GEÇMİŞ OLSUN ”MAĞDUR ANNE”

Yayınlandı: 03/07/2012 / Ev Haczi, İcra İflas
Etiketler:, , ,

Ev haczini sınırlayan icra iflas yasa taslağı, CHP’nin tüm engellemelerine rağmen 3.Yargı Paketi içinde TBMM Genel Kurulunda oylanarak kanunlaştı. Yasa Cumhurbaşkanımızın onayını bekliyor.

Artık borçlu ile aynı evde yaşayan insanların  evin içinde kullandıkları her türlü eşyanın biri haczedilemeyecek. AK Parti hükümeti Türkiye için çok önemli bir başka sosyal reformu muhalefetin tüm engellemeleri ve karşı önergelerine rağmen 2 gün 2 gece çalışarak hayata geçirdi.
Özellikle kadınları ve çocukları hedef alan bu acımasız uygulamaya sınırlama getirildi. CHPnin kanun taslağını neden engelmeye çalıştığı ise anlaşılamadı.
Teşekkürler Sn.Başbakanımız, Teşekkürler Sn.Adalet Bakanımız, Teşekkürler AK Parti Hükümeti.

Kadın ve Çocuğa Uygulanan Psikolojik Şiddet Son Bulmuştur. Geçmiş Olsun Mağdur Anne !

Reklamlar
yorum
 1. sargoz dedi ki:

  Yazı yoğunluk yaşanmaması için yoruma kapanmıştır. Yeni yazımız olan 6352 sayılı yasanın tam metni üzerinden uygulamaları ve yeni gelişmeleri takip edip yorumlayacağız.

 2. Yavuz dedi ki:

  Sayın Sargoz,

  Aşağıdaki kanun maddesi ne demek. kanundan önce icra dosyası açılmış ancak henüz hacze gelinmemiş ise kanundan önce başlatılan takip ne anlama geliyor..taslakta bu geçici madde yoktu. sonradan mı koyuldu..

  MADDE 38- 2004 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir.
  GEÇİCİ MADDE 10- Bu Kanunun ilgili hükümlerinin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam edilir.

 3. mustafa dedi ki:

  abiler ablalar icra memuru bir yakınımdan aldığım haber beni çok sevindirdi kafam rahatladi icra müdürü icra memururlarina eve gidin ama mal kaldırmayin eve bakın gelin demiş il i söylemek doğru olursa k…a

 4. umut dedi ki:

  SN: SARGOZ VE DİĞER TECRÜBELİ ARKADASLAR

  3.yargı paketi ile son 1 yılı denetimli geçirebilecek olan adli mahkumlarda suç çeşidi aranacakmıdır mesala uyuşturucudan ceza alan ile yaralamdan ceza alan arasında fark olacak mı uyuşturucu son 6 ayında faydalanacak diye bi durum söz konusumu dur yoksa bütün adli suçlarda mı son bir yıl denetimli olacak tesekkürler

 5. Sargoz dedi ki:

  Bugün hem Ümraniye hemde Kartal icra müdürlükleri ile temaslarım oldu. Sonuçları aktarmamda fayda var.

  Ümraniye yasanın farkında ve uygulamaya yavaş yavaş başlamış.Evde 1 tane varsa haciz tutanağına geçmiyorlar.Yasayı tam bilmeselerde yavaş yavaş uyguluyorlar. Eski yeni takip farketmeden işlemi yapmışlar bugün.

  Kartalda ise tam bir hareket yok. Uygulamadaki yönetmeliği bekliyorlar ancak direk muhafazada yapmıyorlar.

  Aynı çek kanunu gibi. yavaş yavaş oturuyor. Tek farkı çekte hapis cezasından kurtuluş herkezi mutlu etmişti. Çünkü mahkemelerdeki iş yoğunluğu azalmıştı. Hatta 1 günde 250-300 dosya kapatan mahkeme vardı. İcra iflas ise biraz farklı. Haczin sınırlanması iş yoğunluğunu azaltacağı gibi işin bereketinide kaçıracak:)

  • Vatandaş dedi ki:

   “Haczin sınırlanması iş yoğunluğunu azaltacağı gibi işin bereketinide kaçıracak:)”

   Sargoz bu yoruma koptum 🙂

  • Vatandaş dedi ki:

   Sargoz bey peki yazdıkları ile ilgili bir kaç örnek verme şansınız varmı ne yazmışlar mesela?

   • sargoz dedi ki:

    Detay bilmiyorum, uygulamaların genel yapısını tanıdık icra müdürleri telefonda anlattı.

    1-2 hafta içinde herşey netleşir, bekleyip izleyeceğiz.

 6. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar yasaya dikkat ederseniz eğer;

  “borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya” hacizedilemez diyor.
  Yani burda bu eşyanın luzumlu olmaması aile bireyleri veya borçlu tarafından kullanılmıyor olması demektir, yoksa icra memurunun kafasına göre belirleyeceği birşey değil aksini yaparsa tutanak tutması ve bunun luzumlu olmadığını ispatlaması gerek.

  Evde atıl vaziyette bulunan yani kullanılmayan eşyalar luzumlu değildir ki bunlar zaten icracılarında bir işine yaramaz. Bu ayrıma dikkat edin. Sizin kullandığınız eşyalar yasada luzumlu olarak geçiyor.

  Bu benim için luzumlu diyorsam icra memuru aksini ispat etmesi yani sebebini belirterek tutanakla haciz etmesi gerekiyor buda onun başını çok ağrıtır.

  Eşya değerine gelince kesinlikle 3 numaralı bent üzerinde kıymet takdiri yoktur ve bu pahalı ürün vs. diye ayıramazlar. Eşyalar sadece luzumlu veya luzumsuz olarak ayrılabilirler yasaya göre.

  • Cihan dedi ki:

   Peki icra memuru lüzumlu olarak yorumlamazsa mesela tv yi

   • Vatandaş dedi ki:

    Yorumlamazsa yazar ve tutanak tutar sende suc duyurusunda bulunursun. Çünkü tv buzdolabı çamaşır makinesi vs. genel kural olarak lüzumlu olarak görülürler ama eski kanunda ki gibi pek luzumlu olarak görülmezler.

    Ayrıca aile bireyleri tarafından kullanılan tüm eşyalar luzumludur.

    • Seyfi dedi ki:

     Malumunuz çocuklar nerdeyse tüm ders ödevlerini internetten hazırlamak zorunda bırakılıyor. Evimizde ki pc leri vicdandan nasibini almamış bazı avukatlar gelip, icra yoluyla almaya kalkabilir mi? Çünkü bunlar evliliğin simgesi olan yüzüklerimizi bile sattırdılar. Herşeyi bekler oldum bunlardan. Kendi çoluk çocuklarının yüzlerine akşam olduğunda nasıl bakabiliyorlar anlamış değilim.

   • Vatandaş dedi ki:

    Aslında şu şekilde yorumlayayım ihtiyaç gören tüm eşyalar luzumludur daha ötesi varmı 🙂

   • sargoz dedi ki:

    Lüzüm kelimesi önemli değil, 2.cümle önemli:
    ”aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri,”

    Net basit ve yoruma kapalı.

    • Vatandaş dedi ki:

     “aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri”

     Sayın Sargoz bende araştırmıştım fakat tasarı ile yasalaşan madde değişmiş. Tasarıda her türlü eşya yazar iken kanunlaşan kısımda luzumlu eşya olarak çıkmış. Eşyaların birden fazla olması da bu luzumlu eşyaya endekslenmiş. Yani sadece luzumlu eşyalar için geçerli. Ben o şekilde yorumladım belki sizin yorumunuz daha doğrudur, ancak her ne şekilde olursa olsun aile bireyleri tarafından kullanılan eşyaların hepsi luzumlu olarak geçeceği için yine alabilecekleri birşey bulunmuyor.

    • Vatandaş dedi ki:

     Ama sizin dediğinizi de chp li bayan milletvekili önergesi ile kaldırmak istedi. Sebebi yanlış yorumlanarak haczin imkansızlaştırılmasıymış. Eğer bayan milletvekili bu şekilde yorumladı ve önerge ile kaldırmaya çalıştığına göre sizin dediğiniz daha doğru oluyor.

    • Vatandaş dedi ki:

     Aslında eski yasaya bakarsak pek luzumlu deniyordu bu pek kaldırılmış sadece. Pek yani çok luzumlular haciz eidlmiyordu ama buna riayet eden yoktu. Buzdolabı gerçekten çok luzumlu olmasına karşı haciz yapılıyordu. Şu an bu luzumlu olarak değişti ve normal olarak kullanılan bir eşya bile luzumlu oluyor, Ancak evde bir playstation oyun seti var diyelim bu luzumlu kısmına girmeyebilir.

    • Vatandaş dedi ki:

     Fazla uzattım sanırım ama bunuda şu şekilde yorumlayabiliriz, yasada aile bireyleri için şahıs olarak tek tek herkese luzumlu olan eşyalar ayırt ediliyor, belki playstation bizim için luzumlu olmayabilir ama çocuk için luzumlu bir eşyadır.

 7. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  İŞTE SİZE SON BİR YORUM STAR DAN SAAT 19.54 DE.BAŞKA SÖZE GEREK YOK.BÜTÜN HUKUKÇULAR AYNI YÖNDELER.ZATEN DEVLETİN BAŞI SÖYLEDİ KÜÇÜK ÇÖMEZLERMİ DEĞİŞTİRECEK.

  TBMM’de kabul edilen 3. Yargı Paketi, ekonomik hayatta da değişiklikler yapıyor. Yasa evdeki eşyaların haczedilmesi, hacizli malların satışı, kaçak elektrik kullananların cezalandırılmasını yeniden düzenliyor.
  KAMUOYUNDA ‘3. Yargı Paketi’ olarak bilinen ve TBMM tarafından kabul edilen yargı hizmetlerinin hızlandırılmasına ilişkin yasa tasarısı ile ekonomi alanında da reform niteliğinde düzenlemeler getiriliyor. Bu kapsamda yapılan düzenlemelerin başında ise ‘icra ve haciz’ sisteminin değiştirilmesi, üst kurul kararlarına dava yolu açılması, rüşvet ve nüfus ticaretine ilişkin cezaların ağırlaştırılması ile kaçak elektrik cezalarında indirime gidilmesi yer alıyor. Yasa tasarısında yer alan ‘icra ve haciz’ sisteminin değiştirilmesine yönelik maddeler ile ‘buzdolabı, televizyon, çamaşır ve bulaşık makinesi’ gibi ev eşyalarının haciz edilmesine sınırlama getiriliyor. Yeni sistemde, söz konusu eşyalar tek ise haczedilemeyecek. Örneğin, evde iki televizyon varsa sadece birisi haczedilecek. Tek televizyon bulunuyorsa, söz konusu eşya haciz kapsamına alınmayacak. Yine hacizli mallar için de internetten satış imkanı getiriliyor.
  Talipler, internet ortamından hacizli mal için teklif verebilecekler. Hacizli malların, bedelleri de bankalara yatırılacak. İcra dairelerinde parasal işlemler yapılmayacak. Yeni düzenlemeler, hacizli malların daha yüksek fiyattan satılmasını sağlarken, hacizli mallarla ilgili suiistimal iddialarının da sona ermesini sağlayacak. Yargı paketi ile üst kurulların kararlarıyla ilgili yeni bir düzenleme yapıldı. Düzenlemeye göre, Rekabet Kurulu, Şeker Kurulu, Bankacılık ve Düzenleme ve Denetleme Kurulu gibi üst kurulların aldığı kararlar için Danıştay yerine idare mahkemelerinde dava açılacak. Yeni düzenlemeyle, bankalar başta olmak üzere, enerji şirketleri ve şeker şirketleri gibi birçok alanda faaliyet gösteren firmanın üst kurul kararları ile mağdur olmasının önüne geçilecek. Davalar daha hızlı sonuçlandırılacak ve şirketlerin ekonomik kaybı da önlenecek. Ayrıca, bankalar veya finans kuruluşları, sahte paralarla ilgili bildirimde bulunmazlarsa savcılık tarafından 5 bin liraya kadar para cezası ile cezalandıracaklar. (Star)

  • Vatandaş dedi ki:

   Celal bey evet herkes bu şekilde yorumlarken avukatız biz hukuku temsil ediyoruz diyen arkadaşlar neden bu kanunu yorumlamakta bu kadar zorluk çektiklerini bir türlü anlayamıyorum. Alsında bu arkadaşlar yasada açık arıyorlar bu seferde kıymet biçmeye başladılar. Yani pahalı ise alabilirler gibi. Ancak 3 numaralı bent üzerinde kıymet takdiri bırakılmamış. Yani bu tv pahalı lüks alalım deme haklarının bulunmadığını anlayamadılar.

   • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

    Tekrar ediyorum.Alamazlar.Alırlarsa suç işlemiş olurlar.Zaten bugün yapılan hacizllerde muhafaza yapılmamıştır.Bu oturacaktır.Bir ülkenin bakanı diyorki bunlardan birer tane olursa hacizi kabil değildir.Bakan ve kanun yapıcımı ne yaptığını bilir yoksa avukatmı.Avukatlar yalan söyllüyorlar.Zira onlar hukuku temsil etmiyor.Hukuku yargıçlar,hakimler temsil ediyor.Yani avukatların yalancılığı burada başlıyor.Açık söylüyorum.Evinize gelip tv nizi muhafaza altına alırlarsa heryere suç duyurusunda bulunabilirsiniz.Maddi ve manevi tazminat davası bile açabilirsiniz.Ben hakimlere ve yargıçlara ve savcılara inanırım.Zaren bakan herşeyi söyledi.

  • Vatandaş dedi ki:

   Ayrıca yasa lüks kavramı geçiyor olsaydı genede alamazlardı. TV bozuldu. Tüplü tv satışı varmı hayır piyasadan kalktı. Bin liraya rahatlıkla bir led veya lcd tv alınabilir. Kaldı ki ben bin lira değilde 1.500 lraya aldım az elektrik yaksın diye elektrik tasarrufu var. Bu lüksmü hayır.

   Bu arada lüks diye bir ayrım yok arkadaşlar kafanız karışmasın. Olsaydı ne olurdu diye düşündüm 🙂

 8. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar unutmayın avukat arkadaşlar hukuki yorumlar yapıyorlar da nasıl okuduklarını anlamamakla birlikte tekrar belirteyim.

  Evinizde bir buzdolabı değeri 3 bin tl olsun. Bunu hiç bir şekilde bu çok pahalı diyemezler. Çünkü bu aile bireyleri tarafından kullanıldığı için luzumlu sınıfına girer ve bedeli önemli değildir çünkü haciz edilemez.

  Kıymet biçilecek bedeller sadece aşağıdaki bendler için geçerlidir.
  “Birinci fıkranın (2), (4), (7) ve (12) numaralı bentlerinde sayılan malların kıymetinin fazla olması durumunda, bedelinden haline münasip bir kısmı, ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılır.

  Bu maddeler arasında ev haczi ile ilgili 3 numaralı bend bulunmamaktadır. 3 Numaralı bend’de luzumlu hiç bir eşyanın fazla olmaması dışında haciz edilemeyeceği belirtilmiş olup istisnalar olarak ta altın, antika, para kıymetli evrak, gümüş birden fazla eşyalar olarak belirtilmiştir.

  Aslında bu madde nelerin haciz edilebileceğini belirtmiştir.
  Eski yasada nelerin haciz edilmeyeceği yazıyordu ve diğer kalanlar icra memurunun takdirine bırakılıyordu.

  Yeni yasada ise nelerin haciz edilebileceği yazıyor ve geri kalanlar içinse neyin luzumlu olmadığı icra memurunun yetkisine bırakılıyor. Ancak yasada şu varki aile bireyleri tarafından kullanılan eşyalar yasada lüzumlu olarak belirtildiği için aksini ispat eden memurun yine yeni yasaya göre sebebi ile birlikte tutanak tutma mecburiyeti gelmiştir.

  Bu şekilde sizin veya aile bireylerinizden birinin kullandığı eşya luzumlu olacağı için buna inatla haciz yapacak icra memuru ve avukatına rahatlıkla suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

  • Vatandaş dedi ki:

   Celal bey bunun hırsızlık olduğunu belirtmişti ama bana göre devlet yetkisini kötüye kullanarak gasp olayına giriyor gibi.

   • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

    Hayır devlet girmiyor.Hukuk bürosu ile işbirliği yapan icra memurları kendine göre yorum yaptım ve aldım diyerek hırsızlık suçu işlemiş oluyor.Bunu göze alabilen icra memurları artık yapabilirse yapsın.Zira savcı bey arkadaşımız seni devleti kullanarak dolandırıyor ve hırsızlık yapmış olur diyor.

  • Vatandaş dedi ki:

   Ayrıca eklemek istiyorum diğer bentlerdeki örneğin tek eviniz var veya sermeyeniz bedeni çalışmanıza dayanan alet edavatınız var. Bunlarda “bedelinden haline münasip bir kısmı, ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılır.” derken size aynı işi görecek örneğin daire ise daha ucuza bir daire alabileceğiniz parayı vermek zorundalar. Ancak fazlalıkları alabilirler.

  • Vatandaş dedi ki:

   Gülden hanım bu arada lüks kelimesini kendiniz yasaya koymuşsunuz. Kesinlikle öyle bir kelime geçmiyor da ayrıca. Orada süs eşyası yazıyor luzumlu fakat lüks ise alınabilir yazmıyor. Lütfen hukuki bilgilerinizin bu kanunu doğru yorumlamada bilginizin az olduğunu sanmıyorum insanları yanıltıcı şekilde mesajlar yazmanızın kimseye de bir faydası olmaz çünkü ne ise o olacaktır. İlk başlar biraz zorlayacaklardır tabi ki ama bir kaç kişi ceza yiyince düzeleceğini umuyorum.

 9. Gülden dedi ki:

  Ben hukuki ve teknik bir yorum yapmaya çalıştım ancak umutsuzluğa kapılmayın sizlerin beklediği ve sizleri rahatlatacak bir düzenlemedir. Hiç birinizin evinde lüks eşyası olduğunu düşünmüyorum. Diğer eşyalarınız da bu düzenleme ile elinizde ve kullanımınızda kalacaktır. Gerisi teknik konulardır. Allah Kolaylık ve sabır versin.

  • Vatandaş dedi ki:

   Sağolun Gülden hanım ancak yine karıştırıyosunuz. Lüks eşya demek süs eşyası demek istiyorsunuz sanırım evet bir kaç süs bardaklarımız var vitrinde bunları alabilirler. Ama bir buzdolabını lüks olarak kıymet takdiri yapamazsınız. Çünkü kanun sadece “Birinci fıkranın (2), (4), (7) ve (12) numaralı bentlerinde sayılan malların kıymetinin fazla olması durumunda, bedelinden haline münasip bir kısmı, ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılır.

   Şeklindeki maddelerde kıymet bedeli biçmiş. Evdeki eşyaların yani aile bireyleri tarafından kullanılan eşyaların tümü luzumlu olmakla birlikte bunların değerlerinde kıymet takdiri bırakılmamış ve haczi yasaklanmıştır.

 10. Gülden dedi ki:

  Sevgili arkadaşlar Av.Bülent Bey’e ve yorumlarına biraz haksızlık ettiğinizi düşünüyorum. Kendisinin kastını bilemem ve avukatlığını yapacak değilim ancak kanımca hukuki bir değerlendirme ve tartışma yapmak istemiş. Ancak beklenti ve algılarınız farklı olduğundan onun yorumlarını direk olumsuz ve kötü niyetli olarak algılamışsınız.
  Geçici 10. maddeyle ilgili tereddütümü dün de ben sizinle paylaşmıştım. Bugün adliyede bir icra müdürü ve avukat arkadaşlarla aynı konularda istişare ettik ve farklı yorum ve algılara rağmen ortak geldiğimiz nokta şudur: Esasen bu geçici maddenin daha ayrıntılı düzenlenmesi ve kafa karışıklığına yol açmaması gerekli idi. Ancak yine de aklın yolu bir hesabı olunca maddede “daha önce başlatılan takip dosyalarında eski hükümler devam eder” değil de “daha önce başlatılan takip işlemlerinde eski hükümler devam eder” ifadesi bu yasanın yürürlüğe girmesinden önce açılan icra dosyalarında gerçekleştirilmiş tek tek işlemleri kastetmektedir. Yani bu işlem haciz, muhafaza, satış, yedieminlik vs. her türlü işlem olabilir. Bu işlemler yapıldığı tarihte yürürlükte bulunan hükümlere tabi kalmaya ve o presedüre göre devam edecektir. Aslında yasa koyucu bizim dünden beri tereddüt ettiğimiz konuyu “takip işlemleri” lafzıyla açıklığa kavuşturmuş olmaktadır. Ancak yine de konunun hassasiyeti ve her zaman suistimale açık bir alanda uygulama yapıldığı gerçeği göz önünde bulundurularak çok açık ve seçik farklı yorumlara yol açmayacak şekilde düzenlenmesi bence uygun olurdu.
  Yine Bülent Bey’e katıldığım bir diğer konu da yukarıda belirttiğim şekilde yoruma açık yapılan eski kanunun 82. maddesidir. Bülent Bey’in ve diğer hukukçularımızın hatta tüm hukukçularımızın ortak kabulü bu değişikliğin esasen gerçek bir değişiklik olmadığı ve mevcut (eski) yasada zaten böyle bir haciz yasağının bulunduğu konusudur. Bu yasak zaten vardı ancak uygulanmıyordu. Çünkü vatandaşımız bilgili ve bilinçli değildi, ekonomik olarak zor duruma düşen insanların itiraz şikayet vs. yasal yollara müracaatı ve takibi mümkün olmuyordu, icra işi yapan çoğu avukat arkadaşımız icracılarla (ahbap-çavuş diyelim biz buna) bir takım ilişkiler içine girmeleri ve daha burada sayamayacağım bir çok menfaat gerekleriyle bu hükümler işletilemiyordu.
  Hal böyleydi ancak burada Bülent Bey’in “eskisinden farklı bir durum olmayacak” yorumuna katılamayacağım. Çünkü zaten varolan bir hükmün artık işletilebilmesi için, aynı zamanda alacaklı-borçlu menfaat dengesini doğru kurabilmek, ekonomik değeri olmayan ve borcun ödenmesini sağlamayan eşyaların haczini engellemek, (burada avukat arkadaşlar her ne kadar eşya değeri değil ancak haciz korkusu borcun ödenmesini sağlar şeklinde yorumlasalar da ödeyecek durumu kalmamış adam için hiç bir korku da fayda etmez), bir takım menfaat grupları ve icra işlemlerine bağlı oluşmuş legal ya da illegal sektörlerin haksız kazanımları ile borçlunun durumunun daha da ağırlaşmasının engellenmesi vs. amaçlarla bu hüküm yeniden “değişiklik” adı altında düzenlenmiştir. Bu hükmün işletileceği ve işletilmesi gereği bizzat yasa koyucunun kanun gerekçelerinde ve yürütme organının tüm demeçlerinde yer almıştır. Yani eskisinden farklı olacak.

  Sizlerin yorumları içinde katılmadığım husus ise değeri ne olursa olsun hiç bir ev eşyasının haczedilemeyeceği konusu. Eğer böyle olsa idi ikinci ve üçüncülere de dokunulmazdı. Ya da antika vs. gibi özelliği olanlar ayrıca belirtilmezdi. Eğer eşya temel ihtiyaçlardan ve ancak ekonomik değeri çok yüksek ise yani kanun gerekçesinde yazıldığı şekilde ekonomik değeri ihtiyaç unsurunun önüne geçecek ölçüde yüksekse bu eşya haczedilebilir. Aksi takdirde işte alacaklı-borçlu dengesi bozulmuş ve hatta kötü niyetli borçlulara yol açılmış olur. Size katılmadığım bir diğer konu ise kanunda sayılanlardan başka hiç bir şeye haciz konulamayacağı konusudur. Madde metni dikkatli okunmalıdır. “Borçlu ve aynı çatı altında yaşayan ailesinin yaşamını sürdürmesi için lüzumlu eşya” denilmektedir. Yoksa böyle bir tanım yapılmaz direk sizin söylediğiniz şekilde kısa yoldan şunlardan başkası haczedilmez der geçerdi. Ancak burada hangi eşyaların lüzumlu sayılacağı hususu takdirdedir. Ben de sizin gibi evdeki beyaz eşya, koltuklar, halılar, yatak odalarının bu lüzumlu eşya kapsamında sayılacağı düşüncesindeyim ancak bunların dışında bile evde bir sürü kimine göre lüzumlu kimine göre lüzumsuz bir sürü eşya ve gereç vardır. Bu konuda o kızdığınız icra müdürü gibi takdirlerini kullananlar olacaktır. Bu husus eğer bakanlık tarafından bir genelge ya da tebliğle açık bir şekilde ortaya konmazsa burada da Bülent Bey’e katılıyorum sorunu mahkeme kararları ve Yargıtay içtihatları çözecektir. Bu da biraz zaman biraz karışıklık, biraz daha can sıkıntısı demektir ancak benim bu metinden nacizane anladığım budur.

  • Vatandaş dedi ki:

   Sayın gülden hanım öncelikle Av. Bülent beye burada kimse bilerek üstüne gitmedi. Sebebi bunu yazan arkadaş yok arabadayım eşya kaldırdım diyerek öncelikle buradaki insanları kışkırtmasıydı. Bunda zaten iyi niyet aranmaz.

   İkinci olarak genel olarak avukatların ki sanırım sizde onlardan birisiniz tabiki istenildiği şekilde yani işinize yarayacak şekilde yorumlama ihtiyacı hissetmeniz.

   Ancak Sayın Celal beyin de ifade ettiği ve Adalet bakanlığı ve diğer görüştüğü yerlere göre savcılığa suç duyurusunda bulunsunlar cevabını almış. Bu demek oluyor ki kanun koyucular haciz işleminde eski hükümler uygulanır şeklinde yorumlamamışlar. Kaldı ki öyle olsun eski hükümlerde pek lüzumlu eşya adı altında iğneye kadar herşeyi alan avukatların yaptıklarının neyi etik.

   Son olarak ta maddeyi tekrar dikkatli okursanız orada değeri çok yüksek olan kıymetli mallar diye ayrılmamış. Daha doğrusu neyin haciz edilebileceği yazılmış. Lüzumlu eşyalarda zaten kişinin veya ailesinin kullandığı birşey ise zaten bu lüzumludur ve herşekilde bu mahkemede ispat edilir. Kalkıpta sizin buzdolabı 5 bin tl eder kıymetinden fazla diyemezsiniz çünkü kıymetinden fazla olan mallar için şahsına ev, çalışması için gerekli alet edevat için ayrıca belirtilmiş. Yani luzumlu ev eşyaları için kesinlikle kıymetinden fazla diye bir ibare bulunmuyor bu tamamen şahsi yorumunuz

  • Vatandaş dedi ki:

   “Birinci fıkranın (2), (4), (7) ve (12) numaralı bentlerinde sayılan malların kıymetinin fazla olması durumunda, bedelinden haline münasip bir kısmı, ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılır.

   Dikkat ederseniz buraya 3 numaralı yani ev haczini dahil eden bend eklenmemiş. Demekki luzumlu ev eşyalarında kıymet değerlendirmesi yapamazsınız.

   Evde aile bireyleri tarafından kullanılan tüm eşyalar luzumludur ve yeni yasa haciz edilebileceklerin ne olduğunu altın, antika, para, kıymetli evrak, sus eşyası vs. ayırmıştır ve kesin olarak belirtmiştir. Kalkıp bir tv ye süs eşyası yada kıymeti fazla diye haciz koyarsanız suç işlemiş olursunuz.

 11. Vatandaş dedi ki:

  Avukatın biri yazmış icra avukatınında her icra başına alacağı para azalacak. Yahu onun diğer memurlardan farkı ney. Oda her memur gibi maaşını alsın yetmiyor mu. Devlet ona sen bir aileyi daha dağıttın al ödülünmü diyor. Bunlara verilen paralar durdurulmalı bence.

 12. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  Geçiş döneminde sıkıntılar olacaktır ama kimse evden eşya kaldırmaya cesaret edemez.Kaldırdıkları anda hırsız konumuna düşerler.İcra memuru da siciline işlenerek bulunduğu yerden sürülür.Zira artık resmi gazetede yayınlandı.Alsınlar okusunlar.Benim bölgemdeki savcı arkadaşım bu sabak okumuş ve yasa yürürlüktedir dedi.Bekleyin daha neler geliyor.
  Bireysel iflas yasası.
  Taahhüdü ihlalden hapis yatmanın iptal yasası.
  İnşallah yıl sonuna kadar bunlarda görülecek.
  Zaten Mayıs 2013 e kadar bütün yasaların AİH na göre çıkartılması gerekiyor.Bunu iyi bilin.Hükümet son hızla çalışıyor.

 13. ilkuçan dedi ki:

  EŞYA KALDIRAMIYORLAR İCRA DAİRELERİNE “YENİ KANUNNAME” GELENE KADAR ELLERİNDEN GELENİ YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR. SİZ İCRA MEMURU İLE MUHATAP OLUN BORCU ÖDEYECEĞİNİZİ SÖYLEYİN BİR MİKTAR PARA VERİN AMA TAAHHÜTNAME İMZALAMAYIN.
  AVUKAT ARKADAŞ ” kanun geldikten sonra hiç bişey yapamazlar artık gelir gelir giderler ” dedi

  • sinan dedi ki:

   Arkadaşlar, Resmi Gazetede yayınlandı artık, Kanunnamenin İcra dairelerine gelmesi önemli değiillllll. Hakkınız arayın. Sonuna kadar gidin.Örnek, bir yasa çıkıyor. Denetimli Serbestlik Yasası, diiyor ki, iyi halli hükümlülerin şartla tahliye tarihlerine 1 yıl kalan hükümlüler çıkacak diyor. Gece 23:00 da onanıyor. Sabahı Resmi Gazetede yayamlanıyor. Ondan Sonra Tutun bakim Ceza EVİNDEKİ VATANDIŞı. cEZA mMüdürüde, Hükülmlüye Kuruma yazı gelmedi, diyebilrimi.

 14. ilkuçan dedi ki:

  ben bu gün yaşadıklarımı anlatayım dikkatlice okuyun lütfen !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  (ÖDEMİŞ OLDUĞUM BİR SENET OLMASINA RAĞMEN)
  sayın Arkadaşlar ben burada 5 gündür yazıyorum yazılanları da okuyorum herkes birşeyler yazmaya çalışıyor ama sonuçta çok değişen birşey yok.

  1 ay önce eşyalarımı yazdılar gittiler 1500 tl lik borcuma karşılık,
  dün avukat aradı
  “yarın 1500 tl yi hazır et hazırlamazsan biz eşyalarımızı alır gideriz” dedi
  bende “yeni kanuna göre haklarımız var” dedim,
  ” haklarını yarın icra memuruna anlatırsın” dedi ve telefonu kapattı.
  bu gün ise yani 5 TEMMUZ 2012 perşembe günü sabah erkenden icra dairesine gittim icra müdürü
  “bize herhangi bir yazı gelmedi” dedi ama kanun resmi gazetede yayınlandı dedimsede
  “biz bilemeyiz bizim ekrana kanunun gönderilmesi gerekiyor” dedi.
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  birkaçtane Avukata gittim onlarda ” mallarını kaldırabilirler ” dedi.
  en son bir tane avukat ” kanun resmi gazetede yayımlandı kimse cesaret edemez mal kaldırmaya sen sakin ol iyi niyetli davran çünkü haciz memurunun herşeye yetkisi şu an için var, iyi niyetli ol param yok ama ödeyeceğim de ama KESİNLİKLE TAAHHÜTNAME verme dedi 150-200 tl gibi bir para ver gönder “dedi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  1 saat önce avukat aradı “evde hazır olun paranız tamam değilse mallarımı alırım 1500 tl taksit yok indirim yok ” dedi.
  biraz önce geldiler “malları götüreceğiz nakliyat arabası yolda geliyor parayı hazırladınmı dedi.
  bende icra memuru ile muhatap oldum avukala ilgilenmedim. param olmadığını çok borcumun olduğunu hatta biraz önce elektriklerimin kesildiğini ama param olunca ödeyeceğimi söyledim.,
  “avukat hemen nakliyeciyi çağırıyorum dedi.”

  cebimde elektrik parası için ayırdığım 200 tl var isterseniz bunu alın istemezseniz malları götürün dedim.
  inanın O LAVUKAT varya parayı tekrar cebime koyacağım diye elimdeki parayı kaptı aldı,,gayet ciddiyim. daha önce 1500 tl tek taksitte nakit diyen avukat 200 tl yi aldı ve 100 tl 200 tl ne bulursanız yavaş yavaş ödeyin dedi………….

  hiç korkmayın ARKADAŞLAR hiçbirşey alamıyorlar artık nakliyeci makliyeci diye sizi korkutmasınlar İCRA MEMURU da hiçbir şekilde sıkıştırmıyor.
  sizde gelenler olursa bu şekilde 100 tl 200 tl gibi verin idare edin,
  İCRA DAİRELERİNE KANUNNAME GELDİĞİ ZAMAN HERŞEY BİTECEK.
  DİKKATLİ OLUN TAAHHÜTNAME İMZALAMAYIN ben avukatla önceki görüşmelerimizde bikaçdefa kavga etmiştim çünkü ödediğim bir borçtan dolayı tekrar ödememi istiyorlardı. bana kızıyordu senin mallarını kaldıracağım diyordu hiçbir book yapamadı haberiniz olsun başıma geldi
  EN GERÇEK OLAY!!!!!!!!!!!!!

  • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

   YENİ YASA İLE BİRLİKTE ARTIK EVDEN EŞYA KALDIRMA YOK.YAZARLAR VE SATIŞINI YAPABİLİUORLARSA İNTERNET ÜZERİNDEN YAPARLAR.KİM EŞYA KALDIRIRSA SUÇ İŞLER VE SAVCILIĞA DERHAL SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUN.BENİM AVUKATIM HIRSIZLIĞA BİLE GİRER DEDİ.

  • murat dedi ki:

   yasa resmi gazetede yayınlanmış. o icra avukatı ekrana düşmesini beklesin dursun. şu an muallakta olan tek şey eski takip dosyaları. o işte çözülsün dolaşsın onlar da, zaten eski takip dosyaları da alabiliyorsa en fazla içlerinden biri bir kere daha alır. o kadar…

 15. Vatandaş dedi ki:

  Bir hukuk sitesinde okudum. Cezaevindeki borçluya nasıl icra tebligatını veririm diye tartışıyorlar. Dehşete kapıldım böyle insanların varlığını görünce. Adam zaten artık cezaevine kadar düşmüş hailen arkasında bıraktığı yuvasının evine haciz yapabilecek kadar vicdansızmısınız siz. Bırakın bari içerden çıksın insanlara nefes aldırın nasıl insanlar bunlar anlamıyorum

  • Vatandaş dedi ki:

   Büyük ihtimal ile meslektaşlarının verdiği tüyo ile cezaevine tebligatı iletebilecek ve o kişi hapisteyken eşinin çocuklarının evine haiz yapacak sonrada o parayı kendi cocuklarının boğazından geçirmeyi nasıl vicdanına sığdırabiliyor. Birileri babası eşi hapiste eşyaları bide üzerine alınarak ağlarlarken valla gözlerim doldu ya yorumları okurken.

  • Vatandaş dedi ki:

   Arkadaşlar herşeyde hukukun kurallarını kullanarak uygulamak zorundalar mı? Allah insana birde vicdan vermiş bu vicdanı niye vermiş olmasa insanlar hukuk bile tanımadan birbirlerini keser biçer herşeyi yaparlardı. Zaten vicdanı olmayan katilleri tecavüzcüleri işkencecileri görüyoruz soruyorum peki bu vicdansızlığı yapan insanın onlardan ne farkı var birileri hukuka aykırı vicdansızlık yaparken, birileride hukuku kullanarak vicdansızlıklarına devam ediyor.

  • sinan dedi ki:

   Sayın Vatandaş, Ceza Evine düşen borçlu eğer tutuklu ise, sonrada berat eder ise, Cez Evine girdiği tarihten itibaren Ceza Evinden çıkana kadar, Borcuna Faiz işlemez. Çünkü Özgürlüğünü kısıtlayan Cumhuriyet Savcısının Talebi üzerine Mahkemedir.Yanı Devlettir.Ceza Evine yapılan tebligat, kişiyi haberdar etme niyeti taşımaktadır. Öyle algılanması gerekir. Hüküm giyersede sonucuna malesef katlanır.

   • Vatandaş dedi ki:

    Bu sanırım başka bir alacaklı avukatı. Evine yolladım ancak hapiste diye iade ettiler o yüzden tebligatı cezaevine yapıp evine haciz koymak için

  • adl51u dedi ki:

   lavukata, dedim ki, “işi inada bindirirseniz, girer yatarım 3 ay, size de bir kuruş ödemem..” (onların canı PARA!)

   bana, “istersen öyle yap, seni parayı ödeyinceye kadar hapiste tutarız, bütün banka hesaplarına (zaten para olsa öderdik) el koyarız, yurt dışı çıkma yasağı koyarız, hem sen hem de eşin uzun yıllar hapiste çürürsünüz, çocuklarınız da sokağa düşer, kızlara ne olur siz bilirsiniz..” diye cevap aldım… şimdi bu insana “Lavukat” denmez mi?

   • Vatandaş dedi ki:

    Onlara sayılır. Zaten hakaret etmiş yaptığı suç
    Ayrıca tazyik cezaların bir üst sınırı var yanlış bilmiyorsam 90 gün. Ömür boyu kimi tutuyor hapiste sanki adam vurdun onlar bile çıkıyorlar. Yurtdışına çıkma yasağı birşey derdim de neyse. Ayrıca eşini nasıl hapse attırıyorlar o kısmınıda anlamadım odamı taahhüd imzalamış.

    • adl51u dedi ki:

     Sayın Vatandaş,
     senedin üzerinde ikimizin de imzası var diye ikimize birden celp geldi, biz de şaşırdık ama, o sadece kefil gibi imzalamıştı. asıl borclu ben olmam lazım. zten kira borcu. Taahütte sadece onun imzası var, “sonra eşinden imza lınca, sizinkini geri veririz” demişler, sonra ben de “geldim, atayım imzayı da eşimden vazgeçin” dedim ama “farketmez, ha sen, ha o” dediler. Tam bir KEK gibi davranmışız, ama hukuku bilmiyorsanız yaşama şansınızı elinizden bu kadar kolay alabiliyorlar… bunları sadece ders çıkaran, daha akıllıca davranan olur da, bari başkaları KEK’lenmezler, Lavukatların sözlerine de daha dikkatli yaklaşırlar. Bir kanun koruyucu gibi değil de, kumarhane işleten, üçkağıtçı gibi davranıyorlar. (bu lavukatlarla aynı sitede oturuyor ve bayram ziyaretlerine gidiyorduk…) düşünün artık, hiç kalıplarının adamı değillermiş, alenen “yalan” söyleyebiliyor ve hiç rahatsızlık duymuyorlar.
     Ama ikimizi birden hapise atacaklarmış, tek bir senet için. bir avukata sorduğumda, o da, “mahsus bayanlardan taahhüt alıyorlar ki, iyice çaresiz kalıp bir yerlerden parayı bulursunuz diye”, bulabilecek olsaydık, hiç buralara kadar getirirmiydik, bu vijdansızlarla yüz-göz olurmuyduk? Herhalde, başlarına gelecek kötü bir şey var, Rabbim, cezalarını arttırmak için bizi vesile kılacak diye kendimizi avutuyoruz.
     Halbuki zalimin evini adam etmiştik, çıkarken de “sadakamız olsun” diye bırakmıştık… 10 sene oturmuştuk, hiç aksatmada ödemiştik kiramızı… bu nasıl iştir ben anlamadım, filmlerde görürsünüz ya kötü ev sahibi portresi, inanın gerçeğin ta kendisiymiş…

     • adl51u dedi ki:

      Ha, Lavukat, hem benim, hem de eşim için “hapisle cezalandırılmasını..” diye iki ayrı celp göndermiş. Bunu yapabilirlermi? bir tek senet için iki kişiyi hapse atıp eşyaları da haciz ettikten sonra. Evdeki yasal süremiz dolmadan tahliye istediler, 2.5 ay erken çıktık ama şimdi sanki 12 ay oturmuşuz gibi kirayı full istiyorlar, (rakamın tamamı üzerinden de faiz etc..eklemişler) yani eksik oturduğumuz yaları bize geri mi ödeyecek? ya da unutturacak..

      • Vatandaş dedi ki:

       Evde aldı ise hakim düşürüyor bu taahhüdleri icra dairesinde vermeniz gerekiyor.

      • Vatandaş dedi ki:

       Ayrıca icra dairesinde verilmiş taahhüdleri bile hakimler bazen düşürebiliyor. Özellike çocuklarınızda var ise hakim ikinizi birden hapise atacağını da hiç sanmıyorum. Durumunuz olmadığını belirttiğinizde eşinizin veya ikinizin birden taahhüdünü düşürme ihtimali çok çok yüksek. Hele birde icra dairesi dışında bir yerde imzaladı iseniz kesinlikle düşürür. Senet için zaten hapse atamazlar, taahhüd için önemli olan.

      • Vatandaş dedi ki:

       Ayrıca tahliyenizi ev sahibi istedi ise kontrant üzerinde ki tüm sürelerin parasını isteyemez. Bunun hakkında siz suç duyurusunda bulunun ev sahibi hakkında ve tazminat ta talep edin. Çünkü ev sahibi hem kendisi tahliye isteyip hemde nasıl 12 ay oturmuşsunuz gibi para talep edebilir saçmalığın daniskası.

   • Hakan dedi ki:

    H.h……..her şey de srf lavukat

 16. ÖZADANALI dedi ki:

  SAYIN TOPARLAKLI
  ANLADIĞIM KADARI İLE KONUYA HAKİMSİNİZ VE SAKİN BİR KİŞİLİĞE SAHİPSİNİZ.AŞAGIDADA BELİRTTİĞİM GİBİ YASALAR I ANLAMAK BİZLER İİÇİN ÇOK ZOR OLUYOR.İNŞALLH DEDİĞİNİZ GİBİ OLURDA GENELGELER 5-10 GÜN İÇERİSİNDE İCRA DAİRELERİNE TEBLİĞ EDİLİR.ŞUAN NE YAPACAĞIMIZI İNANKİ BİLEMİYORUZ.KİME İNANACAĞIMIZI NASIL HAREKET EDECEĞİMİZİN FARKINDA BİLE DEĞİLİZ.KİM NE DERSE İNANIYORUZ.SEBEBİ İSE YASALARIMIZIN AÇIK SEÇİK YAZILMAMIŞ OLMASINDAN KAYNAKLANMAKTADIR.HERKES FARKLI YORUM GETİRMEKTEDİR.SİZİN VE SİZİN GİBİ BAZI ARKADAŞLARIN OLUMLU YORUMLARI DİKKATİMİ ÇEKMEKTEDİR.İNANIN ŞUAN ÇOK HUZURSUZ VE RAHATSIZIZ.HERŞEY BİRAN ÖNCE AÇIKLIĞA KAVUŞSUN İSTİYORUZ.AMA MAALESEF ELİMİZDENDE BİRŞEY GELMİYOR.BAZI KENDİNİ BİLMEZ KİŞİLERDE BU SİTEDE BİZLERİN KAFALARINI İYİCE KARIŞTIRMAKTIR.SİZDEN İSTEĞİMİZ BUGÜNLERDE BİZLERE YARDIMCI OLMANIZ VE BİLMEDİĞİMİZ KONULARDA BİZLERİ AYDINLATMANIZDIR.SAYGILARIMLA

  • karbeyazçocuk dedi ki:

   Sevgili arkadaşlar abiler ablalar merhaba benim yaşadıklarım ve hala yaşıyo olduklarım biraz farklı ben dolandırıldım hemde 18 yaşında üzerime şirket kuruldu.ben annemle yaşıyan bi genç kızdım yaşamak için çalışmaya ihtiyacımız vardı liseden mezun olduktan sonra çalışmaya başladım önümde hangi iş olduysa yaptık sekter temizlik pazara bile çıktım sonunda büyük bi firmada muhasebe bölüne stajiyer gibi başladım 1 1,5 yıl aradan snra çok iyi bi muhasebeci oldum sonra ordan ayrıldım yine bi firmada muhasebeci olarak başladım ama sonrası hayatımız en kötü günleri yeniden başladı benim btün derdim annem ve kardeşimdi ama hayat o kadar acımasız ki benim en zayıf anımda buldu ve beni yakaladı neyse ablalarım sonra bu patronum battı ve bana üzerime şirket açıp hemen toparlanıp geri alıcağını söledi kabul etmedim ama annem al kızım ekmegini çok yedik bişey olmaz dedi ii dedim aldım.gerisi malum zaten şimdi üzerimde resen terk olmuş bi şirket 5 tane çek bide kredi kartı var bağkur ssk borcum yok o zman otomatik değilmiş ve astım hastasıyım bu olaylardan sonra hem kaçak yaşamak zorunda kaldım hemde ssk sız ilaçlarımı almaya gücümüz yetmiyodu sonrasında evlendim şimdi ise 24 yaşındayım mutlu bi evim var ama hiç kendi huzurum yok hayatta herşeyden korkar oldum polislerin beni götürmesinden hapse girmekten hergün ağlamaktan o kadar yoruldum ki ama olsun bunlarda biticek biliyorum şimdi 4 aylık ssk var korkmuyrum artık.SADECE ŞUNU ÇOK İİ BİLİYORUM ALLAHIM YÜCE MAVLAM HER ZAMAN DOĞRUNUN YANIDA BEN HİÇ KİMSEYİ ZARAR VERMEDİM VE BÜTÜN MAHKEMELERDE LEHİME SONUÇLANDI BENİMDE TAHATÜT VARDI AMA HAKİM DÜŞÜRDÜ.he bu arada allah binlerce kere razı olsun bi avukat abim oldu beni kızı gibi çok seviyo benden 1 lira almadan bütün işleri yapıyo bu siteyi kuran bilgilerini paylaşan herkesten allah razı olsun teşekür ederim.

  • murat mert dedi ki:

   BEYLER BAYANLAR size sorum ticari amaçla kullanılan şirket araçları haczedilecekmi…yani kamyon veya kamyonetler veya otobüsler münibüsler.ticari amaçla kullanılan araçlar

   • murat dedi ki:

    hayır..trafikte bağlatabilirler, hemen itiraz yazın o durumda.

    • murat mert dedi ki:

     sermayesinden ziyade bedenen çalışmasına engel olan her türlü eşya diyor…yani bu araçlar ticari bedenen çalışılıyo bu maddeye bunlar girmezmi bence girmasi lazım arkadaşlar ..kamyon veya kamyonetlerin

     • murat dedi ki:

      cevap verdim ya murat mert bey…haciz koyamaz ama trafikte bağlatabilir. tıpkı bankaya tedbir koydurması gibi. hemen itiraz edin öyle birşey olursa….

  • sinan dedi ki:

   Yeni İcra Yasasının geçici 10. maddesi, ‘Bu kanunun ilgili hükmleri yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında deşiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına uygulanmasına devam olunur.’diyor ve Haciz Korkusu yaşayan insanlar, tereddüt içerisinde kalıyorlar. Arkadaşlar, eğer ki, ‘ Bu kanunun 16. maddesi yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında deşiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına uygulanmasına devam olunur.’demiş olsa idi bile, eski haciz yasasına göre haciz işlemi gerçekleşemezdi.Çünkü, icra takibi; alacaklının talebi üzerene İlgili İcra dairesine başvurmsıyla başlar, alacaklı alacağını alana kadar geçen süreye denir. Bu aşamalardan bir çoğuda değişiti. Bu madde de, kastedilen ev haczinin dışında kalan şeylerdir.

  • sinan dedi ki:

   Sayın Özadanalı, hiç kafan karışmasın, rahat ol. geçici 10. madde yi eğer okuduysanız, ‘Bu kanunun ilgili hükmleri yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında deşiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına uygulanmasına devam olunur.’diyor.Kısacı bu şu demek, Normel bir şekilde İcra takibi başlamış ise, (değişiklikten önce) eski düzene devam olunur. yani takip işlemlerine.Eğer alacaklı ev haczi talep ederse, yeni yasa uygulanır. Çünkü, devam etmesi gereken eski düzene göre takip. Ev haczi değil.Ev haczi başka, icra takibi başka. Ev haczi, İcra takibinin bir parçası ama İşte o parçası değişti ama. rahat olun arkadaşlar.

 17. okan dedi ki:

  yedieminlikten feragat edersem yeni kanundan bende faydalanabilirmiyim?

 18. Vatandaş dedi ki:

  Şu faizlere dur deseler zaten herkes borcunu rahat ödeyecek. Avukata dosya gittimi 1 lira borcun var ise otomatik olarak 4 lira oluyor. Yani kayınpederimin tarlası vardı sattık tüm parayı borçlara yatırdım yok yine kapanmıyor. Ben anaparanın belki 10 katını ödemişimdir. Bunuda ödemeden kaçan borçlular olarak nitelendiren avukatlar bilsin Neyim var neyim yok herşeyi borçlara yatırdım artık bişe kalmadı elimizde daha ne yapabilirim bir tv ile bir buzdolabı ile mi çözülecek artık. Eğer çözülecek ise inanın kendi elimle teslim ederim desinler borcun bitecek evini boşaltınca gelin alın diyeceğim.

  • Vatandaş dedi ki:

   Ama herkes biliyor bunlarla borç kapanmayacağını. Maksat avukat kendi parasını çıkartsın 3 kuruş bile gelse önce kendi parasını alıyor nasıl olsa. Alacaklı umrundamı hiç sanmıyorum.

 19. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  Ben bu arada yanlış yapılan uygulamaları da işittiğim için Adalet bekanlığına,bimere ve başbakanlık özel kalemine yazılar yazdım.İsterseniz sizlerde yazabilirsiniz.Yanlış yapılan uygulamaları biran önce durdurmak ve sıkıntıları ortadan kaldırmak için.
  Şunu iyi bilin.Kanun yapıcı bizzat kendi ağızı ile kanunu yorumlamış ve ortaya koymuştur.Hak sizlerin hakkıdır.Savcılar sizden yanadır.Ben bunun en yakın şahidiyim.Benim şikayetlerim yüzünden birkaç icra md.lüğü de gözlem altında.
  Bizimle oynamasınlar.Biz onlardan daha fazla oynarız.Bizim kaybedecek hiçbirşeyimiz yok.Onlar çok şey kaybederler.
  Yasalar şu anda bizden yanadır ve bu gittikçe dahada düzelecektir.Yıl sonuna kadar taahhüdü ihlal ve bireysel iflas sistemide gelecektir.
  Bizlerde çare tükenmez.Bu ülke gittikçe demokratikleşecek ve AİH.uygun Kopenhag kriterlerine uyumlu bir Avrupa devleti olacaktır.

  • Vatandaş dedi ki:

   Sayın Celal bey aslında bu şekilde hiç düşünmemiştik. Kanun yapıcı bunu tv lerde sürekli söylediler ve bu yorumlanmış oluyor. TV de yada gazetelerde yeni yapılacak icralarda sadece yeni haciz kanunları uygulanır gibi birşey denmedi. Hatta tam aksine Başbakanımız olsun diğer bakanlarımız olsun vatandaşımızın evinden eşya alınmayacak artık dendi. Yoksa bu yasa kime yarayacak ki bu saatten sonra zaten kart deseniz artık limitler sınırlandırıldı, kredi deseniz almak çok zor, çek deseniz kalktı sayılır piyasadan zaten icraya yeni düşecek insanların sayısı belki %90 azalacaktır.

  • Vatandaş dedi ki:

   Yani demek istediğim kanunlar bir yandan da özel kişiler hariç ki zaten bankalar borçların nerede ise %90’ını tutuyor bunları da eşzamanlı sınırlandırarak alacaklı olarak gözüken bankaların da mağduriyetini gidermiş oluyor (Ama bilmelisiniz bankalar vergiden düştükleri için zaten zarar etmiyorlar aynı zamanda kar oranlarını hesaplarsanız zarar payları zaten göz önüne aldıkları unsurlardır)

   Aslında bu zararı dolaylı olarak devlet karşılıyor gibi birşey çıkıyor ortaya. Peki sürekli alacak hakkından bahseden avukatlar aslında bir çoğu kendi sitelerinde bunu itirafda ediyorlar ilk başlarda sadece alacak hakkı diyen bu avukatlar şimdi kendi paralarını nasıl kazanacaklarını birbirlerine sormaya başladılar.

   • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

    Sanırım yazdıklarımı yanlış anlayıp yorumlamışsınız.Kaybedecek birşeyimiz yok derken zaten kayoptayız demek istedim.Bankalar elbette kendilerini kurtarırlar.Olanlar daima biz tüketiciye olur ama bizlerin kaybedeceği birşey olmadığı için daha güçlüyüz.Bu yaşamın daha altı varsa onuda yaşayabiliriz.Rahat yaşam içinde olanlar bizim seviyemize düşerlerse bayılır kalırlar.Bı yüzden biz güçlüyüz onlar zayıf.Biz olmadan zaten onların yaşama şansı yok ama bize o kadar bağlılarki ne öldürebiliyorlar ve nede yaşatabiliyorlar.

 20. umut dedi ki:

  Akadaşlar şirketimizin Avukatı ile görüşdüm. çok açık ve net birşey söyledi.Yeni yasanın uygulanacağını Eşya haczi bittiğini .yasya uymanlar hakkında şikayette bulunabileceğimizi. uygulamada aksaklıklar birmütte yaşanabilecegını ve bunlarında düzeleceğini belirtti.

 21. Anonim dedi ki:

  Arkadaşlar kanun gayet açık net yoruma kapalı icra memuru kanun dısında bir haciz gerçekleştirirse savcılıga yasaya aykırı hareket yani görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunun bu suçun karşılıgı idari ceza değildir kanun dışı hacize niyetlenen kişiye belirtin bunu bakın yapabiliyormu birşey

 22. CONNECT dedi ki:

  KARDEŞ BİR SİTEDE YAPILAN YORUM BİLGİLENMEMİZ AÇISINDAN YARARLI :

  Bugün ve daha sonraki günlerde haciz işlemi ile karşı karşıya kalanlar veya gördükleri varsa onları burada herkese aktarsınlar.Herkes ona göre davransın.Şunu iyi bilin.Evinizdeki beyaz eşya birden fazla değilse almaları mümkün değil.Zabıta da geçiremezler.Geçirirlerse suç işlerler.Bu yüzden herhangibir şekilde evinize gelip lüzumlu eşyanızı yazarlarsa veya kaldırırlarsa icra memuru ile birlikte icrayı gönderen avukatlık bürosunuda savcılığa mutlaka şikayet edin.Bırakın satabiliyorlarsa satsınlar.Ayrıca tazminat davası açın.Burası hukuk devleti ve bugüne kadar kimse hukuk dışı davranmadı.Ama devletin memuru ve avukatlık bürosu bu davranışlarda bulunurlarsa derhal şikayet edin.Benim geçmişten gelen 3 şikayetim var.Hepsi için savcılığa ifade verdim.Savcılıklar zaten icra müdürlüklerini ve icra avukatlarının ne yaptıklarını gayet iyi biliyorlar.Ayrıca Adalet bakanlığına bildirdim.Onlarda çok yakından ilgileniyorlar.Adalet bakanlığına bu yeni yasa ile ilgili soruma karşılık hemen bize ve savcılığa şikayette bulunun gereği yapılacaktır diyorlar.Bilginize.

  • Vatandaş dedi ki:

   Connect güldürdün beni ya 🙂 Bu sayın M.Celal TOPARLAKLI yazısı 3 satır aşağıda kendisi yazmıştı zaten 🙂

   • demet dedi ki:

    diğer sitede de yazmış. o yüzden öyle demiştir.

   • CONNECT dedi ki:

    BURADAKİ YAZISINI GÖRMEDİM
    BİLGİ AMAÇLI YAZDIM
    TEŞEKÜRLER

    • Vatandaş dedi ki:

     Alınmayın yada yanlış anlamayın, böyle güzel yorumları tekrar tekrar yazarak bilgilendirilmek çok iyi birşey, sadece alt alta görünce komiğime gitti 🙂

     • CONNECT dedi ki:

      ESTAĞFURULLAH
      SADECE BİRAZ DİKKATSİZLİK OLMUŞ HEYECANIMA BAĞIŞLAYIN

 23. umut dedi ki:

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin Resmi Açıklamayı Yaptı: Ev Eşyası Haczedilemeyecek
  3.Yargı Reform paketi hakkında açıklamalar yapan Adalet Bakanı Sadullah Ergin borçlu ile aynı çatı altında yaşayan hiçkimsenin gerekli ve hertürlü ev eşyası haczedilemeyecektir. Yasanın uygulama istisnası para, banknot, altın ve gümüş gibi değerli şeyler haczedilebilecektir.

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yargının hızlandırılması için hazırladıkları tasarıyla daha modern anlamda bir icra teşkilatı kurulması ve daha kaliteli hizmet verilmesinin amaçlandığını belirterek, icra dairelerinde çalışan personel sayısının artırılacağını, icra katipliği kadrosunun ihdas edileceğini, icra dairelerinin de Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sisteminin kullanılmasının hüküm altına alınacağını söyledi.
  Bir kişinin borcundan dolayı ailesinin veya yakınlarının mağdur edilmesi önlenecek ve ev eşyasına haciz konulamayacak.

  Başta KOBİ’ler olmak üzere işletmelerin üretim araçlarına el konulmayacak. Bir işletmenin üretimini sürdürebilmesi için zorunlu olan araçlara icra yoluyla haciz getirilemeyecek. Bu davalardan kaynaklı iş yükü de azalacak

  • umut dedi ki:

   Sayın Bakanımızın,Gazetede yaptıgı bır açıklama,

 24. ÖZADANALI dedi ki:

  ALLAH İÇİN ŞU ÇIKARDIĞINIZ YASALARI AÇIK SEÇİK NET BİR ŞEKİLDE YAZIN.MİLLETİ BİRBİRİNE DÜŞÜRMEKTEN NE ANLIYORSUNUZ..HER KAFADAN BİR SES ÇIKIYOR.HERKES İŞİNE GELDİĞİ GİBİ YORUMLUYOR.YARIN AVUKAT GELSE BEN YASADAN ŞUNU ANLADIM DESE NE VAR NE YOK GÖTÜRSE BORÇLUNUNDA DAVA EDECEK PARASI YOKSA NE OLACAK.BUNU GÖREN DİĞER AVUKATTA HAAAA DEMEKKİ YASA BÖYLE DİYOR BENDE ONUN GİBİ YAPAYIM NE VAR NE YOK GÖTÜREYİM DERSE NE OLACAK.ONDAN SONRADA YASA ESKİ YASA GİBİ OLUR HERKESDE BİLDİĞİNİ OKUR.BİZ BORÇLULARDA ARKALARINDAN BAKARIZ .OLMAZ… BÖYLE ÖNEMLİ BİR YASA BÖYLE YAZILMAZ.CEZAEVİNDEKİ MİLLETVEKİLLERİ İÇİN %50 Sİ ÇIKAR,%50 Sİ ÇIKAMAZ DİYOR.BAZI AVUKAT BENCE TV-BİLGİSAYAR LÜZUMLU DEĞİL DİYOR.GELDE ÇIK İŞİN İÇİNDEN.ŞUAN HİÇ KİMSE NE YAPTIĞININ FARKINDA DEĞİL.AVUKATLARDA ŞAŞIRMIŞ DURUMDA.HERKES BİRBİRİNE SORUYOR NASIL OLACAK DİYE.BU YASA ANLAŞILANA KADAR EPEY BİR ZAMAN GEÇERKİ BU ZAMAN ZARFINDADA BİZLERE YAPACAKLARINI YAPARLAR.

 25. M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

  Bugün ve daha sonraki günlerde haciz işlemi ile karşı karşıya kalanlar veya gördükleri varsa onları burada herkese aktarsınlar.Herkes ona göre davransın.Şunu iyi bilin.Evinizdeki beyaz eşya birden fazla değilse almaları mümkün değil.Zabıta da geçiremezler.Geçirirlerse suç işlerler.Bu yüzden herhangibir şekilde evinize gelip lüzumlu eşyanızı yazarlarsa veya kaldırırlarsa icra memuru ile birlikte icrayı gönderen avukatlık bürosunuda savcılığa mutlaka şikayet edin.Bırakın satabiliyorlarsa satsınlar.Ayrıca tazminat davası açın.Burası hukuk devleti ve bugüne kadar kimse hukuk dışı davranmadı.Ama devletin memuru ve avukatlık bürosu bu davranışlarda bulunurlarsa derhal şikayet edin.Benim geçmişten gelen 3 şikayetim var.Hepsi için savcılığa ifade verdim.Savcılıklar zaten icra müdürlüklerini ve icra avukatlarının ne yaptıklarını gayet iyi biliyorlar.Ayrıca Adalet bakanlığına bildirdim.Onlarda çok yakından ilgileniyorlar.Adalet bakanlığına bu yeni yasa ile ilgili soruma karşılık hemen bize ve savcılığa şikayette bulunun gereği yapılacaktır diyorlar.Bilginize.

  • Vatandaş dedi ki:

   Sayın Celal bey teşekkürler bu yorumunuz gerçekten çok rahatlattı. Adalet bakanlığı icra dairelerine bir yazı gönderse herkes kurtulacak aslında

   • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

    Yakında kaununlar genel müdürlüğü genelgeleri icra dairelerine göndereceklerdir.Zaten bu sıralarda eşya kaldırma yapmazlar.Zira herşey belli olana kadar yazarlar ama sonra sizde itiraz edince zaman içinde herşey yoluna girecek ve oturacaktır.Zira satış artık internet ortamında olacağı için devlet bunu görecek ve sen bu malı hangi gerekçe ile haczi ettin diye soracaktır.Zaten sen ertesi gün şikayette bulunacaksın.Biraz rahat olun ve bazı şeyleri zamana bırakın.Avukatlar bile tam olarak herşeyi bilmiyorlar.

    • demet dedi ki:

     Celal Bey, demin burada birisi şöyle birşey yazdı ; “Bugün evimden eşya kaldırdılar arkadaşlar yasa yeni dosyalar içinmiş birde LCD tv lüzumlu eşya değilmiş”

     • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

      Bugün yaptılarsa bilmeden yapmışlardır.Eşya kendisine bırakılmıştır.Hemen itiraz ve şikayet dilekçesini ilgili savcılıpa versin durum düzelecektir.Zaten gerekçeli karar olması lazım.Gerekçeli karar yoksa icra memurunuda şikayet etsin siciline işlenir.Rahat olun bütün icra dairelerindeki memurlarda değişecekler.Ama herşey için zaman lazım.Bana bugün gelen haberlerin % 80 i biz evde hacize değer eşya yoktur zabıtını yazmak için geldik diyenler ile dolu.Yani kanunun ilk günü hertürlü karışıklık olabilir.

      • demet dedi ki:

       Celal Bey biliyorsunuzdur yasayı beklerken eşyalarımın hepsi haczedildi. Ve çok zor şartlarda yasanın çıkmasını bekledik. Eşya aldık ama eve getiremiyoruz. Yasa çıktığı için haftasonu getirelim diye karar vermiştik ama şimdi kararsız kaldım. Siz ne tavsiye edersiniz? Bu sıcakta buzdolabı olmadan hele çam mak yokken durum çok zor. Getirelim mi yoksa bulutların dağılmasını bekleyelim mi? Ki bu ne kadar sürer onu da bilmiyorum.

       • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

        Bence dolap olmadan yaşayabilirsiniz.Ama bir müddet daha bekleyin.Şu anda gelselerde zaten eşyayı almazlar ve kaldırmazlar.Zira yeddiemin depoları boşalyılıyır.Zaten yazsalarda yanlış olacak.Sanırım yeni yasanın hazmedilmesi 1 hafta 10 günü alacaktır.Sizde bence 1 hafta 10 gün bekleyin hacize gittikleri yerlerden gelen haberlere göre hareket edersiniz.Ben de dolapsızım ama komşum bana yardımcı oldu.Kendisi memleketine gitti evin anahtarını bana verdi.Onların dolabı kullanıyorum.Sağlık olsun ve uğraşın.Daima da dik olun.İcra avukatları olmasa hepimizin adrenali düşer.Biz ömrümüze ömür katıyoruz onlar ise ömürlerini törpülüyorlar.

        • demet dedi ki:

         Eksik olsun böyle adrenalin 🙂

        • şükran dedi ki:

         celal bey sizde bizim gibi mağdurlardanmısınız daha önce başka bir sitede sizin bu konularla ilgili yazılarınızı ve değerlerdirmelerinizi okudum.konulara çok vakıf olduğunuzu bu konuda gerek bilgi açısından konuya hakimiyet bakımından sağlam durduğunuzu gördüm.ancak nasıl bir durumla karşıkarşiyasınız dumununuzu bilmiyorum.siteye verdiğiniz bilgi ve açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ederim.

         • M.Celal TOPARLAKLI dedi ki:

          Benim sağlam duruşumun en önemli rölü eşimden ve çocuklarımdan geliyor.Ben bu duruma gireceğimi görerek ailemi ve çevremi bilgilendirmiştim.Avukatlarıma danıştım ve neler yapmam gerektiğini öğrendim.Hepimiz evdeb eşyalarımızın gideceğine dair kendimizi hazırladık ve yanlış davranan avukat ve icra dairelerinide şikayet ettik.Üstüne üstlük 3 icra dairesini gözlem altına aldırdım.Adalet bakanlığı ile yakın temasa geçtim ve kendilerinden yardım istedim.Herşeyi hukuk çerçevesinde hallediyorum.İstanbulda emekli gazeteciliğim olduğundan birçok cumhuriyey başsavcısı ile yakın temaslarım var ve onlara neler yapmam gerektiğini heezaman sordum.Eşya benim için önemli değil.Bana önemli olan benim borçlarımı istediğim zaman ödeyebilme şansını elde etmek.Avukatlar hemen yarın deyince hiçbirbok alamıyorlar.Piyango tutmadan ertesi gün borç ödenmez.Bunu anlayan avukat zaten rahat bırakıyor ve hiç aramıyor.Öyle bir banka avukatı ile karşı karşıyayım ve ona elimden geleni yapmaya çalışacağım ama evimden eşya alan gerçekten avucunu yalayacak.Ayrıca evimize istediğim zaman eşya alırım ve evden eşyamı alamazlar.Eski yasada bile bunun açıkları vardı ama yapmadım ve yeni yasayı bekleyeceğim dedim.Kısacası aileniz ile birlikte dik durursanız başa çıkarsınız.Bende bu duruma malesef 2 ameliyat geçirdiğim için geldim.Bir kalp ve bir mide ameliyatı 2011 de geçirdim.Ancak Allahın izni ile doğrulacağım.Kızlarım ve eşim hep arkamdalar ve bana yardımcı oluyorlar.İnşallah sizlerde biran önce kurtulursunuz.Sevgilerimle.

          • umut dedi ki:

           çok geçmişolsun.Allah hepimizin yardımcısı olsun

          • şükran dedi ki:

           celal bey öncelikle size çok geçmiş olsun diyorum.ailenizin arkanızda durması destek vermesi çok güzel bir şey.sanırım ki bu sitede dosya açısından an fazla dosya bizde.ben devlet memurluğundan eşim bankadan emekli.kızımız 22yaşında üniversiteyi bitirince tacari hayata atıldı.ancak yurtdışı bağlantılı dolandırıcıla rastladı.çeki verdi malını alamadı.malı alamayınca nakite dönüştüremedi ve 13 çek arkaarkaya patladı.kredi kartları.çektiği krediler,bankalar tahmin edersiniz nasıl bir şey.bu dolandıranlar şantaj ve tehdidini anne baba olarak bize yönelttiler ihtiyati haciz kararı çıkardılar.karşısında tedbir kararı aldım istihkak mahkemesinden gerekçeli karar aldım 3.şahıs konumundayım şu an.ancak 13 çek karşılık 7 çek mahkemess açtı dolandıranlar biz her mahkemede ve temyizde kaybettik devletten ceza aldık tüm hukuki süreçleri tamamlamıştık.eğer çek yasası gelmeseydi şimdi içerdeydi kızım.bu dolandıranlar bu mahkemelerle yetinmeyip 29 icra dosyası açtı celal bey kaç avukatla muhatabım sayılarını bilmiyorum hangi dosyaya baktıklarını soruyorum kızım şu an 24 yaşında ve 29 dosya ile mücadele ediyor tabiiki bizde bu olaylara dahiliz.15 dosyayı kapattım bir o kadar daha var.allah hepimizin yardımcısı olsun.değerli bilgileriniz tecrübeleriniz bizim için önemlidir bizleri mahrum bırakmayın lütfen.siziz gibi değerli insanları aramızda görmek isteriz.

        • Bahattin dedi ki:

         adrenaline bayıldım 🙂 pollyana

 26. BORÇLU dedi ki:

  Emekliyim maaşımı aldığım banka borcumdan dolayı sürekli maaşa bloke uyguluyor aradıgım zaman avukatla görüşün diyor.Her ay avukata rica minnet blokeyi kaldırtıyorum ne yapacagımı bilmiyorum çok mahdurum borçların aldında ezildim yuvam dagıldı intiharı düşündüm şu anda ödeme güçüm yok nafaka veriyorum kaçak yaşıyorum okuyan çocuklarım var eşimi çok seviyorum onları sıkıntıdan uzak tutmak için boşanmaya razı ettim eşimin hiç bir güvencesi olmadığı halde benim için razı oldu genede onları çok rahatsız ettiler ben uzaklaştım ama onlar çok yıprandılar çocuklarımın karımın psikolojileri çok yıprandı hep bana destek verdiler gececek bu günler diye şimdi tekrar nikah kıymak istiyoruz ama korkuyorum onları tam rahatsız edilmiyorken tekrar aynı şeyleri yaşatmaya korkuyorum Allah kimseye yaşatmasın borç yüküyle yaşamak çok zor Allah ödemek nasip etsin hepimize

  • Vatandaş dedi ki:

   Maaşın sadece 4’te 1 ne haciz koyabilirler. Eğer bunu yapıyorlarsa maalesef yapacak birşey bulunmuyor. Ancak maaşının hepsini alman engelleniyor ise hemen itiraz dilekçesi vererek bunu iptal ettir. Çünkü maaşının 4’te birinden fazlasına bloke koyamazlar yasal değil.

   • Hasan dedi ki:

    Sn.Borçlu’nun bahsettiği maaşa haciz değil..
    Bloke edilmesi söz konusu,yani maaşını bankada dondurup çekememe durumu..Başka bir deyimle adeta psikolojik işkence..
    Maaşa bloke konulabilirmi önemli olan bu..
    Bilenler aydınlatırsa iyi olur..

    • yelda dedi ki:

     Emekli maaslarina haciz konulamiyor. Bloke varsa banka denetleme kuruluna sikayet edin oyle bloke koyamazlar rahat olun resmen baski yontemi yapiyorlar. Eger bunu avukat yapiyorsa icra mudurlugune dilekce yazarak itiraz edebilirsiniz

  • murat mert dedi ki:

   sayın borçlu kanun çok açık emekli maaşına haciz yapamazlar…hemen maaşına haciz koyan avukat hakkında savcılığa suç duyurusunda bulun..ayrıca baroya şikayet et avukatlık diplomasını yırtarlar benden söylemesi

  • Vatandaş dedi ki:

   Pardon Emekli maaşıymış. Bunu zaten yapamazlar. Ben normal maaş zannettim şimdi dikkat ettim. Hemen iptal ettir. O senin maaşına haciz yaptırmıyor yetkisi yok ancak banka hesabında para var diye hesabına bloke koyduruyor. Senin vereceğin dilekçe şu şu hesabımın emekli maaş hesabı olduğundan bloke koyulmaması diye bir dilekçe vermen gerekiyor.

  • Vatandaş dedi ki:

   Bloke koyduruyor ancak dikkat edersen alamıyor. Hiç bir icra avukatı hazır parayı eliyle itemez. Çünkü haciz koymaya cesaret edemiyor sadece bloke yaptırarak tehdit ediyor. Alsa hepsini geri ödemek zorunda çünkü. Yasanın açığını kullanıyor. Dilekçe verirsen icra müdürlüğüne bir daha bloke koyduramaz.

  • Vatandaş dedi ki:

   Tabi durumun varsa 3 ay aslında blokeyi kaldırtmıcaksın birde 3 ay faturalarını ödemeyeceksin sonra avukatı seni zor durumda bıraktığı için tazminat davası açacaksın hakediyorlar 🙂

   • BORÇLU dedi ki:

    Sayın vatandaş blokeyi kaldırtana kadar geçen sürede bile mağdur oluyorum maaşım geçimimize yetmiyor arada haftalıklı işlerde çalışıyorum Allaha şükür çocuklarımı kimseye muhtaç etmiyorum üzüntüm borçları ödeyemem .şimdi tek istegim nikahımı kıyıp evimde rahat mutlu olmak ve rahat uyumak

    • Vatandaş dedi ki:

     Belki yaptığı sonuçta doğru olmadığı için tazminat talep edebilirsin. Ama öncelikle bir daha bloke edilmemesi için dilekçeni ver. Sonra istersen seninle oynayan bu avukata tazminat davası aç çünkü resmen oyun oynuyor

  • şükran dedi ki:

   borçlu kardeşim hepimizin yaşadığımız bu durumlardan kaynaklı sıkıntıları var.ailenizi yeniden biraraya getirin bu birliği dağıtmayın koşullardan dolayı boşanmak zorunda kalmışsınız.ailenizden uzak olduğunuz her an onlar savunmasız korunmasız demektir.tek kişinin mücadelesi farklıdır iki kişinin daha farklı.biz ailecek mücadele ettik güçbirliği yaptık sonuç ne olursa olsun.hukuken bütün yolları tüketmiştik.eğer çek yasası çıkmasaydı şu an içerdeydik en az 15 yıl.şimdi bu yasa ile daha rahatladık.ailenizi tekrar biraraya getirin eşinizin nikahını yapın.emekli aylıklarına haciz konamaz yasal değil bu ancak bu konuda muafakat verdiyseniz o zaman başka çünkü başka türlü emekli aylığı haciz yapılamaz.

   • Anonim dedi ki:

    Kardeşim 3 yıl faizlerle boguştum aldından kalkamadıkca bataga saplandım evimi sattım yatırdım,emekli ikramiyemi eve getiremeden bankalara borçlara yatırdım nasıl oldu anlayamadan bu hale geldim zaten eşim ve çocuklarım beni hayata bagladılar ben çalışmak için yanlarında yoktum onlara zarar gelmesin yıpranmasınlar dedim ama yine en çok onlar yıprandı sürekli onlar rahatsız edildi çocuklarımı tlf bile taciz ettiler benim tlf hep açık oldugu halde,sürekli eve geldiler okullarından adresimi bulmaya kalktılar boşanma kagıdı oldugu halde eve girip korkuttular birbirimize sevgimiz hiç azalmadı bizim bizden başka dostumuz yok biz güçlü bir aileyiz hepsi geçecek biri üniversiteyi bitirdi ikisi okuyor kimseden yardım almadık yanımızda kimse olmadı yine şükürler olsun Allahıma .En kısa zamanda da nikahımızı kıyacagız ama bu seferde eşim tam gelmeler gitmeler duruldu tekrar aynı şeyleri çocuklara yaşatmaktan korkuyor biraz daha bekliyecegiz .Emekli aylIgıma haciz degil her ay borçlu oldugum ve maaşımı aldıgım banka bloke koyuyor bankayla görüşünce avukata git taahhüt ver diyorlar rica minnet her ay zorla blokeyi kaldırtıyorum arkadaşlar dilekçe ver dediler..

   • BORÇLU dedi ki:

    Kardeşim 3 yıl faizlerle boguştum aldından kalkamadıkca bataga saplandım evimi sattım yatırdım,emekli ikramiyemi eve getiremeden bankalara borçlara yatırdım nasıl oldu anlayamadan bu hale geldim zaten eşim ve çocuklarım beni hayata bagladılar ben çalışmak için yanlarında yoktum onlara zarar gelmesin yıpranmasınlar dedim ama yine en çok onlar yıprandı sürekli onlar
    rahatsız edildi çocuklarımı tlf bile taciz ettiler benim tlf hep açık oldugu halde,sürekli eve geldiler okullarından adresimi bulmaya kalktılar boşanma kagıdı oldugu halde eve girip korkuttular birbirimize sevgimiz hiç azalmadı bizim bizden başka dostumuz yok biz güçlü bir aileyiz hepsi geçecek biri üniversiteyi bitirdi ikisi okuyor kimseden yardım almadık yanımızda kimse olmadı yine şükürler olsun Allahıma .En kısa zamanda da nikahımızı kıyacagız ama bu seferde eşim tam gelmeler gitmeler duruldu tekrar aynı şeyleri çocuklara yaşatmaktan korkuyor biraz daha bekliyecegiz .Emekli aylIgıma haciz degil her ay borçlu oldugum ve maaşımı aldıgım banka bloke koyuyor bankayla görüşünce avukata git taahhüt ver diyorlar rica minnet her ay zorla blokeyi kaldırtıyorum arkadaşlar dilekçe ver dediler..Hepinize teşekkür ederim

    • yelda dedi ki:

     Sayin borclu arkadasim
     Oncelikle bastan yapmaniz gereken bir islemi atlamissinizz ne yazikki suan itiraz sureside yazilarinizdan okudugum kadariyla gecmis. Avukatlarin veya bankalarin uyguladiklaei faiz %25-%45 arasiydi yani nerden tutturursaydi ancak yasal olani%15 suandad%1,5 oldu ancak itiraz edilmeli bizim avukatlarimiz itirazi gormeden akli basina gelmiyor ve olan borcluya oluyor madurluklarin ardi arkasi kesilmiyor. Benm bakada 4000lira kredim kalmisti 8 ayda 16 000 lira yapmislar cildirmamak icten degil itiraz ettim daha sonra bana itirazinizi geri alin gerekli indirimi biz yapalim bu sureci beklemeyelim diyerek aklinsira ihsanda bulundular… Neymisde 1000 lira indirim yapqcakmis. Odemedim. ODEMEYECEMDE. Ne zaman adam gibi uygun makul bir degere indirirler o zaman oderim dort gozle borcun finans kuruluslarina satilmasini bekliyorum. Diyecegim o ki itiraz hakkiniz bitmis ancak yanlis hatirlamiyorsam borcun bir harci var dava acabiliyorsunuz hala itiraz hakkiniz var ancak dava acmaniz gerekmektedir.

 27. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar icra memurunun takdir yetkisi ev eşyalarında sadece haczine izin verilen altın, gümüş, değerli evrak, para, antika ve aynı işi gören eşyalar var ise bunların fazlalıları içindir.

  Bunlar dışında ki tüm eşyaların haczi yasaklanmıştır ve takdir yetkisi bulunmamaktadır.

  Ayrı maddeler var, örneğin kişiye ait olan ev, sermayesinden ziyade bedeni çalıştırmasını gerektiren alet edavatı diyelim. Bunlarda ise bu evin veya malzemelerin değeri yüksek ise yani daha düşük fiyata alınabilirliği var ise (bilirkişi tayin ederler ve o sonuçlar) bunu haciz ederek size daha düşük fiyatla alabileceğiniz ev veya alet edavat parasını teslim ederler.

  3.cü kişilere ait eşyanız var ise yeni kanuna göre yine haciz edilebilir ancak muhafaza edilemez. Bunları yediemin olarak almanızda fayda var çünkü alacaklı 7 gün içinde dava açmak zorunda ki büyük ihtimalle kaybedeceği için haciz düşecektir.

  Eski kanuna göre 3. kişilere ait eşyaları yazamazlar bile Anayasa mahkemesi bu maddeyi iptal etti. Yani eski kanunu yok.

  Bunlar dışında haksız olarak bir eşyanızın yazıldığını düşünüyorsanız icra memuru yeni yasa ile birlikte artık bunları sebepleri ile birlikte tutanak tutmak zorunda.

  Aski halde kesinlikle savcılığa suç duyurusunda bulunun. Zaten itiraz edin bunu kazanırsın ekstra olarak memur için yetkisini kötü kullanmaktan dolayı avukat için ise memurun yetkisini kötüye kullanmaya sebebiyet verdiğinden dolayı suç duyurusunda bulunun.

  • umut dedi ki:

   Teşekkürler.Çok açıklayıcı olmuş. Tüm arkadaşlar buradan okuyu bılgı edınebılırler

  • Gülsüm dedi ki:

   Bugün evimden eşya kaldırdılar arkadaşlar yasa yeni dosyalar içinmiş birde LCD tv lüzumlu eşya değilmiş

   • Vatandaş dedi ki:

    Gülsüm hanım yapıyorlar avukatların şu an yarısı düzgün davranırken diğer yarısı farklı davranıyor. Zaman kaybetmeden itiraz dilekçenizi hazırlayıp vermenizde fayda var.Bu eski yeni icra takibi olayını şu an herkes farklı yorumluyor.

    • demet dedi ki:

     iyi de ne anladık bu işten! eskiden farkı ne! herkes kafasına göre davranmaya devam mı edecek?

     • Vatandaş dedi ki:

      Demet hanım bu tamamen kanunun açıkcak yorumlanarak bildirilmemesinden kaynaklanıyor. Bu konu ile ilgili büyük ihtimal ile kanunlar genel müdürlüğü icra dairelerine bir açıklama yazacaklarını umuyorum ancak itirazlar devam ederse en azından bir yargıtay kararı ile kesinleşebilir.

   • umut dedi ki:

    aşagıdada arkadaşlar belirtmiş ne yapmanız gerektıgını,

    • umut dedi ki:

     Aslında davranma yetkılerı yok,neye istinaden bilinmez kendılerını rıske atıyorlar.TV. marka ayırtetmeksızın TV dir.

   • Vatandaş dedi ki:

    Birde LCD tv eski kanuna göre diyorsa öyle yorumlanıyordu, ancak yeni kanunda luzumlu eşya ayırma yetkileri yok. Haciz edilebileceklerin listesi zaten belirtilmiş.

   • şükran dedi ki:

    gülsüm hanım hemen dilekçe ile itirazınızı yapın yeni yasada aşya kaldırmanın gerekçesini icra memuru yazmak zorunda neye istinaden hangi gerekçeye dayalı yapmış.yasaklanan eşyaların kaldırılmasına itiraz edin.konuyu hem baroya hem savcılığa bildirin konuyu takipleyin.şikayet etmezseniz yaptıkları onların yanına kar kalır.hakkınızı savunun.

 28. okan dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar benim eşyalarım daha önce yazıldı ve bana yediemin olarak bırakıldı. Sözlü olarak anlaşıp taksitle ödeme yapıyorum. Şimdi yeni yasa bana vurmuyor değil mi? Eğer öyle ise yedieminlik ten istifa etsem memurların tekrar muhafaza altına alması gerekir değil mi? Böyle olunca da yeni yasa geçerli olur değil mi?

  • Vatandaş dedi ki:

   Yedieminlikten vazgeçersen eşyaları muhafaza altına almak zorundalar. Eğer almazlar ise kaybederler. Eğer ödemelerinde bir problem yok ise hiç karıştırma çünkü %50 %50 eşyaların gidebilirde kalabilirde.

   • okan dedi ki:

    Ödemelerde sıkıntılıyım. Birisi var haber vermeden kafasına göre arada çıkıp çıkıp geliyor. Yeni bir muhafaza işlemi olacağı için yeni yasadan faydalanamaz mıyım?

    • Vatandaş dedi ki:

     Yeni muhafaza için olabilirde eşyaların zaten hacizli. Yani istedikleri zaman alabilirler eğer yeddieminlikten feragat edersen ilk haczi koyan eşyalarını almak zorunda o yüzden söyledim. İkinciye zaten kalmayabilir.

     • okan dedi ki:

      Teşekkür ederim başka yorumlayacak kimse yokmu benim durumumu?

 29. ahmet dedi ki:

  Birde arkadaslar yemin ederim 3 gündür susmayan telefonum

  Bugun bir kere bile çalmadı henüz……………

 30. Anonim dedi ki:

  Arkadaslar yasa cok acik yasa hariocinde islem uapmaya kalkan icra memuru olursa cumhuriyet savciligina suc duyurusunda bulunun gorevi kotuye kullanmak sucundan bu suc idari ceza sucu deigildir

  • murat mert dedi ki:

   herkese selamlar…biraz evvel kendi avukatımla konuştum..dediki bugün bir tane kıraathaneye icraya gittim…icra memuru bana dediki boçluya çaktırmadan benim artık icra yapıp mal kaldırma yetkim yok dedi ona göre işlem yap dedi..bende boçluya çaktırma taahhüt alalım dedim memura dedi sonra gittik dedi adam taahhüt vermedi dedi hiç bir şey yapamadık artık icra işi bitti gerçekten dedi bu olay bugün yaşanmış olaydır…

   herkese duyurulur aman oyuna gelmeyin iş bitttiii sevgi ve saygılarımla Murat MERT

 31. izmirfm dedi ki:

  sargoz yada arkadaşlar
  bilen biri varmı gıcıklık değilmi bu saatten sonra biz bu avukatlara tavır alalım
  diyelim icraya geldi avukat ve icra memuru
  avukatı eve almama hakkımız varmı sadece icra memuru girse?
  YORUM YAPARMISINIZ

 32. ahmet dedi ki:

  Ya birkaç sorum olacak bilen cevap verebilirmi rica etsem….

  1 – Geldiler kapıya İcra memuruna buyrun beyefendi siz göreviniz yapabilirsiniz deyip avukat
  yamağına sen benim mülküme giremezsin diyebilirmiyiz?
  2 – Gittiler poliste geldiler mesela Polis gözetiminde icra memuruna tutanak tutturup resmi gazetede
  yazanı aynen yazdırıp siz görevinizi kötüye kullanıyorsunuz. Sizin Lavukatın ve Polis in hakkında
  Hem cumhuriyet savcığına şikayet edeceğim hemde maddi ve manevi tazminat davası
  acacağımızı açıkca yazdırsak tutanağa ( yazdırabilirmiyiz ??? )
  3 – Bunlarla ilgili elinde kanun maddesi olan örnek uygulaması olan varmı?????

  • ahmet dedi ki:

   cevap verecek yokmu

  • şükran dedi ki:

   ahmet bey 1.polis çağırmadan ben icra memuru ve avukati evime kabul etmiyorum elbette onlarda polsi alıp geliyor.önce polis memurunun adını ve soyadını nerde görev yaptığı öğreniyorum.ardından avukat işlem için devreye girmek istediğinde bu usule ugun değil tüm kararı icra memuru verir.avukatla çok polemiğe girmiyorum icra memuru ile muhatap oluyorum.polis tarafsız kalmak zorundadır.olaya müdahil değildir.onu çağırmamın nedeni avukatla veya icra memuru ile çıkabilecek herhangibir arbede sözlü veya fiziksel olabilir örneklerini başkalarında gördüm.polisi mahkeme açmam gerekirse onu bu konuşmalara olaya şahit yapmak.zaten eve girer girmez gelenlerin yanında herhahgi bir durum oluşursa şahitlik yaparmısın diye soruyorum çoğu zaman evet cevabını alırım.tarafsız birinin bulunması her zaman iyi oluyor.bu yasa çıktı icra memurlarının çok dikkat etmesi lazım başlarına çok dert açılacak gibi görünüyor.akıllı bir icra memuru avukatın gazına gelmez.gelirse kendileri devlet memurudur.ciddi sıkıntı yaşarlar.tercih kendilerinin.

 33. iast dedi ki:

  ne zaman yasa yürürlüğe girecek? o zamana kadar sanırım her şey eskisi gibi olacak? inş yanılıyormuşumdur.

 34. Serhat dedi ki:

  Allah Kmsenin Başına Vermesin Diyorm :S

 35. Vatandaş dedi ki:

  Sayın Av. Bülent yasayı karşılaştırma kapasitesine sahip olduğunuzu düşünerek şunu belirteyim. Yasa gayet açık. Altın , değerli evrak, antika, gümüş , para, aynı eşyanın birden fazla olması durumunda bu fazlalıklar haciz edilebilir ve geri kalan dikkatinizi çekerim “her türlü” eşya haciz edilmez diye bir kanun var. Kısacası yasa haciz edilemeyecekleri değil haciz edilebilecekleri saymış ve bunun dışındaki her türlü eşyanın haczini yasaklamış.

  Eski kanunda bulunan pek lüzumlu eşyalar haciz edilebilir demiyor kafa basmıştır sanırım buraya kadar.

  Gelelim memurun takdir yetkisine. Bunun bir sınırlandırması var. Bu sınırlandırma yukarıda haciz edilebilir olarak yasada belirtilenler için kullanmasıdır. Yoksa yasaca yasaklanmış olan bir şeyde memur takdir yetkisini kullanamaz o zaman maaşlarında tümüne haciz koysun madem takdir yetkisi var.

  Arkadaşlar bu tip insanlara ödün vermeyin. Haciz memuru ihtilafa düştüğünde sebebi ile birlikte haciz tutanağı tutmak zorunda, direk yetkilerini kötü kullanmaktan savcılığa suç duyurusunda bulunun. Yani sadece eşyayı kurtarmak için değil aynı zamanda yaptıklarının cezalarınıda çekmeliler direk yasaya karşı gelmek neymiş görsünler.

  • Vatandaş dedi ki:

   Kendi menfaatleri için yetkilerini kötü amaçla kullanmak yanlış bilmiyorsam caza hukukunada girer bu sebeple haczin kaldırılması ile ilgili dilekçe dışında ayrıca savcılığa yetkinin kötü kullanılması için suç duyurusunda bulunun. Bunlar konuşsunlar dursunlar anca konuşurlar.

  • Av. Bülent dedi ki:

   Çok korktuk:)

   • Vatandaş dedi ki:

    Korkup korkmaman tınımda değil unutmaki kimse de senden korkmuyor 🙂

   • bir bilen dedi ki:

    artık bırakın su yamyamlıgı bende 30 senelik avukatım insanlara borçlarını ödemek için süreler verin ne yani egonuzmu tatmin oluyor iki kanepe bi televizyonla madurla dolandırıcıyı artık ayırmasını bilin lütfen

    • demet dedi ki:

     Ağzınıza sağlık, Allah sizin gibi avukatlardan razı olsun. Sanırım bulutlar dağılana kadar eşyasız yaşamaya devam edeceğiz 😦

   • şükran dedi ki:

    sayın avukat bülent bey bizler sizlerden nasıl korkmuyorsak elbette sizde bizden korkmazsınız.isteğimiz şudur.herkez yasaya uysun kitaba uymak önemlidir.kitabına uydurmak değil.yasa ne emrediyorsa ona uyulacak.eskiden iletişim yaygın değildi bildiğiniz gibi şu an en küçük bir haber bilgi açıklama anında bilgi sahibi olmamız için yeterlidir.bu insanlar sizin düşmanınız değil ki gerektiğinde sitemize yazın yazan saygıdeğer avukatlarımız var.sizlerde bizlere bazı konularda cephe almak yerine yardımcı olsanız ne kaybınız olurki hukuk ve adalet herkeze lazım .yasa farklı şeydir bilinenin herkeze ilanıdır tescilidir.ancak hukuk bu işlerin hangi şartlarda hangi insani değerlerle hangi vicdanla yerine getirileceğinin uygulamasıdır.hukuk okuyan herkez bunu bilir.bizlere takıldığımız noktalarda yol gösterin birşey kaybetmezsiniz inanın.hayat sadece çok kazanmak değildir zaman içinde sizde bu söylediğime hak verirsiniz.yardımlarırnızı bekleriz.

  • umut dedi ki:

   Bu tür kişiler bizim sitemize girerek,bizlere yoklama çekiyorlar.Burdaki çoğu kişinin moralini bozarak buradan piskolojık savaşa başladılar.Bunların söylediklerini duymazdan gelin.Manasız sorular ve yorumlardan uzakdurun.
   Sayın Vatandaşında dediği gibi.
   Yasa çok açık.
   Siz haklarınızı ve görevlerinizi bilin yeter.

   • demet dedi ki:

    Adam birkaç saat önce icraya gideceğim diyordu, aradan birkaç saat geçmedi arabadayım haciz yaptım dedi. Şimdi burada laf ebeliği yapıyor. Biz bu işleri epey iyi öğrendik artık. Haciz işlemi için koşuşturman gerek memur bulman vs. keza sonrasındaki işlemler için de öyle. Ama maşallah sen buradan çıkmıyorsun. Dostum şu bahsettiğin haczi sanal olarak filan mı yaptın acaba? Ya da rüyanda filan mı yaptın… Ne ara yaptın geldin. Anlam veremedik..

    • umut dedi ki:

     Demet Hanım, demekki süper yetenekleri varmış.Acaba haciz arabasında degilde manav arabasının üzerinde olmasın.

     • demet dedi ki:

      kuyruk acısı kötü..

      • umut dedi ki:

       Tabiki hepsi için sölenemez.Hepimizinsanız dürüstce görevini yapan ve kanunlar çerçevesinde hareket eten tüm Avukat arkadaşlara teşekküreder. Kanunların dışına çıkıp insanlara zulmeden diger Avukat arkadaşlarada Allah yaptıklarınızın aynısını sizlerede göstersin. derim

       • demet dedi ki:

        ben şuan bu acıyla burada cirit atıp moral bozmak isteyen şahıs için yazmıştım.”ve aynı zihniyettekiler için”

  • bülent demircan dedi ki:

   selan benimde sorum olacak.bu gün içra müdürü diyorki artık takdir bende beyaz eşyayı alamazsam halı,kilim,uydu alıcısı,pedeyi alırım diyor olabilirmi.lcd televizyonu alırım diyor,5000 tl,lik buzdolabı varsa alırım diyor nedeni lüks imiş daha ucuzuyla idareedersin diyor

   • demet dedi ki:

    bayan olmasam çok güzel bir cevabım var da şu halı meselesine :)))

    • umut dedi ki:

     Bir icra müdüründen böyle sözler, desenıze kampanya var LCD 800TL verıyorlar. sayacakları rakam 200tl bıle degıl.Halıyla perdeyle borcunuzu ne güzel öderya.
     Yasada Lüks diye ayırt etmıyor.Şimdi ki yasa haciz edilebilecekleri sayıyor. icra memurunun takdirinde olanda sadece haciz edilebilecekler (Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler ). Çünkü yeni yasa maddede sayılan haciz edilebilecek eşyalar dışında tüm eşyaların haczini yasaklıyor

   • Vatandaş dedi ki:

    Hayır takdir yetkisini 16. madde de sadece haciz edilebilecekler için kullanabilir ki bunlar sınırlıdır. Bahsettiği değeri yüksek olan şeyler başka maddelerdir ev bedeni faaliyetine dayanan araçları cihazları bunlarla daha düşük fiyata alınabilir var ise alabilir ancak dolap pahalı diye alamaz yani evinden iğne bile alsa sorumluluk alır ve suç duyurusunda bulunursun.

 36. CONNECT dedi ki:

  SAYIN SARGOZ BİR ÖNCEKİ YORUM SAYFAMIZDA VARDI TAAHHÜT MAĞDURU KARDEŞLERİMİZİN BAŞLATTIĞI İMZA KAMPANYASININ LİNKİ TEKRAR VEREBİLİRSEK BU KARDEŞLERİMİZE DESTEK OLMAMIZ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ SAYGILAR

  http://imzakampanyam.com/suclu-degil-borcluyuz-imza-kampanyasi

  ARKADAŞLAR BU SAYFADA NE KADAR ÇOK İMZA OLURSA O DERECE YARARI OLACAK MAĞDUR KARDEŞLERİMİZE BU KARDEŞLERİMİZ VE AİLELERİ ÇOCUKLARI İÇİN DAHA ÇOK İMZA LÜTFEN EŞE DOSTA DUYURALIM
  SAYGILAR

 37. mustafa dedi ki:

  avukatı kendim aradım ödeme yapacagım die beni dinlemeden ilk söylediği hacize geleceğim oldu duyunca ödeme yapacagimi tahahut istedi halbuki ben alacaklı şahısla anlaştım avukatın haberi yokken ödeme yapıyorum avukatın alacağı kendi parasını en son verelim die düşünüyoruz sanırım avukatta kendi parası için tahahüt istiyor haciz yapacagim demesi komplo sanırım

  • CONNECT dedi ki:

   ALACAKLIYA YAPTIĞIN ÖDEME İÇİN YAZI ALIYORMUSUN KARDEŞİM ADAM İNKAR ETMESİN SONRA ÖDEMELERİNİ

   • demet dedi ki:

    evet okuduğumda aynı şey benim de aklıma geldi. dünyanın türlü halleri var.

  • Vatandaş dedi ki:

   Alacaklı ile anlaşıyorsan avukatın parasıda dahil anlaşmaya çalış. Sonuçta avukatı alacaklının çekmesi gerekmiyor mu?

  • savasch dedi ki:

   Avukat ve icra memuru geldi. Memura evdeki eşyalarının evsahibimin olduğunu söyledim ve kontratla ona ilişik eşya listemizi gösterdim. Buna rağmen buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinasını yazdı gitti. Memur, Avukata sordu bu eşyaların evsahibinin oldugunu belirtelim mi diye. Kadın gerek yok dedi. Bana bir kağıt vs vermediler. Sadece eşyalar için beni yedd -i emin tayin etti.. Ama avukat durumun farkında. Siz nasıl olsa itiraz dilekçesi verirsiniz.. dedi.

   • CONNECT dedi ki:

    İTİRAZ SÜRESİNİ GEÇİRMEYİN

   • demet dedi ki:

    bu bugün mü oldu?

    • savasch dedi ki:

     Yarım saat evvel oldu geldikleri. Yarın sabah ilk işim Adliyeye gidip itiraz dilekçesi vermek. Eşyaların evsahibine ait olduğunu beyan etmeme rağmen yazdı sayın memur.

   • Vatandaş dedi ki:

    Belirtmek zoruda. Kardeş vakit kaybetme direk itiraz et. Hazır gitmişken bu avukat ve icra memurları hakkında mutlaka savclığıa suç duyurusunda bulun.

    Öncelikle elinde eşyaların ev sahibine ait olduğuna dair delil varken 3.kişi eşyaları muhafaza altına alamazlar ve 7 gün içinde alacaklı bunu ispat etmek için dava açmalıdır. Ancak icra memuru bunu belirtmeyerek durumu sizin aleyhinize çevirmiş ve yetkisini kötü kullanmıştır.

    Son olarak yeni yasaya göre zaten bunları yazamaz ve yine yetkilerini kötü kullanmıştır.

    Kesinlikle bu ikisi hakkında suç duyurusunda bulun. Prim vermeyin arkadaşlar hem eşyalarında ki haciz kalkacak hemde bunlar ceza yiyecekler bunu mutlaka hepimiz için yapmalısın.

   • Vatandaş dedi ki:

    He sana derse eski kanuna göre yaptık, Anayasa mahkemesi 3. kişilere ait olan eşyaların haczini bile yasakladı. Yani o zaman yazamazlar bile. Yine sen kazanırsın her türlü mutlaka suç duyurusunda bulun.

    • umut dedi ki:

     Sayın Vatandaş imzalıdıgı herhangıbır evrak varmıymış?

     • Vatandaş dedi ki:

      İmza atıp atmaması önemli değil. Sanırım yedieminlik için imza atmış arkadaş. Ancak burada eski kanuna görede yeni kanuna görede yaptıkları yetkilerini kötüye kullanmak. Hangisini seçerse seçsin o icra memurununda avukatında ceza yememesi için savunacakları hiçbirşey yok.

    • savasch dedi ki:

     Aslına bakarsanız özellikle fazla ses çıkarmadım. Yarın sabah ilk işim o ikiliye iyi bir ders vermek. Bizler bilinçliyiz ve zor durumları aşmayı biliyoruz. Ama ya garibanlar? İnternetin getirdiği kolaylıklardan ve birbirine destek veren, bilgi paylaşan gruplardan bihaberler?? İşte o nedenle yarın sabah yapacağım itiraz, kanemicilere bundan sonra kanundışı tavırlarınıdan kaçınmalarını sağlayacak büyük bir ders olacak.

     • savasch dedi ki:

      Sadece 3. şahsa ait olan eşyaları bana emanet ettiklerini gösteren bir belge imzaladım. Yarın o ikili için zor bir gün olacak.

      • umut dedi ki:

       Dosyanızda o belgeyi görebilirsiniz.Öncelikle dosyanıza bakın ve ardından Sayın vatandaşın dedıgı gıbı ıtırazınızı gerçekleştırın

      • Vatandaş dedi ki:

       Kesinlikle ayrı olarak suç duyurusunda bulun. Yeni kanuna göre bu eşyalar lüzumlu olduğu için yazamazlar. Eski kanuna göre ise zaten Anayasa Mahkemesi iptal ettiği için 3.cü kişilere ait olan eşyaları hiç yazamazlar. Her halukarda suç işlemişler. Burunlarından gelir inşallah.

      • Vatandaş dedi ki:

       Yahu yazmaları çok saçma olmuş 🙂

       Şimdi hakime deseki ben kanundan önce açmıştım eski kanunlar geçerli, peki eski kanun nerde Anayasa mahkemesi 3. kişilere ait malların haczini iptal etti 🙂 Yani burada memur avukata bile sorması ayrı bir saçma avukata danışamaz bu konuda.

       Yok deseki ben yeni kanuna göre haciz yaptım alacaklı 7 gün içinde dava açacak, tamam da yeni kanuna göre de zaten bunlar luzumlu eşya ve haczi yasaklandı.

       Yani avukatın yada icra memurunun beyni nerde merak ediyorum.

   • bir bilen dedi ki:

    bir alacaklıya bi şey sorması kanunun dışında yani alacaklının muavakatı kalktı iki alacaklı 7 gün içerisinde istikak davası açmak zorunda üç sana yedi emin bırakmaları kanuna aykırı üçüncü sahış yani ev sahibine bırakabilirler sen hemen yeni yasanın 20 maddesine göre gt savcılıga görevi kötüye kullanmaktan şikayette bulun bak el mi yaman beymi

  • şükran dedi ki:

   avukatlar önce kendi parasını alır sonra dosya parası ve faiz en son ana para çoğu zaman alacaklı ne olduğunu bile anlamaz bekler durur.

 38. ahmet dedi ki:

  Evet en mantıklısı zamanı beklemek ve 3-5 gün içinde her şey oturur. Bakalım ne olacak.
  Bu arada canı yananlar olabilir. Kader diyeceğiz. Ama bilinçli bir şekilde konuşmak lazım. Gelenlerle

  Ya birde eve avukatı almasak başımız ağrırmı????

  • karbeyazçocuk dedi ki:

   Sevgili arkadaşlar abiler ablalar merhaba benim yaşadıklarım ve hala yaşıyo olduklarım biraz farklı ben dolandırıldım hemde 18 yaşında üzerime şirket kuruldu.ben annemle yaşıyan bi genç kızdım yaşamak için çalışmaya ihtiyacımız vardı liseden mezun olduktan sonra çalışmaya başladım önümde hangi iş olduysa yaptık sekter temizlik pazara bile çıktım sonunda büyük bi firmada muhasebe bölüne stajiyer gibi başladım 1 1,5 yıl aradan snra çok iyi bi muhasebeci oldum sonra ordan ayrıldım yine bi firmada muhasebeci olarak başladım ama sonrası hayatımız en kötü günleri yeniden başladı benim btün derdim annem ve kardeşimdi ama hayat o kadar acımasız ki benim en zayıf anımda buldu ve beni yakaladı neyse ablalarım sonra bu patronum battı ve bana üzerime şirket açıp hemen toparlanıp geri alıcağını söledi kabul etmedim ama annem al kızım ekmegini çok yedik bişey olmaz dedi ii dedim aldım.gerisi malum zaten şimdi üzerimde resen terk olmuş bi şirket 5 tane çek bide kredi kartı var bağkur ssk borcum yok o zman otomatik değilmiş ve astım hastasıyım bu olaylardan sonra hem kaçak yaşamak zorunda kaldım hemde ssk sız ilaçlarımı almaya gücümüz yetmiyodu sonrasında evlendim şimdi ise 24 yaşındayım mutlu bi evim var ama hiç kendi huzurum yok hayatta herşeyden korkar oldum polislerin beni götürmesinden hapse girmekten hergün ağlamaktan o kadar yoruldum ki ama olsun bunlarda biticek biliyorum şimdi 4 aylık ssk var korkmuyrum artık.SADECE ŞUNU ÇOK İİ BİLİYORUM ALLAHIM YÜCE MAVLAM HER ZAMAN DOĞRUNUN YANIDA BEN HİÇ KİMSEYİ ZARAR VERMEDİM VE BÜTÜN MAHKEMELERDE LEHİME SONUÇLANDI BENİMDE TAHATÜT VARDI AMA HAKİM DÜŞÜRDÜ.he bu arada allah binlerce kere razı olsun bi avukat abim oldu beni kızı gibi çok seviyo benden 1 lira almadan bütün işleri yapıyo bu siteyi kuran bilgilerini paylaşan herkesten allah razı olsun teşekür ederim.

 39. umut dedi ki:

  Değerli Arkadaşlar, dışarıda daha bu kanunun resmı gazete yayınlandıgından çoğu kişinin haberi bile yok.(icra dairesinde çalışan olabilir,öğretmen olabilir,vs.) çoğu içeriğini bile okumamışdır.Şuanda herkez bir şeyler söyleyebilir.Fakat uygulama Yasalaşdıgıiçin belli.
  Bu gün yaşananlara bakalım yani haciz için eve gelinenleri. bu sitede bilen 2-3 kişinn evine bugün gelinmiş ve yeni yasa uygulanmış.

  • Av. Bülent dedi ki:

   Ben su an haciz arabasindayim ve maalesef muhafaza işlemi yapmak zorunda kaldım

   • demet dedi ki:

    bence sen yalancının birisin 🙂

   • CONNECT dedi ki:

    BENDE BU KARGALAR KİME GÜLÜYOR
    DİYORDUM DEMİNDEN BERİ

    • demet dedi ki:

     Sevgili connect, başka bir meziyeti olmayan bu arkadaşımız şuan işsiz kaldığı için burada vakit geçiriyor. Düşünsenize, adamcağızın bildiği tek şey yasal olarak artık yasak. Başka bir becerisi de yok. Ne yapacak. Bırakalım takılsın. Sıkılır gider.. Belki bir marangozun yanına filan girer de gerçek bir meslek edinir. O zamana kadar bırakalım yayılsın buralarda.

     • Av. Bülent dedi ki:

      Neyse arkadaslar saygı çerçevesinde yorum yapmaya çalışıyordum aslında farkında olmadan size de yardımcı oluyordum . İik 82 ile yeni yasanin 16. Maddesi arasinda fark gormuyorum.ama son yorumum bu. Allah borçlarınızı ödemede kolaylık versin. İyi gunler

      • demet dedi ki:

       İyi günler, çekilebilirsin..

      • CONNECT dedi ki:

       ALLAH TEALA HERKEZE HAYIRLI HELAL ÇOLUK ÇOCUĞUYLA GÖNÜL RAHATLIĞI İLE YİYEBİLECEĞİ KAZANÇLAR VERSİN

      • okan dedi ki:

       çekilmesin dıttırsın gitulan lavukt

   • umut dedi ki:

    ozaman siz kanunlarımıza uymuyor karşı geliyor durumundasınız,Allah size kolaylık versin

   • ÖZADANALI dedi ki:

    SEN HANGİ AVUKATIN YANINDA ÇALIŞIYORSUN?

 40. ahmetcelikmuh@hotmail.com dedi ki:

  Ya kusura bakmayın Anonim diye çıkmış adım.

  Sabah 11 de taahhüt davam vardı onun için gitmiştim adliyeye bilenler bilir dün gece anlatmıştım.

  hakim Eylülün sonuna attı.

  Vaktim vardı girdim bir icra dairesine aşağıda anlattığım olay yaşandı.

  Birde konuşmalar sonunda saygıdeğer müdürümüz önünteki masa takımının icinden 3-4 sayfa birşey çıkardı kanun bizdede var diye…….

  Eğer bu acımasız icra lavukatları böyle bir memurun görevlendireceği bir memurla çıkar gelirse yemin ederim işimiz zor.

  Sonunda ben çıkarken arkamdan ‘Senin eve ben gelsem varya diyordu’ Yeminle Allah Şahit.

  • umut dedi ki:

   Buyursunlar,kapımız herkeze açık

  • CONNECT dedi ki:

   ADAM SENLE GEYİK YAPMIŞ KARDEŞİM
   SEN NEYİ KİME SORUYORSUN
   KANUNU ONAYLAYAN MECLİS
   İMZALAYAN CUMHURBAŞKANI
   YAYINLAYAN RESMİ GAZETE
   BUNLARI ÇİĞNEYİP KEYFİ HEREKET EDEBİLECEK PELVAN VARSA SONUÇLARINADA KATLANIR DAHA YENİ 49 TANESİ YAKALANDI CANLI ÖRNEK
   RAHAT OLUNUZ BU İŞ BİT MİŞ TİİİRRRR

 41. Balıkcı dedi ki:

  Bugün eve geldiler. Ricayla içeriye şöyle bir göz atıp, evde değerli eşya yoktur diye tutanak tuttular.
  Avukatınızla görüşüp borcunuzu çözersiniz diyip 5 dk sonra gittiler. Herkes rahat olsun. Artık bizlerde iyi niyetli olarak borçları ödemek için çalışmalıyız. Borçlularında ” insan” olduklarını hatırlatan bir yasa oldu.

 42. mustafa dedi ki:

  benim icra memuru bir yakınım haciz bitti dedi yalnız yasadan önce icra başlamışsa o farklı dedi henüz o da bilmiyor haber verecek bekliyorum

  • umut dedi ki:

   Şuan için daha erken,onlar bızler kadar takıp etmemişlerdir.buradaki borçlu arkadaşlar hersanıye adım adım takıp ettıler,araştırdılar.Sayın Bakanımıza TV soruldu .Kısaca yasa açık Sayın Bakanımızında söylediği gibi.Artık Eşya Haczı olmayacak.

 43. umut dedi ki:

  Arkadaşlar,
  Az önce tanıdık birinin evine Hacze gelinmiş,Borçlu ile görüşüldükden sonra ayrılmışlar.Kendileri yeni yasanın çıktıgını,artık haciz olmayacagını belirtmişler ve bizim amacımız haciz degıl sizlere yardımcı olarak borcunuzu ödeyebılmenızdır diyerek konuztuktan sonra ayrılmıslar.toplam 10 dk faan kalmıslar

 44. Anonim dedi ki:

  adliyeden geliyorum icra müdürüyle görüştüm….

  • demet dedi ki:

   ve?

  • Bahattin dedi ki:

   sonuç?

  • Bahattin dedi ki:

   çok olumlu bir başlangıç olmadı sanki….

  • Anonim dedi ki:

   Sanki memur değil lavukatların başı adam….

   Resmi gazeteyi koydum önüne 16.maddeyi okuduk beraber.
   Adamın anladığı şu….

   Evde iki aynı eşyadan 2 tane varsa birini alırım.
   Televizyon luzumlu eşya değil alırım.
   Çocukların bilgisayarı luzumlu eşya değil alırım.
   Kış ayıysa buzdolabı luzumlu eşya değil alırım.

   Taktir tamamen bizde. Gerekirke hepsini alırım. Sen gidersin dava acarsın eşyaların iadesi için.

   Yemin ederim adamın bogazına sarılcaktım. Odanın kapısı acıktı. içerdede icra avukatları dosyalara bir takım evraklar felan takıyorlardı. herkez işi gücü bıraktı. Bizi izlemeye dinlemeye başladı.

   Tabi baştaki benim ‘Şimdi avukat bu maddeye karşı gelip eşyayı kaldırabilirmi’ sorum üzerine biraz memur kendini öne çıkarmak istedi herhalde….

   Ama sonuç olarak iş maaşını bizim ödediğimiz herhangi bir cebine 5 lira girmeyecek adam (girer girmez bilinmez) adamların eline kaldık.

   Ancak bir ailenin eşyası kaldırılır ve dava acar ve davayı kazanır elimizde kapıgibi şu eşya luzumlu şu eşya luzumsuz diye bir mahkeme kararı olur o zaman rahat ederiz diye düşünüyorum…..

   • Anonim dedi ki:

    anlattım……….

   • umut dedi ki:

    Sayın Ananim,
    sakin olun,sanırım size göz dağı vermiş,ellerinden geleni yapsınlar.kanunların üstünde değiller.ayrıca kendılerı esyaları lüzumlu yada lüzumsuz dıye ayırtedemezler.kanunda ev eşyaları ayırt edılmeksızın lüzümlü görülmüş ve sadece aynı amaçla kullanılan esyada 2 tanesi olması durumunda hsadece o esyaya hacız uygulanır (Altın,antıka,vs.hariç)

   • Anonim dedi ki:

    anlattım….. olaya memur şöyle bakıyor. olay yorum olayı diyor.

    dedim o zaman başbakan adalet bakanı niye televizyonda bas bas bağırdı.

    adalet bakanı ağzından bir laf kaçırdı buzdolabı haciz olmayacak diye basın üstüne gittide gitti olayı çok büyüttüler diyor haspam.

    • umut dedi ki:

     Şöyle yapın alacaklı olun,bir Avukata gidin ve deyinki A şahsının bana borcu var bunlarda senet ödeyemedi dosya acmak ıstıyorum ve evındekı herşeyı kaldıralım aylıgı varsa haczedelım deyın bakalım alacagınız cevap ne olacak.

   • Kızgın dedi ki:

    İcra işini sürekli yapan avukatların sürekli çalıştığı karşılıklı kıyaklar yaptıkları icra memurları ve müdürleri her yerde var,bu memurların kendi nakliye şirketleri bile var bazı yerlerde,sonuçta bu iş bu adamlar için bir gelir kapısı İDİ.Umarım süratli bir şekilde uygulama düzene alınır ki çok daha büyük tartışmaların önü alınır.Bu yasa ortadayken mal kaldıracağım diye uğraşacak olan Avukat,Memur ikilileri başlarına çok iş alırlar.

    • CONNECT dedi ki:

     EVET GEÇENLERDE 40 TANESİ TUTUKLANDI BİLİYORSUNUZ BUNLARIN
     TAMDA 40 HARAMİ BENZETMESİNE UYGUN AKILLANMAZLARSA SONUÇ ORTADA

   • Av. Bülent dedi ki:

    Arkadaslar herkes eski icra iflas kanunu 83. Madde ile yeni yasanın 16. Maddesini karşılaştırsın cok fark var mı onu konuşalım bence.

    • demet dedi ki:

     sen bence “arkadaşlarınla” tartış bu konuyu..

    • umut dedi ki:

     tartışın kolaygelsin

    • CONNECT dedi ki:

     BÜLENT KARDEŞ
     ORTAOKULDA İKEN BİZ MÜNAZARA YAPARDIK CİVCİV Mİ YUMURTADAN YUMURTA MI CİVCİVDEN DİYE ÇOK FAYDALI BİRŞEY SİZDE İCRA AVKATLARI BUNU TARTIŞIN BENCEDE ÇOK YARARLI BİR SPOR

   • Vatandaş dedi ki:

    Dostum tv ve bilgisayarı alamazlar. Yasa hacizedilecekleri saymış eski yasada pek lüzumlu eşyalar dışında bütün eşyalar haciz edilebiliyordu ve icra memurunun takdirindeydi.

    Şimdi ki yasa ise haciz edilebilecekleri sayıyor sadece ve icra memurunun takdirinde olanda sadece haciz edilebilecekler. Çünkü yeni yasa maddede sayılan haciz edilebilecek eşyalar dışında tüm eşyaların haczini yasaklıyor. Bunda ihtilafa düşecek yada icra memurlarının ne dediklerinin bir önemi yok. Yaparlarsa tutanak tutmak zorundalar bunu kesinlikle yaptırın sonrada gidip icra memurunu ve avukatı yetkilerini kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunun. Bunları bir memurun göze alabileceğini sanmıyorum

  • Anonim dedi ki:

   ne dediler yaaa çatlatma insanı

  • Anonim dedi ki:

   anlatır mısınız herkes merak ediyor?

 45. Ayşe dedi ki:

  Arkadaşlar bende bugün ilk uygulamayı görmek isterdim ,hala inanamadığım için ,inanamakta zorluk çekiyorum ,denecek çük şey var ama burda denmiyo ama sudan çıkmış balık gbi olacakları kesin merak ettiğim memurlara herhangi bi eğitim falan gönderilmedi hemen nasıl uygulamayı tatbik edecekler demekki istenildiği zaman oluyomuş

 46. izmirfm dedi ki:

  sargoz yada arkadaşlar
  bilen biri varmı gıcıklık değilmi bu saatten sonra biz bu avukatlara tavır alalım
  diyelim icraya geldi avukat ve icra memuru
  avukatı eve almama hakkımız varmı sadece icra memuru girse?

  • Bahattin dedi ki:

   Şu geçici 10. maddeyi birisi açıklığa kavuşturamaz mı?

   • umut dedi ki:

    Sayın Bahattin,
    Tv kanallarının bazılarını takıp edersenız orada 3.yargı paketı ıle ılgılı konuyu aydınlatıyorlar.geçici 10. madde Yasa yürürlüğe girmeden önce yapılan haciz işlemleri için eski prosödür geçerli olacak.yanı depodakı alınmıs esyalarınız. Yasa yürürlüğe girdiğinden itibaren uygulama yenı yasaya göre olacakdır.Ev esyası haczı uygulanmayacakdır.Bu yasadkı amaç şimdiye kadar yaşanan bu acı verıcı olayların(ev haczi) önlenmesı ıle ılgılıdır.Sayın bakanımda acıkca ifade ettıgı gıbı.Eşya kaldırma işi bitiyor.
    YENI KANUNDAN HERŞEY ÇOK AÇIK BELİRTİLMİŞ:
    Ev haczı ıle ılgılı Sayın bakanımızda açıkladı.Ev eşyası haczı sona erdı. sadece (degerlı evrak,antika ve altın gıbı kıymetlı esyalar hariç).Ayrıca yenı yasada ;Aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumda biri bırakılır.Örnegin evınızde 3 adet TV, 2 adet buzdolabı varsa bunlardan 1 tanesı bırakılıyor dıgerlerı alınıyor.Ayrıca bazı arkadaşlarda soruyor.Evımde 4 halı var gidermikoltuk grubum var teklıyımı bırakırlar vs. gibi. Bu bahsedilen eşyalar zaruri ihtiyaçdır kanunda haczi mümkün değildir.Zaten koltuklar grupolarak gecmekde.:Halılarında her odada ayrı görev yapmakda..Yani İHTİYAÇ DIŞI EVINIZDI IKI ADET AYNI EŞYADAN VARSA (TV-Buzdolabı-Çamaşırmakınası gibi). Avukat eve gelip sizi kaldırmayla tehtit edebilir, icra memuruda seyreder sizde işlem yaparlarsa hem avukata hemde icra memuruna suc duyurusunda bulunup dava açacagını söyleyin ve hiç bir şeye imza atmayın.Eger böyle bir işleme yeltenirse kanunen suç işlemiş olur. yeni kanuna göre icra müdürü bunun sebebi ile birlikte tutanak geçmek zorunda ki bu onun başını çok çok ağrıtır.
    Daha öncede açılmış icra dosyanızda olsa,yeni açılacak icra dosyanızda olsa bu kanun geçerli.Ev haczi için gelındıgınde ev esyaları haczedılmeyecek. Fakat daha önce hacze gelinip eşyalarınız haciz edildi ise,eski kanun doğrultusunda işlem görecek(satışı).Yeniden alacagınız ev eşyaları yeni yasa doğrultusunda olacağından haciz yapılamaz.
    Haczedilemezler arasında,Borçlunun haline münasip evi,” (Tapuya Aile konutu serhi koydurursaniz haciz konmaz)
    1. MADDE 16 – 2004 sayılı Kanunun 82 nci maddesinin birinci fıkrasının (2), (3) ve (12) numaralı bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, fıkraya aşağıdaki (13) numaralı bent ile maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.
    “2. Ekonomik faaliyeti, sermayesinden ziyade bedenî çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya,
    3. Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri,”
    “12. Borçlunun haline münasip evi,” (Tapuya Aile konutu serhi koydurursaniz haciz konmaz
    “13. Öğrenci bursları.”
    “Birinci fıkranın (2), (4), (7) ve (12) numaralı bentlerinde sayılan malların kıymetinin fazla olması durumunda, bedelinden haline münasip bir kısmı, ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılır.
    Amacımız borçlarımızı odeyebılmek ve bunun ıcınde ailemızı pıskolojık bunalıma ıtılmesını onlemek.Borcumuzu ödemede esyaların önemı yok.sadece pıskolojık olarak baskı unsuru olarak kullanıyorlardı.Borçluyu degıl evde yasayan aıle fertlerını daha cok madur edıyorlardı.Yenı kanunda bu ev esyaları lüzumlu görüldüğü için haczı kaldırıldı

    • Bahattin dedi ki:

     GEÇİCİ MADDE 10 – Bu Kanunun ilgili hükümlerinin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam edilir.

     burada haciz değil takip işlemleri diyor işte sorun burada…

    • Av. Bülent dedi ki:

     Umutcum üzülerek söylüyorum ki insanlara lüzumsuz umut veriyorsun iik 82. Madde ile yeni yasanın 16. Maddesini karşılaştır cok fark varsa buraya yazarsan sevinirim

   • CONNECT dedi ki:

    KISACA TEHLİKE GEÇTİ DİYEBİLİRİZ KARDEŞİM
    GEÇMİŞ OLSUN

  • CONNECT dedi ki:

   NORMAL PROSÜDÜR BU ZATEN SEVGİLİ KARDEŞİM
   EVE GELENDE ÇOĞU ZAMAN AVKAT IN YARDIMCISI SEKRETERİ
   SADECE İCRA MEMURU GİREBİLİR İÇERİ İŞTE ÖRNEK UYGULAMA ALTTA

  • okan dedi ki:

   ARKADAŞLAR DİK DURMAYI ÖĞRENELİM BENİM ŞAHSİ FİKRİM İCRA MEMURU YASA DIŞI İŞLEM YAPIP KENDİNİ RİZİKOYA ATMAZ AVUKAT ZORLAMASINLA MAL KALDIRMA BİLE OLSA YASAL SÜREÇ İÇERSİNDE BUNUN TAZMİNATI VERDİKLERİ ZARA TAZMİNATI VE KANUNA AYKIRI TAZMİNATLARI ARTI MALI KALDIRILMASI İÇİN YAPILACAK MASRAFLAR BUNLAR HEP KARŞI TARAF İÇİN SIKINTILI OLAYLAR ŞARTLAR NE OLURSA OLSUN İMZA VE TAAHÜT VERMEYİN İLERİDE DAH ÇOK SIKINTI OLUR EŞYA YERİNE GELİR AVUKATLAT ŞİMDİ LİMİTLERİ ZORLAYIP AÇIK BULMAYA ÇALIŞAÇAKLAR BU AÇIĞI VERMEYELİM EŞYA KALDIRACAMDİYOSA BUYUR AL DEYİN SONUNDA ÖLÜM YOKYA TAVİZ VERİPTE İMZA ATMAYA KALKMAYIN HEPİMİZE BU TÜR BASKI KURUP TAHAÜT ALMAYA ÇALIŞACAKLAR VERMEYİN

   • CONNECT dedi ki:

    MEMUR BİR MALI KALDIRMAK İSTERSE BUNU GEREKÇESİYLE BELİRTMEK ZORUNDA
    BUNDAN SONRA KAFASINA GÖRE İŞLEM DEVRİ BİTTİ ARTIK RAHAT OLUN
    BİR İNSAN BORÇLU DA OLSA İNSANDIR VE İNSANCA YAŞAMA HAKKI VARDIR BU HAKKINIDA KORUMAK DEVLETİN GÖREVİDİR ARTIK BU TESCİL EDİLDİ
    SAYGILAR

 47. CONNECT dedi ki:

  ARKADAŞLAR BUGÜN RESMİ GAZETEDE YAYINLANMASINDAN SONRA YAPILAN İLK HACİZ İŞLEMLERİNDEN BİRTANESİ İLE İLGİLİ YORUM ÇOK AYDINLATICI LÜTFEN DİKKATLİ OKUYUN VE SAKİN DAVRANIN İŞTE O YORUM:

  Arkadaşlar Dikkatlerinize:

  1)- Şu anda Adana’da icra dairesinden bir arkadaşımıza hacze gelmişlerdir. Abit arkadaşımızın, ilgili arkadaşımızı bana yönlendirmeleri ve benimde; o arkadaşı yönlendirmem doğrultusunda,
  a) Sayın Avukat hane dışına çıkartılmıştır.
  b) İcra memuru şu anda tespit dahi yapmadan, işlemsiz olarak olay yerini terk etmiştir
  c) Sayın Avukat; ilgili kişiye tamam güzel kardeşim, cumartesi günü büroma gel, hiç değilse, bir miktarda para getir sana gereken kolaylığı yapalım demiş ve gitmişlerdir
  d) Arkadaşımız, büroya gitmeden beni arayacaklardır. Durum değerlendirmesi yapacağız. Bilgilerinize ve saygılarımla.

  2) Şu anda bir arkadaşımız Nafaka meselesinden dolayı, Otelde kalmakta iken; 2011 yılı Nisan ayından evvel mahkeme kararı olduğundan GBT kayıtlarında gözükmüş olup, adliyeye sevk edilmiştir
  a) İlgili arkadaşla telefonla görüştüm, yönlendirmeye çalıştım, Galiba; akşam üzeri salıverilecektir

  Yani demem o ki; başımıza gelen hallere göre tavır alalım, cesaretimizi toparlayıp duruma göre davranalım. Bilgilerinize ve saygılarımla. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

 48. baykaya dedi ki:

  Selam Arkadaşlar
  uzun süredir takip ettiğim ve sessiz cogunluğun içinden birisiyim 2010 yılında icra takipleriyle başladım bunun sonucun da ilk banka tarafından beyaz eşyalrım yazıldı ikinci banka tarafından gelinip beyaz eşyalarım ve yatak ve koltuk tk.vs.vs.ler yazıldı daha sonraki süreçte ilk bankaya taahüd verdiğim için ceza evine girdim ve cıktım daha sonra ilk banka tekrar gelip (ceza evinden cıkmam gereken alt rakamı yatırdım ) hiç bir para vermemiş gibi işlem yaptırdılar ve taksitlendirme yaptırdım bundan sonra eve gelip haciz işelemi yaptılar ikinci bankaya eve hacze geldiğinde beyaz eşyaların birinci banka tarafından götürüldünü söyeldim onlarda eve girmeden teşekkür edip gittiler şimdi yeni eşya alsam ikinci banka tarafından bir sorun teşkil edermi ?

  • demet dedi ki:

   Vallahi okurken başım döndü. Siz yaşarken naptınız.

   • Anonim dedi ki:

    Yasa hakkında açıklama yapılmayacak mı 10. madde vs herkes kendıne gore yorumluyor Avukatlar yıne hacze devam edıyor.<aten evden aldıktan sonra bız dava acsak o sonuclana kadar yıne magdur bızlerız…

    • Vatandaş dedi ki:

     En iyisi beklemek ve uygulamayı görmek yoksa dediğin gibi çok fazla yoruma açık kalmış bir konu.

    • umut dedi ki:

     Sayın Anonim,
     Tv kanallarının bazılarını takıp edersenız orada 3.yargı paketı ıle ılgılı konuyu aydınlatıyorlar.geçici 10. madde Yasa yürürlüğe girmeden önce yapılan haciz işlemleri için eski prosödür geçerli olacak.yanı depodakı alınmıs esyalarınız. Yasa yürürlüğe girdiğinden itibaren uygulama yenı yasaya göre olacakdır.Ev esyası haczı uygulanmayacakdır.Bu yasadkı amaç şimdiye kadar yaşanan bu acı verıcı olayların(ev haczi) önlenmesı ıle ılgılıdır.Sayın bakanımda acıkca ifade ettıgı gıbı.Eşya kaldırma işi bitiyor.
     YENI KANUNDAN HERŞEY ÇOK AÇIK BELİRTİLMİŞ:
     Ev haczı ıle ılgılı Sayın bakanımızda açıkladı.Ev eşyası haczı sona erdı. sadece (degerlı evrak,antika ve altın gıbı kıymetlı esyalar hariç).Ayrıca yenı yasada ;Aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumda biri bırakılır.Örnegin evınızde 3 adet TV, 2 adet buzdolabı varsa bunlardan 1 tanesı bırakılıyor dıgerlerı alınıyor.Ayrıca bazı arkadaşlarda soruyor.Evımde 4 halı var gidermikoltuk grubum var teklıyımı bırakırlar vs. gibi. Bu bahsedilen eşyalar zaruri ihtiyaçdır kanunda haczi mümkün değildir.Zaten koltuklar grupolarak gecmekde.:Halılarında her odada ayrı görev yapmakda..Yani İHTİYAÇ DIŞI EVINIZDI IKI ADET AYNI EŞYADAN VARSA (TV-Buzdolabı-Çamaşırmakınası gibi). Avukat eve gelip sizi kaldırmayla tehtit edebilir, icra memuruda seyreder sizde işlem yaparlarsa hem avukata hemde icra memuruna suc duyurusunda bulunup dava açacagını söyleyin ve hiç bir şeye imza atmayın.Eger böyle bir işleme yeltenirse kanunen suç işlemiş olur. yeni kanuna göre icra müdürü bunun sebebi ile birlikte tutanak geçmek zorunda ki bu onun başını çok çok ağrıtır.
     Daha öncede açılmış icra dosyanızda olsa,yeni açılacak icra dosyanızda olsa bu kanun geçerli.Ev haczi için gelındıgınde ev esyaları haczedılmeyecek. Fakat daha önce hacze gelinip eşyalarınız haciz edildi ise,eski kanun doğrultusunda işlem görecek(satışı).Yeniden alacagınız ev eşyaları yeni yasa doğrultusunda olacağından haciz yapılamaz.
     Haczedilemezler arasında,Borçlunun haline münasip evi,” (Tapuya Aile konutu serhi koydurursaniz haciz konmaz)
     1. MADDE 16 – 2004 sayılı Kanunun 82 nci maddesinin birinci fıkrasının (2), (3) ve (12) numaralı bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, fıkraya aşağıdaki (13) numaralı bent ile maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.
     “2. Ekonomik faaliyeti, sermayesinden ziyade bedenî çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya,
     3. Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri,”
     “12. Borçlunun haline münasip evi,” (Tapuya Aile konutu serhi koydurursaniz haciz konmaz
     “13. Öğrenci bursları.”
     “Birinci fıkranın (2), (4), (7) ve (12) numaralı bentlerinde sayılan malların kıymetinin fazla olması durumunda, bedelinden haline münasip bir kısmı, ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılır.
     Amacımız borçlarımızı odeyebılmek ve bunun ıcınde ailemızı pıskolojık bunalıma ıtılmesını onlemek.Borcumuzu ödemede esyaların önemı yok.sadece pıskolojık olarak baskı unsuru olarak kullanıyorlardı.Borçluyu degıl evde yasayan aıle fertlerını daha cok madur edıyorlardı.Yenı kanunda bu ev esyaları lüzumlu görüldüğü için haczı kaldırıldı

   • baykaya dedi ki:

    çok güvendiğim kişler tarafından ihanete uğradım cok intiharı düşündüm ama Rabbim ona musade etmedi inanın cebimde parayı (eşten dostan bulduğum halde ) avukat saat 12 de görüşelim bu işi çözelim dedi 11:45 de polis gelip beni aldı

   • izmirfm dedi ki:

    🙂 demet 🙂

 49. sakaryalı dedi ki:

  özür arkadaslar yeni geldiğim için balıklama atlamışım siz zaten haberleri geçmişsiniz ben yeni ögrendim hayırlı olsun hepimize 😀 😀

  • Uğur dedi ki:

   HAYIRLI OLSUN. BU DA BANA DERS OLSUN. BİR DAHA DA YAŞATMASIN ALLAHIM KIMSEYE BU DUYGULARI

  • ALİ ÖZBEK dedi ki:

   Allah razı olsun bu hükümetten.Yıllarca ne hükümetler geldi.CHP MİLLETVEKİLLERİNE İSE, ENGELLEME YAPTIKLARI İÇİN ALDIKLARI MAAŞLARI HELAL ETMİYORUM.Milletin vekili milletin derdini kendileri yaşamış gibi hissetmelidir..Birçok ailenin dağılmasına,çocukların mağduriyetine sebeb olan uygulama nihayet son buldu.Kötü ve zalimce davranan avukatlara geçmiş olsun diyorum.

 50. sakaryalı dedi ki:

  cumhurbaskanımız yasayı onayladı…hayırlı uğurlu olsun.

 51. umut dedi ki:

  Sayın AVUKAT Muhittin Bey,SayınAVUKAT Mehmet Bey,ne güzel yorumlamışlar;

  Bu konuyu kendi aralarında tartışan hukukçular ve özellikle yıllardır hacze giderek dramlara şahit olmuş avukatlar var. Ev eşyasının haczinin kaldırılmasını onaylayan avukatlardan biri de Muhittin Köylüoğlu. “Ben avukatım ve tahsilatçı değilim. İnsanların ev eşyalarının haczedilmesi (ben de yaptım, bu yanlış olmasını değiştirmez) yanlıştır. Hukuka yasaya ve hatta insanlığa aykırıdır.” diyen Köylüoğlu, para kazanmak için hukuka aykırı düzenlemeler ve uygulamaların talep edilmesinin avukatlara yakışmayacağını savunuyor. Tencere-tava, buzdolabı haczederek para kazanmak yerine başka iş yapmayı tercih edeceğini söyleyen Köylüoğlu, “Hükümetin bu ve benzeri düzenlemeler için çalışmaları halkın yararına olup, halkın yararına hukuka uygun tasarruf ve düzenlemeleri kim yaparsa yapsın destek olmak gerektiğini düşünüyorum. Bu düzenlemeler için hükümeti ve Meclis’i kutlayıp teşvik etmeliyiz. Ki biz avukatların sadece kendi sorunları için değil halkın sorunları ve menfaati için de çaba gösterdiğimiz görülsün.” diye konuşuyor. Köylüoğlu, hükümeti bu girişiminden dolayı da kutluyor.

  Avukat Mehmet Ali Devecioğlu, “ev eşyalarının haczedilemeyeceği” kuralının kanunda zaten var olan bir kural olduğunu ancak hiç uygulanmadığını söylüyor. “Bu kuralı şimdiye kadar gereği gibi uygulatabilseydik bugün yeni bir kanunla ev haczinin kaldırılmasını konuşmayacaktık.” diyen Devecioğlu, “Ama sonuçta ev eşyalarının haczi, borçluya baskı uygulamaktan ziyade hanımını ve çocuklarını (ailesini) cezalandırmak sonucunu doğurmaktadır. Bu yanlıştır.” tespitinde bulunuyor.

  (ekonometre sitesinden alıntı)

 52. Vatandaş dedi ki:

  Evet bazı arkadaşların avukat yerine örneğin lavukat demesini bende hoş bulmuyorum. Ancak bunu iyi niyetli avukatlarımız üzerlerine alınmasınlar. Belki arkadaşlar bunu genel olarak yazmış gibi gözüksede aslında yazdıkları kişilerin kim olduklarını burada herkes biliyor ve yazan kişinin niyeti de belli. Tabi ki genel olarak anlaşılabilir tasdiklemiyorum sadece iyiniyetli bir çok avukatımızın üzerine alınmaması için belirtmek istedim.

  • Vatandaş dedi ki:

   Örneğin bir hukuk sitesinde nerede ise borçlulara küfür etmedikleri kalmış. Borçlu ve suçlu cenneti derken bir borçluyu suçlu olarak irdeleyen, hırsızın hiç mi suçu yok derken bir borçluyu hırsız gibi irdeleyen insanlara karşı yazılmış ve bunların yazılarında da tüm borçlular kastediliyor şekilnde yazılmış. Yani öncelikli uslup aslında onlara yakışırdı ancak onlar bundan bile acizler.

  • Vatandaş dedi ki:

   ve onlarda bir avukatta çıkıp arkadaşlar bakın borçlulara karşı biraz usluplu olalım hepsi aynı değildir haksızlık ediyorsunuz demiyor. Bu şunu gösteriyor kaideler istisnayı bozmaz. Ben icra avukatları adına söylüyorum evet bize göre iyi avukatlar istisna olduğu için bu şekilde yazıyor arkadaşlar. Bunu onların sitesinde bir avukat yazmış ve bizler çok azız haciz koymadan taahhüd almadan icra avukatlığı yapan. Belki bu yasa ile küsmüş olan bu az arkadaşların bazılarıda geri dönecektir diye.

  • adl51u dedi ki:

   Bence “Lavukat” kötü niyetli avukatları, iyi niyetli olandan ayırd etmek için kullanılıyor.. öyle ya “avukat” dense, “bütün avukatlar” aynı kefeye girmesin diye… Önceleri imla hatası, yazım hatası olarak algılamıştım, ama şimdi siz hatırlatınca…
   Bence gerçekten “Lavukat” kelimesi tam oturuyor, o insancıklara… Bu “lavukatlar” bize istedikleri gibi hakaret ediyorlar ya… biz de onları simalarından tanırız, iyilerden böyle ayıralım bari

   • okan dedi ki:

    adl51u yorumunuza aynen katılıyorum uyuyan yılanı uyandırıryorlar sonrada kızıyorlar burada borçlu arkadaşlar arasında ekmek parası olmayan insanlar bunlarla dalga geçerken iyi biz kızıp layık oldukları kelimeleri sarfedince kötü adelet tıklamıyormu szce

  • Kızgın dedi ki:

   5 dakika önce bir avukatlık firması aradı ve yasayı biliyoruz biz yinede bugün öğlen geliyoruz dedi,siz gelmeyin ben ofisinize geleyim hatta iterseniz taahhüt veriyim dememe rağmen biz gelince verirsiniz havasıda attılar,şimdi bu taciz değilmi.Bu adamlara Lavukat demem ayıpmı olur.

   • demet dedi ki:

    Siz neden taahhüt vermeyi teklif ettiniz? Bunca yazılanı hiç okumadınız mı?

   • yelda dedi ki:

    Gelseler bile bisey yapamazlar ki. Tahhut yollari kapandi baski bitti derken sizleri gorunce kahroluyorum birakin gelsinler hic bisey imzalamayin yasa cikti onaylandi resmi gazeteyede verildi napabilecek gelse. İcra memuruna dersinizi suc islemis olursunuz diye ikaz et. İcra memurlari avukat gibi degildir memuriyetligini hice saymaz.

    • yelda dedi ki:

     Ayrica evde taahhut alicam diyen avukat CAHİLDİR!!! Evde alinan taahhudun gecersiz oldugunu yedi cihan duydu biliyor. Mahmeye itiraz edince aninda bozuluyor. Gecersiz yasal olmadigi icin…lutfen panik yapip hayatinizi karartmayin ben sizde panikligi sezdim evde dahi alsa bu taahhudu avukat siz bu cezayi yersiniz gibime geliyor. Lutfen kizgin arkadasim yapma… İnanki hic bisey yapamayacaklar blof yapip gidecekler. Goz korkutucaklar. İnanmayin esya kaldiririz diye tehtit edecekeler kaldirin deyin sorusturma acarim hakkinizda suc islemis olursunuz deyin ama boyun egmeyin lutfen bunlara bu tavizi vermeyin

    • Kızgın dedi ki:

     Evet tamam ama, amaç zaten konuya komşuya rezil etmek ben buna sinirleniyorum.Damalı eşek gibi koca icra dairesi aracını evin kapısına çekip bütün mahalleye rezil etmek dışında başka ne amaçları olabilirki.Ve ayrıca bu tavrın asıl alacaklıya faydası ne olabilir.Üzüm yemek değil bağcı dövmek denilen hareket bu.

     • Vatandaş dedi ki:

      Dostum seni anlıyorum ancak taahhüd veripte ödeyemezsen hapis daha kötü. Ayrıca taahhüd versende , taahhüdü ödeyemeyip hapse girsen bile gelmelerini yine engelleyemezsin. Canları istedikçe hacize gelebilirler. Bu sebeple taahhüd imzalaman sana çok zararı olabilir.

   • Vatandaş dedi ki:

    Taciz için gelmeye devam edeceklerdir arkadaşlar taahhüd falan vermeyin geldikleri gibi giderler. Eğer icra memuru haciz yapar ise kesinlikle tutanak tutulmasını ve sebebini yazdırın çünkü dava açacaksınız o şahıslara

    • Vatandaş dedi ki:

     Yeni kanunla icra müdürü eğer hacizedilmemezlik olan bir malı haciz etmeye kalkarsa bunu tutanak tutarak sebebini belirtmesi gerekiyor.

     • okan dedi ki:

      icra hakkında hatırladığım kadarı ile şöyle bir yasada var haciz yapılıp kaldıralacak eşyanın askeri üçretin 6 katını geçerse kaldırabiliyorlar diye biliyorum eğer yanlış biliyorsam bilen varsa doğru olup olmadığını yazarsa herkez bilglenir teş

      • Vatandaş dedi ki:

       Sanırım o madde tasarıdan çıkartılmış ben göremedim

   • şükran dedi ki:

    kızgın kardeşim avukatın evde yolda sokakta işyerinde orda burda aldığı taahhüdler mahkemede geçersiz hale gelir.ancak icra müdürünün önünde imzaladığınız taahhüt geçerli ve yasal olur.siz o taahhüdü ödeyemediğiniz durumda ne olur biliyorsunuz herhalde içerde bu taahhüdden yatan 15.000 insan var .özgürlükten yoksun ya kardeşim bu yasa boşunamı çıktı yasa sizi koruyor siz hayır diyorsunuz lütfen ne zorlama olursa olsun ne baskı olursa olsun taahhüd imzalama elbette bu işten yıllardır nemalanan insanlar var bu işin kolay kazancın halen devamını talep edebilirler ya bunlara biraz dikkat edin bakın taahhüdle ilgili henüz gelişme yok biz hepimiz bu taahhüd ihlal yasası değişsin hapis kalksın diye uğraşıyoruz.gözgöre göre yapma lütfen.

 53. demet dedi ki:

  Dün bir avukat sitesinden bir dilekçe paylaşmıştım, belki gerçek bir dilekçeydi belki de avukatların yasaya tepkilerini belirtmek için kendi yazdıkları bir dilekçeydi. Kendi ayaklarına kurşun sıkmışlar demiştim hatırlarsanız. Sitemiz takipte anlaşılan 🙂 çünkü o dilekçenin olduğu sayfa kaldırılmış. Ben dilekçeyi kendi şartlarıma göre düzenledim bile 🙂 Hepsine sonsuz teşekkürler.

  • demet dedi ki:

   Çok özür dilerim, kaldırılan konu hacizle ilgili başka bir tartışma konusuymuş. Orada da yandık bittik tarzında yorumlar vardı. Dilekçenin olduğu sayfa duruyor.

  • Bahattin dedi ki:

   Geçici 10. maddeyi işinin ehli bir avukat arkadaşımız açıklayabilir mi? İcra takibi kesinleşmiş ama eve henüz haciz memurları gelmemişse eski hükümler mi yeni hükümler mi uygulanacak. Böyle bir durumda ANAYASININ EŞİTLİK İLKESİNE ters değil mi? CEvabınız için şimdiden teşekkür ederim…!

 54. hakan dedi ki:

  ALLAHIM HERKEZE ÖDEME KOLAYLIGI VERSİN BUGÜNLERE GELMEMİZE EMEGİ GECEN TÜM HERKEZE TEKRAR TEKRAR TEŞEKKÜR EDERİMMM İNŞALLAH HERKEZ ARTIK DAHA KOLAY BORCUNU ÖDEYECEK TACİZ ALTINDA DEGİL DÜN KONUŞDUGUM AVUKAT BUGÜN ÖDEMEM GEREKEN ASIL BORC 500 TL İKEN 1500 İSTİYORDU SABAH TEKRAR KONUŞDUMUZDA 650 TL GİBİ BORCUN KAPANACAGINI SÖYLEDİİİ AVUKATLARLA PAZARLIK YAPMADAN HİÇBİR ŞEY ÖDEMİYCEM ARTIKK

 55. Ebru dedi ki:

  Gözümüz aydın Resmi Gazetedede yayınlanmış

  resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/07/20120705.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/07/20120705.htm

  • demet dedi ki:

   Günaydın ebru arkadaşım :=) biz o sevinci dün akşam saatlerinde yaşadık..

   • FARKETMEZ. dedi ki:

    GÖZÜMÜZ AYDIN,
    RESMİGAZETE TARİH :05,07,2012 SAYI: 28344

 56. hakan dedi ki:

  sabah haberlede cumhurbaşkanı paketi bekletmeden onaylamış

 57. umut dedi ki:

  YENI KANUNDAN HERŞEY ÇOK AÇIK BELİRTİLMİŞ:
  Ev haczı ıle ılgılı Sayın bakanımızda açıkladı.Ev eşyası haczı sona erdı. sadece (degerlı evrak,antika ve altın gıbı kıymetlı esyalar hariç).Ayrıca yenı yasada ;Aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumda biri bırakılır.Örnegin evınızde 3 adet TV, 2 adet buzdolabı varsa bunlardan 1 tanesı bırakılıyor dıgerlerı alınıyor.Ayrıca bazı arkadaşlarda soruyor.Evımde 4 halı var gidermikoltuk grubum var teklıyımı bırakırlar vs. gibi. Bu bahsedilen eşyalar zaruri ihtiyaçdır kanunda haczi mümkün değildir.Zaten koltuklar grupolarak gecmekde.:Halılarında her odada ayrı görev yapmakda..Yani İHTİYAÇ DIŞI EVINIZDI IKI ADET AYNI EŞYADAN VARSA (TV-Buzdolabı-Çamaşırmakınası gibi). Avukat eve gelip sizi kaldırmayla tehtit edebilir, icra memuruda seyreder sizde işlem yaparlarsa hem avukata hemde icra memuruna suc duyurusunda bulunup dava açacagını söyleyin ve hiç bir şeye imza atmayın.Eger böyle bir işleme yeltenirse kanunen suç işlemiş olur. yeni kanuna göre icra müdürü bunun sebebi ile birlikte tutanak geçmek zorunda ki bu onun başını çok çok ağrıtır.
  Daha öncede açılmış icra dosyanızda olsa,yeni açılacak icra dosyanızda olsa bu kanun geçerli.Ev haczi için gelındıgınde ev esyaları haczedılmeyecek. Fakat daha önce hacze gelinip eşyalarınız haciz edildi ise,eski kanun doğrultusunda işlem görecek(satışı).Yeniden alacagınız ev eşyaları yeni yasa doğrultusunda olacağından haciz yapılamaz.
  Haczedilemezler arasında,Borçlunun haline münasip evi,” (Tapuya Aile konutu serhi koydurursaniz haciz konmaz)
  1. MADDE 16 – 2004 sayılı Kanunun 82 nci maddesinin birinci fıkrasının (2), (3) ve (12) numaralı bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, fıkraya aşağıdaki (13) numaralı bent ile maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.
  “2. Ekonomik faaliyeti, sermayesinden ziyade bedenî çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya,
  3. Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri,”
  “12. Borçlunun haline münasip evi,” (Tapuya Aile konutu serhi koydurursaniz haciz konmaz
  “13. Öğrenci bursları.”
  “Birinci fıkranın (2), (4), (7) ve (12) numaralı bentlerinde sayılan malların kıymetinin fazla olması durumunda, bedelinden haline münasip bir kısmı, ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılır.
  Amacımız borçlarımızı odeyebılmek ve bunun ıcınde ailemızı pıskolojık bunalıma ıtılmesını onlemek.Borcumuzu ödemede esyaların önemı yok.sadece pıskolojık olarak baskı unsuru olarak kullanıyorlardı.Borçluyu degıl evde yasayan aıle fertlerını daha cok madur edıyorlardı.Yenı kanunda bu ev esyaları lüzumlu görüldüğü için haczı kaldırıldı

  • adl51u dedi ki:

   10 senedir, aynı evde oturuyor ve kiramızı (yıllık) muntazam ödüyorduk, bu yıl işlerimiz bozuldu ve kirayı ödeyemedik, “biraz zaman verin faiziyle öderiz” dedik ama ev sahibi merhametsizin biri, varlı ve varlıklı… yani bizim kira ile yaşamıyor..
   Eşime bir de taahhüt imzalatmışlar, (hileyle, avukat “ben adliyedeyim davam var, buraya gelirseniz, bir kağıt imzalatacağım, borcunuzu kabul ettiğinize ve ödeme niyetinde olduğunuzla ilgili,.. yoksa yarın gelip eşya kaldırmak zorundayız” diyerek),
   taahhüd’ü imzaladıktan sonra, hemen ertesi günü gelip eşyayı kaldırdılar. (tek olan, çamaşır makinası, tek olan buzdolabı, tek olan bulaşık makinası ve benim masa üstü aletlerim ), şimdi bir de hapis cezası bizi beklemekte, ayın 18’inde mahkeme var.
   Hem eşya kaldırıp hem de hapis edebilirlermi?
   evi de, taahhüt ettiğimiz üzere tahliye ettik…

   • umut dedi ki:

    Eger yasa çıktıktıktan sonra yanı bugün itibarı ıle gelselerdi esyanızı alamazlardır.Sizin olayınız yasa cıkmadan önce gerçekleşmiş.Neden taahhütü imzaladınızki,ödeme yapmaz iseniz ıhlal suçundan hapis cezası var.Eşya kaldırmak ayrıbır ıslem taahhüdü imzalamak ve bunu ödeyememek ayrı bir işlem.ikiside uygulanabılır.
    Taahhütle ilgili aşagıdaki yorumlarda Ahmet Beyin açıklamsı var,

    • adl51u dedi ki:

     Keşke bu siteyi daha önce görmüş olsaydım. Umut bey, şimdiki bildiğimi o zaman bilseydim benden asla bir “Taahhüt” alamazlardı… kesinlikle kimse imzalamasın, parmağınızı falan kırın…
     İkide birde arayıp taciz ediyorlardı, bir defa da gelip evin etrafında dolandıklarını duydum, kapıyı açmadım, çekip gittiler. ertesi günü eşime, “git şu avukat hanımla görüş bakalım belki bir şekilde anlaşırız.” diye bürosuna göndermiştim, ama bir oyuna getirip icra dairesine götürüp orada imza almışlar. imzayı aldıktan bir gün sonra eve gelip herşeyi götürdüler, gıkımız bile çıkmadı, kızım ağlamaya başladı, onun da okul bilgisayarını götürdüler, baba olarak birşey yapamamanın nasıl olduğunu, baba olanlar anlar. bir arkadaşdan yüklü bir mikdar alabilirim deimse de, “yarım saatiniz var” dediler, yanaşmadılar…
     ayın 18’inde mahkemem var, hem eşim hem de ben hapise gireceğiz. Anayasada bir 38. Madde var, ama onu kabul etmiyorlarmış. ama daha önce burada tutuklanmaya itiraz eden bir avukat arkadaş, kazanmış, savcının itirazına rağmen. Yargıtay 17. dairesi sanırım, “Taahhüt” bir akittir, yani sözleşmedir. iki tarafın da mutabakatı olduğundan, bir sözleşmedir”, Anayasa 38. maddesine göre ” hiç kimse, yanlızca sözleşmeyi ihlal etmesinden dolayı özgürlüğünden alıkonamaz” demiş ve savcının itirazını reddetmiş. Şimdi eğer bu bir “emsal” ise, ve burası da bir hukuk ülkesi ise, neden hala bütün icra mahkemeleri aynı görüşte değil? anlayabilmiş değilim..
     bunu biraz irdeleyebilimisiniz acaba, ne yapmak lazım Umut bey?

 58. Ahmet dedi ki:

  Kaya bey
  O lavukata deki sana 5 kurus yok. Git calismana bak. Para biriktir. Aylik odeyip bitiriyim desen lavukat parasi faiz senin borc gene iki sene sonra ayni. Iki sene odedigin bosa. Senin burdaki amacin borcu odemek degilmi. Merak etme 2 senede biriktirecegin para seni kurtarir. Avukat 2 sene birsey alamayinca dosyayi iade edecek. Banka dosyayi finansciya satacak. Senin dosyayi finans sirketi en fazla 5.000 tl ye alacak. Gelecek senden 20.000-25.000 isteyecek. Yok param diceksin. Gel anlasalim dicek. 10.000 anlasip kapatacaksin.
  Simdi benim bu anlattigimi yanlis anlayanlar olabilir.
  AMA amac borcu odemek. Yoksa simdi baslarsa aylik odemeye ne lavukat parasi biter ne faizi. 5 sene sonra borc ayni.
  Zaman geciyor. Bunla yasamayi ogrenecez.
  Yoksa isini Zor. Adam kafayi tirlatir.
  Baska cozum yolu varsa bir yardimci olursaniz

  • adanalı dedi ki:

   AHMET KARDEŞİM MUTLAKA BORCU ÖDEMEK İYİDİR LAKİN 5000 BORCUN VAR AVUKAT İST,YOR FAİZİYLE 1000 SATEN ÖDEYEMİYORSUN DAHSİL EDİLEMEYEN BORÇLARI FİNANS ŞİRKETLERİNE 10 DA BİR FİYATINA SATARAK FİNANS ŞİRKETLERİ TAHSİL ETMEYE ÇALIŞIYORLAR ÜZERİN DE HERHANGİ BİR GAYRİ MENKUL BULAMASSALAR GEL ANLAŞALIM 1000 TAKSİT YAPALIM DİYORLAR……….

 59. demet dedi ki:

  Böyle evhamlanmayı sevmiyorum ama şu geçici madde 10 beni de endişelendirdi.

  GEÇİCİ MADDE 10 – Bu Kanunun ilgili hükümlerinin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam edilir.

  • umut dedi ki:

   kendi kendinize yanlış yorumlayıp,sonradan kendi başınızı ağrıtmayın.Takıp işlemi yanı dosya açılması anlamına gelir.yasa ise eve uygulanacak haciz ıle ılgılı.yasadan sonra dosyanız eskı yada yenı farketmez.ev haczı yenı olacagından yenı yasa gecerlı.

   • demet dedi ki:

    Bu aralar herkes kendine göre yorumluyor sanırım. Aşağıda bir avukatta ben bugün hacze gideceğim ve kaldırmam gerekiyorsa kaldıracağım. Borçlu itiraz etsin şartlar ona göre şekillenir gibi birşeyler yazmış.

    • umut dedi ki:

     Demet Hanım,Yasa çıkdı,şimdi Avukatlar insanların kafasını karıştırarak tehtıt unsuru yaratmaya çalışacaklardır.Kanunlara uyan görevini yerine getiren avukatlar zaten yasyı uygulayacaklardır.Fakat bu işi meslek halıne getırmıs bunu tıcarete mantıgı ıle hareket eden avukatlar ıse söylediğim gigi.insanların bilgisini ölçerek tehtit unsuru arayacakdır.En güzeli siz otür avukatlarla konusmayınbıle.kanun ne gerektırıyorsa buyrun gelın yapın dıyerek kapatın.ne kadar çok konuşursanız okadar yanılgıya düşürürler sizi.

  • av.bulent dedi ki:

   bugun hacze gıdecegım mesela muhafaza ıslemı yapmamı gerektıren bır durum olursa da yaparım. borclunun yapması gereken sey ıse ıcra hukuk mahkemesıne dava acmak suretıyle muhafaza altına alınan mallarının haczedılemez mallardan oldugunu ıcra hukuk mahkemesı kararıyla tespıt ettırırp haczı kaldırtmak. Bıraz da Icra hukuk mahkemesinin verecegı kararlar ve o kararları temyız edıp yargıtay kararı alacak avukatlar ıle olusacak ıctıhada gore durum sekıllenecektır. gecıcı 10. maddeyı sıteyı ınceledıgımde benden farklı yorumlayan arkadaslar cogunlukta. Ancak soyle dusunmekte fayda var. Eger Yasakoyucu benden farklı dusunseydı bunu acıkca dıle getırırdı. Yururlukten once haczedılen menkul mallar ıcın eskı hukumlerın uygulanmasına devam edılır dıyebılırdı. Ama yururlukten once baslatılan takıp ıslemlerı dıyor. O zaman sorun surada cozulur. Bır takıp ıslemı ne zaman baslar. Kanun burada da acık. Icra Takıp ıslemı takıp talebının ıcra daıresıne bıldırılmesıyle baslar. Halıyle su an yuruyen bır ıcra takıbınız var ıse eskı hukumler uygulanacaktır kanımca. Bugunden ıtıbaren acılacak ıcra takıplerı ıcın ıse muhafaza ıslemı yenı kanun cercevesınde yapılacaktır. Arkadaslar kısısel yorumumdur tum yorumlarınıza saygı duyuyorum. Iyı gunler.

   • av.bulent dedi ki:

    takıp ıslemı ıle hacız ıslemını ayırmanıza anlam veremıyorum. Yasa sadece haczı duzenlemıyor arkadaslar. Hatta bızlerı hacızden daha fazla ılgılendıren yonlerı cok fazla. Icra daıresının parayla ılısıgının kesılmesı gıbı… Yasa da İİK nın bır suru maddesı degısıyor. Ve gecıcı 10. madde tum degısıklıkler ıcın yururlukten once baslatılan takıp ıslemlerı ıle ılgılı eskı hukumlerın uygulanacagını soyluyor. Hatta hacızle ılgılı ekstra hıcbırsey soylenmıyor. Yanı ben bulamadım. Hacız de bır takıp ıslemıdır bu arada aynı takıp ıslemınden ayrı dusunulemez. Suresınde borcunu odemeyen borcluya karsı uygulanacak takıp ıslemerınden bırısıdır. Cok farklı dosyadan ayrı bır ıslem degıldır.

    • umut dedi ki:

     Yorumunuza saygı duyuyorum, bu suna benzıyor.yenı afyasası cıkdı,fakat ceza evındekılere siz önceden adam öldürdünüz size af yok,yeni ölderenler var onlar içeri girmeyecek gibi birşey.eski dosyalardaki işlem ve yeni dosyalar aynı yasa kapsamındadır.Uygulanmamıs haciz işlemi için yeni yasalar artık geçerli.
     teşekkürler

     • okan dedi ki:

      günaydın umut kardeş yorumunuz ve örneğiniz çok güzel bu lavukat lar şu anda torbayı nasıl delelriz diye düşünüyorlar kesinlikle kimse taviz vermesin ööleee eşya kaldırmak kolay değill sonra bu lavukatın burada ne işi var hadi oğlum av bülent ikile bakalımda ense traşını görelim

      • umut dedi ki:

       Günaydın Okan Kardeş,
       Yani Sayın Başbakanımız,sayın Bakanımız ve okadar hukuk temsilcileri bu işi bilmiyor bu yasayı çıkarıken Eskı dosya yenı dosya ayırtedemiyorlar. Sayın bakanımız ” BUNDAN SONRA KIMSENIN EVINDEN ESYA KALDIRILMAYACAK” diye acıklamda bulundu ve yasa buna göre hazırlandı.Orada demedi eskıler sız durun dıye.

       • okan dedi ki:

        umut kardeş yorumlarınıza katılıyorum başbakan bakanlar avukakatlar kadar bilmiyormu sizin örneğiniz gibi / idam cezası kaldırılıyor ama sen eski kanuna göre ceza aldın seni asa caz diyorlar/ kanunda eğer haciz ve muhafaza yapıldıysa eski hükümler icra takibi başlamış fakat muhafaza ve haciz yapılmamış ise yeni kanun yani idam cezasının infazı yapılmış öleni geri getiremzsin gibi

    • Vatandaş dedi ki:

     Avukat bey çünkü ayrı bir hukuki işlem yapılıyor. Dediğiniz gibi haciz için geçerli demiyor. Haciz takip içerisinde olabilir ancak o kendi hükümlerine sahip değil mi?

    • şükran dedi ki:

     bülent bey size bir şey daha ifade edeyim.evlere avukat vekili artı icra memuru ile beraber giriyorsunuz orada yapılan dialoglarda hep dikkat etmişimdir.icra memurlarından daha faal hareket ediyorsunuz aslında kararı vermesi gereken uygulamayı yapan icra memurlarıdır.hangi malı kaldıracağına avukat değil icra memuru karar veriri.ancak yeni yasaya göre evlerde artık kaldırılmaması gereken yasa olarak kaldırılması yasak eşyalar var.diyelim ki yönlendirmenizle yasanın yasak koyduğu eşyayı kaldırdı malı kaldırırken hangi gerekçe ile kaldırdığını hangi sebebden belirtmek zorunda malı kaldırılan vatandaş durumu ilgili mercilere bildirdiği zaman bu icra memurunun durumu ne olur çünkü yasaya muhalif bir hareket ayrıca hukuken bilinir ki takip farklı şeydir haciz muhafaza başka şeydir .takip problemli bir ödenmeyenin takiplenmesidir dosya haline hukuken getirilmesidir.haciz ve muhafaza eşyanın malın mülkiyetinin duruma göre geçici veya kalıcı el değiştirmesi halidir basit bir ifade ile sizler teknik kısımlarını daha iyi bilirsiniz.

   • Anonim dedi ki:

    Bulent bey saygilar,

    Takip eski olabilir, haciz isleminiz yeni yapilacak ise yeni kanun hukumlerine uyulmak zorunda. Eski hacizlerde belki eski hukumler gecerli olabilir ancak yeni yapacaginiz bir islemde icra memurunu kanunu farkli yorumlamaya zorlayamazsiniz. Bunun ciddi hukuki sonuclari olur. Zarari tazmin etmeniz gerekir.

    Yinede Seviyeli ve Durust aciklamaniz icin tesekkur ederim.

    • okan dedi ki:

     anonim kardeş bu ticari araçlarla ilgili haciz yapıp bağlayabiliyorlarmı öğrendinmi

   • yelda dedi ki:

    Avukat bey siz adalet bakaninin sozlerine cok iyi kulak vermediginizi goruyorum sizin dediginiz gibi oyle dolambacli bir ifadesi yok. EVLERE HACİZ KALKTİ dedi daha ne desin… Siz yasalari hep simdiye kadar kendinize gore yorumladiniz ama hep canlar yaktiniz art niyetli yorumlar bunlar hala kendinize gore yorumluyorsunuz. Bakin bende hukukcuyum ancak yeni cikmis olan uasamizda yorum kapalidir ifadeler nettir.. Lutfen burada bunca darbe almis insanlarin yarasina tuz basmayin… Garez eder gibi bu ifadeleri kullanarak yanlis bilgilendirme yapmayin…

    • yelda dedi ki:

     Sayin bulent bey ayrica sunu belirtmek isterim. Dediginiz 10. Madde ancak ve ancak yedieminlik cercevisnde ve esyanin kaldirilmis olmasi gerekiyor. Yani islem yapilmis olan bir yere yeni ysa uygulanamiyor… Takip ile haciz ayni degildir. Borclunun borcunu odemesi bile takiptir ancak borcunu odemesi haciz olmuyor.. adam taksit odemeye geldiginde boyle bir ifade dahi kullanamayiz. Lakin sinirlari belirlenmis haciz elbette yapilabiliyor. Ancak insanlar magdur edilmiyor eskisiyle kiyaslamayalim…

     • umut dedi ki:

      Bir site Sayın Avukat Mehmet Bey ne güzel ifadeetmiş,
      Avukat Mehmet Ali Devecioğlu, “ev eşyalarının haczedilemeyeceği” kuralının kanunda zaten var olan bir kural olduğunu ancak hiç uygulanmadığını söylüyor. “Bu kuralı şimdiye kadar gereği gibi uygulatabilseydik bugün yeni bir kanunla ev haczinin kaldırılmasını konuşmayacaktık.” diyen Devecioğlu, “Ama sonuçta ev eşyalarının haczi, borçluya baskı uygulamaktan ziyade hanımını ve çocuklarını (ailesini) cezalandırmak sonucunu doğurmaktadır. Bu yanlıştır.” tespitinde bulunuyor. (ekonometre sitesinden alıntıdır)

   • şükran dedi ki:

    sayın av.bülent bey size bir soru yönelteyim.bu yasa olmasına rağmen diyelimki yeni yasaya göre kaldırılması yasak olan malı kaldırdınız ve depoya satış için gönderdiniz.eşya sahibi icra hukuk mahkemesinde dava açtı temyizle beraber epey bir süre alır bu arada siz malları sattınız.ilgili vatandaşımız mahkeme sonucu mallarını iadeye hak kazandı yasa gereği kazanacak biliyorsunuz peki bu malların bedelini nasıl vatandaşa iade edeceksiniz ortada tazmin edilmesi gereken bir durum oluşacak siz bu durumda ne yapacaksınız cevap verirseniz memnun olurum.

    • umut dedi ki:

     Gerısını kendısı düşünsün 🙂 Böyle birşey yapsa coguzaman alacaklını haberı bıle olmuyor kafalarına göre yapıyorlar onlar için alacaklıda borçluda önemlı degıl.egoları tatmın olsun yeter.( Sözlerim tümü için geçerli değil).

    • yelda dedi ki:

     Ayrica yoruma kapali yasa oldugu icin avukatlar haciz islemini yeni yasaya gore uygulamazsa direk suc islemis oluyorlar..

    • Av. Bülent dedi ki:

     Arkadaslar eski iik 82. Madde ile yeni kanunun 16. Maddesi arasında ciddi fark yok bence. Bu benim yorumum kimse kızmasın. İçtihatlar uygulama zamanla görülecektir. Adaletin kılıcına saygıliyiz tabii ki ancak herkesin de kendi yorumu bulunabilir. Bir arkadas muhafazadan sonra kazanırsak ne olur demiş. Alacaklıya karsı uğramış olduğunuz zararı ispatlayacak tazminata hak kazanabilirsiniz iyi gunlet

  • Bahattin dedi ki:

   hakkımızda icra takibi kesinleşti ama gelen giden olmadı bugüne kadar bu madde dolayısı ile başımız ağrır mı acaba ev eşyaları ile ilgili?

   • yelda dedi ki:

    Esyalarinizi yazmadiysalar rrahat olun bahattin bey. Gelseler dahi 2 tane esyadan birini goturebilirler artik. birde para altin senet vs.vs onun haricinde kaldiramayacaklar saltanatlari sona erdi

    • Bahattin dedi ki:

     Geçici madde 10 ile ilgili tereddütüm var !!!

     • umut dedi ki:

      Sayın Bahattin Bey,
      yukarıda arkadaşlar ne güzel açıklamış.tereddüt etmenız kendınıze zarar verır.
      Tv kanallarının bazılarını takıp edersenız orada 3.yargı paketı ıle ılgılı konuyu aydınlatıyorlar.geçici 10. madde Yasa yürürlüğe girmeden önce yapılan haciz işlemleri için eski prosödür geçerli olacak.yanı depodakı alınmıs esyalarınız. Yasa yürürlüğe girdiğinden itibaren uygulama yenı yasaya göre olacakdır.Ev esyası haczı uygulanmayacakdır.Bu yasadkı amaç şimdiye kadar yaşanan bu acı verıcı olayların(ev haczi) önlenmesı ıle ılgılıdır.Sayın bakanımda acıkca ifade ettıgı gıbı.Eşya kaldırma işi bitiyor.
      YENI KANUNDAN HERŞEY ÇOK AÇIK BELİRTİLMİŞ:
      Ev haczı ıle ılgılı Sayın bakanımızda açıkladı.Ev eşyası haczı sona erdı. sadece (degerlı evrak,antika ve altın gıbı kıymetlı esyalar hariç).Ayrıca yenı yasada ;Aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumda biri bırakılır.Örnegin evınızde 3 adet TV, 2 adet buzdolabı varsa bunlardan 1 tanesı bırakılıyor dıgerlerı alınıyor.Ayrıca bazı arkadaşlarda soruyor.Evımde 4 halı var gidermikoltuk grubum var teklıyımı bırakırlar vs. gibi. Bu bahsedilen eşyalar zaruri ihtiyaçdır kanunda haczi mümkün değildir.Zaten koltuklar grupolarak gecmekde.:Halılarında her odada ayrı görev yapmakda..Yani İHTİYAÇ DIŞI EVINIZDI IKI ADET AYNI EŞYADAN VARSA (TV-Buzdolabı-Çamaşırmakınası gibi). Avukat eve gelip sizi kaldırmayla tehtit edebilir, icra memuruda seyreder sizde işlem yaparlarsa hem avukata hemde icra memuruna suc duyurusunda bulunup dava açacagını söyleyin ve hiç bir şeye imza atmayın.Eger böyle bir işleme yeltenirse kanunen suç işlemiş olur. yeni kanuna göre icra müdürü bunun sebebi ile birlikte tutanak geçmek zorunda ki bu onun başını çok çok ağrıtır.
      Daha öncede açılmış icra dosyanızda olsa,yeni açılacak icra dosyanızda olsa bu kanun geçerli.Ev haczi için gelındıgınde ev esyaları haczedılmeyecek. Fakat daha önce hacze gelinip eşyalarınız haciz edildi ise,eski kanun doğrultusunda işlem görecek(satışı).Yeniden alacagınız ev eşyaları yeni yasa doğrultusunda olacağından haciz yapılamaz.
      Haczedilemezler arasında,Borçlunun haline münasip evi,” (Tapuya Aile konutu serhi koydurursaniz haciz konmaz)
      1. MADDE 16 – 2004 sayılı Kanunun 82 nci maddesinin birinci fıkrasının (2), (3) ve (12) numaralı bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, fıkraya aşağıdaki (13) numaralı bent ile maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.
      “2. Ekonomik faaliyeti, sermayesinden ziyade bedenî çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya,
      3. Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri,”
      “12. Borçlunun haline münasip evi,” (Tapuya Aile konutu serhi koydurursaniz haciz konmaz
      “13. Öğrenci bursları.”
      “Birinci fıkranın (2), (4), (7) ve (12) numaralı bentlerinde sayılan malların kıymetinin fazla olması durumunda, bedelinden haline münasip bir kısmı, ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılır.
      Amacımız borçlarımızı odeyebılmek ve bunun ıcınde ailemızı pıskolojık bunalıma ıtılmesını onlemek.Borcumuzu ödemede esyaların önemı yok.sadece pıskolojık olarak baskı unsuru olarak kullanıyorlardı.Borçluyu degıl evde yasayan aıle fertlerını daha cok madur edıyorlardı.Yenı kanunda bu ev esyaları lüzumlu görüldüğü için haczı kaldırıldı

 60. şükran dedi ki:

  sayın sargoz sitemizde bizlere yol gösteren bilgi sunan mesleğini saygın onuruyla insani dedğleri koruyarak yapan avukat arkadaşlarımız elbette var.bizler onlara karşı saygıda kusur etmeyiz.bu arkadaşlarımızı burada yazılan yeri gelince anlamını aşan sözlerimizden tenzih ederiz.
  ancak sizinde malumunuzdur ki bu insanlar vede bize ulaşamayan milyonlarca mağdur insan hayatları kaymış yıllarca sadece borcu var diyerek hakarete uğramış tehdit şantaj ailesi dağılmış evini bağını unutmuş çocukları perişan olmuş milyonlar var.
  bu insanlardan daha da vahimi baskı tehdit zorlama altında bir imza edip şu anda özgürlüğü elinden alınmış binlerce insan malumunuzdur.
  bizlere hiçbirşekilde ulaşamayan bilgisine vakıf olmadığımız ailesinden uzak yaşamak zorunda kalan binlerce kaçak var malumunuzdur.
  bu nedenledir ki hepimiz mesleğini aldığı lisansı kendi menfaatlerini hat safhada ön planda tutan bu yoldan para kazanma hırsı ile insanların hayatını kaydıran zulmeden ben sana istediğim her şeyi yapabilirim deme zihniyeti taşıyan mesleğini ahlaki etik anlamda çok çok kötü icra eden insanlar ne yazıkki nice hayatlar söndürdü.nice canlar intiharlar nice kötü iç yakan durumlar oldu sizlerinde bu durumlar malumunuzdur.
  bu mağdur insanlarda sayın sargoz yıllardır içlerinde birikimleri var.bu izler acılar kolay silinmiyor bu travmalar insanlarda derin izler ve yaralar açtı.
  hepimizin kullandığımız söz ve cümlelerimizde bu sitemleri görüyorsunuz elbette bazen anlamını aşan yazılar olabilir.
  elbette sizin sorumluluklarınızın farkındayız daha dikkatli üslup kullanmaya dikkat ederiz içimiz çok yaralı sizlerde bizi bu konuda anlayın lütfen.

 61. kaya dedi ki:

  Merhaba arkadaslar 21.000 lira olan borcum 50 bini gecmis.,,1,5 yildir odeme yapamadigim ve issiz oldugum icin.Odemek icin yurt disina bile gittim ama kazandigim para ancak beni geri getirebildi.Tekrar yurt disine gidip odeyebilmek icin is ariyorum. Tek derdim bu borctan kurtulmak .Bilen arkadaslar vardir mutlaka bu parayi bankalar uzun vadelere 5-6 yil gibi bolme durumlari var mi yoksa nasil bir odeme ile karsi karsiyayim? Cunku bu is buldugum an ancak uzun vade de odeme imkanim vardir,diger turlu asgari ucretle calisip ordan kesilecek para ile 20 yilda bile odenmez ve surekli faiz binermis uzerine avukatin dedigine gore…Ne dersiniz> saygilar

 62. sargoz dedi ki:

  Arkadaslar lutfen uslubu koruyalim. Sitenin amaci faydali bilgi paylasimidir, amaca uygun yazalim.

  Unutmayalim; avukatlar ayni zamanda borclularinda avukatidir. Kaldiki sitemizde yazan ve cok faydali bilgilari paylasan avukat dostlarimiz var. Onlara saygisizlik etmeyelim.
  Iclerinde sorunlu olanlari; amacini asan sekilde hareket edenleri, evlerimizi talan edenleri olabilir. Ancak unutulmamalidirki icra avukatlari disinda meslegini onuruyla ve hukuka saygi ile icra eden bircok farkli dalda ihtisaslasmis ustad avukatlarda bulunmakta. Bu sebeple genelleme yapmak dogru degil.

  Ilginiz ve desteginiz icin tesekkur ederim.

  • Muzaffer dedi ki:

   Sayin sarkoz iyi niyetli avukat arkadaslarin anliyacagini dusunuyorum ve asla onlara karsi bir lafimiz olamaz benim en samin iki arkadasim avukat!! Gerci kotu niyetli avukakatlara en cok onlar kiziyor ama ben yinede sahsim adina bu siteye giripte magdurlar kardeslerimize yardim eden tum avukat arkadaslardan kirici olduysam ozur dilerim hatta sitenin bi r parcasi oldugumu dusunerek herkes adina da ozur dilerim!! Bizim mucadelemiz kotu niyetli uc kurus icin her adiligi yapan avukat kimligine burunmus canlilara.

  • fmç dedi ki:

   sayın sargoz eşimin yedieminliği ne olacak feragat yazısımı yazıcaz icra dairesine

  • bir bilen dedi ki:

   ben bu siteyi çekten etmiş oldugumuz zararları araştırırken buldum sn sargozu uzun süre takip ettikten burda ki insanların amaçlarını iyice anladıktan sonra üstü kapalı yorumlar yazmaya başladım bu arkadaş sizin gibi madur insanlara o kadar yardımcı oldu ki bizim gibi av larnda burada yorum yapmamıza neden oldu şimdi yeni haciler bir ay içerisinde icra müd yapmacak oldugu hata ve tutumlarla şekilenecektir unutmayın ki bu ülkede bu iş ten nemalanan cvok insan var ama artık kanun boşlukları kapatıldı net sizde buna göre önleminizi alarak borçlarınızı colukcocugunuzun rıskını kasmadan rahat rahat ödeyiniz benim burda yapmış olduğum yorumlar halk dilindedie avukat olarak yapmıyorum çünkü bende bir vatandaşım ……..VATANDAŞ BEY

   • demet dedi ki:

    Sayın Bir bilen, geçici madde 10 ile ilgili yorumunuz nedir?

    Bu arada benim bir avukat abim var. Babamım öğrencisi. Ben avukatlığı onunla tanıdım. Hayrandım adama. Ama evime gelenlerle o kadar farklı ki, onu tanımasam sanırım ben de tüm avukatları aynı kefeye koyardım. Yani belki de kimse madalyonun öbür yüzünü görmüyor. Hep işi gereği borçlularla muhatap olan bir avukat tüm borçluları hırsız gibi görebildiği gibi bu sıkıntılı işler sayesinde ilk kez avukat gören borçlular da tüm avukatları kötü sanabiliyor. Biraz kendi dışımızdan bakabilsek olaylara bu olmayacak eminim.

  • FARKETMEZ. dedi ki:

   ARKADAŞLAR,
   SN. SARGOZ’ VE BURADA HERKEZE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞAN AV. ARKADAŞLARIMIZI
   SADECE TAKDİR VE TEŞEKKÜRLE ONURLANDIRABİLİYORUZ. ONLARA KARŞI ÜSLUP, AHLAK KURALLARINI MUHAFAZA EDELİM, KARŞIMIZDA MESLEĞİNİ KÖTÜ NİYETLİ KULLANAN KİŞİLERLE, BU İNSANLARI AYIRT EDELİM.
   BU KONUDAKİ HASSASİYETİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

 63. yelda dedi ki:

  Arkadaslar avukatlarin borclulari aramalarina hakki yok. İyi niyetli gibi ariyorlar ama aba altindan sopa gosteriyorlar sakin terettut etmeyin istediginiz hakareti yagdirabilirsiniz. Beni avukatin biri arayip tehtit etti bende fazlasiyla hakaret dolu iade ettim.. Bana dava acicagini soyledi. Bende ona beni arayan sensin hakim sormayacakmi sen niye aradin hakkin yokken haketmissin demezmi dedikten sonra avukat beni bir daha ne aradi ne sordu ne dava var ortada ne bir tehtit. Ama sakin siz aramayin ararsaniz bile dikkat edin eger ararlarsa ve hadlerini bilmeden bu igrenclikleri yaparlarsa hic affetmeyin yagdirin.. Ozellikle bu aralar ariyorlar hic haklari yokken psikolojik baski tehdit ve hakaret ediyorlar. Yuzlerine kapatin telefonu yasalarimizda borclu aranir diye bir ibraname yok. Haliyle zaten yasal yollarla yapacagini yapmis bu yuzden aramalarina hakki yok ne sartta olursa olsun. İyi niyetli dahi arayamazlar..

 64. sinsimelek dedi ki:

  satış isteme süresi kısalmış sanırım benmi yanlış anladım acaba? eskiden taşınmaz malın satışı 2 yıl taşınırların 1 yıldı . bu süre içerisinde mal satılmaz ise icra düşüyordu. şimdi yeni yasada taşınırlar 6 ay taşınmazlar için 1 yıl denmiş . gene aynı şekilde satış gerçekleşmez ise bu sürede demekki icra düşecek… bana yediemin bırakılan eşyalar taşınıra giryor sanırım buda 6 ay içinde satış verirlerse alırlar vermezlerse icra düşer buda iyi olur aslında . şimdi şehir değiştirdim hacizli eşyamı bir arkadaşa emanet ettim geldim vallahi bilmiyorum sonuçları ne olur?

 65. şükran dedi ki:

  arkadaşlar önce hepinizin kandilini kutlarım allah nice kandillere ulaşmayı hepimize nasip etsin.bu yasa artık resmileşti.bu yasanın çıkmasında emeği geçen vekillerimize teşekkürlerimizi sunuyorum.burada başta sayın sargoz olmak üzere bu siteyi imkan olarak önümüze getirdiği için vede kaliteli ve seviyeli yönettiğinden dolayı ayrıca sorunlara ve problemlere son derece doğru yol ve yöntem göstermesinden dolayı bu kamuoyunu birlik ve beraberlik saygı çerçevesinde tutmasından vede harcadığı zaman ve emekten dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum.bizlere hakkını helal etsin.bu yasa hepimize hayırlı vede uğurlu olsun arkadaşlar.bugün herkez bu problemlerle kafası gönlü yorgun herkez eminimki mutlu ve sevinçlidir.arkadaşlar bugünlere kolay erişmedik.önce çek yasasında inanılmaz bir emek harcandı o süreç çok daha sıkıntılıydı.bugün birçok insan çek yasası sayesinde özgürdür.buna ailecek bizde dahiliz.ardından çıkan icra iflas yasası bizlere normal hayat yaşama imkanı sundu.artık ayakta korkulu rüya görmek yok.hayatımızı karartan zindana çeviren baskı tehdit şantaj evde huzur bırakmayan bu uygulamalar zulüm bu yasa ile bertaraf oldu.şu an bu sevincimizin yanında bizlerle bunu yaşayamayan dışarıda kaçak veya cezaevinde çok insan var.kaçak yaşayanların 250.000 olduğu içerdede 15.000 insan olduğu telaffuz ediliyor.bunların en kısa zamanda bu taahhüt belasından kurtulup ailelerine yuvalarına çocuklarının başına dönmeleri gerekir.biz sorunlarla boğuşuyorduk ama ailelerimizin başındaydık onların böyle şansları yok.bu konuda yasa çıkana kadar ayrıca bireysel iflas çıkana kadar eğer sayın sargoz siteyi açık tutup desteğini devam ettirirse mücadeleye devam edelim derim arkadaşlar.hepinize şimdiye kadar vermiş olduğunuz bilgi paylaşımı moral ve yol göstermenizden birlik ve beraberlik sağlamanızdan dolayı teşekkür ediyorum.haklarınızı helal edin lütfen.

 66. ahmet dedi ki:

  Sayın Vatandaş Bey….

  Şunu yapamazmıyız?

  Sabah bir arkadaş bir dilekçe örneği yayınlamıştı. O dilekceyi kendimize göre düzenleyip icra dosyamıza versek… Evde şunlar var eğer icra işlemi yapılırsa Cumhuriyet savcığığına suç duyurusunda bulunur ve dava acarım diye……

  Avukat icra dairesine hadi icraya gidelim dediğinde icra müdürü dosyada dilekceyi okuyunca gitsen ne olacak alacağın birşey yok. boşa masraf edeceksin benim memurumu boşa işgal edeceksin deyip icra işlemini iptal edebilirmi (en azından eve adliyenin arabası gelmez)

  Bizde eşe dosta rezil olmayız postacı gelir evrakını bırakır gider…..

  Bir yol gösterirsen…..

  • Vatandaş dedi ki:

   O avukatlardan birinin dalga geçmek için hazırlamış olduğu bir dilekçe ancak tabi işe yarayabilir. Ancak kapıya asmanıza gerek yok. Yani evde olun olmayın yeni hacizleri yeni kanuna göre yapmak zorundalar. Ayrıca zaten bişe alamayacakları için pek haciz eğilimli geleceklerini sanmıyorum. Gelmeleri engellenemez çünkü eve haciz kalkmadı yalnızca hacizleri sınırlandırıldı.

   Yalnız bazı hukuk sitelerinde görüyorumda avukat olmadığım halde apaçık yazan kanunu yorumlayabilirken üniversitesini okumuş hatta meslek edinmiş ve tecrübe kazanmış bir avukatın yorumunu sunmak isterim. Yani bu nasıl zekaya sahiplik yada nasıl avukat olmuş ben hayret ediyorum kendi cahillikleri altında eziliyorlar.

   Diyor ki; Tv, altın bilmem ne haciz edilebilir sadece çamaşır makinesi ve buzdolabı ihtiyaç olduğundan edilemez yazmış.

   Kendisine şu yanıtı ileteyim; Altın , para kıymetli evrak birden fazla eşyalar antika ve diğer yazılarlar dışında “her türlü eşya” haczedilmez deniyor yani kafa basmıyor her türlü demek tüm eşyalar haciz edilmez demek.

   İkinci olarak kıymetinin fazla olması olarak yazılan madde 2 ,12 ve aklıma gelmeyen 1-2 bend için geçerli. Ev haczi bu bendlere dahil değil kıymeti fazla olsun olmasın haciz edilemez.

   • ahmet dedi ki:

    Bizim insanımız böyle işte…

    Ama artık bu halk bilinçleniyor…

    Borcumuz borç… Esnafa garibana değil….
    Milyardolarları olan dış sermaye bankalarına onlarda bekleyecekler işimizi gücümüzü düzeltip inşallah hepsini ödeyeceğiz……

    Ama ben karar aldım….
    Bu avukatlara ödeme yok….
    Onlar arasın dursun zaten telefonunlarını açanda yok…
    Eşe dosta rezil olmayı bıraktık…
    İyi günümüzde varken yanımızda olanlar şimdi uzaklaştılar….
    Halimize belki gülüyorlar. Dedikotu hat safada.
    Komşum tebligatı görse adliye arabasını görse ne olacak….
    Öyle hemen yelkenleri indirmek yok. SAVAŞ ZAMANI.

    Bundan 8-10 ay önce intiharı düşünüyordum.

    Zamanında trilyoner 2-3 fabrikası olan işyerinden çıktımı hangi jipime biniyim diyen ve şu anda asgari ücretle çalışan bir adamla tanıştım. Dertleştik.

    Ve bir şey dedi o cümle beni hayata bağladı. ve savaşmaya karar verdim…..

    Senin Çocukların var Eşin var…. ve Senin İNTAHAR GİBİ BİR LÜKSÜN YOK dedi…..

    Bügüne ce hep lüks yaşadık. Bırak bundan sonrada lüks yaşamayalım….

    • şükran dedi ki:

     ahmet bey kimsenin kimseye gülme durumu inanki yok her üç insandan biri bu sorunu yaşıyorda ondan.muhtarlara 4 tip evrak bırakılıyor icra evrakı,mahkeme evrakı,boşanma evrakı,kredi kartı v.s nerdenmi biliyorum benim eşim 20.000 nüfuslu bir mahallenin muhtarı ordan biliyorum.hayatta hiç kimsenin hayatına son verme gibi bir lüksü olamaz bu canı allah verir emanetini allah alır.bizler sıkıntıya düşebiliriz ekmek alamadığımız zaman bile olur yoksulluk zordur.benim hiç zoruma gitmez neden biliyormusun biz çocukken çok yoksulduk ailem çok fakirdi.ondan sonraki gördüğüm yoksulluklar hiç zoruma gitmedi.çalıştık çabaladık varlığıda gördük.ticaretimiz altüst oldu sıkıntılarda gördük.ben halen gecekonduda oturuyorum.ve allaha şükrediyorum insanın sağlığı yerinde ise yiyecek kadar ekmeğimiz barınacak kadar çatımız giyecek kadar da kıyafetimiz varsa gerisi teferruattır.çok şükür iki çocuğa sahibim inanın çok definde bulundum.yanında birşey götüreni görmedim.eğer seni anlayan eş ve çocukların varsa daha ne istiyorsun ki bu hayattan.biz hepimiz bu dünyada imtihandayız rabbim hepimizi sınıyor kazananlardan olalım inşallah.

 67. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar ben anladığım kadarı ile kısa bir özet geçeyim.

  Eğer eşyalarınız hiç yazılmadı ise şu an altın gümüş kıymetli evrak antika ve aynı eşyadan 1’den fazla var ise bu fazlaları haciz edebilirler.

  Kendinize ait eviniz var ise ve 1 tane ise bu ev bedeli ile başka bir evi daha ucuza alabiliyorsanız (Bilirkişi tespiti ile yapılır) size bu bedel bırakılır ve gerisine haciz koyulur. Aynı şekilde bedeni faaliyet gerektiren eşyalar içinde geçerli. Alet hırdavat vs. (Ticari araçlar emin değilim ama geçerli gibi gözüküyor)

  Kısacası şu an evinizdeki eşyalar için endişe etmenize gerek kalmadı. Eğer haciz edilirse yeni kanuna göre icra müdürü bunun sebebi ile birlikte tutanak geçmek zorunda ki bu onun başını çok çok ağrıtabilir.

 68. ahmet dedi ki:

  hakan diyor ki:

  04/07/2012, 21:58

  eve gelip sizi kaldırmayla tehtit edebilir,(yarın hiç bir işlem yapamazlar) lavukat icra memuruda seyreder sizde işlem yaparlarsa hem lavukata hemde icra memuruna suc duyurusunda bulunup dava açacagını söyleyin ve hiç bir şeye imza atmayın atarsanız dahi tüm kanunsuz işlem yapılmıştır dava haklarım saklı olmak kaydi ile yazıp öyle imza atın dik durun ne kadar bilinçli olursanız o kadar güçlüsünüz.UNUTMAYIN! BOYNU BÜKÜK OLANIN ÇELLATI ÇOK OLUR.

  hakan kardeşime katılıyorum…..

 69. mustafa dedi ki:

  ahmet abi valla çok sağol allah razi olsun içimi rahatladi benim yaşımda 24 millete babadan miras esnafada babadan borç kalır 😉 allah sağlık versin ne digim

  • Vatandaş dedi ki:

   Sayın Mustafa eğer taahhüdü evde verdiysen yani icra dairesinde vermediysen bunun iptalini iste. Çünkü geçerli bir taahhüd değildir. Baskı altında verilmiş oluyor.

 70. alemdar dedi ki:

  resmi gazetede yanınlandı herkese geçmiş olsun

  • okan dedi ki:

   herkese iyi geceler ticari araçlaraıda haczedip kapatabiliyorlarmı ? bilen varmı kanunda bedeni çalışmasına dayanan eşya diye geçiyor bu ticari taksi veya kamyon.kamyonet minibüs gibi aralarıda kapsıyormu bedeni çalışarak yapılan bir ticaret bilen bir arkadaş açıklayabilirmi teşkrler

   • Vatandaş dedi ki:

    Tam bilmiyorum ancak bedeni olarak gözüküyor. Yalnız aynı aracı daha ucuza alabilecek isen bunu bilir kişi tespit ediyor o şekilde haciz koyup sana bu daha ucuz aracı alabileceğin parayı veriyorlar.

 71. alemdar dedi ki:

  MADDE 16 – 2004 sayılı Kanunun 82 nci maddesinin birinci fıkrasının (2), (3) ve (12) numaralı bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, fıkraya aşağıdaki (13) numaralı bent ile maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

  “2. Ekonomik faaliyeti, sermayesinden ziyade bedenî çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya,

  3. Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri,”

  “12. Borçlunun haline münasip evi,”

  “13. Öğrenci bursları.”

  “Birinci fıkranın (2), (4), (7) ve (12) numaralı bentlerinde sayılan malların kıymetinin fazla olması durumunda, bedelinden haline münasip bir kısmı, ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılır.

  İcra memuru, haczi talep edilen mal veya hakların haczinin caiz olup olmadığını değerlendirir ve talebin kabulüne veya reddine karar verir.”

  • Anonim dedi ki:

   “Birinci fıkranın (2), (4), (7) ve (12) numaralı bentlerinde sayılan malların kıymetinin fazla olması durumunda, bedelinden haline münasip bir kısmı, ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılır. burda ne demek istemiş ben anlamadaım ,,,anlayan varsa aydınlatırsa sevinirim.

   • okan dedi ki:

    anonim aşşağıda 1 şey sordum bakarmısın

   • Vatandaş dedi ki:

    Yani haciz edilebilen eşyalar için örneğin altın antika kıymetli evrak fazla eşyalar gibi bunların toplam bedeli çok yüksek ise bir kısmı borçluya bırakılır gibi birşey. Bizi pek ilgilendirmez villada oturup altından tabakları olanlar düşünsün 🙂

   • Vatandaş dedi ki:

    Mesela 12 numaralı ev bendi. Burada örneğin ev 90 bin fakat sen 70 bin’e ev alabiliyorsun. O zaman ev alınır ve sana 70 bin bırakılır 20 bin haciz koyulur.

   • Vatandaş dedi ki:

    Benzer şekilde yine mesleğini sürdürmen için gerekli olan alet diyelim aynı aleti daha ucuza alabiliyorsan yani sen pahalısını kullaıyorsan bu haciz edilir ve alabileceğin en ucuz aynı işi gören alet için bu para sana verilir gerisine haciz koyulur.

 72. ahmet dedi ki:

  arama motoruna resmi gazete yazın ilk çıkana tıklayın ve açılan sayfadan bügünü seçin ve ordan ikinci sırayı seçin resmi gazete açılıyor ve 16.madde güzelce ordaaaaa…

 73. murat dedi ki:

  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler... herkeze geçmiş olsun

 74. mustafa dedi ki:

  ahmet bey selamlar benim tahahütum var mahkeme çıkmadım korkumdan orda hemen tutuklanirim die mahkemelerimi takip etmem gerekiyormu başka bir tahahütumede gitmedim kısa bir sürede yakalamam çıktı ve de yakalandim allahtan 600 lira kalmıştı yatırdim ceza evinden döndüm valla soruma cevap verirseniz sevinirim yapmış olduğum tahahüt bu ay mahkemesi var çünkü

  • ahmet dedi ki:

   Mustafa kardeş..

   Ben de ilk mahkemeye seningibi korkarak gittim… inanırmısın yaş 35 beş adliyeden içeri girmişliğim yoktu. Sanıyordumki hakim ordan çağıracak gelin şunu götürün hop içerdesin 3 ay iptal….

   Yok kardeşim öyle değilmiş….

   Hiç korkma kardeşim. Adammı öldürdün, vatana ihanetmi ettin, teroristmisin, afadersin namussusmuyuz. biz sadece işi bozulan düzgün yaşayan insanlarız… Afedersin bu ülkede adam öldüren bizim kadar korkmadan gidiyor mahkemeye….

   Gideceksin günü geldiğinde işim bozuldu şu anda ödeme durumum yok en kısa zamanda ödeyeceğim diyeceksin hakim bir kimlik tespiti yapıyo adresini soruyor. ve yaz kızım diyor. en en kötü bir ay atıyor ikincide 1 ay daha 3.cüde ceza veriyor. al kararı direk temyize en az 1 senede ordan bu sürede ödersin inşallah.

   Ha eğer mahkemene gitmezsen hakim karşı tarafın avukatın gazıyla kim bu adam diyor bizi muhattap almadı gelmedi diyor ve direk ceza veriyor yada polis zoruyla mahkemeye getirtiyor.
   Tabi karardan haberin olmazsa 7 günlük süre geçiyor ve senin temyiz de çöpe gidiyor. doğal olarak tutuklaman tak diye çıkıyor.

   Mahkemeye mutlaka git gidemezsen bile git icra müd. kalemine 3-5 gün önceden mazeret dilekcesi ver. Ben o tarihte şehir dışındayım felan diye işte. Hakin o zaman da davayı uzatıyor karar vermiyor.

   Sana tavsiyem boş bir gününde adliyeye git mahkeme salonlarına gir duruşmaları izle inanki bir süre sonra olay öğle yemeğine çıkmak gibi birşey oluyor. O korktuğumuz avukatlar varya. Afedersin çıkıyorsun aşnı işi yapan başka bir avukata 100 tl danışmanlık ücretini verdimi sana bütün yolları gösteriyor.

   Sana ve okuyanara tavsiyem e devletten sürekli takip et ve gidemediğin dava olursa ertesi gün git ve ilgili mahkeme kaleminden dava dosyasından kararı al bir bilene okut ve yoluna bak….

   Sonuç olarak korkma…..
   İnsanın başına herşey gelebiliyor… Panikleme hepsi gelir geçer ve konuları içine dert edip birde kendini hasta etme… Afedersin başınızı ağrıttım….

   • ahmet dedi ki:

    Ha birde şu anda benim iki taahhütüm var birini 20 eylüle attı hakim birininde ilk duruşması bügün 11:05 gece. Ama bugünkü duruşmanın avukatıyla sabah kahvaltı yapcaz ordan mahkemeye gececez. Yolum düştükce uğrarım bürosuna her konuda telefon ederim fikir alırım… Onudan anlamak lazım oda müsterisinin haklarını koruyor onun için uğraşıyor. Ama benim de yasal haklarım var bu ülkede

 75. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar hayırlı olsun herkese resmi gazete linki aşağıdadır;

  resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/07/20120705-2.htm

  başına www koyun.

  • Vatandaş dedi ki:

   Bu arada bizim madde 16’ya kaymış 🙂

  • Anonim dedi ki:

   teşekkür ettim. link için rahat rahat uyurum bugün :))

   • okan dedi ki:

    ANONİM İYİ AKŞAMLAR ARAÇLARLA İLGİLİ HACİZ VE KAPATMA YAPIYORLARMI DİYE SORMUŞTUN NETLEŞTİREBİLDİNMİ BENİMDE İLERİDE BİR TİCARİ ARAÇ ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM SAKINCASI OLURMU ÖĞRENEBİLDNMİ BİLGİ VERİRİSEN MEMNUN OLURUM

 76. Anonim dedi ki:

  resmi gatenin linkini verirmisiniz rica etsem, ben bulamadım

 77. Muhibbi dedi ki:

  3 üncü, 4 üncü, 9 uncu, 10 uncu, 17 nci, 21 inci, 23 üncü ila 33 üncü maddeleri ile 36 ncı ve 37 nci maddeleri, 18 inci maddesiyle değiştirilen 2004 sayılı Kanunun 89 uncu maddesinin yedinci fıkrası, 38 inci maddesiyle 2004 sayılı Kanuna eklenen geçici 9 uncu ve geçici 11 inci maddeleri ile 105 inci maddesinin birinci fıkrasının (1) numaralı bendi yayımı tarihinden altı ay sonra,

  Arkadaşlar 6 ay daha mı bekleyecez?

 78. Anonim dedi ki:

  Arkdaşlar kanun resmigazetede yayınlandı artık yürürlükte geçmiş olsun

  • Anonim dedi ki:

   Arkadaslar sadece içra kagıdı yollayıp daha yedıemın ve evden esya alınmadıysa kagıt yolalndıgı ıcın eskı hukum mu uygalnır?

   cvp lutfen???

   • Anonim dedi ki:

    Haciz işlemi yapılmadığı için yeni kanun geçerli merak etmeyin

    • av.bulent dedi ki:

     bu konuda ben sızın gıbı dusunmuyorum. bugun hacze gıdecegım mesela muhafaza ıslemı yapmamı gerektıren bır durum olursa da yaparım. borclunun yapması gereken sey ıse ıcra hukuk mahkemesıne dava acmak suretıyle muhafaza altına alınan mallarının haczedılemez mallardan oldugunu ıcra hukuk mahkemesı kararıyla tespıt ettırırp haczı kaldırtmak. Bıraz da Icra hukuk mahkemesinin verecegı kararlar ve o kararları temyız edıp yargıtay kararı alacak avukatlar ıle olusacak ıctıhada gore durum sekıllenecektır.

  • Anonim dedi ki:

   ben göremedim resmi gazetenin linkini yollarmısınız rica etsem tşk…

 79. ahmet dedi ki:

  Arkadaşlar birde aklınızda olsun… Eve geldi icra memuru size yada eşinize ……… tarihte öderiz diye tutanağa imza attırdı diyelim.

  Aklınızda olsun cahil avukatlar hemen taahhüt ettin ve ödemediniz diye hemen taahhüt ihlal davası açıyor…. Bırakın açsın….

  İlk celseye gidin ve direk hakim’e Ben bu taahhütü icra tesiri altında evde verdim. Dediğinizde dava direk düşüyor….

  Başıma geldi ve ilk celsede dava düştü… Ancak icra dosyanızın olduğu adliye binasına gider ve avukatın hazırlamış olduğu ve rakamların yazılı olduğu yazıya imza atarsanız hiç şansınız yok. 2 celse hakim süre veriyor ve 3.celsede 3.ay hapis kararı çıkıyor (tahmini 6.ay sonra) ondan sonra 7 gün içinde temyiz e gidiyorsunuz 1 senede orda bekliyor dosya ve taahhüt ettiğiniz tarihten itibaren 1,5 sene sonra hapis kararı netleşiyor…..

  Eğer borcunuz küçükse paniklemeyin… Mevlam 1.5 senede ödetir inşallah ama büyükse Allah sabır ve ödeme kolaylığı versin…

  Ayrıca herkezin Berat kandilini kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim….
  Bu siteyi kuran yöneten değerli vaktini harcayıp bir care olan insanlara ve burda doğru yanlış bilgisini paylaşan (yardımcı olmak adına) herkeze teşekkürler…. Allah Razı Olsun……..

  • Hasan dedi ki:

   Resmi gazetede yayınlandı arkadaşlar……….

  • yelda dedi ki:

   Bizim burda isler fazla hizli ilerliyor. Ceza hakimi itirazi nulunduktan en gec 1 ay da tak diye cikartiyor valla cezayi. mahkeme bittikten en gec 2 ay sonra hapis cezasi kesinlesiyor..:((

 80. Balıkcı dedi ki:

  Öncelikle herkezin Kandili mübarek olsun. Bu hayırlı gecede herkeze geçmiş olsun.Başta Sn Sargoz ve yorum yapan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Yorum, görüş ve tecrübelerinizi, bu süreçte sürekli takip ettim. Bende bir mağdur olarak, yorumlarınız sayesinde bu süreci şimdilik atlattım. Bütün arkadaşlara, Allah, borçlarını biran önce ödemeyi nasip etsin. Tüm insanlarımıza hayırlı olsun.

 81. yelda dedi ki:

  Sayin sargoz sizin buzdolabini agustosta almaya gelicek olan avukatiniz vardi ya ona gecmis olsun mu diyelim selamlar olsun mu diyelim tuhhh adamcaguz taksidinin bitmesini bekliyodu:)))

 82. esrarengiiz dedi ki:

  benim esyalarım dün yazdı gittiler eve hacize gelebilermi tşkürler simdiden kandinliz mubarek olsun

  • UFUK dedi ki:

   sn esra hm anladığım kadarıyla size 7 emin bırakmışlar,, bir daha geldiklerinde yeni yasa geçerli olacak,,,,

   • Muzaffer dedi ki:

    Yanlis bilgi vermissiniz ufuk bey 7 emine verilmis olmasi esyalarin artik alacakliya ait olmasi gibi birsey ve yasa eski hacizleri kapsamiyor onceden yazildigi icin esyalar bir ay sonrada kaldirilabilir

  • Muzaffer dedi ki:

   Gelip alabilirler ama alirken de yeni yasaya gore cok masraf etmeleri gerekiyor bu yuzden baski yaparak taahhut almak isterler sakin imzalamayin

 83. CONNECT dedi ki:

  KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN
  BİR YASA DAHA ONAYLANDI HERKEZE GEÇMİŞ OLSUN
  ALLAH TEALA ŞU BORÇLARDAN HAYIRLISI İLE KURTULMAYI NASİB EYLESİN CÜMLEMİZE
  TAAHHÜD SORUNU OLAN KARDEŞLERİMİZİDE İNŞAALLAH KURTARSIN RABBİM ŞU MÜBAREK GÜNLER HÜRMETİNE

 84. ilkuçan dedi ki:

  Arkadaşlar bundan sonra önceden yazılan ev eşyalarına mal kaldırma yapabilecekler mi yapamayacaklar mı bilen varsa açıkca söylesin lütfen
  sn Sargoz sağlam bir avukata yada icra memuruna sorarmısınız
  “yarın hacze geleceğiz” dediler
  bende yeni kanuna göre haciz yapamazsınız dedim
  ” yeni kanunla ilgili haklarınızı icra memuruna anlatırsınız” dedi ve tlf nu kapattı lütfen açıkca yardımcı olun teşekkürler.

  • Anonim dedi ki:

   Arkadaşım gece 12 itibariyle kanun resmi gazetede yayınlanmış olur ve yürürlüğe girer merak etmeyin avukat gelsin hacize birşey yapamaz telefonda size nasıl davrandıysa sizde aynı şekilde karşılık verirsiniz…

  • hakan dedi ki:

   eve gelip sizi kaldırmayla tehtit edebilir,(yarın hiç bir işlem yapamazlar) lavukat icra memuruda seyreder sizde işlem yaparlarsa hem lavukata hemde icra memuruna suc duyurusunda bulunup dava açacagını söyleyin ve hiç bir şeye imza atmayın atarsanız dahi tüm kanunsuz işlem yapılmıştır dava haklarım saklı olmak kaydi ile yazıp öyle imza atın dik durun ne kadar bilinçli olursanız o kadar güçlüsünüz.UNUTMAYIN! BOYNU BÜKÜK OLANIN ÇELLATI ÇOK OLUR.

  • Muzaffer dedi ki:

   Onceden yazilan esyayi kaldirabilirler ama yeni yasaya gore cok masraf edecegi icin islerine gelmez fakat baski yapip taahhut almk ister sakin imza atmayin

   • Anonim dedi ki:

    Arkadaslar sadece içra kagıdı yollayıp daha yedıemın ve evden esya alınmadıysa kagıt yolalndıgı ıcın eskı hukum mu uygalnır?

 85. esrarengiiz dedi ki:

  herkesin kandili mübarek olsun
  benim eivimi esaylarımı dün yazdı gittiler evime haciz gelirmi yeni yasa cıktı

 86. Yavuz dedi ki:

  3. yargı paketi Cumhurbaşkanınca onaylanmıştır…herkese olsun..(NTV haberi önce)

  • hakan dedi ki:

   herkeze hayırlı olsun,bundan sonra herkez uyanık olmalı burda sargoz beyin yorumlarını iyi okuyun ve boyun egmeyin ödemeler için elinizden geleni yapın ben yapmadım 1 faprikam hacizle gitdi 6 adet aracım, 2 defa ev eşyalarım icra memuruna telefonda kalp rahatsızı oldugumu raporlu ilaç kullandıgımı raporun çekmecede oldugunu söyledigim halde(gerekli hukuki işlemlere başlayaçagım) mahkemeligim dolandırıldım suç duyurusundada bulundum her satışlarınada itiraz ediyorum 20 senelik firmamı sıfıra indirdiler bende not aldım yapılanları elimde karşılıksız çek ve senetleri hiç bir zamanda kimse mağdur olmasın diye icraya vermedim.karşı tarafın lavukatı tam bir lavukat cıktı ona eski çalışanlarım ve ailem çevrem b duva ediyor,allah magdurun yanındadır her inişin çıkışı vardırallah kimseyi magdur etmesin.UNUTMAYIN BETERİN BETERİ VARDIR.ALLAH BETERİNDEN SAKLASIN
   hayırlı kandiller olsun

 87. Anonim dedi ki:

  arkadaşlar bu öğlen avukat bayan aradı beni adresini tespit ettik icraya geliyorum dedi buğun ödeme olmazsa ve ödeme olmadı yapamadım ne olur yarın gelirse eşyamı kaldırırmı acaba cevap verirseniz çok sevinirim

  • Seyfi dedi ki:

   6337 sayılı “Türk Akreditasyon Kurumu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 6352 sayılı “Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun”, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Anayasanın 89 uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiştir.

   Hayırlı olsun arkadaşlar..

  • Anonim dedi ki:

   buna cevap yazacak kimse yokmu

  • hakan dedi ki:

   bundan sonra yapamazlar.

  • yelda dedi ki:

   Yarin resmi gazetede yayinlanacaktir gelirse siz haberdar edersiniz resmi gazeteden gec kaldigini soylersiniz.:)

  • Muzaffer dedi ki:

   Gelecek lavuk’at aramaz sakin olun gelsede yazamaz emin olun yasa yarin yayinlanmis olur gecmis olsun

  • şükran dedi ki:

   anonim kardeşim bugün resmi gazetede bu yasa yayınlandı herşey resmileşti.bu saatten sonra gelse eşyan daha önce yazılmadı ise yapacağı birşey yok.resmi gazetenin bir çıktısını bilgisayandan yazıcıdan çıkartın elinizde bulunsun gelene bu konuda bilginiz olduğunu ifade edersiniz.şanslarını deneyebilirler zorlayabilirler.dediğim gibi önceden eşya yazılı değilse yapacakları birşey kalmadı.eğer zorla kaldırmaya kalkarlarsa derhal ilgili mercilere şikayet et bu kez onlar düşünsün korkma bu işler bitti taahhüd için zorlayabilir sakın sakın sakın ha imzalama.

 88. Anonim dedi ki:

  resmi gazetede ne zaman çıkar bilgisi olan varmı acaba teşekkürler

  • Hasan dedi ki:

   Yarın yayınlanır..sabah bakabilirsiniz..
   Kafanız rahat olsun..

   • Anonim dedi ki:

    hasanım sağol içim ferahlattın inşallah dediğin gibi olur,kan emici avukatlardan kurtuluruz.

    • Ayşe dedi ki:

     Anonim 12 den sonra yasalaşıyo ,blöf yapıyolar kaldıramazlar rahat ol

 89. Ayşe dedi ki:

  Arkadaşlar ntv de 3.yargı paketinin sonuçları anlatılıyo izleyebillen izlesin ben izleyemiyorumda

 90. mağdur dedi ki:

  bu mübarek günde bu haber çok iyi oldu Allah emeği geçen herkesten razı olsun

 91. demet dedi ki:

  Geçtiğimiz kandilde evim boşaltıldı, bu kandilde yasa onaylandı. RABBİM SANA ŞÜKÜRLER OLSUN. Tüm mağdurlara hayırlı olsun. Kandiliniz mübarek olsun.

 92. Balotelli dedi ki:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 6352 sayılı Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanunu onaylayarak, yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.
  Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever, Cumhurbaşkanı Gül’ün, 6352 sayılı kanunu, ”Tutukluluğa neden olan koşulları biraz daha ağırlaştırdığı, şartlı tahliyelerin erkene alınmasına zemin hazırladığı ve mağduriyetleri azalttığı” gerekçesiyle beklemeden onaylama kararı aldığını bildirdi.

 93. Anonim dedi ki:

  ve kabus bıttı arkadaslar gozumuz aydınnnnnnn

  • Gülden dedi ki:

   Sayın Sargoz yasa geçti ve onaylandı da ancak bu geçici 10. maddeyle ilgili yorumunuz alabilir miyim? Eski tarihli takipler için yeni yasa hükümlerinin uygulanmayacağını söylüyor???

   • usta dedi ki:

    eski takipte icra yoksa yeni kanun geçerlidir

    • Gülden dedi ki:

     “GEÇİCİ MADDE 10- Bu Kanunun ilgili hükümlerinin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam edilir.” Sayın usta sizin söylediğiniz şekilde nerede yer almaktadır. Yani bu yoruma hangi metinden ulaşmaktasınız?

  • Gülden dedi ki:

   Geçici 10.maddeyle ilgili yorumlarınızı alabilir miyim?

   • umut dedi ki:

    sayin Gülden hanim,
    Yeni yasanin amaci,resmi gazetede yayinlandiktan sonra artik evlerden esya haczedilemiyecek,isyerlerinden calismasini engeleyecek herturlu esya haczedilemiyecek.eskilerden kasit.icra dosyanizin nezaman acildiigi degil,haciz islemidir.yani haczedilen mallariniz varsa iyadesi olmayacak.yani haciz islemi icin gelindiginde artik esyalari kaldiramayacaklar.

 94. kader dedi ki:

  arkadslar sn cuhmur başkanımız 3 yargı paketini onayladı hayırlı olsun herkeze

  • usta dedi ki:

   GERÇEKTENMİ BU ÇOK GÜZEL BİR HABER HEPİMİZE GEÇMİŞ OLSUN KANDİLİNİZ MUBARET OLSUN KADER HANIM BU YORUMLA GERÇEKTEN BİZİM KADERİMİZ OLDUNUZ

  • okan dedi ki:

   TÜM MADUR ARKADAŞLARIN VE BİZE YAGI PAKETİNİN ÇIKMASINDA EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞKKÜR EDER KANDİLLERİ MÜBARE OLSUN NİCE SORUNSUZ KANDİLLERE

  • Hasan dedi ki:

   Beklediğimden çok erken imzaladı sn.Cumhurbaşkanımız,sağolsunlar..
   Arkadaşlar hepimize geçmiş olsun..
   Evimizden eşya alınma korkusu olmadan borçlarımızı öderiz artık..

   • usta dedi ki:

    artık baskı yok teğdit ve şantaj yok rahat bir nefes al türkiyem kandiliniz mubarek olsun

 95. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar Borçlar kanunu ile ilgili ne zaman yürürlüğe girdi bilmiyorum ancak kefillik için eşin rızası alınması gerekiyor ve borç tutarı gibi bazı şeyler kefilin el yazısı ile yazılması gerekiyor. Yani bu kanundan sonra kefil olupta başınıza patlayan borçlar için kefilliğinizi düşürebilirsiniz. Çünkü eş onayı olmadan artık kefillikler geçerli olmuyor bilginize.

  • Vatandaş dedi ki:

   Keza aynı şekilde sizin olmayan bir borç yüzünden taahhüd imzalayıp kefillik verdiyseniz yine eş durumu geçerli. Bazı arkadaşların annelerine sanırım taahhüd imzalatarak aslında kefil yapıyorlar. Bunlar bu hükümle iptal edilebilir diye düşünüyorum.

 96. ÖZADANALI dedi ki:

  SAYIN SARGOZ BEY VE TÜM ARKADAŞLARIMIN MUBAREK KANDİLLERİNİ KUTLUYORUM.

 97. Ebru dedi ki:

  Herkese hayırlı kandiller, sayın Sarkoz ve diğer kıymetli arkadaşlar bu siteyi sürekli takip ediyorum. 2 hafta önce hacze geldiler maaştan muvaffak verdim yazıp gittiler, işten çıkarılacağımı öğrendiklerinde hemen gelip Tahüte zorladılar vermeyince alıp gittiler, az önce adliyeden dosyama baktım 3.kez haciz talep etmiş, sanırım yarın gelir. alacak ne kaldıysa? az önce cumhurbaşkanlığına E-Mail attım durumu anlattım biran önce imzalanırsa binlerce kişinin rahatlıcanı ve avukatın adını verdim. yarında Baroya avukat hakkında ahlaki kural ve disiplin şuçundan şikayette bulunacağımıda yazdım bundan başka ne yapabilirim, rahat iş aramaya bile gidemiyorum gelip çocukların yatağını felan götürürler diye.. Lütfen siz söyleyin ne yapmam lazım. Herkese tekrar hayırlı kandiller olsun

  • Vatandaş dedi ki:

   Sayın Ebru hanım gerçekten çok geçmiş olsun. Durum işte bu kadar vahim. Bu insanlarda ne vicdan var ne başka bişe. Bunlar insanlara ne yaşattılarsa Allah’ta onlara aynısını yaşatsın. Eğer yarın kesin geleceklerinden endişeli iseniz alınabilecek şeyler var ise komşunuza çıkartmanız tabi mümkünse. Eğer yatak dışında zaten birşey yok ise onu almazlar yani avukat neysede icra müdürüde o kadar vicdansız değildir diye umuyorum.

   • FARKETMEZ. dedi ki:

    sn. ebru hanım geçmiş olsun derken, haczedilebilecek eşya varsa lütfen uzaklaştırın, derim.

    o avukat içinde bir temennim var, inşallah yarın hastalıktan yataktan kalkamasın, yürüyemesin.

    • Ebru dedi ki:

     Bu mübarek gece hep onun için dua edicem zaten, eşya konusundada götüreceği bir koltuk takımı var onuda götürsünde Cumhurbaşkanımız imzalayınca yenisini alırım Resmi gazeteninde bir kopyasını camlattırıp giriş kapısına asmayı düşünüyorum. sizlerde Cumhurbaşkanlığına mail atarsanız belkide imza hızlanabilir. yoysa 15 gün sürerse bu avukatları kimse durduramaz.

    • levent dedi ki:

     amiiinnnn

  • AA dedi ki:

   EBRU HANIM SAYIN CUMHUR BAŞKANIMIZ YASAYI ANAYLADI BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN ARTIK RAHAT OLUN BU KAN EMİCİ AVUKATLARIN SONU OLDU BUNDAN SONRA ONLAR BİZİM ÇEKTİĞİMİZ SIKINTILARI ÇEKECEKLER PARA KAPILARI KAPANDI HEPİMİZE GEÇMİŞOLSUN

 98. yelda dedi ki:

  Herkesin Berat kandili mubarek olsun.. RABBİM bugunun yuzu suyu hurmetine hepimizi zulumlerden kotulerden hayirsiz islerden bizleri korusun kurtarsin insallah.

 99. Uzun dedi ki:

  Bu konuyla alakali bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim.
  Herkezin kandili mubarek yeni tasari hayirli olsun ayrica..

  • Vatandaş dedi ki:

   Borçlunun evine haciz gelebilir tabi öyle birşey yok. Ama haciz edebilecekleri şeyler sınırlandırıldı. Altın para kıymetli evrak antika gibi şeyleri haciz edebilirler sadece.

  • Vatandaş dedi ki:

   Altın bir avizem var kaldırsammı acaba! Bunuda bir milletvekilimiz söylemiş yorumların komikliğine gelin ya.

 100. Uzun dedi ki:

  Sargoz bey ,
  Ben avukatima danistim ” borclunun evine haciz konulamaz “diye tasarida belirtilen biseye rastlamadim dedi . Evet gazetede bende okudum dedi ama tasarida rastlamadim dedi

  • FARKETMEZ. dedi ki:

   Sn. Uzun,

   Sn. Sargoz un da bilgisine saygı duyarak. bir açıklama gereği hissettim.

   Avukata tasarıda değil, kabul edilen 6352 s.k. 16. maddesi ile değiştirilen 2004 s.k 82. maddesinin 12.bendi ” borçlunun haline münasip evi ” diye geçer bunu hatırlatın.

   Ancak haczedilememesi için yapılması gereken bir işlem varsa, bunu ayrıca Sn. Sargoz ve birbilen rumuzlu arkadaşımız yol gösterebilir. Allah kolaylık versin.

   • FARKETMEZ. dedi ki:

    Sn. Uzun bu arada bu eve gelinmez anlamını taşımayıp, sadece bir eviniz varsa (aile ikametgahı) bunun üzerine haciz konulamaz diye yorumluyorum. Yoruma da açıktır. Uygulamalar gösterecek.

  • Vatandaş dedi ki:

   Pardon ben eve gelinmez anlamışım. Evet tek evinize haciz konulmuyor. Sargoz söylemişti acilen tapuya gidip evin üzerine Aile şerhi koydurun o zaman haciz koyamazlar. Ayrıca avukat arkadaşınız hangi yasayı okuyor. Tek ev konusu bu tasarıda zaten yok o çıkalı kaç yıl oldu.

  • Vatandaş dedi ki:

   İİK.nun 82/12. maddesinde borçlunun haline münasip evininin haczolunamayacağı belirlendikten sonra aynı maddede ancak evin kıymeti fazla ise bedelinden haline münasip bir yer alabilecek miktarı borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılır”

   Yani burada söylenen eğer evinin satış bedeli ile 2 ev ve daha fazlası alınabiliyor ise haciz koyabilirler ve tek ev alabileceğin kadar parayı sana geri iade etmek zorundalar. Eğer evin satıldığında sadece tek ev alınabiliyor ise yani kıymeti çok pahalı değil ise haciz koyamıyorlar.

  • Vatandaş dedi ki:

   Birde araştırmalarımda şunu gördüm. Eğer evi konut kredisi ile aldıysan ve bu krediyi ödemediğinden dolayı haciz konuldu ise o zaman haciz koyabiliyorlar.

 101. umut dedi ki:

  Sayın Sargoz Beyinde yazdığı gibi.artık durum belli.Yasa ne gerekdırıyorsa onu yapacaklar.Sargoz Beyde açıkca belirtmiş artık evden eşya kaldırma sona erdi (resmi gazetede yayınlanınca).Kendi kendimize farklı düşüncelere kapılıp,kendimize zarar vermeyelim.Şirket avıkatımızla görüşmemde,zaten terettüt ederek hacze gıdıyorduk,ev bos cıkarsa yaptıgımız fazrafla kalıyorduk.Şimdi bu kanından sonra kaldıramayacagımız esya için gitmeye gerekyok.Herşey kanun çerçevesinde yürüyecek.

  Sayın Demet Hanımda güzelbir dilekce örneği vermiş.Mecburen yasa uygulanacak ısteyen bu dılekceyı kullanabılır en azından avukatlar sızlerın bılınçlı oldugunu düşünür ve aksını ıdda edıp bır yerden tutturmaya çalışamazlar.

  • Anonim dedi ki:

   dilekçe örneği nerde

  • Vatandaş dedi ki:

   Onlar sırf rezil etmek için gene gelirler sanki normalde gelip kayda değer bişe alabiliyorlardı maksatları konu komşuya rezil etmek işte

 102. sargoz dedi ki:

  Herkeze Hayirli kandiller.

  Bu hayirli gunde bazi dusunceleri paylasmak isterim. Yasa resmi gazetede yayinlandiktan sonra ayni cek kanununda oldugu gibi uygulamalari takip edecegiz. Icra mudurlukleri Munferit hatalar yapacaktir ancak yasa genele yaygin dogru sekilde uygulanacaktir.
  Avukatlarin ne dedigi onemli degil. Onemli olan icra mudurlerinin uygulamaya olan katkisi. Zamanla hersey bitecek, ev haczi ekonomisini kaybedecek ve son bulacak. Bu bir milattir unutmayin. Bu isten nemalanan cok kisi vardi, bitmesini istemeyecekler ancak onlarida gerektiginde yuce Turk yargisi yola sokacaktir.

  Iyi yoldayiz, herkeze hukuki haklari tek tek geri veriliyor. Ustunlerin hukuku son buluyor. Ak Parti SOSYAL Reformlara devam ediyor. Sirada hepimizi dahada rahatlacak olan Bireysel Iflas Yasasi var.

  Sitemizin cizgisi bellidir, magdurun dusmusun yaninda olmaya devam edecegiz, onlar ayaga kalkana kadar beraber yuruyecegiz. Sonuna kadar demokrasi, sonuna kadar hukukun ustunlugu, sonuna kadar iktisadi ozgurluk icin mucadele edecegiz. Ak Partinin destekçisi ve takipçisiyiz.

  • demet dedi ki:

   Sayın Sargoz, Yasa yayınlanır yayınlanmaz eşyaları eve getirsek sorun olur mu? Malum iki aydır eşya yok evde. Yoksa biraz daha bekleyip nabız mı yoklayalım? Ne önerirsiniz?

   • sargoz dedi ki:

    Demet Hn.

    Sorun olacagini sanmiyorum. Sonucta kanun uygulanmak zorunda.

    • demet dedi ki:

     Teşekkürler cevabınız için. Bir hukuk sitesinde bir dilekçe yayınlamışlar. (Kendi ayaklarına kurşun sıkmışlar bir nevi/tıpkı burada 3 halı iki koltuk muhabbeti yapan arkadaşları farkında olmadan yaptığı gibi) Borçlunun yazdığı bir dilekçe. Onu kendime uygun bir şekilde yazıcıdan çıkarıp buzdolabına asmayı düşünüyorum. Çünkü evde olmadığımız için biz yokken geliyorlar.

     • Savash dedi ki:

      İyi günler Dilek hanım. O dilekçeyi bizlerle de paylaşabilir misiniz??
      Aklıma takılan bir konu var. Bizi arayan avukat onları evde beklememizi aksi taktirde bize çilingir masrafı da çıkacağını söyledi. Saldırganlıkları aczlerinin bir göstergesi artık.

      • demet dedi ki:

       TABİ Kİ;

       BorÇludan İcra Dosyasina İbretlİk*** Beyan DİlekÇesİ
       ________________________________________
       Borçlunun icra dosyasına sunduğu dilekçeye görüşlerinizi bekliyorum…(3.yargı paketi sonrası)

       İZMİR … İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE
       ,

       Müdürlüğünüzün 2012/… Esas sayılı dosyası üzerinden hakkımda icra takibi başlatılmış ve tarafıma … tarihinde bu husus tebliğ edilmiştir.

       İcra takibi ve borca bir itirazım bulunmamaktadır. Emekliyim ve marangoz olarak çalışıyorum. SGK dan aldığım emekli maaşım,kendi oturduğum evim,işyerim de ki bir adet bıçkı, planya ve yatar daire, ev eşyalarım bulunmaktadır.Ancak;

       – İİK gereği yaşam için gerekli ev eşyaları haczedilez. Evimde 2 adet televizyon hariç mevcut diğer eşyalardan birer tane olup fazla olmadığından haciz işlemi tatbik edilmemesi, televizyonun ise değeri brüt asgari ücretin 6 katından az olduğundan haciz edilse bile muhafaza altına alınmaması,

       – İİK gereği borçlunun mesleki faaliyetini sürdürebilmesi için gerekli makina teçhizatı haczedilemeyeceğinden işyerimde haciz uygulanmaması,

       – 5510 sayılı Kanun gereği emekli maaşları haczedilemediğinden emekli maaşıma haciz konulmaması,

       – İİK gereği borçlunun haline münasip evi haczedilemeyeceğinden evime haciz konulmaması,

       – … Bankasında hesabım olmakla birlikte ilgili hesabım ayna zamanda emekli maaş hesabım olduğundan İİK m.89 gereği haciz tatbik edilmemesi

       Aksi halde işlem yapanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç dyurusunda bulunacağımı, maddi ve manevi tazminat davası açacağımı bilgilerinize sunarım.

   • umut dedi ki:

    Demet Hanım, Ben şimdiden eksık esyalarımı aldım getirdim.Ertesi günü eve hacze geldiler.kapıyı açmadım.geri gittiler sonra telefonla aradılar ödemeyle ilgili esya haczı yapacaklarını söylediler.Şuan bır borcu ödemekde oldugumu ve bıtmesıne azkaldıgını bıttıkten sonra sıra sızede gelek ve odeyecegım dedım.bende yıne buyrun gelın hacız ıslemı yapın.gıden esyaların yerıne yenısını alırım ödeme yapamam ve ödemelerım gecıkır dıger alacaklıda geç parasına kavusur dedım.sonuçda borçluyuz ödeyecegız bırsekılde.karsılıklı kolaylık olması lazım.Zamanında ödeye bılseydım suan sız benı arıyor olmazdınız.dıye bıraz konusma gecdı.Bekleyecegım bakalım ne olacak.

    • demet dedi ki:

     keşke birkaç gün daha bekleseydiniz. Bizim çocuk sürekli soruyor. Sıcakta buzdolabı olmadan çok zor, evde yemek pişmiyor, çamaşırlar her hafta başka yerlerde yıkanıyor. Ama biz gazetede yayınlanmadan getirmiyoruz. Çünkü şuan çok fena saldırıyorlar. Son anda ne kaptık o düşüncesiyle. İnşallah kazasız belasız atlatırsınız siz de

     • umut dedi ki:

      İnşallah, birkeresindede geldılerdı evdeydım,saga sola baktılar,çocuk odasıyla koltuk takımına bakmadılar bıle.hemen mutfaga gıttıler buzdolabını gordu arkasından salonda Tv gordu koltuk takımı falan. bende bır sey oldu gerı mutfaga gıtmısdım hemen dondum benı yoksandılar sanırım el hareketlerıyel sesızce n” ne alacaz aldıgımıza deymez” gıbı konusdular .sonra bana sen sımdı bıze odehemen yada bırazını ode ver bıze ,…asarız keserız alırız gıderız neler neler.Bende buyrun kanun ne gerekdırıyorsa yapın.maddı durumum odemeye musayıt degıl cunku sızden oncekı alacaklıya brç oduyorum.borcumu ınkar etmıyorum,ödemiyecemde demıyorum.durumum bu dıye soyledım.sonra gıderken bır daha gelırsem haczederım burayı dedı bende hacze deger bıtr TV var demısdınız kendı aranızda konusurken onada 50 TL dıyodunuz sımdıde götürebılırsınız dedım.
      Diğer arkadaşlarda sanırım aynını düşünüyor ben eş ya için taahüt ımzalamam benım canımda önemlı degıl esyalar.fakat mutlakada en kısa surede borcumu odemek ve derın nefes almak ısterım.
      İnşallah bu yasa ıle herşey dahada güzel olur

  • Vatandaş dedi ki:

   Bu arada arkadaşlar herkesin öncelikle kandilini kutlarım ve şunu eklemek istiyorum. Artık icra müdürleri haciz esnasında haciz edilmemesi gereken bir şeyi haciz etmeye kalkışırlar ise bunu tutanak tutarak sebebi ile birlikte belirtmeleri gerekiyor. Kesinlikle bu konuda zorlayıcı olun çünkü bu tutanakla o müdürün başını oldukça ağrıtabilirsiniz

  • Savash dedi ki:

   Cumhurbaşkanı ne kadar sürede imzalar ve resmi gazetede ne zaman yayınlanır??

   • Hasan dedi ki:

    Sn.Cumhurbaşkanının 15 gün bekletme süresi var..
    Umarız erken imzalar..imzanın ertesi gün resmi gazetede yayınlanır..

   • Hasan dedi ki:

    Eski kanunlara baktım;
    Genelde 2 gün ile 7 gün arasında imzalanmış..

    • Savash dedi ki:

     İcra avukatları bu aralar azmış durumda. Telefonlarda hakarete varan tehditlerde bulunuyorlar. Seslerini yükseltiyorlar. Bağırıp tepiniyorlar. Eve hacze gelemeyeceğini bildiği için de çevre esnafa ve komşulara icralık olduğumuzu duyurmak için dolanıyorlar. Neyse ki komşularım gereken cevabı veriyor. Hükümet bu kan emicilere iyi bir tokat vurdu.

  • bir bilen dedi ki:

   ben arkadaşlara bir tiyo vereyim sn sargoz izninizle ….madde 19 da üçüm kişinin haklarından bahsediyor yani alacaklını 7 gün içerisinde istikaak davası açması gerektigini açmaz durumu aynen kabullenmiş sayılacagını söylüyor şimdi arkadaşlar evinizde borçlu olmayan eşiniz olur cocugunuz olur aynı amaçla kulanılan eşyanın ikincisini borçlu olmayan kişinin üzerine faturalandırın bu şekilde olursa zaten 1,leri alamayacaklar ikincilerde üçüncü kişi hak idda ettiğinden dolayı yeni kanuna göre 7 gün içinde dava açmak zorunda kalacakları için zaten o mal o masrafları kurtarmaz dönüp gidecektir yamyamlar yani bu iş bitmiştir ben olsam döner giderdim

   • Vatandaş dedi ki:

    Peki 3.cü kişi derken eş arasındaki mallar ortak sayıldığı için alınmıyormuydu?
    Yani mal ayrılığı rejimi kabul edilmedi ise eşlerin mallarınada haciz konulabiliyor diye biliyorum yanlışmıyım bu konuda aydınlatabilirseniz sevinirim.

    • bir bilen dedi ki:

     eşler arasında olursa ortak tır ayrılıklarda senin borcundan dolayı eşinin malına kimse eşinin borcundan dolayı senin malına kimse bu ülkede haciz koyamaaaaaazzzz

  • mua dedi ki:

   hayırlı kandiller… 🙂

  • CONNECT dedi ki:

   herkezin kandili mübarek olsun
   sayın sargoz eşlerin onayı olmayan kefillikler düşecek deniyor
   bu konuda bilgi varmı teşekürler

  • Gülden dedi ki:

   Sayın Sargoz, hayırlı akşamlar daha önceki yorumlarınızda takip eski de olsa yeni yapılacak haciz işlemlerinde bu yeni hükümlerin geçerli olacağını yazmıştınız. Sitedeki tüm yorumcuların da bilgi ve algısı bu şekilde. Ancak benim şu anda TBMM’nin sayfasından okuduğum yasa metninde: “GEÇİCİ MADDE 10- Bu Kanunun ilgili hükümlerinin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam edilir.” diye bir hüküm var. Ben bu hükmü sizin gibi anlamadım ve yorumlamadım. Bu konuda ne düşündüğünüzü öğrenebilir miyim? Paylaşırsanız sevinirim.

 103. nema para,nema pichka dedi ki:

  Murat Yalçın Bey,
  bir avukatla görüştüm cumhurbaşkanı onaylamadan resmi gazeteye çıkmadan halen haciz işlemleri devam edebiliyormuş.

 104. Ahmet dedi ki:

  Burda emegi gecen herkeze tesekkur ederim. Bende sizi takip eden sessiz cogunluktanim. Haberlerde izledim Sayin Kilictaroglu beyimiz diyorki parti avukatlarimiz inceliyor 3 yargi paketini anayasa mahkemesine goturebiliriz diyor. Diyorda ulan derler adama onca garibanin evlerin huzursuzlugunu senmi duzelteceksin…. Benim sorum bilen arkadaslar cevap verirse sevinirim. Bu anayasa mahkeme sureci cumhurbaskani imza surecini yada kanunun resmilesmesini etkilermi?????

  • Hasan dedi ki:

   Sn.Ahmet bey,
   Anayasa mahkemesine başvuru ancak kanun resmi gazetede yayınlandıktan sonra yapılabilir..
   Kaldıki bu bizimle ilgili değil..ÖYM(özel yetkili mahkemeler) ile ilgili..
   Bizi bağlamaz..

  • şükran dedi ki:

   ahmet kardeşim etkilemez bu yasa mecliste yasalaştı ve cumhubaşkanımız imzalayıp resmi gazete yayınlanınca yürürlüğe girecek.bu çıkan ve bundan sonrası çıkacak büyün yasalar A.B.uyum ve entegrasyon yasalarıdır.bundan dönüş yok.hangi grup iktidara gelirse gelsin avrupa birliği uyum yasalarını çıkarmak zorundadır.ülkemiz bu konuda bu birlik ile protokol imzalamış aihm üst mahkeme olarak kabul etmiştir.şimdi yeni biryapılanma var.insan hakları komisyonu ülkemizde var ve çalışıyor.artık dosyalar buralarda karara bağlanacak.yani demek istediğim bu yoldan dönüş yok

 105. UFUK dedi ki:

  ,,,,,,,,,,,,,,,,,sevgili mağdur kader birliği ettiğimiz dostlarım ve sn sargoz,, hayırlı kandiller dilerken bu mübarek günde berat larımızın verildiği gün herkesin yazısı en güzel bir şekilde olsun,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 106. Murat YALÇIN dedi ki:

  şundan emin olun ki hiç bir icra görevlisi TBMM de oylanıp kabul edilmiş bir yasa varken (haydi diyelim lavukat tarafından değerli eşya var iddiasıyla ikna edildi eve götürüldü diyelim, zekası olan bir görevli ise bu da mümkün olmaz ya…) ev eşyasına haciz tatbik etmez, edemez…

  • şükran dedi ki:

   yasa yürürlüğe girince avukat istedi diye icra memuru kendi başını yakar mı memuriyetlğini riske atarmı eğer aklından zoru yoksa yapmaz.

 107. cenk dedi ki:

  adli tatil başladı sanırım adli tatildede haciz yapıyolarmı bu avukatlar

  • Anonim dedi ki:

   benım bıldıgım kadarıyla maalesef son surat yapıyorlar.resmı gazete yayınlanana kadar tabıı.

   • şükran dedi ki:

    evet ne yazıkki yasa yürürlüğe girene kadar temkinli olmak lazım dün tanıdığımız insanların evini iğnesine kadar boşaltmışlar üstelik hakaret baskı zulüm malumunuz.ev sahibini dövüp çıkmışlar iyiki evdekileri vurmamışlar bir canları kalmış ve bunuda garez için yaptıklarını söylemişler.allahta onları bldiği gibi yapsın inşallah

  • Muzaffer dedi ki:

   Yapiyorlar

  • Muzaffer dedi ki:

   Adli tatil 20 temmuzda basliyor bu arada tbmm 1 temmuz du fakat bu sabah girdiler tatile ve icralar durmuyor

  • ayşe dedi ki:

   evet maalesef yapıyolar hende daha rahat yapıyolar çünkü adli yük azalınca hacze yoğunlaşıyo yamyamlar

 108. hakan dedi ki:

  emegi gecen herkeze burda paylaşımlarıyla bizlere yol gösteren büyüklerime teşekür ederimmm
  cumhurbaşkanmızda onaylarsa bu iş daha güzel olacak ozaman en azından avukatla pazarlık ödemede yapma konusunda elimizde saglam bi koz olmuş olacak h.s

 109. atakan dedi ki:

  ailemize ait 3 katlı bir evimiz var tapular hisseli benim hisseme tedbir koymuşlar icradan satacaklarmış.kendimin oturdugu ev burası.bu konuda ne yapabilirim.aile konutu olarak itiraz edebilirmiyim.

 110. Anonim dedi ki:

  başta sargoz, emeği geçenlerden allah razı olsun… kandiliniz mübarek olsun… teşekkürler…

 111. nema para,nema pickha dedi ki:

  Merhaba,
  avukatta şuan dosyamız var avukat 2 gün önce evin etrafında bizi soruşturmuş. Dün bugün için kesin ödeme beklediğini söyledi.. şuan gelsene birşeyleri alabilir mi?

 112. Anonim dedi ki:

  başta sargoz, emeği geçenlerden allah razı olsun… teşekkürler… kandiliniz mübarek olsun…

 113. Anonim dedi ki:

  avukatlar bu yasa çıktığı halde hala haczetmeye çalışırsa nasıl engel olucaz

  • umut dedi ki:

   çok basit yasadan bahsedin,elinize resmi gazetenın fotokopisini alıp gösterin ve buyrun alın eşyaları gıdın deyın.Yasadan sonra okadar kolay degıl.Kanunların karsısına gelmezler aldıklarında suç oldugunu onlar sızden daha ıyı bılıyor.Yalnız saflıgınızı yada bılmedıgınızı farkederlerse götürcez deyıp taahhüt ımzalatırlar.dıkkat edın

 114. FARKETMEZ. dedi ki:

  SN. SARGOZ,

  HAK VE EMEKLERİNİZİ HELAL EDİN.
  TÜM EMEĞİ GEÇENLERE BAKANIMIZA VE MİLLETVEKİLLERİNE DE TEŞEKKÜR EDER, 36 SAATLİK MESAİLERİNİ HELAL ETMELERİNİ DİLİYORUM.
  SAYGILARIMLA,

 115. Anonim dedi ki:

  al bendende teşekkür sagolasınız

 116. mağdur dedi ki:

  bir sorum olacak peki avukatlar bu yasa çıktığı halde hala haczetmeye çalışırsa nasıl engel olucaz

  • şükran dedi ki:

   yasa yürürlüğe girdikten sonra hacze kalkarlarsa anında ilgili mercilere şikayetimizi anında yapacağız.şanslarını deneyebilirler.

 117. umut dedi ki:

  Duyduğum kadarı ile 3.yargı paketi bugün yada yarın imzaya çıkacakmış.

  • KOBİ dedi ki:

   YAZIK OLDU
   Üretim gücünün düzeltilmesi lazımdı
   Ücüncü yargı paketinin en önemli maddesi taahhüdü ihlal cezalarını kaldırmak olmalıydı.
   Binlerce esnaf üretmek yerine ya kaçıyor veya içerde.
   Milyarlarca değerinde makine-techizat ya depolarda, ya talan edildi veya hacizden yağmacıların eline geçti.
   Binlerce çalışan, onların aileleri ekmeksiz-işsiz kaldı.
   Hapis cezası çıkaran akılsız alacaklılar alacaklarını alamaz duruma düştü.
   Yargı sistemimiz hem anayasa hem de uluslar arası sözleşmelerle çelişen Muz Cumhuriyeti yargı sistemine döndü.
   Başbakan, yardımcıları, bakanlar verdikleri sözü tutmama durumundalar (bu bir gelenek ama belki bu gelenek bozulur, hakkı hukuku, özü-sözü doğru olduğunu idda edenler bu geleneği bozar diye ümit etmiştik; nafile, onlar da sadece kendilerini düşünüyor).
   Tekrar hatırlatıyorum:
   Sayın Başbakanımız RTE’nın 20. 01. 2012 tarihindeki Ulusa Sesleniş programındaki Ulusa sözü:
   “Benim ülkemde hiç kimse bundan sonra borcundan dolayı hapis yatmayacak”

   • adl51u dedi ki:

    Berat kandilimiz mubarek olsun,
    Arkadaşlar ben adım gibi eminim ki, sayın başbakan bu değişikliklerle hapis cezası kalktı diye biliyor, veya ona öyle “ima” edilmiştir. Hapiscezasının hala uygulanabileceğini bilmiyordur. bunu ona bir şekilde duyurmak, iletmek lazım, sanmıyorum ki her maddeyi tek tek okuyup bilgilendi.
    Kimseyi üzmek istemiyorum ama, herşey eskisi gibi, “aynı tas, aynı hamam” olacak. Polisle, gelip haczi gerçekleştirecekler sonra size “karşı dava” açmak kalacak, tabi dava açacak paramız varsa, bu dava aylar, yıllar sürebilir, bu arada eşyalar depolarda çar-çur olacak.
    Kesinlikle, “biraz daha zaman kazanabilmek” için, tahüde uyabileceği kesin değilse kimse “tahüt” imzlamasın. sonucu kesin hapis.
    Hacizli malları alıp satma sektörü var, buradan bir sürü yamyam, akbaba para kazanmakta, genellikle genelev işletenler ve uyuşturucu çeteleriyle ve mafiya ile bağlantılıdırlar, bunların bir lobisi yok mu? CHP ile birlikte, başından beri bu yasanın çıkmaması için atmadıkları takla kalmadı. Asıl eşya kaldırma işlemini “Tahüdü İhlal”=Hapis durumunu koz olarak kullanarak garantilediklerinden o kısımlara dokundurmamışlar. Bu lobi, Radyo ve televizyonlarda da bu konuda yayın yapmamaları konusunda çalışıyor. Onlara göre bizler, “Cüzzamlı”, “Ofshore-zade”,falan gibi görülüyoruz. “Parayı yemişsin, geri ödememek için kaçıyorsun, oh ne ala”. inanın bu gözle bakılıyoruz. Bu yasayı çıkaranların gözünde bile böyleyiz, malesef…
    Biz sistem canavarının dişlerinin kovuğundaki kırıntılarız… bir de, içinde binlerce işçinin çalıştığı devasa, fabrikaları, iş adamlarını düşünün, onlarında makinelerini alıp satan kapısına üşüşmüş akbabalar beklemekte. Koca bir sektör yani. inanın sizin buzdolabı, bzim çamaşır makineleri için çıkmıyor bu yasalar.

    • Anonim dedi ki:

     Arkadaşım merak etme kanun artık çok kesin ve net kimse öyle evden istefidigi eşya kaldıramaz bitti kanunda hiçbir açık yok bu konuda

  • Anonim dedi ki:

   gunaydın,kandılınız mubarek olsun.nerden duydunuz?umarım bu mübarek gunde ımzalanır ve yururluge gırer.hayırlısı ıle.

   • umut dedi ki:

    haber programında rastgeldı.inşallah

    • Hasan dedi ki:

     Arkadaşlar kanun zaten dün itibari ile sn.Cumhurbaşkanımızın önünde.
     Normalde 2 günde imzalar ama ÖYM kanunuda bu pakette olduğu için,sanırım daha bir kaç gün bekletilir..
     Karamsar olduğumu düşüne bilirsiniz ama gerçek bu..
     Bende sizler kadar sıkıntılı durumdayım..

 118. Anonim dedi ki:

  benım bakkalım var arkadaslar bırtane bılgısayar ve sutluk dedıgımız buz dolabı var yenı yasay gore durum nedır acaba bende kerdı kartı magduruyum 4 bankada dosayam var ıcerdekı mal deerı komle 15 mılyar cıvarunda

 119. Zaman dedi ki:

  Sayın admin yeni ticaret yasası ile herbirimizin bir türlü kapatmadigimiz yıllardır beyanı dahi verilmemiş şirketlerin kapatılacağı yapılmakta bunun için bizlerin yapması gereken bir şey olacakmı. Yoksa kendiliğinden kapanacaktı şirketler . ?

  • Anonim dedi ki:

   Rahmetli dedemden rahmetli anneme kalan hisseli arazim var haciz koyabiliyorlarmı?Cevap verirseniz sevinirim.

  • sargoz dedi ki:

   TTK da bazi degisiklikler oldu, yasa yeni yururluge girdi. Bu degisiklikler icinde sirket kapatma kolaylasti.

   Ticaret sicile basvuru yapilarak faaliyet durduruluyor sanirim. Yasayi okumak lazim.

   • Anonim dedi ki:

    günaydın sn.sargoz.önce herkesın mübarek berat kandılını kutlamak ıstıyorum.sıze bır soru sormak ıstıyorum.bu yargı paketınn ıcındekı 106.madde yı ınceledınızmı?orda bahsedılen bırcok madde var ve aralarında benımbıldıgım kadarıyla 9.madde hacız ıle ılglı,bu bahsedılen maddeler kanun cıktıktan 6 ay sonra yururluge gırecektır denılıyor.yanıs anladım acaba?bu konuda bır cevap verebılırsenı sevınırım.umarım ben yalnıs anlıyor ve yorumluyorumdur.saygılar

 120. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar Meclis hala çalışyormuş torba pakette işe yarar bilgiler varmı izleyen oldumu

 121. levent dedi ki:

  arkadaşlar hacizle ilgili haberler de hiçbişe söylenmiyor,3 yargı paketiyle ilgili herşeyi konuşuyorlar,ev haciziyle ilgili sanki anlaşmışlar gibi bütün kanallarda hiç bişe söylenmiyor..

  • Vatandaş dedi ki:

   Ben geçen gün hurriyette okudum ev haczi yazıyordu. Şu an gündem aziz yıldırım ile baya bir meşgul oldu her çıkan yasa için adamlar pek üstüne düşmüyor o önemli değil sonuçta kanun bir imzaya kaldı. Yeterki Cumhurbaşkanı şu özel mahkemeler sebebi ile dosyayı geri göndermesin.

 122. hazar dedi ki:

  Sayin sargoz bey yeni işe girdim sıgortalı maaşıma hazic konurmu ? cevaplarsiniz memnun olurum SAYGILARIMLA

  • sargoz dedi ki:

   Borcunuz ve icra dosyaniz varsa tabiki 1/4 oraninda konulabilir. Cozum: onlardan once siz haciz koydurun !

   • Vatandaş dedi ki:

    Sargoz yoruma koptum 🙂 Yakında bu işinde tüccarları çıkar %5 komisyonla haciz koyulur maaşınıza 😛

  • Hasan dedi ki:

   Umarım Sn.Cumhurbaşkanımız bu kanunu bir an önce imzalar..
   tbmm.gov.tr den gördüğüm kadarıyla sırada imzalanmayı bekleyen kanun var..bizi ilgilendiren kanuna öncelik verilirmi bilemem..

 123. yelda dedi ki:

  sayin sargoz size tesekurlerimi sunarim.. Bu kadar guzel bir dayanisma ortami sundugunuz icin ve onca insani aydinlattiginiz icin.

 124. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar bu arada tv de bir avukat söylemişti, aslında buzdolabı vs. bunları itiraz ederek pek lüzumlu kapsamında geri alabilirsiniz. Eğer eşyanız yazıldı ise veya kaldırıldı ise hemen itiraz edin.

  Olmadı AIHM başvurarak bu konuda tazminat talep edin.

  • yelda dedi ki:

   Biz yaptik onu da biaey cikmiyor o isten.. Eski yasa borcluyu hep ezdi ezdirdi… ehhh gayri azcikda onlar yalvarsin..

  • adl51u dedi ki:

   İtiraz kime, nereye yapılıyor? aslında eski yasada da lüzumlu eşya kaldırımı yasakmış ama uyulmuyordu…

 125. seven618 dedi ki:

  arkadaşlar bir sorum olucak,oturduğum evin tapusu bana ait olup,eve haciz koyarlarmı,yeni yasaya göre, bu arada yeni yasa hayırlı olsun…

  • Vatandaş dedi ki:

   Yok bildiğim kadarı ile tek ev olunca koyulmuyormuş. Yada eve haciz koyarlarsa icra müdürlüğüne dilekçe ile kaldırtabilirsin. Ancak aile şehri falan koyun diyorlar o yapılması gerekiyormu onu bilmiyorum bilen bir arkadaş yanıtlarsa iyi olur ama tek bildiğim tek evin var ise haciz edilememesi.

  • sargoz dedi ki:

   Tapuya Aile konutu serhi koydurursaniz haciz konmaz.

   • FMÇ dedi ki:

    sayın sargoz daha öncede bahsettim benim borcumdan dolayı eşime bırakılan eşyalar yediemin bırakılmıştı.şimdi ne olacak eşimin durumu net bir bilgi verirseniz.saygılar şimdiden teşekkür ederim

   • UFUK dedi ki:

    Haciz uygulamasında hale münasip tek ev / Prof. Dr. Metin Taş, Sezgin Özcan
    Borç alacak ilişkilerinde esas olan, borcun vadesinde ödenmesidir. Ancak çeşitli nedenlerle, bu her zaman mümkün olamıyor. Bu durumda alacaklı, alacağının tahsili için borçlunun malvarlığı üzerinde haciz uygulanmasını teminen icra yoluna gidebiliyor.

    Hemen belirtelim, borçlunun malvarlığına haciz uygulanması bir ceza değil; bir tahsil yöntemidir. Dolayısıyla, borcun ödenmesini sağlamak amacıyla borçlunun malvarlığına tamamen el konulması söz konusu değildir. Başka bir deyişle, borçluya ait bazı malların haczedilmesi mümkün değildir.

    Bunlardan birisi de ‘borçlunun haline münasip tek evi’dir. Borçlunun haline münasip evinin haczedilemeyeceği; hem İcra ve İflas Kanunu’nda (m. 82/12), hem de Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’da (m. 70/11) yer almaktadır. Yani, haline münasip evin haczedilemeyeceği kuralı hem özel borçlar hem de kamu borçları için söz konusudur.

    HALİNE MÜNASİP EV NE DEMEK?

    Buradaki ‘ev’ kavramı, konut olarak kullanılmaya elverişli olan yerleri ifade etmek üzere kullanılmaktadır. Haczedilemezlik kuralı açısından konutun; bağımsız konut, kat mülkiyeti, elbirliği veya birlikte mülkiyete konu olmasının önemi yoktur.

    Buna karşılık, boş arsa konut sayılmıyor. Dolayısıyla arsanın haczedilmesi mümkündür. Ancak, arsa üzerine bina inşa edilmekte ise, borçlu bu yapının kendisine konut olarak verilmesini talep edebilir.
    Bir meskenin borçlunun haline uygun olup olmadığı, borçlunun haciz anındaki sosyal durumuna ve borçlu ile ailesinin ihtiyaçlarına göre belirlenir. Burada kullanılan ‘aile’ terimi, geniş anlamda kullanılmış olup, borçlu ile birlikte aynı çatı altında yaşayan, bakmakla yükümlü olduğu kişileri kapsar. Borçlunun haline münasip birden fazla evi bulunması halinde haczedilemezlik sadece tek ev için söz konusudur.

    HACZEDİLEMEZLİK ŞİKAYETİ VE SÜREÇ

    Uygulamada, borçlunun evinin haline münasip tek evi olup olmadığı dikkate alınmaksızın haciz uygulanmaktadır. Bu durumda, borçlunun haczi uygulayan birime haczedilemezlik şikayetinde bulunması gerekmektedir. Eğer borçlu hakkında birden fazla icra takibi varsa her bir takip için ayrı ayrı haczedilemezlik şikayetinde bulunulması yerinde olacaktır.
    Yani, borçlunun haline münasip tek evinin haczedilemezliği kuralı, haciz durumunda borçlunun talebiyle devreye girmektedir.
    Borçlunun tek evinin haline münasip olmaması ve haczedilemezlik şikayetinde bulunması halinde, öncelikle borçlunun haline münasip ev tespit ediliyor. Örneğin, üç kişilik bir aile için 5 odalı 300 metrekare alana sahip bir ev haline münasip sayılmıyor. Bu durumda öncelikle borçlunun haline münasip evin nitelikleri tespit edilir. Örneğimize göre, 3 odalı ve 80-100 metrekare alana sahip bir evin borçlunun haline münasip olduğunu varsayabiliriz.
    Sonrasında böyle bir evin temin edilmesi için gerekli olan bedel tespit edilir (Örneğin 130.000 TL). Borçlunun haline münasip olmayan evinin değeri de belirlenir. Bu evin değeri haline münasip evin değerinden fazlaysa borçlunun evi satışa çıkartılır. Ev satıldıktan sonra satış bedelinden (örneğin 300.000 TL) haline münasip ev için belirlenen miktar (130.000 TL) borçluya bırakılır. Kalan para (170.000 TL) alacaklıya öden

 126. Anonim dedi ki:

  Bu yasanın çıkması mağdur olan vatandaşlarımız için büyük şans oldu ev haczi yüzünden arkadaşım evlenemiyordu artık bu sıkıntısıda bitti çok mutlu oldum

  • CONNECT dedi ki:

   düğünü haber alırlarsa gelebilirler takılara haciz yapıldığını duydum aman dikkat

 127. adl51u dedi ki:

  Yeni kanun çıktı,
  hayırlı olsun’da, biz bu kapsama giremiyoruz anlaşılan, 15 gün önce gelip Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, çocukların okul bilgisayarı, yazıcı, alıp gittiler. Satış gününü bildireceklermiş…
  Peki bu kanun neden çıktı? Öncekinden daha iyi, peki bizim günahımız ne? ya da, kanunun çıkmasından, iki saat önce evdeki tek buzdolabı götürülenin günahı ne? Mal kaldırılmış ya, o eski dava oluyor. Sadece tespit yapılmış ama mal kaldırılmamış olanlar bile “eski dava”…
  Hadi diyelim, malı haczedilmiş, açık arrtırmada satımış, alacaklı parasını kısmen tahsil etmiş olanlar için birşeyler yapmak zor, ama, daha yedieminde, depoda henüz işlem görmemiş, satılsa bile depo masraflarını bile karşılayamayacak mallar neden kurtarılamıyor? Bu, sadece bir defa yapılabilecek birşey değil mi? Lüx arabalardan bahsetmiyoruz veya üç buzdolabından birinden. Kadıncağızın dikiş makinesinden bahsediyoruz, adamcağızın tek tornasından bahsediyoruz. Kanunda (eski veya yeni),“Evdeki tek buzdolabı götürülemez” deniyor ama bu Allahın sıcağında, küçük bebek için süt muhafaza edcek tek dolabı icra memuru avukatla birleşip götürüyorlar…
  Bu işe itiraz bile edilemiyor, çünkü polisin eli tabancasında, parmaklarını dinlendiriyor… az okumuş vatandaş, bir ev hanımı, zaten Avukat, polis ve icra memurunu karşısında görünce, “devlet”i görmüş oluyor, nutku tutuluyor, büyük ihtimalle kocası da evde değil o sırada, okuma yazma bil, bilme farketmiyor, kadına bir kağıt imzalatılıyor, imza etmesini bilmese bile parmak bastırılıyor.
  İcra mahkemeleri, otomatiğe bağlanmış… alacaklının tarafında her zaman. Aksi düşünülemez. “Neden ödemedin, ödeyemedin?” diye sorulup müdafa bile alınmıyor. Borçlunun yüzüne bile bakmaya tenezzül edilmeden,“90 gün açık ceza evinde hapsine…” diye kararı bildirip, bir sonraki dava dosyasına uzanıyor. Bir ailenin yok oluşuna imza attığının farkında mı? Umurunda bile değil. Büyük ihtimalle, alacaklının kulüpten biriç arkadaşı da olabilir.
  Borcun tahsil edilmesi ve alacaklının haklarının korunması işlemi esas ise;
  Borçlunun, alacaklı tarafından felç edilmesi halinde, bu borç nasıl ödenebilecek? Burada bir ironik durum oluşmakta. Alacaklı, borçlunun yaşamsal imkanlarını (maddi-manevi) elinden alarak onun malını haczedip, hareket edemez hale getirmesi, hatta alacaklıyı hapisle cezalandırması, alacaklının sadece manevi bir tatmin hissi duymasından öte, kimseye bir fayda sağlamayacaktır. Borçlunun yaşamsal hareket alanının kısıtlanması, sadece borcun ödenmesini geciktirmekle kalmayıp belki de imkansızlaştıracaktır. Burada asıl amaç borcun, alacaklıyı da mağdur edilmeden ödenmesi ise.
  Bu yeni kanun daha önce de olduğu gibi alacaklıyı korumakta. İcra memurları, alacaklının avukatı adına hareketle, borçlunun evine, polisler, çilingirler, hamallarla gelip, çoluk çocuğun gözleri önünde, satılsa, taşıma masraflarını bile karşılamayacak olan 3-5 senelik buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, çocukların okul bilgisayarları, adamın inşaatta çalışırken kullandığı çekici, fayans kesme aletine varıncaya kadar alıp götürmesi, arkasından, hem anneyi, hem de babayı en az 90 gün hapise atmaları, kimin ne işine yarayacak?
  Burada bir durumu tespit edip ayırmak lazım. Eğer borçlu, kasıtlı olarak imkanları elvediği halde ödeme yoluna gitmeyip alacaklıyı mağdur ederek, bu işi kronik hale getirmiş ve bu yolla yaşamını idame ettirmeyi sürdüregelmekte ise zaten bu konuda tecrübelidir ve kılıfını hazırlamıştır, bu tespit edildiğinde, yakalandığında cezasını çeksin.
  Bir de bakıyorsun, yıllarca aynı evde oturmuş, kirasını olabildiğince muntazam ödemiş, Avrupadaki kriz nedeniyle bir süre ürettiğini satamamış, atölyesinin elektrik, su, makinelerin yedek parçalarını, yanında çalışan 3-4 elemanın maaşlarını ödeyemez hale gelmiş, sağdan, soldan, eşden, dostdan borçlanıp acilleri karşılamış ama ev kirasını ödeyememiş… her hafta, bir satış yapamayı umutla beklerken 3-4 ay gecikmiş, derken ev sahibi, avukatları,Karı-kocaya, “şu tahütü imzalayın, biraz zaman tanıyalım” diyerek, kandırarak, hem tahliye hem de ödeme tahütü imzalatmış. Haciz memurları, polisler, hammalar eve doluşmuş, ne var ne yok, yok pahasına hesaplanıp alınmış, yetmemiş, iş yerine gidilmiş, adamın tornası, frezesi, elle tutulur ne varsa haczedilmiş. Karı-koca aynı kira senedine imza attıklarından, ikisi hakkında da 90 gün hapis isteniyor…
  Ev sahibine bakıyorsunuz, adam cerrah, hem hastanede, hem üniversitede ameliyatlara giriyor, 20 daireli bir apartmanı, 4 tane dükkanı, yazlıklar, yayla villası, bir yatı, ve arap atları yetiştiriyor. Kiracıyı tanımaz bile, o kira parası onun için, arkadaşlarla bir akşam yemeği tutarında.
  Ve hakim, işi uzatmadan, Tahütü-ihlal’dan, kiracı ve eşini üç ay hapisle cezalandırıyor… çoluk, çocuk ortada, adamın işi dağılmış, hayatlarında karakolun semtinden geçmemiş, tertemiz insanlar, şimdi, hırlı ve hırsızlarla aynı çatı altında, çocukları merak eder dururlar… bir aile yıkılıyor… neymiş? kanunlar böyleymiş…
  Anayasa der ki; “Hiç kimse, yanlızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememsinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz.” (Mad.38/yasa 4709) Kime diyor bunu? Bize olmasa gerek, belki uzaylılar için çıkarılmış bir kanun… çünkü yüzbinlerce kişi tahütü-ihlal suçundan hapiste. Bir insan tahütü ne diye imzalar? Iyi niyetinden. Yani “borcumu inkar etmiyorum, inşallah, o zamana kadar işler biraz açılır da borcumu ödemiş olurum.” Niyeti. Kimse “ya işler açılmazsa?”, ihtimalini düşünmek bile istemez. Ödeme niyeti olmayan zaten bu tahütü imzalamaz. “gelin malı kaldırın, zaten bir masa, bir de sandalye var” der çıkar.
  Eğer esnaf, malını satarken, kredi kartını verirken, borçlunun bir tek evine, bir dönüm bahçesine gözünü dikmiş, dükkan senindir abi, al götür…” felsefesiyle geniş ekran plazma TV’yi sırf, “ödemezse, arabası var…” mantığı ile üç-dört senet karşılığı vermişse, zaten ödenemiyeceğini bile bile borçlandırmışsa, o da cezasını çeksin. Devlet, bizim vergilerimizle, bankaların pervasızca dağıttığı kredi kartlarının geri ödemesini, “tahsildarlığını yapmamalı. Burada sıkıntı, hem alacaklının, hem de borçlunun, “geri ödenemiyeceği” bilinerek “lades” oynanması.
  Kimin korunması gerekir? İyi niyetle, kötü niyetliye verilen alacaklı ile, İşleri, şu veya bu şekilde bozulan, istemesine, inkar etmemsine rağmen, elinde olmayan sebeplerden dolayı zora düşmüşler.
  Kim koruyacak? Allah’tan başka kimse… “Türkiye, neredeeeeeen, nereye…”

 128. arda dedi ki:

  sayn sarkozi beyy sendende allah razı olsun

 129. yoruk(yelda) dedi ki:

  Sayin vatandas sizin sikayet ettiginiz tarih goz onune alinir ayrica sizi para icin aramisda telefon kayitlarida cikartilir. Ayrica dosya kapanmis bile olsa dosyanin kapandigi bir tarih vardir. Siz merak etmeyin size bisey olmaz savcilar kime ne hesap soracagini cok iyi bilir. Onlarda biliyor bunlarin ne halt oldugunu. Sorusturmayi en ince ayrintisina kadar yaomadan savci hamle yapmaz zaten yapsada size busey olmaz her halukarda isbatlarsiniz. Simdi senin yamyam avukat dusunsun bu isin akini karasini…

  • Vatandaş dedi ki:

   Evet rahatladım teşekkürler, 2 yıl geçmiş o kadar konuştuk hiç bişe yapmadıklar şikayet edince kapanmayan dosya birden sabah yok olmuş sanki hiç yok gibi inşallah cezalarını çekerler böyle kimbilig kaç kişinin canını yakmışlardır.

   • yoruk(yelda) dedi ki:

    Sayin vatandas senin avukatin etekleri tutusmus… Ohhh az bile… Hic korkma sonuna kadar inlet titret soyle birak fazla para istemesini biim yasalarimizda avukat alacakliyi dahi arayamaz… Bizimkiler aramaktan ote tehtit hakaret fazla yontma cabasi bizimkiler baya alerjik… Kasiniyolar.. Kasinmasalar iyi olcak ama napcan bunlar boyle karaktersiz. ehhh sap doner keser doner birgun gelir hesap doner..

 130. arda dedi ki:

  evet arkadaşlar herkese gecmiş olsun benım evde hiç birşy kalmamıştı komşuların yardımlarıyla bır buzdolabı verdıler bana onu bıle gözlerine kestıler bu avukatlar şimdi soylıyorum bu avukatalar acaba ınsanı ne hale soktular şimdi ne yapacaklar bılmıyorum ama allah onlarında bırdun bizim çektıklerımızi çekeceklerınden emınım o zaman sayın başbakana dua edeceklerıne eminim tekrardan geçmiş olsun ve allah bu hükümetten razı olsunnn

 131. yoruk(yelda) dedi ki:

  arkadaslar bugunku olay beni cok uzdu resmen garez ediyolar adamlar taahhut almicaz diyo boyle bisey olabilirmi illa esya kaldiricaz diyolar hemde 2000 lira icin can yakmislar dayaklik bunlar dayaklik

 132. Yoruk dedi ki:

  sayin sargoz bundan sonra kendi ismimle yorumda bulunacagim bilginiz olsun

 133. şükran dedi ki:

  mecliste yasalaşmasına rağmen yürürlüğe henüz girmediğinden şu anda bile büyük bir hıçla öfkeyle nefretle hakaretle evleri talan ettiklerinin tanıdığım insanlardan haber olarak aldım.bu ne düşmanlık bu ne öfke bu nebiçim bir saldırı bugün tanıdığım insanların evini iğnesine kadar boşaltmışlar evde hiçbir şey hiçbir eşya bırakmamışlar ev bomboşevdeki insanları bir vurup çıkmadıkları kalmış resmen garez resmen garez ya ve bunu garez olsun diye yaptıklarınıda söylemişler konut dokunulmazlığı özel hayatın korunması hayata geçmelidir.bunlar çıkmış bir yasaya rağmen bunu yapıyorlar arkadaşlar ilerki günlerdede bunlar şanslarını deneyebilirler eğer yaparlarsa yanlarına kar kalmamalı gerekli mercilere gerekli başvurumuzu derhal yapalım ki onlarda yasa ile karşıkarşıya kalsın bugün bu işleri böyle çirkince adice fütursuzca yapan bu insanlardan birkez daha nefret ettim gerçekten kusacak kadar nefret ettim ne zalimlik ya ne acımasızlık mesleklerini bu denli ahlaka yasaya etik kuralları hiçe sayarak yapanları allah bu dünyada da öte dünyada da bildiği gibi yapsın inşallah rabbim büyük

 134. Muzaffer dedi ki:

  Aylar ca bekledik arkadaslar bugun olmasa yarin imzalar sayin cumhur baskanimiz bu arada bazi kendini bilmez acizler islerinin bittigini anlayinca siteye gelip laf atiyorlar hatta bende kapildim buna sayin sargoz kaldirdi mesajimi dikkat edelim bir savas sa bu biz kazandik onurumuzla dustugumuz bu durumdan onurumuzla ciktik onlara diyecegim tek sey sizler uc kurus icin bu vatanin evlatlarina acimadiniz bes kurus icin vatana hic acimazsiniz devletimizde bunu anladi sizi kapinin onune koydu!!!! İyi niyetli kardeslerimiz lutfen uzerine alinmasin..

 135. cenk göker dedi ki:

  tesekkurler sayın basbakanım sız cok buyuk bı ınsansınız ıcranın ne demek oldugunu bılmeyen ınsanlar bunu anlayamaz allah hıckımseye yasatmasın cok cok onmemlı bı karar bu

 136. Vatandaş dedi ki:

  İcra memuru, haczi talep edilen mal veya hakların haczinin caiz olup olmadığını değerlendirir ve talebin kabulüne veya reddine karar verir.”

  Şu maddeye dayanarak hailen buzdolabını haciz edebilir diyen avukatlar var ancak avukat olmuş bir yasayı yorumlamaktan aciz.

  O bölüm hacize izin verilen mallar için geçerli. Hacize izin verilen mallar için icra memuru caiz olup olmadığnı değerlendirir, haczi yasak olan mallar için zaten öyle bir hakkı bulunmuyor.

  Okuyan icra avukatlarına ben yorumlayayım bari kendileri algılayamıyorlar.

  • Vatandaş dedi ki:

   Ayrıca şüphede olmadığı birşeyi yazarken bunların sebebini tutanak ilede belirtmek zorunda. Çünkü haksızlık yapar ise borçlu suç duyurusunda bulunabilsin diye. O kadar basit değil herşey avukatlar.

  • Vatandaş dedi ki:

   Al bir terbiyesiz daha

   Bir avukatcık
   “HER ZAMAN SÖYLÜYORUM:BU ÜLKE BİR CENNETTİR; SUÇLU VE BORÇLU CENNETİ…”

   Suçlularla borçluları aynı kefeye koyan bir avukat zihniyetinden ne beklenir. Aslında borçlular olarak kamuya açık şekilde borçlulara hakaret etmekten dava açılabilir diye düşünüyorum.

   Ayrıca bu turk hukuk sitesini arkadaşlar Türkiye barolar birliğine herkes şikayet etsin. Ben ettim. Açıkca bize hakaret ediyorlar ve T.C. kimlik numarası ile üyelik alıp hatta onaylamıyorlarda kendimizi savunmamızıda engelliyorlar.

   • CONNECT dedi ki:

    KENDİSİ DE BİRGÜN BU DURUMA DÜŞERSE O ZAMAN ANLAR
    DÜŞMEZ KALKMAZ BİR ALLAH TEALA DIR

 137. Yavuz dedi ki:

  Tebrikler..herkese geçmiş olsun..

 138. fmç dedi ki:

  sayın sargoz daha öncede bahsettim benim borcumdan dolayı eşime bırakılan eşyalar yediemin bırakılmıştı.şimdi ne olacak eşimin durumu net bir bilgi verirseniz.saygılar şimdiden teşekkür ederim

 139. Vatandaş dedi ki:

  Evet Cumhurbaşlanlığına dosya gitmiş. inşallah Cumhurbaşkanımız kısa sürede onaylar.

  Artık borçlarınızı ödemessiniz diyen avukatlara sesleniyorum. Bana sorsanız ben her halukarda tamamen ev haczine karşıyım. Şu an bir sınırlandırılma koyuldu yine eve gelebiliyorlar. Ben eve gidilmesine bile karşıyım. Çünkü insan eşine çocuklarına komşularına ne olursa olsun rencide oluyor bir şekilde. Borçlu olupta ödeyememek ayıp değil herkesin başına gelebilir, sonuçta kimse borç yaparken burada ödememek niyeti ile yapmadı. Hatta çok rahat ödeme imkanı olupta hiç anlamadığı bir anda ödeyememe durumuna düştüler.

  Tüm mağdur arkadaşlarımıza hem teşekkür hem geçmiş olsun dileklerimi sunarken, başta kamuoyu yapmamızda büyük emeği geçen Sayın Sargoza ve katkıda bulunan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim.

  • Balotelli dedi ki:

   merhaba VATANDAŞ birşey sorucam bu maddede kaçak elektriğe hapis cezası kalktımı..? ilgili maddeyi göremedim

   • Vatandaş dedi ki:

    Şöyle eğer hakkında kamu davası açılmadan ödemeyi yaptıysan 1 kereliğe mahsus affediliyor. Eğer hüküm yemediysen yani kamu davası açılmış fakat sonuçlanmadan cezayı ödediysen ceza 1 defalığına 3’te 1 e iniyor. Eğer hüküm giydiysen maalesef yapacak birşey bulunmuyor.

   • Vatandaş dedi ki:

    MADDE 84- 5237 sayılı Kanunun 168 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “ve karşılıksız yararlanma” ibaresi madde metninden çıkarılmış ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

    “(5) Karşılıksız yararlanma suçunda, fail, azmettiren veya yardım edenin pişmanlık göstererek mağdurun, kamunun veya özel hukuk tüzel kişisinin uğradığı zararı, soruşturma tamamlanmadan önce tamamen tazmin etmesi halinde kamu davası açılmaz; zararın hüküm verilinceye kadar tamamen tazmin edilmesi halinde ise, verilecek ceza üçte birine kadar indirilir. Ancak kişi, bu fıkra hükmünden iki defadan fazla yararlanamaz.”