru tutarak sorular sorma ihtiyacıda hissetmezdim kanunu bu kadar araştırmak zorunda da kalmazdım. Ne oluyor avukatlara karşı güvensizleşen arkadaşlar bu sefer başka bir durumda avukatsız işini halletmeye çalışıyor çünkü cepheleri ister istemez ayırıyorsunuz. Sizlerden ricam lütfen herkesin avukatı olarak kendinizi görmeniz yorumlarda kişisel değil gerçekten halk için sağlıklı olacak şekilde ve doğru şekilde yorumlarınızı sunmanız.

  Başka sitelerden genel olarak çıkarttığım;
  Hırsızın hiçmi suçu yok, bir başka avukatın borçlu ve suçlu cenneti bir ülke, başka bir avukatın yorumu ise benden önceki haciz yapınca benim de canım çekiyor bugün bir kaçtane yapacağım ve hatta hakaret noktasına gelerek bir avukatın bana herkesi tenzih ederim y..şak sözleri. Tekrar söylüyorum ben avukatlığın kesinlikle saygıyı son derece hakeden bir meslek olarak görmeme rağmen bunları okuyan insanların genel olarak tüm avukatların bu şekilde davrandığını düşünmesine ne engel olabilir. Aslında bunlar sizin mesleğize zarar veren insanlar olarak görüyorum yine takdir sizlerin.

  Hayırlı günler.

  (Hukuk sitesinden alıntı)

 112. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  İCRA VE İFLAS HUKUKUNDA GETİRİLEN YENİLİKLER

  1. İcra dairelerinde icra katipliği kadrosu oluşturularak, çalışanların nitelik ve sayısı artırılmıştır.

  İcra sistemimizin en büyük sorunlarından birisi, yeterli sayıda ve nitelikte icra personelinin bulunmamasıdır. Daha modern anlamda bir icra teşkilâtı kurulması ve daha kaliteli hizmet verilmesi, icra müdürlüklerinde çalışan personelin uzmanlaşmasının sağlanması amacıyla icra kâtipliği kadrosu ihdas edilmekte ve icra dairelerinde çalışan personel sayı olarak artırılmaktadır. Bu kapsamda toplamda 6.896 kadro ihdas edilmiştir. Bu kadronun 4.488 adedi icra katiplerine ayrılmıştır.

  2. İcra dairelerinde çalışan personelin nakit parayla doğrudan teması kesilmiştir.

  Uygulamada icra daireleriyle ilgili olarak dile getirilen en önemli eleştirilerden biri de icra dairelerinde ödemelerin nakit parayla yapılması ve bunun sonucu olarak da bazı şaibelerin oluşmasıdır.

  İcra dairelerinin parayla temasının tamamen ortadan kaldırılabilmesi amacıyla icra takibinin başlatılmasından, sonuçlanmasına kadar geçen tüm aşamalarda, icra müdürlüğüne yapılacak nakit ödemeler ile icra müdürü tarafından ilgilisine yapılacak nakit ödemelerin banka aracılığıyla yapılması ilkesi getirilmiştir.

  Buna göre; borçlu icra dairesine gelmeden borcunu banka yoluyla ödeyebilecektir. İcra müdürlüğüne yapılan ödemeler alacaklının bildirdiği hesaba doğrudan havale edilecektir. Alacaklı da icra dairesine gelmeden bu parayı bankasından alabilecektir.

  Ancak, sadece haciz mahalline gidildiği sırada veya satışın yapıldığı yerlerde yapılacak nakit ödemeler elden kabul edilebilecektir.

  3. Alacaklılar icra takibi başlatırken, kendilerine ödenmesi gereken paranın hangi bankaya yatırılacağını bildirileceklerdir.

  İcra dairelerinde nakit parayla temasın tamamen ortadan kaldırılması amacı çerçevesinde, takip başlatan alacaklının veya vekilinin adına yatırılması gereken paranın hangi hesap numarasına yatırılacağını, takibin daha ilk aşamasında bildirmesi gerekliliği hükme bağlanmıştır.

  Mevcut takip dosyaları açısından ise banka ve hesap numarasının bildirilmesi için geçici maddeyle altı aylık süre öngörmüştür.

  4. Haczedilebilecek ev eşyalarına sınırlama getirilmiştir.

  Uygulamada evlere gidilerek yapılan hacizler sırasında her türlü eşyanın haczedilebilir olması nedeniyle, özellikle ailede bazı sorunların doğmasına sebebiyet verildiği görülmekle para, kıymetli evrak, altın, gümüş ve değerli süs eşyası gibi bazı şeyler dışında borçlu ve borçlu ile aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireyleri için gerekli olan lüzumlu eşyaların haczedilemeyeceği hükme bağlanmıştır.

  Düzenlemede bir evde aynı kullanım amaçlı birden çok eşyanın bulunması halinde, alacaklının da alacağına kavuşmasına engel olunmaması amacıyla, bu eşyalardan yalnızca biri borçluya bırakılarak diğerleri haczedilebilecektir.

  Buna göre, düzenlemeyle, alacaklının alacağına kavuşma amacı dışına çıkıp borçluyu sosyal yönden zor durumda bırakacak şekilde ekonomik değeri çok az olan ev eşyalarını haczedilmesini, insani hassasiyetler çerçevesinde önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Diğer yandan, bir borçlunun evinde üç adet buzdolabı bulunuyor ise bunlardan biri borçlunun ihtiyaçlarını karşılamak için bırakılıp ikisi haczedilebilecektir.2 tv varsa bir tanesi bırakılacaktır.Hepsinden birer tane varsa alınamayacaktır.

  Bu amaç çerçevesinde, uygulamada hedeflenen gayeye ulaşabilmek için icra müdürüne, eskisinden farklı olarak taleplerle ilgili olarak değerlendirme, kabul veya reddetme yetkisi verilmiştir.

  5. Ülkemizde lisanslı yediemin depolarının hayata geçirilmesi hedeflenmiştir.

  Ülkemizde birçok yerde çok sayıda yediemin deposu faaliyet göstermektedir. Bugüne kadar bu depoların çalışma usul ve esasları yönünden yasal bir alt yapı olmadığından, depoların işletilmesi hususunda değişik şikayetler dile getirilmektedir. Bugüne kadar da bu hususta depoların belli prensipler çerçevesinde işletilmesi sağlanamamıştır. Oysa bu depolara teslim edilen hacizli mallar, adından da anlaşılacağı üzere, yediemin sıfatıyla kamu güvencesine emanet edilmiş mallar olup, özenle korunması gerekmektedir.

  Kanunla, yediemin depoları ile bu depolarda muhafaza edilen tüm hacizli malların belli kriterler esas alınarak muhafaza edilebilmesine ve bu kriterlerin devlet tarafından belirlenebilmesine imkan sağlayacak çok önemli bir düzenleme getirilmiştir.

  Bu düzenlemeye göre, yediemin deposu işletebilecek gerçek ve tüzel kişiler Adalet Bakanlığınca belli kriterlere göre belirlenecektir. Yediemin deposu işletebilmek için Bakanlıktan lisans alınması gerekecektir.

  Adalet Bakanlığı haczedilen malların muhafazası yönünde gerekli nitelikleri belirleyecek, bu kapsamda özellikle hacizli malların muhtemel rizikolara karşı güvence altına alınabilmesi için sigortalanması yönünde kriterleri de karara bağlayacaktır.

  Yeni getirilen düzenlemeyle, yediemin depolarının işletilmesi Adalet Bakanlığının kontrolüne girecek, işletmelere lisans verilmesi, faaliyetlerinin denetimi, gerektiğinde faaliyetlerin durdurulması veya lisansın iptali belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde Adalet Bakanlığına ait olacaktır.

  6. Mevcut yediemin depolarındaki malların en kısa sürede tasfiye edilmesi öngörülmüştür.

  Yediemin depolarının yeni ve belirli kriterler çerçevesinde yeniden yapılandırılabilmesi amacıyla getirilen sistemin hayata geçirilmesi mevcut yediemin depolarındaki malların durumunda düzenleme yapılmasını gerektirmiştir.

  Uygulamada birçok yediemin deposunda muhafaza edilen ancak hukuken artık muhafaza edilmesine gerek kalmayan birçok malın bulunduğu bilinmektedir. Bu malların çok büyük bir bölümü ekonomik değerini yitirmesine rağmen, satılamaması ve sahibi tarafından depodan alınmaması nedeniyle çürümeye terkedilmiş durumdadır. Malların sahiplerine iadesi veya süresinde teslim alınmaması halinde belli hükümler çerçevesinde satılması öngörülmüştür.

  Ancak satılamayacak hale gelmiş malların tasfiyesinde karşılaşılması muhtemel zorlukların giderilmesi için, icra müdürünün başkanlığında, ilgili yer kaymakamlığı, belediyesi, baro başkanlığı ve ticaret odası temsilcilerinden oluşacak bir değer tespit komisyonu tarafından bu malların tasfiyesinin sağlanması hedeflenmiştir.

  7. İcrada haksız takip ve inkar tazminat oranları %40 dan %20 ye düşürülmüştür.

  İcra ve İflas Kanunu haksız yere icra takibi başlatılmasına veya başlatılan icra takibine haksız yere itiraz edilmesi hallerine belli bir müeyyide öngörmüş, parayla ölçülebilen bu durumlarda %40 lık tazminata hükmedilmesini düzenlemiştir. %40 lık bu oran enflasyonun yüksek düzeyde seyrettiği dönemlerde makul karşılanabilir bir miktar iken, günümüzde yüksek bir oran olarak algılanmaya başlanmış ve hakkaniyete uygun bir orana çekilmesi çok sık dile getirilmiştir. Bu nedenle haklı gerekçelere dayanan bu eleştiriler dikkate alınarak %40 lık tazminat miktarı %20 ye indirilmiştir.

  Ayrıca, Yargıtay uygulamasında daireler arasında tazminatın asıl alacak mı yoksa faizli alacak mı üzerinden hesaplanacağına ilişkin tartışmalar yaşanmaktadır. Bu tereddütleri gidermek amacıyla, tazminatın takip talebi veya davadaki talep esas alınarak hesaplanması öngörülmüştür.

  8. Hacze konu bir mal elinde bulunan üçüncü kişinin, mal üzerinde hak iddia etmesi halinde bu malın muhafaza altına alınması engellenmiştir.

  Hacze konu mal üçüncü bir şahsın elinde ise ve bu kişi malın kendisine ait olduğunu veya mal üzerinde diğer bir hakka sahip olduğunu beyan ederse, malın muhafaza altına alınmaması ve bu kişiye yediemin olarak bırakılması hükme bağlanmıştır. Böylece, malın muhafaza altına alınması halinde gündeme gelebilecek ve telafisi mümkün olmayacak mağduriyetlerinin önlenmesi hedeflenmiştir.

  Öte yandan, üçüncü kişinin iddiasının mahkemece karara bağlanmasına kadar hacizli malın satışının yapılamayacağı hükme bağlanmıştır.

  9. Hacizli mallar yönünden satış isteme süresi kısaltılmıştır.

  Kanunda menkul malların satılabilmesi haczedildikten itibaren bir yıl içinde, gayrimenkul malların ise satılabilmesi haczedildikten itibaren iki yıl içinde istenebilmektedir. Dolayısıyla sahibinin tasarruf hakkı bu süre zarfında kısıtlandığı gibi alacaklının da alacağına kavuşabilmesi uzun bir zamana yayılmaktadır.

  Gerek borçlunun menfaatlerinin korunması gerekse alacaklının en kısa süre içinde ve hacizli malın ekonomik değerinde düşme olmadan satılabilmesine imkan sağlamak için bu süreler yarı oranında indirilmiştir.

  10. Hacizli mal satışında elektronik ortamda ilan ve teklif imkânı getirilmiştir.

  Kanunda menkul ve gayrimenkul mallar haczedildikten sonra satış safhasıyla ilgili ayrıntılı hükümler bulunmaktadır. Ancak hacizli malların satışında elektronik ortamdan yararlanılmasına ilişkin hükümler mevcut değildir. UYAP sisteminin gelişmesi ve sağladığı imkanlar da dikkate alınarak satış ilanının elektronik ortamda yapılması ve isteyenlerin herhangi bir mal için, satış gününden önce icra dairesine gelmesine gerek olmadan elektronik ortamda teklif vermesi mümkün hale getirilmiştir. Böylece, daha fazla kişinin artırıma katılması sağlanarak, malın gerçek değerinde satılması ve satış masraflarının azaltılması amaçlanmıştır.

  Ancak önümüzdeki yıllarda teklif vermenin yanında satış aşamasının tamamen elektronik ortamdan yapılması planlanmaktadır.

  Haber Kaynağı : haber.icrada.net

 113. umut dedi ki:

  BİR HUKUK SİTESİNDE VERİLEN CEVAP

  6-07-2012, 11:31:11 #9 memosmemos
  Kişi Bilgileri Tüm iletilerini bul Kısa Mesaj Özel Bloguna bak View Articles
  Kayıt Tarihi:Feb 2012
  Nerede:Ankara
  İletiler:5
  Dilekçeler Sözleşmeler :0
  Dosya Yükleme:0 Cevap: ev haczi

  Kanunda daha önce başlatılan takip işlemleri diyor, yani tek tak yapılmış olan takip işlemleri kastediliyor, kanunda takip dosyaları diye geçmiyor bu sebeple yeni haciz işlemi yeni bir takip işlemi olacağı için yeni kanunlara göre haciz yapabilirler ve luzumlu eşyaların hiç birini haciz edemezler.

  Aksi davranan olursa savcılığa suç duyurusunda bulunursun, çünkü bu konuda savcılık ve adliye ile konuşan arkadaşlarımızdan bazıları bunun hırsızlık suçuna gireceğine dair konuşmalar olmuş. Girsede girmesede icra müdürü ve avukatı oldukça ağır cezalara kalacağını bilmeni isterim.

  Ayrıca şunu da belirteyim memurun takdirine luzumlu olmadığı düşünülen bir eşyanın ihtilaf konusu olan bir eşyanın değerlendirmesini yapmasıdır. Yoksa genel olarak luzumlu görülen tv, dolab, ç.makinesi vb. dahil değildir. Eğer ihtilafa düşüp yazarsa bunu tutanak ile sebebi ile yazar siz sonra size luzumlu olan birşey ise yine bu icra müdürü hakkında suç duyurusunda bulunursunuz.
  Sayın avukat bey bir icra avukatısınız sanırım bu şekilde kafanıza göre yorumlamanız gayet doğal.

  Siz açık olan bir kanunu yorumlayamıyorsanız ben nediyeim. Takip işlemleri demek icra dosyasında ki tüm işlemler demek zaten orada bir çoğul ifadeside var. Haciz dediğiniz gibi icra takip işlemlerinizden biridir fakat bu işlemi başlattıysanız yani haciz yaptıysanız fakat muhafazaya almadı iseniz eski kanunlara göre hüküm uygularsınız çünkü bu işlem kanundan önce başlatılmıştır.

  Eğer hiç haciz yapmadıysanız bu bir yeni işlemdir ve bu durumu adalet bakanlığına danışan bir arkadaşımızın aldığı cevap böyle bir durumda bize veya savcılığa suç duyurusunda bulunun denmiştir.

  Zaten 10 gün içinde ortalama kgm genelgeleri gönderecek aldığımız duyumlara göre icraya çıkan bir çok icra dairesi yeni yasaya göre yapıyor ve bazıları ise hiç çıkmayarak kesinleşene kadar beklemeyi tercih ediyorlar.

  Siz bu kafayla giderseniz çok tazminat ödersiniz, şurada bir kaç gün sabredin kim haklı görürsünüz herhalde o zaman konuyuda silersiniz ben avukat olduğum halde nasıl yorumlamışım diye.

  Ayrıca kendi ağzınızla söylediğiniz şeyi farklı yorumluyorsunuz. Kanunda takip işlemleri diyor yapılan her işlem tek tek kastediliyor. İcra dosyaları deseydi haklıydınız. Yani bu kadar açık birşeyide artık bu şekilde yorumluyorsanız pes diyorum.

  • umut dedi ki:

   Bu kanundan önce başlatılmış takip işlemleri” siz burdan ne anlıyorsunuz icra dosyasında bir çok takip işlemi var değilmi burada başlatılan takip işlemleri diyor yasa koyucu takip dosyaları diyemezmiydi, yasa koyucular tv lerde artık vatandaşımın evinden dolab vs. alınmayacak diye boşunamı haykırdılar
   Bunun için duyumada gerek yok maddeyi dikkatle okuyunca zaten anlaşılıyor.
   artık eşyaların satışı internet üzerinden yapılacağı için devletin dolaysız olarak kontrolünde olacaktır. Yani vatandaşların yasayı bilmemelerinden dolayı haciz yapıp nasıl olsa şikayet de edemez diye düşünen arkadaşlara belirteyim devlet bu eşyayı nereden buldun sorusunu çok rahatlıkla sorabilecektir.

 114. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  YEDİEMİNDE MALI BULUNANLARIN DİKKATİNE.

  Yedieminde malı bulunanlar dikkat

  2004 sayılı İİK yasasının 3. Yargı paketi kapsamında değiştirilen geçici 11. Maddesine göre mevcut yediemin depolarında muhafaza altında bulunan ancak hukuken muhafazasına gerek kalmayan malların yasanın yürürlüğe girdiği 5 Temmuz 2012 tarihinden itibaren bir ay içinde sahibine teslim edilmesi gerekiyor. Aksi halde “üç ay içinde, 88 inci maddenin altıncı fıkrası hükmü uyarınca satış işlemi yapılır. “denilmektedir.

  MADDE 38- 2004 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir başlığı altında yer alan GEÇİCİ MADDE 11’e göre

  “Mevcut depo ve garajlarda muhafaza edilen ancak hukuken muhafazasına gerek kalmayan malların, anılan maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde teslim alınması için icra müdürü tarafından ilgilisine resen bildirim yapılır.

  İlgilisine tebligat yapılamazsa veya verilen süre içinde mal geri alınmazsa, üç ay içinde, 88 inci maddenin altıncı fıkrası hükmü uyarınca satış işlemi yapılır.

  Ancak, satış yapılamazsa Adalet Bakanlığı tarafından görevlendirilecek icra müdürünün başkanlığında kaymakamlık, belediye, ilgili yer baro başkanlığı ve ticaret odası tarafından bildirilecek birer kişinin katılımıyla oluşturulacak değer tespit komisyonu tarafından tespit edilecek değer üzerinden, yedieminin alacağına mahsup için malın mülkiyeti yediemine devredilebilir; komisyon, ekonomik bir değerinin kalmadığına karar verirse mal bir tutanakla imha edilir.

  Satılan veya mülkiyeti devredilen malın bedelinden, muhafaza ve diğer giderler mahsup edildikten sonra varsa artan miktar talep halinde ilgilisine ödenir.”

  Kaynak : icrada.net

  • ebru dedi ki:

   Sayın Celal Topraklı bey;benim eşyalarım 3 hafta eski kanunla kaldırılmıştı geri almak için icra müdürlüğüne dilekçeile gittim, alaycı bir gülüşle bana verirsen kabul etmem bu eski kanunla alınmış eski kanun geçer dedi hakimliğe ver dilekçeni dedi. bende öyle yaptım icra hakimliğine dilekçe vermeye gittiğimde 150TL masraf çıkarttılar, olsun şu yok halimizde yeni eşya almaktansa verelim 150 tek geri alalımda dedik nitekim bugün elime tebligat geldi 10. aya mahkeme günü vermişler yani 3 ay sonraya )) ne güzel dimi alacaklı avukatta 25 gün sonraya satış ilanı yaptırmış. icra hakimiliği dilekçe yaz satışı durdur dedi. yediemin parasınıda sayarsak bayaa yüklü olacak ama en azından satışı durdurup davayı kazanırsam tutarda yüklü olursa almaktan vaz geçersem bana ceza gelirmi? yada bu durumda ne yapmam gerek ve müracat edecek diğer arkadaşlarada bilgi olsun en azından.
   Teşekkürler.

 115. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  İCRA İLE İLGİLİ BİR İNTERNET SİTESİNDE ESKİ İLE YENİ KANUNUN KARŞILAŞTIRMASI YORUMSUZ VERİLMİŞ.SİZLERDE YORUM YAPABİLİRSİNİZ.GEÇİCİ 10.MADDE HACİZLER İLE ALAKALI OLMAYIP SADECE TAKİP İŞLERİ ŞLE ALAKALIDIR.HACİZ TAKİP İŞLEMİ DEĞİLDİR.CEBİRDİR.YANİ UYGULAMADIR.

  HACZİ CAİZ OLMIYAN MALLAR VE HAKLAR:

  HACZİ CAİZ OLMIYAN MALLAR VE HAKLAR:

  Madde 82 – Aşağıdaki şeyler haczolunamaz:

  Madde 82 – Aşağıdaki şeyler haczolunamaz:

  1. Devlet malları ile mahsus kanunlarında haczi caiz olmadığı gösterilen mallar,

  1. Devlet malları ile mahsus kanunlarında haczi caiz olmadığı gösterilen mallar,

  2. Borçlunun zatı ve mesleki için lüzumlu elbise ve eşyasiyle borçlu ve ailesine lüzumu olan yatak takımları ve ibadete mahsus kitap ve eşyası,

  2. Ekonomik faaliyeti, sermayesinden ziyade bedenî çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya,

  3. Vazgeçilmesi kabil olmıyan mutfak takımı ve pek lüzumlu ev eşyası,

  3. Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri,

  4. Borçlu çiftçi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan arazi ve çift hayvanları ve nakil vasıtaları ve diğer eklenti ve ziraat aletleri; değilse, sanat ve mesleki için lüzumlu olan alet ve edevat ve kitapları ve arabacı, kayıkçı, hamal gibi küçük nakliye erbabının geçimlerini temin eden nakil vasıtaları,

  4. Borçlu çiftçi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan arazi ve çift hayvanları ve nakil vasıtaları ve diğer eklenti ve ziraat aletleri; değilse, sanat ve mesleki için lüzumlu olan alet ve edevat ve kitapları ve arabacı, kayıkçı, hamal gibi küçük nakliye erbabının geçimlerini temin eden nakil vasıtaları,

  5. Borçlu ve ailesinin idareleri için lüzumlu ise borçlunun tercih edeceği bir süt veren mandası veya ineği veyahut üç keçi veya koyunu ve bunların üç ay lık yem ve yataklıkları,

  5. Borçlu ve ailesinin idareleri için lüzumlu ise borçlunun tercih edeceği bir süt veren mandası veya ineği veyahut üç keçi veya koyunu ve bunların üç ay lık yem ve yataklıkları,

  6. Borçlunun ve ailesinin iki aylık yiyecek ve yakacakları ve borçlu çiftçi ise gelecek mahsül için lazım olan tohumluğu,

  6. Borçlunun ve ailesinin iki aylık yiyecek ve yakacakları ve borçlu çiftçi ise gelecek mahsül için lazım olan tohumluğu,

  7. Borçlu bağ, bahçe veya meyva veya sebze yetiştiricisi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan bağ bahçe ve bu sanat için lüzumlu bulunan alet ve edevat,

  7. Borçlu bağ, bahçe veya meyva veya sebze yetiştiricisi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan bağ bahçe ve bu sanat için lüzumlu bulunan alet ve edevat,

  Geçimi hayvan yetiştirmeye münhasır olan borçlunun kendisi ve ailesinin maişetleri için zaruri olan miktarı ve bu hayvanların üç aylık yem ve yataklıkları,

  Geçimi hayvan yetiştirmeye münhasır olan borçlunun kendisi ve ailesinin maişetleri için zaruri olan miktarı ve bu hayvanların üç aylık yem ve yataklıkları,

  8. Borçlar Kanununun 510 uncu maddesi mucibince haczolunmamak üzere tesis edilmiş olan kaydı hayatla iratlar,

  8. Borçlar Kanununun 510 uncu maddesi mucibince haczolunmamak üzere tesis edilmiş olan kaydı hayatla iratlar,

  9. Memleketin ordu ve zabıta hizmetlerinde malul olanlara bağlanan emeklilik maaşları ile bu hizmetlerden birinin ifası sebebiyle ailelerine bağlanan maaşlar ve ordunun hava ve denizaltı mensuplarına verilen uçuş ve dalış tazminat ve ikramiyeleri,

  9. Memleketin ordu ve zabıta hizmetlerinde malul olanlara bağlanan emeklilik maaşları ile bu hizmetlerden birinin ifası sebebiyle ailelerine bağlanan maaşlar ve ordunun hava ve denizaltı mensuplarına verilen uçuş ve dalış tazminat ve ikramiyeleri,

  Askeri malullerle, şehit yetimlerine verilen terfi zammı ve 1485 numaralı kanun hükmüne göre verilen inhisar beyiye hisseleri,

  Askeri malullerle, şehit yetimlerine verilen terfi zammı ve 1485 numaralı kanun hükmüne göre verilen inhisar beyiye hisseleri,

  10. Bir muavenet sandığı veya cemiyeti tarafından hastalık, zaruret ve ölüm gibi hallerde bağlanan maaşlar,

  10. Bir muavenet sandığı veya cemiyeti tarafından hastalık, zaruret ve ölüm gibi hallerde bağlanan maaşlar,

  11. Vücut veya sıhhat üzerine ika edilen zararlar için tazminat olarak mutazarrırın kendisine veya ailesine toptan veya irat şeklinde verilen veya verilmesi lazım gelen paralar,

  11. Vücut veya sıhhat üzerine ika edilen zararlar için tazminat olarak mutazarrırın kendisine veya ailesine toptan veya irat şeklinde verilen veya verilmesi lazım gelen paralar,

  12. Borçlunun haline münasip evi (Ancak evin kıymeti fazla ise bedelinden haline münasip bir yer alınabilecek miktarı borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılır.)

  12. Borçlunun haline münasip evi,

  13. Öğrenci bursları.

  Medeni Kanunun 807 nci maddesi hükmü saklıdır. 2, 3, 4, 5, 7 ve 12 numaralı bendlerdeki istisna, borcun bu eşya bedelinden doğmaması haline münhasırdır.

  Medeni Kanunun 807 nci maddesi hükmü saklıdır. 2, 3, 4, 5, 7 ve 12 numaralı bendlerdeki istisna, borcun bu eşya bedelinden doğmaması haline münhasırdır.

  Birinci fıkranın (2), (4), (7) ve (12) numaralı bentlerinde sayılan malların kıymetinin fazla olması durumunda, bedelinden haline münasip bir kısmı, ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılır.

  İcra memuru, haczi talep edilen mal veya hakların haczinin caiz olup olmadığını değerlendirir ve talebin kabulüne veya reddine karar verir.

 116. ÖZADANALI dedi ki:

  ARKADAŞLAR,
  DÜN ESKİ SAYFA DA YAZMIŞTIM AMA SİLİNMİŞ.OKUMAYAN ARKADAŞLARIM İÇİN TEKRAR YAZIYORUM.BENİM İSTANBULDA ÇOK ESKİ BİR ARKADAŞIM VAR.UZUN ZAMANDIR GÖRÜŞMÜYORDUK.MESLEĞİ BİLİRKİŞİLİK.DÜN ÖZELLİKLE ARADIM VE YENİ YASA HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİ ALMAK İSTEDİM.BANA ŞUNLARI SÖYLEDİ.OFİSİMİN ALTINDA 8-9 ADET İCRA MÜDÜRLÜĞÜ VAR.MÜDÜRLERİN BİR KISMI SAMİMİ ARKADAŞIM OLUR.BU KONULARI SÜREKLİ KONUŞUR VE TARTIŞIRIZ.EV HACZİ BİTMİŞTİR.SADECE VE SADECE BİRDEN FAZLA EŞYALARI MUHAFAZA ALTINA ALABİLİRLER.LÜZUMLU EŞYALARI ALAMAZLAR.ALTIN KIYMETLİ EVRAK GİBİ YASALARIN MÜSADE ETTİĞİ EŞYALARI ZATEN ALABİLİYORLAR.KOLTUKLARI SET OLARAK GÖRÜYORLAR DOKUNAMAZLAR.MUTFAKTAKİ MASA İLE SALONDAKİ MASA TAMAMEN FARKLI İKİ EŞYADIR ALAMAZLAR.AKSİ OLSA İDİ.ÇATAL-KAŞIK-TABAKLARDANDA BİRER TANE BIRAKIP DİĞERLERİNİ ALABİLİRLER DEDİ.İCRA MÜDÜRLERİNİN TAMAMINA YAKINI BÖYLE DÜŞÜNÜYORLARMIŞ.AYRICA DIŞARIDA 15-17 TANE İCRA ARBASI ESKİDEN HİÇ BOŞ DURMAZDI YASADAN SONRA HEPSİ AŞAĞIDA BEKLİYOR.DEDİ.ARKADAŞLAR KAYNAK ÇOK SAĞLAM.BEN RAHATLADIM.SİZLERİNDE İNANMASINI İSTERİM.

  • mesut dedi ki:

   şimdi bende burdaki icra md. gidip konuşacam bakalım ne düşünüyor yada nasıl yorumluyor

   • umut dedi ki:

    Kanunlar gayet net ve açık üstelik kanun yapıcılar ve bakanlarımız acıkca ıfade ettı ayrıca uygulamada bu sekılde.bu gecıcı maddenın üzerine av. bıle düşmedi bukadar.çünke net ve açık. siz daha fazla ılgılendınız.

 117. umut dedi ki:

  DİKKAT !
  Birkaç gündür bazı avukatlar yeni yasa ile ilgili aralarinda toplanip tartisiyorlarmış.yasanin cok acik oldugunu islemleri yeni yasaya gore yaptildığını fakat kendılerının acik bir madde aramakta olduklarını lakin sonuçsuz kaldıklarını çünkü yasa cok net. bulanamayan açık yerine yeni formuller gelistirmisler.bunlar

  – ilk olarak borcluya telefonda ulasabilmek ve haciz sirasina kadar konusmak.piskolojık olarak borçluyu hacze hazırlamak ve taahhut imzalatma ikna etmek (zaten yapiyorlardi) biraz konuşmalar değişecek.

  – borcluya cesitli yollarla yoklama cekecekler, borclu nekadar olaylarin farkinda,ne kadar bilincli zayıf noktası nedır gıbı.Elde ettıklerı bılgıler dogrultsunda borçlunun üzerine gıdecekler.(yeni yasayi kendilerine gore yorumlayacaklar borçluyu korkutacaklar.birkaç süslü kanun cumlelerı kullanarak kendı fıkırlerını kabullendırecekler.).Ev haczi sırasında.

  – alisverislerde ise sozlesmelere ek madde koyulmasında teşvıkde bulunacaklar ( odemenin yapilamadigi durumda kendi rizamla herturlu malvarligima esya ve uretim makinalari dahil islem uygulanarak satisina izin verdigine dahil) boylelikle borclar kanundaki sozlesmeden dogan haklari kazanmis oluyorlar.( herhanbir seyin vadeli satisinda,vs).Buna benzer bır sıstem.

  Ayrica daha once esya haczinde yapilan satislar genelde depolarda gerceklesiyordu.Para akışı elektronık ortamda olmuyordu.Şimdi ise once elektronik ortamda olacakgindan zaten esya haczide anlam ifade etmeyecek.

  Sevgili arkadaşlar; yapılan yada yapılmaya çalışan hacızlerlerde sadece haciz sırasında tamamen yasadışı uygulama blöfü yapılmaktadır.Amaçları belli taahhüde zorlamak.Yapılacak işlem belli yasayı uygulamak.

  Zira artık avukatların dediği değil yasalar doğrultusunda icra memurun dediği olmaktadır.İcra memuru gerekceli olarak neyı yazacagını mutlaka anlatmalı.Gerekce yoksa tutulan zaptında anlamı yokdur.Aşagıdakı maddede zaten ev eşyasının hazcının bittiğini açıkca ortaya koymaktadır.

  – Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; ”aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri,”

  borçlu ve alacaklı sadece taraftır. İşlemi yürüten icra müdürlüğüdür. Borçlu veya alacaklı talep eder, talebin yapılmasını icra müdürlüğü kanun çerçevesinde yapar veya yapmaz.kanuna aykırı davranırsa, diğer tarafın aleyhine işlem olur.icra müdürlüğünün kanun dışı davrandığı düşünülüyorsa süresi geçmeden, ilk iş icra hakimliğine dava açmak olur, hakim davada kesin karar verir. ayrıca savcılığa suç duyurusunda bulunulur.

  biz hiçbirzaman alacaklı haklarına tecavüz etmiyoruz…sadece haklarımızı biliyoruz ve ona sahip çıkıyoruz. En onemlisi borclular rahatca borclarini odeyebilecek, alacaklilarda rahatlayacak. herkez borcunu odeyebilme derdinde,eski yasayla bu mumkun degildi.simdi ise borçlar bitecek.

 118. mesut dedi ki:

  ben kafayı yemek üzereyim şu geçici 10.madde. Adalet Bakanlığından niye bir cevap gelmiyor insanlar forumları parçalıyor net birşey öğrenmek için ama Bakanlık sessiz

  • umut dedi ki:

   SAYIN BAKANMIZINDE SÖYLEDİĞİ GİBİ” ARTIK EV HACZI BİTMİŞDİR BUNDAN SONRA EVDEKİ EŞYALAR (BUZDOLABI.ÇAMAŞIRMAKINASI.TV.VS GİBİ EV HALKININ KULLANDIGI EŞYALAR) HCZEDİLEMİYECEKDİR.
   BUDA OLUYORKU YASADAN SONRA YAPILAN HACIZ İŞLEMLERINDE YENI YASA GEÇERLI.

   ESKİ TAKİPLERDEKİ İLAM TEBLİGAT GİBİ İŞLEMLERİN YENİ KANUNA GÖRE YENİDEN YAPILMASINI ÖNLER GEÇİCİ 10. MADDE YANİ HACİZLE ALAKASI YOKTUR ESKİ YENİ BÜTÜN DOSYALARDA HACİZ İŞLEMİ YENİ KANUNA GÖRE YAPILMAK ZORUNDADIR

 119. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  MYİCRA ADLI İCRA DAİRELERİNDEKİ MEMURLARIN TAKİP ETTİĞİ VE YORUMLAR YAPTIĞI BİR İNTERNET SİTESİNDEKİ YORUM.DOĞRULARDAN KAÇILMAZ.

  6352 sayılı yasa icra ve haciz işlemlerinde reform sayılacak değişiklikler içeriyor. Bu değişikliklerden en önemlileri:

  Haczedilecek mala icra memurunun karar vermesi; ” İcra memuru, haczi talep edilen mal veya hakların haczinin caiz olup olmadığını değerlendirir ve talebin kabulüne veya reddine karar verir.” 16.maddenin 3.fıkrasının son paragrafı
  İcra memurlarının yapacakları bütün işlemlerin gerekçeli olması zorunluluğu;” “İcra ve iflas dairelerince verilen kararlar gerekçeli olarak tutanaklara yazılır.” Madde 2
  Bu iki düzenleme avukatı haciz işlemlerinde etkisiz duruma getirmiştir. Bu kanundan önceki uygulamada İİK’da böyle bir düzenleme olmamasına rağmen de facto olarak avukatlar bütün haciz işlemlerinde aktif olarak yer almaktaydı, hacze ve muhafazaya avukatlar karar vermekteydi. Yeni değişiklik bu uygulamayı yoruma yer bırakmayacak şekilde düzenlemiştir.

  YENİ DÜZENLEMELER İCRA MEMURLARINA SINIRLAMALAR GETİRMEKTEDİR.

  İcra memurlarına getirilen bu sınırlamalar aynı zamanda avukata getirilen sınırlamalardır. İİK 99.madde icra memuruna haczedilen malın muhafazası konusunda geniş yetki veriyordu. İİK’da yapılan yeni değişiklikle icra memurlarının bu takdir yetkisi kaldırıldı. Değişik 99. Maddeye göre artık haczedilen malın borçluya ya da üçüncü şahsa aidiyeti konusunda icra memuru karar veremeyecek. Maddenin yeni haline göre haczedilen şey üzerinde üçüncü şahıs hak iddiasında bulunduğunda mal muhafaza altına alınamayacak, alacaklıya istihkak davası açmak için yedi günlük süre verilecektir. Oysa maddenin eski halinde taşınır malın borçlunun veya üçüncü şahsın yedinde olup olmadığına icra memuru karar vermekteydi. Maddenin yeni halinde ise üçüncü şahsın her hangi bir hak iddiası yeterli görülmektedir.

  AVUKAT HACİZDE GÖREVLİ DEĞİL

  İİK’da yapılan bu köklü değişiklikler; eski, yanlış uygulamaların devamının engellenmesine yöneliktir. İİK’da bu değişiklikler yapılmadan önce, 14.03.2011 tarihinde Yargıtay 4. Ceza Dairesi avukatın hacizde görevli olmadığına karar vermişti (2009/3133esas,2011/3082karar,14.03.2011tarihli).

  Düzenleme öncesi uygulamada haczedilmezliğe, muhafazaya de facto olarak avukatlar karar vermekteydi. Oysa bu uygulama 2004 sayılı İİK’nun özüne ve sözüne (lafzına ve ruhuna) aykırıydı. Yeni düzenlemeyle açık bir şekilde haczedilmezliğin sınırları çizildi ve bu yeni kurallar doğrultusunda hangi malların haczedileceği doğrudan icra memuruna bırakıldı. Bu konuda avukatın talebinin bir önemi kalmadı. Bunun gibi hangi durumlarda muhafaza kararı verilebileceğine de yeni düzenlemelerle açıklık getirildi.

  AVUKATLARIN HACİZ MAHALLİNDEKİ DURUMU

  Değişiklik öncesi uygulamada yasanın özüne ve sözüne aykırı olarak avukatlar işyerlerinde, evlerde hiçbir kural tanımaksızın hareket edebilmekteydiler. Evlerin en mahrem yerlerine kadar girmekte, işyerlerinde işyerine ait evrakları alt üst etmekteydiler. Artık Yargıtay 4. Ceza Dairesinin kararı ve İİK’da yapılan yeni düzenlemelerden sonra avukatın haciz mahallin de dileği gibi hareket etmesi imkânsız hale gelmiştir. 4. Ceza Dairesinin kararı gözönünde bulundurulduğunda avukatın haciz mahalline alınmaması artık suç değildir. İİK’da yapılan yeni değişiklikler hacizde avukatı işlevsiz hale getirmiştir.

  AÇIKLIK

  6102 sayılı yeni TTK’nun genel gerekçesinde yasanın amacı; açıklık (şeffaflık), denetlenebilirlik, hesap verilebilirlik, adillik olarak tanımlanmaktadır. Çağımızda demokratik toplumlarda açıklık büyük önem kazanmaktadır. Artık çağımızda kayıt dışına, mafyaya, çeteye tolerans gösterilmemektedir. Her türlü derin ilişki Uluslararası küresel yapı tarafından yakın takibe alınmıştır. Türkiye’de bu süreç kısmen 90’lı yıllarda Milli Güvenlik Kurulu kararlarıyla başladı. Etkin uygulama ise son yıllarda ivme kazandı. Bunun ilk uygulaması ünlü mafya liderlerinin tutuklanmasıyla başladı. Daha sonra Ergenekon ve Balyoz davaları ile de mafyanın derin devletle ilişkileri gündeme geldi. Türkiye’de yaşanan süreç büyük küresel güçlerin ve bölgesel düzeyde AB’nin iradesi doğrultusunda gelişmektedir. Yeni TTK ile birlikte iş dünyasına getirilen yeni düzenlemelere paralel olarak İİK’da da açıklık, denetlenebilirlik, kişinin yaşam hakkına saygı, insan onuruna saygı, adillik, hesap verilebilirlik yeni düzenlemelerin esasını oluşturmaktadır. 0532 154 42 23

  İCRA MEMURLARININ PARA İLİŞKİSİNİN SINIRLANDIRILMASI

  Açıklık ve denetlenebilirliğin İİK daki yeni düzenlemelere yansıyan en önemli hali artık icra dairelerine nakit ödeme yapılamamasıdır. Yasanın yürürlük tarihinden itibaren ödemeler Adalet Bakanlığı tarafından gösterilecek bankalara yapılabilecektir. İcra memurları haciz sırasında haczettikleri veya borçlular tarafından yapılan ödemeleri en geç takip eden iş günü mesai saati sonuna kadar bankaya yatırmak zorundadırlar. Bu hesaplarda biriken paralar alacaklıların takip taleplerinde bildirdikleri veya daha sonra bildirecekleri banka hesaplarına aktarılacaktır.

  Bu düzenleme diğer düzenlemelerle birlikte dosya arası, masa altı ilişkileri zorlaştırmaktadır.

  BORÇLUYU KORKUTMAK, BORÇLUYU TACİZ ETMEK

  Artık sırf borçluyu korkutmak veya taciz etmek amacıyla haciz zorlaşıyor. Muhafazanın ilk koşulu alacaklının muhafaza masrafını peşinen karşılamasıdır. Eğer alacaklı muhafaza masrafını peşin olarak depo etmezse muhafaza yapılamayacaktır. Madde 17

  SATIŞ İSTEME SÜRESİ

  Alacaklının satış isteme süresi taşınırlarda altı ay, taşınmazlarda bir yıldır. Bu süre içerisinde satış istenmez ise alacaklı yeniden muhafaza giderlerini yatırmak zorundadır. 6352 sayılı yasanın 22.maddesi ile 2004 sayılı yasanın 110.maddesinde yapılan değişikliğe göre bir malın yasal süresi içerisinde satışı istenmez veya icra müdürünün vereceği 15 günlük süre içerisinde gerekli gider alacaklı tarafından karşılanmaz ise mal üzerindeki haciz kalkar.

  Artık bu düzenlemeler doğrultusunda sırf borçluyu korkutmak, borçluyu sıkıntıya sokmak, taciz etmek için haciz yapılması zorlaşmaktadır.

  Bazı baro başkanlarının İİK’da yapılan değişiklikleri eleştirmek amacıyla kullandıkları “korkutma” gibi ifadeler bir hukukçuya yakışmayacak ifadelerdir. Hukuk kişilerin psikolojisini olumsuz etkilemeyi, korkutmayı kabul etmez. Bu ifadeler hukukçulara yakışmaz. Hukukçular herkesten daha çok kişinin vücut bütünlüğüne ve yaşama hakkına saygı göstermek zorundadırlar.

  İCRA MAFYASI

  Yeni düzenleme icralarda oluşan ihale mafyasına da ciddi bir darbe indirmiştir. Yeni düzenlemelere göre taşınır veya taşınmaz malların ihalelerine elektronik ortamda katılmak mümkün olacaktır. İhaleye girmek isteyenler elektronik ortamda teklif verebileceklerdir.

  İİK’daki yeni düzenlemeler eksik olmasına rağmen reform niteliğindedirler.

  Bundan sonraki uygulamalarda İİK’da yapılan bu değişiklikleri yeterince anlayamayan icra memurları veya avukatlar ceza davalarının muhatabı olabileceklerdir.

 120. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  BİR HUKUKÇUMUZUN YENİ YASAYI YORUMU

  3. YARGI PAKETİNİN,
  İCRA İFLAS KANUNU BAKIMINDAN
  GETİRDİĞİ YENİLİKLER

  3. Yargı paketi olarak da bilinen “Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava Ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun” bilindiği üzere 02.07.2012 tarihinde yürürlüğe girdi. Yargı hizmetlerinin hızlandırılması amacı ile yürürlüğe giren kanunda özellikle İcra İflas Kanunu bakımından da çok önemli değişiklikler mevcut.
  Bu kapsamda yapılan düzenlemelerde en çok dikkat çeken husus; “icra ve haciz sisteminin değiştirilmesi”dir.

  2004 sayılı İcra ve İflas Kanunun 82’nci maddesinin birinci fıkrasının (2), (3) ve (12) numaralı bentleri değiştirilmiş, özellikle (3) üncü bentte yapılan değişiklik ev haczi konusunda reform niteliğinde bir düzenleme olmuştur.

  Bu değişikliğe göre; Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri haczedilebilir eşyalar olacak. Yani söz konusu eşyalardan sadece bir tane varsa haczedilemeyecek. Örneğin, evde iki çamaşır makinesi veya iki televizyon varsa sadece birisi haczedilecek. Sadece bir tane bulunuyorsa, söz konusu eşya haciz kapsamına alınamayacak.

  Bununla birlikte; (2) Borçlunun zatı ve mesleki için lüzumlu elbise ve eşyası ile borçlu ve ailesine lüzumu olan yatak takımları ve ibadete mahsus kitap ve eşyasının, (4) Borçlu çiftçi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan arazi ve çift hayvanları ve nakil vasıtaları ve diğer eklenti ve ziraat aletleri; değilse, sanat ve mesleki için lüzumlu olan alet ve edevat ve kitapları ve arabacı, kayıkçı, hamal gibi küçük nakliye erbabının geçimlerini temin eden nakil vasıtalarının, (7) Borçlu bağ, bahçe veya meyve veya sebze yetiştiricisi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan bağ bahçe ve bu sanat için lüzumlu bulunan alet ve edevatının, (12) Borçlunun haline münasip evinin, kıymetinin fazla olması durumunda, bedelinden haline münasip bir kısmı, ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılabilecek.

  Yeni değişiklik ile daha önce Yargıtay kararları ile haczedilmesi yasak olan öğrenci bursları da haczedilemezlik kapsamına alınmıştır.

  İcra İflas Kanunun 89, 99, 97, 169/a ve 170. maddelerinde geçen ve % 40 olan tazminat miktarı yeni düzenleme ile “% 20” olarak değiştirilmiştir.

  En önemli değişikliklerden bir tanesi de kanunun 99. Maddesinde olmuştur. Değişikliğe göre haciz sırasında haczedilen şey, borçlunun elinde olmayıp da üzerinde mülkiyet veya diğer bir ayni hak iddia eden üçüncü kişi elinde bulunursa, bu kişi yedieminliği kabul ettiği takdirde bu mal muhafaza altına alınamayacak. İcra müdürü, üçüncü kişi aleyhine icra mahkemesinde istihkak davası açması için alacaklıya yedi gün süre verecek ve bu süre içinde icra mahkemesine istihkak davası açılmaz ise üçüncü kişinin iddiası kabul edilmiş sayacak. Alacaklı tarafından süresinde açılan dava sonuçlanıncaya kadar, haczedilen malın satışı yapılamayacak. Haczin, üçüncü kişinin yokluğunda yapılması ve üçüncü kişi lehine istihkak iddiasında bulunulması durumunda da aynı prosedür uygulanacak.

  İİK 106. maddedeki satışla ilgili; taşınırlarda bir yıl taşınmazlarda iki yıl olan süreler; mal taşınır ise hacizden itibaren altı ay, taşınmaz ise hacizden itibaren bir yıl içinde satılmasını isteyebilir şeklinde değiştirilmiştir. Ayrıca 112. Maddedeki bir aylık süre “Taşınır malların satış talebinden nihayet “İKİ AY” içinde satılır şeklinde yeniden düzenlenmiştir.

  Bir diğer önemli değişiklik ise; Yine hacizli mallar için de internetten satış imkanı getirilmesi.

  Hacizli malları almak isteyenler, internet ortamından hacizli mal için teklif verebilecek, Hacizli malların, bedelleri bankalara yatırılacak, İcra dairelerinde parasal işlemler yapılmayacak. Yeni düzenlemeler, hacizli malların daha yüksek fiyattan satılmasını sağlarken, hacizli mallarla ilgili suiistimal iddialarının da sona ermesini sağlayacak. 114. Maddedeki değişikliğe göre; Açık artırmaya elektronik ortamda teklif verme yoluyla başlanacak. Elektronik ortamda teklif verme, birinci ihale tarihinden on gün önce başlayacak, ihalenin tamamlanacağı günden önceki gün sonunda sona erecek; ikinci ihalede ise elektronik ortamda teklif verme birinci ihaleden sonraki beşinci gün başlayacak, en az on gün sonrası için belirlenecek ikinci ihalenin tamamlanacağı günden önceki gün sonunda sona erecek. Elektronik ortamda verilecek teklifler haczedilen malın tahmin edilen kıymetinin yüzde ellisinden az olamayacak; teklif vermeden önce, haczedilen malın tahmin edilen kıymetinin yüzde yirmisi nispetinde teminat gösterilmesi zorunlu olacak. Satışa çıkarılan taşınır üzerinde hakkı olan alacaklının alacağı yukarıdaki fıkrada yazılı oranda ise artırmaya iştiraki halinde ayrıca pey akçesi ve teminat aranmayacak.

  Saygılarımla.

 121. ÖZADANALI dedi ki:

  SİTEMİZDE SAHTE ŞÜKRANLAR ÇOĞALDI.NABIZ YOKLAYIP BİZLERİN DİRENCİNİ ÖLÇMEK İSTİYORLAR.ŞÜKRAN ,HEPİMİZ ÇOK BİLİNÇLİYİZ HİÇ MERAK ETME.YASALARI SİZLERDEN İYİ BİLİYOR VE TAKİP EDİYORUZ.HANGİ BABAYİĞİT KAFASINA GÖRE HAREKET ETME CESARETİNİ GÖSTERCEKSE GÖSTERSİN BAKALIM.ELMİ YAMAN BEYMİ YAMAN GÖRÜRLER GÜNLERİNİ.SEN VE SENİN GİBİ DÜŞÜNENLERİN YAPACAKLARI BİRŞEY KALMADI . BURASI SANA GÖRE BİR YER DEĞİL.BURASI GERÇEK MADUR VE GERÇEK DÜRÜST İNSANLARIN MEKANIDIR.SANA HİTAP EDEN KİŞİLER SENİN SİTENDE FAZLASI İLE VAR.SEN GİT KENDİ SİTENDE KENDİNİ AVUT.

 122. Anonim dedi ki:

  Hiçbir insan hiçbir insan evladı kaldıki bu borçlu erkek ise evine haciz gelmesini göze almaz yani ben alıyımda sonra gelsinler evimi haczederek alsınlar benden parayı demez, borçlu olan kişi eğer seni tutamadıysa işi ev haczine kadar getirdiyse zaten onda hiç bişey yoktur yani sizi (alacaklıyı) eşyaların satışından sağladığı 300-500 kurtarıcaksa alın yok hayır kurtarmıcaksa insanları rahat bırakın bırakında borcunu ödeyebilsin,eminimki avukatlar şöyle yorumluyolar bu konuyu “biz zaten caydırıcılık olsun diye ev haczinin kalkmamasından yanayız” şunu sölim dara düşmüş borçlu hiç biyerden 5 kuruş emanet para alamaz vermezler heleki bu ekonomik krizde nakitin sıkınıtılı olduğu bi dönemde, o yüzden biraz anlayışlı olun ve insanlara zaman tanıyın o kişi borcunu ancak çalışarak ödeyebilir.saygılar.

 123. armoni dedi ki:

  Hukukçu Gözüyle
  Bir an için ev eşyalarının haczinin hukuka, adalete aykırı olduğunu bir tarafa bırakarak soralım:

  Ev hacizleri cebri icranın başarılı olması için geçerli bir yöntemdi de neden yedi eminler ağzına kadar ev eşyaları ile dolu, neden yüzbinlerce dosyada tahsilat yok? Neden bu insanlar yaşamsal ev eşyalarının haczine rağmen borçlarını ödemezler?

  Çünkü bu insanlar iflas etmişler, bitmişler…

  Uygar ülkelerde bu ilkel uygulamalar yoktur..

  Zaten hükümetin bu çağdışı uygulamalara karşı yasal düzenlemelere gitmesinin baş nedeni AB mevzuatına uyum ve sosyal barışı sağlamaktır. Bu düzenlemeler keyfi düzenlemeler değildir.

  Borç, alacak bir haklılık, haksızlık sorunu değildir..Alacaklının alacağını borçlunun mal varlığından cebri icra ile almak yasal bir haktır.. Bu hakkı borçlunun haksızlığı ile karıştırmak bir kavram kargaşasıdır, çünkü bu zihniyetin devamı borçlular suçludur gibi bir sonuca varır.. Bugün işini kaybettiği için borcunu ödeyemeyen bir kişi neden haksız olsun, neden suçlu olsun? Ya da serbest rekabet düzeninin doğal bir sonucu olarak iflas eden firmaların sahipleri neden haksız olsunlar, neden suçlu olsunlar? Rekabet düzeni içerisinde batan insanlar veya küresel krizlerde iflas eden firma sahipleri haksız ve suçlu olabilirler mi? Bu anlayış bilgi toplumu ile trampa dönemini ayırt edememektedir. Hukukun temel görevi suçlu ile suçsuzu ayırt etmektedir.. Böylesine toptancı bir yaklaşımla bütün borçlulara suçlu gözü ile bakmak hukuk ve adalet anlayışı ile bağdaşmaz

  Hiçbir Avrupa ülkesinde ev eşyaları, emekli maaşları haczedilemez, hiçbir Avrupa ülkesinde taahhüdü ihlal diye saçma sapan bir ceza yoktur..

  Avukatlar değişimi görmeli ve kendilerini değişime hazırlamalı. Ya değişeceğiz, ya da değiştirileceğiz.. Tercih sizin..

  Türkiye’nin istikameti ortaçağa dönük olamaz, buna küresel güçler izin vermeler..

  Av.Rahmi OFLUOĞLU/ Hukukçu

  • oran gerider dedi ki:

   sn. ofluoğlu sizler gibi hukukçuların olduğunu görmek gerçekten mutluluk verici.

 124. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  BAŞBAKANIN DÜN YAPTIĞI KONUŞMANIN TAMAMI.AA.

  Başbakan Erdoğan noktayı koydu
  Başbakan Erdoğan partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında tutuklu vekiller konusuna son noktayı koydu.

  -Üçüncü yargı paketi-

  Başbakan Erdoğan, TBMM’nin, AK Parti Grubu’nun gayretleriyle, hayati nitelikte, önemli yasaları çıkararak, geçen hafta tatile girdiğini anımsatarak, ”Tüm milletvekillerimize, gece gündüz demeden emek verdikleri, her türlü tahrike, kimi zaman saldırıya göğüs gererek, karşı durarak fedakarca Meclis’i çalıştırdıkları için bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

  TBMM’nin tatile girmeden önce kamuoyunda ”üçüncü yargı paketi” olarak bilinen bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair tasarının yasalaştırdığını, bu paket ile yasalarda ve yargıda özgürlükleri genişleten ve daha da güçlendiren önemli adımlar atıldığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, üçüncü yargı paketi’nin neler getirdiğini şöyle anlattı:

  ”Yeni kanunla İcra ve İflas hukukunda bazı düzenlemeler yapıldı. İcra dairelerinde icra katipliği kadrosu oluşturularak, çalışanların nitelik ve sayısı artırıldı. İcra dairelerinde çalışan personelin nakit parayla doğrudan teması kesildi. Haciz edilebilecek ev eşyalarına sınırlama getirildi, aynı eşyadan başka yoksa hacizi yapılamayacak.hacizli mal satışında elektronik ortamda ilan ve teklif imkanı getirildi.

  İdari yargıda yine önemli düzenlemeler yapıldı, mahkemelerde karar alma sürecini, yeni yasayla, hızlandırıyoruz. Yürütmenin durdurulması müessesesini revize ettik. Bölge idare mahkemeleri ikiden fazla kurul halinde çalışacak şekilde düzenlendi. Danıştay’ın ilk derece mahkemesi sıfatıyla baktığı dava sayısı azaltıldı. Aynı paketle, ceza mevzuatını da değiştirdik. Mahkemelerin iş yükünü azaltacak yeni uygulamalar getirdik. Özel hayatın gizliliğini daha güçlü şekilde koruyacak tedbirler getirdik. İrtikab, rüşvet, yetki olmadığı iş için yarar sağlama suçlarını yeniden düzenledik, daha etkin, caydırıcı cezalar getirdik.

  Basın ve yayın özgürlüğünün genişletilmesi amacıyla soruşturmanın gizliliğini ihlal ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarını yeniden düzenledik. Basit terör suçları ertelenebilecek ve adli para cezasına çevrilebilecek. İleriye yönelik yayın durdurma cezasını kaldırdık, daha önce verilen birçok toplatma kararı bu yeni yasayla hükümsüz hale getirdik. Basın ve yayın oluyla işlenen suçlara ilişkin dava ve cezaların ertelemesini mümkün hale getirdik. Basın ve yayın yoluyla işlenen suçlarda dava açılabilmesi için öngörülen süreyi de uzattık. Belli miktarın altındaki yargılama giderleri artık tahsil edilmeyecek. Bunlar üçüncü yargı paketiyle getirdiğimiz değişikliklerin sadece bazı önemli başlıkları.”

  -”Türkiye’de özgürlüklerin önü açılıyor”-

  Başbakan Erdoğan, 3. yargı paketiyle tutuklama konusunda yaşanan sıkıntıların ve eleştirilerin azaltılması amacıyla tutukluluk yasağı sınırının 2 yıla çıkarıldığını, üst sınırı 2 yıldan fazla olmayan suçlarla ilgili tutuklama kararı verilemeyeceğini söyledi.

  ”Uygulayıcıların tutuklama konusunda daha özenli olmaları amacıyla tutuklama kararlarının gerekçelerinin daha somut olma şartını getirdik” diyen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

  ”Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 250. maddesine göre kurulan mahkemeler kapatıldı, Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. maddesinde yeni bir düzenleme mevcut. Özellikle burada, 250. maddeyle alakalı olarak, yani özel yetkili mahkemeyle alakalı olarak maalesef yapılan dezenformasyonlar bizi ciddi manada üzmüştür. Ne yapıldığını, ne yapılacağını görmeden, bilmeden yürütmeyle ilgili, hükümetimizle ilgili yapılan kampanyalar gerçekten bizi çok üzmüştür. Bu yasayı getiren bizdik, üzerinde çalıştık, doğru yanlarını, yanlış yanlarını gördük bu adımı ülkemizin geleceği, menfaati için attık. Hayırlı olduğuna inandık, bu tür kampanyaları yürütenler de ne kadar yanlış yaptıklarını her halde yasa çıktıktan sonra görmüş olurlar. Çünkü onların düşündükleri, onların propagandasını yaptıkları gibi bir yasa çıkmadı. Bu değişikliklerle Türkiye’de özgürlüklerin önü açılıyor, yargı bağımsızlığını, hızlı yargılama süreçlerini, adil yargıyı daha da güçlendiriyoruz.”

  -”Biz, demokrasiyi sulandırma gayreti olanlarla aynı istikamette yürüyemeyiz”-

  Başbakan Erdoğan, tutuklu olarak yargılanırken aday gösterilerek, milletvekili seçilenlere ilişkin konunun spekülasyona çok açık bir konu olduğunu, bu konunun tamamen yargının alanına girdiğini belirterek, ”O konuda takdir şüphesiz ki yargınındır ve gerekli kararı verecek olanlar da mahkemelerdir” dedi.

  Tutuklu milletvekillerine ilişkin görüşlerini daha önce birçok kez kamuoyuyla paylaştığını anımsatan Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

  ”Bir kısım davaları sulandırma, itibarsız hale getirme ve tutukluları aday gösterme olayı, aslında muhalefetin ülkenin gündemine taşıdığı bir sorun. Bile bile tutuklu şahıslar aday gösterilerek, milletvekilliği cezaevlerinden adam kaçırma, davaları boşa çıkarma girişimine dönüştürülmek istenmiştir. Kim yaptı bunları? Muhalefet yaptı, büyüğüyle küçüğüyle bunlar yaptı. Dışarıdan adam mı bulamadın milletvekili yapmak için, cezaevlerinin içine mi kaldı işiniz, dışarı da hiç mi adam yok? Bunların siyaset anlayışı bu. Şimdi her şey ortaya daha da güzel çıkıyor. Bu zihniyettekilerin bu ülkede ne denli yanlış çalıştıkları da çok açık net ortada. Üçüncü yargı paketinde buna özel bir düzenleme yapılmadı. Biz, ne CHP’nin ne MHP’nin ne de BDP’nin tutuklu milletvekilleriyle ilgili parlamento çağrısına asla bugüne kadar evet demedik, yine evet demeyeceğiz, bunun bilinmesini isterim. Çünkü, biz demokrasiyi bu şekilde sulandırma gayreti içerisinde olanlarla aynı istikamette yürüyemeyiz. Atılan adımlar, bizim attığımız adımlar tüm yargı sistemine yöneliktir. Tüm tutuklu ve hükümlülere yöneliktir. Hiçbir kimseye veya hiç bir davaya yönelik adımlar atılmamıştır. Üçüncü yargı paketi etrafında yapılan spekülasyonların boş olduğu da herkes tarafından görülmüş oldu. Terörle ve darbeci anlayışla mücadeleyi akamete uğratacak, yürüyen davaları etkileyerek en ufak bir düzenlemeye gidilmemiştir.”

  AA

  • umut dedi ki:

   Anlamak istemeyenlere açıkca cevap vermiş sayın Başbakanımız.
   Ayrıca bakanlıkda bir şikayet kısmı acılacak ve bılgıler durulacakmıs amaç,yanlış uygulama yapılırsa konuyla ilgli gerekli yerlere şikayet ettıkden sonra burayada bildirmek için.Hükümet bu işi sıkı tutuyor.

 125. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  SAYIN BAKANIM
  LÜTFEN BAZI İL VE İLÇELERİMİZDEKİ İCRA MÜDÜRLERİNİ TAKİBE ALMANIZI ÖZELLİKLE RİCA EDİYORUM.AŞAĞIDA GEÇEN SOHBET BUNA BİR ÖRNEKTİR.BÖYLE İCRA MÜDÜR VE MEMURLAR BAZI İL VE İLÇELERİMİZDE MEVCUT OLUP LÜTFEN HALKI TEHDİT EDER KONUŞMALARINDAN MEN ETMENİZİ KÖTÜ NİYETLİ BU TİP MEMURLARIN LÜTFEN BULUNDUKLARI YERLERDEN ALINARAK HALKA ZULÜM ÇEKTİRMEMELERİNİ ÖZELLİKLE RİCA EDİYORUM.YENİ ÇIKAN İCRA YASASINI HENÜZ İÇLERİNE SİNDİREMEMİŞ BU ÇIKAR ODAKLARININ TEMİZLENMESİNİ ÖZELLİKLE RİCA EDERİM.
  SEVGİLERİMLE.
  M.CELAL TOPARLAKLI

  Şükran diyor ki:
  12/07/2012, 07:38
  Arkadaşlar bugun cok degerli bir icra müdürü ile çay içiyorum şu anda (sadece toparlaklı celalin mi hakim dostlari var? Bizim de belli bir çevremiz var) ordan ayfondan yaziyorum. İcra muduru diyor ki: eski açılan dosyalarda eski kanun gecerlidir. O yuzden eski dosyalarda haciz de yapilir muhafaza da. Borclular hic umutlanmasin dedi. Ayrica degerli mudurumun dedigine gore avulatlar giciklik olsun diye evlerde birden fazla koltuk hali, klima vs aliyorlarmis hic bir kanuni engel de yokmus. Mudur diyor yani.

  YUKARIDAKİ YAZI BİRAZ ÖNCE AŞAĞIDAKİ BELLİ YERLERE GÖNDERİLMİŞTİR.AYRICA SANA BAZI TELEFONLAR VEREYİM ARA VE NETİCEYİ ÖĞREN.

  ‘adaletkom@tbmm.gov.tr’; ‘bimer@basbakanlik.gov.tr’; ‘ozelkalem@basbakanlik.gov.tr’; ‘sadullah.ergin2@tbmm.gov.tr’; ‘sadullah.ergin1@tbmm.gov.tr’

  SADULLAH ERGİN :0505.7773110 – 05322815770

  ARA CEVAP VERİRSE KONUŞURSUN.BEN KENDİSİNDE KAYITLIYIM.SENİN CESARETİN VARSA ARA.

  • okan dedi ki:

   ARKADAŞLAR BURASI HER DÜZGÜN VE CİDDİ FİKİR PAYLAŞIM SİTESİ EĞER ADAM GİBİ FİKİR VE BİLGİLERİNİZ VAR SA PAYLAŞALIM BİLMEDİKLERİMİZ VARSA ÖĞRENELİM /ŞÜKRAN HANIM BURASI SİZE UYGUN BİR SİTE DEĞİL SİZ BENCE PARKTA COCUK KAVGALARINA HAKEMLİK YAPIN LÜTFEN BURADAKİ İNSANLARI BOŞ MUHABBETLERİİNİZLE ZAMANINI ÇALMAYIN /

 126. umut dedi ki:

  Sayın Şükran ve Sayın İast,

  Öncelikle sayın İast,
  yaptıgı yorumlara cok dıkkatetsın bır yorumunda dıyorkı ” Dun geldi hazic evize. Bir sey almadilar depo yok diye ama herseyi yazip bana yedi yemin kadigini imzalattilar.” bır önceki yorumundada ” Bizim kapimizi cilingirin yardiyla acmislar dun mesela.not falan yoktu direk actiriyorlar” Nasıl oluyor hem evde yoksunuz çilingir ile açılıyır,hem evdesın imzaattırıyorlar. ikiside DÜN oluyor.enterasan.

  Sayın Şükran,
  Bahsettiğiniz kişiler kanun yapıcıdan üstündrumdalarsa siz onlarla birlikde hareket edebilirsiniz hatta çay içmenize devam edin.

  icra memuru gerekce olarak neyi yazacağını mutlaka anlatmalı.aksı halde gerekce yoksa tutulan zabtın da hükmü yokdur.Dosyanın eskı yada yenı acılmıs olması sadece eskı dosyalarda gönderılen evrakların,ıhbarnamenın yada onceden esya yedıemın bırakıldı ıse onun işlemının eskıye göre devam edecegını.Yenı kanun sonrası eskı yada yenı dosyaya yapılacak haczın yenı yasaya göre olacagını artık herkez kabullendı.Ayrıca ” Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; ”aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri” haczedılebılıyor.

  Yeterki bizler haklarımızı bilelim

  Bır de sıze yasanmıs bir örnek:
  ” allah hepinizden razı olsun amcamın oğlunun hanımı 6 aylık hamile eve işbank avukatı hacze geliyor abla yardımedin feryadediyorlar avukap nakliye arabasını kapıya dayamış hamallar ellerinde anahtar alet edevat eve dalmışlar klımayı söken bi ayrı bulaşık makinasını söken bi ayrı sizlerden yardım istedim yorumlarınızı okudum orya koştum durn bi nefes alalım dedim icra memuruna evvelden bu mallar yedinde olduğu için kaldırma hakkımız var dediler avukap zaten ezrail ben hazırlıklı geldim götürcem diyor adalet bakanlığını aradım sekreter çıktı bakan bey yoklar sizi müsteşara yönlendireyim onu aradım müsteşar yoklar benyardımcı olayım dedi ordaki yetkili memurmuş durumu anlattım bana icra müdürlüğünü sordu cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmamı söyledi aradan 10 dakika geçti icra memurunu aradılar hacze son verdiler bu arada taahhüt almak için zorladılar tabiki vermedik gittiler ama gelinimiz rahatsızlandı sitresten 6 aylık hamile onu doktora götürdük çok şükür iyi şimdi geldim sizlere haber edeyim dedim tekrar herkese sonsuz teşekkürler iyiki varsınız sağolun”

  • İast dedi ki:

   Evet yoktum komsu aradi uzaktaydim gittim dondum eve sonra,beklemediler. Niye bu kadar ilginizi cektiki. İnsan evinin disinda olamazmi

   • umut dedi ki:

    Tabıkıde olabılırsınız.Anladıgım kadarı ıle sız eve geldıgınızde onlar içeri girmiş ve siz gelene kadar gitmişler dimi
    Teşekkürler

    • iast dedi ki:

     Girmişler ama gitmediler. Geldiğimde bekliyorlardı aşağıda.
     Bu şekilde o kağıdı imzalattılar.

 127. Şükran dedi ki:

  Arkadaşlar bugun cok degerli bir icra müdürü ile çay içiyorum şu anda (sadece toparlak celalin mi hakim dostlari var? Bizim de belli bir çevremiz var) ordan ayfondan yaziyorum. İcra muduru diyor ki: eski açılan dosyalarda eski kanun gecerlidir. O yuzden eski dosyalarda haciz de yapilir muhafaza da. Borclular hic umutlanmasin dedi. Ayrica degerli mudurumun dedigine gore avulatlar giciklik olsun diye evlerde birden fazla koltuk hali, klima vs aliyorlarmis hoc bir kanuni engel de yokmus. Mudur diyor yani.

  • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

   Malesef sizin müdürünüz daha bazı şeyleri öğrenememiş.Ona siz anlatın.Eski açılmış dosyalara da haciz yapılmamışsa bugünden sonra yeni kanun çerçevesinde haciz yapılabilir.Yani hala 10 cu maddeyi kafaları almıyor.Birileri onların kafalarına aldırtacak.
   Zaten kafaları almayanlar dikkat ederseniz yeni kanun çerçevesinde kalitelileri ile değiştirecekler.Aman icra müdür ve memurları çok dikkat etsinler sicillerine zeval gelmesin.

   • umut dedi ki:

    Sayın Celal Bey,

    Ne yazıkkı bazı ınsanlarımız böyle gidip duyduklarına ınanıyorlar veya ınanmak ıstıyorlar.Haklarını savunmak yerıne kaderlerını beklıyorlar.Güdülmeye alışmışlar tercıh meselesı.

   • hakan dedi ki:

    CELAL BEY yukarıda eski açılmış dosyalara da haciz yapılmamışsa sonra yeni kanun çerçevesinde haciz yapılır.demişsiniz ifade yanlış degilmi haciz yapılamaz olaçaktı

    • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

     Doğru söylüyorsunuz.Benim kastteddiğim yeni yasa geçerli olacak.Sanırım yine kelime hatası oldu.Yani hacize gelinirse yeni yasadan hareket edilecek.Kusura bakmayın.Sizleri telaşa getirmiş olabilirim.

     • muammer dedi ki:

      Celal Bey
      10 temmuz salı günü eski takipteki bir dosya için eve hacze geldiler.Eşimide uyarmıştım aslında ama eski takip biz istediğimizi yazarız deyip evdeki tek olan eşyaları bile yazıp tutanağı imzalatırmışlar.Başka bir taahhüdümüz yoktur.Ben nereye itiraz edebilrim.ne kadar sürem var ve nasıl bir dilekçe ile başvurabilirim.
      Lütfen yardımcı olun.Zaten maaşımda hacizde 2.sırada alacaklı çalıştıkça ödeyeceğim.kaçmıyorum da ama bu avukatları anlamak çok zor

  • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

   Ayrıca sizin müdür hakikaten cahilin biriymiş zira Avukatlar falan falan falanı da alıyorlarmış diye size bir güzel beyanda bulunmuş.Yeni kanun çerçevesinde avukatların hiçbir işlevi yok.Kapıda beklerler.Sen içeride memur ile yalnızsın.Memur gerekçesini yazmadan haciz yapamaz.
   Bence siz onun Afyonda kaçıncı icra müdürü olduğunu yazın Adalet bakanlığına suç duyurusunda bulunalım.
   Gerçi sizin bu anlatımınızı kopyalayarak Adalet bakanlığına Afyonda böyle düşünen icra müdürleri vardır ve incelenmesini rica ederiz diye kısa bir dilekçe yaptım.Sizdelerde yaparsanız daha şeddeli olur.Allah kafasız ve okuduğunu anlayamayan insanlardan dünyayı korusun.

   • Şükran dedi ki:

    Afyon degil ayfon. Mudure zır cahil diyene bak.

    • umut dedi ki:

     ayrıca o telefon modelı oyle yazılmaz şükran hanım iphone diye yazılır.Bence Celal Bey burda il olarak kastettı ve yazım hatası oldu.oysa sız bılınclı sekılde marka yazmaya calıdınız onuda beceremedınız. Özenti işde

     • umut dedi ki:

      bizde bilerek böyle yazıyoruz kı sen anlaya bılesın dıye

      • Şükran dedi ki:

       Bizde değil, biz de. Dahi anlamındaki de ayrı yazılır. Bu kuralı ilkokulda öğrenmiş olmanız gerekirdi. Size çok yazık.

     • Şükran dedi ki:

      Onuda değil, onu da. İşde değil, işte. Keşke bana akıl vermeden önce yazdıklarına dikkat etseydin. Senin gibi Anadili fakiri olmaktansa yabancı dil fakiri olmayı tercih ederim.

      • umut dedi ki:

       çay partın erken bıtmış, altın günüde yaparsınız siz

       • umut dedi ki:

        Bir insan çok güzel yazı yazabilir,çok iyi türkce karekterleri kullana bilir.Bu dışardan mükemmel görünür.Tıpkı aynanın karşısına geçip süslenerek herkezın güzel olduğunu söylemesi gibi.ya kafanın içi.bence oradakiler daha değerli.

   • Şükran dedi ki:

    Bu arada ayfon bir telefon çeşidi. Belki siz duymamışsınızdır şimdiye kadar. Bu arada sakın türkçe dilbilgisi kurallarına dikkat etmeyen biri olarak ayfon : iphone diye yazilir diye akıl vermeye kalkma.

    • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

     BEN ANLADIMDA SEN GERÇEK şÜKRANMISIN DİYE MERAK ETTİĞİMDEN YAZDIM.DEMEKKİ DEĞİLMİŞSİN.ŞİMDİ SANA BİR MESAJ ÜSTDE.BAKALIM KİM YAMAN.

     • umut dedi ki:

      Sayın Şükran Hanım,

      siz neyı kımı savunuyorsunuz.Amaçsız bir şekilde kime ne anlatmaya çalışıyorsunuz.Bunlara yapmakta cebınıze paramı gırıyor.Kanunları karsı gelenlerle bırlık olmakla ne kazanacaksınız merak edıyorum.Eger ben alacaklıyı düşünüyorum dıyorsanız. Şimdiye kadar siz ve sizingibiler zaten alacaklıyıda borcluyuda düşünmemişlerdi.yenı yasayla hiç olmazssa alacaklıda faydalanacak.

      • umut dedi ki:

       Şükran Hanımmmm,
       ayrıca o telefon modelı oyle yazılmaz şükran hanım iphone diye yazılır.Bence Celal Bey burda il olarak kastettı ve yazım hatası oldu.oysa sız bılınclı sekılde marka yazmaya calıdınız onuda beceremedınız. Özenti işde

  • Anonim dedi ki:

   Açta kanunu bir daha oku orada eski açılan dosyamı diyor eski takip işlemlerimi diyor, takip işlemleri farklıdır. Hailen işlem yazısını eşittir dosya olarak belirten kafasızlar mevcut.

 128. sargoz dedi ki:

  Sitede yeni bazı nickler var. Ev haczinin eskisi gibi devam ettiğini kasten hissettirmek istiyorlar. Lütfen itibar etmeyiniz.

  İcra Takibi eski olablir. Esas olan HACİZdir. Haciz yeni ise mevcut yasa hükümleri geçerlidir. Haciz eski ise (yediemin eşyalar) eski kanuna göre işlemler devam edebilir.

 129. İast dedi ki:

  Arkadaslar aciklayin ltfen: eski dosyalar eski yasaya gore mi oluyor?

  • hakan dedi ki:

   yeni yasaya göre oluyor.

   • İast dedi ki:

    Esimin edki bir dosyasi var. Dun geldi hazic evize. Bir sey almadilar depo yok diye ama herseyi yazip bana yedi yemin kadigini imzalattilar. Bugun de adliyede demisler ki bizim gibi insanlar icin eski prosedur gecerli. 5 temmuzdan sonrakiler yeni yasaya gore olacakmis. Bu nasil bi hukuk yasa boyle dogruysa???

    • hakan dedi ki:

     yurumları iyi okuyun iyi bir avukata danışın eşkisi yenisi yok yaptıkları yeni yasaya uygun değil yani yasal değil uyanık olalım hakkınızı arayın itiraz edin şikayetçi olunuz.

    • Vatandaş dedi ki:

     Arkadaşım direk git şikayet et. Bu şekilde susarsanız adamlar herşeyinizi alabilirler günlerdir yazıyoruz önceki sayfalarıda oku.

    • murat dedi ki:

     hemen şikayet yazın . 7 gün geçerse itiraz hakkınız biter.

    • İast dedi ki:

     Herkese tskler konusacagiz bugun avukatla

   • Can dedi ki:

    Ben eskiye göre Haczetmeye devam ediyorum lüzumlu eşya ayrımı yapıyoruz lüzumlu olanları haczetmiyoruz geri kalanını muhafaza altına aliyoruz

    • Can dedi ki:

     Bakanlığa yazı yazın tabii de Ankara’da da yok mü tanıdığınız kimseler icrada falan . Ankara’da su an eski usul devam ediyor 🙂

     • umut dedi ki:

      Sayın Can Bey,
      Sizi bir büyük olarak insanlara yol gösterici olarak mesleğinizi yaptığınızı düşünüyorum.Tabiki insan hakları önemli.Yalnız bir insanın hakkını korurken diğer insanların haklarını lütfen hiçe saymayalım ki sizde öyle düşünüyorsunuzdur.Şimdiye kadar (çoğunlukla) hangi eşya kaldırıldıgında satısından kazanılan para alacaklıya verıldı.alacaklının madurıyetı giderildi.Çoğundan alacaklının bile haberi olmadı.(hatta çoğu mallar depoda çürüdü ahlımalları alan olmadıgından.Aksıne alacaklıdan masraf dıye parabıle tahsıl edıldı.Kısaca ev esyası ıle yıllarca borç ödenmemiş.Şu zamanda ise hiç ödenemez Bir evden kaldırdığınız eşyanın toplam tutacagı 300Tl-800TL arası şartları zorlarsak.Pekı depo parası nekadar,kamyon parası,hamal parası.matamatik basit geriye birşey kalmıyor.Oysaki bunların yerıne borçlu nefes alsa kafasında soru işareti olmadan çalısabılse ve düzenli olarak borçlarını ödese eminimki alacaklıda sevinir.sizde yapmış lduğunuz işler karsısında Avukatlık ücretini zaten alırsınız.
      Aslında bu yeni yasayla birlikde bir hukukcu olarak sizlerin bizlere örnek olmanız bizlerede yardımcı olmanız gerekmezmi?
      Eğer bizler aşağlık insanlarsak,eğer bizler insan değilsek,eğer bizler suçlu isek,eğer bizlerin toplumda yerimiz yok ise (tabi böyle düşenenler için) bizlerde önceden sizlergibiydik.Sizlerde yada ailenizde birgün bizim gibi olabilirler.
      Teşekkürler.

      bakın bir yorumda borçlu nasıl anlatmış:
      “Sayın Avukatlarımız, bizler borçlu insanlarız. Ama avukatlar sadece alacaklı avukatı değildir aynı zamanda borçlularada avukatlık yapabilirler. Ben belki bu konuda değil ama başka konularda aile vs. avukatlara ihtiyacım oldu çok param olmadığı için düşük tutarlarda anlaşıp masraflarını peşinde ödedim sağolsunlar işlerimide tıkır tıkır yaptılar. Yani bizimde avukatlara her zaman ihtiyacımız var. Ancak sadece bu yoldan para kazanan bazı avukat arkadaşların kalkıp borçlulara hakaret edercesine yorumları bizleri üzmekle beraber insanların avukatlara olan güvenleride sarsılmakta. Eğer bu konuda bu avukatların bu şekilde yorumları olmasaydı ben ne bimere, ne adalet bakanlığına nede kgm ye mail yağmuru tutarak sorular sorma ihtiyacıda hissetmezdim kanunu bu kadar araştırmak zorunda da kalmazdım. Ne oluyor avukatlara karşı güvensizleşen arkadaşlar bu sefer başka bir durumda avukatsız işini halletmeye çalışıyor çünkü cepheleri ister istemez ayırıyorsunuz. Sizlerden ricam lütfen herkesin avukatı olarak kendinizi görmeniz yorumlarda kişisel değil gerçekten halk için sağlıklı olacak şekilde ve doğru şekilde yorumlarınızı sunmanız.”

    • ÖZADANALI dedi ki:

     LUZUMLUYU HACİZ YAPMIYORSANIZ GERİYE NE KALIYORKİ

 130. ebru dedi ki:

  sn. Sargoz bey ve değerli arkadaşlar, 3 hafta eski kanunla kaldırılan eşyalarımı geri almak için icra müdürlüğüne dilekçeile gittim, alaycı bir gülüşle bana verirsen kabul etmem bu eski kanunla alınmış eski kanun geçer dedi hakimliğe ver dilekçeni dedi. bende öyle yaptım icra hakimliğine dilekçe vermeye gittiğimde 150TL masraf çıkarttılar, olsun şu yok halimizde yeni eşya almaktansa verelim 150 tek geri alalımda dedik nitekim bugün elime tebligat geldi 10. aya mahkeme günü vermişler yani 3 ay sonraya :))) ne güzel dimi alacaklı avukatta 25 gün sonraya satış ilanı yaptırmış. icra hakimiliği dilekçe yaz satışı durdur dedi. yediemin parasınıda sayarsak bayaa yüklü olacak ama en azından satışı durdurup davayı kazanırsam tutarda yüklü olursa almaktan vaz geçersem bana ceza gelirmi? yada bu durumda ne yapmam gerek ve müracat edecek diğer arkadaşlarada bilgi olsun en azından.

  • hakan dedi ki:

   ebru hanım birde şu var haciz yapılan taktir edilen eşya miktarını yatırırsanız mallarınızı geri alabiliyormusunuz bunu ögrenin lütfen bizede bilgi verirseniz seviniriz.

 131. usta dedi ki:

  5000. altı veya üstü borçlarda hapis cezası var diye duydum bunun aslı varmı ? bilen cevaplasın lütfen

 132. Muhibbi dedi ki:

  Sargoz bey 5 brüt asgari ücret altı muhafaza altına alınamaz olan madde kaldırılmış herhalde?

  • sargoz dedi ki:

   Bu madde iptal oldu.

   • Muhibbi dedi ki:

    Kötü oldu evimde 2 tane klima var en az 5 senelik buna gözü dikerler şimdi 😦

    • Anonim dedi ki:

     Oh ne guzel. Beyefendideki lukse bak. Bir de degil iki klima. Bizim borcumuz yok kredi karti borcumuzun tamamini her ay yatiriyoruz. Buna ragmen evimize klima alamiyoruz bu sicaklarda gece uyuyamiyoruz. Sen borclusun senin neyine iki tane klima? Evine klima alip keyif yapip gobegini kasiyacagina borclarini ode.

     • umut dedi ki:

      Sayın Anonim.
      Bu gun bır klimanın değeri 200TL atla deve değil.belkide hedye verdıler,belkide birisi klimasını yenıledı eski olana verdiler.Neden önyargılısınız.Belki biraz yorumunu yanlış yapmış olabılır arkadaş fakat tüm borçluları hitaben kötü cümleler soylemeyelım.Benim evimde bulaşık makınası var.borçluyum diye olmasınmı.Diyeceksin olamaz sen borcunu öde,sen borç lusun insan değilsin. Peki ozaman benım 3 tane dosyam var ve borçlarımıda ödüyorum.inşallah sırayla bıtecekler.Biliyormusun aslında ben alacaklıyımda.Bu borçları bır baskası ıcın yaptım ve alacagımı alamadım.şimdi insanmı oldum herşeye hakkımmı oldu.Dolandırıcılar ıle borçluları lütfen karıştırmayalım.Ha bulasık makınasınıda kardesım vermısdı.
      Eğer bir müslümansan Allaha inancın varsa dünyada ilahi adelet var meraketme.Kulhakkı sakın alma önyargılı kesınlıkle olma.

     • Anonim dedi ki:

      Zamanında bende senin gibi borçlu olan bir yakınımı kınamıştım şimdi aynı şeyleri fazlasıyla bende yaşıyorum ve o yakınımdan başka kimse yok yanımda kimseyi kınamamayı öğrendim çünkü ölmeden kınadığını mutlaka yaşıyorsun

     • Muhibbi dedi ki:

      Bu sitede kaç tane Anonim var sen kimsin bilader?

 133. umut dedi ki:

  ARKADAŞLAR SİZE GÜZEL HABERLERİM VAR.

 134. vatandaş dedi ki:

  benim vergi borcumdan dolayı borcu yoktur kagıdı alabilmek için eşimin arabasını haciz ettirdim vergi borcumu ödeyemedim.ne yapmalıyım

 135. Anonim dedi ki:

  benim vergi borcumdan dolayı eşimin arabasını vergi dairesine haciz ettirdim.(borcu yoktur kagıdı almak için)vergi borcumuda ödeyemedim.ne yapmalıyım

 136. ahmet dedi ki:

  evde olmadıgımız zaman da çilingir ile kapıyı halen acıp içeri girebileceklermı bır bılgısı olna varmı bu konuda

  • umut dedi ki:

   Sayın Ahmet Bey,

   Evde olmadığınız zaman genelde kapıya bır not bırakırlar.Bu notta nereden geldıklerını ve kımle ırtabata gececegınız gıbı bılgıler bulunur.ve sonrada giderler.Tekrar geldıklerınde yıne evde yoksanız ve kapı kapalı ıse ozaman (isteklerıne kalmıs) çilingir yardımı ıle ve polıs nezaretınde evınıze gırerler.
   Buna kanunen hakları vardır.

   • İast dedi ki:

    Bizim kapimizi cilingirin yardiyla acmislar dun mesela.not falan yoktu direk actiriyorlar

 137. Muhibbi dedi ki:

  Arkadaşlar 5 brüt asgari ücret altı muhafaza altına alınamaz olan madde kaldırılmış herhalde?

  • şükran dedi ki:

   evet o madde tasarıda vardı yasalaşırken kalkmış.

 138. Anonim dedi ki:

  beyler…kamyon ve kamyonetler üzerindeki hacizlerin veya yakalamanın kaldırılması için ne yapmalıyız bilen varmı…star gazetesinde adam trafiğpe çıkarttım aracımı diyo

  • sargoz dedi ki:

   Bu konuda ben çok emin değilim. Yasanın uygulamasını görelim. Araç hacizleri için farklı düşünüyorum.

   • metim dedi ki:

    sayin sargoz hatirlarsin silah cezasiyla ilgili senin yorumuna ihtiyac duymustum simdi tekrar sana ihtiyac var ruhsatsiz silah tasimaktan 10 ay onaylanmis cezam var teslim olsam kapaliyami yoksa acik ceza evinemi yolarlar yoladiktan sonra kacgun sonra tahliye olacam simdiki kanula yorumlarsan sevinirim saygilar

    • Şükran dedi ki:

     Bu sargozy avukat mi ki her seyi ona soruyorsunuz? Bak bu sargozun hukuki konularda fazla bilgisi yok.

   • torun dedi ki:

    SAYIN SARGOZ BEY
    KARDEŞİM BANKAYA KEFİL OLMUŞ VE TAAHÜT VERMİŞ TUTUKLAMASI ÇIKMADAN ALMANYAYA GİTTİ KONSOLOSLUKLARA BİLDİRİLİRMİ VE EVİNDE İKAMETKAHI YOK YENİ KANUNA GÖRE EV HACİZİ YOK DENİLİYOR AMA AVUKAT BANKA BORÇLARINI KAPSAMIYOR EVDE NE VARSA KALDIRIRIM DİYOR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

    SAYGILARIMLA.

 139. demet dedi ki:

  Gazeteport.com’ da bir yazı

  Aranızda kaç kişi, borcunu ödememek niyetiyle borçlanır? Aranızda kaç kişi çekini ödememeyi kafasına koyarak çek verir? Aranızda kaç kişi resmi kayıtlara aldığı çalışanlarının SSK primini ve gelir vergisini ödememek üzerine iş planı yapar?

  Borcunu ödemediği için eve haciz gelmesi çağdışıdır. Çekini ödemediği için hapis yatmak çağdışıdır. Vergisini ödeyemediği için teşhir edilmek, hapis yatmak, yurtdışına çıkamamak çağdışıdır.

  Hapis, yurtdışı yasağı, haciz (ticari hayatı korumak için değil) alacaklıyı korumak için kullanılır. Ancak ticari yaşamın kendisi risklerle doludur. Satıcı ve alıcı ilişkisi özeldir. İki tarafta için de riskler vardır. Birinin riski parasını alamamaktır. Diğerinin ki ise ticari itibarını kaybetmek, iş yapamaz hale gelmektir. Bunun ötesinde ceza uygulamak taraflardan birisini korumaktır ve doğru değildir. Ekonomik suça ekonomik ceza mantığına da aykırıdır.

  Allahtan hükümet bu konuda pek çok itiraza, engele, önyargılara rağmen doğru adımlar atıyor. Artık çeki ödemediğiniz (dolandırıcılık vasfı taşımıyorsa elbette) için hapis yatmıyorsunuz. Vergi borcunuz nedeniyle gümrük kapılarından geri çevrilmiyorsunuz. Telefon şirketinize ödemediğiniz üç kuruş için (hacizden kaçmak için mal beyanı vermeyip) hapis tehdidi kalmadı. Haciz gibi çağdışı uygulama da yumuşatıldı.
  Bugün ve muhtemelen pek çok gün, “artık evlerden mal kaldırma” haberlerini okuyamayacaksınız. Çünkü 3’üncü Yargı Paketi olarak bilinen Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesine İlişkin Yasa’da yer alan, evlerde bulunan tek eşyaların haczedilememesine ilişkin hüküm uygulamaya girdi.
  Haciz baskısıyla yaşayan binlerce insan rahatladı.

  Evinizde iki televizyon veya iki buzdolabı var ise artık biri hacze konu olabilir. Mücevher ve altın gibi taşınabilir değerli eşya bulunmaz zaten! Bu durum fiilen haciz tehdidinin ortadan kalktığı anlamına gelir.

  Normal olarak akla şu soru geliyor: peki ama bu caydırıcı önlemler yok ise ticari hayatta kim kime nasıl güvenecek? İşte şimdi gerçek anlamda risk analizi dönemi başladı. İş yaptığınız kişinin ticari sicili en önemli gösterge. Onunla yapacağınız sözleşme de önemli.

  Banka kredi verdiği kişinin başka bankaya ödenmemiş kredi borcu olup olmadığını, kredi kart borçlarını zamanında ödeyip ödemediğini nasıl araştırıyor ve ona göre (yine de teminatlarını da alarak) kredi veriyorsa, (veya vermiyorsa) siz de çek aldığınız kişinin sicilini öğreneceksiniz. Daha önce çeki dönen kişinin tekrar çekini kabul ediyorsanız bu tercihinizin sonuçlarına katlanacaksınız.

  Alıcı ise borcuna sadık olmayı artık daha çok önemseyecek. Çünkü ödemediği kira borcu bile satıcının önüne geleceğini bilecek. İş yapmak istiyorsa, kredi almaya devam etmek istiyorsa, ayağını yorganına göre uzatacak veya ticari risklerini daha iyi analiz etmeye başlayacak. Kötü senaryolara daha çok önem verecek.

  Küçük bir not: borçlar kanununda yapılan değişiklik de ticari hayatınızdaki alışkanlıkları değiştirecek. Kredi alırken, borçlanırken kişisel bir teminat veriyorsanız, eşinizin iznini almak zorunlu hale getirildi. Özel hayatınızı riske edecek evinizi otomobilinizi kaybetme üzerine bir kredi anlaşması yapıyorsanız, bu durumdan eşinizin de haberi olması doğru bir uygulama. Korkmayın. İyi tarafından bakın. Riskinizi bilen eşiniz, harcamalarına eskisinden daha fazla dikkat edecektir…En azından doğum gününde veya evlilik yıldönümünde alınmayan pırlanta, elbise veya çıkılmayan gezi için eleştirilmekten kurtulacaksınız… Bu da yabana atılmayacak bir gelişme!

 140. dostum dedi ki:

  yasadan önce arkadaşımın borcundan dolayı eşyarı bana yediemin bırakmışlardı şimdi ne yapmalıyım.

  • connect dedi ki:

   LÜZUMLU EŞYALAR OLDUĞUNA DAİR DİLEKÇE VERENLER VAR İCRA MD LÜĞÜNE KABUL EDİLMEZSE İCRA HAKİMLİĞİNE BU ŞEKİLDE SONUÇ ALINDIĞINI SÖYLEYENLER VAR
   SİZDE YENİ YASAYLA HACZEDİLEMEZ MALLARIN YEDEMİN BIRAKILDIĞINI VE FERAGAT ETMEK İSTEDİĞİNİZİ BELİRTEN DİLEKÇEYLE MÜRACAAT EDİN BENCE ÇÜNKİ YEDİEMİN SORUMLULUĞU VAR BAŞINIZ AĞRIMASIN SONRA

 141. ALİ dedi ki:

  ARKADAŞLAR Bİ SORU SORACAM AMA YAHU HAKKATEN GERİ ZEKALIDIR BU ADAM DİYECEKSİNİZ HİSSİ VAR İÇİMDE
  KARDEŞİM DEFALARCA SORDUN CEVAPLADIK
  AZBUÇUK GEÇ ALGILAMA SORUNUM VAR
  ŞÖYLE SORSAM
  HAKKIMDA AÇILAN İCRA TAKİP DOSYALARI MEVCUT
  3 YARGI PAKETİ ÇIKMADAN EVİME KİMSE HACİZE GELMEDİ EV EŞYALARIMA HACİZ KONMAMIŞ ÇÜNKÜ İKAMET ADRESİM YOKTU BULAMIYOLARDI
  ŞİMDİ İKAMET ADRESİMİ VERİRSEM
  EVİMDE BEYAZ EŞYADAN BİRER ADET VAR
  BİDE BİR ADET BİLGİSAYARIM VAR EV İSTE EV İÇİN GEREKEN EŞYALARIM VAR
  ACABA BİLGİSAYARIMI ALIRLARMI
  OKADAR YAZIŞMA OKUDUM BİLGİSAYAR ADI GEÇMİYOR
  HALA CESARET EDİP İKAMET ADRESİMİ VERMEĞE KORKUYORUM
  ÇOCUKLARI OKULA YAZDIRMAM GEREKECEK İKAMETGAH LAZIM
  OFF NE YAPİM BİLMİYORUM

  • şükran dedi ki:

   ali bey

   size konu hakkında detaylı açıklamayı yapmıştım.yeni yasa alınmayacak eşyaları nasıl saysın bir evde sayısız eşya var tek tek sayamaz ki

   sadece eve girilince yasa gereği ne alabilirler tasa onu yazmış.onlarda belli ve sınırlı sayıda.

   sizin şu açıklamalarınız doğrultusunda şunu söyleyeyim evinizden bilgisayarınız dahil yasak olan eşyanız kaldırılamaz.

 142. mesut karabulut dedi ki:

  BENİM İCRA DAVA 8 AYDIR SÜRÜYOR EVE HACZE GELEBİLİRLERMİ ÇÜNKÜ BİR MADDE VARDI YASA YÜRÜRLÜĞE GİRMEDEN ÖNCEKİ DAVALARDA ESKİ HÜKÜMLER UYGULANIR DİYE SAYGI VE SEVGİLERLE

  • umut dedi ki:

   3’üncü Yargı Paketi’nin yasalaşmasıyla birlikte, borç yüzünden eve haciz gelmesi ve ev eşyalarının haczedilmesi artık tarihe karıştı. Vatandaşlar için drama dönüşen ev eşyalarını haczetme olayına son verecek uygulama 6 Temmuz’da başladı. Buna göre icra memurları artık evlerden TV, koltuk, buzdolabı alamıyor. Eğer bu eşyaların herhangi birinden iki tane varsa birini haczedebiliyor.

  • şükran dedi ki:

   mesut bey

   davaların sürmesi haczin öüne engel teşki etmiyor.ancak yaptığınız itirazlarda itiraz süresince duruyor.

   yasa çıkmazdan önce yazılmış eşya varsa eski hükümler devam ediyor.yani o yazılı eşyaları istedikleri an alabilirler.

   yasa çıkmazdan önce herhahgibir eşya yazılımı olmadıysa yeni yasa hükümleri geçerli eşyanızı alamıyor.

   dosyaların eski yeni olmasının önemi yok.isterse 2o sene evvel açılmış olsun.

 143. mağdur dedi ki:

  bir sorum olacak şmdi herkezin evinde en az 2 tane koltuk vardır yani koltukları haczedebilecekler mi

  • Anonim dedi ki:

   🙂

  • connect dedi ki:

   çatal kaşık tabak yatak yorgan yastık vb bunlarda birden fazladır her evde 🙂

   • şükran dedi ki:

    connect kardeşim bahsettiğin çatal kaşık v.s.eşyalar eski yasada da lüzumlu diye geçerdi bunların haczedildiğini duymadım.kullanılan yorgan yastık nakite dönüşen eşyalar değil ki bugün elyaf yastık 5 tl. niye alsın ki zaten yenisi bu fiat

    bu saydıklarınız her evde mevcut ancak ekonomik değere sahip değil hacizde işe yaramaz.

    • CONNECT dedi ki:

     ESKİ KOLTUK HALI VB DE PARA ETMEZ ŞÜKRAN HANIM DEPO NAKLİYE VB MASRAFLARI BİLE KARŞILAMAZ
     ZATEN KANUNDADA ANTİKA ALTIN GÜMÜŞ VB OLANLAR IN DIŞINDAKİLER HACZEDİLEMEZ DİYOR
     SAYGILAR

 144. demet dedi ki:

  ADALETBIZ.COM dan

  HACİZDE AVUKAT İŞLEVSİZ

  6352 sayılı yasa icra ve haciz işlemlerinde reform sayılacak değişiklikler içeriyor. Bu değişikliklerden en önemlileri:

  1- Haczedilecek mala icra memurunun karar vermesi; ” İcra memuru, haczi talep edilen mal veya hakların haczinin caiz olup olmadığını değerlendirir ve talebin kabulüne veya reddine karar verir.” 16.maddenin 3.fıkrasının son paragrafı

  2- İcra memurlarının yapacakları bütün işlemlerin gerekçeli olması zorunluluğu;” “İcra ve iflas dairelerince verilen kararlar gerekçeli olarak tutanaklara yazılır.” Madde 2

  Bu iki düzenleme avukatı haciz işlemlerinde etkisiz duruma getirmiştir. Bu kanundan önceki uygulamada İİK’da böyle bir düzenleme olmamasına rağmen de facto olarak avukatlar bütün haciz işlemlerinde aktif olarak yer almaktaydı, hacze ve muhafazaya avukatlar karar vermekteydi. Yeni değişiklik bu uygulamayı yoruma yer bırakmayacak şekilde düzenlemiştir.

  YENİ DÜZENLEMELER İCRA MEMURLARINA SINIRLAMALAR GETİRMEKTEDİR.

  İcra memurlarına getirilen bu sınırlamalar aynı zamanda avukata getirilen sınırlamalardır. İİK 99.madde icra memuruna haczedilen malın muhafazası konusunda geniş yetki veriyordu. İİK’da yapılan yeni değişiklikle icra memurlarının bu takdir yetkisi kaldırıldı. Değişik 99. Maddeye göre artık haczedilen malın borçluya ya da üçüncü şahsa aidiyeti konusunda icra memuru karar veremeyecek. Maddenin yeni haline göre haczedilen şey üzerinde üçüncü şahıs hak iddiasında bulunduğunda mal muhafaza altına alınamayacak, alacaklıya istihkak davası açmak için yedi günlük süre verilecektir. Oysa maddenin eski halinde taşınır malın borçlunun veya üçüncü şahsın yedinde olup olmadığına icra memuru karar vermekteydi. Maddenin yeni halinde ise üçüncü şahsın her hangi bir hak iddiası yeterli görülmektedir.

  AVUKAT HACİZDE GÖREVLİ DEĞİL

  İİK’da yapılan bu köklü değişiklikler; eski, yanlış uygulamaların devamının engellenmesine yöneliktir. İİK’da bu değişiklikler yapılmadan önce, 14.03.2011 tarihinde Yargıtay 4. Ceza Dairesi avukatın hacizde görevli olmadığına karar vermişti (2009/3133esas,2011/3082karar,14.03.2011tarihli).

  Düzenleme öncesi uygulamada haczedilmezliğe, muhafazaya de facto olarak avukatlar karar vermekteydi. Oysa bu uygulama 2004 sayılı İİK’nun özüne ve sözüne (lafzına ve ruhuna) aykırıydı. Yeni düzenlemeyle açık bir şekilde haczedilmezliğin sınırları çizildi ve bu yeni kurallar doğrultusunda hangi malların haczedileceği doğrudan icra memuruna bırakıldı. Bu konuda avukatın talebinin bir önemi kalmadı. Bunun gibi hangi durumlarda muhafaza kararı verilebileceğine de yeni düzenlemelerle açıklık getirildi.

  AVUKATLARIN HACİZ MAHALLİNDEKİ DURUMU

  Değişiklik öncesi uygulamada yasanın özüne ve sözüne aykırı olarak avukatlar işyerlerinde, evlerde hiçbir kural tanımaksızın hareket edebilmekteydiler. Evlerin en mahrem yerlerine kadar girmekte, işyerlerinde işyerine ait evrakları alt üst etmekteydiler. Artık Yargıtay 4. Ceza Dairesinin kararı ve İİK’da yapılan yeni düzenlemelerden sonra avukatın haciz mahallin de dileği gibi hareket etmesi imkânsız hale gelmiştir. 4. Ceza Dairesinin kararı gözönünde bulundurulduğunda avukatın haciz mahalline alınmaması artık suç değildir. İİK’da yapılan yeni değişiklikler hacizde avukatı işlevsiz hale getirmiştir.

  AÇIKLIK

  6102 sayılı yeni TTK’nun genel gerekçesinde yasanın amacı; açıklık (şeffaflık), denetlenebilirlik, hesap verilebilirlik, adillik olarak tanımlanmaktadır. Çağımızda demokratik toplumlarda açıklık büyük önem kazanmaktadır. Artık çağımızda kayıt dışına, mafyaya, çeteye tolerans gösterilmemektedir. Her türlü derin ilişki Uluslararası küresel yapı tarafından yakın takibe alınmıştır. Türkiye’de bu süreç kısmen 90’lı yıllarda Milli Güvenlik Kurulu kararlarıyla başladı. Etkin uygulama ise son yıllarda ivme kazandı. Bunun ilk uygulaması ünlü mafya liderlerinin tutuklanmasıyla başladı. Daha sonra Ergenekon ve Balyoz davaları ile de mafyanın derin devletle ilişkileri gündeme geldi. Türkiye’de yaşanan süreç büyük küresel güçlerin ve bölgesel düzeyde AB’nin iradesi doğrultusunda gelişmektedir. Yeni TTK ile birlikte iş dünyasına getirilen yeni düzenlemelere paralel olarak İİK’da da açıklık, denetlenebilirlik, kişinin yaşam hakkına saygı, insan onuruna saygı, adillik, hesap verilebilirlik yeni düzenlemelerin esasını oluşturmaktadır.

  İCRA MEMURLARININ PARA İLİŞKİSİNİN SINIRLANDIRILMASI

  Açıklık ve denetlenebilirliğin İİK daki yeni düzenlemelere yansıyan en önemli hali artık icra dairelerine nakit ödeme yapılamamasıdır. Yasanın yürürlük tarihinden itibaren ödemeler Adalet Bakanlığı tarafından gösterilecek bankalara yapılabilecektir. İcra memurları haciz sırasında haczettikleri veya borçlular tarafından yapılan ödemeleri en geç takip eden iş günü mesai saati sonuna kadar bankaya yatırmak zorundadırlar. Bu hesaplarda biriken paralar alacaklıların takip taleplerinde bildirdikleri veya daha sonra bildirecekleri banka hesaplarına aktarılacaktır.

  Bu düzenleme diğer düzenlemelerle birlikte dosya arası, masa altı ilişkileri zorlaştırmaktadır.

  BORÇLUYU KORKUTMAK, BORÇLUYU TACİZ ETMEK

  İİK’daki yeni düzenlemelere rağmen sırf borçluyu korkutmak, borçluyu sıkıntıya sokmak, taciz etmek için haciz yapılması zorlaşmaktadır.

  Bazı baro başkanlarının İİK’da yapılan değişiklikleri eleştirmek amacıyla kullandıkları “korkutma” gibi ifadeler bir hukukçuya yakışmayacak ifadelerdir. Hukuk kişilerin psikolojisini olumsuz etkilemeyi, korkutmayı kabul etmez. Bu ifadeler hukukçulara yakışmaz. Hukukçular herkesten daha çok kişinin vücut bütünlüğüne ve yaşama hakkına saygı göstermek zorundadırlar.

  SATIŞ İSTEME SÜRESİ

  Muhafazanın ilk koşulu alacaklının muhafaza masrafını peşinen karşılamasıdır.

  Eğer alacaklı muhafaza masrafını peşin olarak depo etmezse muhafaza yapılamayacaktır, Madde 17.

  Alacaklının satış isteme süresi taşınırlarda altı ay, taşınmazlarda bir yıldır. Bu süre içerisinde satış istenmez ise alacaklı yeniden muhafaza giderlerini yatırmak zorundadır. 6352 sayılı yasanın 22.maddesi ile 2004 sayılı yasanın 110.maddesinde yapılan değişikliğe göre bir malın yasal süresi içerisinde satışı istenmez veya icra müdürünün vereceği 15 günlük süre içerisinde gerekli gider alacaklı tarafından karşılanmaz ise mal üzerindeki haciz kalkar.

  İCRA MAFYASI

  Yeni düzenleme icralarda oluşan ihale mafyasına da ciddi bir darbe indirmiştir. Yeni düzenlemelere göre taşınır veya taşınmaz malların ihalelerine elektronik ortamda katılmak mümkün olacaktır. İhaleye girmek isteyenler elektronik ortamda teklif verebileceklerdir.

  İİK’daki yeni düzenlemeler eksik olmasına rağmen reform niteliğindedirler.

  Bundan sonraki uygulamalarda İİK’da yapılan bu değişiklikleri yeterince anlayamayan icra memurları veya avukatlar ceza davalarının muhatabı olabileceklerdir.

 145. hazar dedi ki:

  sayın .sargoz bey İş amacıyla kullandığım kamyonet aracı, iki yıldır depoda bır borclum almıstı aracımı alabilirmiyim hacizli kullanabilirmiyim,,,

  • Anonim dedi ki:

   valla iki tane araçta bende var inşallah..haczademezler

 146. Umut dedi ki:

  taahhüdü ihlal ile ilgili madde 29.

  İCRA VE İFLAS KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TASARISI

  MADDE 29- 2004 sayılı Kanunun 337 nci maddesinin birinci fıkrasının sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.
  “Toplam alacak miktarı beşbin Türk Lirasının altında olan takiplerde disiplin hapsi uygulanmaz.”

  Böyle bir yazı ıle karşılaşdım.Konuyla ılgılı bılgım olmadıgı ıcın geçerlımı yoksa değişdimi bilmiyorum.Kimseyı yanlış yönlendirmek istemem.
  Rica etsem bilgilerinizi paylaşırmısınız.

  • VATANDAŞ NURİ dedi ki:

   ADALET BİZ. COM SİTESİNDE 6352 SAYILI KANUN TAM METNİ MEVCUT ORADAN BAKABİLİRSİNİZ KANUNLAŞAN ŞEKLİ MEVCUT ORADA UMUT KARDEŞİM

 147. VATANDAŞ NURİ dedi ki:

  DEĞERLİ ARKADAŞLAR BU İŞ HAYIRLISI İLE ÇÖZÜLDÜ ARTIK İNSANLARIN İNSANCA YAŞAM KOŞULLARINA TACİZ VE SALDIRILAR YAPILAMAYACAK BUNU DEVLETİMİZ ÖNLEDİ VE BU SUÇA ORTAK OLMAYACAĞINI İLAN ETTİ ŞİMDİ HERKEZ İNSANCA YAŞAYIP İNSANCA ÇALIŞARAK BORCUNU HARCINI DAHA RAHAT PLANLAYACAK AİLELER DAĞILMAYACAK
  NE VARKİ HALA BU YENİLİKLERİ HAZMEDEMEYEN TAŞKAFALAR HALA MEVCUT DAHA BUGÜN BİR KARDEŞİMİZ İN EVİNE GELEN DEVLET GÖREVLİSİ NE HİKMETSE ADETA TAHSİLATÇI GİBİ DAVRANARAK MAĞDUREYİ TAAHHÜT İMZALAMAYA ZORLAMIŞ VE EVİNİ KALDIRRIRIZ DİYE VB TEHDİTLER SAVURABİLMİŞTİR AVUKATLA BERABER
  VE İLGİNÇTİR YENİ KANUNLARI HİÇE SAYARAK MALTESBİTİ YAPIP MAĞDUREYE YEDİEMİN BIRAKMIŞLARDIR
  LÜTFEN BU TÜR OLASI TEHDİTLER KARŞISINDA : ÖNCELİKLE SAKİN OLALIM HİÇBİRŞEY İMZALAMAYALIM (PANİKLEYEN İNSANLARA FARKINDA OLMADAN TAAHHÜD İMZALATMAYA ÇALIŞANLAR VAR )
  VE EĞER BÖYLE BİR İŞLEM YAPARLARSA ŞİKAYETÇİ OLACAĞINIZI YENİ KANUNLARI BİLDİĞİNİZİ SÖYLEYİN SÖYLEYEKLERİM BU KADAR DEYİN SAKIN TARTIŞMAYA GİRMEYİN GEREKİRSE POLİS ÇAĞIRIN USULSÜZ İŞLEM YAPILIYOR EŞYALARIM ZORLA GÖTÜRÜLMEK İSTENİYOR ŞİKAYETÇİYİM DEYİN

  SAKİN OLMAK EN BÜYÜK AVANTAJ SAKİN SAKİN SAKİN
  SAYGILAR

  • Umut dedi ki:

   Sayın Vatandaş Nuri,

   Tanıdığınız kişiye maltesbıtı yapıp yediemin olarak eşyaların bıraklıdığını söylemissiniz.Sizde biliyorsunuz ve diğer arkadaşlarımızda hep sözettiler.kendisi hemen şikayette bulunmuşmu.Hangi kanuna istinaden neye dayanarak böyle birşey yapmışlar.

   • VATANDAŞ NURİ dedi ki:

    evet şikayet dilekçesi verecekmiş hem baroya hemde icra hk liğine
    ayrıca izmirde yaşlı bir insana evini kaldırırız vb tehditlerle taahhüt imzalatmak istemişler yoldan geçen duyarlı bir vatandaşın uyarısı ile imzalamamış vatandaş hatta sen niye karışıyorsun diye adama kızmışlar
    devletin memuru kanunları vatandaşa neden yanlış aksettiriyor çok enteresan
    onun için eşi dostu uyarıp bu konularda bilinçlendirmek çok faydalı olacak şansını deniyor lar vatandaşı korkutarak taahhüt vb imza attırmak istiyorlar bilinçli olmak gerekiyor
    saygılar

    • şükran dedi ki:

     vatandaş nuri kardeşim

     bu 80 yıllık yanlışın izleri bir anda silinirmi bu konu üzerinden yasayı arkalarına alarak lisans diplomalarına dayanarak bu yoldan geçimini sağlayan menfaat grupları oluşmuş bakıyoruz ki halen yeni yasayı kafalarına göre yürütmek isteyenler var bunlara karşı vatandaş olarak dikkatli olmamız lazım.insanımızın çoğu çıkan yasalardan habersiz.bilgi yok,yol göstereni yok veya çok yaşlı bir sürü neden düşünebiliriz.bu uyanık menfaatçı gruplar zaman içinde bu düzenin istedikleri gibi yürümeyeceğini görecekler bu yanlışlar zaman içinde düzelecek.yasa biraz daha zaman geçtikçe gerçek yerine oturur.kimsenin şüphesi olmasın.üzülmeyin arkadaşlar.

   • VATANDAŞ NURİ dedi ki:

    mağdure icra dairesine gidip dosyasına baktırmış kayga geğer mal yoktur diye tutanak tutulmuş
    demekki numara yapmış memur bey

 148. Umut dedi ki:

  Sayın Anonim,
  bir önce konuda bununla ılgılı acıklamalar yapıldı.Bahsettıgım sayfadan bunları okuyabılırsınız.

 149. Anonim dedi ki:

  Sayın yetkili,yeni kanun-daha önce haczedilen ve yeddiemin olarak bana brakılan-eski hacizler ile ne hüküm içeriyor,arz ederim.