NEFESLER TUTULDU, GÖZLER MECLİSTE

Yayınlandı: 30/06/2012 / Ev Haczi
Etiketler:,

Bügün 30.06.2012. T.B.M.M  3. Yargı Reformu Paketini genel kurulda görüşüp yasalaştırmak üzere toplanıyor.

Milyonların 6 ayı aşkın bir süredir ızdırapla beklediği yasa paketi icra ve iflas kanunlarında önemli değişikliklere gidiyor. Özellikle evde yapılan haciz uygulamalarında ciddi sınırlamalar getiren yeni yasa ile birlikte BORÇLU İLE AYNI EVDE YAŞAYAN İNSANLARA yaşamsal hakları geri iade ediliyor.

Ak Parti Hükümeti bugün meclisten çıkaracağı 3. Yargı Reformu Paketi ile bir başka büyük SOSYAL REFORMA imza atmak üzere. İlgi ile takip ediyoruz…

http://www.tbmmtv.com/ 

Reklamlar
yorum
 1. sargoz dedi ki:

  Yorumlara yeni yazı başlığımız altında devam ediyoruz. Bu bölüm yoruma kapatılmıştır.

 2. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar geçen gün bahsetmiştim ödediğimiz dosyayı kapatmadıkları için bimere şikayet etmiştim Oda savcılığa vermiş bugün baktım o dosya artık e-devlette gözükmüyor. Şimdi kafam karıştı savcılıkmı kapattı yoksa ben aynı zamanda baroyada yazmıştım onlar uyardıda mı kapatmışlar. Şimdi savcılık dosya açık değilmiş niye yalan söylüyorsunuz demesinler kapanan dosyanın yeni kapandığını görebilirler değilmi. Yada savcılıkmı kapattı kafam karıştı dönen de olmuyor sadece işlem yapılıyor.

 3. demet dedi ki:

  tbmm.gov.tr/develop/owa/kanunlar_sd.durumu?kanun_no=6352

  Yasanın durumu buradan takip edilebilir. Bugün Cumhurbaşkanına gönderilmiş görünüyor.

 4. umut dedi ki:

  BU KARARDA ÖNEMLİ;
  Anayasa Mahkemesi icra ve iflas kanunun 88/2 maddesinde bulunan ”üçüncü şahsın elinde bulunan taşınır mallar haczedilince, alacaklının muvafakati ve üçüncü şahsın kabulü halinde üçüncü şahsa yedi emin olarak bırakılır ” maddesini anayasaya aykırı bularak iptal etti.
  Bu maddeye göre alacaklı muvafakat etmez ise üçüncü şahıs elinde haczedilen mallar muhafaza altına alınabiliyordu. Karara göre artık icra avukatları üçüncü bir şahsa ait olan bir işyerine yada eve girip borçluya ait olduğunu iddia ettiği malları mahafaza altına alamayacak. Kararın tam metni aşağıdadır
  9.6.1932 günlü, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu’nun 88. maddesinin ikinci fıkrasının sonuna 17.7.2003 günlü, 4949 sayılı Kanun’un 21. maddesiyle eklenen cümlede yer alan “… alacaklının muvafakatı ve…” ibaresinin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE, 12.1.2012 gününde OYBİRLİĞİYLE karar verildi.

  • Vatandaş dedi ki:

   Şimdi yeni yasa çıktığı için onun üzerine yenisi kabul görecek. 3. kişi malları yedieminliği kabul ederse muhafaza olmayacakmış, alacaklı 7 hün içinde dava açması gerekicek.

   • umut dedi ki:

    Doğrumu anlamışım?
    bahsedılen esya bır baskasına yanı 3. bır sahısa ait ıse ve bunu fatura ıle belgelendırebılıyorsa haczedemezler.Eger bına ragmen haczedıyorlarsa 7 gün içinde durumu bıldıren sekılde ıtırazda bulunuyorsunuz ve tüm masraflar karsı tarafa olmak üzere geri alıyorsunuz.

    • Vatandaş dedi ki:

     Hayır muhafaza yapamıyorlar. Yani 3.cü kiye ait ise bu 3.cü kişi yedieminliği kabul ettiği takdirde bu kişiye bırakılıyor. Alacaklıya 7 gün içinde bu malları alması için dava hakkı veriyorlar. Yani alacaklı 7 gün içinde dava açmazsa malın haczi düşüyor. Eğer dava açıpta ispatlarsa bu malların 3.cü kişiye ait olmadığını o zaman haciz koyabiliyorlar.

     • umut dedi ki:

      pekı yedıemınlıgı kabul etmez ıse?

      • Vatandaş dedi ki:

       O zaman götürürler. Ama burada 3.cü kişinin kendi mallarında yediemlnliği kabul etmesi doğru olandır. Çünkü senin kabul etmen lehine olur

      • Vatandaş dedi ki:

       Ya mesela ben eşim eşimin kardeşide bizde yaşıyor üniversite yüksek lisans okuyor kendisine ait eşyaları var zaten üniversitede şu an çalışıp maaşda alıyor. Onun kendi bilgisayarı var zaten kendi parasıyla aldı kalkp onu almaya çalışırlarsa faturasını gösterip kendisine yediemin bırakıcaklar. Bize ait olmayan bir şey için başkasının ne suçu var. Tabi avukatlar bunu düşünmüyor

       • umut dedi ki:

        tam bende buna benzer soracakdim. Eevde 1 adet tv bu babamin uzerine fatura babamda bizimle yasiyor. Bazen evde olmuyor. Yani babam yokken gelirlerse ne olacak.kimse evde yokken gelirlerse,gercegi komse yokken uzerinne faturasi asar giderimde. Almazlar dimi

        • Vatandaş dedi ki:

         Aynı kanun 3.cü kişinin yokluğunda da geçerli ama evde biri olmaz ise yediemin de olacak kimse olmayabilir onu tam bilmiyorum ancak evde biri var ise yedieminliği alıp muhafazayı engelleyebilir.

        • Vatandaş dedi ki:

         Ya bence eve bile gelinmesi hala çağdışılık. 3 kuruşluk mallarımız var üzerine fatura asmaktan vs. bahsediyoruz. Bu bize yapılan bir zulum. Zaten borçlu olmak yeteri kadar eziyor bide eşyalar için konuşuyoruz o kadar üzlüyorum ki anlatamam bu durumlara.

 5. Anonim dedi ki:

  arkadaşlar cumhurbaşkanlığı sitesine girip mesaj atalım biran önce yayınlanması için. çok mesaj giderse dikkat çeker. Hadi bir gayret daha

 6. Yoruk dedi ki:

  Cumhurbaskani onaylasimi arkadaslar son durum nedir suan bi arkadasta hacze gelmisler tahhut bile kabul etmiyoruz demisler nakliyeci klimaci hepsi gelmis. Tekrar esya alicak gucude yok bu kisinin napilabilir acil cevap werirseniz sevinirim

  • demet dedi ki:

   Hayır maalesef, henüz onaylamamış. Bugün gönderilmiş C.Başkanına. Ben diğer yasalara baktım. Bir günde onaylanan da var, on günde onaylanan da var. Ama hepsinin ortak yanı C.Başkanı onayladıktan sonraki gün gazetede yayınlanmış.

  • Hakan dedi ki:

   Tutanaga itiraz hakkım saklı kalmak sureti ile desin yada imzayamasın bor avukata kidip itiraz dilekcesi hazırlatsın ve icra mahkemesini verdin nw olursa olsun mücadele unutmayın çek hapsi imzadan çıkmadan yarkıtay çıkacak diye hapis kararını berate cevirdi

   • Yoruk dedi ki:

    Offfff ya kaldirmislar esyayi

    • av. omer kost. dedi ki:

     bir avukat olarak son anda eşya kaldıracak kadar karaktersiz olan meslektaşlarımı kınarken, bu yasanın çıkmasına çok sevindiğimi beyan eder, iyi niyetli borçlu vatandaşlarımızın da bundan sonra borçlarını çağdışı bir baskı aracı olmadan rahat rahat ödemelerini temenni ederim. ayrıca bu hacizci avukat da sanırım burdaki insanlarla dalga geçiyor. aldırış etmeyin ona takılsın kendi halinde. işsiz kaldı o da artık. yakın zamanda işten çıkarılır eğer bir hukuk bürosunda icra takipçisi avukat olarak çalışıyorsa.

     • FARKETMEZ. dedi ki:

      Sn. Av. Ömer bey,
      Şahsen bu hacizci avukat ve son anda meclisin iradesine aldırış etmeden sadece cumhurbaşkanlığı makamının onayı ve resmi gazete onayı kalmış bir kanun değişikliğini dikkate almadan haciz yapan avukata; sizin verdiğiniz karaktersiz ünvanı çok yakıştı. Kendilerini yeni ünvanları için kutlarım. Barolar da böyle insanları zamanla dışlayacaktır, sanırım.

      kanunlar, kararnameler, içtihatler, gelenekler, örf ananeler vardır. Ancak; birde manevi adalet
      olan Allah (c.c.) ın adaleti vardır. Bu akbaba tarzı hareket eden insanların korkması gereken esas adalet budur.

     • Yoruk dedi ki:

      Sizi gorus ve dusuncelerinizden dolayi tebrik ederim gercek bir avukat boyle dusunmeli art niyetli olmamali… Bu ulkenin sizler gibi avukata ihtiyaci var..

     • sakaryalı dedi ki:

      kimler kimler affediliyo arkadaslar kaldıki bizler af diil bozulan durumumuza uygun şekilde borçlarımızı ödemeyi istiyoruz…bizleri destekler yöndeki konusmanız için tbrk ederim sayın omer kost.

   • Yoruk dedi ki:

    Ne yazikki icralar genelgeyle oluyor. Cezalar daha farkli hakan bey. Bide toplam borc ikibinliraymis tahhut almamislar resmen garez etmisler. Kasti yapmislar benim arkadasta haciz sirasinda avukatin kardesini dovdu. Gelmekle kalmiyolar bi de hakaret ediyolar. Kafasini kiraymis keske. Bunlara az bile boylelerini toplicaksiin bi bolgeye benzin falan dikmicen benzin pahali. Etrafa dusmus agac kirintilariyla hepsini yakacan bunlarin… Vicdansizlar. Bunlar bu dunya civi cakacak zannediyolar ama ole degil iste bu madalyanin birde arka yuzu var.. Resmen kanim kalkti..

 7. Vatandaş dedi ki:

  Kabul edilen ve onaya gidecek olan metnin tam hali aşağıdadır.

  tbmm.gov.tr/kanunlar/k6352.html

 8. Vatandaş dedi ki:

  Sayın Sargoz bu sayfayı yoruma kapatıp yeni sayfa açsanız artık çok yavaş açılıyor
  Teşekkürler

 9. sargoz dedi ki:

  Sn. Farketmez,

  Ipoetek resmi senedini inceleyin. Olusmus ce olusacak tum borclar icin ipotek tesis edilmis ise yapacak cok fazla birsey olmaz.

  • FARKETMEZ. dedi ki:

   Sn. Sargoz

   Teşekkür ederim.
   ipotek senedinde ogünkü kredinin ve faizlerinin, haliyle temerrüt halinde oluşabilecek diğer bedelleride teminat altına almak amacıyla; bu cümle remi senette olabilir. Kaldı ki bilirsiniz ipotek tesiside yüksek montanlı, yaklaşık faizli borcun 1,50 marjlı gibi..

   ancak yeni borç; söz konusu işlemden daha sonra ve başka bir üründen kaynaklanmasının hukuki sonucu ne olabilir, bu cümle bunuda kapsama alabilir mi?

   Allah bir kolaylık verir, inşallah.

 10. ziyaretçi dedi ki:

  sn sargoz veya sn bir bilen yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  arkadaşlar selam saygılar

  benim borcum ev sahibine bu eşya hapsiyle ilgili bilgisi olan varmı yeni borçlar kanununa göre..

  süre istiyorum yok diyor dün kapıya geldi kapıyı tekmeledi kendimi zor tuttum…tebligat geldi gelecek 5 senedir ödüyorum 4 aydır aksadı diye laf dinlemiyor…

  yani ev haczi kalkmışken eşya hapsi yapabileceklermi…

  • umut dedi ki:

   Sayın Ziyaretci,
   sizin sorununuz ev sahıbe kıracı olarak görünmekde.ev haczı ıle ıgılı degıl.Sız yenı çıkan borçlar kanununa göre hareket etmelısınız.Evınızdekı esyayı yenı cıkacak kanuna gore haczedemez ama sızı evden cıkartabılır.Bence sız evınızdekı esya haczını degıl ev sahıbı ıle yaptıgınız anlasma dogrultundakı olacakları düşünün.

   • ziyaretçi dedi ki:

    sayın umut
    zaten evi boşaltacağım kapıya gelip hakaret edip kapıyı tekmelemesi yetti artık dedirtti…sadece ben evi boşaltırken gelip bana borcu var şu şu esyaları hapse aldırıyorum diye icradan karar aldırabilir mi acaba yeni kanuna göre…

    yeni borçlar kanununa göre var ama haciz kanununda yaşamsal eşyalar alınamıyor iki kanun çakıştı…

    (anlaşma doğrultusundaki olacakları düşünün derken neyi kast ettiniz açabilirseniz sevinirim..)

    kira alacağına karşılık ödeme emri yolluyor sonrası tahliye zaten o aşamaya gelmeden evi boşaltmış olacağım…borcumuda ekim gibi ödeyebileceğim..

    • CONNECT dedi ki:

     EŞYA HAPSİ DİYE BİRŞEY Mİ VAR
     EŞYA HACİZ OLABİLİR
     YENİ YASA YÜRÜRLÜĞE GİRİNCE HERŞEYİDE HACZEDEMİYECEKLER

     SİZ HERHANGİ BİR ÖDEME PLANI TAAHHÜD VB İMZALAMAYIN
     TAAHHÜD ÖDENEMEZSE HAPİS CEZASI VAR
     ŞUAN DURUMUM YOK DEYİN
     OLUNCA ÖDEYECEĞİM DEYİN
     BİRAN ÖNCEDE EVİNİZİ TAŞIYIN GEÇMİŞ OLSUN ALLAH TEALA KOLAYLIK VERSİN KARDEŞİM

    • umut dedi ki:

     Sayın Ziyaretci,
     anlaşmadan kastım,aranızda düzenlediğiniz kira sözleşmesi buna ıstınaden hak talep edebılır..Ayrıca ev sahıbının elınde ödenmemiş senetleriniz var,bunlar için sizi icraya verebılır fakat siz evi hemen boşaltırsanız olayın akışı farklı olacakdır.Şöyle,ödenmemıs evraklar için icra takıbı açacakdır bunları yasal yoldan tahsıl edecekdır.üzerinize kayıtlı malvarlıgına yada aylıgınızın 4/1 hacız konacakdır.evı bosalttıgınız içinde yenı yasaya göre ev eşyasını haczedemıyecekdır.Evinde kaldıgınız sürece ona olan borcunuz yanı kıranız ılermekde olacak.borçlar kanununa göre ıcra ıslemını baslatıp sızı evınden cıkartabılır.Bunun bence en mantıklısı, ev sahıbınızle görusup ödeyecegınız bıldırın ve evınden ayrılın.Böylelikle ev sahıbı evını baskasına verır ve gelır elde eder.sizde borçlarınızı ödersınız.Kaldıgınız sürece zaten borçlarınız oldugu ıcın ev sahıbı alacagını alamamıs ayrıca yenı gelırde kazanmamakda. sanırım anlatabıldım.

     • ziyaretçi dedi ki:

      sayın umut ve sayın connect

      ilgi ve alakanıza çok teşekkür ederim..bende bir an önce evi boşaltmayı planlıyorum ama ev sahibiyle anlaşma yolu imkansız gibi nuh diyor peygamber demiyor..

      taahhüt işine gelince bütün evimi götürse (yasa çıkmasaydı) taahhüt asla imza atmazdım ben bir çek mağduru olarak 2007 den bu yana gerek yasayla gerek anlaşarak taahhütle 140 bin tl ye yakın çek borcumu ödedim (asıl borç 80 bin tl ) onun için taahhütle işim olmaz özgürlük sıkıntısını bilirim..

      özgürlük sıkıntısı çekenlerinde biran önce bu dertten kurtulmasını dilerim..

   • bir bilen dedi ki:

    size
    ihtar cektimi evi tahliye etmeniz için

    • Anonim dedi ki:

     sayın bir bilen

     daha 30 gün süreli icra tebligatıda ulaşmadı tahliye ihtarnameside ben borçlar kanunundaki eşya hapsi olayına takıldım beyaz eşya vs hasettirebilirmi yanlış hatırlamıyorsam sizde av. dınız yorumlarsanız sevinirim…

    • ziyaretçi dedi ki:

     sayın bir bilen

     daha elime ne icradan ödeme emri nede tahliye ihtarı ulaşmadı..

     benim takıldığım yeni borçlar kanunundaki eşya hapsi isteme olayı inşallah kira borcu diye beyaz eşya vs.gibi şeylere yasa çıksada elkoyamazlar…

     yanlış hatırlamıyorsam sizde avukattınız yorumlarsanız çok sevinirim saygılarla

  • hakan dedi ki:

   arkadaşlar 3.yargı paketi kabul edildi tüm borçlulara geçmiş olsun yeri geldi bu kanun yasallaşmayacak diye hepiniz şüpeye kapıldınız ben ise ilk bu sitede yorumlarıma başladığımda sizlere hep araştırmalarımın ve meclisten aldığım bilgileri aktardım ve 28 haziran tarihinde bu kanunun yasallaşacağını defalarca söyledim 4-5 gündür yoktum ankaradaydım yeni döndüm sonunda zafer inananlarındır sözüyle bu sitede emeği geçen herkeze teşekkür ediyorıum kusura bakmayın 3 günlük bi geçikmeyle de olsa mutlu sona ulaştık saygılar arkadaşlar geri sayım bitti …..

 11. mağdur vatandaş dedi ki:

  Syn sargoz
  Benim sorum bu yasa çıkmadan önceki haciz işlemleri için.2 ay kadar önce avukat ve icra memuru evimize gelip babamın borcundan dolayı mal tespiti yapıp gittiler.Eşyaları çıkarmadılar sadece yazdılar.Ben borcumuzu ödemeye çalışacam diyince annemi kefil gösterip kabul ettiler.Ama ben öğrenci olduğum için bu borcu ödeyemiyorum haliyle babamın da işi yok.Bu yasa resmi gazetede yayınlandığında bu adamlar gelip evimizden eşya çıkarabilir mi?Haciz işlemi yasadan önce başladığı için böyle bir hakları var m?
  Bir diğer sorumda taahüd ile ilgili bir yasa çalışması var mı? babamın taahüd ihlalinde 2 ayrı tutuklama kararı var ama işi ve hiç bir geliri olmadığı için ödeyemiyoruz ve babam sürekli polisten kaçmak zorunda bu konuda bir yol gösterebilir misiniz yapabileceğimiz bir şey var mı? 2 yıl yakalanmazsa dava düşer diyorlar bu gerçekten uygulanıyor mu? Lütfen cevap verin.Bunların cevabını öğrenmem gerekiyor.En kısa zamanda sizden cevap bekliyorum.

 12. sinsimelek dedi ki:

  resmi gazete de yayınlandı mı arkadaşlar ?

 13. sakaryalı dedi ki:

  sayın sargoz siz benim hotmailimi görüyorsunuz mümkünse mailinizi bekliyorum karar aşamasındayım fikirlerinize ihtiyacım var..acil lütfen

 14. recep07 dedi ki:

  herşey çok iiyi ama resmi gazatede ne zaman yayınlanırki yayınlanana kadar avukatlar durmayacak galiba

 15. sakaryalı dedi ki:

  sayın SARGOZ ve diğer arkadaslar ilk defa kendimle alakalı bi soru sorcm cvplarsanız sevinirim..şimdi bir adet büyük kredi dediğim ve arkadaşımın evini ipotek gösterdiği kredimi geçirdiğim ameliyat nedeni ile 1 ay gecikmeli ödüyordum ki önümüzdeki ay düzene giricekti allahın izniyle.. bankacılarla bu şekilde konustuğumuz halde kredi dosyasını avukata vermişler.. nasıl yaparsınız dediğimde ekranlarında haciz ibrası görmemeleri gerekirmiş düzenli ödesemde avukata verirlermiş yani ekranlarında icrası var diye avukata verdiler.. şimdi bugün görüşmeye gideceğim bana taahhüt verip yeniden yapılandıracaklarını söylediler şimdi sayın sargoz taahhüt vermeden yapılandırma yaptırabilirmiyim bu konuda diretmelimiyim kaldı ki taahhüt verirsem dediğim gibi şu ana kadar 48 aylık olan ama 22 ayını ödemiş olduğum ödemesi yüksek bir kredi 3 ay ödeyemezsem hapis olur diye çekiniyorum bu konuda ne yapmalıyım DEĞERLİ ARKADASLARIM BU KONUDA FİKİRLERİNİZLE YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM SAYGILAR

  • sakaryalı dedi ki:

   arkadaşımın evi ipotekli olduğundan elim kolum bağlı sanırım mecburen taahhüt imzalamak zorunda kkalıcam…

   • Yoruk dedi ki:

    Sayin sakaryali arkadasim oyle bir hata sakin yapma tuzak bu. Kredi yapilandirmasi avukata dusmeden once bankada yapilan birsey. Ancak avukatla anlasip bir odemr plani yapabilirsin hicbirsey imzalamamak kaydiyla. Bankaya bunu bildirip faiz isletmiyorlar. Ben bu sekilde oduyorum banka borclarimi sakin olaki hic birsey imzalama. Sadece odeme plani olustur avukatla. Avukat yanasmayacaktir oncelikle. Ama sen yinede riske girme. Evine hic bisey olmaz banka para alabilirse borcludan once onu alir. 3 ay gibi bir sure hicbir odeme yapilmazsa o zaman evinize el konulur diye biliyorum. Avukat tehdit edecektir. Evle alakali. Ona deyinki icra mudurlugunde de bu taksit imkanim var ama oncelikle size geldim. İcra dairesinde taksitlendirme yaptiginizda yaahhut olmuyor.

    • sakaryalı dedi ki:

     sayın yoruk çok tesekkür ederim kardesim verdiğin bilgiler için…

   • demet dedi ki:

    Bunca aydır burada yazılanları okuyan birisi olarak mecburen imzalamam lazım diyorsunuz. Hayret yani!. Adam başta verdiği sözü bile tutmamış. O taahhüdü imzaladığınızda ilk ayağınız tökezlediğinde hapisle karşı karşıya kalacağınızı biliyor olmanız lazım.

   • şükran dedi ki:

    kesinlikle vede kesinlikle vede kesinlikle taahhüd im-za-la-ma lütfen çıkışı yok ya yapma.

  • sargoz dedi ki:

   Sn. Sakaryali,

   Kredi teminatinda ipotek var. Taahhut vermeden anlasabilmeniz gerekir.

   Ancak ipoegin paraya cevrilmemesi icin borcu yeniden yapilandirip odemenizde cok fayda var.

   Taahhut meselesinin sonuclari ortada;imzalar fakat odemeleri zamaninda yapamazsaniz hem ev gider hem ozgurlugunuz.

   • bir bilen dedi ki:

    sakaryalı bankalar emlakcı degildirler evin ipotegi onlar için öncelik degildir sizden alabilecekleri daha rahat bir şeyler bulurlarsa ipotek falan hikaye gelir haciz yapar bankayla anlaşabilirsiniz tahahüt vermeyin ha ev gitmasi için cok uzun vade gerekirki o zamana kadar para biriktirir evi ilk ihaleya girmeyerek ipotek degerinin yarı fiyatından a satın alabilirsiniz tahahüt vermeyin

   • borclu dedi ki:

    selam

   • FARKETMEZ. dedi ki:

    Sn. Sargoz,

    yukarıdaki yorumunuza katılıyor ve teşekkür ediyorum.

    konu yakın olduğu için, paylaşmak ve birşey sormak istedim.
    bir bankadan 3. şahıs kefalet ve ipoteği ile 35000 tl ana para 48 ay tüketici kredisi kullandım.
    Şu anda 2 taksiti gecikmeli sadece 3 taksiti kaldı. üçüncü taksite gelmeden bir taksit daha ödeyeceğim diğer taksitleride yine 90. günleri dolmadan ödeyeceğim. Sorun olmayıp kredi sonlanıp ipotek fekki alınabilir gibi görünüyor.

    Ancak; aynı banka tüketici kredisi kullanımından yaklaşık 2 ay sonra kredi kartı gönderdi ve limitleri de artarak 23000 tl ana para olmak üzere, bankanın takibine geçti. icra takibine geçmeden, taahhüte girmeden (TELEFONLA) yapılandırma ile 36 aya bölündü. tabiki çok yüksek faizlerle.3.şahıs ipoteğine zarar gelmesin diye kabullendim. çünkü; telefonda sürekli tüm ürünler için icra takibi başlatacaklarını söylemekte idiler. bu taksitlerdende daha başlangıç olan iki tanesi ödenmedi ve korkarım 3. süde ödenemeyecek.

    Soru;
    3. şahıs ipoteği ile kredi kullanırken ortada olmayan bir kredi kartı borcu ve takibinden,
    o günkü genel kredi sözleşmesi ve ipotek tesisine istinaden, ipoteği fek etmeyebilirlermi?
    ipoteğin paraya çevrilmesine gidebilirler mi?
    kefaletten dolayı aynı konuta haciz koyabilirler mi?
    önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

   • sakaryalı dedi ki:

    sayın sargoz tesekkür ederim bilgiler için..

  • şükran dedi ki:

   sakaryalı kardeşim hiçbir yere hiçbir şekilde sonu nereye varırsa varsın taahhüd imzalamayın.taahhüdü ödeyemezsen sonu ya kaçak yaşamaktır yada içeri girmektir.taahhüd ancak ve ancak kendi isteğinizle icra müdürünün önünde yapılan geçerlidir.avukatın evde şurda burda bankada yolda sokakta aldığı taahhüt mahkemede durumu anlatırsanız bozulur.veya taahhüdden ceza alırsanız ve yakalanmazsanız 2 tam yılda takibiniz düşer.bankanın anladığım kadarıyla gecikmeyi avukata vermesi kendi kuralları gereği olabllir.birazda sizi sıkıntıya sokmuşlar.26 aylık daha ödemeniz gerekiyor.bu 26 ay için faiz oranını ne yaptılar genelde temerrütü en yüksekten talep ederler.bunun faizini başka bir avukata hesaplattırın çok yüksek olmasın piyasa %9-%14 arası ama bankalar gecikmede 40-70 arası çok yüksek faiz talep ederler.böyle bir durum mevcutsa hakem kurulun a müracaat edin yani faizine itiraz et yalnız faizine buna dikkat et sakın ana paraya itirazda bulunma yoksa hukuken sıkıntıya sokarlar.faizine itiraz ettikten sonra hakem kurulu karar verene kadar haciz takip durur.banka ve maliye gibi kuruluşlar kalan borcu yeniden yapılandırma yoluna giderler önünüze yeni ödeme planı koyar.işte orda faizi ne uygulamış buna dikkat et yani boşuboşuna fazla para ödeme bu senin hakkın.itiraz yapacak olur isen verdiğin dilekçenin ve evrak havalesinin bir suretini mutlaka kendinde kalsın .

   • sakaryalı dedi ki:

    sayın şükran ilginize ve verdiğiniz bilgilere tesekkür ederim..

  • ipek dedi ki:

   Sayın sakaryalı bu hangi banka acaba? bu geçikmeli ödemeniz kaç aydır devam ediyor?genelde 3ay geçikmelerde avukata veriyorlar 1 ay geçikme ile olacak şey değil ve siz daha kredinizin başlarında değilsiziz 22 ay olmuş bankaya gidip hatta genel merkezle görüüşün diretin hemen teslim olmayın krediyi 3 ay ödemezseniz hapis olmazsınız ama taahhütte bulunup ödeyemediğinizde hapis kaçınılmaz olur ve evin borcunu ödeme imkanız hiç olmaz hem özgürlüğünüzden hemde evden olursanız sakın ama sakın taahhütte bulunmayın.sizden banka ne istiyor geri kalan tüm borcu kapatmanızımı istiyor??

   • sakaryalı dedi ki:

    sayın ipek ziraat bankası hatta ben bu bankadan daha öncesinde kosgep krediside kullandım bir gün dahi geciktirmedim..ben bir ameliyat geçirdim bundan sebep ödeme düzenim bozuldu malum esnafım ve çalışarak para kazanıyorum..bankacı arkadaslar durumu net bir şekilde bildiği halde bunu yaptılar 2 adet kredim vardı dün bir tanesi bitiyordu bu ferahlamayla oraya gittiğimde kredilerimin ekranlarında gözüken kredi kartı ile alakalı haciz gözükmesinden sebeb avukata vermişler bana söylemelerine göre ödemelerimde gecikme olmasa bile bilgi ekranımda haciz gözüktüğünden yine avukata verirlermiş durum bu..ilginize teşekkürler.

    • sakaryalı dedi ki:

     neredeyse son taksidi kalmış kredim için bile avukata dosya masrafı ödeteceklerdi bana ama onu ısrar edip kapattım şükür.

 16. sargoz dedi ki:

  Taahhut sucunun olusmasinin tek sebebi ev haczi idi. Ev haczine gelen sinirlama ile taahhut suclarida azalacaktir.

  Site ev haczinin durdurulmasina yonelik calismistir. Sloganimiz “ev haczi kadina ve cocuga uygulanan psikolojik siddettir”
  Nice intiharlara, yuvalarin yikilmasina, ailelerin dagilmasina sebebiyet vermistir. Zaten bu sebeple sinirlama gelmistir.

  Ben hep dogru bildiklerimi yazdim.insanlara asla bosa ûmit vermedim. Sirf siteye daha cok insan giris yapsin diye TAAHHUT konusunu gundeme almadim. Cunku taahhut konusunda bir yasa calismasi / taslagi yoktu.

  Simdi ev haczine gelen sinirlamaya sevindigimiz icin elestirilmek dogru degil.

  Cekte hapis cezasi varken taahhutu konusan yoktu. Ama o donemde ben ev haczini gundeme getiriyordum. Evlerimiz en mahrem yasam alanimizdir. Bu unutulmamali.

  Taahhut verilmemesi konusunda uyarilar yaptim, yapiyorum. Ancak eve gelen icra arabasi ciddi panik yaratiyor. Insanlarimiz bilincli degil. Bu tarz siteler sayesinde bilinclenecegiz.

  Ev haczi artik zamanla bitecek; sonucunda zamanla Taahhutte bitecek. Goreceksiniz. Tekrar gecmis olsun.

  • demet dedi ki:

   Sayın Sargoz, Öncelikle size teşekkür etmek istiyorum. Bu yazınız gerçekten herşeyi özetlemiş. Ben sizinle birlikte başka sitelerin de takipçisi oldum bu dönemde. Ama kafama hep şu takılıyordu. Ev haczini Başbakan, Bakanlar çıkıp bangır bangır dillendirdikleri halde 6 aydır yasalaşamadı. Taahhüdün adı bile geçmezken bu insanlar nasıl bu kadar umutlanıyor/umutlandırılıyor? Tabi ki bunu dillendirmedim. Çünkü kimsenin umutlarıyla oynamak istemedim. Ama bu iş bittiğinde evinde haciz korkusuyla bekleyen insanlara sevinçlerini yaşama fırsatı dahi vermeyen insanlar gördüm. Ev haczi bitti mi diye soranları azarlayanlar, mal hırsıyla suçlayanlar gördüm. O insanlara şunu sormak istedim; siz o taahhütleri eşyanız için, konu komşu ne der için imzalamadınız mı? Bize gelen avukatta eğer eşim taahhüt verseydi almayacaktı eşyaları. Ama al git dedik. 1,5 aydır da eşyasız bekliyoruz. Ama soramadım, sormam da.. Çünkü zaten yıkıldılar. Taahüt de kalkacak ama bu bir süreç. Benim ev eşyalarım bu bekleyiş süresinde nasıl gittiyse, yasa bana nasıl yetişmediyse çok üzgünüm ki taahüdü olanlara da ileride olacak düzenlemeler yetişmedi. Allah hepsinin yardımcısı olsun. Ama şuan kabul edilen, hem de ekime sarkmadan kabul edilen bu yasa binlerce insanın hayatını değiştirecektir. Tekrar teşekkür ediyorum. İnşallah gazetede yayınlandığı haberini de sizlerden almayı dört gözle bekliyorum.

   • muzaffer dedi ki:

    demet hanım merhaba sizin başka site dediginiz yere bir ara bende bakıyordum zor sabrettim ve sonunda yazdım hatta birisi nickiyle oranın sadace bir kaç kişinin liderlik egeolarını giderdigi bir yerdi ve hep yanlış yonlendirme yapıyorlardı bende yanlış yapıyorsunuz insanlara günah degilmi olmayan bişeyi oluyor gibi gösteriyorsunuz diye yazdıgımda hemen beni engellediler ama burda sadece dürüstlük var sizde anlamışsınızdır sanırm

    • demet dedi ki:

     Ben de anladım. Ama geç oldu. Böyle bir oluşumda amaç olmalı. Amaç nedir? Ev haczinin kalkması, taahhüdün kalkması vs. Bu amaç doğrultusunda küfür, hakaret olmadığı sürece insanlar özgürce konuşabilmeli, sorabilmeli. Sen insanların özgürlükleri için çaba harcadığını savunurken sırf istemediğin sorular soruldu diye veya yeni gelen birisi daha önce sorulan bir soruyu sordu diye engelleme, aşağılama, azarlama yoluna gidiyorsan kendinle çelişiyorsun demektir. Neyse boşverelim. Taahhüdte kalkmalı ki insanların evlerine sarkamasın kötü niyetli avukatlar. Ama dedimya; bu bir süreç. Hem de zorlu bir süreç. Fakat start düğmesine haciz yasası ile basıldı. Gerisi gelecek inşallah..

     • muzaffer dedi ki:

      start çek yasası ile başladı ve devam ediyor etsinde ama öncelikle gündeme getirmek için ses getirecek bi eylem olmalı yürüş bi olay vs gibi yada fikir beyan etisin arkadaşlar. ev haczi bitti diye o insanları yalnız bırakmayalım mail attım vs bunlar basit ve komik ben normal bi vatandaş olarak açmıyorum çünkü saçma sapan şeyler geliyor adam vekil lmuş onca işi bırakıp maillerimi okuyacak okusa zaman yetmez ama e devletten cumhur başkanı mantıklı yada yazan yazsın buraya ne mantıklı gelirse o eylemde bulunalım bence

  • ahmet dedi ki:

   sayın sargoz merhaba benim bir sorum olacak cevaplarsan sevinirim bu pakette evrakta sahtecilik suçuna erteleme varmı

  • sakaryalı dedi ki:

   sayın sargoz siz benim hotmailimi görüyorsunuz mümkünse mailinizi bekliyorum karar aşamasındayım fikirlerinize ihtiyacım var..

  • borclu dedi ki:

   Ben bişey ögrenmek istiyorum.Benim banka bugün itibariyle borcu varlık yöntim şirketine devretmiş.Bunda amaç nedirki ?Türkiye nin en büyük bankası neden alacagını varlık yönetim şirketine devrettiki?Bu şirketler şahıs icrası gibi mi çalışıyor?Bu şirketlerden kendine icra gelen varsa yanıtlayabilirmi?cetevari gibimi çalışıyolar yoksa kurum gibimi?

   • şükran dedi ki:

    borçlu kardeşim varlık yönetim şirketleri adı yeni yeni duyulan kuruluşlar.bankakar tahsili mümkün olmayan borçları ihale usulü bu kuruluşlara satarlar bu kuruluşlar çok cüzi %5-%10 gibi oranlarla bunları bankalardan alırlar.bizimde bu yönde kefillikten doğan borcumuz böyle bir kuruluşa satılmış borç daha bankadayken eşyalarımı yazdılar.tabiiki bu yazılma o kuruluşlara temlik ediliyor yani aktarılıyor.bize bazı tekliflerle geldiler ancak teklifleri üzerinden şu anda ödeme imkanım yok.daha esnek daha ödenebilir bir teklif yaparlarsa düşünebilirim.istedikleri bizim eşyamız değil istedikleri yalnız nakit bunlarla uzlaşabiliriz diye düşünmekteyim bu konuda ödeme yapmış arkadaşlar var ise paylaşsın lütfen.

   • şükran dedi ki:

    borçlu kardeşim borcumuzun varlık şirketine satıldığını belirtmiş bankanın evimdeki eşyaları daha önce yazıp eşime yediemin bıraktığını söylemitim ve dosyayı varlık şirketine devrettiğini temlik ettiğini ifadeetmiştim.bugün dosyanın ne durumdaolduğunu anlamak için adliyeye gittik.banka bizim için açtığı dosyayı varlık şirketine eşya yazılı halde temlik etmek istemiş.ancak varlık şirketi dosyayı bu şekilde kabul etmemiş dosyayı kapattırmışlar yedieminliği iptal olmuş.varlık şirketi biz kendi dosyamızı yeniden açarız sizle artık bir alakası kalmadı demişler.yani bankanın yaptığı bütün işlemleri iptal ettirmişler.bakalım nasıl bir anlaşma isteyecekler.sizinde böyle bir dosyanız var adliyeden bir kontrol ettirseniz ne durumda diye daha sağlıklı bilgi alırsınız belki daha iyi olur bilgi vereyim dedim.

 17. umut dedi ki:

  DİKKAT DİKKAT,

  Sitede bu tür sorular sormayalım,kendi kendinize kuruntu yapıyor ve tehtid unsuru yaratıyorsunuz.

  Arkadaşlar,yasa çok açık.Ev haczı ıle ılgılı Sayın bakanımızda açıkladı.Ev eşyası haczı sonaerdı. sadece (degerlı evrak,antika ve altın gıbı kıymetlı esyalar hariç).Ayrıca yenı tasarıda ;Örnegin evınızde 1 TV 1 buzdolabı,1 çamasır makınası,yatak odası,çocuk odası,salonda 1 oturma gurubu ve burlarda halı var ıse burada işlem yapılacak bırsey yok.Fakat evınızde 3 adet TV, 2 adet buzdolabı varsa bunlardan 1 tanesı bırakılıyor dıgerlerı alınıyor.Bunun anlama.yasamı sürdure bılmenız ıcın bulunan ev esyalarının haczı yok fakat bu saydıklarımdan fazla varsa bu lüxe giriyor ve haczedıle bılıyor.Ayrıca bazı arkadaşlarda soruyor.Evımde 4 halı var gidermikoltuk grubum var teklıyımı bırakırlar vs. gibi. Zaten koltuklar grupolarak gecmekde.:Halılarında her odada ayrı görev yapmakda.Herkezın evınde bır yatak odası ve cocuk odası bulunmakta buda ıkı yatak demek.Fakat bırınde ebeveyn dıgerıne çocuk yatmakta.Yani İHTİYAÇ DIŞI EVINIZDI IKI ADET AYNI EŞYADAN VARSA (TV-Buzdolabı-Çamaşırmakınası gibi).Arkadaşlar zaten eve gelındıgınde halıya,koltuklara vs bakan bıle olmuyor bunlara kıymetbıle belırtmıyorlar.onlar tv.buzdolabı,çamasır makınası peşindeydı.Bunlarda lüzümlu görulfugu ıcın artık haczedılemıyecek.

  DİĞER KONU;
  Daha öncede açılmış dosyanızda olsa,yeni açılacak dosyanızda olsa bu kanun geçerli.Ev haczi için gelındıgınde ev esyaları haczedılmeyecek.Fakat evinizdeki eşyalar yedımın olarak bırakıldı ıse yada kaldırıldı ıse yapacak bırsey yok.Kanunda size ayit olan ev esyalarından bahsedıyor.Esyalarınız kaldırıldı ıse alacaklının olmus oluyor,yada yedıemın bırakıldı ıse.

  Amacımız borçlarımızı odeyebılmek ve bunun ıcınde ailemızı pıskolojık bunalıma ıtılmesını onlemek.Borcumuzu ödemede esyaların önemı yok.sadece pıskolojık olarak baskı unsuru olarak kullanıyorlardı.Borçluyu degıl evde yasayan aıle fertlerını daha cok madur edıyorlardı.Yenı kanunda bu ev esyaları lüzumlu görüldüğü için haczı kaldırıldı.

  • UFUK dedi ki:

   sn umut bir noktaya açıklık getirelim,, yanlış ise sargoz düzeltsin,, evden kaldırılmayan eşya evdeki bir kişiye yedi emin bırakılmış olsa bile yeni yasa gereği kaldırılamaz veya satışı istenemez,,anlatılan bu aman yanlışlık olmasın, eskiye ait işlemler sadece yedi emine kaldırılmış olan eşyalar için geçerli, diyor yeni yasa ,,

   • umut dedi ki:

    Sayın UFUK,
    Şimdi şöyle yediemin bırakılarak gerek yetkılı depolara gerekse kabul ettıgı takdırde evde bırakabılıyorlar.Dosyaya işlendiği için, evde bırakılan yedıemınlıkdekı esyaların satısınıda kanunen isteyebılmekde.Ayrıca yedıemın olarak bırkılan esyaların sorumlulugu bu nu ımzalayan kısıye aitdır.Kırılmasında tasınmasında vs. gıbı her turlu bılgıyı dılekce ıle dosyasına bıldırmek zorunda.Buda demek oluyorkı,esyanın nerede muhafaza edıldıgı degıl yanı yetkılı depo yada evınız. esya kayıt aldına alındıgı için borçluya ayit görünmüyor.Sizin görüşünüzle konuya baktıgımızda eşya halen evımde benımdır yasaya göre kaldıramazlar.Bu mantık çerçevesınde dogru.Fakat yasal şartlar geçerli.Ayrıca kaldırmadan gıttılerse şusaatten sonra yedıemınde olsa kaldırmazkar.Çünkü satış sistemı değişdi.para transferı degişdi.Eşyayı götürmesi zararına olacakdır.birçok masraf edecek.

 18. Yoruk dedi ki:

  Organize olalim anayasa karsi yapilan bu sucun kalkmasi icin el eleverelim TAAHHUT İNSANLİK DİSİDİR. ADALETİN BELİNİ BUKEN BİR YASADİR. BORCLU SUCLU DEGİLDİR. BASKİYLA YAPİLAN HAKSİZLİK ZORA DUSURMEKTİR BU. İNSAN HAKLARİNA AYKİRİDİR.

  • Seyfi dedi ki:

   FİNANSBANK AVUKATLARI, bu TAAHHÜT imzalatanların en başında geliyor. İnsanalrın zor anlarından yararlanıp, insanların yaşama hürriyetlerini ellerinden alıyorlar..

 19. CONNECT dedi ki:

  düzeltme
  SAYIN SARGÖZ VE DEĞERLİ ARKADAŞLAR BEN TAAHHÜD İMZALAMADIM ARKADAŞLARIN UYARI VE İKAZLARI DOĞRULTUSUNDA
  NE VARKİ 3. YARGI PKT MECLİSDEN GEÇMESİNE RAĞMEN TAAHHÜD MAĞDURU KARDEŞLERİMİZ YÜZÜNDEN BOYNU BÜKÜK KALAN YAKINLARI YÜZÜNDEN SEVİNELİM Mİ ÜZÜLELİM Mİ BİLEMEDİK ÇOK ZOR DURUMDA OLAN İNSANLAR VAR BUNUN İÇİNDİR Kİ HİÇBİR ŞEKİLDE TAAHHÜT TAKSİTLENDİRME ÖDEME PLANI VB İMZALAMAYALIM DERİM BEN
  AYRICA TAAHHÜD MAĞDURU ARKADAŞLAR İMZA KAMPANYASI BAŞLATMIŞ ONLARA DESTEK OLMAK İÇİN KATILABİLİRSEK ÇOK FAYDALI BİR İŞ YAPMIŞ OLACAĞIZ SAYGILAR

 20. CONNECT dedi ki:

  SAYIN SARGÖZ VE DEĞERLİ ARKADAŞLAR BEN TAAHHÜD İMZALAMADIM ARKADAŞLARIN UYARI VE İKAZLARI DOĞRULİR Kİ HİÇBİR ŞEKİLDE TAAHHÜT TAKSİTLENDİRME ÖDEME PLANI VB İMZALAMAYALIM DERİM BEN
  AYRICA TAAHHÜD MAĞDURU ARKADAŞLAR İMZA KAMPANYASI BAŞLATMIŞ ONLARA DESTEK OLMAK İÇİN KATILABİLİRSEK ÇOK FAYDALI BİR İŞ YAPMIŞ OLACAĞIZ SAYGILARTUSUNDA
  NE VARKİ 3. YARGI PKT MECLİSDEN GEÇMESİNE RAĞMEN TAAHHÜD MAĞDURU KARDEŞLERİMİZ YÜZÜNDEN BOYNU BÜKÜK KALAN YAKINLARI YÜZÜNDEN SEVİNELİM Mİ ÜZÜLELİM Mİ BİLEMEDİK ÇOK ZOR DURUMDA OLAN İNSANLAR VAR BUNUN İÇİND

  • CONNECT dedi ki:

   imza kampanyasına katılmak isteyen arkadaşlarımız için link :

   http://imzakampanyam.com/suclu-degil-borcluyuz-imza-kampanyasi?tip=yorumlar

  • ipek dedi ki:

   Sayın Connect e katılıyorum maalesefki taahhüt mağdurları ve aileleri için sevindirici gelişmeler olmadı. onlara destek için twiter daki imza kampanyasına hepimiz destek vermeliyiz…..

  • şükran dedi ki:

   sayın connect kardeşimiz dediklerinize katılıyorum bizler yine ailelerimizin başındayız.kaçak yaşayan veya taahhüdden hapis cezası alan kardeşlerimiz var ve aileleri mağdur.bizler bu yasa ile epey rahatladık bundan sonra taahhüdü ihlal ve bireysei iflas konularında takip edeceğiz.bu kardeşlerimiz ailelerine dönmeliler hemde en kısa zamanda bu yasanın çıkması için hepimiz elimizden geleni yapalım.bu yasa çıkarken taahhüd çıksaydı mükemmel olacaktı.ankara milletvekili sinan aygün ün mayıs ayında meclise verdiği yasa teklifi var ancak yetişmediğini düşünmekteyim.teklif edilen bu yasa eğer görüşülmeye alınsaymış bu görüşmeler mecliste çok daha sıkıntılı daha riskli daha tartışılır bir durum alabilirdi .neyse meclis tatilinden sonra tekrar gündeme gelecektir.daha doğrusu A.B.ve aihm uyum yasaları gereği yeniden görüşülecektir.takipçisi olalım hep beraber.

   • CONNECT dedi ki:

    bütün kardeşlerime tşekürler inşaallah bu insanlık ayıbıda son bulacak
    saygılar

 21. Ayşe dedi ki:

  Yörük çay demişssin ben günahımı vermem onlara yazık deilmi çayına

  • Yoruk dedi ki:

   Valla ayse hanimcim dediginde sende hakisin en iyisimi ben cayi tek basima iceyim gecem karsilarina oh oohhh cayimi yudumluyayim bunlarda gayri pazarda limon satsinlar ne edem:)

 22. Ayşe dedi ki:

  Anonim şu senin umutsuzluğunda beni verem edecek arkadaşım şimdi makinanınmı yoksa halımı gtsin halısızda durabilirsin kaldıki yapmazlar deniliyo masrafı ağır biraz rahat ol lütfen tükettin kendini

 23. Yoruk dedi ki:

  Arkadaslar bundan sonra gelenler bilincsiz vatandasi yine somurecektir. Ahhh keske bana gelseler simdi bi.demlik cay demleyecem kapiyada resmi gazetenin fotokopisini asacam iceri girenlere anca bi batdak cay o da adam olana olmayana cay da yok insanlikta yok… Bundan boyle ne kadar ekmek o kadar kofte…o telefonlari acip catir catir soke soke almayi bilirim ben o paralari diyene ehhh gayri razi olursa kuldur kuldur ocagin ustunde yanan cay war:)

 24. Muzaffer dedi ki:

  Sayin sargoz cokmu agir oldu acaba?

 25. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Arkadaslar öncelikle Herkese geçmiş olsun.Yasada diyorkii Borclunun İşletmesini sürdürebilmesi için gerekli olan HER TURLU esya hacızedılemeyecek.Benim ticari minibisüm var ve borclu oldugum kısıler ödemedıgım taktırde aracımı hacız ettırıp baglattırıyorlardı ve dolasıyla ben ısletmemı sürdüremiıyorum ve magdur oluyoruz bu yasadan sonra yapabılırlermı aynısı bunu cok merak edıyorum .eger gercekten bılgısı olan varsa yazarsa buraya cok memnun olurum hepınıze ıyı aksamlar

 26. Ayşe dedi ki:

  Bu arada şükran hanım nasılsınız gözümüz aydın desteğinizi unutamam

  • Anonim dedi ki:

   Arkadaşlar bileniniz varsa lütfn bir cevap verin rica ediyorum.Aynı eşyalardan birinden fazla olması durumunda bunlardan biri haczedilemez deniliyor nedir bu eşyalar hangileri? Halı koltuk takımı gibi eşyalardan 2 ve 2 den fazla varsa ne olacak?

   • murat dedi ki:

    alınabilir anonim. ama onlar nakliye, depo ve satış açısından sorunlu…avukat rezil etmek için yapabilir belki.

    • Anonim dedi ki:

     Teşekkürler Murat ozaman bu yasanın değişmesi pek iç açıcı gibi görünmüyor…

   • Anonim dedi ki:

    Neye sevineceğiz arkadaşlar söylemisiniz, bunun espirisi nerede yasayı mıncıkladılar evirdiler çevirdiler ısıtıp tekrar önümüze getirdiler. Ne değişti avukat müsfetteleri yine gelecekler evimize girecekler değişen nedir söyleyin arkadaşlar lütfen..

    • şükran dedi ki:

     anonim kardeşim önceki yasada belirsizlikler nedeni ile evleri istedikleri gibi talan ediyorlardı.yeni yasada bunu yapamayacaklar gelecekler belki ama onlar için zaman kaybı yaptıklarına değmeyecek hepmizin evinde her eşyadan beşer onar yokki çok olsa bir iki neyi alıp götürecek ha kaldıramazmı herşeyi hatta mesleğini kaybetmeyi göze alıyorsa kaldırır.şikayetinde hem icra memuru hem avukat ne ile karşılaşır biliyormusun …………
     ayrıca icra memuru avukat istiyor diye başını derde sokarmı memuriyetliğini riske atarmı bi düşün
     hiçbirşey eskisi gibi olmayacak zaman içinde göreceğiz
     artık borçlularla uzlaşma anlaşma yoluna gidecekler.bizlerle telefonlarda fütursuzca konuşan tehdit eden baskı yapan sana istediğim herşeyi yaparım hayatını karartırım diyenler artık borçlularla daha seviyeli daha medeni daha uzlaşıcı daha anlayışlı görüşme düzenine gelecekler hepimiz göreceğiz üzülmeyin arkadaşlar

     • Anonim dedi ki:

      Arkadaşlar değerli yorumlarınız için teşşekkür ederim hepinize…

    • okan dedi ki:

     GÜNAYDIN ARKADAŞLAR HERKEZE GEÇMİŞ OLSUN BİLGİ PAYLAŞMAK İSTİYORUM HACİZ VE MAL KALDIRMA KALDIRACAĞI MAL ASKERİ ÜCRETİN 6 KATI OLMASI DİYE MESALA ( 2 TV VAR 1 ni ALICAK TUTARI 200 TL BUNU EVDEN ÇIKARTAMIYOR ) DİYE BİLİYORUM FAKAT DOĞRUDA OLMAYABİLİR KISACA EVDEN ÇIKARACAĞI MAL TUTARI ÜÇRETİN 6 KATI YANİ 750 TL DERSEK 4,500 TL LİK MAL OLMASI GEREKİYOR DİYE BİLİYORUM DOĞRULUK DERECESİNİ BİLMİYORUM

   • umut dedi ki:

    Sayın Anonim,
    yasa çok açık.Ev haczı ıle ılgılı Sayın bakanımızda açıkladı.Ev eşyası haczı sonaerdı. sadece (degerlı evrak,antika ve altın gıbı kıymetlı esyalar hariç).Ayrıca yenı tasarıda ;Örnegin evınızde 1 TV 1 buzdolabı,1 çamasır makınası,yatak odası,çocuk odası,salonda 1 oturma gurubu ve burlarda halı var ıse burada işlem yapılacak bırsey yok.Fakat evınızde 3 adet TV, 2 adet buzdolabı varsa bunlardan 1 tanesı bırakılıyor dıgerlerı alınıyor.Bunun anlama.yasamı sürdure bılmenız ıcın bulunan ev esyalarının haczı yok fakat bu saydıklarımdan fazla varsa bu lüxe giriyor ve haczedıle bılıyor.Ayrıca bazı arkadaşlarda soruyor.Evımde 4 halı var gidermikoltuk grubum var teklıyımı bırakırlar vs. gibi. Zaten koltuklar grupolarak gecmekde.:Halılarında her odada ayrı görev yapmakda.Herkezın evınde bır yatak odası ve cocuk odası bulunmakta buda ıkı yatak demek.Fakat bırınde ebeveyn dıgerıne çocuk yatmakta.Yani İHTİYAÇ DIŞI EVINIZDI IKI ADET AYNI EŞYADAN VARSA (TV-Buzdolabı-Çamaşırmakınası gibi).Arkadaşlar zaten eve gelındıgınde halıya,koltuklara vs bakan bıle olmuyor bunlara kıymetbıle belırtmıyorlar.onlar tv.buzdolabı,çamasır makınası peşindeydı.Bunlarda lüzümlu görulfugu ıcın artık haczedılemıyecek.

    DİĞER KONU;
    Daha öncede açılmış dosyanızda olsa,yeni açılacak dosyanızda olsa bu kanun geçerli.Ev haczi için gelındıgınde ev esyaları haczedılmeyecek.Fakat evinizdeki eşyalar yedımın olarak bırakıldı ıse yada kaldırıldı ıse yapacak bırsey yok.Kanunda size ayit olan ev esyalarından bahsedıyor.Esyalarınız kaldırıldı ıse alacaklının olmus oluyor,yada yedıemın bırakıldı ıse.

    Amacımız borçlarımızı odeyebılmek ve bunun ıcınde ailemızı pıskolojık bunalıma ıtılmesını onlemek.Borcumuzu ödemede esyaların önemı yok.sadece pıskolojık olarak baskı unsuru olarak kullanıyorlardı.Borçluyu degıl evde yasayan aıle fertlerını daha cok madur edıyorlardı.Yenı kanunda bu ev esyaları lüzumlu görüldüğü için haczı kaldırıldı.

   • Vatandaş dedi ki:

    Ananonim maddeye dikkat edersen onun başında her türlü var. Yani altın vs. ayrılmış onun dışında ki her türlü eşya birden fazla ise sadece fazla olanlar haciz edilebilir diyor. Yani yasada ayrılmış olan altın antkika vb. dışında tek eşya olanların hiç biri alınamaz. İcra müdürünün yetkisi ise sadece bu antika vb. gibi eşyaların haciz edilip edilmediğini değerlendirmek olur onun dışında normal eşyaları değerlendiremez.

  • şükran dedi ki:

   ayşe hanım çok mutlu olduğumu hepimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.çok iyiyim teşekkür ediyorum herkez artık rahat nefes alsın baskı ve talan bitti hayırlısıyla hepimiz burda o zor günlerde destek olduk moral olduk çok zor günler geçirdik zaman geldi umutlarımızı kaybettik rabbim dualarımızı kabul etti artık ayaktayken korkulu rüya görmek yok.kendi sıkıntılarım çok fazla biliyorsun dosya sayısı sanırım en çok bizde halende ödemelere devam ediyoruz bundan sonra baskı altında kalmadan ödeyeceğiz ayşe hanım temennim seninde bu problemlerin çözümlenir çünkü yaşlıların var onların sorumlulukları senin üzerinde sen kendine çok iyi bak yaşlılarının senin bakımın altında sorumluluğun ağır.bizim evimizde de yaşlımız var 90 yaşında gözümüz gibi bakıyoruz .evimizin en değerlisi o avukatlar eve geldiklerinde nasıl üzüldüğünü sıkıldığını tahmin edersin evimiz inşallah daha huzur içinde olsun hepimiz için aynı dileklerim var.yapmak istediklerini inşallah gerçekleştirirsin.bundan sonra eğer sargoz siteyi açık tutarsa sırada taahhüdü ihlal var bireysel iflas var bunları takip edellim buraya ulaşamayan veya içerde olan kardeşlerimiz var.onlar çok sıkıntıda ayşe hanım sıra onlarda o yasalarında çıkması lazım mücadeleye devam inşallah .

 27. Ayşe dedi ki:

  Arkadaşlar özel tüyoları ve diğer yolları lütfen fazla paylaşmayalım simsarlar dolanıp duruyo sitede ,yol yordam göstermeyin bunlara

 28. Ayşe dedi ki:

  Şu hacizciye bi laf demeden geçemiycem , ne oldu rantın kesildi die bu kadar ağlaklık yapıyosun sen insan olsan bu siteye üye olmassın ,ama meraktan çıldırıyosun borçlular ne dicek ne strateji izlesek die dikkat et sen malı kaldıracam derken mal olup seni kaldırmasınlar anladın sen !

 29. sargoz dedi ki:

  Selamlar Herkeze,
  Sehir disindayim, cep telefonumla baglaniyorum.
  Yarin daha detayli paylasiriz. Hersey cok iyi gelisti. Yasanin tum engellenelere ragmen tatilden ince sobdakikada cikmasi mucize. Cok mutlu olmamuz lazim.

  Yasada sorun yoktur. Kilit cumle: “Ayni amacla kullanilan esyanin birden fazla olmasi durumunda bunlardan biri haczedilemez” dir. Bu cumle ev haczini bitirmistir.
  Yasa cumhurbaskaninizin Onayindan sonra yururluge girexektir. Ev haczi 15. Maddedir. 6 aysureyi beklemeyecektir.
  Gecmis olsun. Bitti.

  (adam olduk artik 🙂

  • murat dedi ki:

   hukuk cümlelere bakıyorsa ve “birden fazla olması halinde” deniyor. sadece 1 tane ise haczedilemez değil mi? avukat ve icra memurları bunu kendilerine göre yorumlamasın sonra..

   • umut dedi ki:

    Sayın Murat Bey,
    Sargoz bey açık ve ifade etmiş.” Kilit cumle: “Ayni amacla kullanilan esyanin birden fazla olmasi durumunda bunlardan biri haczedilemez” dir. Bu cumle ev haczini bitirmistir”

    Arkadaşlar,yasa çok açık.Ev haczı ıle ılgılı Sayın bakanımızda açıkladı.Ev eşyası haczı sonaerdı. sadece (degerlı evrak,antika ve altın gıbı kıymetlı esyalar hariç).Ayrıca yenı tasarıda ;Örnegin evınızde 1 TV 1 buzdolabı,1 çamasır makınası,yatak odası,çocuk odası,salonda 1 oturma gurubu ve burlarda halı var ıse burada işlem yapılacak bırsey yok.Fakat evınızde 3 adet TV, 2 adet buzdolabı varsa bunlardan 1 tanesı bırakılıyor dıgerlerı alınıyor.Bunun anlama.yasamı sürdure bılmenız ıcın bulunan ev esyalarının haczı yok fakat bu saydıklarımdan fazla varsa bu lüxe giriyor ve haczedıle bılıyor.Ayrıca bazı arkadaşlarda soruyor.Evımde 4 halı var gidermikoltuk grubum var teklıyımı bırakırlar vs. gibi. Zaten koltuklar grupolarak gecmekde.:Halılarında her odada ayrı görev yapmakda.Herkezın evınde bır yatak odası ve cocuk odası bulunmakta buda ıkı yatak demek.Fakat bırınde ebeveyn dıgerıne çocuk yatmakta.Yani İHTİYAÇ DIŞI EVINIZDI IKI ADET AYNI EŞYADAN VARSA (TV-Buzdolabı-Çamaşırmakınası gibi).Arkadaşlar zaten eve gelındıgınde halıya,koltuklara vs bakan bıle olmuyor bunlara kıymetbıle belırtmıyorlar.onlar tv.buzdolabı,çamasır makınası peşindeydı.Bunlarda lüzümlu görulfugu ıcın artık haczedılemıyecek.

    DİĞER KONU;
    Daha öncede açılmış dosyanızda olsa,yeni açılacak dosyanızda olsa bu kanun geçerli.Ev haczi için gelındıgınde ev esyaları haczedılmeyecek.Fakat evinizdeki eşyalar yedımın olarak bırakıldı ıse yada kaldırıldı ıse yapacak bırsey yok.Kanunda size ayit olan ev esyalarından bahsedıyor.Esyalarınız kaldırıldı ıse alacaklının olmus oluyor,yada yedıemın bırakıldı ıse.

    Amacımız borçlarımızı odeyebılmek ve bunun ıcınde ailemızı pıskolojık bunalıma ıtılmesını onlemek.Borcumuzu ödemede esyaların önemı yok.sadece pıskolojık olarak baskı unsuru olarak kullanıyorlardı.Borçluyu degıl evde yasayan aıle fertlerını daha cok madur edıyorlardı.Yenı kanunda bu ev esyaları lüzumlu görüldüğü için haczı kaldırıldı.

  • armoni dedi ki:

   arkadaşlar artık herkes borcunu,alacaklıyla anlaşıp avukatı aradan çıkarmaya baksın,alacaklıya avukatı aradan çıkart sana borcumu taksit taksit ödeyeyim diyebiliriz.böylece o kan emicilere hem para vermemiş olur,hemde asıl alacaklıya borcumuzu ödemiş oluruz.ben şahsen öyle yapacağım,artık koz bizim elimizde alacaklı avukatı aradan çıkaramam derse sen bilirsin deyip ödememekle tehdit eder hiç alamazsın diyebiliriz.böylece mecburen alacaklı bizim dediğimizi kabul edecektir.inanın bana örneğin 10 bin tl olan borcu 5 bin tl ye kapatma şansımız var.alan razı veren razı.olacak şekilde,

   • şükran dedi ki:

    murat kardeşim eski yasada belirsizlikler vardı.onun için istedikleri gibi işlerine geldiği gibi keyfiyetle evlere girip talan ediyorlardı.yeni yasada ifadeler çok açık ifadeler net başka başka yorumlara yol açmayacak şekilde düzenlenmiş.icra memuru avukat istiyor diye kendini riske atar mı şöyle düşün şikayetinde başları çok sıkıntıya girer biraz şanslarını deneyeceklerdir ancak bizler haklarımızı takip edeceğiz bu fırsatları artık onlara tenımayacağız yaptıkları en küçük haksız uygulamayı önlerine getireceğiz hiçbir şey eskisi gibi olmayacak bunu hepimiz zaman içinde göreceğiz merak etmeyin icra memırlarınında üst amirleri var yasa boşlukları bitti.mevcut yasa vardı niye tekrar çıkartıldı.yasa koruma kapalı herkez kafasına göre yorum yapamayacak bu nizama onlarda uyacaklar.ellerinde tek tutturabilecekleri bir tek şey kaldı taahhüd bu konuda bastıracaklardır çok dikkat edelim.

  • FARKETMEZ. dedi ki:

   sn. sargoz,
   herşey için teşekkürler.dün hiç katılmayınca kabul edildi, tatile çıktı :)))) diye yorumladım.

 30. izmirfm dedi ki:

  sargoz nirdesin paşammmm….. cumhurbaşkanına onaya mı götürdün hızlansın diye 🙂 helal sana….

 31. emre dedi ki:

  sadullah ergin bu yas cıkınca dosyalar yancak diyordu yani eski borclarımızın dosyaları yancakmı

 32. UFUK dedi ki:

  sn SARGOZ SİZİNDE GÖRECEĞİNİZ GİBİ BAZI KENDİNİ BİLMEZLER, AYIN 1 DE YORUMLARDA BULUNDU, SİZİN BURADA OLMADIĞINIZI BİLDİĞİMDEN MÜDAHİL OLMADIM, I P NUMARASINDAN KENDİSİNİ TEŞHİS EDİP HAKKINDA GEREKLİ İŞLEMLERE BAŞLANMASINI RİCA EDİYORUM, TOPLUM DÜZENİNİ BOZMAK VE HAKARET ETMEK İLE İLGİLİ ŞİKAYETİMİZİ YAPALIM. ADAMOLUN RUMUZLU KİŞİ HAKKINDA DAVA AÇILMASI İLE İLGİLİ İŞLEM YAPILMASI KONUSUNDA ISRARCIYIM.

 33. aydın dedi ki:

  selam dostlar..yasa bugun meclisten gecmiş..hepimize hayırlı osun..fakat bugun saat 15,50 de banka avukatı gelip eşyaları yazmıs..bu durum bana bir sakınca yaratırmı bilgilendirersiniz sevinirim..

  • UFUK dedi ki:

   aydın bey yazması bir şey değiştirmez, eşya kaldırmadıysa perşembe gibi yasa yayınlanır ve sizin sıkıntınız biter, yeni yasaya göre hareket etmek zorunda olduklarından evinizden eşya kaldıramazlar. geçmiş olsun

  • murat dedi ki:

   yazdıysa yasa çıksa bile bu eşyalarınızı alabilir aydın bey. yasa daha geçerli olmadan eşyalarınız yazılmış. aynı bela bende de var. oldukça uyanık bir avukata düşmüşsünüz. bence değerlere bakın. benimkinin alacağı 4000 tl, yazdığı mallar satsa 1000 tl atmaz. gel al diyeceğim ben. nasılsa bu son alması olur. ama sizin durumunuz benim gibi. bugün yazdığı için yasa çıktığında da gelip alabilir. geçmiş olsun.

   • murat dedi ki:

    ekleme yapıyım aydın bey. yasa eski hacizleri kapsamaz diyor. yani bugün yazmakla haciz yapılmış, sadece evden çıkartmayıp size yediemmin bırakmış. geçmiş olsun tekrar.

  • Muzaffer dedi ki:

   Kaldirabilir yasa daha cumhurbaskaninca onaylanmadi gel al de ama gelmez emin ol baski yapacaktir taahut almak icin sakin imza atmayin esyalari kaldirmasi icin yeni kanuna gore depo parasini pesinen odeyeck harclar hamal nakliye pesin odeyeck rahat ol tek amac baski salla gitsin lavukati

   • murat dedi ki:

    muzaffer arkadaşım, cb onayladıktan sonra da alabilir, daha yasa çıkmadan yazdığı için eski haciz sayılacak. ama diğer dediklerinde haklısın, gelemez lavukat:)) banka zaten alamayacağı para için harcama yapmak istemez:)))

    • Vatandaş dedi ki:

     Onlar zaten bankaların borçlarını tahsil etmek değilki amaçları.
     Amaçları kendi masraflarını çıkartmak. Bu eşya satışları avukatların kendi masrafları için işe yarıyor sadece o yüzden haciz üzerinde baskı kurmaya devam ediyorlar.

  • Yoruk dedi ki:

   Aydin bey meclisten gecmrside bu durum kanun hukmunde kanundur yani kolay kolay cesaret edemezler.

  • şükran dedi ki:

   aydın bey aynı durum bizdede var eşyalar yazılı yediemin olarak eşime bırakıldı.yasa çıkmadan niye heryere ulaştılar nerdeyse,telefon ettiklerinde gelin alın diyorum eşyalarım 30 yıllık size ödeyeceğime gider yeni eşya alırım hiç olmazsa esnaf kardeşim kazanır.gelip almıyorlar.onların istediği senin eşyan değil onu sana karşı baslı aracı olarak kullanıyor.farzetki kaldırdı en son hamlesi olur.ben açık söylüyorum evimden bir iğnemi bile alısanız asla vede asla ödeme yapmam.şimdiye kadar bana anlayışla yaklaşmış kolaylık göstermiş insanlara ödeme yaptım 15 dosya kapattım bir o kadar daha var.üzülmeyin bu onların son hamlesi sahaları çok daraltıldı.

 34. sibel dedi ki:

  arkdaşlar benim akrabam kasten adam yaralamktan 3 yıl ceza almıştı yatarı 2 yıl şuan 6 aydırda ceza evinde acaba denetimli serbestlikten yararlanabilirmi bilen varmı acaba

  • ipek dedi ki:

   bende çok araştırdım yanlış anlamadıysam eğer açıkcezaevine geçmiş cezasının bitimine 1 sene kalanlar yararlanıyor.daha önceden açıkcezaevinde 6 ay kalma şartı vardı şimdi ise o aranmıyor .yanlış biliyorsam beni düzeltin lütfen….

  • şükran dedi ki:

   sibel hanım yasa çok yeni biraz incelemek daha araştırmak gerçekçen bu konuyu iyi bilene sormak lazım.bu konuda bilgi sahibi olmadığım için yorum yapamam yaparsam yanlış olur.iyi bilene soralım.

 35. Muzaffer dedi ki:

  Arkadaslar gecmis olsun Allah ayni acilari kimseye yasatmasin bir sure yoktum yeni arkadaslar katilmis cok sevi dim umarim burdaki birliktelik sayin sargozun katkilariyla devam eder. Ayse ve sukran hanima magdur anneye nuri kardesime ve ismini sayamadigim arkadaslara desteklerinden ve bilgi paylasimlarindan dolayi tesekkur ederim

  • FMÇ dedi ki:

   sayın muzaffer bey

   eşime yediemin olarak eşyalar bırakılmıştı.acaba şimdi feragwt ettimi kesin bir bilgi verebilirmisiniz

   • umut dedi ki:

    sayin FMç,
    Bu konuyla ilgili aciklama yaptim.yorumlarimi okursaniz,bilgi edinebilirsiniz

   • Muzaffer dedi ki:

    Oncelikle belirtmek istiyorummavukat degilim!! Yedi eminlikten vazgecmek sadece sizin isteginizle olmuyor bildigim kadariyla!! Ama onemli olan vazgectiginizde haciz islemi iptal olmaz eger iptal olmus olsa yeni haciz yapamazlar yasaya gore. Bence vazgecin karsi tarafta kaldirmak zorunda kalacak yada yedi emin bulamzsa zaten hacizde olmaz olmaz ozaman tekrar soyleyim avukat degilim kendi dusuncelerimi soyluyorum ve bildiklerimi Allah yardimciniz olsun arkadasim

  • Ugur dedi ki:

   sargoz bir sorum olacak sana facemi yazıyorum sorumluluk bana ait irtibata gecersen cok sevınırım saygılar

  • şükran dedi ki:

   muzaffer kardeşim biz bu sıkıntılı günlerde hepimiz birbirimize dayandık güvendik destek olduk acılarımızı paylaştık bilgi paylaştık bunlar önemli şeyler birbirimizle moral bulduk hayata tutunduk bende size ve diğer arkadaşlarıma bilgi aktarımı ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum yasa hepimize hayırlı uğurlu olsun inşallah muzaffer kardeşim bundan sonrakş çalışmamız taahhüdü ihlal bu durum çok sıkıntılı ya biliyorumki bir çok kardeşimiz kaçak yaşıyor hemde tahminlerimizden çok fazla 250.000 gibi bir rakamdan bahsediliyor düşün bir şehir dolusu insan artı şu an içerde çok insan var bunların bize ne kadarı ulaşabiliyor çok çok azı.bizim konu üzerinde hassas olmamız lazım bu insanlar suçlu değil yalnızca borçlu borcundan dolayıda durumu incelenmeden ödeme gücü varmıdır yokmudur mahkeme tarafından netleşmeden doğru disiplin cezası 1-90 gün hakimin takdirine kalmış her ne hikmetse bu hep 90 güv verilir en üst sınırdan insanlar değişik suç işlerler bunların hep indirim miktarları vardır mahkeme en ağır suçlarda bile bu indirimleri yapar ama tazyik disiplin cezasında doğrudan en üst günden verirler anlayabilmiş değilim açıkcası neden böyledir.bu konuda çalışalım derim arkadaşım bu yasa çıksın hemde biran önce

 36. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar şu hacizci avukat nickiye yazanla muhatab olmayın. Gerçek bir icra avukatı bile onun için avukat yanında çalışan birisin sen kesin demişti. Ağzı bozuk terbiyesiz biri işte. Yazmaya bile değmez.

  • usta dedi ki:

   vatandaş mrb eski takiplerde haciz yoksa ve hiç bir belgeye imza atılmadıysa yeni kanunmu geçerli olacak

 37. Feyza dedi ki:

  Şu an için 2 tane açılmış icra takibim var.Yarın eve geldıklerını düşünün,Resmi gazetede yayınlanmadığı için ,eşyaları eskı yasaya gore mi haciz edicekler

  • Vatandaş dedi ki:

   Büyük ihtmail ile onlar gelmeden yayınlanır eşyalarını olmadı komşuya falan çıkartmaya çalış kesin birşey varsa.

 38. Yavuz dedi ki:

  TAAHHÜDÜ İHLAL SUÇU ANAYASAYA AYKIRI OLDUĞUNDAN YARGITAY KARARINA GÖRE HAPİS CEZASI VERİLEMİYECEĞİ YÖNÜNDE ÖRNEK KARAR AŞAĞIDADIR.

  AYRICA BU NEDENLE BU KARARLAR DOĞRULTUSUNDA KANUN ÇIKARILMAK ZORUNDADIR..TAHHÜDÜ İHLAL DE HAPİS CEZASI VERLEMEYECEĞİNE DAİR KANUN MADDESİ DE BU NEDENLE ÇIKACAKTIR. ÇÜNKÜ TÜRKİYE BU KONULARDA BÜYÜK ELEŞTİRİLER ALMAKTADIR…

  Ceza Genel Kurul Kararı
  Taahhüdü İhlal Suçu ile ilgili Ceza Genel Kurul Kararı
  T.C.
  YARGITAY
  Ceza Genel Kurulu
  Esas No 2001/17HD-294
  Karar No 2002/1
  İtirazname 114292
  Kararı veren Yargıtay Dairesi 17. Hukuk Dairesi
  Mahkemesi KOZAKLI İcra Ceza
  Günü 07.12.2000
  Sayısı 5/5
  Şikayetçi Kadir Cenk
  Sanıklar Nusret Kumaşçı
  Temyiz Eden Sanık
  Taahhüdü ihlal suçundan sanık Nusret Kumaşçı’nın İİY’nin 340.maddesi uyarınca 1 ay hafif hapis cezasıyla cezalandırılmasına ilişkin Kozaklı İcra Ceza Mahkemesinden verilen 07.12.2000 gün ve 5/5 sayılı hüküm sanık tarafından temyiz edilmekle dosyayı inceleyen Yargıtay 17. Hukuk Dairesince 13.11.2001 gün ve 9612/9513 sayı ile;
  “Sanığın üzerine atılı suçun içerik ve niteliğine, 17 Ekim 2001 tarih ve 24556 mükerrer sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 4709 sayılı Kanunun 15. maddesi ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 38. maddesine eklenen son fıkra uyarınca “Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz” hükmü ile yapılan bu düzenlemenin sanığın lehinde bulunması ve TCK’nın 2/2. maddesi de gözetilerek sanığın hukuki durumunun yeniden değerlendirilmesi zorunluluğu” bulunduğu gerekçesiyle diğer yönleri incelenmeksizin bozulmuştur.
  Yargıtay C. Başsavcılığı 12.12.2001 gün ve 114292 sayı ile;
  İİY’nın 340. maddesi “ 111 inci madde mucibince veya alacaklının muvaffakatı ile icra dairesinde kararlaştırılan borcu ödeme şartını, makbul bir sebep olmaksızın ihlal eden borçlu, alacaklının şikayeti üzerine tetkik mercii tarafından bir aydan üç aya kadar hafif hapis cezası ile cezalandırılır” hükmünü içermektedir.
  İİY’nın 340. maddesinde düzenlenen suçu inceleyecek olursak; Suçun ön koşulu borçlu hakkında geçerli bir icra takibi bulunmasıdır. İİY’nın 111.i maddesi gereğince bir taksitlendirme yapılması ya da alacaklı ile borçlu arasında borcun ödenmesini içeren bir anlaşmaya varılması ve ödeme taahhüdünün ihlal edilmesi, suçun maddi unsurunu oluşturur.
  Bu suç kasten veya taksirle işlenebilir. Maddedeki “makul bir sebep olmaksızın” ibaresi sonucu doğurmaktadır. Dolayısıyla burada bir objektif sorumluluk hali mevcut değildir. Çünkü borçlu yönünden makul bir nedenin mevcudiyeti halinde suç oluşmayacaktır. Burada ifade edilen “makul bir neden”, kuşkusuz borçlunun kusuru ile oluşmayan nedendir. Dolayısıyla buradaki taahhüdün ihlali, kusura dayanan bir ihlaldir, yani sorumluluk kusur sorumluluğudur.
  Suçun faili ise icra takibine maruz kalan borçludur.
  İİY’nın 111. maddesi uyarınca yapılan ödeme taahhüdünde; icra takibi kesinleştikten ve borca yeter derecede mal haczedildikten sonra, satış yapılmadan,borcun birinci taksitinin peşin ödenmesi ve kalanının da muntazam taksitlerle en çok üç ayda üç taksit halinde ödenmesinin taahhüt edilmesi gerekmektedir. Bu taahhüt alacaklının kabulüne bağlı değildir. Borçlunun taahhütte bulunması ile yani tek taraflı beyanı ile İİY’nın 111. maddesi uyarınca süreler durduğundan, Kanun da borçluya bir takım yükümlülükler yüklemektedir. Burada alacaklının da kabulü aranmadığından bir sözleşmeden bahsetmek mümkün değildir. Kanundan kaynaklanan yani alacaklının iradesine değer verilmeyen bir durumda, borçlunun beyan edip yerine getirmediği taahhüdü nedeniyle cezalandırılması söz konusudur. Bu halde hiçbir şekilde bir sözleşme söz konusu değildir. Kanundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali nedeniyle cezalandırılmaktadır.
  Alacaklı ve borçlunun icra memurunun huzurunda miktarı belli olan para borcunun ödenmesine ilişkin olarak mutabakata varmaları, borcun ödenmesine ilişkin taksitler ile taksit miktarı, taksit süreleri, tüm borcu karşılayacak, infazda tereddüt yaratmayacak şekilde olmalı ve her hangi bir kayıt ve şarta bağlanmamalıdır. Taahhüt alacaklı veya vekilinin yokluğunda yapılmış ise, bir muhtıra ile adı geçenlere bildirilmelidir. İtiraz edilmeyen taahhüt kabul edilmiş sayılır. Burada borçlunun taahhüdüne ilişkin zaptın İİY’nın 8 ve bu kanuna göre çıkartılan yönetmeliğin 20/2.maddesi uyarınca icra memuru tarafından imzalanması şarttır. Bu imza hukuken geçerlilik şartıdır. Burada taahhüt işleminde icra memurunun bulunma zorunluluğu onun işlemde bir taraf değil, ancak taahhüdün geçerliliği için bulunması gerekli şekli şartlardan biri olması nedeniyledir. Zira icra memurunun taahhüdün içeriğine müdahale imkanı bulunmamaktadır. Bu taahhüt hacizden önce olabileceği gibi sonra da olabilecektir. Buradaki taahhüdün alacaklı tarafından da kabulü gerektiğinden, bu işlem iki taraflıdır. İİY’nın 111. maddesindeki gibi tek taraflı değildir. Yalnız başlayan cebri icra sırasında alacaklının ve borçlunun ödeme konusundaki bu karşılıklı mutabakatları nedeniyle, talebe bağlı olan icra takibi de, bu taahhüt ihlal edilmediği sürece İİY’nın 110/3,4. maddeleri uyarınca kanundan dolayı durmakta; taahhüt gereğince ödemeler sürdüğü. Bir aksama olmadığı sürece bu duruma devam etmekte, ancak karşılıklı anlaşma nedeniyle adeta askıda beklemekte olan cebri icra, ihlal söz konusu olunca olduğu yerden işlemeye devam etmektedir. İİY’nın 111. maddesinin üçüncü fıkrasında, bu haldeki taahhüt bir taksit sözleşmesi olarak nitelendirilmiş ise de, bu ödeme şartının kabulünü sadece tarafların karşılıklı anlaşmalardan yani buradaki işlemin iki taraflı olduğundan hareketle tipik bir özel hukuk sözleşmesi olarak da değerlendirmek mümkün değildir.
  O halde İİY’nın 111. maddesinden kaynaklanan yasal taksit uygulaması başladıktan sonra, bunun ihlal edilmesi yasa ile öngörülen yükümlülüklerin ihlal edilmesidir. Bu halin hiçbir şekilde sözleşme ile ilgisi yoktur.
  İİY’nın 340. maddesinde düzenlenen kabule bağlı taksit taahhüdünün ihlali ile ihlal edilen yalnızca sözleşme olmayıp, yapılan sözleşme ile durması sağlanan cebri icra nedeniyle, cebri icra örgütün kurulup çalışmasının esası olan kamu düzenidir.
  Taahhüdü ihlal suçundan korunan hukuki değer, kanunla öngörülen yükümlülüktür. Bu ihlalin sözleşmeyle veya yalnızca sözleşmeden kaynaklanan bir yükümlülükle ilgisi bulunmamaktadır.
  Ancak, bu suç ile ihlal edilen tek değerin kamu düzeni olduğu söylenemez. Alacaklının başvurduğu cebri icra yolunun yapılan taahhüt nedeniyle durması karşısında, alacağına geç kavuşmakta, zarara uğramaktadır. Yani ihlal edilen diğer hukuki konu mamelek hukukudur.
  2004 Sayılı Yasanın 340. maddesinde öngörülen taahhüdü ihlal suçundan ihlal edilen sözleşme hukuku olmayıp, suç sözleşmeye aykırılıktan değil, yasayla öngörülen bir yükümlülükten kaynaklanmaktadır. Borcun ödettirilmesine matuf objektif bir sorumluluk hali söz konusu olmayıp, kusur sorumluluğu esas alındığından, Anayasanın 38. maddesinin sekizinci fıkrası kapsamında kalmamaktadır.
  Diğer yandan 4709 Sayılı Yasa ile getirilen düzenleme, genel bir kurala ilişkin olup, doğrudan uygulanabilir içerik ve nitelikte değildir. Bu nedenle Yüksek Dairece hükmün doğrudan uygulanabilir nitelikte kabul edilerek bozma kararı verilmesi de yerinde değildir.” Gerekçeleriyle itiraz yasa yoluna başvurarak, Özel Daire bozma ilamının kaldırılmasına karar verilmesini talep etmiştir.
  Dosya Birinci Başkanlığa gönderilmekle Ceza Genel Kurulunca okundu, gereği konuşulup düşünüldü.
  CEZA GENEL KURULU KARARI
  Sanığın taahhüdü ihlal suçundan cezalandırılmasına karar verilen olayda çözümlenmesi gereken hukuki sorun, Anayasanın 38. maddesine 4709 Sayılı Yasa ile eklenen, “Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz” şeklindeki kuralın İcra İflas Yasası’nın 340. maddesinde düzenlenen ve yaptırımı özgürlüğü bağlayıcı ceza olan suç bakımından nazara alınıp alınamayacağı, diğer bir anlatımla ödeme taahhüdünün ihlal edilmesinin, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğün yerine getirilememesi olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği ve 4709 Sayılı Yasa ile getirilen düzenlemenin doğrudan uygulanabilir bir kural niteliğinde bulunup bulunmadığı noktalarında toplanmaktadır.
  Sorunun çözümünde sağlıklı bir hukuki sonuca ulaşılabilmesi için, konuya ilişkin yasal düzenlemelerin, bunların TBMM’inde görüşülmesi sırasında görüşülmesi sırasında yapılan görüşmelerin, öğretideki düşüncelerin ve taahhüdü ihlal suçunun hukuki yapısının ele alınıp değerlendirilmesinde zorunluluk bulunmamaktadır.
  “Borçlunun ödeme şartını ihlali halinde ceza” başlığını taşıyan İcra ve İflas Yasası’nın 340. maddesinde;
  111. madde gereğince veya alacaklının muvafakatı ile icra dairesinde kararlaştırılan borcu ödeme şartının, borçlu tarafından makbul bir sebep olmaksızın ihlali, seçimlik hareketli suçlar olarak düzenlenmiş, yaptırımı ise özgürlüğü bağlayıcı ceza olarak öngörülmüştür.
  İİY.nın 111. maddesine göre; borçlunun, yeterli miktarda malının haczedilmiş olması, satış talebinden önce borcunu muntazam taksitlerle ödemeyi taahhüt etmesi ve birinci taksiti derhal yatırması, her taksitin borcun dörtte bir miktarından aşağı olmaması taksitlerin aydan aya olup sürenin üç ayı aşmaması halinde icra işlemi durur ve aynı Yasasının 106. maddesinde belirtilen satış isteme süreleri işlemez. Bu maddeye göre kararlaştırılan ödeme taahhüdünde alacaklının onayına gerek bulunmayıp, borçlunun bu hakkı Yasadan kaynaklandığından, uygulamada “yasal taksit hakkı” olarak da adlandırılmaktadır. Belirtilen bu ödeme şartı, sözleşmeden değil Yasadan kaynaklandığından, borçlunun ödeme şartını ihlali halinde özgürlüğü bağlayıcı ceza ile cezalandırılması, Anayasanın 38. maddesinde 4709 Sayılı Yasa ile eklenen 9. fıkradaki kurala aykırılık oluşturmaz.
  İİY’nın 340. maddesindeki ikinci ödeme şartı ise; icra takibinin kesinleşmesinden sonra alacaklının muvafakatıyla icra dairesinde kararlaştırılan borcun taksitle ödenmesidir.
  Ödeme koşulunun bu biçiminin ihlalinin suç oluşturabilmesi için, borçlu hakkında geçerli ve kesinleşen bir icra takibinin bulunması, borçlunun taahhüdünün alacaklı, vekili veya yasal temsilcisi tarafından kabul edilmesi, ödenecek toplam miktarın rakamsal olarak belirlenmesi, tarafların belirlenen bu miktar üzerinde icap ve kabulde bulunmaları, taahhüt esnasında, alacaklı veya vekili veya yasal temsilcisi hazır değil ise, alacaklının kabul keyfiyetinin ödeme tarihinden önce borçluya bir muhtıra ile bildirilmesi gerekmektedir. Sayılan koşullardan birinin bulunmaması halinde ödeme şartını makbul bir sebep olmaksızın ihlal eden borçlunun bu madde ile cezalandırılması olanağı bulunmamaktadır.
  A. Tahir Öğütçü ve A. Çiftçioğlu Uygulamalı İcra ve İflas Kanunu isimli eserlerinin 1298. sayfasında “Borçlunun taahhütte bulunması ve bu taahhüdün alacaklı tarafından kabul edilmesi bir akittir. Akit iki tarafın karşılıklı ve birbirlerine uygun surette rızalarını beyan ettikleri takdirde tamam olur. (B.K. md. 1) Kabul için bir süre tayin ederek başka bir kimseye bir akdin yapılmasını teklif eden kimse, bu sürenin bitimine kadar icabından dönemez. Bu süre bitmeden evvel kabul haberi kendisine yetişmezse icabı ile bağlı kalmaz. (BK. md. 3) Bu itibarla, borçlunun taksit talebinin, ilk taksit tarihinden evvel kabul keyfiyetinin borçluya bildirilmiş olması zorunludur. Aksi halde, borçlu icabı ile bağlı kalmadığından akit tamamlanmamış olur” biçimindeki açıklamalarla bu ödeme şartının bir sözleşme olduğunu ifade etmişler, İİY’nın 111. maddesinin 3. fıkrasında da bu ödeme koşulunun “sözleşme” olduğu ve bu sözleşmenin devamı süresince 106. maddedeki sürelerin işlemeyeceği açıkça belirtilmiştir.
  Borçlu ve alacaklı tarafından kararlaştırılan ödeme koşuluna ait tutanağın, ilgililer ve icra müdürü veya yardımcısı veya katibi tarafından imzalanması zorunluluğu bulunmakta ise de bu zorunluluk, İİY.nın 8. maddesi uyarınca tutanakların aleniyeti ve ispat kuvvetinden kaynaklanmaktadır. İmza, sözleşmenin değil tutanağın geçerlilik şartı olup, icra memurları bu taahhütte taraf olmadıklarından içeriğine müdahale edememekte, sözleşme sadece icranın tarafları arasında yapılmaktadır.
  Maddede “makbul bir sebep olmaksızın” ödeme şartını ihlal eden borçlunun cezalandırılacağı öngörülmekte, postaya gününden önce verilen taksitin icra dosyasına gecikerek girmesi, hastalık, yangın, su baskını ve deprem gibi olağanüstü olaylar nedeniyle taahhüdün yerine getirilememesi gibi haller uygulamada haklı neden olarak kabul edilmekte, Anayasanın 38. maddesinin 9. fıkrasında belirtilen “yerine getirememe” kavramı ise “makbul sebeb”i de kapsayacak şekilde kendi ihmal ve kusuru olmaksızın, sadece sözleşmeden kaynaklanan yükümlülüğünü istese bile yerine getirememeyi ifade etmekte ve hakime daha geniş bir değerlendirme yapma olanağı vermektedir. Bu nedenle “makbul sebep” kavramının “yerine getirememe” kavramı ile aynı anlamı taşıdığının kabulüne olanak bulunmamaktadır.
  Alacaklının muvafakatıyla kararlaştırılan ödeme şartını ihlal suçunun hukuki yapısı irdelendikten sonra; Anayasanın 38 inci maddesine 9 uncu fıkra olarak, 4709 Sayılı Yasanın 15.maddesi ile eklenen “hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz.” şeklindeki düzenlemenin anlam ve amacı, Meclisteki görüşmeler, uluslararası temel metinler ve öğretideki görüşler ışığında ele alınıp değerlendirilmelidir. Anılan Yasa değişikliğinin Mecliste görüşülmesi esnasında, bir soru üzerine Anayasa Komisyonu Başkanı; “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin Dördüncü Protokolünün 1. maddesi, borçlar hukuku ilişkisinden kaynaklanan borçlarını rızasıyla ödeyemeyen bir borçlunun bu yüzden hapis cezasıyla cezalandırılmasını yasaklamıştır. Borcun ödenmemesi, ya borçlunun mal varlığı bulunmadığı için çaresizlikten veya buna rağmen kötü niyetten olabilir. Birinci halde, yani, kendi ihmal veya kusuru olmaksızın borcunu ödemekte acze düşen kişi, bu yüzden hapis cezasına çarptırılamaz ancak, borçlunun hileyle veya kasten borcunu ifa etmekten kaçınması halinde protokolün bu hükmünden yararlanması mümkün değildir” şeklinde açıklamalarda bulunmuş,
  Değişikliğe ilişkin Anayasa Komisyonu raporunda ise, 4 No.lu Protokol gereği değişikliğin hükme eklendiği, sözleşmeden doğan yükümlülük içinde borçların da olduğu belirtilmiştir.
  19.10.1992 tarihinde ülkemiz adına imzalanıp, 23.2.1994 tarih ve 3975 Sayılı Yasayla onaylanarak, o tarihten itibaren yasa değerinde bir hüküm olan ve 4709 sayılı yasal değişiklik ile de Anayasal bir kural haline gelen 4 No. lu Protokolün 1. maddesinin öğretide ve konuya ilişkin sempozyumlarda ele alınarak değerlendirildiği anlaşılmaktadır.
  Nitekim Prof. Dr. Tekin Akıllıoğlu 1 Aralık 2001 günü yapılan bir sempozyumda sunduğu tebliğinde (AİHS ve Anayasa md. 38, f.8 Açısından Ödenmeyen Para Borçlarında Yaptırımlar Sempozyumu sh.4 vd.)
  “Genellikle uluslar arası andlaşmalarda hazırlık sırasında kullanılan “açıklayıcı belge” (explanatory report) buna bir çeşit gerekçe belgesi denebilir, sonradan andlaşmaya eklenirken, AİHS’nin ve 4 No.lu Protokole ek açıklayıcı belge bulunmamaktadır. 4 Nolu Protokolün uzmanlar komisyonunca yapılan bir açıklayıcı raporu vardır, ancak yayınlanmadığından hizmet içi belge olarak kalmıştır.
  Fransız ceza hukukunda ve pek çok Avrupa ülkesinde borçlunun ödemeye zorlanması için hapsedilmesi (la contrainte par corps) denilen hukuki usul, kanundan doğan borçlarda veya kamu gücü iradesinden doğan borçlarda halen uygulanmaktadır.
  Bu madde yetkili kamu makamlarının kişi özgürlüğünü kaldırma yetkisini sınırlamaktadır. Bu nedenle AİHS 5. maddesinin 1 (b) hükmü ile bağlantılıdır. Madde 5 1(b) hükmüne göre; “Bir mahkeme tarafından yasaya uygun olarak verilen bir karara riayetsizlikten dolayı veya yasanın koyduğu bir yükümlülüğün yerine getirilmesini sağlamak için bir kimsenin usulüne uygun olarak yakalanması veya tutulması ” söz konusudur.
  Başka bir anlatımla, kanunun öngördüğü yükümlülükler arasından “sözleşmeden doğan borçları” çıkarmak gerekir.
  Borçtan (obligation) ne anlaşılmak gerekir? Madde sadece “sözleşmeden doğan borcu” (obligation contractuelle) korumaktadır.
  Sözleşme bir para borcuna ilişkin olabileceği gibi satın alma, satma borcuna ilişkin de olabilir. Aynı şekilde bir şeyi verme, yapma, yapmama taahhütleri de kapsamdadır. Sözleşme sadece özel kişiler arasında ya da özel hukuk alanında yapılanları değil, taraflardan biri kamu tüzel kişisi olan ya da kamu hukukuna giren bütün sözleşmeler (idari imtiyaz sözleşmeleri, devlet ihale kanunu kapsamındaki sözleşmeler) 1. maddeye girer. Bu bakımdan AİHS 5/1 (b) de geçen “Yasanın koyduğu bir yükümlülüğün yerine getirilmesini sağlamak için” deyimi 4 No.lu Protokol 1.maddenin öngördüğü “sözleşmeden doğan borç” kavramına dahil değildir.
  Birinci madde “yerine getirememe”den (inability) söz etmektedir. Dolayısıyla borçlu ödeyebilecek durumda olup da ödemeyi reddediyorsa koruma kapsamına girmez. Ayrıca maddede “yalnızca” (merely) kelimesi de kullanılmıştır. Borçlu hileyle ya da kötü niyetle hareket etmişse 1 inci madde hapsine engel değildir. Sonradan ödemezlik durumunda olduğu anlaşılsa bile durum değişmez. Gerçekten 1. madde iradi olmayan ödeyememe durumuna ilişkindir. Maddede geçen “yerine getirememe” (n’est pas en mesure d’executer/on the ground of inability) deyiminin “istese bile ödeyemeyecek” olan bir kimsenin durumunu anlattığı açıktır.
  Avrupa İnsan Hakları Komisyonunun verdiği bir karara göre; bir kimsenin kanun emrettiği halde buna uymayarak alacaklısına malvarlığı hakkında beyanda (affidavit) bulunmamış olduğu için mahkemece hapsine karar verilmesi 1 inci maddenin koruduğu alana girmez.
  AİHS’nin 5/1 (b) hükmü nasıl anlaşılmaktadır? Madde 5 1(b): “Bir mahkeme tarafından yasaya uygun olarak verilen bir karara riayetsizlikten dolayı veya yasanın koyduğu bir yükümlülüğün yerine getirilmesini sağlamak için bir kimsenin o zamana kadar yerine getirmeyi ihmal ettiği belli ve somut bir borç veya edimi yerine getirmeye zorlanması amacıyla hapsedilmesini anlatmaktadır. Bu kural geniş yorumlanmamalıdır. “Bir vatandaşın genel nitelikte kanuna itaat ödevinden bahisle mecburi oturmaya mahkum edilmesi” (Guzzardi kararı), “bir ordu mensubunun bundan böyle borçlarına sadık kalması amacıyla oda hapsinde tutulması” (Ciulla kararı) genel nitelikte ödev ifasına zorlamadır, AİHS 5/1(b) kapsamına (koruduğu alana) girmez.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.
  Doç. Dr. Metin Feyzioğlu aynı sempozyumda sunduğu tebliğinde; (Sözleşmeden Kaynaklanan Yükümlülükler Nedeniyle Hürriyetin Kısıtlanması Age.sh.15 vd)
  “Anayasa m. 38, sözleşmeden kaynaklanan borcunu yerine getirmeyenin değil, getiremeyenin hürriyetinin kısıtlanamayacağı hükmünü içermektedir. Öyleyse, borcunu yerine getirebilecekken getirmeyenler, bu yasaktan yararlanamazlar. Bu çerçevede, İİK. md. 340’daki makbul sebep kavramını dar yorumlayan ve makbul sebebi örneğin, borçlu ya da onun talimatıyla başkası tarafından taksitin yatırılmasına imkan bulunmamasıyla ya da postadaki gecikmelerle sınırlayan bir uygulama, Anayasa md. 38’e aykırı olacaktır.
  Ödeme şartını ihlal suçundan ödeme şartı, alacaklı ve borçlu arasında karşılıklı rıza ile yapılan bir sözleşmeye dayanıyorsa, bu suçu hükme bağlayan İİK. md. 340’daki “makbul sebep”, ceza hukukundaki “beklenmeyen durum” olarak anlaşılırsa ve borçlunun gelir elde edip, taksiti ödemesini engelleyen beklenmeyen durumlarda ceza verilmesi yoluna gidilmezse, sözü geçen suç Anayasa md. 38’e aykırı olmayacaktır.”
  Yine öğretide Dr. Şeref Ünal (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 329 ve 330. sh.) konuya ilişkin olarak; “bu hüküm borçlar hukuku ilişkisinden kaynaklanan borçlarını rızasıyla ödemeyen bir borçlunun, bu yüzden hapis cezasıyla cezalandırılmasını yasaklamıştır. Borcun ödenmemesi, ya borçlunun mal varlığı bulunmadığı için çaresizlikten veya buna rağmen kötü niyetten olabilir.
  Birinci halde, yani kendi kusuru olmaksızın borcunu ödemekte acze düşen kişi, bu yüzden hapis cezasına çarptırılamaz. Ancak borçlunun hile ile veya kasten borcunu ifa etmekten kaçınması halinde, protokolün bu hükmünden yararlanması mümkün değildir.
  Akde muhalefetin suç sayılarak hapis cezasıyla cezalandırılabilmesi için, yasal unsurlarının bulunması gerekir. Örneğin, borçlarından kurtulmak için ülkeden kaçma hazırlıkları yapan bir kişinin özgürlüğünden yoksun bırakılması, sözleşmeye aykırı sayılmaz.
  Nitekim, bu gerekçeyle İİY’nın 331 ve onu izleyen maddelerinde kötü niyetli borçlular için cezai müeyyideler öngörülmüştür. Buna göre, alacaklısını zarara sokmak kastıyla malvarlığını eksilten, borç ödemeden aczine kendi fiiliyle sebebiyet veren borçluların hapis cezasıyla cezalandırılmaları mümkündür. Bu gibi hallerde yasal dayanak İİY’nın söz konusu hükümleri olduğu için, borçluların cezalandırılması, Protokolün bu hükmüne aykırı sayılmamalıdır.
  Borcun ifasının imkansızlığı, sonradan borçlunun mali durumunun bozulması yüzünden ortaya çıkabileceği gibi, başlangıçta, yani akdin yapıldığı anda da söz konusu olabilir. Örneğin, BK’nun 117 inci maddesine göre, “borçluya isnat olmayan haller münasebetiyle borcun ifası mümkün olmazsa, borç sakıt olur.” Bu ikinci halde borç kendiliğinden ortadan kalkacağından, borcun ödenip ödenmemesi zaten söz konusu değildir.” şeklinde görüş bildirmiştir.
  Bu belirlemeler ışığında somut olay değerlendirildiğinde;
  Borçlu –sanık hakkındaki icra takibi sırasında borcunu 1.8.2000 tarihinde ödeyeceğini bildirmiş, bu talebi kabul edilerek kabul muhtırası 8.8.2000 tarihinde borçlu-sanığa tebliğ edilmiştir.
  İİY’nın 340.maddesi uyarınca “alacaklının muvafakatı ile kararlaştırılan ödeme şartının” ise bir sözleşme olduğu yönünde herhangi bir kuşku bulunmamaktadır. Maddedeki “makbul sebep” kavramı, Anayasanın 38 maddesinin 9. fıkrasındaki “yerine getirememe” kavramından daha dardır. Bu nedenle üst norm olan ve sanık lehine hükümler getiren bu yeni Anayasal düzenleme çerçevesinde, sanığın borcunu hangi nedenle veya nedenlerle yerine getiremediğinin araştırılarak, hukuki durumunun belirlenmesinde zorunluluk bulunduğundan Yargıtay C. Başsavcılığı itirazının reddine karar verilmelidir.
  SONUÇ Açıklanan nedenlerle, Yargıtay C. Başsavcılığı itirazının REDDİNE, dosyanın yerine gönderilmek üzere Yargıtay C. Başsavcılığına tevdiine, 22.01.2002 gününde yasal oyçokluğuyla karar verildi.
  20.03.2002

  AÇIKLAMA
  Yargıtay Ceza Genel Kurul Kararı
  22 Şubat 2012 Çarşamba — rahmiofluoglu
  HİLE VEYA KAST OLMADAN TAAHHÜDÜ İHLAL SUÇU OLUŞMAZ
  Suçun oluşması için borçlunun ödeme gücü olması ve kusurlu olması gerekir.
  Yargıtay Ceza Genel Kurulu 2001 yılında anayasanın 38. maddesine borçtan hapis yasağının eklenmesinden sonra, 2002 yılında verdiği bir kararında Kast olmadan 340. maddedeki “Ödeme şartını ihlal” suçunun oluşmayacağına hükmediyor. Yargıtay Ceza Genel Kurulu ayrıca ödeme gücü olduğu halde ödemenin yapılmamış olması gerektiği, ödeme gücünün olmaması halinde suçun oluşmayacağına hükmediyor.. YCGK kararında şöyle deniyor:
  Gerçekten 1. madde iradi olmayan ödeyememe durumuna ilişkindir. Maddede geçen “yerine getirememe” (n’est pas en mesure d’executer/on the ground of inability) deyiminin “istese bile ödeyemeyecek” olan bir kimsenin durumunu anlattığı açıktır.
  Görüldüğü gibi YCGK ödemek istese bile ödeyemeyen kişinin cezalandırılamayacağına hükmediyor. Kararın bir başka yerinde:
  ……… borçlunun gelir elde edip, taksiti ödemesini engelleyen beklenmeyen durumlarda ceza verilmesi yoluna gidilmezse, sözü geçen suç Anayasa md. 38’e aykırı olmayacaktır.” denilmektedir. Burada gelir elde edememeyi suçun oluşmasına engel sayıyor. YCGK kararının bir başka yerinde ise “hile veya kast ” olmadan suçun oluşmayacağı hüküm altına alınıyor..
  Birinci halde, yani kendi kusuru olmaksızın borcunu ödemekte acze düşen kişi, bu yüzden hapis cezasına çarptırılamaz. Ancak borçlunun hile ile veya kasten borcunu ifa etmekten kaçınması halinde, protokolün bu hükmünden yararlanması mümkün değildir.
  İCRA MAHKEMELERİNİN KARARLARI ANAYASAYA AYKIRI
  YCGK nun bu kararı gözönünde bulundurulduğunda icra mahkemelerinin kararlarının anayasaya aykırı olduğu açık.. YCGK ” borçlunun ödeme şartının ihlali ” suçunun oluşmasını ” kusurluluk” , hile veya kastın varlığına bağlamaktadır.
  5237, TCK’NIN 21. MADDESİ
  5237 sayılı TCK 2005 yılında, yani borçtan hapis yasağının anayasanın 38. maddesine eklenmesi ve sözü edilen YCGK kararından sonra yürürlüğe girdi. TCK’nın 21. Maddesi YCGK kararını doğrulamaktadır. 21. madde kast olmadan suçun oluşamayacığını buyurmaktadır. Bütün bu nedenlerle, YCGK kararı, Anayasanın 38. maddesi, AİHS Ek 4 nolu Protokölün 1. Maddesi, TCK’nın 21. maddesi dikkate alındığında icra mahkemelerinin verdiği taahhüdü ihlal cezalarının hukuka aykırı olduğu apaçıktır…
  YCGK KARARI İÇİN TIKLAYINIZ
  NOT: Örgütlü mücadele olmadan hak elde edilemez..KOSİAD haksızlığa karşı olanların derneğidir.
  Genel kategorisinde yayınlandı. Etiketler: ödeme şartının ihlali, taahhüdü ihlal, İİK 341. madde. » yorum bırak;

 39. ziyaretçi dedi ki:

  arkadaşlar selam saygılar

  benim borcum ev sahibine bu eşya hapsiyle ilgili bilgisi olan varmı yeni borçlar kanununa göre..

  • ziyaretçi dedi ki:

   süre istiyorum yok diyor dün kapıya geldi kapıyı tekmeledi kendimi zor tuttum…tebligat geldi gelecek 5 senedir ödüyorum 4 aydır aksadı diye laf dinlemiyor…

 40. dejavu dedi ki:

  Ayşe Hanım kusura bakmayın,özür dilerim…
  inanın benim yüreğimede inmişti ki,çok şükür vatandaş kardeş aydınlattı:)…
  Tekrardan herkese hayırlı olsun 🙂
  Rabbime hamd-ü senalar olsun…
  Selametle….

 41. Ayşe dedi ki:

  Bulana kadarda milletin yüreğine indirdin dejavu !

 42. Vatandaş dedi ki:

  Sayın Sargoz ortalıkta yok sanırım yasa gecikmesin diye meclis kapısında bekliyor alıp paketi Cumhurbaşkanlığına götürecek 😛 😀

 43. dejavu dedi ki:

  VATANDAŞ KARDEŞ BULDUM:)
  DEDİĞİN GİBİ ÇOK ŞÜKÜRR
  OH YA DERİN Bİ NEFES ALDIM…
  ÇOK SAOL TEŞEKKÜRLER VATANDAŞ KARDAŞ SAOL

  • Vatandaş dedi ki:

   Ya ben zaten 15. ci maddeyi unutamam 🙂 O maddeye gelince chp bayan milletvekili madde içerisindeki eşyalardan biri hariç kısmını kaldırmaya çalıştı böylece yine tüm eşyalara haciz yolunu açmaya çalıştı ama kabul edilmedi tabiki şansını denedi sanırım 🙂

   • hacizci avukat dedi ki:

    şu yasa resmi gazetede yayınlanmadan yarın hacze gideyim de muhafaza yapayım biraz. borçlu bugün ödeme yapacaktı. söz verdi sözünde durmadı. yarın gideyim de boşaltayım evini şunun. bu sitedeki herkes de bu borçlu gibidir eminim.

    • demet dedi ki:

     koş koş.. gördüğün göreceğin son haciz olur. eşyalarla birlikte bol dua alır çıkarsın. benimki de senin gbi yaptı. ona vereceğim parayla eşyayı yeniledim işte. yasa çıksın da eve getireyim diye bekliyorum.

     • hacizci avukat dedi ki:

      sen de alacaklının hakkını yediğin paralarla bir güzel eşyalarını yenile rahat rahat otur yüzsüz.

      • demet dedi ki:

       hadi oradan. gün verip daha ödeme günü gelmeden yasa çıkacak diye gelip evi boşaltan ….bunu yapmak az bile. koş koş. burada vakit kaybetme. son vampirliğini de yap.

       • hacizci avukat dedi ki:

        bak adama şerefsiz deme dava açar sana.

        • demet dedi ki:

         ya git başka yerde eğlen. haciz kalktı boş kaldınız yapacak iş arıyosunuz kendinize. tabi avukatsan. değilsen durumun daha da vahim. her halükarda acıyorum sana.

         • hacizci avukat dedi ki:

          oğlum bak git!

          • umut dedi ki:

           Sayın Hacizci Avukat,
           siz onun esyasını alınca kosa kosa gelıp sana borcunumu ödeyecek.bunun yerıne daha medenı bır sekılde,simdiya kadar ödüyordunuz acaba neden gecıkdı dıye konusup tahsıl etsenız.böylelıkle alacıklıda hakkını alıyor olur.esya kaldırmakla sen alacaklıyıda madur edıyorsun.sadece kendı bencıl egolarını tatmın etmıs olacak.Gerçekden soyguncu dolandırıcı olan ınsanlar var.bunlar içinde zaten esya söz konusu degıldır.bır yolu bulmusdur onlar.Bence bu hassas cızgıye dıkkat edın derım

          • horoz dedi ki:

           hacizci sen ne biçim adamsın ya , kendine niye küfrettiriyorsun insanlara zorla. git kendi platformunda sende haklarını savun, avukatlık sadece icraişlerini takip etmek değil ya, daha ciddi işlerle uğraşın.ilkokul mezunu adamlar yapıyor icra işlerini ya, uzaktan bakınca havanızdan geçilmez, yaptığınız işlere bak,

    • FARKETMEZ. dedi ki:

     hacizci akbaba, son defa karnını doyur. sonra açlıktan öleceksin unutma.
     bir de işine bak neyaparsan yap. burada yazmana gerek yok.buraya ait değilsin.
     senin yerin türk hukuk sitesi.
     bu işleri bırakıpta gerçek bir hukukçu ol. ceza davalarına, boşanmalara, şirket hukuk müşavirliklerine bak.

    • Yoruk dedi ki:

     Ya birak kendi cikarini dusunuyosun sen sadece ne alacaklisi herkes biliyor ilk odemelerin dosya masraflari ve avukatlik ucretinin oldugunu… Sen avukatim diye tatmin ede dur sen emi? Sen pabucun avukati bile olamazsin be.. Avukat olsan konusmalarinda bir nizam olur sende o da yok o yuzden hadi ikile… Avukatlik borunu evde karina ottur sen anca…

    • hakan dedi ki:

     burdada senin dilinden kopnuşan yok sen en yakın küprü altına dükkan aç belki anlıyan olur halinden ..

    • şükran dedi ki:

     hacizci avukat

     ilim ilmi bilmektir
     ilim kendini bilmektir
     sen kendini bilmez isen
     ha bu nasıl okumaktır.

    • CONNECT dedi ki:

     bu saatten sonra benim evime gelip bir tüy alan avukat ödeme sırasının en sonuna geçer ve ödemelere başlamak için öncelikle evimin eşyalarını tekrar TEMİN ETMEM gerekeceğinden bilemiyorum artık ödeme ne zaman başlar
     MALUM ÖNCE CAN SONRA CANAN

    • bir bilen dedi ki:

     sn meslektaşım 30 yıllık avukatım senin gibi,,, dolandırılarlla büyük kapitalist bankaların veya alacagını tahsil edemeyip ticarette zor duruma düşenleri burda ayırman gerektiğini düşünüyorum burda ki herkes borcunu ödemek derdinde ama daha hala görüyorum ki yamyam zihniyeti tasıyorsun bak arkadasım evinde ki çekyatla sana kimse borç ödeyemez
     artı tahüt alarak içeri attırdıgn kimden kackere tahsilat yaptın alacaklının egosun tatmin oldu o kadar ben insanların artık daha garantör ticaret yapmasından yanayım ha diye bilirsin senin tuzun kuru biz ne yapacagızz ben şimdi 15 firmanın avukatlıgına baslıyorum ticari alışverişlerini nasıl garantiye alırım diye adamlar bana para ödemeye basladı yeni bir dönem basladı teminat mektupları banka garantörlükleri ipotek vb seylerle firmaların alacaklarını garantiye alıyorum biliyorsun ki cek senet artık adi kagıttan farksız hale geldi ne yazık ki seni bu zihniyet içerisin den cıkmaya davet ediyorum sn meslektaşım saygılar

   • izmirfm dedi ki:

    aynen vatandaş…
    ona bi iyilik yapmak lazım:)))

 44. umut dedi ki:

  Arkadaşlar, Az önce şirket avukatıyla görüşdüm.yasa çok açık.kimse farklı yorumlar yapmasın,kimse endişe duyup yanlış fikirlere kapılmasın.3.yargı paketi meclisde yasalaşdı,resmi gazetede çıktıktan sonra yürürlüğe girmiş olacak.Bu paket içerisindeki Hacizle ilgili yapılan değişiklikde 6 ay sonra yasalasır filan yok.Herkez birşeyler söylüyor.

  • Yoruk dedi ki:

   Umut bey dogru soyluyor arkadaslar kanun hukmunde kanundur. Kimse endise etmesin. Artik rahat olun… Bu kansizlar dusunsun artik napicaklarini…

 45. duaeden dedi ki:

  SAYIN ARKADAŞLAR, 3. YARGI PAKETİNİN TAAHHÜDÜ İHLAL SONUCU HAPİS CEZASIYLA İLGİLİ MADDESİ ŞÖYLE:

  Terör suçları, örgüt faaliyeti kapsamında işlenen suçlar ile cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar hariç olmak üzere; kasıtlı suçlardan toplam 3 yıl ya da daha az hapis cezasına mahkum olanların, taksirli suçlardan toplam 5 yıl veya daha az süreyle hapis cezasına mahkum olanların, adli para cezasının infazı sürecinde tazyik hapsine (borcunu ödemeyenleri ödemeye zorlayan hapis türü) tabi tutulanların cezaları doğrudan açık ceza infaz kurumlarında yerine getirilecek. Bu hüküm 31 Aralık 2017 tarihine kadar uygulanacak.

  Yani DOĞRUDAN AÇIK CEZA EVİNE GÖNDERİLECEKLER!

  • Vatandaş dedi ki:

   Evet zaten bakan şu an taahhüdle ilgili çalışma olmadığını söyledi. Ancak biz baskılarımıza devam edelim, elbet oda kalkacak hepsi kalktı bu çok ters.

  • duaeden dedi ki:

   Bunun tek iyi tarafı Açık Ceza Evi koşullarının diğerlerine göre şartları daha hafif. En azından görüşme imkanları daha çok. Yine de Allah-ü teala kimseyi düşürmesin. Düşenleri de hayırlısıyla çoluğuna çocuğuna kavuştursun. Amin.

 46. Ayşe dedi ki:

  Arkadaşlar son kez eski yeni konusunda yorum yapıcam mantıklı olalım şimdi bu yasa kim için çıktı madur insanlar için bundan sonra madur olunmasın die hala eski yeni tartışması yapıyosunuz sadece şu ayrıntı var kanımca giden eşyalar gelmeyecek ama kimsede aynı eşyadan birden fazla olan eşya kaldırılacak aksi adaletsilik olur oollduğueeeee+e

 47. dejavu dedi ki:

  VATANDAŞ KARDEŞ İNŞŞALAHH DEDİĞİN GİBİDİR…
  MORALİM ALT ÜST OLDU ZATEN…
  KESİN DİMİ 15 OLDUĞU…
  İNŞALLAH YAYIMLANDIKTAN SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRER…
  İNTERNETE BAKIYOM HEP MADDE 9 DİYE GEÇİYOR…
  YENİ METNİ NERDEN BULABİLİRİZ

  • Vatandaş dedi ki:

   İnternette baktıkların adalet komisyonunun ilk tasarı metni. O kanun tasarılarında bir çok madde değişti. Gönderdiğim adresi incelerseniz görebilirsiniz. Öncelikle indeks kısmına bakın zaten görüşülen tasarının kaçısncı sayfadan başladığı yazar.

   En altta maddeyide yazdım.

   Adalet Komisyonunun Kabul Ettiği Metin . . . . .. . . .Sayfa 177

   Yani sayfa 177’den itibaren yazılanlar konuşuldu. Zaten ben tüm maddeleri canlı olarak izledim bir hata yok yani.

 48. Ayşe dedi ki:

  Arkadaşlar son kez eski yeni konusunda yorum yapıcam mantıklı olalım şimdi bu yasa kim için çıktı madur insanlar için bundan sonra madur olunmasın die hala eski yeni tartışması yapıyosunuz sadece şu ayrıntı var kanımca giden eşyalar gelmeyecek ama kimsede aynı eşyadan birden fazla olduğueeeee+e

 49. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar ev haczi madde 15 siz eski tasarıya bakıyorsunuz. Mecliste konuşulan tasarı yani komisyondan geçtikten ve adalet komisyonu tarafından kabul edilen tasarıda madde 15 olarak geçiyor. Zaten meclis tv izlediyseniz ev haczi kısmında madde 15 olarak onaylandı. Yani 6 ay ibaresi bunu kapsamıyor ve resmi gazetede yayınlandıktan sonra yürürlüğe girer diyor.

  Bakın tasarının konuşulan haline aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.
  tbmm.gov.tr/sirasayi/donem24/yil01/ss278.pdf

  Ancak üstte yazanlar tasarının ilk hali , sonraki maddeler komisyondan çıkan hali en alttaki ise mecliste görüşülen halidir. Yani siz en altta bulunan 106 maddeye bakacaksınız.

  Kafanızın karışmasına gerek yok ev haczi gazetede yayınlandığı tarih ile yürürlüğe girecektir.

  • Vatandaş dedi ki:

   Üstte yazanlar tasarının önceki halleri. Dosyaya tümünü birden koydukları için kafa karışıyor.

   Geçerli olan ve konuşulan en alttaki maddelerdir indeks kısmına bakarsanız orada zaten yazıyor.

   179. sayfa

   MADDE 15- 2004 sayılı Kanunun 82 nci maddesinin birinci fıkrasının (2), (3) ve (12) numaralı
   bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, fıkraya aşağıdaki (13) numaralı bent ile maddeye aşağıdaki
   fıkralar eklenmiştir.
   “2. Ekonomik faaliyeti, sermayesinden ziyade bedeni çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini
   sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya,
   3. Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç
   olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan
   eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri,”
   “12. Borçlunun haline münasip evi,”
   “13. Öğrenci bursları,”
   “Birinci fıkranın (2), (4), (7) ve (12) numaralı bentlerinde sayılan malların kıymetinin fazla olması
   durumunda, bedelinden haline münasip bir kısmı, ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla borçluya
   bırakılmak üzere haczedilerek satılır.
   İcra memuru, haczi talep edilen mal veya hakların haczinin caiz olup olmadığını değerlendirir ve
   talebin kabulüne veya reddine karar verir.”

  • seyfi dedi ki:
   ADALET KOMİSYONUNUN KABUL ETTİĞİ METİN YARGI HİZMETLERİNİN ETKİNLEŞTİRİLMESİ AMACIYLA BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI VE BASIN YAYIN YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARA İLİŞKİN DAVA VE CEZALARIN ERTELENMESİ HAKKINDA KANUN TASARISI MADDE 1- 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun 1 inci maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “İcra daireleri: MADDE 1- Her asliye mahkemesinin yargı çevresinde yeteri kadar icra dairesi bulunur. Her icra dairesinde Adalet Bakanlığı tarafından atanacak bir icra müdürü, yeteri kadar icra müdür yardımcısı, icra katibi ile adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonları tarafından görevlendirilecek mübaşir ve hizmetli bulunur. İcra müdür ve icra müdür yardımcıları, Adalet Bakanlığı tarafından yaptırılacak yazılı sınav ve Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak sözlü sınav sonucuna göre atanırlar. İcra katipleri arasından Adalet Bakanlığı tarafından yaptırılacak yazılı sınav ve Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak sözlü sınav sonucuna göre de icra müdür veya icra müdür yardımcılığı kadrolarına atama yapılabilir. İcra katipliğine ilk defa atanacaklar, kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılacak merkezi sınavda başarılı olanlar arasından Adalet Bakanlığının bu konuda yetki vereceği adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonları tarafından yapılacak uygulama ve sözlü sınav sonucuna göre; unvan değişikliği suretiyle atanacaklar ise uygulama ve sözlü sınav sonucuna göre atanırlar. Unvan değişikliği suretiyle icra katipliğine atanacaklar tahsis edilen kadronun yüzde ellisini geçemez. İcra müdür ve icra müdür yardımcıları ile icra katiplerinin, yazılı sınav, sözlü sınav, görevlendirme, nakil, unvan değişikliği, görevde yükselme ve diğer hususları yönetmelikle düzenlenir. İcra dairelerinde, gerektiğinde, Adalet Bakanlığı tarafından belirlenecek esaslar çerçevesinde, adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu tarafından zabıt katibi, mübaşir ve hizmetli görevlendirilir. İcra müdürü, icra müdür yardımcısı veya icra katibinin herhangi bir nedenden dolayı yokluğu halinde görev ve yetkileri, adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu tarafından görevlendirilecek yazı işleri müdürü veya zabıt katibi tarafından yerine getirilir. Adalet Bakanlığı, icra dairelerini bir arada bulundurmaya ve aynı icra mahkemesine bağlamaya yetkilidir.” MADDE 2- 2004 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “İcra ve iflas dairelerince verilen kararlar gerekçeli olarak tutanaklara yazılır.” MADDE 3- 2004 sayılı Kanunun 8 inci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki 8/a maddesi eklenmiştir. “Elektronik işlemler: MADDE 8/a- İcra ve iflas dairelerince yapılacak her türlü icra ve iflas iş ve işlemlerinde Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi kullanılır, her türlü veri, bilgi, belge ve karar, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi vasıtasıyla işlenir, kaydedilir ve saklanır. Usulüne göre güvenli elektronik imza ile oluşturulan elektronik veriler senet hükmündedir. Güvenli elektronik imza, elle atılan imza ile aynı ispat gücünü haizdir. Güvenli elektronik imza, kanunlarda güvenli elektronik imza ile yapılamayacağı açıkça belirtilmiş olan işlemler dışında, elle atılan imza yerine kullanılabilir. Güvenli elektronik imzayla oluşturulan belge ve kararlarda, kanunlarda birden fazla nüshanın düzenlenmesi ve mühürleme işlemini öngören hükümler uygulanmaz. – 177 – Türkiye Büyük Millet Meclisi (S. Sayısı: 278) Zorunlu nedenlerden dolayı fiziki olarak düzenlenen belge veya kararlar, yetkili kişilerce güvenli elektronik imzayla imzalanarak Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemine aktarılır ve gerektiğinde Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi vasıtasıyla ilgili birimlere iletilir. Bu şekilde elektronik ortama aktarılarak ilgili birimlere iletilen belge ve kararların asılları, gönderen icra ve iflas dairesinde saklanır, ayrıca fiziki olarak gönderilmez. Ancak, belge veya kararın aslının incelenmesinin zorunlu olduğu hâller saklıdır. Elektronik ortamdan fiziki örnek çıkartılması gereken hâllerde, icra müdürü veya görevlendirdiği personel tarafından belgenin aslının aynı olduğu belirtilerek, imzalanır ve mühürlenir. Elektronik ortamda yapılan işlemlerde süre gün sonunda biter. Elektronik işlemlerin Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi vasıtasıyla yapılmasına dair usul ve esaslar, Adalet Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenir.” MADDE 4- 2004 sayılı Kanunun 9 uncu maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Paranın ödenmesi ve değerli eşyanın muhafazası: MADDE 9- İcra ve iflas dairelerine yapılacak her türlü nakdi ödeme, Adalet Bakanlığı tarafından uygun görülecek bankalarda icra ve iflas dairesi adına açılan hesaba yapılır. Haciz sırasında, borçlu veya üçüncü kişiler tarafından yapılan ödeme nedeniyle tahsil edilen paralar, en geç tahsilatın yapıldığı günü takip eden ilk iş günü çalışma saati sonuna kadar banka hesabına yatırılmak üzere icra veya mahkeme kasalarında muhafaza edilir. İcra ve iflas dairelerince yapılması gereken her türlü nakdi ödeme, ilgilisinin gösterdiği banka hesabına aktarılmak üzere, icra müdürü tarafından resen bankaya verilecek talimat gereği yapılır. Talimat, paranın icra ve iflas dairesi hesabına yatırılmasını takip eden en geç üç iş günü sonuna kadar verilir. İcra ve iflas daireleri aldıkları kıymetli evrak ve değerli şeyleri kasalarında, zorunlu hâllerde ise kiralanacak banka kasalarında muhafaza ederler.” MADDE 5- 2004 sayılı Kanunun 13/a maddesinin birinci fıkrasında yer alan “, diğer örneğinin ise en geç o ayın sonunda Adalet Bakanlığına gönderilmesi” ibaresi madde metninden çıkarılmıştır. MADDE 6- 2004 sayılı Kanunun 32 nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “Yabancı devlet aleyhine başlatılan ilamlı icra takiplerine ilişkin icra emrinde uluslararası andlaşmalar saklı kalmak kaydıyla, borçlu devlete ait olan mallar hakkında cebri icra yapılabileceği hususu ayrıca ihtar edilir.” MADDE 7- 2004 sayılı Kanunun 42 nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “Yabancı devlet aleyhine ilamsız takip yoluna başvurulamaz.” MADDE 8- 2004 sayılı Kanunun 58 inci maddesinin birinci fıkrası ile ikinci fıkrasının (1) ve (2) numaralı bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Takip talebi icra dairesine yazılı veya sözlü olarak ya da elektronik ortamda yapılır.” “1. Alacaklının ve varsa kanuni temsilcisinin ve vekilinin adı, soyadı; alacaklı veya vekili adına ödemenin yapılacağı banka adı ile hesap bilgileri; varsa Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası veya vergi kimlik numarası; şöhret ve yerleşim yeri; alacaklı yabancı memlekette oturuyorsa Türkiye’de göstereceği yerleşim yeri (Yerleşim yeri gösteremezse icra dairesinin bulunduğu yer yerleşim yeri sayılır.); 2. Borçlunun ve varsa kanuni temsilcisinin adı, soyadı, alacaklı tarafından biliniyorsa Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası veya vergi kimlik numarası, şöhret ve yerleşim yeri; “Bir terekeye karşı yapılan taleplerde kendilerine tebligat yapılacak mirasçıların adı, soyadı, biliniyorsa Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası veya vergi kimlik numarası, şöhret ve yerleşim yerleri;” – 178 – Türkiye Büyük Millet Meclisi (S. Sayısı: 278) MADDE 9- 2004 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrası ile ikinci fıkrasının (1) ve (2) numaralı bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “İcra müdürü takip talebinin bu Kanunda öngörülen şartları içerdiğine karar verirse ödeme emri düzenler. Talebin kabul edilmemesi halinde verilen karar tutanağa yazılır.” “1. Alacaklının veya vekilinin banka hesap numarası hariç olmak üzere, 58 inci maddeye göre takip talebine yazılması lazım gelen kayıtları, 2. Borcun ve masrafların yedi gün içinde icra dairesine ait ödeme emrinde yazılı olan banka hesabına ödenmesi, borç, teminat verilmesi mükellefiyeti ise teminatın bu süre içinde gösterilmesi ihtarını,” MADDE 10- 2004 sayılı Kanunun 67 nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “yüzde kırkından” ibaresi “yüzde yirmisinden” şeklinde değiştirilmiş ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “Bu Kanunda öngörülen icra inkar tazminatı, kötü niyet tazminatı ve benzeri tazminatların tespitinde, takip talebi veya davadaki talep esas alınır.” MADDE 11- 2004 sayılı Kanunun 68 inci maddesinin yedinci fıkrasında yer alan “yüzde kırktan” ibaresi “yüzde yirmiden” şeklinde değiştirilmiştir. MADDE 12- 2004 sayılı Kanunun 68/a maddesinin sekizinci fıkrasında yer alan “yüzde kırktan” ibaresi “yüzde yirmiden” şeklinde değiştirilmiştir. MADDE 13- 2004 sayılı Kanunun 69 uncu maddesinin beşinci fıkrasında yer alan “yüzde kırkından” ibaresi “yüzde yirmisinden” şeklinde değiştirilmiştir. MADDE 14- 2004 sayılı Kanunun 72 nci maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan “yüzde kırktan” ibaresi “yüzde yirmiden” ve beşinci fıkrasında yer alan “yüzde kırkından” ibaresi “yüzde yirmisinden” şeklinde değiştirilmiştir. MADDE 15- 2004 sayılı Kanunun 82 nci maddesinin birinci fıkrasının (2), (3) ve (12) numaralı bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, fıkraya aşağıdaki (13) numaralı bent ile maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir. “2. Ekonomik faaliyeti, sermayesinden ziyade bedeni çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya, 3. Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri,” “12. Borçlunun haline münasip evi,” “13. Öğrenci bursları,” “Birinci fıkranın (2), (4), (7) ve (12) numaralı bentlerinde sayılan malların kıymetinin fazla olması durumunda, bedelinden haline münasip bir kısmı, ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılır. İcra memuru, haczi talep edilen mal veya hakların haczinin caiz olup olmadığını değerlendirir ve talebin kabulüne veya reddine karar verir.” MADDE 16- 2004 sayılı Kanunun 88 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “MADDE 88– Haczolunan paraları, banknotları, hamiline ait senetleri, poliçeler ve sair cirosu kabil senetler ile altın, gümüş ve diğer kıymetli şeyleri icra dairesi muhafaza eder. Diğer taşınır mallar, masrafı peşinen alacaklıdan alınarak muhafaza altına alınır. Alacaklı muvafakat ederse, istenildiği zaman verilmek şartıyla, muvakkaten borçlu yedinde veya üçüncü şahıs nezdinde bırakılabilir. Üçüncü şahsın elinde bulunan taşınır mallar haczedildiğinde, üçüncü şahsın kabulü hâlinde üçüncü şahsa yediemin olarak bırakılır. Mallar satış mahalline getirilmediği takdirde muhafaza altına alınabilir veya yediemin değişikliği yapılabilir. – 179 – Türkiye Büyük Millet Meclisi (S. Sayısı: 278) Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası andlaşma hükümleri saklı kalmak kaydıyla, yabancı devlet başkanı, parlamento başkanı, hükümet başkanı veya hükümet üyelerini taşıyan ulaşım araçları, bu kişiler Türkiye’de bulundukları sürece, muhafaza altına alınamaz ve yediemine bırakılamaz. İcra dairesi üçüncü bir şahsa rehnedilmiş olan malları da muhafaza altına alabilir. Ticarî işletme rehni kapsamındaki taşınırlar ise icra dairesince satılmalarına karar verilmesinden sonra muhafaza altına alınabilir. Bu mallar paraya çevrilmediği takdirde geri verilir. Haczedilen mallar, Adalet Bakanlığı tarafından yetki verilen gerçek veya tüzel kişilere ait lisanslı yediemin depolarında muhafaza edilir. Yetki verilen gerçek veya tüzel kişiler, bu yetkilerini Adalet Bakanlığının onayıyla alt işleticilere aynı standartları sağlamak koşuluyla devredebilirler. Bu devir, yetki verilen gerçek veya tüzel kişilerin sorumluluklarını ortadan kaldırmaz. Bu depoların yönetmelikte belirlenen nitelik ve şartlara uygunluğunun saptanması sonucunda işletme belgesi Adalet Bakanlığı tarafından verilir. Haczedilen malların muhafaza işlemleri; lisanslı yediemin depolarının kuruluşuna, bu depolarda bulunması gereken asgari niteliklere, depo için alınacak teminata, mallar için muhtemel rizikolara karşı yapılacak sigortaya; işletici olma niteliklerine, işletici lisansına, Adalet Bakanlığı tarafından bu lisansın verilmesine; Adalet Bakanlığının lisanslı işletmelerle ilgili görev ve yetkilerine; faaliyetin durdurulması ya da iptali gibi idari tedbir ve tasarruflara; bu depoların denetimine ve diğer hususlara ilişkin usul ve esaslar, Adalet Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikte düzenlenir. Haczedilen malların muhafazası aşamasındaki ücretler Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenecek tarifeyle belirlenir. İcra dairesi, depo ve garajlarda ve yediemin olarak kendisine haczedilen malın bırakılmış olduğu üçüncü kişilerde saklanıp da hukuken artık muhafazasına gerek kalmayan malı, vereceği uygun süre içinde geri almasını ilgililere resen bildirir. Verilen süre içinde eşya geri alınmazsa, icra müdürü tetkik merciinin kararı ile taşınır mal satışlarına ilişkin hükümler uyarınca bunları satar. Elde edilen miktardan muhafaza ve satış giderleri ödenir. Artan miktar 9 uncu madde hükmüne göre muhafaza olunur. Bu konuda ortaya çıkan ihtilâflar tetkik mercii tarafından basit yargılama usulüne göre çözülür. İcra müdürlüklerinin talebi üzerine kolluk kuvvetleri tarafından yakalanan araçlar, en geç üç iş günü içinde deposu bulunan en yakın icra müdürlüğüne teslim edilir. Aracı teslim alan icra müdürlüğü, aracın yakalanmasını isteyen icra müdürlüğüne bildirimde bulunur.” MADDE 17- 2004 sayılı Kanunun 89 uncu maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “yüzde kırkından” ibaresi “yüzde yirmisinden” şeklinde değiştirilmiştir. MADDE 18- 2004 sayılı Kanunun 97 nci maddesinin onüçüncü fıkrasında yer alan “yüzde kırkından” ibaresi “yüzde yirmisinden” şeklinde değiştirilmiştir. MADDE 19- 2004 sayılı Kanunun 99 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “MADDE 99- Haczedilen şey, borçlunun elinde olmayıp da üzerinde mülkiyet veya diğer bir ayni hak iddia eden üçüncü kişi nezdinde bulunursa, bu kişi yedieminliği kabul ettiği takdirde bu mal muhafaza altına alınmaz. İcra müdürü, üçüncü kişi aleyhine icra mahkemesinde istihkak davası açması için alacaklıya yedi gün süre verir. Bu süre içinde icra mahkemesine istihkak davası açılmaz ise üçüncü kişinin iddiası kabul edilmiş sayılır. Alacaklı tarafından süresinde açılan dava sonuçlanıncaya kadar, haczedilen malın satışı yapılamaz. Haczin, üçüncü kişinin yokluğunda yapılması ve üçüncü kişi lehine istihkak iddiasında bulunulması halinde de bu fıkra hükmü uygulanır.” MADDE 20- 2004 sayılı Kanunun 106 ncı maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Alacaklı, haczolunan mal taşınır ise hacizden itibaren altı ay, taşınmaz ise hacizden itibaren bir yıl içinde satılmasını isteyebilir.” MADDE 21- 2004 sayılı Kanunun 110 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. – 180 – Türkiye Büyük Millet Meclisi (S. Sayısı: 278) “MADDE 110- Bir malın satılması kanuni müddet içinde istenmez veya icra müdürü tarafından verilecek karar gereği gerekli gider onbeş gün içinde depo edilmezse veya talep geri alınıp da kanuni müddet içinde yenilenmezse o mal üzerindeki haciz kalkar. Hacizli malın satılması yönündeki talep bir defa geri alınabilir. Haczedilen resmi sicile kayıtlı malların, icra dairesiyle yapılacak yazışmalar sonucunda haczinin kalktığının tespit edilmesi halinde, sicili tutan idare tarafından haciz şerhi terkin edilir ve işlem ilgili icra dairesine bildirilir.” MADDE 22- 2004 sayılı Kanunun 112 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “bir ay” ibaresi “iki ay” şeklinde değiştirilmiştir. MADDE 23- 2004 sayılı Kanunun 114 üncü maddesinin üçüncü fıkrasına aşağıdaki cümle ve maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir. “Satış ilanı elektronik ortamda da yapılır.” “Açık artırmaya elektronik ortamda teklif verme yoluyla başlanır. Elektronik ortamda teklif verme, birinci ihale tarihinden on gün önce başlar, ihalenin tamamlanacağı günden önceki gün sonunda sona erer; ikinci ihalede ise elektronik ortamda teklif verme birinci ihaleden sonraki beşinci gün başlar, en az on gün sonrası için belirlenecek ikinci ihalenin tamamlanacağı günden önceki gün sonunda sona erer. Elektronik ortamda verilecek teklifler haczedilen malın tahmin edilen kıymetinin yüzde ellisinden az olamaz; teklif vermeden önce, haczedilen malın tahmin edilen kıymetinin yüzde yirmisi nispetinde teminat gösterilmesi zorunludur. Satışa çıkarılan taşınır üzerinde hakkı olan alacaklının alacağı yukarıdaki fıkrada yazılı oranda ise artırmaya iştiraki halinde ayrıca pey akçesi ve teminat aranmaz.” MADDE 24- 2004 sayılı Kanunun 115 inci maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “İhalenin yapılması: MADDE 115- Birinci ve ikinci ihale icra memuru tarafından, ilanda belirlenen yer, gün ve saatte, elektronik ortamda verilen en yüksek teklif üzerinden başlatılır. Satışa çıkarılan mal üç defa bağırıldıktan sonra, elektronik ortamda verilen en yüksek teklif de değerlendirilerek, en çok artırana ihale edilir. Şu kadar ki, artırma bedelinin malın tahmin edilen bedelinin yüzde ellisini bulması ve satış isteyenin alacağına rüçhanı olan diğer alacaklar o malla temin edilmişse bu suretle rüçhanı olan alacakların mecmuundan fazla olması ve bundan başka paraya çevirme ve paraların paylaştırılması masraflarını aşması gerekir. Birinci ihalede, alıcı çıkmazsa veya bu maddede yazılı miktara ulaşılmazsa satış icra memuru tarafından geri bırakılır. İkinci ihalede, alıcı çıkmazsa veya bu maddede yazılı şartlar gerçekleşmezse satış talebi düşer.” MADDE 25- 2004 sayılı Kanunun 118 inci maddesinin birinci fıkrasına ikinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiş ve fıkranın son cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır. “Daire dışında tahsil edilen paralar en geç tahsilatın yapıldığı günü takip eden ilk iş günü çalışma saati sonuna kadar banka hesabına yatırılmak üzere, icra veya mahkeme kasalarında muhafaza edilir.” MADDE 26- 2004 sayılı Kanunun 123 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “iki ay” ibaresi “üç ay” şeklinde değiştirilmiştir. MADDE 27- 2004 sayılı Kanunun 124 üncü maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Şartnameye, artırmaya iştirak edeceklerin taşınmazın tahmin edilen kıymetinin yüzde yirmisi nispetinde pey akçesi veya milli bir bankanın teminat mektubunu tevdi etmeleri, elektronik ortamda teklif vererek artırmaya katılacakların teminat göstermeleri gerektiği ve elektronik ortamda teklif vermeye ilişkin hususlar yazılır.” – 181 – Türkiye Büyük Millet Meclisi (S. Sayısı: 278) MADDE 28- 2004 sayılı Kanunun 126 ncı maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Artırma ilanı, artırma hazırlıkları ve ilgililere ihtar: MADDE 126- Satış, açık artırma ile yapılır. Birinci ve ikinci ihalenin yapılacağı yer, gün ve saat önceden ilan edilir. İlan, birinci ihale tarihinden en az bir ay önce yapılır. İlan edilen metnin esasa müessir olmayan maddi hatalar nedeniyle tekrarlanması gerektiğinde, ihale tarihi değiştirilmeksizin hata ilanen düzeltilir. Ancak bu düzeltme ilanının tarihi ile ihale tarihi arasında yedi günden az zaman kalmış ise daha önce ilan edilen günden yedi iş günü sonrası için tespit edilecek günde satış yapılacağı düzeltme ilanında belirtilir. Bu düzeltme ilanı ilgililere ayrıca tebliğ edilmez. Yapılacak ilana, satılacak şeyin cinsi, mahiyeti, önemli vasıfları, tahmin edilen kıymeti, bulunduğu yer; birinci ve ikinci ihalenin yapılacağı yer, gün ve saat; artırmaya iştirak edeceklerin haczedilen malın tahmin edilen kıymetinin yüzde yirmisi nispetinde pey akçesi veya milli bir bankanın teminat mektubunu tevdi etmeleri gerektiği; diğer bilgilerin nereden ve ne suretle öğrenilebileceği hususları yazılır. Ayrıca, ipotek sahibi alacaklılarla diğer ilgililerin taşınmaz üzerindeki haklarını, hususiyle faiz ve masrafa dair olan iddialarını evrakı müsbiteleri ile onbeş gün içinde icra dairesine bildirmeleri gerektiği yazılır; aksi halde, hakları tapu siciliyle sabit olmadıkça, satış bedelinin paylaşmasından hariç kalacakları da ilave edilir. Bu ihtar irtifak hakkı sahiplerine de yapılır. Açık artırmaya elektronik ortamda teklif verme yoluyla başlanır. Elektronik ortamda teklif verme, birinci ihale tarihinden yirmi gün önce başlar, ihalenin tamamlanacağı günden önceki gün sonunda sona erer; ikinci ihalede ise elektronik ortamda teklif verme birinci ihaleden sonraki beşinci gün başlar, en az yirmi gün sonrası için belirlenecek ikinci ihalenin tamamlanacağı günden önceki gün sonunda sona erer. Elektronik ortamda verilecek teklifler haczedilen malın tahmin edilen kıymetinin yüzde ellisinden az olamaz; teklif vermeden önce, haczedilen malın tahmin edilen kıymetinin yüzde yirmisi nispetinde teminat gösterilmesi zorunludur. Satışa çıkarılan taşınmaz üzerinde hakkı olan alacaklının alacağı yukarıdaki fıkrada yazılı oranda ise artırmaya iştiraki halinde ayrıca pey akçesi ve teminat aranmaz. 114 üncü maddenin ikinci ve üçüncü fıkraları taşınmazın satış ilanı hakkında da uygulanır.” MADDE 29- 2004 sayılı Kanunun 127 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “MADDE 127- İlanın birer sureti borçluya ve alacaklıya ve taşınmazın tapu siciline kayıtlı bulunan ilgililerinin tapuda kayıtlı adresleri varsa bu adreslerine tebliğ olunur. Adresin tapuda kayıtlı olmaması halinde, varsa adres kayıt sistemindeki adresleri tebligat adresleri olarak kabul edilir. Bunların dışında ayrıca adres tahkiki yapılmaz, gazetede veya elektronik ortamda yapılan satış ilanı tebligat yerine geçer.” MADDE 30- 2004 sayılı Kanunun 129 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “MADDE 129- Birinci ve ikinci ihale icra memuru tarafından, ilanda belirlenen yer, gün ve saatte, elektronik ortamda verilen en yüksek teklif üzerinden başlatılır. Taşınmaz üç defa bağırıldıktan sonra, elektronik ortamda verilen en yüksek teklif de değerlendirilerek, en çok artırana ihale edilir. Şu kadar ki, artırma bedelinin malın tahmin edilen bedelinin yüzde ellisini bulması ve satış isteyenin alacağına rüçhanı olan diğer alacaklar o malla temin edilmişse bu suretle rüçhanı olan alacakların mecmuundan fazla olması ve bundan başka paraya çevirme ve paraların paylaştırılması masraflarını aşması gerekir. Birinci ihalede, alıcı çıkmazsa veya bu maddede yazılı miktara ulaşılmazsa satış icra memuru tarafından geri bırakılır. İkinci ihalede, alıcı çıkmazsa veya bu maddede yazılı şartlar gerçekleşmezse satış talebi düşer.” MADDE 31- 2004 sayılı Kanunun 150/e maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Alacaklı, taşınır rehnin satışını ödeme veya icra emrinin tebliğinden itibaren altı ay içinde, taşınmaz rehnin satışını da aynı tarihten itibaren bir yıl içinde isteyebilir.” – 182 – Türkiye Büyük Millet Meclisi (S. Sayısı: 278) MADDE 32- 2004 sayılı Kanunun 168 inci maddesinin birinci fıkrasının (1) ve (2) numaralı bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “1. Alacaklının veya vekilinin banka hesap numarası hariç olmak üzere, takip talebine yazılması lazım gelen kayıtlar, 2. Borcun ve takip masraflarının on gün içinde ödeme emrinde yazılı olan icra dairesine ait banka hesabına ödenmesi ihtarı,” MADDE 33- 2004 sayılı Kanunun 169/a maddesinin altıncı fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “yüzde kırktan” ibaresi “yüzde yirmisinden” şeklinde değiştirilmiştir. MADDE 34- 2004 sayılı Kanunun 170 inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “yüzde kırkından” ibaresi “yüzde yirmisinden” şeklinde değiştirilmiştir. MADDE 35- 2004 sayılı Kanunun 171 inci maddesinin ikinci fıkrasının (1) ve (2) numaralı bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “1. Alacaklının veya vekilinin banka hesap numarası hariç olmak üzere, takip talebine yazılması lazım gelen kayıtlar, 2. Borcun ve takip masraflarının beş gün içinde ödeme emrinde yazılı olan icra dairesine ait banka hesabına ödenmesi ihtarı,” MADDE 36- 2004 sayılı Kanunun 243 üncü maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “116 ve 242 nci maddeler” ibaresi “242 nci madde” şeklinde değiştirilmiştir. MADDE 37- 2004 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir. “GEÇİCİ MADDE 9- 9 uncu maddenin ikinci fıkrası gereği ödeme yapılabilmesi için ilgilisi tarafından, anılan maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde banka hesap numarasının bildirilmesi gerekir. GEÇİCİ MADDE 10- Bu Kanunun ilgili hükümlerinin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam olunur. GEÇİCİ MADDE 11- Adalet Bakanlığı, 88 inci maddenin beşinci fıkrası gereğince hukuki ve teknik her türlü altyapıyı anılan maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde tamamlar. Lisanslı yediemin depoları faaliyete geçinceye kadar o yerdeki mevcut depo ve garajlarda muhafaza işlemlerine, mevcut yönetmelik ve ücret tarifeleri çerçevesinde devam olunur. Mevcut depo ve garajlarda muhafaza edilen ancak hukuken muhafazasına gerek kalmayan malların, anılan maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde teslim alınması için icra müdürü tarafından ilgilisine resen bildirim yapılır. İlgilisine tebligat yapılamazsa veya verilen süre içinde mal geri alınmazsa, üç ay içinde, 88 inci maddenin altıncı fıkrası hükmü uyarınca satış işlemi yapılır. Ancak, satış yapılamazsa Adalet Bakanlığı tarafından görevlendirilecek icra müdürünün başkanlığında kaymakamlık, belediye, ilgili yer baro başkanlığı ve ticaret odası tarafından bildirilecek birer kişinin katılımıyla oluşturulacak değer tespit komisyonu tarafından tespit edilecek değer üzerinden, yedieminin alacağına mahsup için malın mülkiyeti yediemine devredilebilir; komisyon, ekonomik bir değerinin kalmadığına karar verirse mal bir tutanakla imha edilir. Satılan veya mülkiyeti devredilen malın bedelinden, muhafaza ve diğer giderler mahsup edildikten sonra varsa artan miktar talep halinde ilgilisine ödenir.” MADDE 38- 30/1/1950 tarihli ve 5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanununun 1 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “Birden fazla iş mahkemesi bulunan yerlerde, sosyal güvenlik hukukundan kaynaklanan davaların görüleceği iş mahkemeleri, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından belirlenebilir.” – 183 – Türkiye Büyük Millet Meclisi (S. Sayısı: 278) MADDE 39- 5521 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. “GEÇİCİ MADDE 2- Bölge adliye mahkemelerinin, 5235 sayılı Kanunun geçici 2 nci maddesi uyarınca Resmî Gazete’de ilan edilecek göreve başlama tarihine kadar, Yargıtay’ın bozma kararlarına karşı verilen direnme kararının temyizi halinde dava dosyası, önce kararı verilen daireye gönderilir. Direnme kararları daireler tarafından öncelikle incelenir. Kararı veren daire, direnmeyi yerinde görürse kararı düzeltir; yerinde görmezse talebi on gün içinde Yargıtay Hukuk Genel Kuruluna iletir.” MADDE 40- 15/7/1950 tarihli ve 5683 sayılı Yabancıların Türkiye’de İkamet ve Seyahatleri Hakkında Kanunun 25 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “bir aydan iki seneye kadar hapis cezasiyle” ibaresi “mülki amir tarafından beşyüz Türk lirasından üçbin Türk lirasına kadar idarî para cezasıyla” şeklinde değiştirilmiştir. MADDE 41- 5683 sayılı Kanunun 26 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “MADDE 26- Sınır dışı edildikleri veya Türkiye’yi terke davet olundukları halde müsaadesiz gelmeye mütecasir olan yabancılar mülki amir tarafından ikibin Türk lirasından beşbin Türk lirasına kadar idarî para cezası ile cezalandırılır ve sınır dışı edilir.” MADDE 42- 14/9/1972 tarihli ve 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanununun 30 uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan “üç aydan altı aya kadar hapis ve bin güne kadar adlî” ibaresi “mülki amir tarafından ikibin Türk lirasından beşbin Türk lirasına kadar idarî”, ikinci fıkrasında yer alan “bin güne kadar adlî” ibaresi “mülki amir tarafından beşyüz Türk lirasından ikibin Türk lirasına kadar idarî” şeklinde değiştirilmiştir. MADDE 43- 6/1/1982 tarihli ve 2575 sayılı Danıştay Kanununun 8 inci maddesinin (1) numaralı fıkrasının (d) bendine “Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği,” ibaresi ile (e) bendine “ile düzenleyici ve denetleyici kurumların başkanlıkları,” ibaresi eklenmiş, fıkranın (g) bendi aşağıdaki şekilde ve (3) numaralı fıkrasında yer alan “yirmi yıl” ibaresi “onbeş yıl” şeklinde değiştirilmiştir. “g) Kamu kurum ve kuruluşlarının başhukuk müşavirliği, birinci hukuk müşavirliği, hukuk hizmetleri başkanlığı ve hukuk işleri müdürlüğü,” MADDE 44- 2575 sayılı Kanunun 24 üncü maddesinin (1) numaralı fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “c) Bakanlıklar ile kamu kuruluşları veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarınca çıkarılan ve ülke çapında uygulanacak düzenleyici işlemlere,” MADDE 45- 2575 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin (1) numaralı fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Başsavcı, ilk derece mahkemesi sıfatıyla Danıştayda görülen dava dosyalarını, esas hakkındaki düşüncelerini bildirmek üzere, uygun göreceği görev ayırımına göre savcılara havale eder.” MADDE 46- 2575 sayılı Kanunun 61 inci maddesinin (1) ve (3) numaralı fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “1. Savcılar, ilk derece mahkemesi sıfatıyla Danıştayda görülen dava dosyalarından kendilerine havale olunanları Başsavcı adına incelerler ve esas hakkındaki düşüncelerini, bir ay içinde gerekçeli ve yazılı olarak verirler. Bu süreler geçirilirse durumu sebepleriyle birlikte Başsavcıya bildirirler. Danıştay Başkanının ve Başsavcısının vereceği diğer görevleri yerine getirir; çalışma düzeninin korunması ve iş veriminin artırılması için Başsavcının alacağı tedbirlere uyarlar.” “3. Dava dairelerince gerekli görüldüğü takdirde, Danıştay savcıları, önceden haber verilmek suretiyle, düşüncelerini sözlü olarak da açıklarlar.” MADDE 47- 2575 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir. “GEÇİCİ MADDE 24- 1. Bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren üç yıl süreyle Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun oluşumu ve çalışma usulü hakkında aşağıdaki hükümler uygulanır. – 184 – Türkiye Büyük Millet Meclisi (S. Sayısı: 278) a. İdari Dava Daireleri Kurulu, her idari dava dairesinden en az bir üye olmak kaydıyla Başkanlık Kurulu tarafından görevlendirilen yirmi üyeden oluşur. Kurula, Danıştay Başkanı veya vekillerinden biri, bunların bulunmaması halinde Kurulun en kıdemli üyesi başkanlık eder. b. Bu üyeler İdari Dava Daireleri Kurulunda sürekli olarak görev yaparlar. Ancak, iş durumu gözönüne alınmak suretiyle üyelerin daire çalışmalarına katılmalarına Genel Kurul tarafından karar verilebilir. c. Toplantı ve görüşme yeter sayısı onbeştir. Kararlar, toplantıya katılanların oyçokluğu ile alınır. GEÇİCİ MADDE 25- 1. Bu Kanunun yayımı tarihinden önce ilk derece mahkemesi sıfatıyla Danıştayda açılmış bulunan ve bu Kanunla idare ve vergi mahkemelerinin görevleri kapsamına alınan davaların, Danıştayda görülmesine devam olunur. 2. Düşünce alınmak üzere Danıştay Başsavcılığına gönderilmekle birlikte, bu Kanunun yayımı tarihinden önce görüş bildirilmemiş yürütmenin durdurulması istemli dosyalar ile temyiz ve karar düzeltme dosyaları, herhangi bir görüş bildirilmeksizin, ilgili daire veya kurullara geri gönderilir.” MADDE 48- 6/1/1982 tarihli ve 2576 sayılı Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri ve Vergi Mahkemelerinin Kuruluşu ve Görevleri Hakkında Kanunun 3 üncü maddesinin (1) numaralı fıkrasına aşağıdaki cümleler eklenmiş ve (3) numaralı fıkrasının birinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci cümleleri yürürlükten kaldırılmıştır. “Bölge İdare Mahkemesi başkan ve üyeliklerine Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca atama yapılır. Bu mahkemeler gerektiğinde birden çok kurul halinde çalışabilirler. Bu kurulların oluşumu, aralarındaki iş bölümü ile kurullara kimin başkanlık edeceği Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca belirlenir.” MADDE 49- 2576 sayılı Kanunun 7 nci maddesinin (1) ve (2) numaralı fıkralarında yer alan “birmilyar lirayı” ibareleri “yirmibeşbin Türk Lirasını” şeklinde değiştirilmiştir. MADDE 50- 6/1/1982 tarihli ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 3 üncü maddesinin (2) numaralı fıkrasının (a) bendinin sonuna “ile gerçek kişilere ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası” ibaresi eklenmiştir. MADDE 51- 2577 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (1) numaralı fıkrasında yer alan “bulunmayan yerlerde” ibaresinden sonra gelmek üzere “büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde kalıp kalmadığına bakılmaksızın” ibaresi eklenmiştir. MADDE 52- 2577 sayılı Kanunun 14 üncü maddesinin (2) numaralı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “2. Bölge idare, idare ve vergi mahkemelerinde dilekçeler, evrak bürosunca kaydedilerek ilgili mahkemelere havale olunur. Dilekçe sahibine evrakın tarih ve sayısını gösterir ücretsiz bir alındı kâğıdı verilir.” MADDE 53- 2577 sayılı Kanunun 16 ncı maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “6. Danıştayda ilk derece mahkemesi sıfatıyla görülen davalarda savcının esas hakkındaki yazılı düşüncesi taraflara tebliğ edilir. Taraflar, tebliğden itibaren on gün içinde görüşlerini yazılı olarak bildirebilirler.” MADDE 54- 2577 sayılı Kanunun 17 nci maddesinin (1) numaralı fıkrasında yer alan “birmilyar lirayı” ibareleri “yirmibeşbin Türk Lirasını” şeklinde değiştirilmiştir. MADDE 55- 2577 sayılı Kanunun 20 nci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “6. İdare ve vergi mahkemelerinde heyet halinde görülen davalarda, birinci fıkrada belirtilen bilgi ve belgelerin istenmesine ve ek süre verilmesine ilişkin ara kararları, mahkeme başkanı veya dosyanın havale edildiği üye tarafından da verilebilir.” – 185 – Türkiye Büyük Millet Meclisi (S. Sayısı: 278) MADDE 56- 2577 sayılı Kanunun 27 nci maddesinin (2) numaralı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, maddeye (2) numaralı fıkradan sonra gelmek üzere aşağıdaki (3) numaralı fıkra eklenmiş, diğer fıkralar buna göre teselsül ettirilmiş ve maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir. “2. Danıştay veya idari mahkemeler, idari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkânsız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının birlikte gerçekleşmesi durumunda, davalı idarenin savunması alındıktan veya savunma süresi geçtikten sonra gerekçe göstererek yürütmenin durdurulmasına karar verebilirler. Uygulanmakla etkisi tükenecek olan idari işlemlerin yürütülmesi, savunma alındıktan sonra yeniden karar verilmek üzere, idarenin savunması alınmaksızın da durdurulabilir. Yürütmenin durdurulması kararlarında idari işlemin hangi gerekçelerle hukuka açıkça aykırı olduğu ve işlemin uygulanması halinde doğacak telafisi güç veya imkânsız zararların neler olduğunun belirtilmesi zorunludur. Sadece ilgili kanun hükmünün iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurulduğu gerekçesiyle yürütmenin durdurulması kararı verilemez.” “3. Dava dilekçesi ve eklerinden yürütmenin durdurulması isteminin yerinde olmadığı anlaşılırsa, davalı idarenin savunması alınmaksızın istem reddedilebilir.” “9. Yürütmenin durdurulmasına dair verilen kararlar onbeş gün içinde yazılır ve imzalanır. 10. Aynı sebeplere dayanılarak ikinci kez yürütmenin durdurulması isteminde bulunulamaz.” MADDE 57- 2577 sayılı Kanunun 28 inci maddesinin (2) ve (6) numaralı fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “2. Konusu belli bir miktar paranın ödenmesini gerektiren davalarda hükmedilen miktar ile her türlü davalarda hükmedilen vekalet ücreti ve yargılama giderleri, davacının veya vekilinin davalı idareye yazılı şekilde bildireceği banka hesap numarasına, bu bildirim tarihinden itibaren, birinci fıkrada belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde yatırılır. Birinci fıkrada belirtilen süreler içinde ödeme yapılmaması halinde, genel hükümler dairesinde infaz ve icra olunur.” “6. Tazminat ve vergi davalarında idarece, mahkeme kararının tebliğ tarihi ile ödeme tarihi arasındaki süreye 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 48 inci maddesine göre belirlenen tecil faizi oranında hesaplanacak faiz ödenir. Ancak mahkeme kararının davacıya tebliği ile banka hesap numarasının idareye bildirildiği tarih arasında geçecek süre için faiz işlemez.” MADDE 58- 2577 sayılı Kanunun 31 inci maddesinin (1) numaralı fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “işlemlerde” ibaresi “işlemler ile elektronik işlemlerde” şeklinde değiştirilmiştir. MADDE 59- 2577 sayılı Kanunun 33 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “4. Özel kanunlardaki hükümler saklı kalmak kaydıyla, hâkim ve savcıların malî ve sosyal haklarına ve sicillerine ilişkin konularla, müfettiş hal kâğıtlarına karşı açacakları ve idari mahkemelerinin görevine giren davalarda yetkili mahkeme, hâkim veya savcının görev yaptığı yerin idarî yargı yetkisi yönünden bağlı olduğu bölge idare mahkemesine en yakın bölge idare mahkemesinin bulunduğu yer idare mahkemesidir.” MADDE 60- 2577 sayılı Kanunun 45 inci maddesinin (1) numaralı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “1. İdare ve vergi mahkemelerinin; a) İlk ve orta öğretim öğrencilerinin sınıf geçme, not tespiti, kayıt, nakil, ilişik kesme ve disiplin cezalarına ilişkin işlemler ile yükseköğretim öğrencilerinin sınıf geçme ve notlarının tespitine ilişkin işlemlerden, b) Valilik, kaymakamlık ve yerel yönetimler ile bakanlıkların ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının taşra teşkilâtındaki yetkili organları tarafından kamu görevlileri hakkında tesis edilen geçici görevlendirme, ikinci görev, vekaleten atama, görev ve unvan değişikliği içermeyen il içi naklen atama, görevden uzaklaştırma, yolluk, lojman ve izinlerine ilişkin idarî işlemlerden, – 186 – Türkiye Büyük Millet Meclisi (S. Sayısı: 278) c) Kamu görevlilerine uyarma ve kınama cezası verilmesine ilişkin işlemlerden, d) Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının üyeleri hakkında verdiği mesleki faaliyeti sona erdirmeyen her türlü disiplin ve sınav işlemlerinden, e) Asker ailelerine yardım ile ilgili işlemlerden, f) 2/7/1941 tarihli ve 4081 sayılı Çiftçi Mallarının Korunması Hakkında Kanunun uygulanmasından, g) 1/7/1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile 29/5/1986 tarihli ve 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu gereğince kamu kurum ve kuruluşları tarafından sosyal yardım amacıyla bağlanan aylık ve yapılan sosyal yardımlarla ilgili uygulamalardan, h) 4/12/1984 tarihli ve 3091 sayılı Taşınmaz Mal Zilyedliğine Yapılan Tecavüzlerin Önlenmesi Hakkında Kanunun uygulanmasından, ı) 9/10/2003 tarihli ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun uygulanmasından, kaynaklanan uyuşmazlıklarla ilgili olarak verdikleri nihaî kararlar ile tek hâkimle verilen nihaî kararlara, başka kanunlarda aksine hüküm bulunsa dahi mahkemelerin bulunduğu yargı çevresindeki bölge idare mahkemesine itiraz edilebilir.” MADDE 61- 2577 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. “GEÇİCİ MADDE 6- 1. Bölge idare, idare ve vergi mahkemelerinde evrak büroları oluşturuluncaya kadar dilekçeler mahkeme başkanı veya hâkim tarafından havale edilmeye devam olunur. 2. Bu Kanunun 45 inci maddesinin (1) numaralı fıkrasında yazılı uyuşmazlıklarla ilgili olarak ilk derece mahkemelerince verilen nihai kararlardan, bu maddeyi ihdas eden Kanunun yayımı tarihinden önce verilen kararlar ile Danıştayın bozma kararı üzerine kararı bozulan mahkemece verilen kararlar, Danıştayda temyiz edilebilir.” MADDE 62- 7/12/1994 tarihli ve 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun 55 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “İdari yaptırım kararlarına karşı yetkili idare mahkemesinde dava açılabilir. Kurul kararlarına karşı açılan her türlü dava öncelikli işlerden sayılır.” MADDE 63- 20/2/2001 tarihli ve 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 12 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “MADDE 12- İdari yaptırım kararlarına karşı yetkili idare mahkemesinde dava açılabilir. Kurul kararlarına karşı açılan her türlü dava öncelikli işlerden sayılır.” MADDE 64- 4/4/2001 tarihli ve 4634 sayılı Şeker Kanununun 11 inci maddesinin onuncu fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “İdari yaptırım kararlarına karşı yetkili idare mahkemesinde dava açılabilir. Kurul kararlarına karşı açılan her türlü dava öncelikli işlerden sayılır.” MADDE 65- 18/4/2001 tarihli ve 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanununun 10 uncu maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “İdari yaptırım kararlarına karşı yetkili idare mahkemesinde dava açılabilir. Kurul kararlarına karşı açılan her türlü dava öncelikli işlerden sayılır.” MADDE 66- 4/12/2003 tarihli ve 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanununun 21 inci maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “İdari yaptırım kararlarına karşı yetkili idare mahkemesinde dava açılabilir. Kurul kararlarına karşı açılan her türlü dava öncelikli işlerden sayılır.” MADDE 67- 2/3/2005 tarihli ve 5307 sayılı Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Kanunu ve Elektrik Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 18 inci maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. – 187 – Türkiye Büyük Millet Meclisi (S. Sayısı: 278) “İdari yaptırım kararlarına karşı yetkili idare mahkemesinde dava açılabilir. Kurul kararlarına karşı açılan her türlü dava öncelikli işlerden sayılır.” MADDE 68- 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 105 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “İdari yaptırım kararlarına karşı yetkili idare mahkemesinde dava açılabilir. Kurul kararlarına karşı açılan her türlü dava öncelikli işlerden sayılır.” MADDE 69- 5/11/2008 tarihli ve 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanununun 62 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “(1) İdari yaptırım kararlarına karşı yetkili idare mahkemesinde dava açılabilir. Kurum kararlarına karşı açılan her türlü dava öncelikli işlerden sayılır. Kurulun kararları, Kurumun idarî denetimi sırasında yerindelik denetimine tabi tutulamaz.” MADDE 70- 26/9/2011 tarihli ve 660 sayılı Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 30 uncu maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “(1) Kurul kararları kesindir. İdari yaptırım kararlarına karşı yetkili idare mahkemesinde dava açılabilir. Kurul kararlarına karşı açılan her türlü dava öncelikli işlerden sayılır.” MADDE 71- 24/2/1983 tarihli ve 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununun 37 nci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir. “c) Bakanlık iç denetçiliğine, 10/12/2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunundaki atama şartlarına tabi olmaksızın, hakimlik ve savcılık mesleğinde fiilen en az altı yıl görev yapmış ve üstün başarısı ile iç denetim hizmetlerinde yararlı olacağı anlaşılmış bulunanlar arasından, muvafakatları alınarak, Müsteşarın teklifi üzerine Bakan tarafından atama yapılır. Bu şekilde atananlar İç Denetim Koordinasyon Kurulu tarafından en az iki aylık eğitime tabi tutulur ve eğitim sonunda bunlara kendi idarelerinde geçerli Kamu İç Denetçi Sertifikası verilir.” MADDE 72- 21/6/1987 tarihli ve 3402 sayılı Kadastro Kanununa 33 üncü maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki 33/A maddesi eklenmiştir. “Kadastro mahkemesinin yargı çevresinin değiştirilmesi: MADDE 33/A- İş yoğunluğu ve coğrafi durum dikkate alınarak bir kadastro mahkemesinin kaldırılmasına ve başka bir kadastro mahkemesinin yargı çevresine dahil edilmesine, Adalet Bakanlığının teklifi üzerine Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından karar verilebilir.” MADDE 73- 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 2 nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “ve örgüt mensupları gibi cezalandırılırlar” ibaresi madde metninden çıkarılmıştır. MADDE 74- 3713 sayılı Kanunun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (ç) ve (d) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “ç) Kolluk tarafından düzenlenen tutanaklara ilgili görevlilerin açık kimlikleri yerine sadece sicil numaraları yazılır. Kolluk görevlilerinin ifadesine başvurulması gerektiği hâllerde çıkarılan davetiye veya çağrı kâğıdı, kolluk görevlisinin iş yeri adresine tebliğ edilir. Bu kişilere ait ifade ve duruşma tutanaklarında adres olarak iş yeri adresleri gösterilir. d) Müdafiin dosya içeriğini incelemesi veya belgelerden örnek alması, soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecek ise, Cumhuriyet savcısının istemi üzerine hâkim kararıyla bu yetkisi kısıtlanabilir. Ancak bu kısıtlama, yakalanan kişinin veya şüphelinin ifadesini içeren tutanak ile bilirkişi raporları ve adı geçenlerin hazır bulunmaya yetkili oldukları diğer adlî işlemlere ilişkin tutanaklar hakkında, en çok üç ay süreyle uygulanabilir.” – 188 – Türkiye Büyük Millet Meclisi (S. Sayısı: 278) MADDE 75- 6/8/1997 tarihli ve 4301 sayılı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumunun Kuruluş ve İdaresine İlişkin Kanunun 3 üncü maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “İşyurtları Kurumu Yüksek Kurulu; Bakanlık Müsteşarının başkanlığında, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü, Strateji Geliştirme Başkanı, İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanı ve Teknik İşler Dairesi Başkanından oluşur.” MADDE 76- 9/6/2004 tarihli ve 5187 sayılı Basın Kanununun 26 ncı maddesinin birinci fıkrasına “ceza davalarının” ibaresinden sonra gelmek üzere “bir muhakeme şartı olarak,” ibaresi eklenmiş, fıkrada yer alan “iki ay” ibaresi “dört ay”, “dört ay” ibaresi “altı ay” ve maddenin altıncı fıkrasında yer alan “iki ayı” ibaresi “dört ayı” şeklinde değiştirilmiştir. MADDE 77- 5187 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. “GEÇİCİ MADDE 3- 31/12/2011 tarihine kadar mahkemelerce basılı yayınlarla ilgili olarak verilmiş toplatma, yasaklama, dağıtım ve satışın engellenmesi kararları, bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren altı ay içinde, yetkili ve görevli mahkemeden bu yasaklılığın devamı niteliğinde bir karar alınmamış olması durumunda kendiliğinden hükümsüz hale gelir. Bu tür kararlarla ilgili bilgi ve deliller kolluk tarafından iki ay içinde yetkili Cumhuriyet başsavcılığına iletilir. Mahkemelerce, bu yönde alınmış olan kararların bir örneği İçişleri Bakanlığına gönderilir.” MADDE 78- 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 132 nci maddesinin; a) Birinci fıkrasında yer alan “altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para” ibaresi “bir yıldan üç yıla kadar hapis” ve “bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur” ibaresi ise “verilecek ceza bir kat artırılır” şeklinde değiştirilmiştir. b) İkinci fıkrasında yer alan “bir yıldan üç yıla kadar hapis” ibaresi “iki yıldan beş yıla kadar hapis” şeklinde değiştirilmiştir. c) Üçüncü fıkrasında yer alan “altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para” ibaresi “bir yıldan üç yıla kadar hapis” şeklinde değiştirilmiş, fıkraya “rızası olmaksızın” ibaresinden sonra gelmek üzere “hukuka aykırı olarak” ibaresi ile fıkranın sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir. “İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.” d) Dördüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır. MADDE 79- 5237 sayılı Kanunun 133 üncü maddesinin; a) Birinci fıkrasında yer alan “iki aydan altı aya kadar hapis” ibaresi “iki yıldan beş yıla kadar hapis” şeklinde değiştirilmiştir. b) İkinci fıkrasında yer alan “altı aya kadar hapis” ibaresi “altı aydan iki yıla kadar hapis” şeklinde değiştirilmiştir. c) Üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “(3) Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaların kaydedilmesi suretiyle elde edilen verileri hukuka aykırı olarak ifşa eden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve dörtbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.” MADDE 80- 5237 sayılı Kanunun 134 üncü maddesinin; a) Birinci fıkrasında yer alan “altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para” ibaresi “bir yıldan üç yıla kadar hapis” ve “cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz” ibaresi ise “verilecek ceza bir kat artırılır” şeklinde değiştirilmiştir. b) İkinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “(2) Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.” – 189 – Türkiye Büyük Millet Meclisi (S. Sayısı: 278) MADDE 81- 5237 sayılı Kanunun 142 nci maddesinin birinci fıkrasının (f) bendi yürürlükten kaldırılmış, üçüncü fıkrasında yer alan “ikinci fıkraya göre cezaya” ibaresi “beş yıldan oniki yıla kadar hapis cezasına”, “onbeş yıla kadar hapis” ibaresi ise “ceza yarı oranında artırılır” şeklinde değiştirilmiştir. MADDE 82- 5237 sayılı Kanunun 163 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “(3) Abonelik esasına göre yararlanılabilen elektrik enerjisinin, suyun veya doğalgazın sahibinin rızası olmaksızın ve tüketim miktarının belirlenmesini engelleyecek şekilde tüketilmesi hâlinde kişi hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.” MADDE 83- 5237 sayılı Kanunun 168 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “ve karşılıksız yararlanma” ibaresi madde metninden çıkarılmış ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “(5) Karşılıksız yararlanma suçunda, fail, azmettiren veya yardım edenin pişmanlık göstererek mağdurun, kamunun veya özel hukuk tüzel kişisinin uğradığı zararı, soruşturma tamamlanmadan önce tamamen tazmin etmesi hâlinde kamu davası açılmaz; zararın hüküm verilinceye kadar tamamen tazmin edilmesi halinde ise, verilecek ceza üçte birine kadar indirilir. Ancak kişi, bu fıkra hükmünden iki defadan fazla yararlanamaz.” MADDE 84- 5237 sayılı Kanunun 220 nci maddesinin altıncı ve yedinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “(6) Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi, ayrıca örgüte üye olmak suçundan da cezalandırılır. Örgüte üye olmak suçundan dolayı verilecek ceza yarısına kadar indirilebilir. (7) Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişi, örgüt üyesi olarak cezalandırılır. Örgüt üyeliğinden dolayı verilecek ceza, yapılan yardımın niteliğine göre üçte birine kadar indirilebilir.” MADDE 85- 5237 sayılı Kanunun 250 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “(1) Görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlanmasına veya bu yolda vaatte bulunulmasına bir kimseyi icbar eden kamu görevlisi, beş yıldan on yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Kamu görevlisinin haksız tutum ve davranışları karşısında, kişinin haklı bir işinin gereği gibi, hiç veya en azından vaktinde görülmeyeceği endişesiyle, kendisini mecbur hissederek, kamu görevlisine veya yönlendireceği kişiye menfaat temin etmiş olması hâlinde, icbarın varlığı kabul edilir.” “(4) İrtikap edilen menfaatin değeri ve mağdurun ekonomik durumu göz önünde bulundurularak, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarısına kadar indirilebilir.” MADDE 86- 5237 sayılı Kanunun 252 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “MADDE 252- (1) Görevinin ifasıyla ilgili bir işi yapması veya yapmaması için, doğrudan veya aracılar vasıtasıyla, bir kamu görevlisine veya göstereceği bir başka kişiye menfaat sağlayan kişi, dört yıldan oniki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (2) Görevinin ifasıyla ilgili bir işi yapması veya yapmaması için, doğrudan veya aracılar vasıtasıyla, kendisine veya göstereceği bir başka kişiye menfaat sağlayan kamu görevlisi de birinci fıkrada belirtilen ceza ile cezalandırılır. (3) Rüşvet konusunda anlaşmaya varılması hâlinde, suç tamamlanmış gibi cezaya hükmolunur. (4) Kamu görevlisinin rüşvet talebinde bulunması ve fakat bunun kişi tarafından kabul edilmemesi ya da kişinin kamu görevlisine menfaat temini konusunda teklif veya vaatte bulunması ve fakat bunun kamu görevlisi tarafından kabul edilmemesi hâllerinde fail hakkında, birinci ve ikinci fıkra hükümlerine göre verilecek ceza yarı oranında indirilir. – 190 – Türkiye Büyük Millet Meclisi (S. Sayısı: 278) (5) Rüşvet teklif veya talebinin karşı tarafa iletilmesi, rüşvet anlaşmasının sağlanması veya rüşvetin temini hususlarında aracılık eden kişi, kamu görevlisi sıfatını taşıyıp taşımadığına bakılmaksızın, müşterek fail olarak cezalandırılır. (6) Rüşvet ilişkisinde dolaylı olarak kendisine menfaat sağlanan üçüncü kişi veya tüzel kişinin menfaati kabul eden yetkilisi, kamu görevlisi sıfatını taşıyıp taşımadığına bakılmaksızın, müşterek fail olarak cezalandırılır. (7) Rüşvet alan veya talebinde bulunan ya da bu konuda anlaşmaya varan kişinin; yargı görevi yapan, hakem, bilirkişi, noter veya yeminli mali müşavir olması hâlinde, verilecek ceza üçte birden yarısına kadar artırılır. (8) Bu madde hükümleri; a) Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, b) Kamu kurum veya kuruluşlarının ya da kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının iştirakiyle kurulmuş şirketler, c) Kamu kurum veya kuruluşlarının ya da kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının bünyesinde faaliyet icra eden vakıflar, d) Kamu yararına çalışan dernekler, e) Kooperatifler, f) Halka açık anonim şirketler, adına hareket eden kişilere, kamu görevlisi sıfatını taşıyıp taşımadıklarına bakılmaksızın, görevlerinin ifasıyla ilgili bir işin yapılması veya yapılmaması amacıyla doğrudan veya aracılar vasıtasıyla, menfaat temin, teklif veya vaat edilmesi; bu kişiler tarafından talep veya kabul edilmesi; bunlara aracılık edilmesi; bu ilişki dolayısıyla bir başkasına menfaat temin edilmesi hâlinde de uygulanır. (9) Bu madde hükümleri; a) Yabancı bir devlette seçilmiş veya atanmış olan kamu görevlilerine, b) Uluslararası veya uluslarüstü mahkemelerde ya da yabancı devlet mahkemelerinde görev yapan hâkimlere, jüri üyelerine veya diğer görevlilere, c) Uluslararası veya uluslarüstü parlamento üyelerine, d) Kamu kurumu ya da kamu işletmeleri de dahil olmak üzere, yabancı bir ülke için kamusal bir faaliyet yürüten kişilere, e) Bir hukuki uyuşmazlığın çözümü amacıyla başvurulan tahkim usulü çerçevesinde görevlendirilen vatandaş veya yabancı hakemlere, f) Uluslararası bir anlaşmaya dayalı olarak kurulan uluslararası veya uluslarüstü örgütlerin görevlilerine veya temsilcilerine, görevlerinin ifasıyla ilgili bir işin yapılması veya yapılmaması ya da uluslararası ticarî işlemler nedeniyle bir işin veya haksız bir yararın elde edilmesi yahut muhafazası amacıyla; doğrudan veya aracılar vasıtasıyla, menfaat temin, teklif veya vaat edilmesi ya da bunlar tarafından talep veya kabul edilmesi hâlinde de uygulanır. (10) Dokuzuncu fıkra kapsamına giren rüşvet suçunun yurt dışında yabancı tarafından işlenmekle birlikte; a) Türkiye’nin, b) Türkiye’deki bir kamu kurumunun, c) Türk kanunlarına göre kurulmuş bir özel hukuk tüzel kişisinin, d) Türk vatandaşının, tarafı olduğu bir uyuşmazlık ya da bu kurum veya kişilerle ilgili bir işlemin yapılması veya yapılmaması için işlenmesi hâlinde, rüşvet veren, teklif veya vaat eden; rüşvet alan, talep eden, teklif veya vaadini kabul eden; bunlara aracılık eden; rüşvet ilişkisi dolayısıyla kendisine menfaat temin edilen kişiler hakkında, Türkiye’de bulundukları takdirde, resen soruşturma ve kovuşturma yapılır.” – 191 – Türkiye Büyük Millet Meclisi (S. Sayısı: 278) MADDE 87- 5237 sayılı Kanunun 254 üncü maddesinin birinci, ikinci ve üçüncü fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “(1) Rüşvet alan kişinin, durum resmi makamlarca öğrenilmeden önce, rüşvet konusu şeyi soruşturmaya yetkili makamlara aynen teslim etmesi halinde, hakkında rüşvet suçundan dolayı cezaya hükmolunmaz. Rüşvet alma konusunda başkasıyla anlaşan kamu görevlisinin durum resmi makamlarca öğrenilmeden önce durumu yetkili makamlara haber vermesi hâlinde de hakkında bu suçtan dolayı cezaya hükmolunmaz. (2) Rüşvet veren veya bu konuda kamu görevlisiyle anlaşmaya varan kişinin, durum resmi makamlarca öğrenilmeden önce, pişmanlık duyarak durumdan yetkili makamları haberdar etmesi hâlinde, hakkında rüşvet suçundan dolayı cezaya hükmolunmaz. (3) Rüşvet suçuna iştirak eden diğer kişilerin, durum resmi makamlarca öğrenilmeden önce, pişmanlık duyarak durumdan yetkili makamları haberdar etmesi hâlinde, hakkında bu suçtan dolayı cezaya hükmolunmaz.” MADDE 88- 5237 sayılı Kanunun 255 inci maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Nüfuz ticareti MADDE 255- (1) Kamu görevlisi üzerinde nüfuz sahibi olduğundan bahisle, haksız bir işin gördürülmesi amacıyla girişimde bulunması için, doğrudan veya aracılar vasıtasıyla, kendisine veya bir başkasına menfaat temin eden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Kişinin kamu görevlisi olması halinde, verilecek hapis cezası yarı oranında artırılır. İşinin gördürülmesi karşılığında veya gördürüleceği beklentisiyle menfaat sağlayan kişi ise, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (2) Menfaat temini konusunda anlaşmaya varılması hâlinde dahi, suç tamamlanmış gibi cezaya hükmolunur. (3) Birinci fıkrada belirtilen amaç doğrultusunda menfaat talebinde bulunulması ve fakat bunun kabul edilmemesi ya da menfaat teklif veya vaadinde bulunulması ve fakat bunun kabul edilmemesi hâllerinde, birinci fıkra hükmüne göre verilecek ceza yarı oranında indirilir. (4) Nüfuz ticareti suçuna aracılık eden kişi, müşterek fail olarak, birinci fıkrada belirtilen ceza ile cezalandırılır. (5) Nüfuz ticareti ilişkisinde dolaylı olarak kendisine menfaat sağlanan üçüncü gerçek kişi veya tüzel kişinin menfaati kabul eden yetkilileri, müşterek fail olarak, birinci fıkrada belirtilen ceza ile cezalandırılır. (6) İşin gördürülmesi amacıyla girişimde bulunmanın müstakil bir suç oluşturduğu hâllerde kişiler ayrıca bu suç nedeniyle cezalandırılır. (7) Bu madde hükümleri, 252 nci maddenin dokuzuncu fıkrasında sayılan kişiler üzerinde nüfuz ticareti yapılması hâlinde de uygulanır. Bu kişiler hakkında, Türkiye’de bulunmaları hâlinde, vatandaş veya yabancı olduklarına bakılmaksızın, resen soruşturma ve kovuşturma yapılır.” MADDE 89- 5237 sayılı Kanunun 277 nci maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Yargı görevi yapanı, bilirkişiyi veya tanığı etkilemeye teşebbüs MADDE 277- (1) Görülmekte olan bir davada veya yapılmakta olan bir soruşturmada, gerçeğin ortaya çıkmasını engellemek veya bir haksızlık oluşturmak amacıyla, davanın taraflarından birinin, şüpheli veya sanığın, katılanın veya mağdurun lehine veya aleyhine sonuç doğuracak bir karar vermesi veya bir işlem tesis etmesi ya da beyanda bulunması için, yargı görevi yapanı, bilirkişiyi veya tanığı hukuka aykırı olarak etkilemeye teşebbüs eden kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. – 192 – Türkiye Büyük Millet Meclisi (S. Sayısı: 278) (2) Birinci fıkradaki suçu oluşturan fiilin başka bir suçu da oluşturması halinde, fikri içtima hükümlerine göre verilecek ceza yarısına kadar artırılır.” MADDE 90- 5237 sayılı Kanunun 278 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “MADDE 278- (1) İşlenmekte olan bir suçu yetkili makamlara bildirmeyen kişi, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandır
 50. Ayşe dedi ki:

  Ev haczi 15. Madde deilmiydi ? Bi altı ay bi eski yeni arkadaşlar her kafadan bi ses çıkıyo en iyisi sargozun yorumunu beklemek en iyisi lütfen varyasyonları yazmayalım

  • demet dedi ki:

   evet lütfen emin olmayan arkadaşlar kafa karıştırmasın. tşk

 51. dejavu dedi ki:

  EV HACZİ MADDE 9 DA YER ALIYOR…

 52. dejavu dedi ki:

  http://www2.tbmm.gov.tr/d24/1/1-0565.pdf

  arkadaşlar yukarıdaki linkte 3.yargı paketi tam metin mevcuttur…

  madde 87 :
  a) 3üncü,4üncü,7inci,8inci,10uncu,12inci,14üncü ila 25 inci maddeleri,26 maddesiyle 2004 sayılı kanuna eklenen geçici 9uncu ve 11 maddeleri ile86ıncı maddesinin 1inci fıkarsının (1) numaralı bendi yayımı tarihinden 6 ay sonra,

  b)Diğer maddeleri yayım tarihinde,

  yürürlüğe girer

 53. dejavu dedi ki:

  5. Kanunların Yürürlüğe Girmesi
  Bir kanunun uygulanabilmesi için, Cumhurbaşkanı tarafından Resmî Gazetede yayımlanması gerekli bir şarttır, ama yeterli bir şart değildir. Bir kanunun uygulanabilmesi için “yürürlüğe girmesi” de gerekir. Genellikle her kanun kendisinin hangi tarihte yürürlüğe gireceğini kendisi tespit eder: “Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer”; “bu kanun … tarihinde yürürlüğe girer”; “bu kanun yayımlandıktan … gün/hafta/ay sonra yürürlüğe girer” gibi. Bu durumda kanun kendisinin belirttiği tarihte yürürlüğe girer ve yürürlüğe girdikten itibaren uygulanır. Kanun metninde kanunun hangi tarihte yürürlüğe gireceği konusunda bir hüküm yok ise, 23 Mayıs 1928 tarih ve 1322 sayılı Kanunların ve Nizamnamelerin Suret-i Neşir ve ilânı ve Meriyet Tarihi Hakkındaki Kanunun 3’üncü maddesine göre kanun, Resmî Gazetede yayımlandığı günü izleyen günden itibaren 45 gün sonra yürürlüğe girer. Örneğin kendi yürürlük tarihini kendisi saptamayan bir kanun 1 Ekim 2000 günü Resmî Gazetede yayımlanmış ise bu kanun 16 Kasım 2000 tarihinde yürürlüğe girer. Süre şöyle hesaplanır. Yayımlandığı gün (1 Ekim) sayılmaz. 2 Ekim’e “bir” diyerek 45 gün parmak hesabıyla sayılır. 45’inci gün 15 Kasım’a gelir. Kanun 16 Kasım saat 00.01’de yürürlüğe girer.

 54. demet dedi ki:

  Herkese hayırlı olsun. İnşallah bir an önce resmi gazetede yayımlanır.

 55. Ayşe dedi ki:

  Tam bilgi almadan yazıyosunuz insanların kalbine inecek lütfen biraz dikkat zaten herkes diken üstünde arkadaşlar

  • burak dedi ki:

   MADDE 105- Bu Kanunun;
   a) 3 üncü, 4 üncü, 8 inci, 9 uncu, 16 ncı, 20 nci, 22 nci ila 32 nci maddeleri ile 35 inci ve 36 ncı
   maddeleri, 37 nci maddesiyle 2004 sayılı Kanuna eklenen geçici 9 ve geçici 11 inci maddeleri ile
   104 üncü maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendi yayımı tarihinden altı ay sonra,
   b) Diğer maddeleri yayımı tarihinde,
   yürürlüğe girer.
   MADDE 106- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
   tasarıdan aynen alıntı yaptım arkadasın belırttıgı tasarıyı tbmm komısyonlardan buldum. 9. madde zaten hacızle ılgılı olan madde . bırısı acıklarsa sevınırım

 56. Vatandaş dedi ki:

  Ya arkadaşlar bir hukuk sitesinden alıntı yaptım avukatlar şu kabul edilen madde için çok seviniyorlar bu nedir yahu maddeyide anlamadım

  Az önce tasarı mecliste kabul edildi…

  Değişiklikler az çok biliniyordu ama asıl bomba İİK m.89 değişikliğinde yaşandı.

  Yeni hüküm ile artık banka genel müdürlüklerine tüm şubeleri kapsayacak şekilde haciz ihbarnamesi gönderilebilecek

  • Uğur dedi ki:

   Şimdi başlıyacağım, bu ne mel’un yasaymışki; yorumda bitmiyor tartışma da,BU sitede bile şu avukat bozuntusu mezar soyguncusu ahlaksız adamların uzantıları var.Rahat bırakın yeter ya yasa yeterince acık degıl mı yahu?

   • ÖZADANALI dedi ki:

    YASA KOYUCULAR YASALARI HALK DİLİYLE AÇIK SEÇİK NET YAZMADIKLARI SÜRECE TARTIŞMADA BİTMEZ YORUMLARDA BİTMEZ.BİR YASAYI ANLAMAK İÇİN ELİNDE HUKUK LÜGATI OLACAK SAATLERCE OKUYACAKSIN ONDAN SONRA BELKİ ANLARSIN NE DEMEK İSTEDİĞİNİ. KURAL BELKİ BÖYLEDİR BİRŞEY DENMEZ.ZAMANLA HERŞEY NETLEŞİR AMA TABİİ DAYANACAK GÜCÜN VARSA.

 57. Ayşe dedi ki:

  Bu altı ay nerden çıktı

  • Vatandaş dedi ki:

   6 ay madde 15 için geçerli değil. Orada bir kaç madde var onlar için geçerli.

 58. Ayşe dedi ki:

  Winner 6 hala eski yeni tartışıyoruz evet gden eşyalar geri gelmeyecek ama adaletsizlik deilmi bana sıra geldi gelip aldılar ötekine sıra gelmedi yeni haciz oldu kaldıramıcaklar böle bi saçmalık olacağını sanmıyorum ay demiş”in nerden çıktı o zaman kadar tozumuzu atarlar zaten diğ

  • umut dedi ki:

   .Ayşe Hanım,

   ve diğer arkadaşlar. yenı duzenlenen icrayasası ıcın 6 ay dıye bırsey yok.resmı gazetede yayınlanınca tamamdır.

 59. KOZA001 dedi ki:

  SLM ARKADAŞLAR BENİM 4 YIL 2 AY CEZAM VAR YARGITAYDA ONLARIDA KAPSIYOMU BİLEN VARSA CEVAP HERKESE TEŞEKÜRLER

 60. ipek dedi ki:

  sadece basın yoluyla işlenen suçlardamı cezanın ertelenmesi söz konusu?? bir bilgisi olan varsa teşekkür ederim…

 61. ziyaretçi dedi ki:

  slm benim gibi mağdurlar
  şimdiden herkese geçmiş olsun bir sorum olacak madde 26 kanun yürürlüğe girmeden önce başlatılan takiplerde eski kanun hükümleri uygulanacak diyor…benim dosya 1 ay önce açıldı ama daha tebligat bile elime ulaşmadı eli kulağında şimdi yinede hacze gelip eşyaları eski kanuna göre kaldıracak gibi görünüyor…
  (sn.sargoz ve diğer arkadaşların daha önceki açıklamalarını devamlı takip ediyorum ancak şimdi tasarıyı komple okuyunca canım çok sıkıldı)
  taahhüt mağduru arkadaşlarında biran önce kurtulması dileğiyle…

  • sinan dedi ki:

   sayın Ziyaretçi tasarıyı nereden okudunuz bende çok merak ediyorum

   • ziyaretçi dedi ki:

    sayın sinan
    meclis sitesinde adalet komisyonu raporları bölümünden 1/565 yasa teklifi rapor no 278 tıkladınızmı komisyonun meclise gelen raporundan….size zahmet okuyup sizde yorumlayabilirseniz vede sn sargoz veya diğer arkadaşlar yorum yaparsa çok sevinirim inşallah ben yanlış anlamışımdır rahat bir nefes alrız…

    • umut dedi ki:

     sayın zıyaretcı,
     bu konuyla ılgılı pekçok yorum yapıldı.kanun çok açık.daha öncede açılmış olsa dosyanız,yenıde açılıyor olsa.farketmez.ev haczi için gelındıgınde ev esyaları haczedılmeyecek.Fakat evinizdeki eşyalar yedımın olarak bırakıldı ıse yada kaldırıldı ıse yapacak bırsey yok.Kanunda size ayit olan ev esyalarından bahsedıyor.Esyalarınız kaldırıldı ıse alacaklının olmus oluyor,yada yedıemın bırakıldı ıse.

 62. ÖZADANALI dedi ki:

  ŞİMDİ ŞÖYLE BİR DÜŞÜNÜYORUMDA; KOALİSYON DÖNEMLERİNDE NEDEN TÜRKİYE İLERLEME KAYDEDEMİYORDU DİYE. NEDENİNİ BUGÜN DAHA İYİ ANLAMIŞ BULUNMAKTAYIM.AKP MİLLETVEKİLİ SAYISININ YETERLİ OLMAMASI DURUMUNDA NELER YAŞARDIK DÜŞÜNMEK BİLE İSTEMİYORUM.BUGÜNKÜ ŞARTLAR ALTINDA BİLE HEPİMİZ HOP OTURUP HOP KALKMADIKMI? YASANIN ÇIKACAĞINA KESİN İNANMAKLA BİRLİKTE YİNEDE İNSANI TEREDDÜTE DÜŞÜRÜYORLARDI.TABİİKİ MUHALEFETTİR DİLEDİĞİ GİBİ KONUŞUR,ÖNERGE VERİR,SORU SORAR BUNLAR DEMOKRASİNİN OLMAZSA OLMAZLARINDANDIR.HERKES AYNI ŞEYİ DÜŞÜNMEK ZORUNDA DEĞİLDİR.MUHALEFETSİZ TBMM OLAMAZ.O ZAMAN ADI DEMOKRASİ OLMAZ.ÇOK ZOR GÜNLER GEÇİRDİK.SAĞOLSUN MİLLETVEKİLLERİ GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTILAR.BİZLERDE ONLAR KADAR YORULDUK.BUNDAN SONRA BİZE DÜŞEN GÖREV; BORÇLARIMIZI İNSAN GİBİ HİÇBİR BASKI ALTINDA OLMADAN,KAÇMADAN,KORKMADAN ÇALIŞIP ÖDEMEYE GAYRET ETMEKTİR.ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN HEPİMİZE ÖDEME KOLAYLIĞI VERSİN.BUNDAN BÖYLE TAAHHÜT İHLALİ İÇİN BURADAYIZ.SESİMİZİ DAHA ÇOK DUYURMAK İSTİYORUZ.UMARIM EN KISA SÜREDE BU YASADA GEÇECEKTİR.BEKLEMEDE OLAN ARKADAŞLARIMA SABIRLAR DİLER TEKRAR GEÇMİŞ OLSUN DER YÜCE PARLAMENTO ÜYELERİNE SAYGILARIMI ARZ EDERİM.

 63. VATANDAŞ NURİ dedi ki:

  HAYIRLI OLSUN İNŞAALLAH
  RABBİMİZ DARDA ZORDA OLAN BÜTÜN KULLARINA KOLAYLIKLAR İHSAN EYLESİN
  BORÇLU OLAN KULLARINA ÖDEME İHSAN EYLESİN
  TAAHHÜD SORUNU OLAN KARDEŞLERİMİZİDE İNŞAALLAH KURTARSIN RABBÜLALEMİN

  • VATANDAŞ NURİ dedi ki:

   emeği geçen herkezden allah razı olsun
   teşekürler bütün mağdurlar adına

  • FMÇ dedi ki:

   başta sargoz bey olmak üzere bizi burdan aydınlatan herkeze teşekkür ederim.

 64. zafer dedi ki:

  Herkesin gözü aydın. Hayırlara vesile olması dileği ile..

  • FMÇ dedi ki:

   arkadaşlar net bir cevap alabilirmiyim.eşime bırakılan eşyalardan yedeminlikten feragat ettimi

   • umut dedi ki:

    bununla ılgılı yukarıda acıklama yaptım.okuyabılırsınız

 65. mehmet66 dedi ki:

  arkadaslar taahhüdü ihlal cezası yasası ile ilgili mhp m.v alim ışık a dün mesaj attim .. VE KENDİSİDE SAOLSUN BUGUN SABAH 08:51 DE BANA CEVAP YAZDI … ÖNCELİKLE GEÇMİŞ OLSUN DİYOR MESAJ DA BU YASA İCİN UGRASIYORUZ VE UGRASACAGİZ EMİN OLUN DİYOR MESAJ DA YANİ KESİN BİSEY YOK İSALLAH CİKAR AMA BENİM UMİDİM 3 YARGİ GORUSULURKEN Bİ İHTİMAL CİKARİRLART DİYE DUSUNUYORDUM … İKTİDARİMİZ DESTEKLEMEDİKİ :s:s:s

  • Vatandaş dedi ki:

   İktidarın desteklememesi normal. Çünkü muhalefet çek yasasınada haciz yasasınada karşı çıktı. Şimdi bunlar nasıl olsa çıktı taahhüdü de biz yapalım diyerek sadece oy toplamak amacı ile yaptıkları için neden tüm bunları çıkartırken iktidar karşısında direnirlerken bunun sebebi onlar olsun. Bunu çıkartacak ise yine iktidar çıkartacaktır endişeniz olmasın.

 66. harun dedi ki:

  arkadaşlar resmi gazetede yayınlanmazsa hala avukatlar haciz işlemine devame debilirmi yoksa herşey bittimi artık evimizde rahat oturabilirmiyiz ?

  • Vatandaş dedi ki:

   Resmi gazetede yayınlanana kadar hailen haciz yapabilirler ancak 1-2 güne yayınlanır zaten.

  • şükran dedi ki:

   resmi gazetede yayınlanıncaya kadar biraz temkinli olun hepimive hayırlı uğurlu olsun inşallah

  • wınner dedi ki:

   resmı gazetede yayınlandıktan 6 ay sonra yururluge gırecek

   • umut dedi ki:

    resmı gazetede yayınlandıgında yürürlüğe gırer.6 ay bekleyecek olsalardır 2 gündür yasayı çıkaracagız dıye gece gündüz çalışmazdı mılletvekıllerımız

   • şükran dedi ki:

    yalnız bazı maddeler hepsi değil

 67. mua dedi ki:

  hayırlısı olsun…

 68. ipek dedi ki:

  herkese hayırlı olsun Allah hepimize borçlarımızı ödemeyi nasip etsin inşallah….

 69. Vatandaş dedi ki:

  Hayırlı olsun arkadaşlar. 3. yargı paketi meclisten geçmiştir. Cumhurbaşkanı imzası kaldı sadece 🙂

 70. ÖZADANALI dedi ki:

  TÜMÜ KABUL EDİLDİ HERKESE GEÇMİŞ OLSUN DER YASANIN HAYIRLI UĞURLU OLMASI DİLEĞİ İLE HERKESİ BORÇ ÖDEMEYE DAVET EDİYORUM.(BAŞTA KENDİM OLMAK ÜZERE)

 71. sakaryalı dedi ki:

  yasanın çıkmasında emeği geçen herkesten allah razı olsun..bundan sonra artık yasa gereği haklarımızın takibini paylaşalım arkadaslar.

 72. harun dedi ki:

  yayın hangi kanalda bulamadım ve bitmedimi artık ev haczi uygulaması arkadaşlar

 73. ipek dedi ki:

  cezanın ertelenmesi maddesi geçtimi kimleri kapsıyor acaba??

  • adanalı dedi ki:

   gözümüz aydın arkadaşlar meclisden geçtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

  • Anonim dedi ki:

   tüm arkadaşlar hayırlı olsun 3.ncü yargı paketi mecliste şu an itibariyle yasalaşmıştır.

  • Anonim dedi ki:

   tüm arkadaş hayırlı olsun şuan itibariyle 3.ncü yargı paketi TBMM de yasalaşmıştır.

   • FARKETMEZ. dedi ki:

    sn. sargoz şahsında tüm arkadaşlara geçmiş olsun ve hayırlı olsun dileklerimi iletirim.

 74. cenk dedi ki:

  arkadaşalr bu chp anayasa mahkemesine başvurabilirlermi yasanın iptali için

  • Vatandaş dedi ki:

   Başvurabilir ancak sadece anayasaya aykırı olan hükümler iptal edilebilir.

  • umut dedi ki:

   CHP nın tekderdı suan özel yetkılı mahkemeler.ve tum maddeler oylanarak gıdıyor.haksız bırsey yok.anayasa mahkemesıne basvurmalarınada gerek yok.

  • şükran dedi ki:

   başvurabilirler ancak bu çıkan yasa avrupa birliği ve entegrasyonuna uyum yasalarıdır.devlet politikasıdır hangi grup iktidara gelirse gelsin bu yolu yürütmek zorundadır.bu yasalar mecburen çıkıyor.daha öncede belirttiğim gibi aihm başvurulardan dolayı ülkemiz ihlal cezası alıyor bu devlet için sıkıntı yaratıyor.bu ve bundan sonra çıkacak her yasa uyum yasasıdır bunu unutmayalım.ülkemize ait devletin takip ettiği 29 açık dosyası var.bunların entegrasyonu yapıldıktan sonra ülkemiz euro bilgesi ne yani avrapa birliğine dahil ülke olacak daha zorlu süreç var.çünkü bizde nüfus diğer ülkelerden fazla artı müslüman nüfusa sahip çünkü avrupa birliğinde nüfusa göre oylama hakkınız var ve bu durum A.B.için çok düşündürücü arkadaşlar bu vb yasalar artı taahhüd dünyanın hiçbir yerinde böyle bir insan haklarına aykırı yasa yok bunun takipçisi olacağız hepimiz inşallah çok daha güzel günler görelim arkadaşlar

 75. cenk dedi ki:

  bugun telefonlar susumuyo
  hepsi bilmedigim numaralar büyük ihtimal avukatlar son çırpınışları

 76. umut dedi ki:

  4. bölüm geçici madde 3 suan konusuluyor

 77. Anonim dedi ki:

  bide şu asgari ücretlinin maaşına haciz konulamazsa ne güzel olurdu

  • umut dedi ki:

   ozaman ınsanlar hiç borcunu ödemez.mutlaka bırsekılde odemelı.hepsıne elkorlersa bu yanlış olur.

   • wınner dedi ki:

    bi de vur kac yapınca devlet odul verse bunun ustune o da guzel olur

 78. ahmet dedi ki:

  taahhüt ihtalle ilgili bir gelişme varmı arkadaşlar

  • FARKETMEZ. dedi ki:

   sn. ahmet bey ,
   bu kesin olmayan, doğrusunu sn. sargoz un yorumlarından anlayabileceğimiz bir cevaptır.
   ————————————————————————————————————————-
   104. madde görüşülürken, bu konu ile ilgili bir önerge verildi. ancak o arada gelen bir telefon yüzünden önergenin kabul edilip, edilmediğini izleyemedim. ya izleyenlerden yada yarın tutanaklardan sonucu göreceğiz.

  • Anonim dedi ki:

   arkadaş lar tahahüt ceza ları disip lin hap si dim disip lin hapislerini acık ceza evinen alıyor lar ve bikereye mahsuus erteliyor lar galiba

   • ahmet dedi ki:

    teşekkürler cevaplar için ama şu anda heralde 3 gün bütün ayrıntıları öğrenmek için bekleyeceğiz. Ayrıca bügün telefonlar hiç susmuyor nedense … Avukatcık kardeşlerimiz bastırıyor…………..

  • Vatandaş dedi ki:

   Maalesef Taahhüd ile ilgili önerge kabul edilmedi. Şu an için çalışma yok dedi ve Bakan bununla ilgili geniş bir çalışma yapılması gerekli dedi.

 79. dikmen dedi ki:

  arkadaslar eve haciz kalktı mı ?

  • Anonim dedi ki:

   arkadaşlar 3.ncü yargı paketinin bitmesine 1 madde ramak kaldı herkese hayırlı olsun.

   • metim dedi ki:

    slm anonim hangi cezalar af edildi veya ceza siniri ne oldu yazarsan sevinirim

 80. izmirfm dedi ki:

  bu arada fb başkanı aziz yıldırım tahliye oldu…

 81. umut dedi ki:

  4. bölüm geçici madde 1 suan konusuluyor

 82. sinan dedi ki:

  Kaçak elektirikle ilgili madde geçti mi arkadaşlar Oylama bitince tam metni nasıl görecez ???

 83. ebru dedi ki:

  104 de bitti geçici maddelere başlandı

  • FARKETMEZ. dedi ki:

   sn. sargoz.
   önemli.
   104. madde görüşülürken, taahhüdü ihlal ile ilgili verilen önerge kabul edildi mi?

 84. umut dedi ki:

  104. madde suan yoklama yapılıyor.

 85. izmirfm dedi ki:

  hadi arkadaşlar bitti diyin artıkın:)

 86. dejavu dedi ki:

  arkadaşlar az kaldı…biraz daha sabır…
  önergeler çok oyalıyor…

 87. ebru dedi ki:

  104 de 4 önerge okunuyor

 88. sakaryalı dedi ki:

  çıkmış yine chp den bir gereksiz boş boş konuşuyor ne gereği vardı fazladan çalışmaya bu kanunları çıkarmak için diye bu kadar halkıını bilmeyen sıkıntısını görmeyen bir zihniyet işte..

  • Anonim dedi ki:

   104 ncü madde onaylanıyor kaldı 4 madde

  • umut dedi ki:

   sözde halkın yanında fakat milletvekılı dıyorkı uykusuzuz bu sekılde olmaz dıyer.yıllardır yatıyordun bırad çalış halkın için.neolacak. sen bu kadar önerge vermesen 1 gunde bıteceksı.

 89. sakaryalı dedi ki:

  her maddede bir öneri bu kadar gereksiz muhalefet görmedim yazık bu chp ye!! az kaldı arkadaslar..

 90. dejavu dedi ki:

  arkadaşlar MAADE 100 görüşülüyor…

 91. umut dedi ki:

  99. madde görüşülüyor

 92. umut dedi ki:

  98. maddeye gecdıler. burdada 2 tane onerge var. kaldı 10 madde.

 93. dejavu dedi ki:

  98.madde görüşülüyor
  sürekli önergiler veriliyor

 94. VATANDAŞ NURİ dedi ki:

  HALA CANSİPERANE
  ÖNERGELER
  GÜNDENDIŞILAR
  YOKLAMALAR DEVAM

  muhalefet demek herşeye engel olmak mı acaba

  • gakko dedi ki:

   bu muhalefet tam muhalefet…Sadece kuru gürültü… sağ salim bir atlatsaydık.. toplamda kaç madde acaba ?

 95. Anonim dedi ki:

  96.ncı madde onaylanıyor, kaldı 12 madde,
  bu iş 2 saat sonra biter arkadaşlar.

  • umut dedi ki:

   98. maddeye gecdıler. burdada 2 tane onerge var. kaldı 10 madde.

 96. mağdur dedi ki:

  inşallah biran önce çıkar bu yasa çıkınca evden kesin hiçbirşey götürmeyecekler değil mi arkadaşlar

  • umut dedi ki:

   Sayın mağdur. bu sekılde dusunmeyın bu tür cümleler ile yanlış anlasılabılırsınız.Eger bu sıteekı yorumları okursanız sormus oldugunuz sorunun cevabı mevcud.Amacımız borçlarımızı odeyebılmek ve bunun ıcınde ailemızı pıskolojık bunalıma ıtılmesını onlemek.Borcumuzu ödemede esyaların önemı yok.sadece pıskolojık olarak baskı unsuru olarak kullanıyorlardı.Borçluya degıl evde yasayan aıle fertlerını daha cok madur edıyordu.Yenı kanunda bu ev esyaları lüzumlu görüldüğü için haczı kaldırıldı.

 97. mağdur anne dedi ki:

  burdan bilgi veren herkesten allah razı olsun ben izleyemiyom bilgileri sizlerden alıyom iyi haberlerinizi bekliyorum.

 98. Anonim dedi ki:

  93.ncü madde onaylanıyor.meclis sabaha kadar çalıştı geriye 15 madde kaldı bu iş öğlene kadar biter arkadaşlar.

  • umut dedi ki:

   sanırım artık hızlanırlar dıger kalan 15 madde tamamlandımı.Cumurbaskanımıza ımzaya gıdecek dımı.bır kacgun ıcındede resmı gazetede yayınlanır.Gerçegı meclısden cıksında gerısı olur.

 99. sinan dedi ki:

  herkese günaydın meclis devam ediyosa bugün biter inşallah bu iş

  • Anonim dedi ki:

   93 .ncü madde onaylanıyor arkadaşlar meclis aralıksız sabaha kadar çalıştı,kaldı15 madde bu iş öğlene kalmaz.

  • okan dedi ki:

   herkese günaydın tbmm 94 maddede izleyen arkadaşlar buradan bilgilendirirse iyi olur seyredemeyen arkadaşlar var

 100. zafer dedi ki:

  meclis devam ediyor.

 101. Vatandaş dedi ki:

  Herkese Günaydın arkadaşlar. Meclis hailen çalışıyor. Yasa çıkana kadarda uyumayacaklar.
  87 Madde görüşülüyor ve chp çalışma koşullarını kınıyormuş 🙂 Her madde de önerge verip olay yapıp uzatan kendileri sonrada kalkıp çalışma koşullarından bahsediyorlar.

  • sinan dedi ki:

   Vatandaş merhaba benimle ilgili madde geçmiş midir acaba ??

   • Vatandaş dedi ki:

    Geçmiş olmalı çünkü şu an 92 maddedeler.

    • sinan dedi ki:

     geçtiysede maddenin içeriğinde bi değişme var mıdır ?

     • Vatandaş dedi ki:

      Olduğunu sanmıyorum ama bilmiyorum bende uyuyordum. Artık çıkınca göreceğiz tüm maddeleri 15 madde birşey kaldı.

 102. Vatandaş dedi ki:

  77 geçti , 20 dk. ara demekki meclis sabahlayacak ben yatayım 🙂

  • Anonim dedi ki:

   abi bende 77 merak ediyorum degişen birsey varmı acaba

 103. Vatandaş dedi ki:

  Koptum ya Milletvekili çelebi çıkınca alkış yapıp konuşturmadılar 5 dk. konuşmadan durdu kürsüde 😀

 104. UFUK dedi ki:

  74 üncü madde 3 saatte anca geçti , kıyamet bu maddedeydi, bundan sonra hızlanır,, ama yarına kakması kuvvetle muhtemel

 105. sinan dedi ki:

  devam ediliyo mu ya sinirlerim bozuldu iyice

  • Vatandaş dedi ki:

   Grup başkanvekillerinin çenesi düştü. Bugün çıkmassa tahminime göre yarına uzatabilirler. Çünkü 36 madde kaldı ama daha bunların arasında bir sürüde geçici maddeler var. Bunlar hepsine bir önerge sunsalar 5’er dakkadan 200 dk eder ortalama. Daha 4. bölüm konuşmaları ve soru cevaplarıda eklerseniz ya meclis uyumadan devam edecek ya yarına bırakacak bu saatten sonra zor yetişir. Ancak hiç biri önerge vermezse çıkar oda mümkün değil

   • sinan dedi ki:

    saol vatandaş yahu yarın iş var stresten gözüme uyku girmiyor benle ilgili madde hangisi onuda bilmiyorum izleyemiyorumda öylece siteyi güncelleyip duruyorum

    • Vatandaş dedi ki:

     Sen uyumana bak boşver bu yasa öyle böyle sonuçta çıkacak 🙂

     • sinan dedi ki:

      inşallah bakalım…Vatandaş uyumadan önce son sorum olacak..şimdi Elektirik davası hırsızlıktan çıkarılıp karşılıksız yararlanmaya dönüştürülüyorsa bu şekilde alacağım bir ceza memurluktan atılmama yol açar mı ??

      • Vatandaş dedi ki:

       Bu konuları tam bilmiyorum ama memurluktan atılacağını sanmıyorum. Çünkü yüz kızartıcı suç olarak gözükmüyor anladığım kadarı ile.

      • Vatandaş dedi ki:

       Birde 1 yıl sınırı var sanırım. Bu hırsızlıktan çıkacağı için 1 yıldan az alacağın cezalarda memurluktan atmıyorlar diye bazı bilgilere rastladım.

      • şükran dedi ki:

       sinan bey bende 657 devlet memurluğundan emekliyim 6 ayı geçen hapis cezalarında zimmet irtikap gibi veya yüz kızattıcı suçlar olmadığı sürece görevden atılmazsınız eğer kadrolu iseniz ancak şimdi birçok memuriyet grupları oluşmuş sizin konumunuz nedir kadrolumu sözleşmelimi

 106. ahmet dedi ki:

  bilen arkadaşlar cevap verebilirmi…..
  bu 3 bölüm 74 maddede tıkanırsa….. ve meçlis tatile girerse….
  ilk 2 bölüm yasalaşırmı… yani icra durumları yani……………..

  • nurdonmez@hotmail.com dedi ki:

   http://www.chp.org.tr/?page_id=100# CHP ye buradan msj gönderebilirsiniz.

   http://www.chp.org.tr/?page_id=100# CHP ye buradan msj gönderebilirsiniz.

  • fukara dedi ki:

   bu chp dengesizleri olduğu sürece hiç bir cacık olmaz resmen alay ediyolar size oy veren eler kırılsın hemi

   • fukara dedi ki:

    bende bi chpli ve magdur olarak kendi şahsıma konuştum hatam varsa affola

  • Vatandaş dedi ki:

   Tamamda kardeş akp den kaynaklanmıyor dediklerin tamamen chp kaynaklı.

   • cahit dedi ki:

    taahüdü ihlal cezasını kaldırmak için teklif veren sinan aygün.akpliler kendi teklifleri ve bdp lilerinki dışında hiçbir teklifi gündeme almıyor bu da kaosa sebep oluyor
    meclis tv yi izliyorum bu saatte bir umut çıkarmı diye.

 107. sinan dedi ki:

  başlamadılar mı daha arkadaşlar..malesef izlyemiyorum heyecanla sizin yazdıklarını takip ediyorum

 108. Fatih dedi ki:

  5 dakka ara verdirdi CHP liler çocuk gibi alkış alkış..ellerine ne geçecek allahın izniyle durmak yok yola devam CHP ye oy verenler görseler vekillerinin halini dicem ama hepsinin tuzuz kuru alem yapıyorlardır bu saatte ..Tam bir rezillik bunların yaptığı

  • Anonim dedi ki:

   Arkadaşlar yasanın kabulünden sonra evdeki 2 eşyanın biri haczedilecek deniliyor Acaba hangi eşyalardan bahsediliyor? Evdeki halılardan mı,koltuk takımlarından mı onlar ne olacak ?

   • umut dedi ki:

    Sayın Anonim,
    ‘. esyanın bırı haczedılecek konusu ıle ılgılı yorum sıte ıcersınde bulabılırsınız.Tekrar anlatayım.Yenı tasarıda evdekı esya haczı kalktı (degerlı süs esyası altın gümüş vazo ve antıkalar hariç).Örnegin evınızde 1 TV 1 buzdolabı,1 çamasır makınası,yatak odası,çocuk odası,salonda 1 oturma gurubu ve burlarda halı var ıse burada işlem yapılacak bırsey yok.Fakat evınızde 3 adet TV, 2 adet buzdolabı varsa bunlardan 1 tanesı bırakılıyor dıgerlerı alınıyor.Bunun anlama.yasamı sürdure bılmenız ıcın bulunan ev esyalarının haczı yok fakat bu saydıklarımdan fazla varsa bu lüxe giriyor ve haczedıle bılıyor.Ayrıca bazı arkadaşlarda soruyor.Evımde 4 halı var gidermikoltuk grubum var teklıyımı bırakırlar vs. gibi. Zaten koltuklar grupolarak gecmekde.:Halılarında her odada ayrı görev yapmakda.Arkadaşlar zaten eve gelındıgınde halıya,koltuklara vs bakan bıle olmuyor bunlara kıymetbıle belırtmıyorlar.onlar tv.buzdolabı,çamasır makınası peşindeydı.Bunlarda lüzümlu görulfugu ıcın artık haczedılemıyecek.

  • Yoruk dedi ki:

   Bunlar varya cok degisik bi parti. Bulundugum belediye chp belediye baskani kilicdaroglundan ve adamlarindan sikayetci daha kendi iclerinde duzenleri yokki bunlarin tek bildikleri sokak karisi gibi yaygara yapmak sakiz ve etek lesinlikle basbakanimiz binalarina hediye gomdermeli.. Cunku baska hic biseyi beceremiyolar..

   • Vatandaş dedi ki:

    İnşallah meclise bile giremezler bir daha diyecem de partinin adına bilmeden oy veren bir ton insan var işte. Bilgilendirilseler anlarlar ne zararlı bir parti olduğunu.

 109. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar chp @ chp.org.tr seviyeli bir şekilde herkez sitemini yazsın adamlara baskı kuralım meclisi çalıştırmayacaklar ise ne diye milletvekili seçildi ya bunlara oy verenler ne olduklarını bilmeden adı chp diye oy veriyorlar işte.

 110. ahmet dedi ki:

  aha gene ara verdiler …. chp bu işin içine edecek gibi….

 111. ahmet dedi ki:

  meclis kitlendiiiii……

 112. Vatandaş dedi ki:

  CHP ne kadar iğrençlik var ise yapıyor ya şimdide tasarıyı komple çektirmeye çalışıyorlar.

  • Vatandaş dedi ki:

   Hayret bişe ya önerge okunurken adamlar alkış tutuyor durdurmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Özel yetkili mahkemeler bence meclisin çalışmasını engellemekten bunların tümünü içeri tıksın. 😀

   • okan dedi ki:

    arkadaşlar başbakanımız biz yaptık olucak dediyse olur adam bugüne kadar boş konuşmadı ne ddediyse yaptı

    • cahit dedi ki:

     başbakan borcundan dolayı kimse cezaevine girmeyecek dedi 15000 kişi taahüdü ihlal diye anayasaya aykırı bir maddeden yatıyor

     • Vatandaş dedi ki:

      Sence karşılarında böyle bir muhalefet varken nasıl çıkartsınlarki. Yavaş yavaş çıkartmaya çalışıyorlar çoğu bitti tek o kaldı zaten onuda çıkartacaklarından eminim ama muhalefet her defasında problem çıkartıyor.

 113. sinan dedi ki:

  Karşılıksız yararlanma suçunda, fail, azmettiren veya yardım edenin pişmanlık göstererek
  mağdurun, kamunun veya özel hukuk tüzel kişisinin uğradığı zararı, soruşturma tamamlanmadan önce
  tamamen tazmin etmesi hâlinde kamu davası açılmaz; zararın hüküm verilinceye kadar tamamen tazmin
  edilmesi halinde ise, verilecek ceza üçte birine kadar indirilir. Ancak kişi, bu fıkra hükmünden iki
  defadan fazla yararlanamaz..

  Arkadaşlar bir Devlet Memuru olarak adıma açılmış Elektirik hırsızlığıyla ilgili dava var…yukarıda yazdığım madde geçerse tarafıma açılmış dava düşer mi yoksa ceza yiyip memuriyetim düşer mi ilgili arkadaşlar yorumlarsa çok memnun olurum ..

  • Yoruk dedi ki:

   Elektrikden daha once uargilanmadiysaniz 5 yil tekrarlamamak uzere ceza almazsiniz benm nisanlimin basindan da gecti.

   • Yoruk dedi ki:

    Burdada demek istedigi miktari dava sonuclanmadan once oderseniz ceza almazsiniz diyor sanirim. Ama bir omceki yazimdan eminim

  • Vatandaş dedi ki:

   Karşılıksız yararlanma suçunda, fail, azmettiren veya yardım edenin pişmanlık göstererek
   mağdurun, kamunun veya özel hukuk tüzel kişisinin uğradığı zararı, tamamen tazmin etmesi hâlinde kamu davası açılmaz, açılmış olan kamu davası düşer, mahkûm olunan ceza tüm sonuçlarıyla ortadan kalkar. Ancak kişi, bu fıkra hükmünden iki defadan fazla yararlanamaz.”

   Tasarıda bide bu şekilde bir madde var. Burada mahkum olunan cezanında düşeceği yazıyor. Belki bu gerekçedir. Yani ceza herşekilde düşer gözüküyor.

  • Vatandaş dedi ki:

   Evet tasarının ilk hali yukardaki gibiymiş alt komisyonda aşağıdaki şekli almış. Kesin CHP nin işidir gene. Millete rahatlık vermemek için çalışıyor sanki parti. Buna oy verenler bir bilseler neler yapıyor işte sadece ezbere gidip oy atmak tanımıyorlar bile partilerini.

   MADDE 83- 5237 sayılı Kanunun 168 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “ve karşılıksız
   yararlanma” ibaresi madde metninden çıkarılmış ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
   “(5) Karşılıksız yararlanma suçunda, fail, azmettiren veya yardım edenin pişmanlık göstererek
   mağdurun, kamunun veya özel hukuk tüzel kişisinin uğradığı zararı, soruşturma tamamlanmadan önce tamamen tazmin etmesi hâlinde kamu davası açılmaz; zararın hüküm verilinceye kadar tamamen tazmin edilmesi halinde ise, verilecek ceza üçte birine kadar indirilir. Ancak kişi, bu fıkra hükmünden iki defadan fazla yararlanamaz.”

   Buradan benim anladığım eğer soruşturma tamamlanmadan yani kamu davası açılmadan önce ödemeyi yaptıysanız yani ceza borcunuz yok ise düşecek. Eğer ödeme işlemi kamu davası açıldıktan sonra yapıldı ise ceza 3 ‘ te birine düşecek. Anladığım kadarı ile sizin kamu davası herhangi bir ceza borcunuz yokken açılmış sonradan yani.

   • Vatandaş dedi ki:

    Eğer hüküm verildi ise herhangi bir af olmayacağı gözüküyor. Eğer bakanlıktan gelen tasarı olsaydı hapiste olanlar bile çıkabilirdi. Çok saçma birşey olmuş.

   • sinan dedi ki:

    Evet Vatandaş maddenin en son hali bu..dediğim gibi dava açıldı ama daha önce ev sahibine açılmştı adliyeyi borç ödendi mi diye aradığımda ödendiği söylendi…

    • Vatandaş dedi ki:

     Senin durum farklı sanırım. Eğer kaçak elektrikle senin ilgin yoksa önce bunu bertaraf etmek için karşı bir dava açabilirsin veya kendini savunabilirsin. Eğer suç senin ise o zaman senin adına açılan kamu davasından önce borcun ödenmiş olduğundan emin ol makbuzlarını falan şimdiden edin.

     • sinan dedi ki:

      onu nasıl bulabilirm ki abone nosunu bile unuttum ve bu dosyada yazmaz mı hakim bunuda göz önünde bulundurur mu ki ??

      • Vatandaş dedi ki:

       Herhalde vardır savcılık bu delilleri toplaması gerekiyor. Sen ancak bir avukata kontrol ettirebilirsin dosyayı

       • sinan dedi ki:

        hele bi geçeydi şu paket…şu an itibariyle avukatlar yasa yürürlüğe girmeden yorum yapmak yanlış olur diyolar..ayrıca genelde bu tip davalarda borç ödense dahi cezası olduğu için kamu davası açılıyodu, yani genelde borç ödeniyo fakat kişi yine davalık oluyo idi aslında bakarsanız davaların hepsi düşmesi lazım bi bakıma ..

  • şükran dedi ki:

   elektrik hırsızlığı bu kapsamdan çıkıp karşılıksız yararlanmaya dönüyor yani hapis cezası kalkıyor eğer 5 yıl içinde aynı olay tekrar etmemek şartıyla

 114. sibel dedi ki:

  arkadaşlar 2 yıl ceza almış hükümlüler için birşeyler varmı acaba

  • duaeden dedi ki:

   Şartlı salıverilmesine 1 yıldan az kalanlar için Denetimli Serbestlik var şimdilik. Şu an başka bir şey yok. Yani Cezasının 2/3 ünü yatanlardan cezasının bitimine 1 yıl kalanlar şartsız şurtsuz isterlerse Denetimli Serbestlik yasası kuralları çerçevesinde dışarıya çıkıyorlar. Haberlere göre 3000 kişi çıkacakmış. Tabi bu durum, yasa TBMMden geçip Cumhurbaşkanı onaylar ise geçerli olacak!

 115. zafer dedi ki:

  An itibariyle kavga çıktı. Çok heyacanlı bir Oturum izledim. Bakalım ne olacak.

  • Vatandaş dedi ki:

   TRT3 canlı yayın verse CHP o zaman halkın yanındaymış gibi davranıyor biraz daha şimdi yayın yok diye gerçek davranışlarını sergiliyorlar. CHP’li değilim aslında siyaset ile pek ilgimde yoktur ancak yinede yaptıkları beni gerçekten çok şaşırttı. Ben bir partinin halkının yanında olmasını umardım bunlar zengin bankaların finans kuruluşlarının daha doğrusu bunların sırtından halkı ezerek ve perişan ederek para kazananların yanındalar. Gerçekten yazıklar olsun.

 116. Anonim dedi ki:

  arkadaşlar kaçıncı madde görüşülüyor daha kaç madde kaldı bu akşam sizce bitermi.

 117. mustafa dedi ki:

  bugün pazar 24 yaşındayim 7 binliralik cekten dolayı 9 bini geçkin masraf çıkararak borcumu tahahüt ettim her haftada bir de hacize geleceğim diye arayan avukatada para goturdugum halde 600 lira kalan borcuma bugün pazar diyorum yakalandim polisler de bıkmış canısı katili sokakda gezerken avukat onca aldığı parayla bugün denize gitmiş bu beyde oy için gezenlerden seçim gelsin ağızın payını verecem yani diyorum 600 lira için pazar pazar şu yaşımda cezaevini görecektim 3 aylık hamilede eşim var gözüm doldu şu paraya tapan insanların öbür taraftan haberi yok sanırım allah büyük herkezın ne olacağım demesi gerekiyor

 118. duaeden dedi ki:

  TBMM Genel Kurul’u 74.Maddede takıldı kaldı. Ve sonunda ciddi bir kavga çıktı. Milletvekilleri maddeyi okuyan katipin elindeki kağıdı almaya çalıştı. Diğer milletvekilleri de olaya karışınca meclis karıştı. TBMM TV hemen yayından çıktı. Bir çok sürprizle dolu 3. Yargı Paketi şu saat itibariyle beklemede…

 119. Muhibbi dedi ki:

  Selam kardeşler Tbmm tv yi nereden izliyorsunuz TRt 3 hep spor 😦

 120. ahmet dedi ki:

  ben son üç seçimden ilk ikisinde akp ye oy verdim. Son seçimde mhp ye verdim. çünkü çok çok ezici olmasın biraz rekabet olsun diye… Ama vallaha pişmanım akp ye vermediğime… Bırak onu bunu gerçekten ticaret yapıpta işi bozulupta batan borçlarını ödemeye çalışan insanları bankaların elinde vicdansız avukatların (iyisine bir şey diyen yok) elinden kurtarıyor ya. ALLAH RAZI OLSUN…
  Şimdi o vicdansızlar düşünsün… Vicdansızlar durmadan günde 2-3 kere arıyor gidiyorsun görüşemiyorsun girişe bir sekreter oturtmuşlar telefonla içerde 20 avukat stajerin eline atmışlar bizi. Direk para ödeyin diyor. Ulan ben ip boynumda cebimde 10 tl le geziyorum intaharın eşiğindeyim diyorum. Bizi ilgilendirmez diyor. Biz elbette kazandıkça yaşadıkca borcumuzu ödeyeceğiz. Ama dur şimdi onlar arayacak ben diyeceğimki sana metelik yok. Gel alabiliyorsan al. Nasıl olsa 2 sene sonra bu dünya baronları para babaları bankalar icra dosyalarını finans kuruluşlarına satıyorlar. ve bu kuruluşlar 1.000.000 tirilyon alacağı banka dan 100.000 yüz bin liraya alıyor ve borçluyla gel oturalım anlaşalım diyor. ve bu vicdansız avukatlara ödeyeceğiniz paradan kurtuluyorsunuz.
  faizden kurtuluyorsunuz. Benim bir arkadaşım 12.000 tl olan kredi borcunu avukat vicdansız 21.000 tl istemişti. Arkadaş finans kuruluşuna 4.500 tl ye bitirdi. Yanlış anlamayın dolandırıcı değil. Gerçekten battı ve şu anda 1.000 maaşla çalışıyor evi kira ve evini geçindirip bu parayı biriktirip ödedi borcunu. Türk insanı borcunu öder. Ama vicdansızlara değil.

 121. sinan dedi ki:

  Karşılıksız yararlanma suçunda, fail, azmettiren veya yardım edenin pişmanlık göstererek
  mağdurun, kamunun veya özel hukuk tüzel kişisinin uğradığı zararı, soruşturma tamamlanmadan önce
  tamamen tazmin etmesi hâlinde kamu davası açılmaz; zararın hüküm verilinceye kadar tamamen tazmin
  edilmesi halinde ise, verilecek ceza üçte birine kadar indirilir. Ancak kişi, bu fıkra hükmünden iki
  defadan fazla yararlanamaz.. Arkadaşlar bir Devlet Memuru olarak adıma açılmış Elektirik hırsızlığıyla ilgili dava var…yukarıda yazdığım madde geçerse tarafıma açılmış dava düşer mi yoksa ceza yiyip memuriyetim düşer mi ilgili arkadaşlar yorumlarsa çok memnun olurum …

 122. Yoruk dedi ki:

  Oh ya ALLAH razi olsun hukumetimizden chp ye oy verseymisim vicdan azabindan olurmusum heralde.. Hic pisman dehilim akpli oldugum icin daha ne olsun onca hukumetin simdiye kadar yapamadigini yapti adam resmen bizleri ileriye daha hizli atiyor. Bu yasa alman hukumetine 30 sene once gelmis dusunun bide chp olaydi basimizda daha kac 30 seneler geride olurduk yapriklarina hepimiz sahidiz.. Rabbim insallah tez zamanda tahhut ayibinida kaldirirlar.. Ozgurluk kisitllanmasiyla borc odenmez umarim bu da duzeltilir…

  • Vatandaş dedi ki:

   Benim korktuğum bu chp ilerde başa gelirse bu kanunları yine eski haline falan getirir.

   • Yoruk dedi ki:

    Suphesiz.antigin ilerisini degil gerisini seviyolar. Bunlar hep boyle

 123. izmirfm dedi ki:

  Bu hasip kaplanı varya….
  arkadaşlar bu bdp ve chp sırf olay çıkartmak için çalışıyolar.
  bide şu çiçek sulayan millet vekili genç ya allah aşkına çiçeklerin solucak sen bi sula onları..hadi cnmm 🙂

 124. sinan dedi ki:

  elektirik hırsızlığı ile ilgili madde kabul edildi mi acaba bilgisi olanlar lütfen cvp yazsın

  • Vatandaş dedi ki:

   Bir kaç madde kaldı birazdan geçer. O hükümde aslında hapis kalkmıyor ancak pişmanlık belirtilerek bir defaya mahsus af getiriliyor. Ancak ikinci kez tekrarında hapis kararı işliyor.

   • sinan dedi ki:

    teşekkür ederim Vatandaş hükümde hapis kalkmıyor fakat adıma dava açıldı duşuşmaya gitmedim daha ve bu madde geçerse benim davaya etkisi olur mu açıkcası dava düşmeyeceğine göre memuriyete etki eder mi şu anda memurum

    • Vatandaş dedi ki:

     Karşılıksız yararlanma suçunda, fail, azmettiren veya yardım edenin pişmanlık göstererek
     mağdurun, kamunun veya özel hukuk tüzel kişisinin uğradığı zararı, tamamen tazmin etmesi hâlinde
     kamu davası açılmaz, açılmış olan kamu davası düşer, mahkûm olunan ceza tüm sonuçlarıyla ortadan kalkar. Ancak kişi, bu fıkra hükmünden iki defadan fazla yararlanamaz.”

     Evet madde dende anlaşıldığı gibi açılmış olan davada düşer diyor ve ceza tüm sonuçları ile ortadan kalkar. Sadece ikinci kez yararlanamazsın. Geçmiş olsun onaydan çıkınca bir hükmü kalmlayacak ve bu davan düşecek.

    • Vatandaş dedi ki:

     Yalnız cezaları ödedin değilmi

     • sinan dedi ki:

      dava, abonelik ev sahibinin üzerine olduğu için önce ev sahibinin üzerine açıldı sonra ev sahibi berat etmiş..kiracısı olarak benle bir arkadaşıma dava açıldı..aradığımda borç ödenmiş olduğunu öğrendim..sence nolur bu işin akıbeti msjın için şimdiden teşekkürler Vatandaş…

      • Vatandaş dedi ki:

       Ben avukat değilim ama kanun metni çok açık. Eğer ceza ödenmişse yani şu an bir borcun yok ise hiç bir şekilde İkinci kez tekrarlanmadığı sürece bir problemin kalmayacak, tüm sonuçları ile ortadan kalkacağı için memuriyetinde herhangi bir sicil problemide olacağını sanmıyorum. Yine daha iyi anlayan arkadaşlar var ise yorumlarını esirgemesinler.

  • Deron dedi ki:

   Edilecek arkadaslar Tum hırsızlıklar affedilecek yasasın

   • Vatandaş dedi ki:

    Tüm hırsızlıklar derken kamu hizmetleri ile ilgili su, doğalgaz ve elektrik hırsızlığı ile ilgli bir madde bu.

   • Vatandaş dedi ki:

    Aslında hırsızlık da demeyelim kanunda karşılıksız yararlanma olarak geçiyor. Abonelik gerektiren bu 3 hizmet için.

    • tryer dedi ki:

     dogru hırsızlık da demeyelım aman haa alınabılır arkadaslar. kendısını kotu hıssederler. karsılıksız yararlanmacılık dıyelım evcılık gıbı kucucuk ufacık ucundan .. devlet malı degılmı zaten canııımmm. hepsı bızım..arkadas karsılıksız yararlanmacılık yapınca bız odememızı onlar nedenıyle fazladan yapsak da sorun degıl. yeterkı kaba konusmayalım kımseye hırsız yaftası yapıstırmayalım. akp ve yasası sayesınde herkes cok alından oldu.

 125. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar şu an 74.cü madde görüşülüyor.
  Görüşülen tasarının metni ise bu adresten ulaşabilirsiniz.
  tbmm.gov.tr/sirasayi/donem24/yil01/ss278.pdf

  Yalnız ilk yazılanlar gerekçeler vs. oradaki numaralar farklı. en üstteki gerekçe maddelerini geçin aşağıda tekrar 1’den başlıyor. Kanun maddeleri onlar.

 126. izmirfm dedi ki:

  arkadaşlar rahat olun bizle ilgili kısımlar geçti.yarın tamamı biter cumhurbaşkanına gider.yarın bu biter bitmez sağlık bakanlığının çalışmalar oylama olucak.artık bu saatten sonra avukatlar düşünsün.kuru fasulye gaz yaparmı yapmazmı :))))

  • levent dedi ki:

   hukuk sitesinden alıntıdır,avukatlar artık böyle düşünüyor..

   ——————————————————————————–

   kanun meclisten geçmek üzere. ilgili madde kabul edildi. şimdi ne olacak. hacizle birlikte taahhütler de kalkmış oluyor. tahsilat sıfıra inecek. borçluların vicdanına kaldık artık. peki diğer yandan Yedieminler ne yapacak. beyaz eşya üreticileri Vestel,Arçelik, Beko vs bunlar da etkilenecek.icra memurlarına ne demeli .hazce çıkamayacakları için yollukları kim yatıracak paylarını kim verecek. çok kötü bir ortam bizi bekliyor gibi
   ———————————————————————————————————————————–
   bu sözde insanların,ailelerin dagılması umrunda bile degil… yasanın çıkmasında emegi olan herkese teşekkürler

   • Vatandaş dedi ki:

    Evet Alacaklının hakkı ne olacak diyip sözde alacak haklarını düşünüyorlarmış gibi davranıp aslında kendi ceplerini insanları perişan ederek doldurmaları, yahu gerçekten hiç vicdan olmadan nasıl yaşayabiliyorlar bu para onları nasıl mutlu edebiliyor kafam bir türlü almıyor.

   • serdar dedi ki:

    evt bir borçlu olarak akp ye helal olsun akp li değilim ama tebrik ediyorum

 127. Vatandaş dedi ki:

  Galiba pazartesiye sarkacak gibi gözüküyor meclisten çıkması. CHP bu yasanın çıkmasına koyabildiği kadar engel koyuyor tartışma çıktı yine ara verildi.

 128. Anonim dedi ki:

  arkadaş lar tak mayı sıkın tıyı çeken bilir ben iki sfer in tiyar et tm kur tar dılar cocuk larımın eşimin yanın da eşyalarmı götür düler eşim kötü yla mı duş sun kadın felç gecir di üzün tü den kim se bu duruma düş mek istemez faiz lerer yetişe miyorum ceza lara yeti şemiyorumm bık tım

  • armoni dedi ki:

   sayın sargoz bu adamolun zibidisini neden engellemiyorsun,bizim derdimiz bize zatn yeter,bir de böyle zibidilerle mi uğraşıcaz.o şerefsiz gitsin başka kapılarda havlasın…

 129. sinan dedi ki:

  nereye kadar gelindi millet ??

  • Vatandaş dedi ki:

   Takip edemedim sanırım 4. bölüme geçtikler ama CHP ayıp yapmaya devam ediyor. Arka arkaya 2.ci yoklama isteği başkan bile hakkın suistimali dedi.

 130. Anonim dedi ki:

  adam olun ile vatandas diyoki. ..gidin baska sitede asıklar gibi atısma yapın amma kafa ağrıttınız yaaa

  • Seyfi dedi ki:

   24 yıldır bu devlete hizmet etmenin bedeli işte bu.. Çıkar adamım diye biri birde dalgasını geçer bizle..

  • Vatandaş dedi ki:

   Anonim adam benim arkadaşım yada benim için gelmedi ki gidip başka sitede atışma yapayım. Gelip burada ki arkadaşlara laf söyledi bende dayanamayıp yanıt verdim.

 131. Vatandaş dedi ki:

  İcra avukatlığı öncelikle vicdan gerektirir. Bunların sayısı ise herkesin bildiği gibi zaten çok azdır.

  Borç bilirsiniz dinen’de çok önemlidir. Kul hakkı hiç bir şekilde affedilmez iken borçlu borcunu ödeyemediği takdirde dinen bile bir çok hadis bulunur.

  (Kıyamet gününün dehşetinden kurtulmak ve Allahü teâlânın himayesine sığınmak isteyen, darda kalan borçluya mühlet versin!) [Taberani]

  (Darda olanı feraha kavuşturan veya böyle bir kimsenin borcunu ödeyeni, Allahü teâlâ kıyamet gününün dehşet, korku ve sıkıntılarından kurtarır.) [Müslim]

  (Fakir borçluya, borcunu ödemesi için kolaylık gösterene, her gün o borç miktarı kadar sadaka sevabı yazılır.) [İ.Ahmed]

  (Bir kimse, borcunu ödeyebileceği vakte kadar fakire mühlet verse, günahlarından tevbe etmesi için Allahü teâlâ da ona mühlet verir.) [Taberani]

  (Musibetten kurtulmak, istediğine kavuşmak ve Arşın gölgesine sığınmak isteyen, eli darda olanın borcunun vâdesini uzatsın veya o borcu bağışlasın!) [Abdürrezzak]

  (Kıyamette günahı çok bir müslümanı hesaba çekerler. O kimse de (Benim hiç iyiliğim yoktur. Sadece çırağıma, “Fakir olan borçluları sıkıştırma, ne zaman ellerine geçerse, o zaman vermelerini söyle, bir şey isterlerse yine ver, boş çevirme!” diye söylerdim) der. Allahü teâlâ da, o kimseyi affederek buyurur ki: (Ey kulum, bugün sen fakir, muhtaçsın. Sen dünyada benim kullarıma acıdığın gibi, bugün biz de sana acırız.) [Buhari]

  Borcunu veremeyen fakirleri sıkıştırmak haramdır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Kıyamet gününün sıkıntılarından kurtulmak isteyen, eli darda olana, alacağını tehir etsin veya bağışlasın!) [Müslim]

  (Bir müslümana Allah rızası için ödünç verene, her gün için sadaka sevabı verilir. Fakirden alacağını çabuk istemeyene, her gün için malın hepsini sadaka vermiş gibi sevap verilir.) [Hakim]

  (Kim, fakirdeki alacağını tehir eder veya bağışlarsa, Allahü teâlâ da, kıyamet günü onu kendi himayesine alır.) [Taberani]

  • Balotelli dedi ki:

   Yorumsuz….

  • Vatandaş dedi ki:

   Evet burada kimse borçlarımızı silin demiyor tabi. Evinde çocuklarının karşısında kaldırılan o buzdolabı kime ne fayda sağlar, yada aldıkları tv. Bu çocuklar bozuk yemek mi yiyecek, hiç tv izlemesinler mi? Bu insanlar isteyerek borçlumu kalmak istediler, bu yasaların çıkacağını bilecekleri için hadi borçlanalım nasıl olsa yasa çıkar yırtarızmı dediler. Nİyeti ödememek olan borçlular yani ödememek niyeti ile borç yapanlar zaten borçlu değil dolandırıcıdırlar. Onlarda gelip buralarda bir çare aramazlar zaten çoğu köşe de olmuştur bu yolla. Onlara karşı birşey yapılamazken evimden dolabımı almayın diyen bir aileye acımadan iğnesine kadar herşeyini toplayan icra avukatlarınamı acıyalım. Burada kimse emrahçılık yapmıyor kimse eziklik yapmıyor. Burada yaşananların hepsi gerçek.

 132. adamolun dedi ki:

  sen sayfadaki yorumları baştan aşağı bir okusana! dışardan biri gelip şu sayfadakileri okuduğunda yazılanlardan ne algılar bidüşün bakalım!benim algıladıklarım şu ki genel olarak insanlar avukatları şerefsiz sahtekar insanlar olarak adlediyor ve yasa değişikliği ile artık eve hacizyok şimdide alabiliyorsa alsın düşüncesindeler. ben bunun yanlış olduğunu genelleme yapılmamamsı gerektiğini ve herkesin bir gün mağdur duruma düşüp borçlu olabileceğini ancak böylebir durumdaborçtan kaçmak yerine gayret edip ödemeyeçalışmakgerektiğini vurguluyorum. namustan kastımda budur.namuslu insan buna gayret edendir.söylediklerimden avukat olduğumu çıkaranlar bile var! bende borçluyum ama dişimi tırnağıma takıp ödüyorum.fazide ödüyorum harçta ödüyorum avukatlık ücretide.ödemekte zorundayız. avukata sallayanlar neden devletin fazla fazla aldığı harçlara laf söylemiyorlar.devletin memuru 50 tl yolluk alıyor.sana hacze gelinen taksini parasını da ödüyosun.tüm bu fazla masraflarda devletinvatandaşa zorlaması değilmi? çok memnun olduğunuz hükümet neden bu konularda gerekeni yapmıyor? yanlışmı düşünüyorum?hadi şimdide bana hakaret edin beddua edin çocuklarıma dil uzatın.avukatları korur gibi yazdığım birkaç yorumda buradaki bazı arkadaşların yazmş olduğu tahrik edici yorumlardır.kimseyi kırmak üzmek değilderdim üzdüysemde affola

  • Anonim dedi ki:

   akp. karsıt düsünceli konussuyor bu adam mıdır nedir git yaaaa gali

   • adamolun dedi ki:

    arkadaş merak etme ben chp yada mhp li felan değilim.akp de çok umrumda değil. ben bağımsız bir milliyetçiyim ama konu siyaset değil yapılan doğruyuda yanlışıdaa görebilmek lazım

  • Vatandaş dedi ki:

   Ben beddua edilebilecek laflarına karşı ettim. Bu laflarına karşı beddue edilecek bir durum yok. Buradaki insanlar sürekli yazıştığımız insanlar çoğunun durumunu okuyarak öğrendiğimiz için her sayfada tekrar tekrar insanlar durumlarını yazmıyorlar. Kaçıncı sayfa bu artık bilmem sadece bu sayfayı okuyarak yorumlaman için önceki tüm sayfaları okuman gerekir. Avukatsın değilsin bu zaten bizi ilgilendirmez. İnsanlar verdikleri taksi paralarına karşı da belki yapabilecekleri birşey bulunmuyor. İcracı avukatları neden mi sevmiyoruz sen bunu daha iyi bilmen lazım çünkü bu yorumları yazabildiğine göre uzaktan yakında bir şekilde bu konu ile ilgili alakan da olmalı. Kimse bu sayfaya durup dururken bu yorumları yazmaz. Bir icracı avukat benden önceki avukat icra yapınca benimde canım çekiyor derken, okuduğum bir çok hukuk sistelerinde ki icracı avukatların yorumlarını okuyunca şu sonuç çıkıyor. Yetmiyor yaşlı annesinden taahhüd alandan tutun telefonda hakaretlere kadar daha bir çok olayda var.

   İyi olan icracı avukatların sayısı parmakla sayılır. İstisnalar kaideyi bozmak lafı burada iyi avukatların sadece istisna olarak geçmesinden dolayı bu şekilde konuşuluyor. Evet avukatlar derken kasttettiğimiz icra avukatları tabi. Diğer avukatlar hakkında yine burada yorum yapan bulunmuyor.

   • adamolun dedi ki:

    Neyse, Allah kimin neolduğunu da biliyor, ne düşündüğünüde.Allah yolunuzu açk etsin tüm borçlularada borçlarını eda etmeyi nasip etsin.Yazdıklarımdan farklı manalar algılayyıpta kırdıklarım olduysa da hakkınızı helal edin.Dahada yazmıyorum herkese iyi akşamlar

  • Balotelli dedi ki:

   adamolun sen ilk önce nickini değiş öyle gel teneke..! kimsenin asabını ve moralini bozma..! burada ki herkes aylardır dayanışma içerisinde buradaki düzeni bozmaya hakkın yok..!

  • uzman dedi ki:

   oğlum bak git

  • umut dedi ki:

   Sayın adamolun,
   Bu yorumumu asagıa belırtmısım.Buraya tekrar yazmamdakı sebep.dıger arkadaslarda görsün ve bana yazdıgınız yorumuda okusun ıstedım böylelıkle kımse bırbırını üzmesın.

   sayin adamolun. borc odenmedigi surece insanlar bu yukten kurtulamaz,insanin sirtindaki kamburdur.kimse isteyerek bu duruma dusmez.bende bir bocluyum.elime gecen her parada borcumu oduyor ve dosyalarimi kapamak icin gayret gosteriyorum.yalniz gecenlerde evdeki esyalar gitti,ben borca yatiracagim paraya esya almak zorunda kaldim.esyalar alinmasaydi borcumu kapatbilecekdin.dolyisi ile uzamis oldu.esya almasam,yiyecekleri nerede saklayacagiz yazgunu,cocugum okula gidiyor beslenmesi aliniyor buzdolabinda saklaniyor,camasir yikamak zorundasi vs.bunlar artik luks degil mecburi kullanim.ev haczinin kalkmasiyla insanlar daha rahat borclarini odeyebilecek.piskolojik acidanda rahatlayip kendilerini islerine verebilecekler.insanlarin acizliginden yaralanim onlara ezerek Yasam dudunulemez.

   • Balotelli dedi ki:

    adamolun o kadar yürekliysen bunu sayfada tartısma avatarda mail adresim var buyur gel özele alayım ifadeni..!

   • uzman dedi ki:

    helal sana işte bunu anlatmaya çalışıyoruz bu kıt akıllıya anlamıyor bu adamolamamış

  • Yoruk dedi ki:

   Sayin adam olun
   Oncelikle tabiki borclar boynumuzun borcu ancak bu siteyi biraz daha incelemenizde fayda var buradaki insanlarin cogu dolandirilmis insanlar.. Mesele ben kendimden ornek vereyim ticaret yaptigim donemde cekimi verdim malzememi vermediler ustune ihtiyatti hacizler icralar cek mahkemesi vs.vs haksizlik degilmi bu bana ailemin ne kabahati var ben 18 yasini gecmis biriyim evimde yaslim var onun yattigi yatakla ne alakasi var bu islerin size sorarim seytanin avukatligini yapmis ve yapiyor olan onca avukattan kaciyla karsilastiniz?

 133. Yavuz dedi ki:

  adamolun Avukat müsvettesi çık git …an bu siteden

  • Seyfi dedi ki:

   Adamımım diye çıkan kıçı kırık aylardır o borçları ödemek için çoluk çocuktan uzakta dağın başında çalışıyorum alın terimle. Senin gibi içki masalarında şu eveden şu kadar haciz aldık diye kadeh tokuşturmuyoruz.

  • Yavuz dedi ki:

   adamolun sen ya icra katibi,icra memuru, ya da avukatsın…senin gibileri ben çok iyi tanırım…bu sitedeki insanlar çoluk çocuğun yanında ev eşyası haczinin kalkmasından başka bir şey düşünmüyor..

   • adamolun dedi ki:

    yavuz benim icra katibi,icra memuru, ya da avukat olduğumad dair düşüncen yanlış.ama bu sitedeki insanlar çoluk çocuğun yanında ev eşyası haczinin kalkmasından başka bir şey düşünmüyor düşüncen doğru ise ise ne güzel.önemli olanda benim neolduğum değil zaten düşüncenin bu olması

    • Anonim dedi ki:

     pazar pazar uğraşacak bişi bulamamış cmukdan da aramamışlar ne yapayım ne edeyim demiş alacağıda tahsil edememiş bende siteye gireyimde insanları gıçık edeyim demiş yeni icra avukatı çünkü başka bir branş bulmak zorunda kendisi borçlar kanunu değişti git ona çalış belki bişi olur bu nasihatımı unut.ma

 134. Vatandaş dedi ki:

  Tamam arkadaşlar sakin olsun. Arada deliler çıkabiliyor 🙂 Şimdi kanun maddeleri kabul edilirken bazı aklı kıtların ….! canını acıtıyor 🙂

  • uzman dedi ki:

   hepimiz borçumuzu ödüyoruz ödeyeceğiz ama bizlerden fazla para alarak kendi ceplerine atanların yakamızdan düşmesini istiyoruz bu gün güçlü birine bir avukat gidipte aynı olayı yapsın bakalım ne olacak güçsüze yüklenmesi kolay

   • Vatandaş dedi ki:

    Ya zaten avukatsa bu kıt akıllı zaten yasanın ne olduğunu bile anlayamamış. Yasa borçları siliyor sanıyor herhalde. Ama bir ailenin evindeki buzdolabını alan namuslu!! ların engellemesi için konulmuş bir yasayı borç ödememek olarak görebilecek kadar da kıt akıllı. Aslında bunları gördükçe keyfim yerine geliyor bak kahve yaptım kendime kıt akıllının çırpınışları beni keyiflendirdi 🙂

    • adamolun dedi ki:

     ezik olma ya azcık dirayetli ol ne bu eziktavırların? 🙂 🙂

     • Vatandaş dedi ki:

      Yahu ezik kavramını bile bilmiyorsun diplomanı kasap mı verdi 🙂 Fazla emrah filmi izleme.

    • Yoruk dedi ki:

     :))))))))))) dur bende bi kahve yapayim haklisin valla

   • adamolun dedi ki:

    bak bu vatandaş rumuzla şahıs çok güçlüymüş! oda seninle aynı dertten muzdarip.demekki güçlü güçsüz farketmiyor. lehinize olan kanun maddelerini takip ediyosunuz, önceki kanunları bilmiyormuydunuz? avukatlar hukuka aykırı şekilde sizden fazla para tahsil ediyorlardı da neden haklarınızı aramıyordunuz? insanlara beddua edeceğinize haklarını hukuk çerçevesinde arasaydınızya

    • Vatandaş dedi ki:

     Aramadığımızı kim söylüyor. Temiz kağıdından sonra benden avukat yine para istedi. Şu an başsavcılıkta. Sonuçlanınca yazarım onun başına gelen akıbetleri.

     • adamolun dedi ki:

      tecavüzdenyargılanan imamlarda var! şimdi bütün imamları kötülememiz mi gerekiyor? sana böyle bir yanlış yapıldıysa sende şikayetini yaparsın, doğruysa cezasını çeker! niye bütün avukatları böyle yapıyormuş gibi kötülüyosunki onu anlamadım

      • Vatandaş dedi ki:

       Bütün imamları kötülemek tabi ki gerekmiyor bütün borçluları kötülememek gibi. Sen burada ne kadar büyük derdi olan insanlar var bilip bilmeden genelleme yaptın. Önce sen konuştuğuna dkkat etki insanlarda sana yazdıklarına dikkat etsin. Sen karşındakine saygı duymadıktan sonra karşındakinden nasıl saygı beklersin.

      • Vatandaş dedi ki:

       Ve şunuda belirteyim. Burada kimse kaçak değil. Buradaki insanların hepsinin adresi yeri yurdu belli insanlar. Zaten yolunu bulan insan, borcunu ödemeyen insan bu sitede ne işi var.

      • BİR VATANDAŞ dedi ki:

       KARDEŞİM SENİN İŞİN GÜCÜN YOK MU BURADA HERKEZ KENDİ DERDİYLE UĞRAŞIYOR GİT İŞİNE BAK SANA NE HERKEZ NE YAPACAĞINI SANA MI SORACAK GİT İŞİNE GÜCÜNE BAK VARSA TABİİ İŞİN YOKSA DA BAŞKA YERDE KAYNAT HERKEZİN KENDİNE YETECEK DERDİ VAR ZATEN
       BAK İSMİN GİBİ KENDİN ADAM OL ÖNCE ÖRNEK OL OKİ

  • Anonim dedi ki:

   bu sayfadakiler can derdinde darda olan çoğu caresiz kişiler bende dahil.neden alay edrlerki bizlerle.düşmeyen bir ALLAH TIR.beddua da etmiyorum kimseye ve düsürmesindeeee

 135. Ayşe dedi ki:

  Yok ben buna cvp vermedenyapamıcam öncelikle o rumuzu değiktir esas adam sen değilsin rumuzun başına adamlğğı kullanma , sonra senin annen kız kardeşin +şin borçlanmaz dimi sen namuslusun ya bigün şaşar beşer birine kefil oluverir o savunduğun avukatlarda mazallah namuslarını alıverir ellerinden anladın sen onu

  • adamolun dedi ki:

   lafı neresindenanlıyosunuz siz? şusayfadaki yorumları bir baştanaşağı okuyun! insanlar resmen borcunu ödemekten kaçma yolları arıyor.kimsenin derdi evegelen hacizden rencideoldukları yada çoluğunu çocuğunu düşünmek değil! buysa eğer sizin adamlığınız tamam ben adam değilim siz adamlığınıza bu şekliyle devamedin

   • umut dedi ki:

    sayin adamolun. borc odenmedigi surece insanlar bu yukten kurtulamaz,insanin sirtindaki kamburdur.kimse isteyerek bu duruma dusmez.bende bir bocluyum.elime gecen her parada borcumu oduyor ve dosyalarimi kapamak icin gayret gosteriyorum.yalniz gecenlerde evdeki esyalar gitti,ben borca yatiracagim paraya esya almak zorunda kaldim.esyalar alinmasaydi borcumu kapatbilecekdin.dolyisi ile uzamis oldu.esya almasam,yiyecekleri nerede saklayacagiz yazgunu,cocugum okula gidiyor beslenmesi aliniyor buzdolabinda saklaniyor,camasir yikamak zorundasi vs.bunlar artik luks degil mecburi kullanim.ev haczinin kalkmasiyla insanlar daha rahat borclarini odeyebilecek.piskolojik acidanda rahatlayip kendilerini islerine verebilecekler.insanlarin acizliginden yaralanim onlara ezerek Yasam dudunulemez.

    • adamolun dedi ki:

     yazdklarına sonuna kadarkatılkıyorum. düşüncebu ise ne güzel.bende seninle aynı durumdayım.çok şükür benim daha evimden eşyam gitmedi.ama insanlarda bu düşünceyok.insanlar nasıl olsa eve gelmiyo haciz.ne ödeyecem diyolar.bu yanlış

     • umut dedi ki:

      yinede onyargili olmayi derim.buraki cogu insan gercekden aci cekmis.inan dolandiricilaricin buyasa ciksada cikmasada farketmez zaten onlar kilfini bastan hazirliyor.olan yine sizlere bizlere oluyor.bu olaylarin sitresi yada yasananlar birbirlerimiz hakkinda boyle dusunceye itiyor bence

   • BİR VATANDAŞ dedi ki:

    SANA ADAMSIN DEĞİLSİN DEYEN OLMADI
    BAK KENDİN DİYORSUN NE OLDUĞUNU HADE BAŞKA KAPIYA NAŞ

  • Anonim dedi ki:

   Arkadaşlar cevap vermeyin sizde şuna…

  • uzman dedi ki:

   helallllllllllllllll sana bravoooooooooo

  • hacizci avukat dedi ki:

   sen önce türkçe yazmayı öğren cahil. ne dediğin anlaşılmıyor.

 136. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar şuna yazmayın okur okur gider anca. Kimin namussuz olduğunu zaten hepimiz biliyoruz. Darda kalana Allah her zaman yardım eder. Bırakın Allah kötü niyetinden dolayı şu an istediği belasını ona fazlasıyla versin.

 137. adamolun dedi ki:

  derdiniz ne sizin? evegelen hacizden kendiniz ve aileniz için endişeleniyor, üzülüyor ve böyle bir durumun olmasını istemiyorsunuz, böyle birşey olmasında ben bir şekilde borcumu öderimmi diyorsunuz yoksa nasıl olsa eve artık haciz gelmeyecek neödeyecem alabiliyosaa alsın mı diyorsunuz? yazılan yorumlardananaladığım kadarıyla alabiliyosa alsın düşüncesi çıkıyor yanılıyormuyum?

  • Vatandaş dedi ki:

   Fikrimiz tabiki öyle değil, zaten parası olan borcunu da öder sen merak etme tasası sana kalmadı, ancak senin yazdıklarından sonra o fikre kapılmamakta elde değil. Çünkü senin gibilere para yedirmeyi namussuzluk olarak görmeye başladım iyimi Allah sana ve ailenede bu dediklerini yaşatsın yaşamayan insan nasıl olsa anlamaz. Sanma kimse yaşamaz biz ne paralar gördük sen hayatın boyunca göremeyeceğin paralar. Bak biz düşebiliyorsak senin hiç şansın yok.

   • adamolun dedi ki:

    senin yaşadıkların sana azgelmiş demekki hala kaşıntın varki karşındakii insanlara olur olmazbeddua etmeye devamediyosun!

    • Vatandaş dedi ki:

     Ben hakeden birine ettiğim beddua ile gerçekten sürünerek öldüğüne şahit oldum. Gerçekten buna şahit oldum kimse bile demezdi bu hale gelir diye. Allah mazlumun yanındadır. Allah sana ne düşünüyorsan kat kat fazlasını nasip etsin. İyi düşün ki Allahta sana iyilik nasip etsin.

     • adamolun dedi ki:

      sen böyle millete beddua etmeye devam et!zaten ettiğini bulmuşsun herkesi kendin zannetme! Allah kimin ne olduğunu biliyor burada ezikleri oynayacağına adam ol

    • Vatandaş dedi ki:

     Ayrıca ben çok kötü durumda da değilim. Şükür hailen borçlarımı kısmı olarak ödüyorum. Yavaş yavaş bitireceğimde. Burada çok kötü durumda olan kardeşlerim var ve onların yanındayım. Ama Allah senin yanında da olacak kimse nasip etmesin. Tek kal tek öl inşallah.

     • adamolun dedi ki:

      sen …… terseten görmüşsün anladık fazla zorlama kendini :)))

    • BİR VATANDAŞ dedi ki:

     SENDE AYNI DURUMA DÜŞERSEN Kİ İNSAN KINADIĞI BİR ŞEYİ TADIYOR
     KENDİNCE DAHA GÜZEL DAVRANIRSIN ARTIK

  • adamolun beyfendi
   şunu iyi bil her borçlu borcunu deyemeyen dolandırıcı değildir
   namusu edebi senden öğrenecek değilim
   33 yıllık ticaret hayatım hüsranla iflasla acıyla bitti
   senin gibi edepsizler karşımda esas duruşta dururdu
   şimdi ise ayağımda çorabım yok
   insanları küçümseyen kişiye edepsiz derim lafım sanadır

  • Hakan dedi ki:

   Bu sitedeki kimse kötü niyetli olamaz dolandırıcı magdur degildir.sen burdaki insanlara peşin hükümlü olarak magdurlara hakaret etdin peşin yargılı olarak magdurlara hakaret etdin sarkoz IPnumarasından seni bulup yazdıklarınla senden şikayetci olmasını herkez tarafından istiyoruz sen kimseyle peşin hükümlü olarak hakaret etme yetkisine ve cüretinde bulunamassın

   • adamolun dedi ki:

    ben kimseye hakaret etmiyorum ıp numaramı bilsem ben veririm ztnsanada pek anlamamo işlerden. zaten versemde bişey değişmez burasıbir internet cafe.çok istiyosan bilgilerimi yinevereyimsen benden bizzat şikayetçiol

 138. adamolun dedi ki:

  o arkasından salladığınız avukatlara yalvarıp ağladığınız anları bi hatırlayın :))

  • kulak kesen dedi ki:

   adamol gel istersen yalvarıyormuyum kulak kesip gönderyormuym bi bak istersen eger avukatsan dosyam olan avukatı sölüyem dosyayı sana versin bi gel

 139. yılmazbekçi dedi ki:

  adamolun rumuzuyla yazan namus timsali hergele….milletin derdi başka..herkesin namusunu ölçmek sanamı kaldı..sayfayı terket….

 140. adamolun dedi ki:

  borç namustur! kaçacak delik arayacağınıza borcunuzu ödeyerek namusunuza sahip çıkın! siz merak etmeyin avukatlar yine bir yolunu bulup o parayı sizden çatır çatır tahsil etmesini bilir!siz boynunuzu eymemek istiyorsanız borcunuzu öddeyin

  • Vatandaş dedi ki:

   Arkadaşlar şuna sakın yanıt vererek kendisinin birşey olduğunu zannettirmeyin. Son kıvranışları işte. Namusun ne olduğunu daha öğrenememiş kendi arkadaş çevresi öğretsin 🙂

   • uzman dedi ki:

    teselli güzel bişey namus onlar için milletin kanını emerek bir liralık borça yüz lira almak ama son çırpınışlar avukatlar bundan sonra neyi alırlar söylemeye gerek yok sanırım anlar onlar:::::D

    • Vatandaş dedi ki:

     Ya zaten onlar alacaklılarımı düşünüyor sanki borçlarımı düşünüyor kendi ceplerine girecek paranın derdindeler. Kimse borçlu olmasaydı bu yasayada gerek olmazdı o zaman da milleti borçlandırın diye yazarlardı namus anlayışı bu işte 🙂

  • adamolun dedi ki:

   karaktersizler diye bir site açın orada toplanın iyi prim yaparsınız! istediğiniz kadar kaçın eninde sonunda o borç vücudunuzun uygun olmayan bir yerlerinden çıkacak :)) alemin derdi avukatlar olmuş demekki zamanında iyi koymuş :))

   • Vatandaş dedi ki:

    Bak icra dosyamı kapatmayan bir avukatı nasıl süründüreceğim 🙂 Cumhuriyet Başsavcılığına gitmiş. İnşallah o sensindir. İnşallah sürüneceğiniz borçtan batacağınız günleride göreceğiz. İnşallah Allah’a inancın varmıdır bilmem ama mazlumun bedduası kabul edilir. Düşündüğün herşey ve burdaki derdi olan her insanın ve ailelerinin yaşadıkları herşey senin ve aileninde başına gelir. Bunu unutma bak bir gün başınıza gelince dediklerimi hatırlarsın 🙂

    • adamolun dedi ki:

     bende borçluyum avukat değilim armut hoşafı ysptığın beddualarda senin insanlığın işte! pervasızca yediklerin ve ödemediklerin de senden ve çacuklarından fitil fitil çıksın

   • uzman dedi ki:

    gerek yok böyle bir siteye sizin gibilerin var zaten ne oldu korktun dimi lüks hayat artık son buluyor saltanat sona erdi

   • Anonim dedi ki:

    adamol yavrum senin kıçından ateş çıkıyo belli….mesleğin elden gidiyo ama merak etme sana bi iş buluruz…mesela adliye önünde simit satabilirsin…veya suda satabilirsin…ama olmaz bu işlerde helal kazanç var..sana haram lazım faiz lazım fakir fukara garip gurabanın parasını yemen lazım….ama benim aslan başbakanım teker teker ifadenizi alıyo sıra sizde bankalarda ve senin gibi av bozuntularında artık size bu milletten ekmek yok yürüü anca gidersin

  • namusu sendenmi öğreneceğim edepsizlik yapma yaşım 50 otuzüç yıllık ticaret hayatım iflasla hüsranla bitti
   devlete senin ağırlığınca vergi ödemişim
   mamafih iyi niyetimin kurbanı oldum şuan ayağımda çorabim bile yok
   her borçlu dolandırıcı değil
   dolandırıcı zaten bulur belasını
   edepsiz

   • adamolun dedi ki:

    borç namustur sözüm borcunu ödememek için her türlü yolu deneyen borçtan kaçan namussuzlaradır.borcunu ödemek için çırpınan insanlar tabiki var ama elinden gelmiyorsa bu namussuz olduğu anlamına gelmez.lafımın kimlere olduğu gayet açık herkes üzerine alınmasın bende boorçluyum ama adam olup ödemeye gayret ediyorum

  • Seyfi dedi ki:

   adamolun denilen zibidi..
   Senin gibi ibnelere güvendiğimiz için bu hallere düştük. babanı arıyorsan git başka yerlerde ara.. namus sorgulaması senin gibi şerefsizlere mi kaldı. Şimdi git mahkemeye ver.. Burada bulunan vatandaşların çoğunun kaybedecekleri tek bir canları kalmış durumda.. Namus sorgulamasına öncelikle yakın çevrenden bak..

   • adamolun dedi ki:

    oğlum seyfi eve gel fazla dışarda gezme akşamezanı okundu annenle evde seni bekliyoruz

  • şükran dedi ki:

   namus kavramı sende biraz farklı terakki etmiş dar kalıplarda kalmış terbiye sınırlarını lütfen aşma herkezin canı burnunda kendi işine gücüne bak kimseninde durumunu bilmeden yorum yapma insanları küçümseme bence hiç küçümseme

 141. kub dedi ki:

  SU AN 70 MADDE GORUSULUYOR

  • Seyfi dedi ki:

   Allah hayırlısını versin bizlere…

  • umut dedi ki:

   38 madde kalı sanırım.az önce haberlerde dınledım 78.maddeye kadar anlasırlarsa sonrası cok hızlı ılerleyecek.

  • umut dedi ki:

   kacıncı maddeye gelındı bılgınız varmı

 142. sinan dedi ki:

  takip eden arkadaşlar son gelişmeleri aktarırsanız çok memnun olurum kaçıncı maddeye gelindi acaba ??

  • Vatandaş dedi ki:

   68. madde de inşallah bu gece çıkar gibi gözüküyor bakalım.

 143. murat dedi ki:

  “Ancak “borçlunun haline münasip evi”nde sayılan malların kıymetinin fazla olması durumunda, bedelinden haline münasip bir kısmı, ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılacak.”
  Arkadaşlar, biri bana bunu açıklayabilir mi? Adam diyelim ki herşeyi saydı. Tv, buzdolabı falan yazdı. Ama evde bırakıp, bir anda “eşyanız satıldı, ben satın aldım” diye kapımız çalabilir mi? Yoksa bu “sayılan mallar” dediği haczedilemiyen mallar mı? Teşekkürler.

  • murat dedi ki:

   Pardon. Bu “sayılan mallar” dediği, haczedilemiyen mallar dışındakiler mi? 🙂

  • umut dedi ki:

   bildigim kadar lle, degerli esya yani antikalar,gumus vazo gibi maddi degri yuksek olan mallar haczedilebiliyor.bunlarin satisiyla ilgili bu madde.tv,buzdalibi gibi kullanilan ev esyalari zaten haczedilemzez.

  • Hakan dedi ki:

   Sahsın evindeki tv 10.000tl gibi çok lüks veya pahalı ise dah normal tv parasını vererek alaçaklar bundan hiç bir şey olmaz kardeşim böyle şeyleri bil ama kafana takma

 144. ahmet dedi ki:

  arama motoruna meclis tv yaz ilk çıkanı tıkla izle

 145. gürbüz dedi ki:

  merhaba
  hangi kanaldan izleniyor tbmm yardımcı olurmusunuz
  selamlar

 146. ebru dedi ki:

  Bildiğim kadarıyla 106 madde toplamda

 147. sargoz dedi ki:

  Eski takip Yeni hacizlerde yeni kanun uygulanir.

  Eski takip neticesinde haczedilmis mallarda eski kanun usullerine gore islem tamamlanir.

  Aksini denemek isteyene senet vereyim, benin evde denesin, sonyclarini beraber gorelim.

  Avukatlar islerine geldigi gibi kanun yorumlamayi birakip gercekleri aciklasinlar

  • umut dedi ki:

   sayın Sargoz ve diger arkadaşlar Sizınle paylasmak ıstedım..Avukatla konusdum.icra dosyasının nezaman acıldıgı onemlı degıl.bu yasadan yaralanıyorlar dedı.Önemlı nokda eger yasa öncese eve hacze gelındı eşyalar yedıemın olarak bırıkldı yada kaldırıldı ıse bu yenı yasayı kaplamıyormus.Resmı gazetede acıklandıktan sonra eve gelen hacızlerde esya kaldırılamıyacak..

  • Hakan dedi ki:

   Aynen öyle ,kimse karşı avukatların laf tacizlerne boyun egmesin Unutmayın Boynu egik olanın cellatı çok olur.

   • adamolun dedi ki:

    borç namustur! kaçacak delik arayacağınıza borcunuzu ödeyerek namusunuza sahip çıkın! siz merak etmeyin avukatlar yine bir yolunu bulup o parayı sizden çatır çatır tahsil etmesini bilir!sen boynunu eymemek istiyorsan adam ol da borcunu öde

 148. ahmet dedi ki:

  Bilen bir arkadaş varsa bilgi verebilirmi ?
  Kaç Bölüm ve kaç madde var. Şu anda 3.bölüm 64 maddedeler…..

  • umut dedi ki:

   Kaç bölümden olusuyor 3. yargı paketı.daha nekadar kaldı. bir bilen varmı.

  • UFUK dedi ki:

   4 bölüm 108 madde herkes soruyordu genel bir cevap olsun

 149. ahmet dedi ki:

  Ya bune ya 5 dakikada bir yoklama talebi oluyor…. Bu kadarmı oyalanır insanlar……….

 150. ipek dedi ki:

  adli kontrol hükümlüler içinde geçerlimi?

  • metim dedi ki:

   ipek kardes ben izliyemiyorum ceza yasalarina gecildimi ceza siniri nedir kac yildan sinirlandi bilgin varsa yaz

 151. ilkuçan dedi ki:

  ben bişey anlamadım arkadaşlar biri açıkca söylesin : avukat bana mesaj atmış çarşamba günü mal kaldırmaya geleceğiz diye, şimdi bu kanuna göre benim itiraz hakkım varmı mal kaldırabilir mi? bilen birisi lütfen söylesin. çek kanunu çıktı eski dosyadan hapistekilerin hepsi faydalandı ev haczinde nasıl olacak Cumhurbaşkanı ne zaman onaylar ?

 152. ebru dedi ki:

  64.madde de CHP liler konuşuyor

 153. sinan dedi ki:

  arkadaşlar kaçıncı maddedeyiz??

 154. mehmet66 dedi ki:

  arkadaslar SİNAN AYDIN AYGÜN ÖNERGE VERMEDİMİ HALA TAHHÜD İLE İLGİLİ? BEN İZLEYEMİYORUM LÜTFEN YARDIMCI OLUN

  • metim dedi ki:

   DEGERLI ARKADASLAR ALLAHTAN UMUT KESILMEZ UMARIM AKP TAHHDU IHLAL ISINIDE CÖZER BELKI SONA DOGRU EK BIR ÖNERGE VERE BILIRLER SABIRLI OLUN ALLAHU :CC YARDIMCINIZ OLSUN

  • şükran dedi ki:

   sinan aygün taahhüdü ihlalle ilgili yasa teklifini mayısta sundu.ancak komisyonda bu döneme yetişmedi.takibinie devam edeceğiz

 155. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar bu arada geçen gün bahsetmiştim avukata ödediğimiz 2 bin küsür den sonra icra dosyamız açık kalmış. Dosyayı sorguladım 45 TL. gözüküyor. Temiz kağıdı fakslamıştı aradık 5 tl yatırın kapatacağız dediler onuda yatırdık kapatmadılar yine. Bende bimer’e şikayet ettim oda Adalet Bakanlığına oda Cumhuriyet Başsavcılığına göndermiş. Acaba bu nasıl bir yürürlük olur. Kapatmadıkları 45 TL. çok büyük bir rakam değil bu yüzden çok ortalığı karıştırmakta istemezdim de şimdi panik oldum :S

  • Hakan dedi ki:

   Olma kardeşim iyi yapmışın bunlarla böyle baş edilir ,bunlar sessiz kalanların kanını emiyorlar ,senden o kadar fayiz aldilar hakkını 1tl için bile savun direnli yarın başkalarınada yapmasınlar işin sonunda ne olabilirki rahat ol allah hakkını adaletde arıyandan razı olsun zulümcülere lanet olsun

  • Yoruk dedi ki:

   Sayin vatandas ellerine saglik cok iyi yapmissin birak baslarini yesinler

  • Vatandaş dedi ki:

   İşte ne bilim bu kadar ufak rakam için yargıyı meşgul ediyorsunuz diye bir ceza da bize kesmesinler diye yada avukat bizi suçlu duruma düşürüp ceza yermiyiz gerçi 2009 dekontları var elimde 2012 ye kadar dosya açık kalmış biz e-devlet şifresi alınca anldık aradık 2012 yılında 5 TL. daha kapatma ücreti yatırdık ocak ayında ama daha öncesinde bize temiz kağıdı fakslamıştı fakslamadım falan derse nasıl ispatlarım faks üzerinden ispat yapılabilyormu

   • Vatandaş dedi ki:

    Ama faks ziraattan kredi çekmiştik orda kabul edildi çünkü kredi vermiyorlardı

  • şükran dedi ki:

   panik olmayın avukatınız bu nedenle ifadeye çağrılabilir dosya kapatmama nedeni ona sorulur hakkınızı aramıisınız haklı olarak artık bilsinler ki insanlar haksızlıklara dur diyor .eğer o dosya kapanmaz ise bunun sıkıntısını yine siz çekeceksiniz ne gereği var borcunu ödemişsin oda görevini yapsın keyfiyet bitti artık onlarda yasa neyse nizam neyse uyacaklar.

   • Vatandaş dedi ki:

    Evet haklısınız herşeyin üstüne gitmek lazım. Onlar bizim üstümüze hiç acımadan adaletin tüm herşeini kullanarak geliyorlar bizde onların üstüne gitmeliyiz.

 156. ebru dedi ki:

  Bu rezaleti halka izleteceğim bir yer yokmu tüm insanlar kimlere oy vermiş görsün. her maddeye en az bir öneri verip 5 dakka çalıyorlar olmadı sürekli yoklama isteyip duruyorlar bu ülke bunlaramı emanet yaaa…

 157. Anonim dedi ki:

  MHP -CHP el ele vermiş devamlı oylamayı sarkıtmaya calısıyorlar..yazıklar olsun…

  • cahit dedi ki:

   akp liler yine sözünü yedi ..taahüdü ihlal cezaları aynen kalıyor teröristler çıkacak…

 158. mehmet66 dedi ki:

  ARKADASLAR DÜN MECLİ,S TV Yİ İZLEYEMEDİM .. DÜNE DÖNÜK İZLEME ŞANSİM WARMİ ACABA ? WAR İSE Bİ YOLUNU GÖSTEREBİLİRMİSİNİZ NASIL İZLİYECEGİM DÜNKİ YAYINI ?

  • Vatandaş dedi ki:

   Maalesef eski görüntülerin özel bir kaydı ancak basın vb. kuruluşlara istek üzerine veriliyor. TBMM sitesinde ancak oturumda konuşulanlara yazılı olarak ulaşabilirsiniz.

 159. erdal dedi ki:

  gıda toptancılığı işi yaparken 5 tane müşteri çekim ödenmedi.
  haliyle ben de bu çekleri başka yerlere verdim
  75 bin tl ödemek için kredi çektim ödeyemedim. çok zor durumda kaldım evim haczoldu.
  hep borçlu tarafından bakılıyor meseleye.
  15 yıl alın terimle kazandığım evim çeklerini ödemeyen esnaflar yüzünden gitti.
  ben şimdi bunlara hiç dokunmayayım mı?

  • Vatandaş dedi ki:

   Tamam işte bu kanun sanada yarayacak. Bir daha haciz yapıp ev eşyalarını öyle götüremeyecekler. Çek olayı farklı bu senin karşı taraf ile yapmış olduğun bir ticaret. Örneğin ben hayatta babam olsa kimseden zaten çek almazdım. Bu bir ticari ilişki. Buradaki insanlar daha çok bankalarla problemi olan insanlar. Özel şahsa borcu olan pek bulunmuyor ki bu yüzden olarak çok düşük bir rakam.

  • şükran dedi ki:

   erdal bey siteminde haklısın ancak birtek senin başında değil inan çeki verdik malı alamadık tabiiki malı alamadığımızdan nakite dönüştüremedik sonra ne oldu anlatayım.karşı bizi hem dolandırdı hem mahkemeye verdi 7 çek mahkemesi gördük hepsinden ceza yedik bunlar ayrıca 29 icra dosyası açtılar.evimdeki eşyalar yazılı ayrıca tehdit şantaj hem kendileri hem avukatlarından eğer çek yasası çıkmasaydı alacağımız ceza15 yıl.halen mücadele ediyoruz maddi kayıplarımız çok fazla 15 dosyayı ödeyerek kapattık bir o kadar daha var.arkadaşım bizi dolandıranlar mahkemelerde hep haklı çıktı derdimizi bile anlatamadık.işte haksızlık böyle bir şey

 160. mehmet66 dedi ki:

  neyi bitiricek allahı aşkına… bi tahüdü ihlali cıkarmadılar .. bu yapılana diyecek söz bulamıyorum ….!!!

  • Vatandaş dedi ki:

   Mehmet kardeş sabır hepsi bir anda çıkmıyor oda çıkacak inşallah hepsi sırayla az daha sabır bu kadar dayandık hepimiz belki yavaş gidiyor ama herkesi yavaş yavaş mutlu edecek kanunlar çıkıyor hepsi bir anda çıkması kolay değil tabi baskılarımıza her zaman ki gibi devam edeceğiz ancak tatilden sonra kaldı bu tatili mecbur beklemek zorundayız.

 161. uzman dedi ki:

  ak partiye ve vekilerine helal olsun ne olursa olsun ak parti bu işi bitirecek emin olun

 162. uzman dedi ki:

  chp de çok avukat var galiba

  • Vatandaş dedi ki:

   Koptum bu yoruma 😀 Aynen 🙂

  • cahit dedi ki:

   akp de olan yalakalar kadar chp de avukat var dürüst olanı düşünen yok…

 163. esma sırça dedi ki:

  bu ya chp ne yapmaya çaılııyor?hangi akla hizmet oyalama yapıyor?bir daha chpye oy verirsem iki olsun.bu iş gecikirse chp bu vebalin altından kalkamaz…çok yazık.chp bitti resmen.

  • uzman dedi ki:

   aynen öyle

  • Hakan dedi ki:

   Avukat magdur insanları adalet karşısında müdafa etmek ve magdur olmamasını saglamaktır bunu yaparken vicdanın ölcülerinide korumaktır,başkalarınada menfaatı için zarar vermiyendir icra avukatlarının bir kısmı çok para kazanmak pahasına vicdansızca hareket etmektedir,bu vicdansızlar eninde sonunda hak ettikler aht(bedduvayı) kazanmaktadırlar allah kötülere (aileler cocukları ağlatan)avukatlara bu dünyada inşallah hakettikleri cezayı verir,allahın adaleti en dogru olanıdır.onlar yaptıkları zulmün kat kat fazlasını alırlar inşalla

 164. kazım krk dedi ki:

  bugün chpnin yaptığı terbiyesizlikten sonra chpye oy verenin aklına turp suyu……ayıptır yahu..adam çıkmış avukatların hakları diyor….avukat aç kalmaz kardeşim…ama milyonlarca insan ekonominin çökmesi sonucu mağdur oldu….işsiz kaldı…ayıptır,terbiyesizliktir chpnin yaptığı….

 165. VATANDAŞ NURİ dedi ki:

  AYLARDIR BEKLEDİĞİMİZ İİK NİHAYET GÜNDEMDE
  NE VARKİ TAAHHÜD UCUBESİ HALA DURUYOR YERİNDE
  BU İNSANLIK AYIBI ANLAŞILAN O Kİ DAHA ÇOK OCAKLAR SÖNDÜRECEK
  İNŞAALLAH EN KISA ZAMANDA BU SORUN HALLOLUR MAĞDURLAR KURTULUR

  ŞİMDİ AVKATLAR BU YASADAN SONRA DAHA ÇOK SALDIRIYA GEÇECEK HERKEZ YENİ UYGULAMALARI BİLMEDİĞİ TEREDDÜTLERİ OLDUĞU İÇİN
  VE HER GİTTİKLERİ YERDE TAAHHÜD SUNACAKLAR İŞTE EN BÜYÜK TEHLİKE BURADA TAAHHÜD KONUSUNDA MAALESEF BİR GELİŞME GÖZÜKMÜYOR MAĞDURLAR YIKILMIŞ DURUMDA ŞU MÜBAREK GÜNLERDE
  BU KONUYU DİKKATE ALIP MAĞDURLARA ELİMİZDEN GELDİĞİNCE DESTEK OLMALIYIZ BU İNSANLIK GÖREVİDİR
  VE EN ÖNEMLİSİ TAAHHÜD YAPILANDIRMA TAKSİTLENDİRME VB SAKIN OLAKİ İMZALAMAYALIM EŞİ DOSTU UYARALIM TAKSİTLENDİRELİM DİYE BİRÇOK İNSANA TAAHHÜD İMZALATILMIŞ ŞİMDİ BİRÇOĞU İCRA TUTANAĞI DAHİ İMZALAMIYOR BEN ŞAHSEN BUNDAN SONRA BUTÜR TUTANAKLARI DAHİ İMZALAMAYACAĞIM TUZAKLARDAN KORUNMAK İÇİN

  • ayşenaz dedi ki:

   arkadaşlar uzun zamandır takip ediyorum benim bi sorum var şimdi benim üç yerden icralık bi durumum var bunlar daha önce gelip esyaları yazdılar yedemin bırakıp gittiler yanlız bunlardan biri eşyalırımı hacz etti şimdi bu kanunla birlıkte diger iki kişi ne yapabılır yani eve icraya gelebilir mi lütfen cevaplarsanız çok sevinirim

   • Balotelli dedi ki:

    ayşenaz hanım yazılan eşyalar eski yasaya tabi .. ama yazılmayan eşyalar ve diğer yerlerden gelecek hacizler yeni yasaya tabi olucak. bu arada size tavsiyem yediemin yazarak size bırakılan eşyaların borcunun bulunduğu avukatla uzlaşma yoluna gidip taksitlendirme yapabilirsiniz. işmza atmayınız telefonla arayıp taksitlendiriniz ben 36 taksit yaptım ( yedieminde bırakılan eşyalar sizin sorumluluğuynuzdadır zarar gelmemesini öneririm)

    • ayşenaz dedi ki:

     balotelli yanlız diger avukatların yazdıkları yedemin bıraktıkları esyaların hepsini diger avukat aldı yani şimdi onların yazdıkları esyalar yok zaten bunun için kafam karıştı

     • Balotelli dedi ki:

      Hacizli mal da olsa ve bunlar yedieminde de olsa ikinci ,üçüncü vs.haciz yapılabilir.Tabii mallar borçlu elinde olması gerekir ya da en azından malların borçluya ait olduğu karine teşkil edecek durumlarda haciz yapılabilir.Hatta haczedilen mallar resmi yedieminliğe kaldırılabilir.

     • şükran dedi ki:

      ayşenaz hanım avukatın biri eşyanı yazdırmış sana yadiemin bırakmış öteki avukat gelmiş önceki yazılan eşyayı kaldırmış burda size hiçbir sorumluluk gelmez.yediemin bırakan avukat sana itiraz ederse eşyanı kaldıran avukatın hangi dosya sayı numarasına göre kaldırdığını bildirirsin o zaman sana sorumluluk gelmez

    • ayşenaz dedi ki:

     balotelli şunu da söyleyeyim ben o imza işini yani taahüt hatasını yaklasık iki yıl önce yaptım maalesef

     • Balotelli dedi ki:

      olsun ayşenaz hnm. hata yapılabilir bilgi eksikliği olabilir bende hiçbirşşey bilmiyordum artık avukatlarla haşır neşir oldum. bu siteninde bi hayli yararı var tabili. size nacizane tavsiyem borm meblağı yuksek olan avukatla uzlasma yoluna gidin. hatta korkmayın tehdit edin. uzlasmaya yanasmazsa size vereceğim milyarları kaydımı düşürerek devlete 700 tl olarak öderim birdaha bul bulabilirsen diyin uzlasma yoluna gidicektir. avukatlar kaçmayan insanları sever istisnalar hariç tabiki

      • ayşenaz dedi ki:

       bişey daha sormak istiyorum taahütte zaman aşımı var mı

       • Balotelli dedi ki:

        İİK Madde 111 – Borçlu alacaklının satış talebinden evvel borcunu muntazam taksitlerle ödemeyi taahüt eder ve birinci taksiti de derhal verirse icra muamelesi durur.

        Şu kadar ki borçlunun kafi miktar malı haczedilmiş bulunması ve her taksitin borcun dörtte biri miktarından aşağı olmaması ve nihayet aydan aya verilmesi ve müddetin üç aydan fazla olmaması şarttır.

        (DEĞİŞİK FIKRA RGT: 30.07.2003 RG NO: 25184 KANUN NO: 4949/26) (KOD 1)
        Borçlu ile alacaklının borcun taksitlendirilmesi için icra dairesinde yapacakları sözleşme veya sözleşmelerin devamı süresince 106 ve 150/e maddelerindeki süreler işlemez. Ancak bu sözleşme veya sözleşmelerin toplam süresinin on yılı aşması halinde, aştığı tarihten itibaren süreler kaldığı yerden işlemeye başlar.

        (DEĞİŞİK FIKRA RGT: 25.11.1988 RG NO: 20000 KANUN NO: 3494/13) (KOD 1)
        Taksitlerden biri zamanında verilmezse icra muamelesi ve süreler kaldığı yerden devam eder.

        • ayşenaz dedi ki:

         teşekürler aslında ben yarıdan fazlasını ödedeim ama şu an ödeyemiyorum adres kaydım falan da yok beklıyorum bakalım allah hepımızın hakkında hayırlısını versin

       • Vatandaş dedi ki:

        Taahhüd olarak değilde hapis cezası kesinleştikten sonra İİK için 2 yıl sonra zaman aşımı olur diye biliyorum. Normalde 8 yıl olması gerekiyor. 5 yıla kadar olan suçlar için tabi. Birde 5 yıl adli kontrol sınırı getiriliyor. Belki hapis ertelenebilirde. Eğer ödeyecek durumun yok ise yada taahhüd icra dairesinde alınmadı ise taahhüdü hakim düşürebiliyor.

        • Balotelli dedi ki:

         aşşağıda yargıtay kararı bulunmaktadır zamanaşımı süresi 10 yıldır.

        • ayşenaz dedi ki:

         bu hapis kararının kesinleşmesi tebligi aldıktan sonramı başlıyor yoksa teblig alınmada da kesinleşiyor mu

       • Balotelli dedi ki:

        T.C. YARGITAY
        12.Hukuk Dairesi
        Esas: 2009/25243
        Karar: 2010/7051
        Karar Tarihi: 25.03.2010
         
        İCRA DAİRESİNDEKİ KEFALETLER – İCRA KEFİLİNİN İCRA MÜDÜRÜNÜN HUZURUNDA DOSYA BORCUNU ÖDEMEYİ KABUL VE TAAHHÜT ETTİĞİ – ZAMANAŞIMI İTİRAZI – İTİRAZIN REDDİ YERİNE KABULÜ YÖNÜNDE HÜKÜM TESİSİNİN İSABETSİZ OLUŞU
        ÖZET: Olayda, icra müdürünün huzurunda, icra kefili dosya borcunu ödemeyi kabul ve taahhüt ettiğinden bu taahhüt, kambiyo senedinden ayrı bir taahhüdü içermekte olup on yıllık genel zamanaşımı süresine tabidir. O halde mahkemece icra kefili olan borçlunun zamanaşımı itirazının reddi yerine kabulü yönünde hüküm tesisi isabetsizdir.
        (2004 S. K. m. 38, 39) (818 S. K. m. 125)
        Dava: Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:
        Karar: Sair temyiz itirazlar yerinde değil ise de;
        Çeke dayalı olarak başlatılan kambiyo takibinde, takibin kesinleşmesinden sonra 15.08.2007 tarihinde 3. kişi Ç. D. borçluların borcundan dolayı icra kefili olmuştur.
        İİK.nun 38. maddesine göre, icra dairesindeki kefaletler, ilam mahiyetinde haiz belgelerden olup, ilamların icrası hakkındaki hükümlere tabidir. İİK.nun 39. maddesine göre de; ilama müstenit takip, son muamele üzerinden on sene geçmekle zamanaşımına uğrar.
        Yukarıda belirtildiği üzere icra müdürünün huzurunda, icra kefili dosya borcunu ödemeyi kabul ve taahhüt ettiğinden bu taahhüt, kambiyo senedinden ayrı bir taahhüdü içermekte olup BK.nun 125. maddesine göre 10 yıllık genel zamanaşımı süresine tabidir. O halde mahkemece icra kefili olan borçlunun zamanaşımı itirazının reddi yerine yazılı şekilde kabulü yönünde hüküm tesisi isabetsizdir.
        Sonuç: Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kısmen kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK 366 ve HUMK’nun 428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, 25.03.2010 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)

       • şükran dedi ki:

        2tam yıl dolunca takip kendiğinden düşer.

   • Vatandaş dedi ki:

    Ayşenaz eğer yazdılarsa yasa çıktıktan sonra icra hukuk dairesine dava aç hemen ve eşitlik ilkesine dayanarak bozulmasını iste. Eğer eşyaları almadılarsa büyük ihtimal ile düşürtebilirsin. Bir avukat desteği alman gerekecek sanırım bu konuda.

    • ayşenaz dedi ki:

     vatandaş evet esyaları yazdılar ama 3. avukat gelip götürdü bütün yazılılanları benim merak ettigim diger iki avukat ne yapabılır onların yazdıkları eşyalar yok yani icradan kaldırdılar bütün yazılılanları

     • Vatandaş dedi ki:

      O önemli değil o alacaklıların kendi aralarındaki sorun. Hangisi itiraz edip kendisine döndürürse sen söylersin haciz ettiler götürdüler diye.

      • ayşenaz dedi ki:

       anladımm çok teşekkür ederim allah yardımcımız olsun

      • Balotelli dedi ki:

       evet vatandaş’a katılıyorum. eşyanın sorumluluğu ne kadar sende ise bi okadarda avukattadır erken şatışını yapması gerekirdi bu avukatın hatası . alacaklı avukatları birbirleriyle anlaşmalıdır. ayşenaz hnm görünen o ki durumunuz bi hayli karışık temennim cıkacak olan yasalardan sizinde yararlanmanız seklinde olur . büyük geçmiş olsun

       • ayşenaz dedi ki:

        çok teşekkür ederim aslında fazla bişey paylaşamıyorum ama sizinde dediginiz gibi benim durumum çok ama çok karışık

 166. Balotelli dedi ki:

  Ayşe Hnm Ve Diğer Arkadaşlara Bilgilendirme.. Eski Ve Yeni Haciz…
  şöyle örnek vererek anlatayım denizbank’a 10 bin tl lik kredi borcumdan dolayı hakkımda icra takibi başlatıldı. aynı zamanda türk telekom hattımı iptal ettirdim fakat iptal edilmemiş her ay sabit ücret faiziyle işleyip 932 tl olmuş onun içinde icra takibi başlatıldı.ve 2 adet mağazaya çeşitli miktarlarda borcum var ve hukuk bürosuna gönderildi.. (not Dolandırıcı Değilim Sadece Askere Gittiğimden Borçlarım ortada kaldı hayatım altüst oldu yeni toparlanıyorum)
  şimdi ben e devleti açtığımda hakkımda icra mahkemelerinde 2 adet dosyam görünüyor 1.denizbank
  2.si telekom. Denizbanktan hacze geldiler evimde oturup cayımı içtiler durumu izah ettim dinlediler ve sadece ses sistemimi 3bin tl değerinde (500 tl olarak yazdılar) ve onuda götürmeyip yediemin olarak evde bıraktılar. durum şuki telekom ve diğer icra bürolarından henüz gelen olmadı yani bu gelmeyenler yeni kanuna hükm olacak. fakat denizbank elini çabuk tuttuığu ve geldiği için oda sadece ses sistemimi yazdığı için ses sistemi hariç yazılmayan diğer tüm eşyalar yeni kanuna tabi olacak. kendimden birebir örnek verdim açıklayıcı olduysam ne mutlu bana herkese gecmiş olsun

  • Av. Deniz dedi ki:

   Size katılmıyorum yeni düzenleme çok acik yürürlükten önce başlatılmış takipler diyor. Yürürlükten önce var olan hacizler Yada muhafaza altına alınan eşyalar demiyor. Yeni kanunun Yürürlüğe girişinden sonra başlatılan icra takipleri İcin muhafaza işlemi yapılamayacak arkadaslar

   • Vatandaş dedi ki:

    Aynen işte haciz ve muhafaza demiyor. Bu ayrı bir işlem. İcra takibinde paraların icra dairesine yatırılması derseniz tamam dediğiniz gibi olabilir, veya daha önceden eşyalar yazıldıysa yine dediğiniz gibi olabilir ancak hiç haciz yapılmamış ise ve yeni yapılacaksa kanun ne ise o uygulanmak zorunda. Hiç yapılmamış bir haciz işlemi için eski kanun nasıl uygulanabilir. Sonuçta orada yeni bir hukuki işlem yapılıyor.

 167. UFUK dedi ki:

  şu chp bismillah başladı gündem dışı konuşmalara zaman çalma devam ne değişecek ,, derdini tatil sonrası anlat konuş be kardeşim,, ayıp yaaa

  • Balotelli dedi ki:

   çok haklısın ya sadece gülüyorum 😀

  • okan dedi ki:

   C H P KAN KAYBEDİYOR SON ÇIRPINIŞLARI ONUNDA DEFTERİ DÜRÜLECEK BDP BİLE DESTEK VERİYOR C H P LAF OLSU TORBA DOLSUN

 168. kub dedi ki:

  meclis acıldı gundemdısı konusma basladı bu vekıllerı aklınıza kayıt edın secımzamanıda bızler onları oyalıyalım

 169. Vatandaş dedi ki:

  Bir arkadaşın alıntısı;

  Yeni çıkan yasa lehe hüküm içeriyorsa eski icraya başlanmış olsa dahi herkes yararlanır.bu genel kuraldır.bu nedenle eskidende icra başlatılsa mal alınıp satılmadı dosya kapatılmadıysa herkes yararlanır.eşitlik prensibi onu gerektirir.örneğin emekli maaşlarında icra kesintisi yapılmayacağı hüküm altına 5510 sayılı yasanın 97 md.gereği ekim 2008 tarihine konuldu fakat 2007 yılında icra konulan emeklinin ictası kaldırıldı.yani lehe olan hükümden herkes yararlanır.ancak icra hukuk mahkemesine şikayet gerekir.mahkeme kararı gerekir

  • murat dedi ki:

   ben de bu şekilde biliyorum. yarın işinin erbabı bir icra avukatına danışacağım bu konuyu.sonucu buradan yazarım arkadaşlar…

  • Av. Deniz dedi ki:

   Lehe kanun maddesinin geriye yürüyeceği sadece ceza hukuku anlamında genel kuraldir. Hukukun diğer alanlarında geçerli değildir.

   • Vatandaş dedi ki:

    Örneğe dikkat edersen emekli maaşı bir ceza hukuku değil. Aynı zamanda itiraz ederek mahkemelere bu işlem çözülecektir. Bize bişe ispatlamaya çalışmanız önemli değil. Sonuçta kanun neyse nasıl yürütülecek ise hep beraber göreceğiz ne olacağını.

   • şükran dedi ki:

    çek yasasında geri dönük bütün çekleri kapsadı bu nasıl oldu

  • Av. Deniz dedi ki:

   Haklisiniz ancak Emekli maslarindaki durum daha farklıydı yeni düzenleme başlamış ve devam eden takipler ile ilgili eski duZenleme geçerliliğini korur ibaresi içermiyordu haliyle normal olarak yeni yasa ile emekliler itiraz üzerine hacizleri kaldırabilmiş oldular.

   • Vatandaş dedi ki:

    Yalnız haciz ile icra takibini niye birleştiriyorsunuz ki? Haciz edilirken kanun ne ise o uygulanmak zorunda. İcra takibi ise zaten başlamış ise yine eski kurallara göre devam eder. Orada icra takibi diyor haciz ile muhafaza altına almak ile ilgili bir ibare bulunmuyor.

 170. sargoz dedi ki:

  Son durum bilgisi paylasilsin. Yoldayim, Bulundugum yerden baglanti sorunlari yasiyorum. Kacinci madde oylaniyor?
  Acilen Bilgi paylasalim.

  • Ugur dedi ki:

   Gece 03.54 de 54. madde gectıkten sonra kapanmıs meclıs.14:00 DE TOPLANACAK. Son DURUM BU

  • Balotelli dedi ki:

   meclis suan açıldı ve 3 adet gündem dışı soru var onlar için 5 er dakikalık söz verdi

 171. Ayşe dedi ki:

  Sayın sargoz sizdende ricam siteye girdiğinizde eski yeni hacizi biraz daha açarak anlatırmısınız tabiki açıklamalı anlattınız daha önce ama arkadaşların kafası çok karışık

  • sargoz dedi ki:

   Ayse Hn.

   Esas olan hacizdir. Esya kaldirma sonraki bir istir. Muhafaza islemi Yapilir yapilmaz, avukata kalmistir.
   Simdi Esyalar onceden hacizli ise eski kanun hukumlerine gore alacakli haklaruni kullanmaya devam eder. (alir satar birakir kaldirir indirir gelir gider vs vs)

   Kanun ciktiktan sonra ise esyalara haciz konamayacak . Haciz yoksa hak iddasida olmaz. Kaldirma zaten olmaz.

   Siz neden kanun cikmadan once avukatlar ev ev dolasti saniyorsunuz ? Cunku artik haciz yapamayacaklar.

 172. Ayşe dedi ki:

  16 saatte 54 madde geçti pes diyorum chp ye ne yapabileceğinizi sandınızki,chpli madurlar bidaha oturun düşünün derim,muhalefet plmak için muhalefet olup halkı hiç düşünmeyerek oyalamaktan başka bişey yapmadınız ,Allah adalet bakanınada akpii vekilerede sabırlar versin .

 173. bikkin dedi ki:

  arkadaslar gecenin bu vakti hala uyumadan tum yorumlarinizi okudum. tam olarak anlayamadigim bir husus var lutfen bilen bir kisi cevaplasin..
  bu yasadan once baslamis takipler haciz islemi yapilmamissa, haciz konusunda yeni yasa mi gecerli olacak yoksa takip onceden baslatildi diye eski yasa mi gecerli olacak? kesin bir yanit gelirse cok sevinirim.

  • Anonim dedi ki:

   kanun çıktıktan sonraki gecerli.icra kagıdı geldi ise .kanun işlemiyor

  • Vatandaş dedi ki:

   Evine gelip eşyaları yazmamışlarsa yeni kanuna göre yazmışlarsa eski kanuna göre

   • Hakan dedi ki:

    Esyaları yazmaları bir şey farketmiyor yeni yasa uygulanır,önemli olan götürmeleri idi ,onada gününde itiraz edenlerin eski kanunlarla alma ihtimali yüksek evinizde esyanız kaldırılmadıysa resmi gazeteden sonra kimse kaldıramaz

  • Hakan dedi ki:

   Evet yeni yasa gecerli eski dosya olsa bile evdeki esyanız yedi emine size bırakılmıssa (götürmediseler) buda yeni yasadan faydalanıyor.Sizi esyanızı götürmekle tehtit ederlerse avukatı ve icra memuruna yasal olmayan bir islem yaparlarsa dava açacagınızı söyleyin haddini bilmez avukatları. Barolarına şikayet ediniz bu çok önemli

   • Av. Deniz dedi ki:

    Goturdulerse goturmedilerse diye bir ayrım yokki yasa da. Yasa kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan icra takipleri diyor aslında çok acik. Hakkınızda bir icra takibi başlatılmasa bununla ilgili eski hükümler uygulanır . Yasa yürürlüğe girdiği tarihtn sonra başlatılan takiplerde muhafaza yapılamaz yeni yasaya göre

    • Vatandaş dedi ki:

     Doğru takip için eski yasayı kullanabilirsiniz ancak haciz için yeni yasaya göre yapılması gerekiyor. Kafanıza göre yorumlarsanız çok tazminat ödersiniz.

     • Av. Deniz dedi ki:

      Yasa acik. Yeni birsey yok hersey eskisi gibi devam edecek

      • Vatandaş dedi ki:

       Valla koptum bu yoruma 😀

      • sakaryalı dedi ki:

       size içimin yangınları adlı türküyü armağan ediyorum sayın avukat…

      • sakaryalı dedi ki:

       hayat size güzeldi dimi eski düzene göre kanemiciler..

      • şükran dedi ki:

       hiçbir şey eskisi gibi olmayacak eski 1932 de çıkan icra iflas yasasında ifadeler belirsiz yoruma açıktı ancak bu çıkacak yasada ifadeler çok net vede yoruma kapalı haczedilemezlik kapsamı genişledi ayrıca tasarıda pek lüzumlu kavramı vardı yasa geçerken her türlü eşya ifadesiyle geçti bu biraz daha kapsamı genişletti ardından tasarı halinde biliyorsunuz bireysel iflas düzenlemesi geliyor ve avrupa birliği entegrasyonuna uygun olarak daha birçok yasa ve bunları destekleyici nitelikte konut dokunulmazlığı vb bir çok yasa hayata geçiyor geçecek.

 174. Vatandaş dedi ki:

  Helal olsun vekillerimize ben bile dayanamıyorum artık düşeceğim CHP ye karşı hailen savaşıp tasarıyı geçiriyorlar

  • Anonim dedi ki:

   helal olsun da genede hep güçlüye cıkakn kanun ya bize bişi yok tahahütttttttttttttttt

   • şükran dedi ki:

    taahhüd bu tasarıda yok ancak ankara milletvekili sinan aygün ün yanılmıyorsam mayıs ayında meclise verdiği yasa teklifi var ve şu an komisyonda yani bu döneme yetişmedi ancak tatilden sonraki dönemde gündeme gelecektir bizlerde sıkı takip edeceğiz bundan sonra yapacağımız bu kaçak yaşayan veya içerde pek çok insan var ailelerine dönsünler artık normal bir hayat yaşasınlar

    • FARKETMEZ. dedi ki:

     şükran hanım,
     size katılıyorum. zaten chp de belirli iki kişi bu konuda bizimle tek yürek biriside sn. aygün.
     ayrıca, kendisi ile görüştüm, meclis tatilinden sonra bireysel iflasın teklifi için çalışmalar yapacaklar.geçmiş olsun. saygılarımla.

     • Vatandaş dedi ki:

      Belirli 2 kişinin bize faydası yok o zaman çıkıp konuşsalardı. Eğer CHP başa gelirse genel zihniyet belli kimse o 2 kişinin dediğini yapmaz eski icra kanunu aynen geri gelir.

 175. Anonim dedi ki:

  hepinize iyi iyi geceler diliyorum yasanın son durumu nedir bugün yollardaydım yeni girdim eve meclisden gecdimi artık yasa

 176. suat dedi ki:

  tasarı kabul edildi..ancak cumhurbaşkanı imzaladıktan sonra geçerli oluyor….ama chp adilik yapıyor,oyalıyor…şimdiye köşke imzaya çıkması gerekirdi…sanırım pazartesiye sarkacak imza işi…o zamanda meclis tatil..karışabilir….

  • Vatandaş dedi ki:

   Meclis 15’ine kadar açık bugün meclis tv haberde söyledi arada.

  • Vatandaş dedi ki:

   Sanırım bitirene kadar çalışacak meclis yada çok az madde kalacak iyiye işaret endişe etmemize gerek kalmadı bu kanunu çıktı görebiliriz artık bugün yarın çıkacak sonuçta

 177. Vatandaş dedi ki:

  Valla kafam şişti izlemicem daha sinirlerim geriliyor CHP nasıl bir partiymiş ya ben hayatımda böyle birşey görmedim. Tamam muhalefet her zaman iyidir ancak bunların yaptıkları muhalefet değil tamamen bloke etmeye çalışmak. Her kanunda her kanunda bu kadar önerge sunulurmu sunulan önergelerde önerge değil zaten başka konularda konuşmak için saçmalamak TRT3 vermiyor diye tabi kimse izlemiyorlar sanıyorlar sanırım

 178. Vatandaş dedi ki:

  Ev haczi geçti ancak tüm tasarı geçip Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanıp resmi gazetede yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek. CHP oyalamasa çoktan tasarı gitmişti Cumhurbaşkanlığına. Sanırım yarısı yarın Meclis açıksa yarına yoksa pazartesiye meclisten anca çıkar gibi geliyor. Tabi sabahlarlarsa bugünde bitebilir :S

 179. emre dedi ki:

  arkadaslar ev haczi onaylandımı

 180. murat dedi ki:

  şu chp yi icraya veren yokmu??aklı başına gelir belki…resmen kanun çıkmasın diye oyalıyorlar…YAZIKLAR OLSUN CHP ye….

 181. Anonim dedi ki:

  sayın sargoz 43 madde onaylandı ,geriye 60 a yakın madde görüşmesi kaldı meclis kaça kadar çalışacak sizce bu maddelerin tamamı ne zaman biter ve onaylanır
  .teşk.ler.

 182. turan dedi ki:

  bu chp nin ben ………yazıklar olsun bunlara….akepe 40 yılda bir iş yapıyor onada chp maydonoz oluyor……

 183. sinan dedi ki:

  kaça kadar çalışacaklar anonim kardeş sabaha kadar sürecek mi??

 184. sinan dedi ki:

  kaçıncı maddedeyz arkadaşlar takip edenler ??

 185. Anonim dedi ki:

  ulan bu CHP parti değil.ne devlet ne memleket işi ugrasıyor… burjuvaların partisi olmus. gibi davranıyorlar.her şeye maydonoz oluyorlar bos yere.güya fakirin partisi idi. atatürk ve ecevit in kemiklerini sızlatıyorlar yazıkkkkkkk..

 186. zafer dedi ki:

  CHP işin B… çıkardı. Zırt Pırt Önerge veriyor.
  Ama kürsüde başka şeyler anlatıyorlar.

  Saat 13:00 dan beri izliyorum. Kesintisiz tüm maddeler önerge verdiler.
  Oyalıyorlar.

  • sargoz dedi ki:

   CHP Yasanın çıkmasını engellemeye çalışıyor ama güçleri yetmeyecek. Ak parti birbaşka SOSYAL ADALET REFORMUNU çıkarmak üzere.

 187. Vatandaş dedi ki:

  CHP bilerek yapıyor yahu şeklinde olarak diye değişecek diye sırf konuşmak için önerge veriyorlar her soruda. Hükümet konuşmasınlar diye skaıncası olmayanları kabul ediyor yine konuşuyorlar bu ne ya CHP iyice işin dozunu kaçırdı. Nasıl bir parti bu ya

 188. emre dedi ki:

  arkadaslar ev haczi kalktımı cvp

 189. UFUK dedi ki:

  yaa yazmayayım dedim bekliyeyim dedim,, sn sargoz bu nasıl bir meclis ya bu chp ne yapar niye oradadır, adam trafik polisinin kesk başkanı çevirmesini anlatıyor zaman çalıyor inanılacak gibi değil vallahi yemin ediyorum bu ülkeyi bırakıp gideceğim,, bu nasıl bir mantıktır nasıl bir bakış açıdır, adam konu dışında her şeyi konuşuyor çalınan sorular muhabbeti yapıyor,, sözün bittiği yer bu meclis

  saygılarımla.

  • sargoz dedi ki:

   Bakın ben yazıyorum, Ak partili diyorlar, parti sempatizanı diyorlar, propoganda diyorlar ama gerçekleri kendiniz görüyorsunuz. Bize icraat yapacak parti lazım, Türkiyeyi uyutacak parti değil…

   CHP demek İŞ Bankası demek, İş Bankası demek Türkiye’nin en büyük bankası ve finans kurumu demek, peki banka ve finans ne demek ? anlayın durumu işte.

   • UFUK dedi ki:

    VALLAHİ SN SARGOZ ADALET VE KALKINMA PARTİSİNE OY VERMEDİM,, CHP YE DE VERMEDİM , FAKAT DOĞRU YAPILANI DA ALKIŞLAYACAK KADAR VE SİYASETİ DE DOĞRU BİR ŞEKİLDE KENDİMCE UCUNDAN YALAMIŞ BİRİ OLARAK , SIKINTI ŞU Kİ ,,HALKIN YARARINA OLACAK İŞLERİ KÖSTEKLEMEK YERİNE DESTEKLEMEK DOĞRU SİYASETTİR. ÜLKE BÖYLE KALKINIR,, TAMAM CARİ AÇIK VARDIR O VARDIR BU VARDIR, AMA BİR GERÇEK TE VARDIRKİ SIRASI İLE ÇÖZÜM İÇİN ADIMLAR DA ATILIR, ŞİMDİ İYİ Yİ ALKIŞLAMAK BİR ERDEMDİR , KÖTÜ YAPILANI DA ELEŞTİRMEK ODA ERDEMDİR, DOĞRU YAPILDIĞINDA HER ŞEY BU HALKIN YARARINA OLACAKTIR. BEĞENİN BEĞENMEYİN MALESEF BAL TUTAN PARMAĞINI İLLAKİ YALIYOR, BİZ AZ YALAYANIN PEŞİNDE OLMALI UCUNDAN MİLLETTE TATTIRMALARINI SAĞLAYANLAR OLMALIYIZ DİYOR KONUYU KAPATIYORUM,,,, İŞ SİYASETE GİRİNCE CİKLET MİSALİ UZAR,, İNŞALLAH CHP DEN BU YAZILANLARI OKUYANLAR OLURDA AZICIK UTANIRLAR DİYEREK 3. YARGI PAKETİNİN HAYIRLAR GETİRMESİNİ DİLİYOR KATKISI BULUNAN TÜM KİŞİLER SN SARGOZ A VE BAŞTA AKP HÜKÜMETİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM.. MAĞDURLARI SIKINTIDAN KURTARDILAR, ALLAH TA ONLARIN GÖNLÜNE GÖRE VERSİN,,

    SAYGILARIMLA,

 190. sinan dedi ki:

  kaçıncı maddeye gelindi arkadaşlar ??

 191. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar Taahhüdle ilgili çok önemli bir soru soruldu, sorular bitince bakan yanıt verecek dinleyin

  • Vatandaş dedi ki:

   Şu an için taahhüd çalışması olmadığnı söyledi, önergeye destek vermeyeceklerini söylediler çalışma yapılması gerekiyor dedi. Aslında benim anladığım zaten bunun çalışmasını hükümet yapacak ancak şu sırada sanırım karıştırmak istemiyor ama yapacağı belli, o yüzden sabır yavaş yavaş hepsi çıkıyor arkadaşlar.

  • Balotelli dedi ki:

   ve yanıt verildi taahüt ihlal ile ilgili suan için çalışma olmadığı vurgulandı. kendi icra davam için sevinsemde diğer arkadaslar için üzüldüm sevincim kursağımda kaldı. şu an için böyle bir çalışma olmadığı onun için kapsamlı bir çalışma gerektiğini belirttii sayın bakan 😦

   • Vatandaş dedi ki:

    Bence tatilden sonra mutlaka bir dönem çıkacaktır. Çünkü bunu başbakan açıkca söyledi. Olmadı baskı kurmaya devam ederiz. Çek hapsinin kalkıp icranın taahhdünün kalkmaması zaten tuhaf olur. Biraz psikolojiden çakarım 🙂 Sanki bakan orada birşeyi açıklayamadı ama yapılacağını hissettim diyebilirim.

 192. sargoz dedi ki:

  Defalarca anlattım, tekrar yazıyorum:

  takip eski olabilir, hacizde eski ise eski hükümler devam eder.

  takip yine eski olabilir ancak haciz yeni yapılıyor ise yeni kanun geçerlidir.

  • murat dedi ki:

   sargoz, defalarca anlattın ama :))) cümlen anlaşılmaz oluyor. Takip eski, eve gelindi haciz yapılıp eşyalar yazıldı ama evden çıkarılmadı. Yine de gelip “bu yasa bunları kapsamıyor, çıkartırım” diyebilir mi? Bir de haciz yaptı, tek olan malları yazdı, evden çıkartmadan satışını yapabilir mi? Artık sona geldik, şunu açıklasan da rahatlasak. Tskler…

   • Vatandaş dedi ki:

    Evet onu kastediyor. Eğer eşyalar yazıldı ise eski hükümler yani alabilirler ama yazmadıkları eşyalar için yeni kanun hükümlerine göre yazabilirler.

   • sargoz dedi ki:

    daha önce haczedilmiş bir eşyanız var ise bu eşyalar eski kanun hükümlerine göre işlem görür.

    ancak yerine yenilerini koyduğunuzda haciz yapılamaz çünkü takip eski olsa bile haciz yeni olacaktır.

    • murat dedi ki:

     öyleyse bir şeye yaramadı ki bu çıkan kanun. adam yazdı ama çıkartmadı, zaten artık borçlanıp hacize düşecek durumda değiliz ki. ama bu yazanlar gelip yine de “eskiden yazmıştım, çıkartırım” diyorsa bu yasa kimsenin bir işine yaramaz. zaten herkesin eşyası yazıldı. yine çile, yine mağduriyet. bu saatten sonra kime yarayacak bu kanun???

     • sargoz dedi ki:

      murat bey, haciz tehdidi altında yaşayan birçok insan var. bu kanun ev haczini ve olası taahhüt suçlarını bitiriyor. Ayrıca hacizle eşyası gitmiş, yerine yenilerini haciz tehdidi nedeni ile alamayan ve sıkıntı için yaşayan birçok insan var. Bu kanun ev haczni bitiriyor, bu kanunu nasıl işe yaramaz görüyorsunuz ?

      ayrıca yazılmış ancak kaldırılmamış eşya demek hacizli eşya demektir ve yedieminliktir gerektirir, yediemin olarak istenildiğinde eşyaları teslim etmeniz gerekir, yediemeinlik kanunu böyle emreder, çıkan bu kanunla bunun ne alakası olabilir ?

      • şükran dedi ki:

       sayın sargoz banka tarafından eşyalarım yazıldı eşime yediemin olarak bırakıldı.ancak borç banka tarafından varlık sirketlerinden birine satıldı eşim bu yedieminliği istemiyor böyle bir durumu nasıl değerlendirirsiniz

    • okan dedi ki:

     sargoz bir sorum olucak kredi kartlarında zaman aşımı 10 senemi? icra takibi başlatıldıktan sonramı yoksa borçların yapıldığı tarihtenmi başlar. icra takibi başlatıldıktan sonra ise banka kartlar 2001 yılında patladı fakat icraya 20o3 in 11 ayında vermişler. 2 sene temerrüt faizi çalıştırmışlar yasalmıdır

     • sargoz dedi ki:

      kefillikte yeni TTK’ya göre süre aşımı 10 senedir.

      direk borçlu iseniz (kredi kartı) bunun süre aşımı yok. ancak icra dosyasının düşmesi gerekir.

      • okan dedi ki:

       sargoz teşekkrler dosya düşmesini sorarsam fazlamı olurum ? dosya nasıl düşüyor?

  • Murat dedi ki:

   Bu Kanunun ilgili hükümlerinin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan
   takip işlemleri hakkında, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam olunur… diyor madde. Takibin başlamış olması yeterli diyor. Haciz yapılmışsa yapılmamışsa diye ayırmıyor .

   • Av. Deniz dedi ki:

    Su an itibariyle e devlete girdiğinizde adınıza başlatılmış ve devam eden bir takip varsa bu takiplere muhafaza işlemi yapılabilir yasanin yürürlügunden sonra başlatılan takip işlemleri hakkında muhafaza yapılamaz

    • Vatandaş dedi ki:

     Sayın Av. Deniz dediğiniz işlem haciz edilmiş, muhafaza altına alınmış hatta yeddiemin depolarına kaldırılmış mallar için karışıklık olmaması açısından yada işlemlerin tamamlanmasından dolayı eski kanunlar geçerli olabilir. Ancak yeni yapılacak bir haciz yeni bir hukuki işlemdir bunu eski kanuna göre uygulanması oldukça tuhaf olur. Yoksa bu paketin çıkmasının bir anlamı veya Başbakanımızın tv de verdiği sözlerin de bir anlamı olmazdı. Bence bekleyelim hep beraber görelim uygulamanın nasıl yürütüleceğini. Bildim kadarı ile avukatlar bile henüz bu kısmı çözemedi çünkü onlarda sürekli bu soruları yöneltiliyorlar, tabi her gönül kendine göre nasıl olmasını istiyor ise o şekilde yorumlamaya çalışıyor 🙂

 193. Anonim dedi ki:

  BU CHP GERCEK KİRLİ YÜZÜNÜ GÖSTERDİ YAZIKLAR OLSUN ..BİRDE FAKİR FUKARA PARTİSİ DİYORLARDI

  • fatih dedi ki:

   3. Yargı Paketi” TBMM Genel Kurulu’nda -Tasarının 1. bölümü kabul edildi –

   BMM Ekonomik faaliyetini bedeni çalışmasıyla sürdüren borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya, aile bireyleri için lüzumlu eşya, borçlunun haline münasip evi ve öğrenci bursları haczedilemeyecek.

   TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen “3. yargı paketi” olarak bilinen tasarının, 1-28. maddelerini kapsayan 1. bölümü kabul edildi.

   Kabul edilen maddelere göre, her icra dairesinde Adalet Bakanlığı’nca atanacak bir icra müdürü, yeteri kadar icra müdür yardımcısı, icra katibi ile adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonları tarafından görevlendirilecek mübaşir ve hizmetli bulunacak.

   İcra müdür ve icra müdür yardımcıları, Adalet Bakanlığı’nca yaptırılacak yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre atanacak. İcra katipleri arasından bakanlıkça gerçekleştirilecek sözlü sınav sonucuna göre de icra müdür veya icra müdür yardımcılığı kadrolarına atama yapılabilecek.

   İcra müdürü, icra müdür yardımcısı veya icra katibinin herhangi bir nedenden dolayı yokluğu durumunda görev ve yetkileri, adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu tarafından görevlendirilecek yazı işleri müdürü veya zabıt katibi tarafından yerine getirilecek.

   İcra ve iflas dairelerince verilen kararlar gerekçeli olarak tutanaklara yazılacak.

   İcra ve iflas dairelerince yapılacak her türlü icra ve iflas iş ve işlemlerinde Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) kullanılacak; her türlü veri, bilgi, belge ve karar, UYAP vasıtasıyla işlenecek, kaydedilecek ve saklanacak.

   -Güvenli elektronik imza, elle atılan imza yerine kullanılabilecek-

   Usulüne göre güvenli elektronik imza ile oluşturulan elektronik veriler senet hükmünde sayılacak ve söz konusu imza, elle atılan imza ile aynı ispat gücüne haiz olacak. Güvenli elektronik imza, kanunlarda bu imzayla yapılamayacağı açıkça belirtilmiş olan işlemler dışında, elle atılan imza yerine kullanılabilecek.

   Zorunlu nedenlerden dolayı fiziki olarak düzenlenen belge veya kararlar, yetkili kişilerce güvenli elektronik imzayla imzalanarak UYAP’a aktarılacak ve gerektiğinde UYAP vasıtasıyla ilgili birimlere iletilecek. Bu şekilde elektronik ortama aktarılarak ilgili birimlere iletilen belge ve kararların asılları, gönderen icra ve iflas dairesinde saklanacak, ayrıca fiziki olarak gönderilmeyecek.

   -İcra ve iflas dairelerinde nakit ödemeye son-

   İcra ve iflas dairelerine yapılacak her türlü nakdi ödeme, Adalet Bakanlığı’nca uygun görülecek bankalarda icra ve iflas dairesi adına açılan hesaba yatırılacak. Haciz sırasında, borçlu veya üçüncü kişiler tarafından yapılan ödeme nedeniyle tahsil edilen paralar, en geç tahsilatın yapıldığı günü takip eden ilk iş gününün çalışma saati sonuna kadar banka hesabına yatırılmak üzere icra veya mahkeme kasalarında muhafaza edilecek.

   Tasarıyla, adli tatilde icra mahkemelerdeki dava ve işlere bakılması amacıyla düzenleme yapıldı. Buna göre, İcra mahkemesine arzedilen hususlar ivedi işlerden sayılacak ve bu işlerde basit yargılama usulleri uygulanacak.

   Uluslararası ilişkilerde ortaya çıkabilecek sorunların ortadan kaldırılması amacıyla yabancı devlet aleyhine başlatılan ilamlı icra taleplerine ilişkin icra emrinde, uluslararası antlaşmalar saklı kalmak kaydıyla, borçlu devlete ait olan mallar hakkında cebri icra (kendi istekleriyle borçlarını ödemeyen borçluların, borçlarını devlet kuvveti ile ödemelerinin sağlanması) yapılabileceği ayrıca ihtar edilecek.

   Tasarıyla, yabancı devletler aleyhine girişilecek ilamsız takiplerin yargı denetimine tabi olmaksızın, icra müdürlüğü işlemiyle başlatılmasının sakıncalarının önüne geçilmesi amacıyla değişiklik yapıldı. Buna göre, yabancı devlet aleyhine ilamsız takip yoluna başvurulamayacak.

   Takip talebi, icra dairesine yazılı ve sözlünün yanı sıra elektronik ortamda da yapılacak.

   -Aile bireyleri için lüzumlu görülen eşyalar haczedilemeyecek-

   Tasarıyla, borçlunun haline münasip evi de haczedilemeyecekler arasına alındı.

   Buna göre, ekonomik faaliyeti, sermayesinden ziyade bedeni çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya; para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya, aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri, borçlunun haline münasip evi ve öğrenci bursları haczedilemeyecek.

   Haczedilecek malların kıymetinin fazla olması durumunda, bedelinden münasip bir kısmı, ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılacak.

   İcra memuru, haczi talep edilen malların haczinin caiz olup olmadığını değerlendirecek ve ona göre karar verecek.

   Yabancı devlet, parlamento ve hükümet başkanı ile hükümet üyelerinin resmi ziyaret, transit geçiş, gibi sebeplerle Türkiye’de bulundukları sürece, bu kişileri taşıyan ulaşım araçları muhafaza altına alınamayacak ve yediemine bırakılamayacak.

   Kolluk kuvvetlerinin yakaladığı hacizli motorlu araçlar, en geç 3 işgünü içinde en yakın icra müdürlüğüne teslim edilecek.

   Haczedilen şey, üçüncü kişi nezdinde bulunursa, bu kişi yedieminliği kabul ettiği takdirde bu mal muhafaza altına alınmayacak.

   Haczin kaldırılmasına sebebiyet veren alacaklı, o mala yönelik olarak haczin konulması ve muhafazası gibi tüm giderlerden sorumlu olacak.

   -Hacizli mallar elektronik ortamda satılacak-

   Hacizli malların satış ilanı elektronik ortamda da yapılabilecek. Elektronik ortamda verilecek teklifler, hacizli malın tahmin edilen kıymetinin yüzde 50’sinden az olamayacak, teklif vermeden önce de hacizli malın yüzde 20’si oranında teminat gösterilecek.

   Hacizli malların birinci ve ikinci ihalesi icra memuru tarafından, ilanda belirlenen yer, gün ve saatte, elektronik ortamda verilen en yüksek teklif üzerinden başlatılacak. Satılığa çıkarılan mal üç defa bağırıldıktan sonra, elektronik ortamda verilen en yüksek teklif de değerlendirilerek, en çok artırana ihale edilecek.

   İcra ve iflas dairelerince, daire dışında tahsil edilen paralar, en geç tahsilatın yapıldığı ilk işgünü günü çalışma saati sonuna kadar banka hesabına yatırılmak üzere icra veya mahkeme kasalarında muhafaza edilecek.

   Hacizli malların satışı açık arttırma ile yapılacak, birinci ve ikinci ihalenin yapılacağı yer, gün ve saat önceden ilan edilecek. İlan, birinci ihale tarihinden en az 1 ay önce yapılacak, açık artırmaya elektronik ortamda teklif verme yoluyla başlanacak. Elektronik ortamda teklif verme, birinci ihale tarihinden yirmi gün önce başlayacak, ihalenin tamamlanacağı günden önceki gün sonunda sona erecek. İkinci ihalede ise elektronik ortamda teklif verme, birinci ihaleden sonraki 5. gün başlayacak, en az 20 gün sonrası için belirlenecek ikinci ihalenin tamamlanacağı günden önceki gün sonunda sona erecek.

   • Anonim dedi ki:

    selam arkadaşlar…(ekonomik faaliyeti sermayesinden ziyade bedenen çalışmasını engelleyecek her türlü eşya haczedilemeyecek) peki buna şirket adına kayıtlı kamyon veya kamyonetler girermi acaba onlarda şirketlerin çalışması için lazım olan eşya olurmu acaba yardımcı olursanız sevinirim sonuçtaa iş arabası özel deil

    • okan dedi ki:

     anonim bildiğim kadarı ile trafikten haciz koyarlar fakat bağlayamazlar diye düşünüyorum

     • Anonim dedi ki:

      inşallah okan kardeş şu an 3 tane aracımda bağlama var 2008 yılından bir tanesi 159 milyarlık kamyon..2 tanesi kamyonet…eski bağlamalar düşermi acaba bu yasadan sonra

      • okan dedi ki:

       anonim eski olan işlemler düşmez kapatabilirler fakat sen yinede bir avukata danış onlar kaçamak yolları iyi bilir geçmiş olsun

      • okan dedi ki:

       anonim şöylede olabir araçları haciz yaptılarmı ? yapmadılarsa yani yediemin olarak falan kimseye teslim etmedilerse yeni kanun geçerli olur diye düşünüyorum ama haciz yapıp sana veya başkasına yediemin teslim ettilerse eskikanun geçerli olur ama sadece rtrafikte haciz olupta arabaları yakalamdıysa yenikanun geçerli olur diye düşünüyorum

       • Anonim dedi ki:

        okan kardeş araçları vermedim haciz yaptılar ama yakalayamadılar…araçlar bende yani hatta kaç sefer mahkemeye çıktım ben onları dava ettim ama araçlar bende zannedersem yeni kanun geçerli olacak yedi eminlik falan yok inşallah icralarda düşer

  • Ugur dedi ki:

   Bu Kanunun ilgili hükümlerinin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan
   takip işlemleri hakkında, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam olunur…

   BOŞUNA MI SEVİNDİK ÇOK YAZIK YA

   • okan dedi ki:

    uğur kardeş takip başlatılmışsa haciz yapılmışsa eski hükümler gecerli fakat takip yapılıpta haciz yapılmadıysa yenikanuna göre işlem yapılacak açıklamalardan öyle anladım

 194. mehmet66 dedi ki:

  28 madde onaylanmiş … içlerinde tahüdü ihlal varmi ?

 195. Anonim dedi ki:

  BU CHP. ZENGİNLERİN PARTİSİ OLMUS SATILMISLAR MI NEDİR YAAAAA

  • Vatandaş dedi ki:

   Meclise bile giremezler inşallah. Yahu millete yardım edeceklerine sürekli engel olmaktan başka birşey yapmıyorlar. Alacaklı hakkı diyor ya icra avukat arkadaşlarını söylüyor resmen söyledi arkadaşlar falan dedi

 196. Anonim dedi ki:

  ve chp ye ragmen bıtecek

 197. Muhibbi dedi ki:

  Bu Kanunun ilgili hükümlerinin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan
  takip işlemleri hakkında, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam olunur… Arkadaşlar bu ne demek?

  • şükran dedi ki:

   bu şu demekmiş dosyanız eski evinize geldiler eşyalarınızı yazdılar ancak kaldırmadılar yediemin olarak size bıraktılar bu hacizli dosya demekmiş eski kanuna tabi
   dosya eski ancak henüz evinize gelen giden olmamış eşya yazılmamış yeni kanuna göre haciz yasağı olduğundan eşyanızı gelseler bile yazamıyor kaldıramıyor demekmiş.

 198. mehmet66 dedi ki:

  28 madde onaylanmiş … içlerinde tahüdü ihlal varmi ?

 199. uzman dedi ki:

  haklısın ayşe hanım bu kendini beğenmiş avukatlara iyi bir ders olur umarım

 200. Ayşe dedi ki:

  Çok ama çok canı yanan biri olarak sölüyorum vampirler artık birbirinizin kanını emersiniz işallahhh

 201. cenk dedi ki:

  kaç maddeydi bu hepsi birlikte görüşülüp sonramı yasalaşacak cvp lütfen

  • Vatandaş dedi ki:

   Hepsi görüşüldükten sonra Cumhurbaşkanlığına gidecek inş. 1-2 güne yasalaşır yeterki chp önerge verip uzatmasın her maddeyi.

 202. Hakan dedi ki:

  Dolapları çekmeçeler acıp bakabileçeklermi ?eve hakim kararı olmadan gidebileçeklermi?çilingirci kapıyı açacakmı?evde kimse yokken dolaplar talan edileçekmi?o pis ayakkabıları ile evimizde dolaçacaklarmı?buzdolabında cocuguma aldıgım 1adet muz1adet çikolatayı yiyeçeklermi?kapının önüne koydugumuzdamacanın altındaki 5tl ye tenwxül edeceklermi?raporlu ilac kullanıyorum dedigim dolabı götüremessiniz dedigim halde götüren icra mmemuru alıcı avukatın memuru olsçakmı? Cevap verin. Ben bunları yapan srf siz av tanıyorumda

  • Vatandaş dedi ki:

   Evet hepsi devam ediyor ancak bunları sadece para ve altın aramak için yapabilirler veya aynı eşyadan 2 tane. Yani yapsalar bile bişe alamıcaklar sadece sinir bozup giderler olsun onada şükür.

  • Vatandaş dedi ki:

   Ama bu ayakkabı konusunda suç işliyor olabilirler, çünkü özel bir haneye ayakkabılarla girmek etiğimize aykırı. Yani manevi olarak zarar verdikleri için suç duyurusunda bulunulabilir diye düşünüyorum. Özellikle benim eşimde temizlik hastalığı var ve bu onun ruh durumunu çok bozarki kesinlikle içeri almam zorla girerlerse mahkemeye aynı gün dava açarım.

 203. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar milletine düşman olan bir parti olarka görmeye başladım artık CHP’yi. Herkez yazsın sitemini görsünler nelere sebep olduklarını. chp @ chp.org.tr

 204. cenk dedi ki:

  offf şu chp önerge vermese takır takır geçecek

 205. uzman dedi ki:

  milyonlarca insan rahat bi nefes alacak artık allah razı olsun tüm emeği geçenlerden

 206. uzman dedi ki:

  haciz bittimi bundan sonra yokmu ev hacizi bu kanun eski dosyalarıda kapsıyormu bilgilendirirseniz sevinirim

  • okan dedi ki:

   sayın sargoz düşünce ,ve önnerilerinizi bekliyoruz şu aşamadan sonra ne gibi yol uygulanacak madur olarak neler yapmamız gerekiyor bilgilerini paylaşırsanız bizler ve madur olanlan kişiler ona göre bir yol haritası çizer teşkrler

 207. cenk dedi ki:

  kaç maddeydi bu hepsi birlikte görüşülüp sonramı yasalaşacak cvp lütfen

 208. Hakan dedi ki:

  Vanpirlerin sonu geliyor chp gercek yüzünü gösterdi, yeni yasa hayırlı olsun kimse mücadelesinden vazgecmesin yola devam

 209. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar bu CHP ne kadar millet düşmanıymış yahu. BDP bile sesini çıkarmıyor. MHP sesini çıkarmıyor. Her maddede bir önerge sunuyor CHP şunlara yazın herkese söyleyin bunlar meclise bile girmemeli

  • Vatandaş dedi ki:

   chp @ chp.org.tr yazın arkadaşlar sitemlerinizi görsünler ne olduklarını

  • izmirfm dedi ki:

   :))))
   bidaha oy alamaz bence böle devam ederse zorr…

   • fukara dedi ki:

    bırak artık oy almayı onlara oy verenide engellemessem banada yazıklar olsun onlara verdşğim oylar haram olsun

 210. Anonim dedi ki:

  arkadaslar ev haczi kalktımı cvp

  • izmirfm dedi ki:

   hacze gelmesi kalkmadı avukatın ve icra memurunun fakat
   2. Ekonomik faaliyeti, sermayesinden ziyade bedenî çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya,

   3. a) Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler,

   b) Aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri,

   hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu her türlü eşya;”

   “13. Öğrenci bursları,

   14. Diğer kanunlarda haczi yasaklanan mal ve haklar.

   Arkadaşlar yasa açık yoruma açık değil para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler ve Aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri hariç hiç birşey haczedilemez.
   kabul edildi…
   gözümüz aydın

   • Hakan dedi ki:

    Dolap ve çelmeceler açabileceklermi

    • şükran dedi ki:

     cumhuriyet savcılığından izin çıkartırlarsa özellikle bunu ihtiyati hacizde yapıyorlar evin her noktasını didik didik aratabilirler ancak aratsa ne olur bundan sonra kanun çok açık alacağı şeyler sınırlı eli boş gider farzedinki borç sizin eşinizin üzerindede birkaç ziynet eşyası var veya çocuğunuzun bileğinde künye var veya eşinizin çantasında parası var.yalnızca borçlunun kimliği tespit edildikten sonra onun araması yapılabilir eş ve çocuğun değil zorla alıma yönlenirlerse ki bu doğrudan gasp suçudur gerekli mercilere şikayetinizi yaparsınız

 211. ÖZADANALI dedi ki:

  arkadaşlar iş bitmiştir.gözümüz aydın.herkese ve türkiye için hayırlı uğurlu olsun.emeği geçen tüm arkadaşlara ve milletvekillerine sonsuz teşekkürler.tahahhüt mağduru arkadaşlar için yine buradayız.

 212. izmirfm dedi ki:

  21.madde önergesi neydi kabul edilen

 213. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar bir icra avukatının misilleme olarak yazdığı örnek bir dilekçe çok komiğime gitti ama işimize yarayabilir not alın bir yere 😀

  Borçlunun icra dosyasına sunduğu dilekçeye görüşlerinizi bekliyorum…(3.yargı paketi sonrası)

  İZMİR … İCRA DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

  Müdürlüğünüzün 2012/… Esas sayılı dosyası üzerinden hakkımda icra takibi başlatılmış ve tarafıma … tarihinde bu husus tebliğ edilmiştir.

  İcra takibi ve borca bir itirazım bulunmamaktadır. Emekliyim ve marangoz olarak çalışıyorum. SGK dan aldığım emekli maaşım,kendi oturduğum evim,işyerim de ki bir adet bıçkı, planya ve yatar daire, ev eşyalarım bulunmaktadır.Ancak;

  – İİK gereği yaşam için gerekli ev eşyaları haczedilez. Evimde 2 adet televizyon hariç mevcut diğer eşyalardan birer tane olup fazla olmadığından haciz işlemi tatbik edilmemesi, televizyonun ise değeri brüt asgari ücretin 6 katından az olduğundan haciz edilse bile muhafaza altına alınmaması,

  – İİK gereği borçlunun mesleki faaliyetini sürdürebilmesi için gerekli makina teçhizatı haczedilemeyeceğinden işyerimde haciz uygulanmaması,

  – 5510 sayılı Kanun gereği emekli maaşları haczedilemediğinden emekli maaşıma haciz konulmaması,

  – İİK gereği borçlunun haline münasip evi haczedilemeyeceğinden evime haciz konulmaması,

  – … Bankasında hesabım olmakla birlikte ilgili hesabım ayna zamanda emekli maaş hesabım olduğundan İİK m.89 gereği haciz tatbik edilmemesi

  Aksi halde işlem yapanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç dyurusunda bulunacağımı, maddi ve manevi tazminat davası açacağımı bilgilerinize sunarım.

 214. VATANDAŞ NURİ dedi ki:

  ÖLÜ SEVİCİLERİNİ LEŞ KARGALARINI ASIL KORKUTAN UYGULAMALAR BİREYSEL İFLAS YASASINDA
  BU UYGULAMA İLE ZAMAN AŞIMI DOLAN DOSYALAR UZATILMAYACAK VE ARTIK BİR LİRA BAKİYEDEN DOLAYI 10 SENE SONRA 30 000 LİRALIK VB İCRALAR YAPILAMAYACAK

 215. sinan dedi ki:

  Yok abi pes ediyorum sizlerden alıcaz haberleri hepinize teşkkürler benim davam 3.yargı paketinde yer alan Kaçak Elektirik davası Memur olduğum için beni çok rahatsız ediyor bu durum

  • Vatandaş dedi ki:

   Kaçak elektrikte kalkıyor hapis

   • sinan dedi ki:

    evet ama o madde kabul edildi mi?

    • Vatandaş dedi ki:

     Yok henüz o maddeye gelmediler ama bu paketin içinde olduğunu biliyorum en geç yarına kadar veya bu gece o da kabul edilcek şu an sırayla gidiliyor maddeler yani korkmana gerek bulunmuyor.

  • şükran dedi ki:

   pes etme kaçak elektrikte hapis cezası kalkacak karşılıksız yararlarmaya dönüyor

 216. Ayşe dedi ki:

  Sargoz acil yorum arkadaşlar dışardayım bakamıyorum cepten takip ediyorum özetlermisiniz

  • şükran dedi ki:

   ayşe hanım ilk 15 madde geçti bizi ilgilendiren kısımlar bitti hepimize geçmiş olsun ev haczi tarih oldu üzülme

 217. sinan dedi ki:

  denedim explorer mozilla crome hepsinden denedim malesef açmıyo hiçbirinde murat yardımcı olursan sev,nirim not found diye bir yazı var

  • Vatandaş dedi ki:

   İnternetten mozilla için media player eklentisini indirip kur çalışması lazım büyük ihtimalle bu kurulu değildir.

  • şükran dedi ki:

   media player yüklü olması lazım ekranı iki kez vurgula

 218. sinan dedi ki:

  nererden takip ediyorsunuz arkadaşlar bana da söyler misiniz.

 219. izmirfm dedi ki:

  arkadaşlar geçmiş olsun…. 15. madde kabul edildi sanırım esas buydu

 220. Vatandaş dedi ki:

  Heh heh kabul edildi 15. madde. CHP eşyalardan birini kaldırmak istedi kabul edilmedi.

 221. izmirfm dedi ki:

  esas 15. maddemiş…:)))

 222. izmirfm dedi ki:

  bu kadın avukatmı yakınımı acaba:)))

  • mehmet dedi ki:

   arkadaşlar reddedildi. Kimse bu yasasın önüne geçemeyecek korkmayınız

  • Vatandaş dedi ki:

   Çevrenizde ne kadar insan varsa CHP yi anlatsın ki oy alamasın bunlar başa gelirse bizi asarlar bile.

 223. Vatandaş dedi ki:

  Kafam karıştı ya taslak mı değişti bu maddeyi şu an tartışıyorlar 15. madde olarak :S

 224. murat dedi ki:

  Herkese geçmiş olsun arkadaşlar…Artık kapı çaldığında korkmaya, avukatların psikolojik baskılarına, aile dramlarına paydos…Hayırlı olsun…

  • sinan dedi ki:

   nererden takip ediyorsunuz arkadaşlar bana da söyler misiniz

   • murat dedi ki:

    meclis tv sinan. googleda arat çıkıyor

    • sinan dedi ki:

     denedim explorer mozilla crome hepsinden denedim malesef açmıyo hiçbirinde murat yardımcı olursan sev,nirim

   • şükran dedi ki:

    google den meclis tv yazın

 225. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar bu hızla giderse bugün bu yasa geçer yarına bile kalmaz inşallah

 226. izmirfm dedi ki:

  arkadaşlar şimdi buzdolabı çamaşır bulaşık makinası tv ler yerini alıyormu bu durmda evdeki yerlerine:))))

  • mehmet dedi ki:

   2. Ekonomik faaliyeti, sermayesinden ziyade bedenî çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya,

   3. a) Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler,

   b) Aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri,

   hariç olmak üzere, borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu her türlü eşya;”

   “13. Öğrenci bursları,

   14. Diğer kanunlarda haczi yasaklanan mal ve haklar.

   Arkadaşlar yasa açık yoruma açık değil para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler ve Aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri hariç hiç birşey haczedilemez.

  • Vatandaş dedi ki:

   Aynen şükürler olsun yalnız 2 tv varsa evde en dandik olanı çöpe at 🙂

 227. izmirfm dedi ki:

  bakın pek lüzumlu denmiyo her türlü eşya diyo maddede

  • şükran dedi ki:

   evet bu çok iyi olmuş pek luzumlu eşya ifadesi bazı eşyelerı kapsıyordu her türlü eşya olarak geçmiş kapsam çok genişlemiş bu çok iyi olmuş

 228. izmirfm dedi ki:

  aile bireyleri için gerekli her türlü eşya diyo buzdolabıda gerekli bir eşyadır…sargoz yorum alalımmı senden

 229. Ayşe dedi ki:

  Ebru dikkat edersen tek tek sayılmamış hertürlü eşya deniliyo hepsini kapsıyo sargozdanda yorum alalım müsaitse

 230. izmirfm dedi ki:

  9.madde di dimi ev hacziiiiiii

  • mehmet dedi ki:

   evt geçmiş olsun arkadaşlar artık eşya kaldırmak yok

 231. ebru dedi ki:

  9 kabullllllll

 232. ebru dedi ki:

  Madde 9- Maddeyle, alacaklı ile borçlu arasındaki menfaat dengesinin sağlanması, temel hak ve
  özgürlüklerin korunması, haczinde ekonomik yarar bulunmayan ya da muhafazasında ve satışında güçlük
  çekilen eşyaların hacizlerinin önlenmesi amaçlanmaktadır. Düzenlemeye göre, ekonomik faaliyeti
  sermayesinden ziyade bedeni çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli her
  türlü eşya, borçlu ile aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için gerekli her türlü eşya ile öğrenci bursları
  ve diğer kanunlarda haczi yasaklanan mal ve hakların haczedilemeyeceği hükme bağlanmaktadır.
  Ayrıca, icra memurunun mal ve hakların haczi konusunda değerlendirme ve takdir yetkisine sahip
  olduğu açıkça belirtilmek suretiyle uygulamada karşılaşılan tereddütlerin giderilmesi amaçlanmaktadır.
  2004 sayılı Kanunun “Tutanaklar” kenar başlıklı 8 inci maddesine bu Tasarının çerçeve 2 nci
  maddesiyle yeni bir fıkra eklenerek, icra ve iflas dairelerince verilen kararların gerekçeli olarak tutanaklara
  yazılması hükmü getirilmiştir. Bu hüküm gereğince, icra memurunun yapacağı değerlendirme sonucu bir
  şeyin haczedilip haczedilemeyeceği konusundaki kararını gerekçeli olarak verecektir. Böylece icra
  memurunun keyfi kararlar vermesinin önlenmesi ve denetim kolaylığının sağlanması amaçlanmaktadır.

  Eee burada buzdolabı vs yokki

  • Vatandaş dedi ki:

   Sen gerekçeleri okumuşsun. Onun altında tekrar maddeler 1 den başlıyor oradaki 9.cu maddeyi bul. Zaten buzdolabı yazmıyor her türlü eşya yazıyor yani haciz edilebilecekler belirtilmiş onun dışında hiç bir eşya 2 taneden fazla değil ise haciz yapılamıcak ve madde kabul edildi hayırlı olsun 🙂

 233. ebru dedi ki:

  CHP li Atilla KART i kınayalım lütfen işi güçü yokuş yapmak bu önergeside kabul edilmedi.

  • murat mert dedi ki:

   ya chp ye yazıklar olsun tefecilerin partisiymiş meğer yeni anladık

 234. Vatandaş dedi ki:

  Bunlar nasıl önerge yahu yok nokta ekleyelim yok ve ekleyelim. CHP milletvekili başka konuda konuşmak için her maddeye tuhaf önergeler vermiş 3 maddedir konuşuyor 🙂

  • murat dedi ki:

   hukukta bir kelime bile çok önemlidir. unutmayalım ki bizim için de hukukta yanlış kurulcak bir cümleyle oluşan madde avukatlara açık kapı bırakır ve haciz aynen devam eder. o yüzden o kelimeler de önemli 😉

 235. ebru dedi ki:

  8 tamam nefesleri tutun

 236. ebru dedi ki:

  bu maddelerin ayrıntılarını nereden bulabiliriz fikri olan varmı arkadaşlar.

 237. ebru dedi ki:

  7. maddede kabul edildi

 238. Vatandaş dedi ki:

  7. Madde onaylandı.

 239. Ayşe dedi ki:

  Arkadaşlar izleyebilenler meclisteki son gelişmeyi aktarsın

  • murat mert dedi ki:

   chp durmadan önerge verip oyalıyo meclisi…6 madde kabul edildi 7 madde görüşülüyor

  • şükran dedi ki:

   ayşe hanım hepimize geçmiş olsun bu iş bizi ilgilendiren kısımlar aynen geçti ev haczi tarih oldu üzülme artık sevinebilirsin.

 240. Anonim dedi ki:

  arkadaslar ev haczi kabul edildimi cvp

 241. dikmen dedi ki:

  eve hacizde neticeye varıldı mı?

 242. Ayşe dedi ki:

  Anonim hemen panik yapma ya ,geçen hafta böle bi umudumuzda yoktu sakin ol biraz lütfen !

 243. MURAT TENMAR dedi ki:

  DEĞERLİ SARGOZ,
  SAAT : 15.08 ‘ DE İLETTİĞİNİZ KONULARA SAMİMİ DİLEKLERİMLE KATILIYORUM
  ESENLİK DOLU GÜNLER DİLİYORUM SİZE.

 244. izmirfm dedi ki:

  sargoz ev haczi 2 . bölümde dimi kaçıncı maddedeydi

 245. Anonim dedi ki:

  yok haciz yasası çıkmaz vatandaşı kandırıyorlar

  • ebru dedi ki:

   Çıkacaaak inşallah AK partili vekil yola devam dedi inşallah çıkaracaklar da geç vakit çıkar sanırım CHP oyalayıp duruyor.

 246. ebru dedi ki:

  CHP :(( Buldular bakanı kendi yörelerinin mahkemelerinin kapatılmaması için oyalıyorlar..

 247. Ayşe dedi ki:

  Sargoz ben izleyemiyorum , izleyemeyenler içinde durum ne aşamada ne zaman sonuçlanır tahmininizi aktarırmısınız

 248. sargoz dedi ki:

  Dostlarım,

  CHP nin birkez daha evi içinde mağdur edilen kadına çocuğa karşı nasılda acımasızca siyeset yaptığını izliyorsunuz. Alacaklı haklarını savunuyorlar… Kap kacak çekyatla buzdolabı kaldırmaklamı alacaklı hakkı savunuluyor ?

  CHP sadece burjuvadan oy alan bir parti haline gelmiştir. Hukukun üstünlüğü değil üstünlerin hukukunu savunmaktadır.

  Seçim sandığında birkez daha sonuçlarına katlanacaktır.

 249. mehmet dedi ki:

  arkadaslar tahüüdü ihlalde calişmamız yokmu dedi bakan ? veya onerge veren warmı bu konuyla ilgili .. akibiyeti nedir … çalişma yoksa en azindan boyle bişey daha sonra olur veya olucak gibi bişeyler demedimi bakan bey ???

 250. izmirfm dedi ki:

  arkadaşlar bu ne saçmalık ya söz alanlara bak nasıl zaman kaybı ya…

 251. A.K. dedi ki:

  TBMM’ DE ŞU AN ADALET BAKANI SORULARA CEVAP VERİYOR.TAAHHÜDÜ İHLAL SUÇLARINDA ÇALIŞMAMIZ YOKTUR…

  • mehmet dedi ki:

   nerden izliyorsunuz bana link gonderirimisiniz burdan lütfen …

 252. ebru dedi ki:

  Adalet bakanı Taahütü ihlalle ilgili bir çalışma yok dedi az önce

 253. A.K. dedi ki:

  MAĞDURLAR İÇİN YENİ BİR HAYAT BAŞLIYOR.SAYIN SARGOZ EMEKLERİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ,SAĞOLUN.HÜKÜMETİMİZ VE SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN ALLAH YOLUNUZU AÇIK VE DAİM ETSİN.

 254. Anonim dedi ki:

  bu ev haczi yasası çıktı mıonaylandımı bilgisi olan var mı

 255. izmirfm dedi ki:

  arkadaşlar medyaya bağlanıyo diyo sonra hazır diyo açılmıyo nedendir tbmm tv

 256. izmirfm dedi ki:

  arkadaslar tbmm tv açılmıyo nerden izliyonuz?

  • MURAT TENMAR dedi ki:

   MERHABA
   TBMM.GOV.TR WEB SİTESİNDE ON-LİNE GÖRÜNTÜ VERİLİYOR

 257. MURAT TENMAR dedi ki:

  TENMAR
  30 HAZİRAN 2012 GÜNÜ TBMM ‘ DE GÖRÜŞMELERİ YAPILIP, KANUNLAŞMASINI TEMENNİ ETTİĞİMİZ 3. YARGI PAKETİ İLE İLGİLİ EMEĞİ GEÇEN HERKESE SAYGILARIMIZI İLETİYORUZ..