ADALET BAKANI EVDE HACİZ MAĞDURLARINA MÜJDEYİ VERDİ: YASA HAZİRAN AYININ İLK 10 GÜNÜNDE ÇIKAR

Yayınlandı: 06/05/2012 / Ev Haczi, Ev Haczi Uygulaması Bitiyor
Etiketler:, , ,
Hürriyet Gazetesi Yazarı Sedat Ergin’le CNN Türk’te Taha Akyol’un sunduğu Eğrisi Doğrusu programına katılan ADALET Bakanımız Sn. Sadullah Ergin evde haciz mağdurlarına müjdeyi verdi: 

”Yasa Haziran Ayının ilk 10 Gününde Çıkar’

Programda söz alan ve Ocak ayında çıkacağı hem taahhüt edilen hemde vatadaşa kapsamlı bir basın toplantısı ile anlatılan ancak 4 aydır çıkmayan 3. yargı reformu paketinin  gecikme nedenlerini soran Sedat Ergin’i  bakanımız cevapladı:
 • Yasa tasarısı yaklaşık 100 madde, 24 kişilik bir adalet komisyonunda bu yasanın görüşülmesi mümkün değildi, bu sebeple alt komisyona olgunlaştırılması için gönderdik
 • Yasa 4 aydır beklemiyor, ötelenmedi, alt komisyonda 4/3 lük kısmı görüşüldü ve geçti.
 • Kalan bölüm için  arabuluculuk yasa tasarısı üzerinde iyi uygulama örnekleri için yurtdışında yapılan araştırmalar sonuçlandı ve önümüzdeki hafta alt komisyon çalışmalarını tamamlıyor ve adalet komisyonuna yasa taslağını gönderecek.
 • Yasa görüşmesi durmadı, yaklaşık 60 madde görüşüldü.
 • İcra iflas yasası ile ilgili çalışmalar tamamlandı, hazır.
 • Yasa taslağı  haftaya önce adalet komisyonuna ,  Mayıs sonu meclis genel kuruluna gelir ve başlar, Haziran ayının ilk 10 Günü içinde  meclisten geçer ve yasalaşır. (bknz. tv arşivi dk.4.39)

Taha Akyol’un yasanın ceza kanunları ve borç alacak durumu ile ilgili vatandaşı yakaından ilgilendiren yargı paketi içeriğindeki tasarı soruları üzerine  sn.bakanımız açıklamalarında ; (bknz. tv arşivi dk.4.42)

 • Basit suçlar hakim karşısına çıkmayacak. Basit trafik suçları, kabahatler gibi.
 • TCK 220 madde 6 ve 7 fıkralarda işlenen suçlarla (terörle mücadele kanunu)  ve basın yayın yoluyla işlenilen suçlarda ceza limiti 5 yıl ve üzeri değilse 3 yıla kadar aynı suçun işlenmemisi şartı ile soruşturmalar, kovuşturmalar ortadan kalkıyor.
 • TCK 285, 288, 131, 132,133 maddelerde  ilgili soruşturmalar ve kovuşturmalar askıya alınabilir.
 • 3.yargı paketi özellikle yargıyı hızlandırma amacı taşımaktadır.
 • İcra ve iflas kanunu ile ilgili ciddi değişiklikler yapılmaktadır.
 • İlamsız icra takipleri belli bir disipline giriyor (özellikle iletişim şirketlerinin borçlunun ihmalinden kaynaklı takiplerinin önüne geçebilmek için) asgari ücret tutarının altındaki borçlarda öncelikle borçlu ödeme ihbarı ile uyarılacak.
 • Yeni yapılan düzenleme ile bir kişinin normal hayatını idame ettirebilmesi için gerekli olan ev eşyalarının 1 er tanesi haczedilemeyek. 3 televizyon varsa 1 televizyon , 3 buzdolabı varsa 1 tanesi haczedilemeyecek, evden alınamayacak. (bu husus mevcut yasada var ancak uygulamada buna çok fazla uyulmuyor, artık uyulacak) Nakit para, gümüş eşya, antik tablolar ve antika eşyalar haczedilebilir. Ama özellikle borçlunun hayatını idame ettirebilmesi için gerekli olan ev eşyalarının haczedilmesini mümkün olmaktan çıkartıyoruz. 
http://tvarsivi.com/player.php?i=2012050145795

Yasa Kapsamına Giren Ceza Maddeleri Hakkında Önemli Notlar:

TCK 3167

MADDE 285. – (1) Soruşturmanın gizliliğini alenen ihlâl eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ancak, soruşturma aşamasında alınan ve kanun hükmü gereğince gizli tutulması gereken kararların ve bunların gereği olarak yapılan işlemlerin gizliliğinin ihlâli açısından aleniyetin gerçekleşmesi aranmaz.

MADDE 288. – (1) Bir olayla ilgili olarak başlatılan soruşturma veya kovuşturma kesin hükümle sonuçlanıncaya kadar savcı, hâkim, mahkeme, bilirkişi veya tanıkları etkilemek amacıyla alenen sözlü veya yazılı beyanda bulunan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

MADDE 131. – (1) Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı işlenen hariç; hakaret suçunun soruşturulması ve kovuşturulması, mağdurun şikâyetine bağlıdır.

MADDE 132. – (1) Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlâli haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Bu suçun basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde verilecek ceza yarı oranında artırılır.

MADDE 133. – (1) Kişiler arasındaki alenî olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi, iki aydan altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Reklamlar
yorum
 1. buket dedi ki:

  bana mal tespıtıne geldıler bugun televızyonumuda yazdılar gelırlermı acaba almaya ya da saklasam tv yı ne olur?

 2. selim ak dedi ki:

  Varlık Yönetim Şirketlerinin Tahsilat Yöntemi İsyan Ettiriyor

  Batık bankaların fona devreden alacakların tahsili için yaklaşık 12 yıl önce kurulan ve geçen sürede batak alacak tahsilatlarını tamamlayan şirketler, küçük tasarruf sahiplerinin kredi kartları borçlarına ve küçük ölçekli ödenemeyen kredilerin tahsiline yöneldi.

  Bankalar ve büyük şirketlerin sorunlu alacaklarını düşük fiyata satın alan bu şirketler, tahsil için çağrı merkezleri aracılığı ile borçlulara ulaşıp onlara taksitli ve düşük faizli ödeme planları sunuyor. Ancak şirket elemanlarının tahsilatı yapmak için yanlış bilgilendirmelerde bulunmasına ve uyguladıkları yöntemlere isyan edenler, hukuki mücadele için avukatların kapılarını çalıyor.

  İzmir Barosu avukatlarından Cihan Türsen, birçok kişinin bu yöntemlerle ilgili hukuki mücadele için şikayetlerde bulunmak üzere kendilerine başvurduğunu dile getiren avukat Cihan Türsen, şunları söyledi:

  “Özellikle batık bankaların fona devreden alacakların tahsili için varlık yönetim şirketlerinin kuruluşu özendirildi. Çıkartılan yönetmelikle amaç, işlem, muafiyetler gibi hükümler getirildi. Bu düzenlemelerle ekonomik krizin aşılması amaçlı özel, olağanüstü bir dönem hedeflense de, aradan geçen 12 yıl sonra şimdi varlık yönetim şirketleri, kuruluş amaçlarından çok farklı mahiyet ve yöntemlerle çalışmaktadır. Bankaların tahsil edemediği büyük krediler yerine, küçük tasarruf sahiplerinin kredi kartları borçlarına ve küçük ölçekli ödenemeyen kredilerine el atan varlık yönetim şirketleri, bankalardan bu alacakları yüzde 10-20 gibi oranda miktarlarla satın alıyor. Hukuka aykırı ÖZEL DİNLEME, İZLEME gibi teknik yöntemlerle de borçlulara ulaşıyor. İLETİŞİM GİZLİLİĞİNİ İHLAL ederek telefon ve mesajlarla borçluyu BASKI ve TACİZ altına alıyor.”

  Avukat Cihan Türsen bankaların, alacakların tahsili için gerekli özeni göstermediğini ve alacak devrini cazip haline getirmek için müşterileri ile yaşadıkları gerçekleri icra takiplerine yansıtmadığını kaydetti. Türsen, “İbra yazısı verilmediği veya icra dosyasına bu ödemeler bildirilmediği için yıllar sonra yüzde 350’lere varan fahiş faizli, ödenmesi imkansız rakamlar için telefonlar aranıyor ve insanlar adeta yıkılıyor. Ayrıca, borç zaman aşımına uğramışsa, icra takibi işlemden kalkmışsa, arşive gitmişse dahi borçlular, hukuki haklarını kullanmayacak durumda bırakılıyor. Tedirgin olan borçlular da şirketin ulaştırdığı banka hesaplarına istenilen ücreti ödüyorlar” diye konuştu.

  ‘HUKUKİ ÖNLEMLER ALINMALI’

  Bu tip uygulamalara aldanmamak gerektiğini ifade eden Türsen, “Şirketlerin bu tip alacaklarla ilgili hakları sınırlanmalı ve denetim altına alınmalıdır. Borçluların bireysel olarak yapacakları, sınırlı, güç ve masraflı. Bu durumda mutlaka bir avukata başvurmalı. Önceki ödeme bilgileri temin edilmeli, icra dosyaları mutlaka getirtilmeli. Varsa bakiye borç hesaplattırılmalı. Konuyla ilgili ivedi hukuki düzenlemeler yapılıp önlem alınmalı. Borcun tahsili için yapılan hukuka aykırı yöntemler de yasaklanmalı” dedi.

  Avukat Cihan Türsen, son günlerde artan şikayetlerle ilgili milletvekilleri aracılığıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi de verileceğini sözlerine ekledi. – İzmir

 3. sinsimelek dedi ki:

  merhabalar uzun süredir yazamıyorum. yasa henüz çıkmamış görüyorum. benim diğer davamdaki 800 tl lik borcu hala ödemedim arayıp durdu avukat hacze gelcem diye bende geleceksen gel ev haczine dedim 2 haftadır ses seda çıkmıyor. bu kişilere borcumu asla ödemicem olayı anlatmıcam uzun sürer fakat tamamen suçlu oldukları bir konuda bana davayı kaybettirip avukatlık ucretini ustume yıktılar basitce böyle diyeyim asla ödemicem bunlara hava parası.

  başka bir olay daha geldi başıma bu dönem içinde. turksele vakti zamanında borcum vardı 3 tane hatlı numaram vardı birini eşim kullandı 45 tl diğerini ben kullandım 200 tl. 3. hattımı ise telefona bile takmadım. tabi o dönem ödeyemedik bunları icraya düştü. kullandığımız 2 hattın toplam borcu faizlemekten canı çıkmış yani 2.390 tl olmuş. hiç kullanmadığım telime bile takmadığım hattın borcuda 240 tl olmuş. bana geçen hafta turksel avukatından icra tebligatı geldi . aradım dedim bana ana parayı öde deyin hemen ödeyeyim ama bu kadar faizi ödeyemem . neyse dedi işte faiz indirimimiz var şuan 3 hattınızın borcunu 730tl ya kadar indirdik ödeyin ödemezseniz tebligatımızdaki söylediklerimizi gerçekleştirirz falan filan. bende kabul ettim ve ödedim. iyimi yaptım kötümü bilemiyorum. turkselle bir derdim yoktu bu yuzden onlara olan borcumu odedim . her ne kadar ana paradan fazla faiz ödemişsemde ödedim kurtuldum artık. ALLAH herkese borcunu ödeme kolaylığı versin. daha sırada başka borçlarda var . kimse borcunu ödemekten kaçmıyor ödeyeceğimiz imkanlar sunulsun yeter. inşallah onlarıda ödeyebilirim.

 4. ali dedi ki:

  KOMİSYON RAPORU
  “Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun Tasarısı (1/565)” 2/2/2012 tarihinde esas Komisyon olarak Adalet Komisyonuna, tali Komisyon olarak Plan ve Bütçe ile Anayasa komisyonlarına; “Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Mersin Milletvekili Mehmet Şandır’ın; 2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununun Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi (2/90)” 1/10/2011 tarihinde esas Komisyon olarak Adalet Komisyonuna; “Barış ve Demokrasi Partisi Grup Başkanvekili Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan’ın; Türk Ceza Kanununun Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar Kanununda Yer Alan Maddelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (2/120)” 10/11/2011 tarihinde esas Komisyon olarak Adalet Komisyonuna; “Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ve Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilleri Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile 34 Milletvekilinin; 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (2/223)” 30/12/2011 tarihinde esas Komisyon olarak Adalet Komisyonuna, tali Komisyon olarak Avrupa Birliği Uyum, İnsan Haklarını İnceleme ile Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler komisyonlarına; “İstanbul Milletvekili Osman Oktay Ekşi’nin; Türk Ceza Yasasının Bazı Maddelerinin Değiştirilmesi Hakkında Yasa Teklifi (2/257)” 12/1/2012 tarihinde esas Komisyon olarak Adalet Komisyonuna, tali Komisyon olarak İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna; “İstanbul Milletvekili Osman Oktay Ekşi’nin; 3713 Sayılı Terörle Mücadele Yasasının 6 ve 7’nci Maddelerinin Yürürlükten Kaldırılması Hakkında Yasa Teklifi (2/268)” 13/1/2012 tarihinde esas Komisyon olarak Adalet Komisyonuna, tali Komisyon olarak İçişleri Komisyonuna; “İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in; Terörle Mücadele Kanununda Bazı Maddelerin Değiştirilmesine İlişkin Kanun Teklifi (2/292)” 20/1/2012 tarihinde esas Komisyon olarak Adalet Komisyonuna, tali Komisyon olarak İçişleri Komisyonuna; “İzmir Milletvekili Rıza Türmen ve Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın; Adli Sicil Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (2/322″)” 3/2/2012 tarihinde esas Komisyon olarak Adalet Komisyonu’na; “Ağrı Milletvekili Halil Aksoy’un; Ceza Muhakemesi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi (2/326)” 3/2/2012 esas Komisyon olarak Adalet Komisyonuna, tali Komisyon olarak İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna havale edilmiştir.
  Komisyonun 15/2/2012 tarihli toplantısında İçtüzüğün 35’inci maddesi uyarınca işlerin birleştirilerek Tasarının esas alınmasını ve daha ayrıntılı incelenmek üzere Kastamonu Milletvekili Hakkı KÖYLÜ, Konya Milletvekili Harun TÜFEKÇİ, Karaman Milletvekili Mevlüt AKGÜN, Isparta Milletvekili Recep ÖZEL, Mersin Milletvekili Ali Rıza ÖZTÜRK, Zonguldak Milletvekili Ali İhsan KÖKTÜRK’ten müteşekkil bir Alt Komisyona havale edilmesini kararlaştırılmıştır. Alt Komisyonumuz Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü başkanlığında, Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı , İçişleri Bakanlığı, Yargıtay, HSYK, Danıştay, Türkiye Barolar Birliği, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi İzzet Özgenç, Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Sezginer, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem Sözüer, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Cumhur Şahin, Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Ercan, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Atalı ve İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahri Öztürk’ün katılımlarıyla gündemindeki işleri görüşmüştür.
  Alt Komisyonumuzda yapılan çalışmalar sonunda, maddeler üzerindeki değişiklikler aşağıdaki şekildedir.
  Tasarının 1’inci maddesi Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 2’nci maddesi Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 3’üncü maddesi Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 4’üncü maddesi Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 5’inci maddesinde yer alan “yürürlükten kaldırılmıştır” ibaresi kanun yapım tekniğine uygunluk sağlanması amacıyla “madde metninden çıkarılmıştır” şeklinde değiştirilmiştir. Madde yapılan redaksiyon doğrultusunda Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Komisyonumuzca kabul edilen önerge doğrultusunda Tasarının 5’inci maddesinden sonra gelmek üzere çerçeve 6’ncı madde eklenmiştir. Söz konusu maddeyle uluslararası ilişkilerde ortaya çıkabilecek sorunların ortadan kaldırılması amacıyla yabancı devlet aleyhine başlatılan ilamlı icra taleplerine ilişkin icra emrinde, uluslararası andlaşmalar saklı kalmak kaydıyla, borçlu devlete ait olan mallar hakkında cebri icra yapılabileceği hususunun ayrıca ihtar edileceği hükme bağlanmıştır.
  Tasarının 6’ncı maddesiyle değiştirilen 2004 sayılı Kanunun 42’nci maddesine yabancı devletler aleyhine girişilecek ilamsız takiplerin yargı denetimine tabi tutulmaksızın, icra müdürlüğü işlemiyle başlatılmasının sakıncalarının önüne geçilmesi ve ödemeye davet müessesinin daha uygulanabilir hale getirilmesi amacıyla yeni bir fıkra eklemiştir.
  Ayrıca eklenmesi öngörülen diğer fıkranın başına, kambiyo senetlerine mahsus haciz yoluyla takipler yönünden ödemeye davet yazısı gönderilmesine ilişkin düzenlemenin hangi takipler bakımından olacağıyla ilgili tereddütlerin giderilmesi bakımından “Bu Kanunun üçüncü babında yer alan” ibaresi eklenmiş; icra takibinden önce ödemeye davet yazısının zorunlu olarak gönderilmesi gereken alt sınır, daha fazla sayıda alacak bakımından ödemeye davet yoluna gidilebilmesini teminen bir kat artırılarak “aylık en yüksek brüt asgari ücret tutarının iki katının altında” olarak belirlenmiştir. Diğer taraftan ödemeye davet yazısının tebliğinde alacaklının, ek bir külfet olarak borçlunun adresine ilişkin olarak tahkikat yapma yükümlülüğüne girmemesi bakımından “borçlunun bilinen en son adresine” ibaresi yerine, alacaklı tarafından borçlunun bilinen adresine bildirim yapılmasının yeterli olması amaçlanarak “ borçlunun alacaklı tarafından bilinen adresine” olarak değiştirilmiştir.
  Ödemeye davet bildirimi sonrası için öngörülen beş günlük ödeme süresi kanunda diğer durumlarla ilgili sürelerle uyumun sağlanması bakımından yedi gün olarak değiştirilmiştir.
  Düzenlemeden amaçlanan sonuçların hasıl olabilmesi amacıyla, alacaklının icra takibine başlanmasında zorluklarla karşılaşmaması için maddede düzenlenen tüm hususlara ilişkin icra müdürüne verilen inceleme görev ve yetkisi yerine, değiştirilmesi öngörülen maddenin son iki fıkrası metinden çıkarılarak icra dairesine yapılan başvuruda sadece yedi işgünü içerisinde ödeme yapılmadığının bildirilmesi veya ödemeye davet yazısının tebliğ edilemediğinin anlaşılması halinde icra takibine başlanabilmesini öngören yeni bir fıkra düzenlenmiştir. Böylece icra müdürünün görev ve yetkisi bu hususlarla sınırlandırılmıştır. Madde, ifade edilen değişiklikleri içeren önergenin kabulüyle çerçeve 7’nci madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarının 7’nci maddesi, çerçeve 8’inci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 8’inci maddesiyle değiştirilen 2004 sayılı Kanunun 60’ıncı maddesinin ikinci fıkrasının (2) numaralı bendinde yer borcun ve masrafların yatırılacağı banka hesabına açıklık getirmek amacıyla “icra dairesine ait banka hesabına” ibaresi “icra dairesine ait ödeme emrinde yazılı olan banka hesabına” şeklinde değiştirilmiştir.
  Borcun yatırılacağı icra dairesine ait banka hesabı bilgilerinin ödeme emrinde yazılı olması gerektiğinden bu duruma açıklık getirilmesi amaçlanmıştır. Madde yapılan değişikliklerle birlikte çerçeve 9’uncu madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Uygulamada icra tazminatlarına asıl alacak miktarı üzerinden mi, yoksa asıl alacak ile birlikte işlemiş faizin toplamı üzerinden mi hükmedilmesi konusunda tereddütler yaşanmaktadır. Bu konuda Yargıtay daireleri arasında da görüş birlikteliği bulunmamaktadır. Bu durum yüzbinlerce dosyanın Yargıtay’da incelenememesi ve işlerin uzun süre gecikmesi sonucunu doğurmaktadır. Geçmişte icra tazminat oranları artırılmışsa da, günümüzün değişen ekonomik koşulları dikkate alındığında bu oran oldukça yüksek kalmıştır.
  Yukarıda belirtilen gerekçelerle, tazminat oranlarının günümüz koşullarına uyarlanması ve Yargıtay uygulamalarındaki farklılığın giderilmesi amacıyla Tasarıya bazı maddeler eklenmiştir.
  Tasarıya Komisyonumuzca kabul edilen önerge doğrultusunda çerçeve 10’uncu madde olarak yukarıda icra tazminat oranlarına ilişkin açıklanan gerekçelerle 2004 sayılı Kanunun “İtirazın iptali” başlıklı 67’nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “red veya hükmolunan meblağın yüzde kırkından aşağı olmamak üzere” ibaresinin “asıl alacak esas alınarak red veya hükmolunan meblağın yüzde yirmisinden aşağı olmamak üzere” şeklinde değiştirilmesini öngören yeni madde ihdas edilmiştir.
  Tasarıya Komisyonumuzca kabul edilen önerge doğrultusunda çerçeve 11’inci madde olarak yukarıda icra tazminat oranlarına ilişkin açıklanan gerekçelerle 2004 sayılı Kanunun “İtirazın kesin olarak kaldırılması” başlıklı 68’inci maddesinin yedinci fıkrasında yer alan “yüzde kırktan aşağı olmamak üzere” ibaresinin “asıl alacağın yüzde yirmisinden aşağı olmamak üzere” şeklinde değiştirilmesini öngören yeni madde ihdas edilmiştir.
  Tasarıya Komisyonumuzca kabul edilen önerge doğrultusunda çerçeve 12’nci madde olarak yukarıda icra tazminat oranlarına ilişkin açıklanan gerekçelerle 2004 sayılı Kanunun “İtirazın geçici olarak kaldırılması” başlıklı 68/a maddesinin beşinci fıkrasında yer alan “takip konusu alacağın” ibaresi ile altıncı fıkrasında yer alan “takip konusuna alacağın” ibaresi “takip konusu asıl alacağın” şeklinde, sekizinci fıkrasında yer alan “yüzde kırktan aşağı olmamak üzere” ibaresi ise, “asıl alacağın yüzde yirmisinden aşağı olmamak üzere” şeklinde değiştirilmesini öngören yeni madde ihdas edilmiştir.
  Tasarıya Komisyonumuzca kabul edilen önerge doğrultusunda çerçeve 13’üncü madde olarak yukarıda icra tazminat oranlarına ilişkin açıklanan gerekçelerle 2004 sayılı Kanunun “İtirazın muvakkaten kaldırılmasının hükümleri” başlıklı 69’uncu maddesinin beşinci fıkrasında yer alan “dava veya hükmolunan şeyin yüzde kırkından aşağı olmamak üzere” ibaresi “asıl alacak esas alınarak dava veya hükmolunan şeyin yüzde yirmisinden aşağı olmamak üzere” şeklinde değiştirilmesini öngören yeni madde ihdas edilmiştir.
  Tasarıya Komisyonumuzca kabul edilen önerge doğrultusunda çerçeve 14’üncü madde olarak yukarıda icra tazminat oranlarına ilişkin açıklanan gerekçelerle 2004 sayılı Kanunun “Menfi tesbit ve istirdat davaları” başlıklı 72’nci maddesinin dördüncü fıkrasının son cümlesi “Bu zarar herhalde asıl alacağın yüzde yirmisinden aşağı tayin edilemez.”, beşinci fıkrasının son cümlesi ise “Takdir edilecek zarar, haksızlığı anlaşılan takip konusu asıl alacağın yüzde yirmisinden aşağı olamaz.” şeklinde değiştirilmesini öngören yeni madde ihdas edilmiştir.
  Tasarının 9’uncu maddesi haciz kapsamının dışında olacak malvarlığı yönünden açıklık olması ve 2004 sayılı Kanunun 82’nci maddesinin başlığı ile uyumlu olması amacıyla 2004 sayılı Kanunun birinci fıkrasının (3) numaralı bendi yeniden düzenlenmiştir. Yürürlükteki maddenin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinde öngörülen “borçlu ve ailesine lüzumu olan yatak takımları ve ibadete mahsus kitap ve eşyası” hükmü, Komisyonumuzca benimsenen (3) numaralı bent kapsamında değerlendirilmiş ve bu yolla haciz yasağının devamı tercih olunmuştur. Buna ilaveten, madde metninin daha anlaşılır hale gelmesi ve tekerrür olmaması amacıyla (14) numaralı bent metinden çıkarılmıştır. Madde, yapılan değişikliklerle birlikte çerçeve 15’inci madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarının 10’uncu maddesi ile değiştirilen 2004 sayılı Kanunun 88’inci maddesinin ikinci fıkrasının üçüncü cümlesi haczedilemeyecek mallar bakımından kapsamın genişlemesiyle, haczedilmiş mallar bakımından ayrıca muhafaza altına almaya yönünde ayrıca sınırlama getirilmesinin alacaklı-borçlu dengesi bakımından alacaklı aleyhine açık bir dengesizlik oluşturduğu düşüncesi ile metinden çıkarılmıştır.
  Hacizli motorlu araçların kolluk tarafından yakalanması durumunda, aracı uygun koşulda muhafaza edebilmek amacıyla, teslimin deposu bulunan en yakın icra müdürlüğüne yapılması amaçlanmıştır.
  Ayrıca muhafaza tedbirleriyle ilgili uygulamada yaşanabilecek sorunların giderilmesi ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası andlaşma hükümleri saklı kalmak kaydıyla, yabancı Devlet Başkanı, Parlamento Başkanı, Hükümet Başkanı veya Hükümet üyelerinin resmi ziyaret, transit geçiş gibi sebeplerle Türkiye’de bulundukları sürece, bu kişileri taşıyan ulaşım araçları ile ilgili muhafaza altına alma, yediemine teslim, seferden men gibi cebri icra işlemlerinin uygulanmamasına yönelik düzenleme yapılmıştır. Madde, kabul edilen önerge doğrultusunda çerçeve 16’ncı madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarıya Komisyonumuzca kabul edilen önerge doğrultusunda çerçeve 17’nci madde olarak yukarıda icra tazminat oranlarına açıklanan gerekçelerle 2004 sayılı Kanunun “Alacaklar ve üçüncü şahıs elinde haczedilen mallar hakkında” başlıklı 89 uncu maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “dava konusu şeyin yüzde kırkından aşağı olmamak üzere” ibaresi “asıl alacak ile dava konusu şeyden değeri düşük olanın yüzde yirmisinden aşağı olmamak üzere” şeklinde değiştirilmesini öngören yeni madde ihdas edilmiştir.
  Tasarıya Komisyonumuzca kabul edilen önerge doğrultusunda çerçeve 18’inci madde olarak yukarıda icra tazminat oranlarına ilişkin açıklanan gerekçelerle 2004 sayılı Kanunun “Üçüncü şahsın istihkak iddiası” başlıklı 97’nci maddesinin on üçüncü fıkrasında yer alan “istifası geciken miktarın yüzde kırkından aşağı olmamak üzere” ibaresi “alınması geciken miktarın yüzde yirmisinden aşağı olmamak üzere” şeklinde değiştirilmesini öngören yeni madde ihdas edilmiştir.
  Tasarının 11’inci maddesi çerçeve 19’uncu madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarının 12’nci maddesi çerçeve 20’nci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 13’üncü maddesi ile değiştirilen 2004 sayılı Kanunun 110 uncu maddesinin üçüncü fıkrası,“Bir malın satılması kanuni müddet içinde istenmez veya icra müdürünce verilecek karar gereği gerekli gider onbeş gün içinde depo edilmezse veya talep geri alınıp da kanuni müddet içinde yenilenmezse o mal üzerindeki haciz kalkar.” hükmü ile alacağını tahsil amacıyla haciz işlemi talep eden ve muhafaza talep eden alacaklının daha sonra haricen anlaşma yapılması veya borcun ödenmesi gibi nedenlerle haczin kalkması durumunda haciz ve muhafaza giderlerinden sorumlu olması alacaklı-borçlu dengesini bozduğu düşüncesi ile madde metninden çıkarılmıştır. Madde, yapılan değişiklik doğrultusunda çerçeve 21’inci madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarının 17’nci maddesiyle 2004 sayılı Kanunun 112 ve 123’üncü maddelerinde değişiklik yapılmaktadır. Kanun yapım tekniğine uygunluk bakımından bir çerçeve maddede birden fazla maddede değişiklik yapılmaması gerektiğinden, kanun yapım tekniğine uygunluk sağlanması amacıyla 2004 sayılı Kanunun 112’nci maddesinin birinci fıkrasında yapılan değişiklik çerçeve 22’nci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 14’üncü maddesi çerçeve 23’üncü madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 15’inci maddesi çerçeve 24’üncü madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 16’ncı maddesi kanun yapım tekniğine uygun sağlanması amacıyla “yürürlükten kaldırılmıştır” ibaresi “ madde metninden çıkarılmıştır” şeklinde yapılan redaksiyonla birlikte çerçeve 25’inci madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarının 17’nci maddesi kanun yapım tekniğine uygunluk sağlanması amacıyla yapılan redaksiyon doğrultusunda çerçeve 26’ncı madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarının 18’inci maddesi “elektronik ortamda verilen tekliflerin taşınmazın tahmin edilen kıymetinin yüzde ellisinden az olamayacağı” ibaresi uygulamada tereddütlere yol açmaması amacıyla ve yasal boşluk olmadığından metinden çıkarılmıştır. Madde yapılan değişiklikle birlikte çerçeve 27’nci madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarının 19’uncu maddesi çerçeve 28’inci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 20’nci maddesi çerçeve 29’uncu madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 21’inci maddesi çerçeve 30’uncu madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 22’nci maddesi çerçeve 31’inci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 23’üncü maddesi, 2004 sayılı Kanunun 168’inci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinde, borcun ve takip masraflarının icra dairesine ait banka hesabına ödenmesi hususuna açıklık getirilmesi amacıyla kabul edilen önerge doğrultusunda çerçeve 32’nci madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarıya Komisyonumuzca kabul edilen önerge doğrultusunda çerçeve 33’üncü madde olarak yukarıda icra tazminat oranlarına ilişkin açıklanan gerekçelerle 2004 sayılı Kanunun “İtirazın incelenmesi” başlıklı 169/a maddesinin altıncı fıkrasının birinci cümlesini değiştirilmesini öngören yeni madde ihdas edilmiştir.
  Tasarıya Komisyonumuzca kabul edilen önerge doğrultusunda çerçeve 34’üncü madde olarak yukarıda icra tazminat oranlarına ilişkin açıklanan gerekçelerle 2004 sayılı Kanunun “İmzaya itiraz” başlıklı 170’inci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “takip konusu alacağın yüzde kırkından aşağı olmamak üzere inkar tazminatına ve takip konusu alacağın” ibaresi “takip konusu asıl alacağın yüzde yirmisinden aşağı olmamak üzere inkar tazminatına ve takip konusu asıl alacağın ”, dördüncü fıkrasında yer alan “takip konusu alacağın yüzde yirmisinden aşağı olmamak üzere tazminata ve alacağın” ibaresi “takip konusu asıl alacağın yüzde yirmisinden aşağı olmamak üzere tazminata ve asıl alacağın” şeklinde değiştirilmesini öngören yeni madde ihdas edilmiştir.
  Tasarının 24’üncü maddesi, 2004 sayılı Kanunun 171’inci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinde, borcun ve takip masraflarının icra dairesine ait banka hesabına ödenmesi hususuna açıklık getirilmesi amacıyla kabul edilen önerge doğrultusunda çerçeve 35’inci madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarının 25’inci maddesi çerçeve 36’ncı madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 26’ncı maddesi çerçeve 37’nci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 27’nci maddesi çerçeve 38’inci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 38’inci maddesinden sonra gelmek üzere 5521 sayılı Kanunun 8’inci maddesinde değişiklik yapılmasına ilişkin yeni bir madde ihdas edilmiştir. İş Mahkemelerinin kararlarının temyizi üzerine Yargıtay tarafından verilen kararlarına karşı karar düzeltme yoluna başvurulamadığı için iş davalarında temyiz incelemesi yapan Yargıtay ilgili Dairelerinin bozma kararları bakımından mahkemelerin direnme kararı vermeleri durumunda, bu direnme kararının temyizi halinde dava dosyası doğrudan Yargıtay Hukuk Genel Kuruluna gitmektedir. Diğer Daire kararları bakımından direnme öncesi taraflar karar düzeltme yoluna gidebildiği için mahkemelerin direnmelerine gerek kalmaksızın karar düzeltme isteği üzerine yanlış olduğu değerlendirilen Daire kararları düzeltilmektedir. İş Mahkemelerinin kararları bakımından ise belirtilen nedenle bu mümkün olmamaktadır. Kararlardaki maddi hata dışındaki hususlar için tek yol Yargıtay Hukuk Genel Kuruludur. İş davalarındaki sayının çokluğu hesaba katıldığında Yargıtay Hukuk Genel Kurulu gündemi anılan nedenle bir hayli meşgul edilmekte ve yargılamanın uzamasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle iş mahkemelerinin kararları bakımından Yargıtay’ın bozma kararlarına karşı mahkemelerin verdiği direnme kararlarının temyizi halinde dava dosyasının, önce kararı veren daireye gönderilmesi, şayet kararı veren daire, direnmeyi yerinde görürse kararını düzeltmesi, yerinde görmezse talebi en kısa sürede Yargıtay Hukuk Genel Kuruluna iletmesi öngörülmektedir. Madde, çerçeve 39’uncu madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiş ve Tasarıya eklenmiştir.
  Tasarının 28’inci maddesi çerçeve 40’ıncı madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 29’uncu maddesi çerçeve 41’inci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 30’uncu maddesi çerçeve 42’nci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 31’inci maddesinde yer alan “oniki yıl” ibaresi diğer yüksek mahkemelerde (örneğin Anayasa Mahkemesi için 20 yıl) daha uzun süre şartı olması ve sürenin az olduğu düşüncesiyle “onbeş yıl” olarak değiştirilmiştir. Madde yapılan değişiklik doğrultusunda çerçeve 43’üncü madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarının 32’nci maddesi çerçeve 44’üncü madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 33’üncü maddesi çerçeve 45’inci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 34’üncü maddesi çerçeve 46’ncı madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 35’inci maddesiyle ilgili olarak İdari Dava Daireleri Kurulunda görev yapacakların belirlenmesinde kıdemli üyelere öncelik verilmesi gerektiği, her dairenin Kurul üyeliği için kendi arasından aday göstermesi gerektiği; İdari Dava Daireleri Kurulunun üyeliğinin bir unvan değil dairelerde olduğu şekliyle bir görev olduğu ve de Genel Kurul tarafından yapılacak belirleme işleminin zorluğu nedeniyle üyelerin görev yerlerinin belirlenmesinde yetkinin Başkanlık Kurulunda olması gerektiği yönünde görüşler ileri sürülmüştür.
  Komisyonumuz tarafından 2575 sayılı Kanuna eklenmesi öngörülen geçici 24 üncü maddenin birinci fıkrasının ( a ) bendinde yer alan “seçilecek” ibaresi, işlemin bir seçim olması durumunda istifa benzeri durumları da ortaya çıkarabileceğinden ve işlemin esasen bir görev olması dolayısıyla “belirlenecek” olarak değiştirilmiştir. Aynı fıkranın ( c ) bendinin oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın görüşü doğrultusunda karar verilmiş olur hükmü, 2575 sayılı Danıştay Kanunun 17 nci maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan “ Bu toplantılarda hazır bulunanlar çift sayıda olursa en kıdemsiz üye kurula katılamaz.” ve buna benzeri genel hükümler dikkate alınarak madde metninden çıkarılması kararlaştırmıştır. Madde yapılan değişiklikle birlikte çerçeve 47’nci madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarının 36’ncı maddesi maddesinde yer alan “yürürlükten kaldırılmıştır” ibaresi kanun yapım tekniğine uygunluk sağlanması amacıyla “madde metninden çıkarılmıştır” şeklinde değiştirilmiştir. Madde yapılan redaksiyon doğrultusunda Komisyonumuzca çerçeve 48’inci madde olarak kabul edilmiştir.
  Tasarının 37’nci maddesinde idare ve vergi mahkemelerinde tek hakim tarafından görülecek davalara ilişkin ellibin Türk Lirası olarak belirlenen parasal sınır; çok yüksek olduğu, özellikle vergi hukukundan doğan davaların tek hâkimle görüleceği, bu davaların çok büyük bir kısmının bölge idare mahkemelerinde kesinleşecek olması nedeniyle Danıştay’ın vergi davaları açısından yeterli içtihat üretemeyeceği ve ülke genelinde içtihat farklılıklarının ortaya çıkacağı, bölge idare mahkemelerinde yeterli sayıda hakimin bulunmaması sebebiyle aşırı iş yükü oluşacağı ve de diğer kanunlardaki hükümlere paralellik sağlanması düşüncesiyle yirmibeşbin olarak değiştirilmiştir. Madde yapılan değişiklik doğrultusunda çerçeve 49’uncu madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan gerçek kişilerin dava açması durumunda Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının dava dilekçesine eklenmesi, bu suretle elektronik işlemlerin kolaylıkla gerçekleştirilmesi amacını taşıyan yeni madde ihdasına ilişkin önerge Komisyonumuzca kabul edilmiş ve Tasarıya çerçeve 50’inci madde olarak eklenmiştir.
  Tasarının 38’inci maddesi çerçeve 51’inci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 39’uncu maddesiyle 2577 sayılı Kanunun 16’ncı maddesine eklenmesine öngörülen altıncı fıkranın son cümlesi, savcının Danıştayda ilk derece mahkemesi sıfatıyla görülen davalarda esas hakkındaki yazılı düşüncesine karşı, tarafların savcının düşüncesine cevap vereceği yönündeki düzenleme, savcının taraf olmadığı mülahazasıyla tarafların görüşlerini yazılı olarak bildirebileceği yönünde düzenleme yapılmış; tarafların görüşlerini bildirmesi için öngörülen onbeş günlük süre de uzun olduğu ve de yargılamanın uzamasına neden olabileceği düşüncesiyle on gün olarak değiştirilmiştir. Madde yapılan değişiklik doğrultusunda çerçeve 52’nci madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarının 40’ıncı maddesinde değiştirilmesi öngörülen 2577 sayılı Kanunun 17’nci maddesinin (1) numaralı fıkrasında yer alan tam yargı ve vergi davalarında duruşma zorunluluğuna ilişkin ellibin Türk Lirası olarak belirlenen miktar, Tasarının 49’uncu maddesiyle 2576 sayılı Kanunun 7’nci maddesinde tek hâkim tarafından görülecek tam yargı ve vergi davalarına ilişkin miktar için yirmibeşbin Türk Lirası para sınırlaması belirlenmesi yönündeki değişikliğe paralel olarak yirmibeş bin Türk Lirası olarak değiştirilmiştir. Madde yapılan değişiklik doğrultusunda çerçeve 53’üncü madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarının 41’inci maddesi yapılan redaksiyon doğrultusunda çerçeve 54’üncü madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarının 42’nci maddesi yürürlüğü durdurma kararlarına ilişkindir. Komisyonumuzda anılan düzenlemenin hak arama hürriyetini sınırlandırıcı nitelikte olduğu, zaten uygulamada da savunma alınmadan yürürlüğü durdurma kararı verilmesi durumunun neredeyse yok denecek kadar az olduğu ile üçüncü bir koşul getirmenin Anayasanın 125’inci maddesinin beşinci fıkrasına aykırılık teşkil edeceği ile gelişmiş ülkelerde yürürlüğü durdurma kararlarının verilmesini kolaylaştıracak hükümlere gidilirken getirilen düzenlemeyle zorlaştırıldığı yönünde görüşler ileri sürülmüştür.
  Bu ifadelere karşın getirilen düzenlemeyle uygulamada mahkemelerin ellerini güçlendirecek yasal bir zemin oluşturulması amaçlandığı bu bağlamda getirilen düzenlemenin uygulama ile paralellik sağlanması açısından bir revize hüküm niteliğinde olduğu, yürütmenin durdurulması talebinin yerinde olmadığı dava dilekçesi ve eklerinden anlaşılması durumunda idarenin savunması alınmaksızın yürütmenin durdurulması talebinin reddedilmesinin zaten mümkün olduğu, Tasarıdaki hükmün bireylerin haklarını korumak için yeterince güvenceler taşıdığı ve bu yönüyle de Anayasa aykırı bir durumun olmadığı ifade edilmiştir. Madde çerçeve 55’inci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 43’üncü maddesi çerçeve 56’ncı madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarıya 57’nci madde olarak, Komisyonumuzca kabul edilen önerge doğrultusunda, 12/1/2011 tarihli ve 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun 445 inci maddesinde belirtilen ve fizikî ortamda yapılan tüm işlemlerin elektronik ortamda da yapılabilmesine imkan tanıyan hükmün idarî yargılama usulünde de hayata geçirilmesini sağlamak amacıyla yeni madde eklenmiştir.
  Tasarının 44’üncü maddesi çerçeve 58’inci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 45’inci maddesiyle ilgili olarak karar düzeltme kanun yolunun taraflar açısından bir güvence olduğu temyiz aşamasında verilmiş hatalı bir karardan veya daha önce benimsenen içtihattan dönme imkanının Danıştay’a verilmemesinin sonuçlarının taraflar açısından geri dönülmez olacağı ve de tek bir üyenin karar düzeltme isteklerini incelemesinin doğru olmadığı yönünde görüşler beyan edilmiştir. Komisyonumuz, karar düzeltme başvurularının öncelikle esas karara katılmayan bir üye veya mümkün olmaması durumunda görevlendirilecek bir üye tarafından incelenmesini düzenleyen maddeyi, mevcut şekliyle karar düzeltme kanun yolunun faydalı ve ihtiyaca cevap veren bir müessese olduğu düşüncesiyle Tasarı metninden çıkarmıştır.
  Tasarının 46’ncı maddesiyle 2577 sayılı Kanuna eklenen geçici 6’ncı maddenin üçüncü fıkrası, tasarının karar düzeltmeye ilişkin maddesi metinden çıkarılmasına bağlı olarak Tasarı metninden çıkarılmıştır.
  Tasarının 47’nci maddesi kanun yapım tekniği bakımından bir çerçeve maddede birden fazla Kanunda değişiklik yapılamayacağından redaksiyona tabi tutulmuştur.
  Kanun yapım tekniğine uygunluk sağlanması amacıyla ayrı çerçeve madde olarak düzenlenmesi yönünde yapılan redaksiyon doğrultusunda, 4054 sayılı Kanunun 55’inci maddesinin birinci fıkrasında yapılan değişiklik çerçeve 60’ıncı madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Kanun yapım tekniğine uygunluk sağlanması amacıyla ayrı çerçeve madde olarak düzenlenmesi yönünde yapılan redaksiyon doğrultusunda, 4628 sayılı Kanunun 12’nci maddesinde yapılan değişiklik çerçeve 61’inci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Kanun yapım tekniğine uygunluk sağlanması amacıyla ayrı çerçeve madde olarak düzenlenmesi yönünde yapılan redaksiyon doğrultusunda, 4634 sayılı Kanunun 11’inci maddesinin onuncu fıkrasında yapılan değişiklik çerçeve 62’nci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Kanun yapım tekniğine uygunluk sağlanması amacıyla ayrı çerçeve madde olarak düzenlenmesi yönünde yapılan redaksiyon doğrultusunda, 4646 sayılı Kanunun 10’uncu maddesinin üçüncü fıkrasında yapılan değişiklik çerçeve 63’üncü madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Kanun yapım tekniğine uygunluk sağlanması amacıyla ayrı çerçeve madde olarak düzenlenmesi yönünde yapılan redaksiyon doğrultusunda, 5015 sayılı Kanunun 21’inci maddesinin üçüncü fıkrasında yapılan değişiklik çerçeve 64’üncü madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Kanun yapım tekniğine uygunluk sağlanması amacıyla ayrı çerçeve madde olarak düzenlenmesi yönünde yapılan redaksiyon doğrultusunda, 5037 sayılı Kanunun 18’inci maddesinin üçüncü fıkrasında yapılan değişiklik çerçeve 65’inci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Kanun yapım tekniğine uygunluk sağlanması amacıyla ayrı çerçeve madde olarak düzenlenmesi yönünde yapılan redaksiyon doğrultusunda, 5411 sayılı Kanunun 105’inci maddesinin birinci fıkrasında yapılan değişiklik çerçeve 66’ncı madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Kanun yapım tekniğine uygunluk sağlanması amacıyla ayrı çerçeve madde olarak düzenlenmesi yönünde yapılan redaksiyon doğrultusunda, 5809 sayılı Kanunun 62’nci maddesinin birinci fıkrasında yapılan değişiklik çerçeve 67’nci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Kanun yapım tekniğine uygunluk sağlanması amacıyla ayrı çerçeve madde olarak düzenlenmesi yönünde yapılan redaksiyon doğrultusunda, 660 sayılı KHK’nın 30’uncu maddesinin birinci fıkrasında yapılan değişiklik çerçeve 68’inci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  5436 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 16’ncı maddesi uyarınca, 20/2/2006 tarihli ve 2006/10809 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla Adalet Bakanlığına 15 adet Bakanlık iç denetçisi kadrosu ihdas edilmiştir. 2010 yılında Anayasanın 144’üncü maddesinde yapılan değişiklik ile Adalet Bakanlığında çalışan iç denetçilerin hâkim ve savcı mesleğinden olması zorunluluğu getirilmiştir. Anayasanın 140’ıncı maddesinin beşinci fıkrasında yer alan “Hâkimler ve savcılar kanunda belirtilenlerden başka, resmî ve özel hiçbir görev alamazlar.” şeklindeki hükmün bir gereği olarak adalet hizmetleri ile Bakanlığın her türlü işlem ve faaliyetini ve savcıların idari görevlerinin denetimini yapacak hâkim-iç denetçilerin atanma usullerinin belirlenmesi gereği ortaya çıkmıştır. Hâkim ve savcılar arasından yapılacak atamalarda 5018 sayılı Kanunda belirlenen ve Adalet Bakanlığı’nın özel durumuna uymayan iç denetçiliğe atanma genel şartlarını taşımak zorunluluğu aranmaksızın, hâlen boş bulunan 10 adet hâkim-iç denetçi kadrolarının doldurulması ve böylece iç denetimde ve dolayısıyla adalet hizmetlerinde etkinliğin artırılması amacıyla, Bakanlık merkez kuruluşlarına atama şekil ve şartlarını düzenleyen 2802 sayılı Kanunun 37’nci maddesine bir bent eklenmesini öngören yeni madde ihdasını içeren önerge Komisyonumuzca kabul edilmiştir. Madde, çerçeve 69’uncu madde olarak Tasarı metnine eklenmiştir.
  Tasarının 48’inci maddesi ülkemizde ihtiyaca cevap verecek kadar hukuk fakültesi olduğu ve hukuk fakültesinden mezun olanlar dışından alınacak adaylara ilişkin var olan kanunî sınırlamanın kaldırılmasının eşitsizliğe yol açacağı düşüncesiyle Tasarı metninden çıkarılmasına karar vermiştir.
  Tasarının 49’uncu maddesi çerçeve 70’inci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 50’nci maddesi kanun yapım tekniğine uygun sağlanması amacıyla “yürürlükten kaldırılmıştır” ibaresi “ madde metninden çıkarılmıştır” şeklinde yapılan redaksiyonla birlikte çerçeve 71’inci madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarının 51’inci maddesi çerçeve 72’nci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 52’nci maddesi çerçeve 73’üncü madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 53’üncü maddesi çerçeve 74’üncü madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 54’üncü maddesi çerçeve 75’inci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 55’inci maddesi “yakıcı” ibaresinin aynı zamanda “yangın çıkarıcı” etkisinin de olduğu ve Yargıtay uygulamasında bu konuda herhangi bir tereddüdün bulunmadığı gerekçesiyle metinden çıkarılmıştır.
  Tasarının 56’ncı maddesi çerçeve 76’ncı madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 57’nci maddesi çerçeve 77’nci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 58’inci maddesi çerçeve 78’inci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 59’uncu maddesi çerçeve 79’uncu madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 60’ıncı maddesi çerçeve 80’inci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 61’inci maddesi mevcut kanuni düzenlemede yer alan ceza miktarlarının yeterli olduğu gerekçesiyle metinden çıkarılmıştır.
  Tasarının 62’nci maddesiyle 5237 sayılı Kanunun 163’üncü maddesine eklenmesi öngörülen fıkraya “sahibinin rızası olmaksızın” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve tüketim miktarının belirlenmesini engelleyecek şekilde” ibaresi eklenmiştir. Bu değişiklikle, bedelini ödemek niyeti taşıyan tüketicilerin, tükettikleri enerji miktarının tartışmaya yer bırakmayacak şekilde belirlenmesini sağlamaları halinde, ceza hukuku sorumluluğu cihetine gidilmemesi amaçlanmıştır. Madde anılan değişiklikle çerçeve 81’inci madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarının 63’üncü maddesinin öngörülen şeklinde 5237 sayılı Kanunun 168’inci maddesinin beşinci fıkrasında karşılıksız yararlanma suçuna özgü etkin pişmanlık düzenlenmiştir. Bu etkin pişmanlık hükmünün kötüye kullanılmasının önüne geçmek amacıyla Tasarı metninde öngörülen süre sınırlaması yerine, sayı sınırlamasının daha yerinde olacağı düşünülmüştür. Buna göre, kişi bu etkin pişmanlık hükmünden ancak iki defa yararlanabilecektir. Bu etkin pişmanlık hükmünün uygulanabilirliğini sağlamak için Adli Sicilde yer verilmesi gereken kayıtlara ilişkin bu fıkra kapsamında yer verilen hüküm, içeriği değiştirilerek Adli Sicil Kanununun 6’ncı maddesine ikinci fıkra olarak aktarılmıştır. Madde, çerçeve 82’nci madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarının 64’üncü maddesi Tasarının 55’inci maddesinin madde metninden çıkarılmasına ilişkin olarak yapılan düzenlemeye paralel olarak Tasarı metninden çıkarılmıştır.
  Tasarının 65’inci maddesiyle düzenlenen 5237 sayılı Kanunun 220’nci maddesinin altıncı fıkrasında yapılan değişiklikle, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişiye ayrıca örgüte üye olmak suçundan dolayı verilecek cezada maktu indirim yapılması yerine, hakime indirim yapıp yapmama ve yapacaksa bu indirimin oranı konusunda takdir yetkisi verilmiştir. 5237 sayılı Kanunun 220’nci maddesinin yedinci fıkrasında yapılan değişiklikle, amaçlananın daha iyi ifade edilmesi düşünülmüştür. Madde, çerçeve 83’üncü madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarının 66’ncı maddesi çerçeve 84’üncü madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 67’nci maddesi çerçeve 85’inci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 68’inci maddesi çerçeve 86’ncı madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 69’uncu maddesi çerçeve 87’nci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 70’inci maddesi çerçeve 88’inci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 71’inci maddesi çerçeve 89’uncu madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 72’nci maddesinde, Anayasa Mahkemesinin 30.6.2011 tarihli ve Esas 2010/52, Karar 2011/113 sayılı iptal kararının gereği olarak 5237 sayılı Kanunun 278 inci maddesinde tanımlanan suçu bildirmeme suçu bakımından madde metninde ayrı bir fıkra olarak şahsi cezasızlık sebebi hükmüne yer verilmesi öngörülmüştür. 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun tanıklıktan çekinmenin düzenlendiği 45 inci madde içeriğiyle paralellik kurulmasını sağlamak amacıyla, söz konusu şahsi cezasızlık sebebinden yararlanabilecek olan kişilerin fıkra metninde sayılması yerine, söz konusu 45 inci madde hükmüne içerik olarak yollama yapılması ile yetinilmiştir.
  Bu bağlamda işaret etmek gerekir ki, her ne kadar Türk Ceza Kanununun 279 ve 280 inci maddelerinde benzer içerikte bir hükme yer verilmemiş ise de, Ceza Muhakemesi Kanununun 46’ncı maddesi hükmü karşısında, meslek ve sürekli uğraşıları sebebiyle tanıklıktan çekinebilecek olan kişiler bakımından da belirli ilişkilerle sınırlı olarak suçu bildirme yükümlülüğü söz konusu değildir ve bildirimde bulunmamak sebebiyle Türk Ceza Kanununun 279 ve 280’inci maddelerinde tanımlanan suçlar oluşmayacaktır. Ceza Muhakemesi Kanununun bu düzenlemesi karşısında, Türk Ceza Kanununun 279 ve 280’inci maddelerinde tanımlanan suçlar bağlamında bu yönde bir hükme yer verilmemiş olması bir eksiklik oluşturmamaktadır. Madde, çerçeve 90’ıncı madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarının 73’üncü maddesiyle değiştirilmesi öngörülen 5237 sayılı Kanunun 285’inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan masumiyet karinesi ibaresi yerine masumiyet karinesinden daha geniş bir anlam ifade eden ve daha geniş bir koruma sağlayan suçlu sayılmama ibaresi kullanılarak kişilerin henüz soruşturma aşamasında lekelenmeme hakkına sahip olduklarına vurgu yapılmak suretiyle bu hakkın korunması amaçlanmıştır. Öte yandan maddeye dördüncü fıkra olarak maddede tanımlanan suçların kamu görevlisi tarafından görevinin sağladığı kolaylıktan yararlanılarak işlenmesi halinde, ceza yarısına kadar artırılır hükmü eklenmiş, diğer fıkralar buna göre teselsül ettirilmiştir. Madde, çerçeve 91’inci madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarının 74’üncü maddesi çerçeve 92’nci madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 75’inci maddesi çerçeve 93’üncü madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarıya, yeni madde ihdasını öngören önergenin Komisyonumuzca kabulüyle, dosyaların güvenli elektronik imza kullanılarak Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi vasıtasıyla incelenmesine ve her türlü ceza muhakemesi iş ve işlemlerinin yapılmasına imkan tanıyan 5271 sayılı Kanunda değişiklik yapan hüküm çerçeve 94’üncü madde olarak Tasarıya eklenmiştir.
  2/223 esas numaralı Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ve Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilleri Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile 34 milletvekilinin; 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin çerçeve 1’inci maddesindeki sanığın yargılanması sonucunda verilecek cezanın iki yıl veya altında olması halinde hükmün açıklanmasının geri bırakılması mümkün olduğundan tutukluluk kararı verilebilmesi için gerekli olan alt sınırın bir yıldan iki yıla çıkarılmasına ilişkin düzenleme Komisyonumuzca kabul edilerek çerçeve 95’inci madde olarak Tasarı metnine eklenmiştir.
  Tasarının 76’ncı maddesi çerçeve 96’ncı madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 77’nci maddesi, Komisyonumuzca tutuklamanın en üst derecede kişi hak ve özgürlüklerine müdahale eden bir koruma tedbiri olması nedeniyle ölçülülük ilkesi gereğince tutuklama tedbirine en son çare olarak başvurulması gerektiği ve de adli kontrol müessesesinin tutuklamadan beklenen amaçları gerçekleştirebileceği durumlarda tutuklama yerine kişiler hakkında adli kontrol müessesinin uygulanmasının daha doğru bir çözüm olacağı düşüncesiyle adli kontrol uygulaması için öngörülen süre sınırı kaldırılmıştır. Süre sınırının kaldırılması sebebiyle 5271 sayılı Kanunun 109’uncu maddesinin yedinci fıkrasında süre sınırına atıf yapan ibarede bu meyanda metinden çıkarılmıştır. Ayrıca üçüncü fıkraya eklenen bentlerle adli kontrol müessesine “konutunu terk etmemek”, “belirli bir yerleşim bölgesini terk etmemek” ve “belirlenen yer ve bölgelere gitmemek” şeklinde şüphelinin tabi tutulacağı yeni yükümlülükler getirilmiştir. Madde, çerçeve 97’nci madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Zorunlu müdafiin yokluğunda karar verilme şartlarını düzenleyen Tasarının 78’inci maddesi, savunma hakkını kısıtlayacağı düşüncesiyle Komisyonumuzca Tasarı metninden çıkarılmıştır.
  Tasarının 79’uncu maddesi Ceza Genel Kurulunun hukuka kesin aykırılık halleri saklı kalmak kaydıyla incelemesini itiraz nedenleriyle sınırlı bir şekilde yapılacağına ilişkin 5271 sayılı Kanunun 308’inci maddesine eklenmesi öngörülen dördüncü fıkranın metinden çıkarılması suretiyle çerçeve 98’inci madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 106’ncı maddesinin birinci fıkrasına göre, yapılacak takip sonunda tahsili imkansız veya tahsili için yapılacak giderlerin alacaktan fazla olduğu anlaşılan kamu alacakları vergi dairelerince zamanaşımı süresi beklenilmeksizin terkin edilebilmektedir. Komisyonumuzca yeni madde ihdasına ilişkin kabul edilen önergeyle, yargılama giderlerine ilişkin 5271 sayılı Kanunun 324’üncü maddesine eklenen cümle ile 6183 sayılı Kanunun 106’ncı maddesinin birinci fıkrasında belirtilen ve kamu alacağının türüne göre belirlenmiş olan tutarlardan (bu tutarlar dahil) az olan yargılama giderlerinin, sorunun emek ve mesai harcanmaksızın çözülmesi amacıyla, kamu üzerinde bırakılması yönünde düzenleme yapılmış ve çerçeve 99’uncu madde olarak metne eklenmiştir.
  Tasarının 80’inci maddesi çerçeve 100’üncü madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Tasarının 81’inci maddesi Cumhuriyet savcısı tarafından verilecek idarî para cezalarının yüksek olduğu gerekçesiyle, cezalarda indirim yapılması suretiyle çerçeve 101’inci madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarıya, karşılıksız yararlanma suçuyla ilgili yer alan düzenlemeler nedeniyle etkin pişmanlıktan yararlananların takibinin yapılabilmesi ve uygulamada karışıklığa yol açılmaması amacıyla yeni madde ihdasına ilişkin önerge Komisyonumuzca kabul edilmiş ve çerçeve 102’nci madde olarak Tasarı metnine eklenmiştir.
  Tasarının 82’nci maddesinde düzenlenen husus 5/4/2012 tarihli ve 6290 sayılı Kanunda düzenlendiğinden Tasarı metninden çıkarılmıştır.
  Tasarının 83’üncü maddesinde düzenlenen husus 6290 sayılı Kanunda düzenlendiğinden Tasarı metninden çıkarılmıştır.
  Tasarının 84’üncü maddesinde düzenlenen husus 6290 sayılı Kanunda düzenlendiğinden Tasarı metninden çıkarılmıştır.
  Tasarının 85’inci maddesi çerçeve 103’üncü madde olarak Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Yürürlükten kaldırılan hükümleri düzenleyen Tasarının 86’ncı maddesine Komisyonumuzca kabul edilen önergeyle 22/5/1930 tarihli ve 1632 sayılı Askeri Ceza Kanununun ek 10 uncu maddesinin ikinci fıkrasını yürürlükten kaldıran hüküm eklenmiştir. Anılan düzenlemeyle Askeri Ceza Kanunu kapsamındaki suçlarla ilgili olarak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesi mümkün hale getirilmiştir. Ayrıca yukarıda düzenlemeler ışığında ihtiyaç kalmaması nedeniyle 2004 sayılı Kanunun “İcra dairesine ödeme” başlıklı 12’nci maddesi yürürlükten kaldırılmıştır. Tasarının 86’ncı maddesi çerçeve 104’üncü madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarının geçici 1 inci maddesi Komisyonumuzca aynen kabul edilmiştir.
  Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla, elektrik enerjisi, su ve doğalgaz hırsızlığı nedeniyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında bulunan dosyaların, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca, Yargıtay ilgili dairesinde bulunan dosyaların ise bu dairece, hükmü veren mahkemeye gönderilmesinin ve bu sayede dosyaların gereksiz şekilde dolaşarak zaman kaybının önlenmesinin sağlanması amacıyla yeni geçici madde ihdasına ilişkin önerge Komisyonumuzca kabul edilerek, geçici 2’nci madde olarak metne eklenmiştir.
  Tasarının 87’nci maddesi madde teselsülü ve Tasarı’da yapılan değişiklikler paralelinde redaksiyona tabi tutularak 105’inci madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Tasarının 88’inci maddesi 106’ncı madde olarak Komisyonumuzca kabul edilmiştir.
  Raporumuz, Komisyon Başkanlığına saygı ile arz olunur. 18/5/2012

  • Vatandaş dedi ki:

   Evet arkadaşlar benim anladığım kadarı ile 9. maddenin 2 numaralı yani gerekli olan her türlü eşya haczinin engellenmesi ile ilgili teklif kabul edilmiş, aynı maddenin 3 numaralı bentine eski yürürlükteki dini eşyalarımızın da haczinin yasaklanması da eklenmiş. Ayrıca 14. numaralı maddede belirtilen icra müdürünün takdiri kısmı sanırım kanuna aykırılık olmasın diye kaldırılmış, yani icra müdürünün takdirine bırakılmamış.

   Birde eğer haczedilen mallar askeri tutarın 5 katından az ise kaldırılmayacaktı bu madde zaten hacizler sınırlandırıldı bide bu eklenirse alacaklı aleyhine olur diye iptal edilmiş.

   Sargoz bey doğrumu yorumladım bilmiyorum anladığımı yazdım sadece birde siz bakabilirseniz sevinirim.

 5. selim ak dedi ki:

  TEFECİLİK SONA ERİYOR 25.05.2012 07:46 FİNANS GÜNDEM

  Bir dönem ‘Banker Bilo’ gibi filmlere de konu olan resmi tefecilik sona eriyor

  Hükümet, siyasetin ardından ekonomide de 12 Eylül’ün izlerini silmek için düğmeye bastı. Kamuoyunda yasal tefeci olarak bilinen ve 6 Ekim 1983 tarihinde yürürlüğe giren 90 sayılı kararname ile faaliyet gösteren ‘ikrazatçılık’ sistemi tamamen kaldırılıyor. Bu kapsamda faaliyet gösteren gerçek ve tüzel kişilere ise faktoring veye leasing sistemine geçmek için altı aylık süre tanınıyor. Finans sektöründe ‘90 sayılı kararname’ olarak bilinen ‘Ödünç Para Verme İşleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’, 1980’li yıllara damgasını vuran ‘banker skandalının’ ardından yürürlüğe girmişti. 6 Ekim 1983 tarihli Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren kararname, yayınlandığı dönemde kamuoyunda önemli tartışmalara yol açmıştı. Kararname ile bankerlerin yerine ‘ikrazatçılık ve faktoring’ sistemi getirilmişti.

  İkrazatçı belgesi olan 25 şirket var

  Söz konusu kararname 29 yıl aradan sonra kaldırılıyor. Halen TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu gündeminde bulunan, Finanssal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanun Tasarısı’nın, 52’nci maddesinde, 90 sayılı kanun hükmünde kararnamenin ekleri ile birlikte kaldırılmasına ilişkin düzenleme yer aldı. Aynı tasarının, geçici maddelerinde ise ikrazatçılık sisteminin kaldırılması, bu kapsamda faaliyet gösteren gerçek ve tüzel kişilerin ise altı aylık dönem içinde faktoring veya leasing şirketi için BDDK’ya başvurmaları öngörüldü. Tasarıda bu kapsamda başvuruda bulunan kişilere BDDK ‘uygun görürse izin verir’ denilerek, ikrazatçılarla ilgili izin konusunda BDDK’ya takdir yetkisi verildi. Mevcut düzenlemelere göre, ikrazatçılık sistemi Hazine Müsteşarlığı’nın kontrolünde yürütülüyor. Yeni sistemde ise faktoring ve leasing ile ilgili yetkiler, BDDK’ya geçiyor. Hazine Müsteşarlığı’nın verilerine göre, ikrazatçılık adı altında resmi olarak faaliyet gösteren yaklaşık 25 kuruluş bulunuyor. Ancak piyasada ise bu isim altında gayri resmi olarak 100’lerce kişinin faaliyet gösterdiği tahmin ediliyor.

  İLYAS SALMAN VE ŞENER ŞEN BAŞROLLERDE 1980 yılında Ertem Eğilmez tarafından çekilen Banker Bilo filminde İlyas Salman ve Şener Şen başrollerdeydi. Maho (Şener Şen), köylüsü Bilo (İlyas Salman) ve yöreden birçok kişiden Almanya’ya götürmek vaadiyle paralarını alır. Ancak onları Almanya’ya değil, İstanbul’a götürür. Kamyon kasasında yapılan yolculuktan sonra Bilo ve İbo (Nizam Ergüden) Almanya’ya değil de İstanbul’a geldiklerini öğrenir. Bilo’nun yolları Maho ile tekrar kesişir. En sonunda Maho’nun tüm malvarlığı fabrikaları ve eski karısı artık Bilo’nun olur. Bilo artık zengindir ve ‘banker’dir.

  YARIM MİLYAR LİRALIK SEKTÖR

  HAZİNE Müsteşarlığı’nın verilerine göre, 2008-2009 yıllarında 28 olan resmi ikrazatçı sayısı 2010 yılında 3 adet azalarak 25’e düştü. 2010 yılı sonu itibariyle İstanbul’da 17, Ankara’da 4, Antalya, İzmir, Denizli ve Yalova’da birer olmak üzere 25 ikrazatçı bulunuyor. Halk arasında ‘tefeci’ olarak bilinen ikrazatçıların işlem hacmi ise yıllara göre değişiyor.

  Resmi rakamlara göre, ikracatçıların işlem hacmi, 2008 yılında 417 milyon lira, 2009 yılında 455 milyon lira, 2010 yılında 364 milyon lira olarak gerçekleşti. Piyasada resmi ikrazatçıların dışında gayri resmi birçok ikrazatçının bulunduğu biliniyor. Söz konusu ikrazatçılarla birlikte işlem hacminin ise yarım milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor. Star

  • Mağdur dedi ki:

   MAĞDUR SORUYOR ?
   Evimdeki eşyalar tümü yazıldı,Beyaz eşyalar B.Dolabı,Çamaşır makinesi ve Tv götürüldü,
   Şimdi diğer kalan eşyalar ( Misafir,Oturma takımları halı kilim vs.) hanımın yeddieminliğinde
   bu eski ve yeni yasaya göre götürürler mi? Ne yapmalıyız bilgi rica ediyorum

   • sargoz dedi ki:

    Yasayı bekleyin, uygulamaları görelim. Olan olmuş zaten, geçmiş olsun. (eski eşyalar gider ama en azından yasa çıktıktan sonra yenilerini gelip alamazlar)

 6. onur dedi ki:

  arkadaslar benim adliyede 2 adet icra dosyam var simdi eve icra yasası kabul oldu diye rahat nefes almalımıyım.. avukatlarla anlasmaya çalışıyorum ama olmuyo işe yeni basladım evde karım,çocuğum için gece gunduz calısıyorum ama içimde hep bir korku…
  konu hakkında bilgili biri varsa lütfen cevap yazsın
  allah hepimizin yardımcısı olsun
  hayırlı cumalar

  sargoz kardeşim sen bilgilisin bu konularda bi cevap yazarmısın

  • baron dedi ki:

   24/05/2012 saat 15.00 yerel radyo haberi, 3.yargı paketi mecliste dedi, ama aslı çıkmadl

  • hakan dedi ki:

   kaerdeşim üzülerek anlatmak istiyorum önceden açılmış eski icra dosyaları için
   ev eşyası haczi eski yasaya görere devam edecek yani ev eşyası haczi eski icra dosyaları için aynen devam edecek bu yeni kabul edilen yasa sadece yasallaştıktan sonra açılan icra dosyaları için geçerli

   • sargoz dedi ki:

    Hakan Bey siz avukat yada hukuçumusunuz ?

    • hakan dedi ki:

     hayır bende sizler gibi borçluyum tasarının kabul edilen 26 maddesinin geçici 10. maddesi aynen şöyle Bu tasarıdaki düzenlemeler yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında eski hükümler uygulanacak denmekte ve eski icra dosyalarını bu kanun kapsamı dışına çıkartmaktadır sadece aylardır bende herkez gibi bu yasayla ev eşyası haczi bitecek diye ümit ediyordum kimse bu maddeden bahsetmiyor neyazik ki bu madde eski icra dosyalını kapsam dışına çıkarıyor üzgünüm benimde tüm borçları eski icra dosyaları ben de mağdurum sizler gibi

   • muzaffer dedi ki:

    hakan bey nerde okuduysanız yanlış okumuşsunuz yada yanlış anlamışsınız çıkacak yasa açılmış dosyaları degil önceden yapılmış hacizleri yani toplatılan eşyaları kapsamıyor!! eger eskiden açılmış ama hacz yapilmamış bir dosyayı kapsıyor benim eski dosyam var ama hacize gelinmediyse beni kapsar ama gelinip alındıysa kapsamıyor yanlış anlatmayın lütfen..yeni eski dosya degil yapılmadıysa haciz bütün dosyaları kapsıyor

    • hakan dedi ki:

     keşke senin dediğin gibi olsa ama Bu tasarıdaki düzenlemeler yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında eski hükümler uygulanacak denmekte burdan anlaşılması gereken önce başlatılan takip işlemleri derken tüm icra takip işlemlerini kapsamıyormu ev eşyası haczedilmiş olan olmayan diye bir ayrım yok ki kardeşim icra müdürleri eski icra takip dosyaları için eski yasayıuygulamaya bu madde gereği devam ederler bir de avukat baskıları işimiz zor

    • hakan dedi ki:

     MUZAFFER KARDEŞİM Bu tasarıdaki düzenlemeler yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında eski hükümler uygulanacak.”
     TAKİP İŞLEMLERİ TÜM İCRA İŞLEMLERİNİ KAPSAR TÜM İCRA İŞLEMLERİNİN GENEL ADIDIR ZATEN İCRA VE MUAFAZADA BU BAŞLATILAN TAKİP İŞLEMLERİNİN DEVAMIDIR ESKİ AÇILAN TAKİP İŞLEMLERİ HAKKINDA ESKİ HÜKÜMLER UYGULANACAK DİYOR BUNDAN BAŞKAÇA BİRŞEY ANLAMAK SADECE BOŞA ÜMİD ETMEK OLUR BENCE BU ARADA KARDEŞİM BENDE BORÇLU BİRİYİM KEŞKE BU MADDE OLMASAYDI İŞİMİZ OZAMAN DAHA KOLAYDI BU MADDE HERŞEYİ YOK EDİYOR BEKLENTİLERİN ÜSTÜNE KARA BİR GÖLGE GİBİ ÇÖKTÜ NE YAZIK

 7. izmirfm dedi ki:

  sargoz selam kardeşim
  Dostum yeni eşyaların faturasını başka birinin üzerine yaptırırsan ne eski ne yeni yasaya göre alabilirler. Bildiğim kadarı ile yargıtay artık. 3.kişilere ait eşyaların muhafaza altına alınmasını 1-2 ay önce yasakladı.
  bunun hakkında bilgin varmı
  sevgiler

  • kaplan dedi ki:

   3. Yargı Paketi Haftaya Görüşülecek

   Haber Yayın Tarihi : 24.05.2012 17:49
   Ankara Haber Ajansı [3651290]

   TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden 3.Yargı Paketi’nin 70 maddesi tamamlandı.

   TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden 3.Yargı Paketi’nin 70 maddesi tamamlandı.

   Görüşmelerin haftaya ertelendiği komisyon Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nı haftaya tamamlayacak.

   Komisyonun bugünkü görüşmelerinde 70 madde tamamlandı. Yargı işleyişinin hızlandırılması amacıyla Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan pakettin görüşmeleri 30 Nisan 2012 Çarşamba saat 10.30’a ertelendi. Elektronik imzanın kabulü, aile bireyleri için ihtiyaç eşyalarının haciz edilememesi, hacizli malların internet ortamından satılması gibi pek çok düzenlemeyi kapsayan tasarının haftaya tamamlanarak TBMM Genel Kurulu’na sevk edilmesi bekleniyor.

  • bir bilen dedi ki:

   19 Mayıs 2012 Tarihli Resmi Gazete
   Sayı: 28297

   Anayasa Mahkemesi Başkanlığından:

   Esas Sayısı : 2010/90
   Karar Sayısı : 2012/4
   Karar Günü : 12.1.2012

   İTİRAZ YOLUNA BAŞVURAN : Serik İcra Hukuk Mahkemesi

   İTİRAZIN KONUSU : 9.6.1932 günlü, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu’nun 88. maddesinin ikinci fıkrasının sonuna, 17.7.2003 günlü, 4949 sayılı İcra ve İflas Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 21. maddesiyle eklenen cümlede yer alan “alacaklının muvafakatı ve” ibaresinin Anayasa’nın 2., 13. ve 35. maddelerine aykırılığı savıyla iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemidir.
   I- OLAY
   Tarafı olmadığı icra takibinde, elinde bulundurduğu ve kendisine ait olduğunu iddia ettiği mallar, icra müdürlüğü tarafından haczedilen üçüncü kişinin, açtığı istihkak davasında, itiraz konusu kuralın Anayasa’ya aykırı olduğu kanısına varan Mahkeme iptali için başvurmuştur.
   II- İTİRAZIN VE YÜRÜRLÜĞÜN DURDURULMASI İSTEMİNİN GEREKÇELERİ
   A- İtiraz başvurusunun gerekçe bölümü şöyledir :
   “İ.İ.K.’nun 88/2. maddesinin üçüncü cümlesi “üçüncü şahsın elinde bulunan taşınır mallar haczedilince, alacaklının muvafakati ve üçüncü şahsın kabulü halinde üçüncü şahsa yedi emin olarak bırakılır.” hükmünü içermektedir. Bu maddeye göre alacaklı muvafakat etmez ise üçüncü şahıs elinde haczedilen mallar muhafaza altına alınacaktır. Zira bu konuda haczi yapan icra memurunun herhangi bir takdir ve yetkisi yoktur. Dolayısıyla alacaklı veya vekilinin borçluya ait olduğunu iddia ettiği, borç ile hiç ilgili olmayan üçüncü kişilerin malları haczedilerek muhafaza altına alınması mümkün olmaktadır. Esasen üçüncü kişilerin elinde haczedilen mallar ile ilgili istihkak iddiasına itirazın nasıl olacağı İ.İ.K’nun 99. maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddeye göre alacaklı üçüncü kişinin elinde bulunan bir mal haczedilince üçüncü kişi istihkak iddiasında bulunursa, icra müdürü alacaklıya merci hakimliğine dava açması için yedi günlük süre verir, bu süre içerisinde dava açılmaması durumunda, üçüncü kişinin istihkak iddiası kabul edilmiş sayılır. Bu maddede görüldüğü gibi esasen üçüncü kişi elinde mal haczedilince istihkak davası açma külfeti ve hacizli malın borçluya ait olduğunu ispat külfeti alacaklıdadır. Ancak 88/2. maddenin itiraz yoluna başvurulan kelimeleri nedeni ile alacaklının talebi üzerine borç ile hiç ilgili olmayan üçüncü kişinin malları haczedilmektedir. Malları haczedilen üçüncü kişi dava açma külfeti alacaklıya ait olmasına rağmen mallarını biran önce alabilmek için alacaklının dava açmak için yedi günlük süresini beklememekte istihkak davasını da kendisi açmaktadır. Bu nedenle iptal yoluna başvurulan kelimeler istihkak iddiasına itiraz başlığını düzenleyen İ.İ.K’nun hükümlerini uygulanmaz hale getirmektedir. Bunların dışında itiraz yoluna başvurulan kelimeler nedeni ile üçüncü şahıs zilyetliğinde bulunan zilyetlik karnesi ile korunun ve borç ile hiçbir alakası olmayan üçüncü şahsa ait menkul mallar haczedilerek muhafaza altına alınabilmekte, alacaklı tarafından malların borçluya ait olduğuna dair herhangi bir dava açarak bu husus ispatlaması gerekirken böyle bir dava açmadan üçüncü kişilerin mülkiyet hakkına dokunulmaktadır. Bu tür uygulama Cumhuriyetin niteliklerini belirleyen Anayasanın 2. maddesinde belirtilen hukuk devleti ilkesi ile kesinlikle bağdaşmamaktadır. Ayrıca Anayasanın 13. maddesine göre temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılması ancak Anayasasının ilgili maddelerinde belirtilen sebeplerine bağlı olarak ve ancak kanunlarla sınırlandırılabilir. Bu sınırlamalar Anayasanın sözüne, ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve laik cumhuriyetin gereklerini ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz, itiraz yoluna başvurulan kelimeler tamamen Anayasanın 13. maddesine aykırı şekilde mülkiyet hakkını sınırlamaktadır. Ayrıca itiraz yoluna başvurulan kelimeler Anayasanın mülkiyet hakkını düzenleyen 35. maddesine de aykırıdır.
   Yukarıda belirtilen gerekçe ve yüksek mahkemece resen nazara alınacak diğer gerekçeler ile itiraza konu 2004 sayılı İ.İ.K’nun 88/2. maddesinin üçüncü cümlesinde geçen “alacaklının muvafakati ve” kelimelerini Anayasanın 2, 13 ve 35. maddelerine aykırı olması nedeniyle Anayasanın 152. maddesi gereğince; iptaline karar verilmesi arz olunur.”
   B- Yürürlüğün durdurulması isteminin gerekçesi şöyledir :
   “Mahkememiz tarafından İ.İ.K.’nun 88/2. maddesinin “alacaklının muvafakatı ve” kelimelerinin Anayasa’ya aykırı olduğu iddiası ile iptali için başvuruda bulunulmuştur. Ancak bu maddenin halen yürürlükte olması ve iptal başvurusunda belirtilen gerekçeler ile üçüncü kişilerin halen mağduriyetine sebep olması nedeni ile aynı zamanda bu yasanın iptal yoluna başvurulan “alacaklının muvafakatı ve” kelimelerinin yürütmesinin de durdurulmasına karar verilmesi arz olunur.”
   III- YASA METİNLERİ
   A- İtiraz Konusu Yasa Kuralı
   9.6.1932 günlü, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu’nun, itiraz konusu ibareyi de içeren 88. maddesi şöyledir:
   “Haczolunan paraları, banknotları, hamiline ait senetleri, poliçeler ve sair cirosu kabil senetlerle altın ve gümüş ve diğer kıymetli şeyleri icra dairesi muhafaza eder.
   Diğer taşınır mallar masrafı peşinen alacaklıdan alınarak münasip bir yerde muhafaza altına alınır. Alacaklı muvafakat ederse istenildiği zaman verilmek şartiyle muvakkaten borçlu yedinde veya üçüncü şahıs nezdinde bırakılabilir. (Ek son cümle: 17/7/2003-4949/21 md.) Üçüncü şahsın elinde bulunan taşınır mallar haczedilince, alacaklının muvafakatı ve üçüncü şahsın kabulü hâlinde üçüncü şahsa yediemin olarak bırakılır.
   İcra dairesi üçüncü bir şahsa rehnedilmişolan malları da muhafaza altına alabilir. (Ek cümle: 17/7/2003-4949/21 md.) Ticarî işletme rehni kapsamındaki taşınırlar ise, icra dairesince satılmalarına karar verilmesinden sonra muhafaza altına alınabilir. Bu mallar paraya çevrilmediği takdirde geri verilir.
   (Ek fıkra: 6/6/1985 – 3222/11 md.;Değişik: 17/7/2003-4949/21 md.) Adalet Bakanlığı, mahcuz malların muhafazası için uygun göreceği yerlerde depo ve garaj açabileceği gibi; Adalet Teşkilâtını Güçlendirme Vakfına da açtırabilir veya işletme hakkını verebilir. (Ek cümleler: 14/7/2004-5219/4 md.) Alınacak depo ve garaj ücretleri Adalet Bakanlığınca belirlenir. Bu yerlerin çalışma esas ve usulleri yönetmelikte gösterilir.
   (Ek fıkra: 6/6/1985 – 3222/11 md.;Değişik: 17/7/2003-4949/21 md.) İcra dairesi, depo ve garajlarda ve yediemin olarak kendisine hacizli malın bırakılmış olduğu üçüncü kişilerde saklanıp da hukuken artık muhafazasına gerek kalmayan malı, vereceği uygun süre içinde geri almasını ilgililere re’sen bildirir. Verilen süre içinde eşya geri alınmazsa, icra müdürü tetkik merciinin kararı ile taşınır mal satışlarına ilişkin hükümler uyarınca bunları satar. Elde edilen miktardan muhafaza ve satış giderleri ödenir. Artan miktar 9 uncu madde hükmüne göre muhafaza olunur. Bu konuda ortaya çıkan ihtilâflar tetkik mercii tarafından basit yargılama usulüne göre çözülür.”
   B- Dayanılan Anayasa Kuralı
   Başvuru kararında, Anayasa’nın 2., 13. ve 35. maddelerine dayanılmıştır.
   IV- İLK İNCELEME
   Anayasa Mahkemesi’nin İçtüzüğünün 8. maddesi uyarınca, Haşim KILIÇ, Osman Alifeyyaz PAKSÜT, Fulya KANTARCIOĞLU, Ahmet AKYALÇIN, Mehmet ERTEN, Fettah OTO, Serdar ÖZGÜLDÜR, Zehra Ayla PERKTAŞ, Recep KÖMÜRCÜ, Alparslan ALTAN, Burhan ÜSTÜN, Engin YILDIRIM, Nuri NECİPOĞLU, Hicabi DURSUN, Celal Mümtaz AKINCI’nın katılımlarıyla 7.12.2010 gününde yapılan ilk inceleme toplantısında, dosyada eksiklik bulunmadığından işin esasının incelenmesine, yürürlüğü durdurma isteminin esas inceleme aşamasında karara bağlanmasına, oybirliğiyle karar verilmiştir.
   V- ESASIN İNCELENMESİ
   Başvuru kararı ve ekleri, işin esasına ilişkin rapor, itiraz konusu Yasa kuralı, dayanılan Anayasa kuralları ve bunların gerekçeleri ile diğer yasama belgeleri okunup incelendikten sonra gereği görüşülüp düşünüldü:
   A- Anlam ve Kapsam
   2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu’na göre, haciz işleminin konusunu, borçlunun taşınır ve taşınmaz malları ile üçüncü kişilerdeki alacakları ve diğer malvarlığı hakları oluşturur. Haczedilecek malın üçüncü kişinin elinde olması haciz yapılmasına engel değildir. Haciz işlemi sırasında borçlunun elinde bulunan malların yanında, üçüncü kişi elinde bulanan ancak borçluya ait olduğu iddia edilen mallar da haczedilebilir. Üçüncü kişinin kendisine ait olduğunu iddia etmesine rağmen yasal zorunluluk nedeniyle bu mallar haczedilebilir ancak istihkak iddiası haciz tutanağına yazılır. Açılacak istihkak davası ile malların mülkiyetinin kime ait olduğu belirlenir.
   Mülkiyet sahibi belirleninceye kadar haczedilen malların muhafazası usulü, itiraz konusu kuralı da içeren 88. maddede düzenlenmiş, haczedilen taşınır malların türüne göre hangi tedbirlerin uygulanacağı belirtilmiştir.
   4949 sayılı Kanun’un 21. maddesi ile eklenen itiraz konusu kural uyarınca kıymetli evrak dışındaki diğer taşınır mallar, masrafı alacaklıdan peşin alınarak, uygun bir yerde saklanabileceği gibi alacaklı izin verdiği takdirde, istendiği zaman geri verilmek koşulu ile geçici olarak borçlu ya da üçüncü kişiye yediemin olarak da bırakılabilir. Alacaklı muvafakat etmez ise üçüncü kişinin hak iddia ettiği ve elinde bulundurduğu mallar haczedildikten sonra üçüncü kişi elinde bırakılamayacak, elinden alınarak ya başka birine yediemin olarak bırakılacak ya da muhafaza altına alınacaktır. İcra görevlisinin bu konuda takdir hakkı bulunmamaktadır. Üçüncü kişi, elinde bulunan mallar hakkında haciz sırasında istihkak iddiasında bulunsa ve bu iddia haciz tutanağına yazılsa dahi, alacaklının muvafakatı olmadığı sürece, bu mallar yediemin olarak üçüncü kişi elinde bırakılamayacaktır.
   B- Anayasa’ya Aykırılık Sorunu
   Başvuru kararında, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu’nun 88. maddesinin 2. fıkrasının üçüncü cümlesine göre alacaklı muvafakat etmez ise borç ile ilgisi olmayan üçüncü kişilerin mallarının haczedilerek muhafaza altına alınmasının mümkün olduğu ayrıca üçüncü kişilerin, dava açma külfeti alacaklıya ait olmasına rağmen mallarını kurtarabilmek için dava açmak zorunda kaldıkları, iptali istenen ibare nedeniyle malı elinde bulunduran üçüncü kişilerin lehine karine getiren 2004 sayılı Kanun hükümlerinin uygulanamaz hale geldiği, itiraza konu kuralın, hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmadığı, mülkiyet hakkının kullanılmasını hukuka aykırı olarak kısıtladığı, bu nedenlerle Anayasa’nın 2., 13. ve 35. maddelerine aykırı olduğu ileri sürülmüştür.
   Anayasa’nın 2. maddesinde belirtilen hukuk devleti, insan haklarına dayanan, bu hak ve özgürlükleri koruyup güçlendiren, eylem ve işlemleri hukuka uygun olan, her alanda adaletli bir hukuk düzeni kurup bunu geliştirerek sürdüren, hukuk güvenliğini sağlayan, Anayasa’ya aykırı durum ve tutumlardan kaçınan, hukuku tüm devlet organlarına egemen kılan, Anayasa ve yasalarla kendini bağlı sayan, yargı denetimine açık olan devlettir.
   Hukuk devletinin en temel unsurlarından birisi olan hukuki güvenlik ilkesi, bireyleri keyfi yönetimlere ve belirsizliklere karşı korumak için hukuk kurallarının açık, anlaşılabilir ve öngörülebilir olmasını gerektirir. Hukuki güvenlik ilkesi mülkiyet sahibi olan kişilerin her türlü hakkının da korunmasını gerektirir. Bu aynı zamanda mülkiyet hakkının sağladığı güvencenin de bir sonucudur. Kazanılmış haklara saygı ilkesi de hukukun genel ilkeleri ve hukuk devleti kavramı içerisinde yer alır. Bu ilkenin temel amacı da bireylerin hukuk güvenliğini sağlamaktır. Hukuk devletinin sağlamakla yükümlü olduğu hukuk güvenliği, devletin de yasal düzenlemelerinde bu güven duygusunu zedeleyici yöntemlerden kaçınmasını gerektirir.
   Mülkiyet hakkı herkese karşı ileri sürülebilen ayni bir haktır. Anayasa’nın 35. maddesi, temel bir insan hakkı olan mülkiyet hakkını, bireyin eşya üzerindeki hâkimiyetini güvence altına almaktadır. Eşya üzerindeki hâkimiyet, devletin müdahale edemeyeceği özel bir alan yaratarak, kendi hayatını yönlendirme ve geleceğini tasarlama olanağı sunmaktadır.
   Anayasa’nın 13. maddesinde, temel hak ve özgürlüklerin, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasa’nın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak yasayla sınırlanabileceği, bu sınırlamaların Anayasa’nın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve lâik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamayacağı belirtilmiştir. Anayasa’da dayanağı olmayan bir nedenle kişilerin mülkiyet hakkını kullanması engellenemez ya da sınırlanamaz.
   Mülkiyet hakkı mutlak bir hak olmayıp, kamu yararı amacıyla sınırlandırılabilir. Bu sınırlandırmanın da ölçülü ve orantılı olması, kamu yararı ile bireyin mülkiyet hakkı arasında makul bir denge kurması gerekir. İcra ve iflas hukukunun temel ilkelerden biri, alacaklı ve borçlunun hak ve menfaatlerinin belli bir denge içinde korunmasıdır.
   İtiraz konusu kural ile borçluya ait olduğu iddia edilen ancak üçüncü kişi elinde bulunan menkul mallar, alacaklının muvafakatı olmaksızın, yediemin olarak üçüncü kişiye bırakılamamakta, muhafaza altına alınması gerekmektedir. Üçüncü kişinin tek başına kabulü yeterli değildir. Böylece üçüncü kişi, istihkak davasının sonucuna kadar el konulan mallardan faydalanamamaktadır.
   2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu’nun 97/a maddesi ile malı elinde bulunduranın lehine yasal karine getirilmekte, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 985. maddesinde de “Taşınırın zilyedi onun maliki sayılır.” denilmektedir. Zilyetlik, başlı başına mülkiyeti göstermez ancak mülkiyetin sahibi konusunda bir karine teşkil eder. Üçüncü kişi lehine olan bu karine itiraz konusu kural nedeniyle uygulanamamaktadır.
   Devletin cebri icra gücünü kullanmakla görevli organı, bu gücü kullanırken borçlunun haklarının yanında üçüncü kişinin haklarını da hukuka aykırı müdahalelere karşı korumakla yükümlüdür.
   İtiraz konusu kuralla, haczedilen taşınır malların, istihkak iddiasına karşın üçüncü kişinin yedi emin olarak muhafazasında bırakılabilmesi konusu alacaklının iradesine terk edilmektedir. Buna göre, mülkiyet karinesi lehine olmasına rağmen üçüncü kişinin elinde haczedilen ancak muhafazası için yedinde bırakılmasına alacaklı tarafın muvafakat edilmeyen hacizli mal üzerinde kullanım ve yararlanma hakkı engellenmekte, bu yolla mülkiyet hakkı sınırlandırılmaktadır. Mülkiyet hakkını kullanamayan ya da hakkı kısıtlanan ve borçla ilgisi henüz belirlenmemiş olan üçüncü kişinin, hukuk güvenliğinin sağlanamamış olması da hukuk devleti ilkesinin ihlâlidir.
   Açıklanan nedenlerle itiraz konusu kural, Anayasa’nın 2., 13. ve 35. maddelerine aykırıdır; iptali gerekir.
   VI- YÜRÜRLÜĞÜN DURDURULMASI İSTEMİ
   9.6.1932 günlü, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu’nun 88. maddesinin ikinci fıkrasının sonuna 17.7.2003 günlü, 4949 sayılı İcra ve İflas Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 21. maddesiyle eklenen son cümlede yer alan “alacaklının muvafakatı ve” ibaresi 12.1.2012 günlü, E. 2010/90, K. 2012/4 sayılı kararla iptal edildiğinden, bu ibarenin, uygulanmasından doğacak sonradan giderilmesi güç veya olanaksız durum ve zararların önlenmesi ve iptal kararının sonuçsuz kalmaması için kararın Resmî Gazete’de yayımlanacağı güne kadar YÜRÜRLÜĞÜNÜN DURDURULMASINA, 12.1.2012 gününde OYBİRLİĞİYLE karar verildi.
   VII- SONUÇ
   9.6.1932 günlü, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu’nun 88. maddesinin ikinci fıkrasının sonuna 17.7.2003 günlü, 4949 sayılı Kanun’un 21. maddesiyle eklenen cümlede yer alan “… alacaklının muvafakatı ve…” ibaresinin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE, 12.1.2012 gününde OYBİRLİĞİYLE karar verildi.
   Başkanvekili
   Serruh KALELİ
   Başkanvekili
   Alparslan ALTAN
   Üye
   Fulya KANTARCIOĞLU
   Üye
   Mehmet ERTEN
   Üye
   Serdar ÖZGÜLDÜR
   Üye
   Osman Alifeyyaz PAKSÜT
   Üye
   Zehra Ayla PERKTAŞ
   Üye
   Recep KÖMÜRCÜ
   Üye
   Burhan ÜSTÜN
   Üye
   Engin YILDIRIM
   Üye
   Nuri NECİPOĞLU
   Üye
   Hicabi DURSUN
   Üye
   Celal Mümtaz AKINCI
   Üye
   Erdal TERCAN

   Alomaliye.com
   Programları
   SMMM Seti
   Personel Programı
   PDKS Programı
   Genel Muhasebe
   İşletme Programı
   Sabit Kıymet
   Cari+Kasa Programı
   Alohaber (Eko-Mevz)

   © Alomaliye.com 2000-… Tüm Hakları Saklıdır.

  • Vatandaş dedi ki:

   Pardon ya Yargıtay yazmışım yanlışlıkla, Anayasa mahkemesi iptal etmiş, arkadaş tam metni buraya yazmış.

   Bu maddeye göre alacaklı muvafakat etmez ise üçüncü şahıs elinde haczedilen mallar muhafaza altına alınabiliyordu. Karara göre artık icra avukatları üçüncü bir şahsa ait olan bir işyerine yada eve girip borçluya ait olduğunu iddia ettiği malları mahafaza altına alamayacak.

 8. şükran mutlucan dedi ki:

  arkadaşlar son üç yıldır ailecek verdiğimiz hukuk mücadelesinde epey yol katettik birçok çek mahkemeleri sayısını unuttuğum icra dosyaları her çek mahkemesinde aldığımız cezalar istihkak mahkemeleri haftada en az üç avukatla karşıkarşıya gelmek temyize giden sayısız dosya avukatların müthiş baskısı düşünün ki bunların aile içine yansımaları bu konulardan kaynaklı huzursuzluklar nasılbir hayat tahmin bile edemezsiniz ama dayandık ayakta durduk çok zaman ağladık az güldük bunları anlatmamın tek nedeni şu ticaretle uğraşanlar işler ters gittiği zaman aynı domino taşı gibi herşey arkaarkaya yıkılıyor tıpkı depremin artçı sarsıntıları gibi rabbim hepimizin yardımcısı olsun arkadaşlar bu kadar üzülüp sıkılmayın inanın kısa süre sonra hepimiz feraha çıkacağız inşallah

 9. onur dedi ki:

  arkadaslar benim adliyede 2 adet icra dosyam var simdi eve icra yasası kabul oldu diye rahat nefes almalımıyım.. avukatlarla anlasmaya çalışıyorum ama olmuyo işe yeni basladım evde karım,çocuğum için gece gunduz calısıyorum ama içimde hep bir korku…
  konu hakkında bilgili biri varsa lütfen cevap yazsın
  allah hepimizin yardımcısı olsun
  hayırlı kandiller

  • Mağdur dedi ki:

   MAĞDUR SORUYOR?
   Benim evimdeki eşyalar yazıldı ve Buzdolabım,Çamaşır Makinesi,TV götürüldü
   şimdi ben yenilersem yine götürürlermi,,( Eski dosya olduğu için)
   Akrabalarımda eşya almak istiyorlar onlarında aldıklarını bu yeni yasaya göre kaldırılar mı?
   Ne yapmamız lazım bilen söylesin,,,,

   • Vatandaş dedi ki:

    Dostum yeni eşyaların faturasını başka birinin üzerine yaptırırsan ne eski ne yeni yasaya göre alabilirler. Bildiğim kadarı ile yargıtay artık. 3.kişilere ait eşyaların muhafaza altına alınmasını 1-2 ay önce yasakladı.

  • Muzaffer dedi ki:

   Yasa meclisten gectikten sonra cumhurbaskalina onaya gidecek ve resmi gazetede yayinlandiktan sonra senin evinden kimse esyani alamiyacak tabi ayni esyadan iki tane olursa biri ve antika degerli evrak altin gibi seyleri alabilecekler yasa sanirim yarin meclise gelecek yaklasik 15 gun daha surecegini ve sonrasinda yasalasacagini biliyoruz sayin sargoz ozur dilerim artik bilgi sahibi olduk sizin adiniza cevap verdigim icin

   • hakan dedi ki:

    lütfen insanları yanlış bilgilendirip ümitlendirmeyelim dediğiniz gibi deyil yasa kabul edilip yasallaşsada açılmış eski icra takip dosyaları için eski yasa geçerli bu yasa bundan sonraki açılacak icra dosyaları için ev eşyası haczini engelleyecek eski dosyalarda ev haczi eski tyasaya göre devam edecek üzgünün insanlara doğru bilgi vermeyi borç biliyorum

    • sargoz dedi ki:

     Hakan Bey,

     Tutumunuz hukuk bilgisinden uzak ve kasti. Bu şekilde yazmaya devam ettiğniz taktirde sizi başka bir sitede yorum yazmaya davet etmek zorundayım. Ayrıca tartışmakta istemiyorum. Farklı düşünüyorsanız sizin probleminiz, kendinize bir site kurun ve orda yazın durun…

     Sorunuza gelince;

     Yasa eski hacizleri kapsamaz. Bu doğru. Ancak takip tarihi eski de olsa yeni hacizleri kapsar. Ve yeni hacizler mevcut kanun hükümlerine uygun şekilde yapılmak zorundadır…

  • şükran mutlucan dedi ki:

   onur kardeş yasa daha adalet komisyonunda meclise sevk olacak cumhurbaşkanı imzalayacak resmi gazetede yayınlanacak öylece yasalaşmış olacak bu işlemler için verilen takvim haziran ayının ilk haftası o güne kadar eski yasa yürürlükte hepimiz rahat nefes alacağız biraz zaman vede sabır lazım işin sonuna geliniyor çok az kaldı avukatlarla nasıl bir anlaşma yaparsın bilmiyorum ama bir kardeşin olarak kesinlikle vede kesinlikle vede kesinlikle allah rızası için taahhüt imzalama hiçbirşey imzalama taahhüdü ödeyemezsen sonu hapisliktir yeni yasa adım adım geliyor avukat isteklerine uyma esas şu dönemde onlar düşünsün korkma bu günler sıkıntılı ama geçecek yasa çıktımı senin evinden eşya kaldıramayacaklar ödeme gücüne göre yavaş yavaş borcunu ödersin biraz sabır

  • sargoz dedi ki:

   Onur Bey,

   Hangi kanun çıkarsa çıksın borcunuzu ödemek için mantıklı şartlarda anlaşma yapmak sonuçta en doğrusu. Sonuçta bu kanunlar borcu bitirmiyor, aksine anlaşma zemini yaratıyor. Sizinle şuan anlaşmayan avukatlar kanun çıktıktan sonra size bir adım daha yaklaşacaktır.

   Fakat özellikle ev haczi baskısı ve taahhüt üzerinden hapis tehdidi altına girerek fahiş paralar ödetilmeye zorlanmak konusunda dikkatli olmanız gerekiyor.

   • akaak dedi ki:

    Merhabalar benim esnaf kefalete borcum vardı yaklaşık 6 ay önce ödemek amaçlı 14 liralık evraklara avukat baskısından kefilleri sıkıntıya sokmasından dolayı ödeyeceğimde dahil imza attım şimdi ben bu parayı odeyemiyorum ceza evine girermiyim cok bunalıma girdim bana akıl verebilirmisiniz bir yol gösterin lütfen

    • Muzaffer dedi ki:

     Taahhut olarak gidi icra dairesinde memura verdiyseniz muhtemelen dava acilir 3 ay hafpis cikar size bunlar disinda isyerinize evinize geln avkt ve memur verdiyseniz dava acilinca korktum baski altinda kaldim vs diyerek kurtarma sansin cok yuksek bunlar disinida yatmazsini sadece bu sartlar dahilinde hapis veriliyor

     • Muzaffer dedi ki:

      Ozur dilerim bazi tuslar bazen almiyor eksik harfler cikiyor boyle

     • akaak dedi ki:

      İs yerimize gelip avukat ve icra memuru imza attırdı iste bende attım 3 ay ceza gelirim odeyemezsem yoksa bekleyim mı bilmiyorum ne yapacağımı Ltf az daha açık yazarmisiniz malum dusunmekten kafamda durdu gercekten

 10. izmirfm dedi ki:

  sargoz sana bişi sorsam cevaplarmısın
  mesela evde tv var 1 tane çamaşır mak.bulaşık makinası ve buzdolabi var 1 er tane.
  şimdi bunlar haczedilirmi edilemezmi?

  • sargoz dedi ki:

   Bu kanuna göre evet , 1.eşyalar haczedilemez.

   Aslında tüm Avrupa’da yıllardır uygulanan ev haczi ülkemizde daha yeni gündeme geldi. Hatta bazı gelişmiş ülkelerde (örneğin Almanya) ev haczi sadece devlet tarafından önceden randevu alınarak yapılıyor, alacaklı avukatı bile eve girmiyor.

 11. Vatandaş dedi ki:

  Yani sonunda meclisin sitesinde görüşüldüğüne dair yazı gördüm 🙂

  ADALET KOMİSYONU
  24/05/2012 11:00
  Adalet Komisyonu Toplantı Salonu (245 nolu salon)
  Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun Tasarısı (1/565). ESAS KOMİSYON

 12. hasan er dedi ki:

  Aile bireyleri için lüzumlu görülen eşyalar haczedilemeyecek-

  Tasarıda, verilen önergenin kabul edilmesiyle, borçlunun haline münasip evi de haczedilemeyecekler arasına alındı.
  Buna göre, ekonomik faaliyeti, sermayesinden ziyade bedeni çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya; para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya, aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri, borçlunun haline münasip evi ve öğrenci bursları haczedilemeyecek.

  Haczedilecek malların kıymetinin fazla olması durumunda, bedelinden münasip bir kısmı, ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılacak.

  İcra memuru, haczi talep edilen malların haczinin caiz olup olmadığını değerlendirecek ve ona göre karar verecek.

  Yabancı devlet, parlamento ve hükümet başkanı ile hükümet üyelerinin resmi ziyaret, transit geçiş, gibi sebeplerle Türkiye’de bulundukları sürece, bu kişileri taşıyan ulaşım araçları muhafaza altına alınamayacak ve yediemine bırakılamayacak.

  Kolluk kuvvetlerinin yakaladığı hacizli motorlu araçlar, en geç 3 işgünü içinde deposu bulunan en yakın icra müdürlüğüne teslim edilecek.
  Haczedilen şey, üçüncü kişi nezdinde bulunursa, bu kişi yedieminliği kabul ettiği takdirde bu mal muhafaza altına alınmayacak.

  -Hacizli mallar elektronik ortamda satılacak-

  Hacizli malların satış ilanı elektronik ortamda da yapılabilecek. Elektronik ortamda verilecek teklifler, hacizli malın tahmin edilen kıymetinin yüzde 50’sinden az olamayacak, teklif vermeden önce de hacizli malın yüzde 20’si oranında teminat gösterilecek.
  Hacizli malların birinci ve ikinci ihalesi icra memuru tarafından, ilanda belirlenen yer, gün ve saatte, elektronik ortamda verilen en yüksek teklif üzerinden başlatılacak. Satılığa çıkarılan mal üç defa bağırıldıktan sonra, elektronik ortamda verilen en yüksek teklif de değerlendirilerek, en çok artırana ihale edilecek.

  İcra ve iflas dairelerince, daire dışında tahsil edilen paralar, en geç tahsilatın yapıldığı ilk işgünü günü çalışma saati sonuna kadar banka hesabına yatırılmak üzere icra veya mahkeme kasalarında muhafaza edilecek.

  Hacizli malların satışı açık arttırma ile yapılacak, birinci ve ikinci ihalenin yapılacağı yer, gün ve saat önceden ilan edilecek. İlan, birinci ihale tarihinden en az 1 ay önce yapılacak, açık artırmaya elektronik ortamda teklif verme yoluyla başlanacak. Elektronik ortamda teklif verme, birinci ihale tarihinden yirmi gün önce başlayacak, ihalenin tamamlanacağı günden önceki gün sonunda sona erecek. İkinci ihalede ise elektronik ortamda teklif verme, birinci ihaleden sonraki 5. gün başlayacak, en az 20 gün sonrası için belirlenecek ikinci ihalenin tamamlanacağı günden önceki gün sonunda sona erecek.

  Bu tasarıdaki düzenlemeler yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında eski hükümler uygulanacak.
  Bölge adliye mahkemelerinin devreye girdiği tarihe kadar, Yargıtay’ın bozma kararlarına karşı mahkemelerin verdiği direnme kararlarının temyizi halinde dava dosyası önce kararı veren daireye gönderilecek. Karar veren daire direnmeyi yerinde görürse kararını düzeltecek, yerinde görmezse talebi 10 gün içinde Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na iletecek.

  Bugünkü çalışmalarını tamamlayan komisyon, tasarının görüşmelerine yarın da devam edecek.

 13. murat dedi ki:

  Sargoz, cevap lütfen.
  “Bu tasarıdaki düzenlemeler yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında eski hükümler uygulanacak.”
  Bu madde için aynen anladığımız gibi olduğu söyleniyor. Yani resmi gazetede yayınlandıktan sonra icraya verilen dosyaları kapsayacakmış. Yani eskiler yine yandı gülüm keten helva. Bize hiçbir faydası yokmuş. Ayrıca tv , bilgisayar gibi cihazlar ortak kullanım olsa bile hayatı idame için şart olmayıp lüks sayılacak ve yine haciz edilebilecekmiş. Allah aşkına biri açıklasın şu işi.

  • sargoz dedi ki:

   Murat Bey,

   Kanun çıktıktan sonra önceden açılmış bir icra dosyası borcu ile ilgili yapılacak olan yeni bir haciz ve muhafaza kararı mevcut kanun hükümlerine göre uygulanır.

   Örneğin açılmış bir icra dosyasına kanun çıktıktan sonra hacze gidilirse evdeki 2 televizyondan 1 tanesi muhafaza altına alınır.

   Muhafaza işlemi yeni kanundan önce yapılmış ise mevcut yeni kanunlara göre eşyanın satışı yapılır …vs.

   Bu sebeptendirki avukatlar kapı kapı gezip işlemleri hızlandırmaya çalışmaktadır.

   • murat dedi ki:

    Teşekkürler sargoz. Kafanı ağrıtıyorum ama benim evimde yazılmış beyaz eşyalarım var, daha önce evimden tüm beyaz eşya çıkartıldı sonra yerine aileler destek olup 2. ellerini koydular sonra bunlar yine yazıldı ama çıkartılmadı. Yani bu yasa çıkınca bunları çıkartamayacaklar demek mi oluyor? teşekkürler tekrar cevabınız için.

    • sargoz dedi ki:

     Murat Bey,

     Yeni yasa 1.eşyalar haczedilemez diyor. Sizinkiler haczedilmiş ancak yediemin bırakılmış.Yasa çıkınca evdeki eşyaların borçlu .ile aynı evde yaşayan diğer insanların lüzümlu eşyaları olduğu bahsi ile icra memumuru muhafazaya izin vermeyecektir.

   • torun dedi ki:

    Sayın Sargoz

    Benim iki evim var ve icrada 5 dosyam var ödeyemedim evimin biri icra yoluyla satılıyor ikinci evimide satış yapabilirlermi ikinci evi bankaya yada başka bir yere ipotek olarak vermedim ama alacaklılar evin üzerine haciz koydular. Sanırım evlerden birirsi satılamaz diye biliyorum ne kadar doğru.Bilgi verirseniz sevinirim.

    Saygılar.

    • Vatandaş dedi ki:

     Evet doğru belki iki evin gözüktüğü için diğerine de aynı anda başkası haciz koymuştur. Evin biri satıldı ise hemen itiraz etmelisin. Tek evini alamazlar hakları yok.

    • sargoz dedi ki:

     Torun Bey,

     Tapuya Aile konutu şerhi konması gerekiyor; konduktan sonrada satışın iptali davası açılması gerekiyor. Bu işlemler yapılmaz ise tüm evleriniz satılabilir.

   • hakan dedi ki:

    SARGOZ KARDEŞİMKanun çıktıktan sonra önceden açılmış bir icra dosyası borcu ile ilgili yapılacak olan yeni bir haciz ve muhafaza kararı mevcut kanun hükümlerine göre uygulanır.

    HÜKMÜ İCRA İFLAS KANUNUN VEYA YENİ ÇIKACAK KANUNUN NERESİNDE VAR BU SONUÇA YORUMA NERDEN ULAŞTIN
    BİZİ AYDINLAT BEN AYLARDIR BU KANUNLAR ÜZERİNDE ARAŞTIRMA YAPIYORUM
    NERDE VAR BU SÖYLEDİKLERİN

    • sargoz dedi ki:

     Hakan Bey,

     Tutumunuz hukuk bilgisinden uzak ve kasti. Bu şekilde yazmaya devam ettiğniz taktirde sizi başka bir sitede yorum yazmaya davet etmek zorundayım. Ayrıca tartışmakta istemiyorum. Farklı düşünüyorsanız sizin probleminiz, kendinize bir site kurun ve orda yazın durun…

     Sorunuza gelince;

     Yasa eski hacizleri kapsamaz. Bu doğru. Ancak takip tarihi eski de olsa yeni hacizleri kapsar. Ve yeni hacizler mevcut kanun hükümlerine uygun şekilde yapılmak zorundadır.

 14. baron dedi ki:

  hani dün 37 md. geçmişti, biri öyle yorum yapmıştı

 15. hasan er dedi ki:

  Yargının hızlandırılmasına yönelik tasarı bu gün adalet komisyonunda görüşülmeye başlandı.
  tasarıda bır degisiklik yok ,herkesın beklentısı gıbı .bazı olumsuz haberler in gerceklık payı yok.rahat olun

 16. murat dedi ki:

  “Bu tasarıdaki düzenlemeler yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında eski hükümler uygulanacak.”
  Biri bunu açıklasın lütfen. Yani boşuna mı bekledik bu kadar????

  • Alper dedi ki:

   Yani daha once hacz edilen ve muhafaza altina alinan mallar geri alinamiyacak,

   • murat dedi ki:

    daha önce haciz işlemi başlamış, dosyaya yazılmış ama evden çıkartılmamış mallar hangi hükümle yargılanacak? çıkartılabilir mi çıkartılamaz mı?

    • sargoz dedi ki:

     Yasa resmi gazetede yayınlandıktan sonra uygulamaya girer ve ev haczi yeni kurallarıyla uygulanır. Bu tarih itibari ile evde yediemine bırakılan eşya evde 1 adetten fazla değil ise muhafaza altına alınamaz, haczedilemez. Ama önceden muhafaza alına alınmış eşyanın geri alınabilmesi için hukuk yollarının denenmesi; evde en fazla 1 tane olduğunun ispatlanması gerekebilir.

     • murat dedi ki:

      tskler sargoz

     • şükran mutlucan dedi ki:

      sayın sargoz icra işlemlerinin birçok aşamaları var yeni düzenlemede başlatılan takip işlemleri icranın hangi aşamalarını tam olarak anlatır çünkü bu madde epey kafa karıştıracak gibi görünüyor bu konunun iyi ve net anlaşılması lazım cevap verirseniz minnettar olurum

  • VATANDAŞ NURİ dedi ki:

   dosyalara yatan harçlar vb konularla ilgili bir madde
   yeni işlemler için bankalara yatacak harç paraları eskiler için gerek yok demek
   haciz işlemleriyle ilgili birşey değil teknik bir konu rahat olunuz

 17. emre dedi ki:

  peki arkadasım e devletten yakalamakı veya yakalamasız oldunu nasıl anlıcam

  • Vatandaş dedi ki:

   Trafik kısmında plaka sorgulama kısmı var. Oraya plakayı girersen görebilirsin. Herhangi bir devlet şifresi olabilen biri de bakabiliyor

 18. emre dedi ki:

  arkadaslar mrb bende icralıgım maasımın 4te birine haciz kondu bide benim motorum var motoruma 2yerden haciz kondu avukat arayıp trafige cıkarırsan motoru alınırdediler ne yapabilirim arkadaslar.

  • Vatandaş dedi ki:

   Yakalamalı haciz ise polis çevirirse ve görürse alırlar. O yüzden trafiğe çıkarmaman lazım. Plakadan e-devlet sitesinden sanırım hacizin yakalamalı olup olmadığını görebiliyorsun

  • dejavu dedi ki:

   23 Mayıs 2012 Çarşamba 18:56Ekonomik faaliyetini bedeni çalışmasıyla sürdüren borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya, aile bireyleri için lüzumlu eşya, borçlunun haline münasip evi ve öğrenci bursları haczedilemeyecek

   TBMM Adalet Komisyonu, yargı sisteminin hızlandırılması amacıyla hazırlanan ve “3. Yargı Paketi” olarak bilinen kanun tasarısının 37 maddesini kabul etti.

   Komisyon, Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nın bugünkü görüşmelerinde, icra konularına ilişkin maddeleri görüştü. Komisyon, 37 maddeyi kabul etti.

   Kabul edilen maddelere göre, her icra dairesinde Adalet Bakanlığı’nca atanacak bir icra müdürü, yeteri kadar icra müdür yardımcısı, icra katibi ile adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonları tarafından görevlendirilecek mübaşir ve hizmetli bulunacak. İcra müdür ve icra müdür yardımcıları, Adalet Bakanlığı’nca yaptırılacak yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre atanacak. İcra katipleri arasından bakanlıkça gerçekleştirilecek yazılı sınav ve mülakat sonucuna göre de icra müdür veya icra müdür yardımcılığı kadrolarına atama yapılabilecek.

   İcra müdürü, icra müdür yardımcısı veya icra katibinin herhangi bir nedenden dolayı yokluğu durumunda görev ve yetkileri, adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu tarafından görevlendirilecek yazı işleri müdürü veya zabıt katibi tarafından yerine getirilecek.

   İcra ve iflas dairelerince verilen kararlar gerekçeli olarak tutanaklara yazılacak.

   İcra ve iflas dairelerince yapılacak her türlü icra ve iflas iş ve işlemlerinde Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) kullanılacak; her türlü veri, bilgi, belge ve karar, UYAP vasıtasıyla işlenecek, kaydedilecek ve saklanacak.

   -Güvenli elektronik imza, elle atılan imza yerine kullanılabilecek-

   Usulüne göre güvenli elektronik imza ile oluşturulan elektronik veriler senet hükmünde sayılacak ve söz konusu imza, elle atılan imza ile aynı ispat gücüne haiz olacak. Güvenli elektronik imza, kanunlarda bu imzayla yapılamayacağı açıkça belirtilmiş olan işlemler dışında, elle atılan imza yerine kullanılabilecek. Güvenli elektronik imzayla oluşturulan belge ve kararlar, birden fazla nüshanın düzenlenmesi ve mühürleme işlemini öngören hükümlerde uygulanmayacak.

   Zorunlu nedenlerden dolayı fiziki olarak düzenlenen belge veya kararlar, yetkili kişilerce güvenli elektronik imzayla imzalanarak UYAP’a aktarılacak ve gerektiğinde UYAP vasıtasıyla ilgili birimlere iletilecek. Bu şekilde elektronik ortama aktarılarak ilgili birimlere iletilen belge ve kararların asılları, gönderen icra ve iflas dairesinde saklanacak ayrıca fiziki olarak gönderilmeyecek.

   Elektronik ortamdan fiziki örnek çıkartılması gereken hallerde, icra müdürü veya görevlendirdiği personel tarafından belgenin aslının aynı olduğu belirtilerek, imzalanacak ve mühürlenecek.

   -İcra ve iflas dairelerinde nakit ödemeye son-

   İcra ve iflas dairelerine yapılacak her türlü nakdi ödeme, Adalet Bakanlığı’nca uygun görülecek bankalarda icra ve iflas dairesi adına açılan hesaba yatırılacak. Haciz sırasında, borçlu veya üçüncü kişiler tarafından yapılan ödeme nedeniyle tahsil edilen paralar, en geç tahsilatın yapıldığı günü takip eden ilk iş gününün çalışma saati sonuna kadar banka hesabına yatırılmak üzere icra veya mahkeme kasalarında muhafaza edilecek. İcra ve iflas daireleri, aldıkları kıymetli evrak ve değerli şeyleri kasalarında, zorunlu hallerde ise kiralanacak banka kasalarında muhafaza edecek.

   Uluslararası ilişiklerde ortaya çıkabilecek sorunların ortadan kaldırılması amacıyla yabancı devlet aleyhine başlatılan ilamlı icra taleplerine ilişkin icra emrinde, uluslararası antlaşmalar saklı kalmak kaydıyla, borçlu devlete ait olan mallar hakkında cebri icra (kendi istekleriyle borçlarını ödemeyen borçluların, borçlarını devlet kuvveti ile ödemelerinin sağlanması) yapılabileceği ayrıca ihtar edilecek.

   -Aile bireyleri için lüzumlu görülen eşyalar haczedilemeyecek-

   Tasarıda, verilen önergenin kabul edilmesiyle, borçlunun haline münasip evi de haczedilemeyecekler arasına alındı.

   Buna göre, ekonomik faaliyeti, sermayesinden ziyade bedeni çalışmasına dayanan borçlunun mesleğini sürdürebilmesi için gerekli olan her türlü eşya; para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere borçlu ve aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya, aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri, borçlunun haline münasip evi ve öğrenci bursları haczedilemeyecek.

   Haczedilecek malların kıymetinin fazla olması durumunda, bedelinden münasip bir kısmı, ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılacak.

   İcra memuru, haczi talep edilen malların haczinin caiz olup olmadığını değerlendirecek ve ona göre karar verecek.

   Yabancı devlet, parlamento ve hükümet başkanı ile hükümet üyelerinin resmi ziyaret, transit geçiş, gibi sebeplerle Türkiye’de bulundukları sürece, bu kişileri taşıyan ulaşım araçları muhafaza altına alınamayacak ve yediemine bırakılamayacak.

   Kolluk kuvvetlerinin yakaladığı hacizli motorlu araçlar, en geç 3 işgünü içinde deposu bulunan en yakın icra müdürlüğüne teslim edilecek.

   Haczedilen şey, üçüncü kişi nezdinde bulunursa, bu kişi yedieminliği kabul ettiği takdirde bu mal muhafaza altına alınmayacak.

   -Hacizli mallar elektronik ortamda satılacak-

   Hacizli malların satış ilanı elektronik ortamda da yapılabilecek. Elektronik ortamda verilecek teklifler, hacizli malın tahmin edilen kıymetinin yüzde 50’sinden az olamayacak, teklif vermeden önce de hacizli malın yüzde 20’si oranında teminat gösterilecek.

   Hacizli malların birinci ve ikinci ihalesi icra memuru tarafından, ilanda belirlenen yer, gün ve saatte, elektronik ortamda verilen en yüksek teklif üzerinden başlatılacak. Satılığa çıkarılan mal üç defa bağırıldıktan sonra, elektronik ortamda verilen en yüksek teklif de değerlendirilerek, en çok artırana ihale edilecek.

   İcra ve iflas dairelerince, daire dışında tahsil edilen paralar, en geç tahsilatın yapıldığı ilk işgünü günü çalışma saati sonuna kadar banka hesabına yatırılmak üzere icra veya mahkeme kasalarında muhafaza edilecek.

   Hacizli malların satışı açık arttırma ile yapılacak, birinci ve ikinci ihalenin yapılacağı yer, gün ve saat önceden ilan edilecek. İlan, birinci ihale tarihinden en az 1 ay önce yapılacak, açık artırmaya elektronik ortamda teklif verme yoluyla başlanacak. Elektronik ortamda teklif verme, birinci ihale tarihinden yirmi gün önce başlayacak, ihalenin tamamlanacağı günden önceki gün sonunda sona erecek. İkinci ihalede ise elektronik ortamda teklif verme, birinci ihaleden sonraki 5. gün başlayacak, en az 20 gün sonrası için belirlenecek ikinci ihalenin tamamlanacağı günden önceki gün sonunda sona erecek.

   Bu tasarıdaki düzenlemeler yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında eski hükümler uygulanacak.

   Bölge adliye mahkemelerinin devreye girdiği tarihe kadar, Yargıtay’ın bozma kararlarına karşı mahkemelerin verdiği direnme kararlarının temyizi halinde dava dosyası önce kararı veren daireye gönderilecek. Karar veren daire direnmeyi yerinde görürse kararını düzeltecek, yerinde görmezse talebi 10 gün içinde Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na iletecek.

   Bugünkü çalışmalarını tamamlayan komisyon, tasarının görüşmelerine yarın da devam edecek.

   Kaynak: AA

   • izmirfm dedi ki:

    Bu tasarıdaki düzenlemeler yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında eski hükümler uygulanacak.
    sargoz okuyabildinmi bu kısmını…
    offf ya :((((

    • Vatandaş dedi ki:

     Takip işlemleri derken benim anladığım haciz yapılmış fakat kaldırılmamış mallar için olabilir. Sonuçta haciz yapılmamız bir ev için henüz başlatılmış bir haciz işlemi olmaması gerekiyor. Açık icra dosyası anlamında olduğunu sanmıyorum.

   • ferhat dedi ki:

    sayin dejavu öncelikle merhaba iyi akşamlar dilerim sana bu 3 yargı paketin son durumundan habariniz varmı bilgisi olan arkadaşlardan son durumu rica ediyorum

    • VATANDAŞ NURİ dedi ki:

     EN GEÇ CUMA GÜNÜ KOMİSYON GÖRÜŞMESİ TAMAMLANIP MECLİSE SEVKEDİLECEK BU ŞEKİLDE KARAR ALINMIŞ
     ON ONBEŞ GÜN İÇİNDE YASALAŞIR İNŞAALLAH

 19. Vatandaş dedi ki:

  Arkdaşlar bugünün haberi güzel bir haber

  “İlk olarak icra dairelerine para ise temasın kesilmesini öngören tedbirler öngörülmüştür. İcraya başvurmadan önce borçluya davet yazısı gönderilmesi uygulamasını öngördük. Bizim öngördüğümüz tasarıda brüt asgari ücret tutarın altındaki takibin altındaki miktarlar için ödemeye davet yazı çıkarılması öngörülüyordu. Alt Komisyon bunu iki katı olarak öngörmüş. Evde kullanılan lüzumlu ev eşyalarının haczedilemeyeceğine dair bir düzenlememiz var.

 20. madur anne dedi ki:

  benim evimdeki eşyaları icra götürdü hemde oğlumun doğum gününde hepimiz perişan olduk iki aydır evde hiç bir eşya yok bunun piskolojisi çok ama çok kötü bende bu yasayı bekliyorum herkrs için hayırlısı olsun eşim alacaklıyken biz madur oldu….şimdi sizden ricam bilen varsa söylesin yasadan sonra ben eşya alıp rahatca kulanabilicemmi.şimdiden sağolun

  • şükran mutlucan dedi ki:

   mağdur annemiz yaşadığınız bu olaylar gerçekçen çok üzücü nasılbirşeydir hepimiz iyi biliriz çok geçmiş olsun bu yasa çıktıktan sonra senin evinden çamaşır mak.bulaşık mak.ocak.televizyon.buzdolabı bunun gibi diğer eşyalarını haciz gelse bile götüremeyecek ancak evinde para altın gümüş gibi şeyler varsa onları alacak yasa çıkana kadar azbiraz bekle yasa çıkınca gerekli eşyalarını al tekrar geçmiş olsun artık üzülme

  • sargoz dedi ki:

   evet alabilirsiniz, haczedilemeyecekler.

 21. VATANDAŞ NURİ dedi ki:

  İKİ HAYIRLI HABER VE BU KONU İLE ALAKALI İKİ ADET YORUM HERKEZLE PAYLAŞMAK İSTEDİM

  1.YORUM
  şu an aldığım net bilgidir….

  3.yargı paketi adalet komisyonunda şu an görüşülmeye başlanmıştır….

  kaynak-adalet komisyonu

  hayırlı haberler inşallah….

  2. YORUM
  İmza Sahipleri Kanun Teklifinin Metni
  Dönemi ve Yasama Yılı 24/2
  Esas Numarası 2/590
  Başkanlığa Geliş Tarihi 15/05/2012
  Teklifin Başlığı 2004 Sayılı İcra ve İflas Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi
  Teklifin Özeti Teklifle, borcunu ödeme taahhüdünde bulunmasına rağmen makul bir sebep olmaksızın borcunu ödemeyenler için hapis cezası yerine idari para cezası uygulanması öngörülmüştür.
  Teklifin Son Durumu KOMİSYONDA
  Kanun Teklifi Komisyon Bilgileri
  Komisyon Tipi Adı Giriş Tarihi Çıkış Tarihi Yapılan İşlem Karar Tarihi
  Esas Komisyon Adalet Komisyonu 21/05/2012 Komisyonda

  İİK İNŞAALLAH 15 GÜN İÇİNDE YASALAŞIR TAAHHÜT BELASIDA İNŞAALLAH BU ARADA ORTADAN KALKACAK
  TEDBİRLİ OLMAK İÇİN GENEDE YASA ÇIKANA KADAR TAAHHÜT VB İMZALAMAMAK DAHA SAĞLIKLI
  HAYIRLISI OLSUN İNŞAALLAH

 22. İBRAHİM dedi ki:

  HERKEZE HAYIRLI SABAHLAR

  ARKADAŞLAR AZ ÖNCE BİR YAZI OKUDUM VE RESMEN YIKILDIM.YAZIYI AYNEN YAYINLIYORUM:

  “..BİR DE LÜTFEN KOMİSYONDAKİ 3. YARGI PAKETİNDEKİ TEKLİFİ İYİ OKUYUN YASADAN ÖNCEKİ AÇILMIŞ DOSYALARI KAPSAMIYOR BU ÇOK NET….BİR DE BÜTÜN TAKDİRİ İCRA MÜDÜRÜNE VERİYOR…HAYIRLI BİR DURUM AKP ELİYLE DUMURA “….,DİYE DEVAM EDİYOR.

  BU KONUİLE İLGİLİ BİLGİSİ OLAN VAR MI ACABA,VARSA LÜTFEN YORUM YAPSINLAR.
  BENİM GÖRÜŞÜM ,BU YAZI BİRAZ SAÇMA GELİYOR,ÇÜNKÜ YASADAN ÖNCE AÇILAN DOSYALAR DİYO,E ZATEN BU YASANIN ÇIKMASI İÇİN MÜCADELE EDEN HERKEZİN AÇILMIŞ DOSYASI VE YA DOSYALARI VAR . YAZIYA GÖRE DEĞERLENDİRİRSEK , BEN ŞUNU ANLIYORUM: ŞU ANA KADAR İCRA TAKİBİNE DÜŞMÜŞ OLANLARIN EVİNDEN HER TÜRLÜ EŞYA HACZEDİLEBİLECEK,AMA YASA ÇIKTIKTAN SONRA İCRA TAKİBİNE DÜŞECEK OLANLARIN EVLERİNDEN “PEK LÜZÜMLU “EŞYALAR HACZEDİLEMEYECEK,DOĞRU MU ANLIYORUM ACABA?

  İŞALLAH BÖYLE BİR ŞEY OLMAZ VE YASA YENİ ESKİ DEMEDEN TÜM DOSYALARI KAPSAR.

  • sargoz dedi ki:

   Yasa ciktiginda eski yeni tum icra dosyalarindaki uygulamalari kapsar. Eve gelen icra memuru mevcut yasa neyse onun emrettigi sekilde islem yapmak zorundadir. (cani istedigi yasayi secip hareket edemez)

   • FMÇ dedi ki:

    sayın sargoz şimdi mesala 15 gün sonra yasalaştı.o andan itibaren yasalaşırmı yoksa yine bir süreç mi izler

  • okan dedi ki:

   slm ibrahim kardeş olmaz öyle şey zaten bu yasayı çıkarmalarında amaç işlemlerin hızlandırılması ve insanların korkusuz hayatını idame ettirmeleri için ev hayatının çol,cukların ailelerin madur olmaması için icra dairelerinden kaç bin adet dosyanın düşeceğini söylüyorlar bu yanlış haberleri nereden alıyorsunuz milleti umutsuzluğa düşürüyorsunuz çek kanunundada yasa çıktıktan sonra denilirdi ama herkesi kapsıyor bu yasada böyle olacaktır rahat olun

  • VATANDAŞ NURİ dedi ki:

   ESKİ DOSYALAR İÇİN YENİ KANUNA GÖRE YENİ TEBLİGAT VB ÇIKARILMASINA GEREK YOK ONU BELİRTİYOR BAHSEDİLEN MADDE
   MÜSTERİH OLUNUZ ”BU ESKİ DOSYAYDI BU YENİ AÇILDIYDI” BÖYLE BİR UYGULAMA MÜMKÜN DEĞİLDİR

   • VATANDAŞ NURİ dedi ki:

    AYRICA AİLE BİREYLERİNİN KULLANACAĞI İHTİYAÇ MADDELERİ EŞYALARI HACZEDİLEMEZ DİYOR İSTİSNALARIDA BELİRTİYOR ANTİKA ALTIN KAPLAMA VB DEĞERLİ EŞYA …. BUTÜR EŞYASI OLAN KİŞİ ZATEN SATAR BORCUNU ÖDER BU DURUMLARA DÜŞMEZ
    SİZ HER YAZIP ÇİZİLENE BAKMAYIN ÇEK YASASI İÇİN DE OLDU O TÜR BOZGUNCU ZİHNİYET ÜRÜNÜ YAZILAR AMA NETİCE DEĞİŞMEDİ
    SAKİN OLUNUZ HERŞEY DAHA GÜZEL OLACAK İNŞAALLAH

  • ceyda dedi ki:

   bu yazıyı kale almayın doğru değil moral bozmak için yapılan bir avukat çırağı osmanın yazısı

 23. şükran dedi ki:

  arkadaşlar haczedilmezlik lüzumlu eşya mevcud yasada da var esas sıkıntı yasa olmasına rağmen icraya gelenlerin keyfiyetle hareket etmeleri kanun yasa var usul yok hukuk yok keyfiyet var işte bizim haklarımızı çok iyi öğrenip haksızlık ve hukuksuzluk yapıldığında işin takibine düşmek haklarımızı sonuna kadar takip etmek yanlış hesap bağdattan döner derler böyle durum olduğunda haklarımız ne ise onu alacağız onların her dediğini kabul edersek çok mağdur oluruz bu işle uğraşanlar kitaba uymuyor kitabına uyduruyor onların keyfiyet devri bitti bu işlerden menfaat elde etme haksız kazanç talan devri bitti rahat olun süre çok kısaldı

 24. levent dedi ki:

  arkadaşlar;meclis 1 temmuz da tatile giriyor,haziran 15 e kadar bu yasanın çıkması lazım,vekillere baskı yapmamız lazım.yoksa çok ocak sönecek..10 tane vekile mail yazdım,bir tanesi bile dönüş yapmadı….yazıklar olsun….

 25. Vatandaş dedi ki:

  Tasarıda, aynı amaçla kullanılan eşyalardan birisi haczedilemeyecek eşyalar arasında yer alırken, alt komisyonda haczedilecek eşyalar arasına alındı.

  Bu ne ya şimdi Allah aşkına böylemi söz veriyorsunuz başbakanım.

  • Vatandaş dedi ki:

   Sayın Sargoz bilginiz varmı rahatlatacak birşeyler söyleyin moralimiz altüst oldu 😦

   • sargoz dedi ki:

    Milli Gazetede tasari ozetlenmis. Yatak odasi ve ibadete mahsus kitaplar haczedilemeyecekler arasina eklenmis. Yani tasarida haczedilemeyecek esyalar var merak etmeyin 🙂

    Sonra haczedilecek yazilmis ! bu kismi merak edin 🙂

    Kisaca milli gazetenin haberine gore hersey haczedilecek ama yatak odasi ve ibadete mahsus kitaplar haczedilemeyecek gibi bir anlam cikmis.

    Ibadete mahsus kitaplar Cumhuriyet tarihinde hicbir zaman haczedilemedi, edilemezde, kimse merak etmesin !

    Sizde bu yazilari okuyup, bu sekilde yorumlayip burda moral bozuyorsunuz yada moral ariyorsunuz.

    Sn.Bakanimiz 15 gun once canli yayinda konu hakkinda net aciklama yapti. Merak edenler tekrar seyredebilir. Sahsen ben bakanimizin tum aciklamalarini resmi buluyor ve sitede resmi aciklama olarak yayinliyorum. Temelindede degisecegini sanmiyorum.

    (yabanci klavyede yazmak zorunda kaldim, kusura bakmayin)

    Genel kurulu bekleyin.

    • kenan dedi ki:

     YA GERÇEKTEN HERKESİ GEREKSİZ BİR UMUTSUZLUK SARMIŞ, BASINDA YER ALAN BU TÜR ANLATILAR TAMAMEN HIZLANDIRILMIŞ YASA ÖNCESİ HACİZLERE DESTEK AMAÇLI. BUGÜN BİZE İKİ BANKA HACZE GELDİ, ALIN GİDİN DEDİK MUAFAKAT VERMEDİĞİM GİBİ EĞER İĞNE GİDERSE BORCUMU TAMAMEN SİLER ÖDEMEM DEDİM. EMEKLİ OLDUĞUM İÇİN. VE EŞYA BİLE YAZMADAN GİTTİLER. TABİ GELİŞ SEBEPLERİ ARKA ARKAYA ÜSTELİK 5 DAKİKA ARA İLE, ACABA BASINDAN EKTİLENDİMİ KARAMBOLE GETİREBİLİRMİYİZ DÜŞÜNCESİ. ALDANMAYIN ARKADAŞLAR!… SİZİ DÜŞÜNDÜKLERİNDEN DEĞİL AB UYUM YASALARI GEREĞİ KALKIYOR EŞYA HACZİ VE TAAHHÜT HAPSİ!. MİLYONLARCA AURO TAZMİNAT ÖDÜYOR DEVLET, HİÇ ARTIK AVUKAT SÖZÜ DİNLERMİ, AVUKATLARMI ÖDEYECEK O TAZMİNATLARI SORARIM!.O YÜZDEN RAHAT OLUN BİTTİ ARTIK…

    • tamdem dedi ki:

     Bizim evimiz kooperatif yani tapusu yok ve eşimin üzerine onada rahmetli babasından geçti
     yani ilk sahibi kayınpeder,Şimdi borç benim ,eve herhangi bir işlem yapabilirler mi?

     • Vatandaş dedi ki:

      Bildiğim kadarı ile tek ev olunca haciz edilemiyor.

     • murat dedi ki:

      tek ev varsa herhangi bir ipotek veya izin yazısı vermediğiniz sürece evinize bir şey yapamazlar.

    • Vatandaş dedi ki:

     sargoz teşekkürler valla su serptin yine sen olmasan kafayı yicez bu yasa çıkana kadar .S

    • TORUN dedi ki:

     Sanığın yargılanması sonucunda verilecek cezanın 2 yıl ve altında olması halinde hükmün açıklanmasının geri bırakılması mümkün olduğundan, tutukluluk kararı verilebilmesi için gerekli olan alt sınır bir yıldan 2 yıla çıkarılıyor. Sadece adli para cezasını gerektiren veya hapis cezasının üst sınırı 2 yıldan fazla olmayan suçlarda tutuklama kararı verilemeyecek

     http://www.milligazete.com.tr/haber/yarginin-hizlandirilmasina-yonelik-tasarinin-alt-komisyon-raporu-239495.htm

     bu sitede yazan parağraf taahütle ilgili bir anlam taşıyormu sayın sargoz bey.

     saygılar.

  • yeter dedi ki:

   nerde okudunuz bide biz bakalım

  • yeter dedi ki:

   tekrar okudum tekrar tekrar dalga mı geçiyorlar bizlerle aynısı hiçbirşey değişmemiş bu gazete metininden çıkardığım bu benim sinirden ağlıyorum yemin ederim
   parti genel başkanlığına mailler atalım başkanın verdiği söz bumuydu diye

   • Vatandaş dedi ki:

    Valla bilmiyorum ama tek yazan gazete de bu o yüzden hailen ümitliyim belki gazete doğru yazmamıştır diye. Yada Adalet komisyonunda bu kısım düzeltilir diye. Ben bimere falan mail attım herkes mail atıp durumun üzerine düşelim arkadaşlar.

    • yeter dedi ki:

     ŞİMDİ BENDE ADALET KOMİSYONU ÜYELERİNE ADALET PARTİSİNE BİMERE YAZDIM ŞİZDE ATIN ARKADAŞLAR AVUKATLAR İSTEDİKLERİNİ ALAMASINLAR HAYDİ

   • Uzun dedi ki:

    Yeter hanim ,
    Karamsar olmaya , kendinizi uzmenize gerek yok.o gazetede yazilan acele ile yazilmis asaparagas bir haber bu tur haberler ortama korku salmak icin yapilmis vampirlere hizmet eden haberler.
    Su anda Avukatlar sizden cok telaslilar :)) adres adres postaci gibi dolasip altinda icra muduru yazan kagitlar birakiyorlar son bi uc bes kurus koparirmiyiz diye:))) pacalar tutustu :)))
    Sargoz bey in dedigi gibi basbakan evden esya cikarma devri bitti diye bas bas bagirdi , adalet bakani 15 gun once cikti herseyi anlatti, eee daha ne moral bozuluyor anlamiyorum antika altin gumus bilmem ne yoksa korkmayin , tv buzdalabi , c makinasi , bulasik makinasi gibi esyalarinizdan iki tane yoksa korkma . Avrupa birligi uyum surecindeki cezai durumlarida goz onune almak zorundalar aydinlik yakin insallah, allah herkeze borcunu rahat rahat odemek nasip etsin….

    • yeter dedi ki:

     insaallah artık dayanacak gücüm kalmadı nyalnız olsam inanın hiç önemli 2 yaşındaki kızıma baktıkça üzülüyorum kendime kızıyorum sahtekarların nasıl tuzağına düştün de bu kızını böyle yaşatıyosun bazen oluyorki yasadıklarımdan gözüm dönüyor çok korkuyorum

  • Samsun Mağdurları dedi ki:

   Yargının hızlandırılmasına yönelik tasarının alt komisyon raporu19 MAYIS 2012
   CMT 12:15
   [-] Normal [+]
   HaberTavsiye EtYazdırYorum Yaz
   Adalet alt komisyonu, yargının hızlandırılmasına ilişkin tasarıda önemli değişiklikler yaptığı raporunu üst komisyonu sundu

   TBMM Adalet alt komisyonu, yargının hızlandırılmasına ilişkin tasarıda önemli değişiklikler yaptığı raporunu üst komisyonu sundu.

   Tasarıya göre, borçlunun ihtiyacı olan yatak takımları ile Kuran’ı Kerim ve ibadet için gerekli eşyalar haczedilemeyecek.

   TBMM Adalet Komisyonu bünyesinde, AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü başkanlığında, yargının hızlandırılmasına yönelik tasarıya ilişkin kurulan alt komisyon çalışmalarını tamamladı.

   Alt komisyon, Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nda önemli değişiklikler yaptı.

   Buna göre, uluslararası ilişiklerde ortaya çıkabilecek sorunların ortadan kaldırılması amacıyla yabancı devlet aleyhine başlatılan ilamlı icra taleplerine ilişkin icra emrinde, uluslararası antlaşmalar saklı kalmak kaydıyla, borçlu devlete ait olan mallar hakkında cebri icra (kendi istekleriyle borçlarını ödemeyen borçluların, borçlarını devlet kuvveti ile ödemelerinin sağlanması) yapılabileceği ayrıca ihtar edilecek.

   Tasarıda, yabancı devletler aleyhine girişilecek ilamsız takiplerin yargı denetimine tabi olmaksızın, icra müdürlüğü işlemiyle başlatılmasının sakıncalarının önüne geçilmesi amacıyla değişiklik yapıldı. Buna göre, yabancı devlet aleyhine ilamsız takip yoluna başvurulamayacak.

   Tasarıda yapılan değişiklikle, yatak takımları ve ibadete mahsus kitap ve eşyalar da haczedilemeyecek eşyalar arasına alındı. İcra ve İflas Kanunu’nun mevcut ilgili maddesinde, ”borçlu ve ailesinin lüzumu olan yatak takımları ve ibadete mahsus kitap ve eşyası” haczedilemeyecek eşyalar arasında sayılıyordu ancak TBMM Başkanlığı’na sevkedilen tasarıda bu eşyalar çıkarılmıştı. Şimdi alt komisyonda bu eşyalar, ”pek lüzumlu eşya” kapsamında değerlendirilerek haczedilemeyecek eşyalar arasında sayıldı.

   Tasarıda, aynı amaçla kullanılan eşyalardan birisi haczedilemeyecek eşyalar arasında yer alırken, alt komisyonda haczedilecek eşyalar arasına alındı.

   İcra müdürlüğüne teslim etmedeki 3 günlük süre şartı kaldırıldı
   Tasarıyla, kolluk kuvvetlerinin yakaladığı hacizli motorlu araçları, aracı uygun koşulda muhafaza edebilmek amacıyla deposu bulunan en yakın icra müdürlüğüne teslim etmedeki en geç 3 günlük süre şartı kaldırıldı.

   Yabancı devlet, parlamento ve hükümet başkanı ile hükümet üyelerinin resmi ziyaret, transit geçiş, gibi sebeplerle Türkiye’de bulundukları sürece, bu kişileri taşıyan ulaşım araçları muhafaza altına alınamayacak ve yediemine bırakılamayacak.

   İş mahkemelerinin konusuna giren davalarda, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun gündemini azaltmak amacıyla değişiklik yapıldı. Buna göre, Yargıtay’ın bozma kararlarına karşı mahkemelerin verdiği direnme kararlarının temyizi halinde dava dosyası önce kararı veren daireye gönderilecek. Karar veren daire direnmeyi yerinde görürse kararını düzeltecek, yerinde görmezse talebi 10 gün içinde Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na iletecek.

   Danıştay üyelerinin nitelikleri arasında sayılan, tasarıdaki devlet hizmetlerindeki 12 yıl çalışma şartı 15 yıla çıkarılıyor.

   İdare ve vergi mahkemelerinde tek hakim tarafından görülecek davalarda 50 bin TL olarak belirlenen parasal sınır, çok yüksek olduğu gerekçesiyle 25 bin TL’ye düşürülüyor.

   Kimlik numarası da olacak
   Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Danıştay, idare mahkemesi ve vergi mahkemesinde açtıkları idari davalardaki dilekçelerine, kimlik numarası da eklenecek.

   İdari yargılamalarda, karar düzeltme başvurularının öncelikle esas karara katılmayan bir üye mümkün olmaması durumunda görevlendirilecek bir üye tarafından incelenmesini düzenleyen madde, mevcut şekliyle karar düzeltme kanun yolunun faydalı ve ihtiyaca cevap veren bir müessese olması nedeniyle tasarıdan çıkarıldı.

   Tasarıda, Adalet Bakanlığı’nda boş bulunan 10 hakim-iç denetçi kadrolarına atama yapılması ve böylece iç denetimde ve adalet hizmetlerinde etkinliği artırılması amacıyla düzenleme yapıldı. Buna göre, Adalet Bakanlığı iç denetçiliğine, hakim ve savcılar arasından yapılacak atamalarda, bakanlığın iç denetçiliğe atanma genel şartlarını taşımak zorunluluğu aranmayacak. İç denetçiliğe ilgili kanundaki atama şartlarına tabi olmaksızın, en az 6 yıl hakim ve savcılık yapan, üstün başarısı ile iç denetim hizmetlerinde yararlı olacağı anlaşılanlar arasından bakan tarafından atama yapılacak. Bu kişilere 2 aylık eğitim sonunda sertifika verilecek.

   Kullandıkları elektrik, su ve doğalgazın bedelini ödemek niyetini taşıyan tüketiciler, tükettikleri enerji miktarının tartışmaya yer bırakmayacak şekilde belirlenmesini sağlarlarsa, haklarında ceza hukuku sorumluluğu cihetine gidilmeyecek.

   Hakime takdir yetkisi tanındı
   Alt komisyonda, tasarıda yapılan değişiklikle, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişiye ayrıca örgüte üye olmak suçundan verilecek cezada maktu indirim yapılması yerine, hakime indirim yapıp yapmama, yapacaksa bu indirimin oranı hakkında takdir yetkisi tanındı.

   Tanıklıktan çekinebilecek olan kişiler bakımından cezaya hükmolunmayacak.

   Kamu görevlisi, soruşturmanın gizliliği suçunu görevinin sağladığı kolaylıktan yararlanarak işlerse ceza yarı oranında artırılacak.

   Tasarıyla, CMK’ya ”elektronik işlemler” başlıklı bir madde eklendi. Buna göre, güvenlik elektronik imza, elle atılan imza ile aynı ispat gücüne sahip olacak ve onun yerine kullanılabilecek. Dosyalar, güvenlik elektronik imza kullanılarak Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi vasıtasıyla incelenebilecek. Fiziki olarak hazırlanması öngörülen her türlü belge ve karar, elektronik imzayla elektronik ortamda düzenlenebilecek, saklanabilecek.

   Sanığın yargılanması sonucunda verilecek cezanın 2 yıl ve altında olması halinde hükmün açıklanmasının geri bırakılması mümkün olduğundan, tutukluluk kararı verilebilmesi için gerekli olan alt sınır bir yıldan 2 yıla çıkarılıyor. Sadece adli para cezasını gerektiren veya hapis cezasının üst sınırı 2 yıldan fazla olmayan suçlarda tutuklama kararı verilemeyecek.

   Tutuklama yerine uygulanacak adli kontrolde süre sınırı kaldırıyor
   Tasarıyla, CMK;da yer alan, hakimlerin tutuklama yerine adli kontrol uygulayabileceğine yönelik düzenlemedeki süre sınırı kaldırıyor. Buna göre, ölçülülük ilkesi gereğince tutuklama tedbirine en son çare olarak başvurulması gerektiği ve adli kontrol müessesesinin tutuklamadan beklenen amaçları gerçekleştirilebileceği durumlarda tutuklama yerine bu müessesenin uygulanmasının daha doğru bir çözüm olacağı düşüncesiyle, adli kontrol için öngörülen süre sınırı kaldırılacak.

   Yürütülen soruşturmada, CMK’nın 100. maddesinde belirtilen tutuklama sebeplerinin varlığı halinde, şüphelinin tutuklanması yerine adli kontrol altına alınmasına karar verilebilecek.

   ”;Konutunu ve belirli bir yerleşim bölgesini terk etmemek ile belirlenen yer veya bölgelere gitmemek” şartları da şüphelinin tabi tutulacağı yükümlülükler arasında yer alacak.

   Devlete ait yargılama giderlerinin ilgili kanunda terkin edilmesi gereken tutarlardan az olması halinde bu gider Hazine’ce karşılanacak.

   Askeri Ceza Kanunu kapsamındaki suçlarla ilgili olarak da hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verilebilecek.

   Dosyaların gereksiz şekilde dolaşarak zaman kaybının önlenmesi amacıyla; tasarının yasalaşıp yürürlüğe girdiği tarih itibariyle, elektrik su ve doğalgaz hırsızlığı nedeniyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda bulunan dosyalar başsavcılıkça, ilgili dairelerde bulunan dosyalar ise dairelerce kararı veren mahkemeye gönderilecek.

   • muzaffer dedi ki:

    bende kelime yazım hatası diyecem ama cümleye bakınca hatalık bir şey gibi durmuyor zaten belliydi avukatlar istedigini alınca nasılda paket gündeme geldi bide çıkıp lop lop artık ev de dolap vs haciz edilmeyecek yatak odasını diyorlar girip talan edecekler ama tahta parçalarını kaldırmak avukatların işine gelmez yorucu olur sökmesi bide ibadet diyolar bende bi KURANI KERİM seccade ve iki tespih var bunları toplasam 50 tl utamadan kanun yapmışlar komedyen bunlar birdaha size oy vermekmi haram olsun düzenbazlar

   • Vatandaş dedi ki:

    Valla benimde umudum o. Çünkü basına da güven olmaz. Tek yazanlar bunlar. İnşallah doğru değildir. Canımızı sıktılar tüm günüm kötü ve moral bozukluğu ile geçiyor. Arkadaşlar adalet bakanlığı bimer mail attım boş durmayalım lütfen mail atın gündem yapalım.

  • Samsun Mağdurları dedi ki:

   Benim Anladığım Sayın bakanımızında dediği gibi aynı eşyadan 3 tane varsa birisi haczedilecek. 3 tane buzdolabı varsa birisi şeklinde ben öyle anladım. zaten yazıyı da paylaştım…

   • yeter dedi ki:

    neresinde yazıyor allah aşkına yazıp koymuşsunuz zaten “”Tasarıda, aynı amaçla kullanılan eşyalardan birisi haczedilemeyecek eşyalar arasında yer alırken, alt komisyonda haczedilecek eşyalar arasına alındı.””

  • murat dedi ki:

   bu haber sadece o gazetede gözüküyor. ben bir cümle yapısı yanlışlığı yapıldığını düşünüyorum haberde. çünkü lüzumlu ve pek lüzümlu kelimeleri geçmiyor. bakalım bekleyelim, ama bu hükümet yine insanlarla dalga geçecek. hatırlayın daha önce “kredi kartından haciz yapılana acımam” diyen de bu başbakandı.

  • okan dedi ki:

   slm arkadaşlar kimse üzülmesin hepsi balon aslanlar gibi yasa çıkacak ve kimsenin evindeki luzumlu eşyalar alınmayacak mantıklı düşünün devletin başı ve bakanı tv lerde meydanlarda bas bas söyliyecek çocuk oyuncağımı bu o yazıyı bende okudum şöyle diyor(yatak odası ve dini gereçlerde haczedilmeyecek mallar arasına alındı) diyor daha önce çıkartılmış üst kurulda tekrar almışlar anladığım kadarı ile artık ülkemizde demorasi çalışmaya başlayacak borçlar yüzünden düzenler ve aileler parçalanmayacak boşanmalar ölümler olmayacak yeni nesil çocuklar boynu bükük büyümeyecek herkes rahat olsun

 26. Vatandaş dedi ki:

  Başbakanın verdiği söz noldu, Ben hiç birşey anlamadım eski kanundan beter olmuş sanki, Haciz falan sınırlandırılmamış yine aynı kanun çıkmış hiç bir farkı yok, bu kadar bekledik uğraştık boşunamıydı herşey

  • şükran dedi ki:

   sayın vatandaş kardeş bu bilgileri nereden öğrendiniz bize bilgi kaynaklarını söylermisin lütfen araştırıp bakalım inceleyelim

  • kenan dedi ki:

   ARKADAŞLAR,EŞYA HACZİ AB UYUM YASALARI GEREĞİ ALDIRILIYOR,ZİRA DEVLET SÜREKLİ DAVA KAYBEDİP TAZMİNAT ÖDÜYOR!.AYNI ŞEKİLDE 3 VE 4. PAKETTE YER ALAN TÜM MADDELER AB UYUM YASALARI GEREĞİ!. BU AŞAMADA AVUKATMIŞ ŞUYMUŞ BUYMUŞ HİİÇ ETKİLEYEMEZ EMİN OLUN. ARTIK O GÜNLERİ ÇOKTAN AŞTI ZORUNLU OLARAK TÜRKİYE. SADCE DÜZ MANTIK BİLE BUNU ORTAYA KOYUYOR. AYRICA EŞYA HACZİNDE BİR DEĞİŞİKLİK OLMAYACAKSA, HER ZAMANKİNDE DAHA SERİ ÖZELLİKLE İKİ HAFTADIR NİYE AVUKATTLAR HACZE ÇIKSINKİ. İŞTE O HABERLER YAZILIYOR, TOPLUM ETKİLENİYOR ACABA DİYOR EŞYA GİMESİN DİYE MUAFAKAT VERİYOR VEYA TAAHHÜT!..ANLAYIN ARTIK YANILGIYA DÜŞMEYİN…

 27. şükran dedi ki:

  arkadaşlar selamlar hepinize 4.paketten çok acil çözülmesi gereken uzun tutukluluk ve ceza yasaları var ülkemiz bu durumlardan ihlal alıyor bu sıkıntılı durum daha anayasa değişiklik çalışmaları var aihm ve avrupa entegrasyonu bunu bir an önce istiyor bundan dolayı 3 paketi bekletme şansları yok bir an önce çıkma zorunluluğu var işin sonuna gelindi az biraz sabır güzel günler yakın

 28. daredevıl dedi ki:

  alt komisyondan geçmiş diye duydum ne kadar gerçek bilgisi olan varmı acaba …..

  • ceyda dedi ki:

   Haber Toplantısı
   [CNN TÜRK]
   Kanal CNN TÜRK
   Tarih 21.05.2012
   Saat 10:02:57
   Tür Haber

   [Adalet Komisyonu’nda 3. yargı paketi görüşülecek.]
   izle listele

   Adalet Komisyonu’nda 3. yargı paketi görüşülecek.

   • daredevıl dedi ki:

    bana gelen bilgi gwcti diye ama ne kadar gercek bilmiyorum yokmu site de kimsenin haberi………..

  • Vatandaş dedi ki:

   Evet geçmiş avukatların çıkarlarına göre geçmiş

 29. yeter dedi ki:

  bu sabah haberlerde kanal 24 de bu hafta adalet komisyonuna gelecek dedi spiker dahi hayırlısı az kaldı insallah

  • Muzaffer dedi ki:

   Carsamba gunu demisti sayin bakan hatta bi kac madde anlatti ama burda nekardar surer mecliste oylama onemli degilmi?yasalasmasi icin! bi soyleti haziranin onu na kadar dendi sonrasinda meclis tatile girmeden gecirecegimz kadar gecer dendi karma karisik bisey oldu

 30. erdal dedi ki:

  bu yeni çakacak pakette cezası kesinleşmiş şu anda ceza evinde olanlar da yararlanabiliyor mu

 31. BİR VATANDAŞ dedi ki:

  Tv5haber.com
  bir destekte tv 5 ten yorumlarımızı ihmal etmeyelim
  adresinize yorumlarınızı yağdırın arkadaşlar. siteye üye olmak diğerlerinkinden çok daha kısa sürede oluyor mutlaka yorum ekleyin ishak bey bize destek oldu bizlerde yorumlarımızla o na destek olalım..

 32. ali dedi ki:

  TBMM Adalet alt komisyonu, yargının hızlandırılmasına ilişkin tasarıda önemli değişiklikler yaptığı raporunu üst komisyonu sundu.

  TBMM Adalet Komisyonu bünyesinde, AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü başkanlığında, yargının hızlandırılmasına yönelik tasarıya ilişkin kurulan alt komisyon çalışmalarını tamamladı.

  Alt komisyon, Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nda önemli değişiklikler yaptı.

  Tasarıda yapılan değişiklikle, yatak takımları ve ibadete mahsus kitap ve eşyalar da haczedilemeyecek eşyalar arasına alındı. İcra ve İflas Kanunu’nun mevcut ilgili maddesinde, ”borçlu ve ailesinin lüzumu olan yatak takımları ve ibadete mahsus kitap ve eşyası” haczedilemeyecek eşyalar arasında sayılıyordu ancak TBMM Başkanlığı’na sevkedilen tasarıda bu eşyalar çıkarılmıştı. Şimdi alt komisyonda bu eşyalar, ”pek lüzumlu eşya” kapsamında değerlendirilerek haczedilemeyecek eşyalar arasında sayıldı.

  Yabancı devlet, parlamento ve hükümet başkanı ile hükümet üyelerinin resmi ziyaret, transit geçiş, gibi sebeplerle Türkiye’de bulundukları sürece, bu kişileri taşıyan ulaşım araçları muhafaza altına alınamayacak ve yediemine bırakılamayacak.

  İdare ve vergi mahkemelerinde tek hakim tarafından görülecek davalarda 50 bin TL olarak belirlenen parasal sınır, çok yüksek olduğu gerekçesiyle 25 bin TL’ye düşürülüyor.

  Tasarıda, Adalet Bakanlığı’nda boş bulunan 10 hakim-iç denetçi kadrolarına atama yapılması ve böylece iç denetimde ve adalet hizmetlerinde etkinliği artırılması amacıyla düzenleme yapıldı. Buna göre, Adalet Bakanlığı iç denetçiliğine, hakim ve savcılar arasından yapılacak atamalarda, bakanlığın iç denetçiliğe atanma genel şartlarını taşımak zorunluluğu aranmayacak. İç denetçiliğe ilgili kanundaki atama şartlarına tabi olmaksızın, en az 6 yıl hakim ve savcılık yapan, üstün başarısı ile iç denetim hizmetlerinde yararlı olacağı anlaşılanlar arasından bakan tarafından atama yapılacak. Bu kişilere 2 aylık eğitim sonunda sertifika verilecek.

  Anadolu Ajansı…

  • oktar34 dedi ki:

   yani bizim anladımız anlamda bir yasaklama gelmiyor ölemi beyaz esya koltuk takımı tv bunlar haczedilebilcek esyalarmı cok luzumlu kapsamına girmiyormu demek..su alt komisyondan gecen icra ile ilgili kısımların tam metni yokmu alt komiyondan nasıl sekillenmiş ne hale gelmiş bir görsekde azcık rahatlasaydık diyorumm..

   saygılarr..

 33. VATANDAŞ NURİ dedi ki:

  BAŞINA NE GELİRSE GELSİN KARAMSARLIĞA KAPILMA.
  BÜTÜN KAPILAR KAPANSA DA SURATINA
  O KİMSENİN BİLMEDİĞİ PATİKALAR AÇAR KULLARINA
  SEN ŞU AN GÖREMESENDE NİCE CENNET BAHÇELERİ VAR O DAR GEÇİTLER ARDINDA

  • ceyda dedi ki:

   Başka bir gazetecinin tutuklu milletvekilleri açısından pozitif gündem toplantısının nasıl değerlendirildiğini sorması üzerine Bakan Ergin, kendilerinin yargı alanında yapmaya hazırlandıkları düzenlemenin uzun tutukluluk süreleri ve uzun yargılama sürelerinin kısaltılmasına yönelik olduğunu söyleyerek, “Bu açıdan bu düzenlemelerden elbette ki Türkiye’deki mahkemelerde davaları devam edenler de şu ya da bu şekilde istifade ederler. Ama ben ‘şu kişi şöyle istifade eder, öteki böyle istifade eder’ gibi bir sübjektif değerlendirmeye girmek istemiyorum. Sorun bir bütündür, bütüne yaklaşıyoruz. Soruna genel bir bakış açısıyla çözüm üretmeye çalışıyoruz. Bu anlamda 3. Yargı Paketi’nin komisyon görüşmeleri, Adalet Komisyonu önümüzdeki hafta yapılacak. Ve 20 Haziran’a kadar da parlamentodan geçirilebilmesi için, yasalaştırılabilmesi için gayret sarf edeceğiz. Ümit ediyorum Parlamento çalışmaları öngördüğümüz şekilde ilerler ve Temmuz tatilinden önce 3. Paket yasalaşır. 4. Paket’e ilişkin olarak da; yapmış olduğumuz hazırlıklar, yapılacak ilk Bakanlar Kurulu’nda değerlendirilecektir. Orada tartışmaya açacağız 4. Paket’i. Bunu da sizlerle paylaşmak istiyorum” dedi. DİHA

   • VATANDAŞ NURİ dedi ki:

    TÜNELİN UCUNDA IŞIK GÖRÜNDÜ HAYIRLISI İLE HUZURLU SAĞLIKLI MUTLU GÜNLER BİZLERİ BEKLİYOR İNŞAALLAH

   • Vatandas dedi ki:

    Bu ne ya her sorulduğunda bir ay sonraya atıyor. Artık temmuz kelimeside konuşulmaya başlandıysa yandık.

    • VATANDAŞ NURİ dedi ki:

     UMUTSUZLUĞA YER YOK BU GÜNLERDE GEÇECEK
     ŞURADA SAYILI GÜNLERİMİZ KALDI
     ALT KOMİSYONDA TAMAMLANDI ÇALIŞMALAR BUGÜN YARIN MECLİSE GELİR SABIR
     EV VE İŞYERİNDE ARTIK HERŞEY TALAN EDİLEMEYECEK BUNDAN SONRA DAHA DİKKATLİ DAHA TEMKİNLİ DAVRANACAĞIZ YENİ BİR GÜNE BAŞLAYACAĞIZ İNŞAALLAH

 34. izmirfm dedi ki:

  EGER AYNI EVDE BORÇLU İLE BİRLİKTE YAŞIYORSANIZ ÖZELLİKLE EŞLER..
  3. Yargı Paketi değişikliğe uğramadan yasalaşır..Bu takdirde sorununuz kalmayacak..Fakat yasalaşması uzarsa Mal ayrılığı rejimine geçin, size ait eşyaları notere tespit ettirin..
  diyo Av.Rahmi OFLUOĞLU

  • emre dedi ki:

   Arkadaşlar gerçekten noterden alınan bu belge haciz memurlarını engellermi acaba? yani eve geldiklerinde bu anlaşmayı göstersek ve borç benim üzerime ise mal rejimi ile eşime verdiğim buzdolabı tv bilgisayarı haczedemezlermi?

 35. izmirfm dedi ki:

  akfikir Sitesinden alınmıştır.Sargoz başta olmak üzere yorumlarınızı bekliyoruz..

 36. izmirfm dedi ki:

  TBMM.NİN DİKKATİNE.
  İSTİSNALAR HARİÇ TÜM İCRA DAİRELERİNDE AÇILAN DOSYALAR İÇİNDE İCRA MÜDÜRLERİNE 50 VEYA 100 TL.GİBİ RAKAMLAR VERİLMEKTEDİR.

  BENİM İSTANBULDAKİ GÖZLEMLERİMDEN AKTARMAKTAYIM.ANCAK HABERLEŞTİĞİM TÜM DOSTLARIM İCRA MÜDÜRLÜKLERİNDE DOSYA İÇİNDE MÜDÜRE VEYA YARDIMCILARINA PARALAR AKTARILMAKTA OLDUĞUNU BİLDİRMEKTEDİRLER.

  TÜM İCRA DAİRELERİNİN KONTROL ALTINA ALINMASINI VE BU İLLETTEN ÜLKEMİN KURTULMASI İÇİN ÇALIŞMALAR YAPMANIZI ÖZELLİKLER RİCA EDİYORUM.

  İCRA AVUKATLARI NIN DOSYA BAŞINA HIZLANDIRMAK VE İŞLERİNİ ÇABUK YAPTIRABİLMEK İÇİN İCRA MÜDÜR VEYA YARDIMCILARINA VEYA HACİZE ÇIKAN ELEMANLARINA RÜŞVET VERİLDİĞİNİ HERHALDE SİZLER HARİÇ HERKES BİLMEKTEDİR.

  EVLERDEN YAPILAN HACİZLER DE BANKALAR EŞYALARI KALDIRMAYIN DESELER BİLE AVUKATLAR KENDİ ÇIKARLARI UĞRUNA BUNU YAPMAKTA VE İCRA MEMURLARI İLE SATIŞINDAN SONRA YÜZDELERİNİ ALMAKTALAR.

  AYRICA EVLERDEN VE İŞYERLERİNDEN KALDIRILAN MALLARDA MAALESEF TÜRKİYENİN HERYERİNDE İCRA MÜDÜRLERİ,MEMURLARI VE AVUKATLAR ORTAK ÇALIŞARAK MALLARIN SATIŞINDAN YÜZDELER ALMAKTADIRLAR.BU KONUDA POLİSLERİMİZİN SIKI TAKİP YAPMALARINI ÖZELLİKLE BU TİP OLAYLARI ORTAYA ÇIKARTMALARINI RİCA EDERİM.

  BÜTÜN BUNLARI TÜRK HALKI BİLİYOR VE SİZ BİMİYORSANIZ SUÇ İŞLİYORSUNUZ.HERKESE SORUN KİMLERİN RÜŞVET ALDIĞINI SİZE HEMEN SÖYLERLER.O ZAMAN İŞİN SIKI TAKİBİ SİZE DÜŞER.

  AYRICA EVLERİ HALA TALAN EDENLERE,BAKANLIKTAN İCRA MÜDÜRLÜKLERİNE GÖNDERİLEN YAZI BİLE BİR İŞE YARAMAMIŞ.İCRA MÜDÜRLERİ BİZ İŞİMİZİ YAPARIZ ADALET BAKANININ İSTEDİĞİ KENDİNİ BAĞLAR.HACİZE ÇIKARIZ DİYORLAR VE HALKI AVUKATLARIN İSTEĞİ DOĞRULTUSUNDA TALAN EDİYORLAR.

  KISACASI SİZ VEKİL OLMADAN ÖNCE İCRA MÜDÜRLÜKLERİ NASILSA ŞİMDİDE AYNILAR.ÜLKEMİN YÜZ KARASI.

  BU YAZIM AYNI ZAMANDA TÜM BASIN KURULUŞLARINADA GÖNDERİLMEKTEDİR.İŞİN TAKİBİNİ SİZLERDEN RİCA EDERİM.BU YAZIM AYNI ZAMANDA BİR İHBARDIR.

  M.CELAL TOPARLAKLI

 37. izmirfm dedi ki:

  :((

 38. Alper dedi ki:

  Taahudu ihlal davasinda icra ceza mahkemesi hapis karari cikardi, itiraz bir ust mahkemeye yapildi ve ust mahkeme karari iptal etti. Tekrar taahudu ihlal davasi acilabilirmi veya bunun temizi varmi.tesekkurler.

 39. yeter dedi ki:

  sayın sargoz bey bir şey sormak istiyorum gençken bir hata yapıp senet imzadım ancak yerel mahkemede senet iptal oldu karşı tarafta kötü niyet tazminatına çarptırıldı sonra yargıtay bozdu aradan beş seneyi geçgin bir süre geçti arada ssk lı çalıştım fakat bu sürede gelmediler sonra evlendim hacize geldiler eşyaları yazdılar aldılar fakat eşyalar eşimin eski evliğinden di istikhak davası açtık inanmayacaksınız kaybettik hepsi faturalı idi neyse yargıtayın kararı ise çok komik ti değeri belli bir meblağ olmadığı için olmazmış oysa ki hesapladık o değerden fazlaydı neyse kafanızı şisermeyim sonra araştırmalarım sonucunda yargıtayın bazı kararlarını buldum 3 sene işlem görmeyen senetler iptal olur diye birkaç tane bende bunları toplayıp ahim müracaat etsem diyorum ama avukatım olmaz diyor siz ne dersiniz sadece haklılığım ispat etsem bile yeter yanlış karar verildi arada işlem yok çünkü şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin

 40. Hakkı dedi ki:

  Merhaba,

  A.Ş. Olan firma SGK borcunu odeyemiyor. Şirketin mal varlığı icradan satıldı ve ipotekli olduğu için SGK tahsilat yapamadı. Ortaklardan tahsilat yapabilir mı? Emekli maaşına haciz koyabilir mı?

  Syg

  • murat mert dedi ki:

   hayır ortaklardan tahsilat yapamaz şirket borcu ortakları bağlamaz…

  • ahmet dedi ki:

   şirket ortakları şirketteki hissesi oranında sorumludur (amme alacakları için)

  • Sargoz dedi ki:

   Anonim Şirketlerde Yönetim Kurulu Üyeleri amme alacaklarından (devlet alacaklari) direk şahsen sorumludur.

   Limited Şirketlerde ortaklar amme alacaklarından hisseleri oranında sorumludur.

   Emekli maaşına sadece kurum (sgk) haciz koyabilir.

   • Hakkı dedi ki:

    Tsk.ler…

    Emekli maaşının 1/4 oranında mı haciz koyulur?

   • Levi dedi ki:

    Limited şirkette her ortak hatta ortak olmayan müdürlerde amme borçlarından müteselsilen sorumludur.

 41. murat dedi ki:

  @oğuzhan denen arkadaşa cevap…. 3.500 tl sedaş borcum var, iflas edip dükkanı kapattım sadece bu kaldı. avukat eve eşya almaya geldi ama çıkartmadı. asgari ücretle geçiniyorum, okuyan bir oğlum var. kendisine bana kolaylık göstermesini, ayda 200 tl taksitle ödeyeceğimi, isterse gelip maaşıma haciz de koyabileceğini söyledim. avykat hanım bu parayı 15 gün arayla 2 taksitte istiyor , yoksa gelip eşyaları alacakmış. yani senin söylediğin avukatlar borcunu ödemek isteyene de rahat vermiyor. bu yasa çıksın bakalım ne olacak o zaman…bilmeden buradan sallamak kolay.

 42. colors dedi ki:

  borcunu önemsemeyip borcunu borçla kapatmayı zevk haline getirenlere ne olacak peki ? birde bu yönden düşünmek gerekmez mi..

  • Muzaffer dedi ki:

   Kimse borcunu borcla odemek istemez o sadece bir umut tur isi biten kisiye bende cok sikinti yasadim gecmiste islerim durdu aylik 40 50 bin cek oderken kriz doneminde isler kesildi borcumu odemek icin arabami sattim mal iadesi yaptim vs ama yine ac gozlu vampir avukatlar rahat birakmadi bu sefer alacaklarima umud bagladim alamadim 40 milyar borcum kaldi vampirler 60 bine kadar yukseltti oyle olmaz boyle olur hesabi gerekeni yaptim simdide anlasalim diyolar benim size ayiracak vaktim yok diyorum ikisi haric tabi arkadas siz insanmisin bilmiyorum dusenin kani emilmez bide hukukcusuz adaleti temsil ediyosunuz ama menfaatiniz ve para nefsiniz daha agir basiyor ama bittiniz bu kez siz kaybettiniz insan gibi davransaydiniz belki bu yasalarada gerek kalmazdi kendi foneptik cukurunuza kendiniz dusyunuz hadi Allah versin baska kapiya

  • baron dedi ki:

   koçum bu site sana göre değil ..yol al ufak ufak

  • okan dedi ki:

   oğuzhanla .colors aynıu kişi herhalde sizin ya yapacak işiniz yok yada birinin başına iş olmayı düşünyorsunuz arkadaşın dediği gibi sizin bu pazarda işiniz yok birinin başına iş olmadan kıyıdan kıyıdan yol alın bakalım

 43. kalloni dedi ki:

  Bu konuda bi sorum olucaktı bilgisi olan arkadaşların bu bilgiyi paylaşması halinde çok sevinirim.2009 yılında ki krizle şirketlerimi kapatmak zorunda kaldım.Bazı gayrımenkullerimin elimden cıkmasına rağmen bankalara halen borcluyum.Maddi problemlerden ötürü eşimdende ayrıldım.Bu ikinci evliliğim ama resmi nikah yapmadım ikametgahımda belli değil henüz.Bu yasa cıkarsa eşim nikah istiyor doğal olarak bu borçlarım dan eşimin sorumluluğu yok bunu biliyorum ancak nikahtan sonra mutlaka avukatlar eşimin ikametgahına geliceklerdir.Yani karşılaşıcaz…Gelen avukatlar para arıcak, ancak eşim apartman yöneticisi ve yönetimin kasası evde.Bu parayı bulduklarında ben nasıl ispat edicem bu parayı yönetici olması yeterli olucakmı..Haciz memurunun apartman işletme defterini inceleyerek buna karar verme yetkisi varmı..Bilgisi olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler…

  • sargoz dedi ki:

   kalloni,

   haciz bir anda geliyor ve herşey hızlı gelişiyor. icra memuru parayı bulursa haczedebilir. siz daha sonra icra mahkemesine dava açabilirsiniz ama ispatı çok zor olur. çok gerekli değilse parayı apartman yönetimi adına açılmış bir banka hesabında tutun.

  • Vatandas dedi ki:

   İkametgahın aynı yerde değil ise sanırım o kadar çok araştırmıyorlar. Bende evlendim ama ikametgahımı almadım yaklaşık 5 ay oldu kimse gelmedi.

   • Mert Yıldırım dedi ki:

    Biz de eşimle borç gelmesin diye nikah yapmadık icra memuru içeri girebiliyor iddaa üzerine ve girdiğinde size ait fiş fatura kapıcı evet Burda oturuyor diye hiç ikamet aramaksizin kaldiriyorlar bizden kaldırdılar.bilginize

 44. Kıro Çocuk dedi ki:

  Ben Kefilim Benim evimde Eşyalar ı Araya Bilirlermi Mesla Dolap İçi Falan

 45. baron dedi ki:

  kardeşim bu yasa alt komisyondan geçtimi, eminmisiniz

  • A.K. dedi ki:

   ARKADAŞLAR LÜTFEN DİKKAT…
   3. Yargı Paketinde yer alan(ev haczinin kaldırılması veya kısıtlanması) konusunda şimdiki saat itibarıyla AKP milletvekili Sayın Yılmaz Tunç ile görüştüm ve alt komisyondan adalet komisyonuna gönderilmesine çok az bir zaman kaldığını net olarak söyledi.Kendisinden Allah razı olsun en azından dürüstçe bilgi veriyor. Bilgilerinize.SAAT. 20.30 Pazartesi

 46. oğuzhan dedi ki:

  Öle yok kardeşim ödeyeceksin borcunu düşmeyeceksin avukatın eline.. yada kaldıramayacağın yükün altına girmyeceksin ayağını yorgana göre uzat atasözünü uygulayacaksınn ..demi canım kardeşlerimm sonrada buralarda derman aramayacaksınnn…al al al ödeme ne ala muallaa olddduuu kardeşimm borçlarada bi çizik çekerizz .

  • muzaffer dedi ki:

   sayın oguzhan senin adamlardan dolayı zaten bu millet borcunu ödüyemiyor bı bırakın da nefes alsın üç kuruş faiz parası yiyebilmek için çıkarmadıgınız rezalet yok CENABI HAK KUL HAKKIYLA KARŞIMA GELMEYİN DİYOR gerçi bunu müslümanlar için söylemiş şu yazıları yazan adamın ben her şeyinden başta insanlıgıdan şüphe ederim!! borçlunun dükkanı boşalt yetmedi evini boşalt oda olmadı içeri attır bu insanlar nasıl öder borcunu (tabi aradaki üç kagıtcılar başka) ama az kaldı suyunuz kesiliyor yok artık öyle garibanın kanını ememeyeceksiniz bundan sonra yaptıgınız zülümlerin cezasını cekeceksiniz size kimse normal dava vermez bunu çok iyi biliyorsunuz kıvranışızda bundan SONUNUZ GELDİİİİ

   • muzaffer dedi ki:

    PC BOZUK OLDUGU İÇİN BAZI KELİMELERDE TAM BASMIYOR ALMIYOR VS ÖZÜR DİLERİM ARKADAŞLAR

  • ceyda dedi ki:

   düşmez kalkmaz bir allah büyük söylemenin cezasını inşaallah görürsün dermanda bulamazsın bizi herkes keyfinden borç ödemiyor zannediyorlar meraklımıyım ben evimi yurdumu satmaya çocuklarımı perişan etmeye

  • Vatandas dedi ki:

   Allah’a inancı olan birimisin bilmiyorum fakat burada aldığın beddualardan sonra ben hayatını mutlu geçirebileceğine inanmıyorum, acısı mutlaka çıkar

  • hasan dedi ki:

   senin tuzun kuru galiba oğuzhan sen lavut avukatlardan yana olduğun belli senin siten burası değil lavukatların yanı burdaki borçlu madurlar müdail olma sen ken sitene gitmen iyi olacak

  • okan dedi ki:

   oğuzhan sende ööööle önüne gelene mal verip fahiş kar yapmayacaksın az kazanacaksın sağlam bildiğine mal ver kimse borçunu ödememk için uğraşmıyor ama senin gibiler yüzünden ödeyemyo paraları lüp lüp indiriken mağdurlarınm sırtından iyi alamayaınca kötü başka kapıya burdan sana ekmek çıkmaz ……….

  • okan dedi ki:

   oğuzhan unuttum bir atasözü var /HESAP DÖNER SAP DÖNER KESER SAPI SANA DÖNER)
   unuuuuuuttttttmmmmmmaaaaaaaaa

  • **ahmet** dedi ki:

   oğuzhan..Umarımki Allah sana bu insanların yaşadıklarını yaşatmadıkca canını almaz.

  • kenan dedi ki:

   dikkatli ol bence,cahilce konuşuyorsun. Size kanı beyninde birisi bir çizgi çeker,ondan sonra yine biz üzülürüz başkalar değil. Zira bu insanlar soymadıkları için soyuldular ve mağdur oldular,çalıp kaçmıyorlar, yasaların etrafından dolaşıp vatan hainliği yapmıyorlar ve en önemlisi ödemeyeceğiz de demiyorlar. Belki bir alacaklısın ama bizin çoğumuz zaten alacağımızı tahsil edemediğimiz için bu duruma düştük, yinede gıkımız çıkmıyor borşluya zira nedenini biliyoruz. Anlatabildimmi.

  • hakan dedi ki:

   sen ne diyon kardeşim tıkırın yerindemi senin ? kafamı buluyon milletle senin derdin ne ben sana şu kadarını söyliyeyim bitik insanın östüne gidilmez , senin tıkırın yerindeyse madurla kafa bulma işine bak sen işinle ilgilen sıkıntıda olanlarla kafa bulma allah seni öle bi hale getirirki kafa bulduklarından daha aciz duruma düşersin ….

  • selim dedi ki:

   sende biraz şeref olsaydı bu siteye girip bu mağdur insanlala dalga gelçilmeyeceğini anlardın insallah allah senin basınada verir amin insallah

  • zeki dedi ki:

   oguz bey sen israillimisin yoksa yahudimisn zinhar yahudiler faizi ve parayı çok sever evkur ş… aynı borcumu ödedigi halde neyse kafam atıyo zatenor……çocuklarına git ulen işine cumhurmusun nesin

  • BİR VATANDAŞ dedi ki:

   BAŞINA GELİNCE ANLARSIN MÜCELLA
   LACİVERT İN NE RENK OLDUĞUNU
   HARİÇTEN SALLAMAK KOLAY TABE

  • seven618 dedi ki:

   oğuzhan sen yolunumu şaşırdın,senin gibi kan emicilerin yeri başka ,sanki borcu cebindenmi verdin, yasa çıkıyo diyo zorunaaaaaaamı gitti..

 47. sinsinmelek dedi ki:

  arkadaşlar icra memurlarının yada avukatın borçlu kişinin üstünü araması yasalmı ? evde alacak bişey bulamazlarsa üstünü aratıyorlarmış ? ne kadar doğru ? bu kişilik haklarına aykırı değilmi ?

  • VATANDAŞ NURİ dedi ki:

   cep haczi için karar olması gerekir bildiğim kadarıyla

  • sargoz dedi ki:

   Haciz esnasında sadece borçlu şahsın kimlik tespiti yapıldıktan sonra üst araması yapılabilir. İcra memuru yetkilidir. Değerli evrak, para aranabilir.

   • ceyda dedi ki:

    günaydın sargoz bey 8 haziranda taahhüdü ihlal mahkeme var ama başka ilde oraya gitme imkanım yok neyapmalıyım gitmesem neolur

    • sargoz dedi ki:

     Mutlaka mahkemeye mazeret yollayın, bir sonraki duruşmada hazır bulunucağınızı belirtin, sağlık nedenlerinizi öne sürün yada talimatla ifadeniz alınsın

   • TARIK ARAS dedi ki:

    Sayın Sargoz hürmetler sunarım.uzun süredir yazamıyorum bypass olmuştum daha yeni yeni düzlüğe çıkıyorum.Bu çek yasası çıktı ama benide mahvetti.Bu gün yine olmaması gereken bir olay yaşıyorum şöyleki 2009 dan mahkumiyet çıkan şahıs çeki (vekaletle ben imzaladımdı.) yargıtaya gönderilmişti.ha bu arada biz bu çekin ana parasını Garanti bankasına ödemiştik çek bedeli 30000tl idi.fakat faiz olarak ta 10000 tl istemişlerdi fakat ödeyemedik ve arkasınıda takip etmedikti.bu dava 6,03,2012 de ge gelmişti ve internetten takip ediyoırdum.bu gün bir baktım 6,03.2012 rtarihi itibariyle mahkumiyet çıkmış fakat kesinleşmedi yazıyor.yani gerekçeli karar yazılmış.bu duruma bir cvp yazabilirsen mutlu olurum.saygılar

    • sargoz dedi ki:

     Tarık bey tekrar geçmiş olsun.

     gerekçeli kararı görmek lazım, sonuçta ceza biiti, belki tüzel kişi şirket hakkında çek hesabı açma yasağı gelmiş olabilir, bunada mahkümiyet demişlerdir. dosyayı incelemeye çalışın.

     • TARIK ARAS dedi ki:

      tşk.sayın dostum.Bu gün karara bakacaklar.

      • TARIK ARAS dedi ki:

       Sargoz dostumn iyi akşamlar bu gün bakıldı şahıs çeki olduğu için çek kullanma yasağı imiş.İlgine tşk.

   • Mert Yıldırım dedi ki:

    Merhaba birşey sormak istiyorum,esimin eski esinden dolayı nafakadan dolayı icra geliyor elden aldığına dair kağıt var elimizde, icra dosyası bu beni ilgilendirmez diyor sabah 10da icra gelicek durdurma kararı sabah hemen alınabilir mı?ya eşyalarımı kaldırabilirler mı?bir de hacze gelmeden önce tebliğ gelmez mı?icra takip dosyası acik diye?

 48. ahmet dedi ki:

  Arkadaşlar bende bi arkadaşıma kefil olmuştum 5 yıl önce bana iki defa icra kagıdı geldı sonra ses yok 3yıl oldu 6 ay önce iş yerı açtım 2 tane araç aldım acaba ödememiş olabılırmı lutfen kunyla ilgilenen arkadaşlar yazsın

  • yeter dedi ki:

   icra dosyasının numarası yokmu bir bakın ödemisse sorun yok icra dairesine gidin bi bakın sonra olmadık bir yerden çıkar

 49. Darkeyes can dedi ki:

  Umarım en kısa zamanda yürürlüğe girer de avukatların baskılarından kurtuluruz . Geçen gün ailemin evine talihsiz bir şekilde kefilliğimden dolayı icra memurları gitti çok şükür evden eşya kaldırmamışlar ve babama taahhüt etmeleri konusunda çok baskı yapmışlar ama babam hiçbir taahhüt vermedi , aynı şey sizin de başınıza gelirse kesinlikle taahhüt etmeyin bırakın onlar bocalasın ve Allah kimsenin tekerini ters döndörmesin

 50. A.K. dedi ki:

  Kısa ve Öz Yaşadığım Bir Hikayeyi Paylaşmak İsterim:
  49 yaşındayım ve 3.5 yıldır emekliyim.Kendime , aileme ve ülkeme faydalı olabilmek için yıllardır çalışıyorum.22 yıldır yaptığım çalışmanın neticesinde 2010 yılında sektörümüzdeki büyük kriz nedeniyle tüm birikimimi kaybettim ve borçlandım.2011 yılında borçlarımı ödeyemez durumda icra-haciz-mahkeme-avukat üçgeninde kendimi buldum.İyi niyetliydim borcumu ödeme peşindeydim ama imkanım kalmamıştı.Bu arada eşim ve tek çocuğumu ihmal ediyor bunun ağır psikolojisinin altında eziliyordum.Ayakta kalmaya çabalarken icra ve hacizden kurtulmak için eşimle konuşup boşandım ve bu arada eve haciz geldi ve tüm eşyalarım alındı ve ailemle aram iyice açıldı 28 Aralık 2011 den beri evimden ayrıyım.Anne-baba yanında kalıyorum, işlerimi toparlama peşindeyim ama inanın çok zor.Bu arada icra taahütlerinden dolayı büyük sıkıntılarım oldu Allahıma şükürler olsun ki bu taahütlerden cezam çıkmadı.Eşimin hiç bir desteğini ve anlayışını göremedim, beni 18 yıllık kocasını anlayamadı,canı sağolsun diyorum.Bu yasanın (3. yargı paketinin ev haczinin kaldırılması) inşallah Haziranın ilk haftası çıkacak ve binlerce ailenin ve eşinden çocuğundan ayrı yaşamak zorunda kalanların umudu olacaktır.Sevgi ve Saygılarımla

  • Dertli dedi ki:

   Çaresiz biz sizi biraz korku, biraz açlık, biraz da mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. Müjdele o sabredenleri! (BAKARA/155)

   • ceyda dedi ki:

    her an imtihanda olduğunuzu unutmayın ankebut sure 1.2.3.4

  • nedim dedi ki:

   allah yardımcın olsun kardeşim. sizi çok iyi anlıyorum.Aynı şeyleri ben 2008 de yaşadım.insan eşini bile tanıyamıyor

   • A.K. dedi ki:

    NEDİM kardeşim ile yaşadıklarımızın benzer olması ve temennilerine teşekkür ederimDERTLİ rumuzuyla yorumlara katılan ve hikayemde ilgili ayeti belirterek beni rahatlattı.Allah razı olsun ,teşekkür ederim.Telefonunuzu beklerim. 0533. 570 63 83

  • Darkeyes can dedi ki:

   Büyük güçmiş olsun neler yaşadığınızı çok iyi anlayabiliyorum Allah sabır ve bir çıkış yolu versin

 51. hüseyin dedi ki:

  hala haciz işlemi dewam ediyor buzdolabı çamaşır makinası televizyon ne varsa gtti bir insan buzdolabı çamaşır makinası olmadan nasıl yaşar bu devirde çıksın artk yasa

 52. sargoz dedi ki:

  Bugün Ümraniye, Kadıköy ve Kartal icra dairelerinde yaptığımız araştırma sonucunda evde hacizle ilgili herhangi bir genelge yada farklı bir uygulamanın olmadığını , düzenin eskisi gibi devam ettiğini üzülerek öğrendik.

  Herkezin sabırla ve tedbirli bir şekilde yeni yasayı beklemesi gerekiyor.

  • hakan dedi ki:

   selammünaleyküm arkadaşlar bi sorum olacak sizlere benim icraya düşmüş 2 dosyam var 1 bankadan . ve diyer bankalara olan borcumu kısım kısım ödemeye çalışıyorum 2 dosyam varken diyer bankaya borcumu ödeye bilirmiyim yoksa 2 dosyam var diye hacze düşmediğim bankaya ödeme yapamazmıyım şimdiden teşekkürler…

   • hakan dedi ki:

    sayın sargos cevap yazmadınız vevap bekliyorum ..

   • sargoz dedi ki:

    Hakan Bey,

    İcra takibi başlamamış borçlara öncelik vermeniz ilerde oluşacak ek masrafları önlemek adına önemlidir. Ödeme yapablirsiniz.

  • ceyda dedi ki:

   Başbakanlık İletişim Merkezine (BİMER) gönderdiğiniz ve ilgisi nedeniyle Bakanlığımıza iletilen, İcra ve İflas Kanununun “Borçlunun Ödeme Şartını İhlali Suçu” maddelerinin uygulanması ile ilgili 27/04/2012 tarihli ve sayılı başvurunuz incelenmiştir.
   Yargı hizmetlerinin hızlandırılması amacıyla bugüne kadar yapılan düzenlemelerin devamı niteliğinde olan ve icra-iflas, ceza ve idarî yargı mevzuatının uygulanmasından kaynaklanan bazı sorunlara çözüm getirmek amacıyla bakanlığımızca hazırlanan “Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun Tasarısı” ile 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununda bir kısım değişiklikler düzenlenmiş, ilgili Tasarı Başbakanlığın 30/1/2012 tarih, 464/544 sayılı yazısı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilmiştir.
   Öte yandan başvurunuzda belirtilen hususlarda herhangi bir çalışma bulunmamakla birlikte başvuruda belirtilen öneriler daha sonra yapılacak kanun yapım çalışmalarında değerlendirilmek üzere not edilmiştir.
   Bilgi edinilmesini rica ederim

  • okan dedi ki:

   sn sargoz yeni yasanın alt komisyondan çıktığını söylediler ben tlfnda açtım çıkmış ne zaman yasalaşır bu durumda sizin bir fikriniz var mı teşkrler

   • sargoz dedi ki:

    yasa alt komisyondan adalet komisyonuna geiyor, ordanda meclis genel kuruluna. bakanımızın dediği gibi haziran başında kanunlaşır diye düşünüyorum.

    • metim dedi ki:

     hayirli günler sargoz 3 yargi paketi iyi bilirsin benim silahtan 10 ay cezam var kesinlesti firardayim bu yasadan ben faydalanirmiyim cevaplarsaniz sevinirim

 53. sinsimelek dedi ki:

  vallahi ben bu yasayı bekleyene kadar eşyalarım elden gider bu yuzden taşıdım onemli eşyalarımı şimdi gelsinler istediklerini alsınlar.

 54. Gecen afyonda avukat geldi 8000 tl alaca vardı dedim ödeyemem dediki tahütte bulun bulunmam ödeyemem param yok dedim ne yapacaz dedi yapacak bişey yok ev orda isdersen git istediğini al dedim av.afyona geri döndü yapacak yok lütfen pısırık durmayın borcumuzu tabıkı ödeyecez ama paramız olunca 5 yıl sonrada dosya düşüyo tekrar tazelemesse kı tazelesede neye yarar milletin anasını ağlattılar pısırık durmayın yeter av karşı sonrasında rahat olun

 55. değerli arkadaşlarım sakın ha endişe etmeyin benim üzerime 14 haciz dosyası var avukatlar eve hacze gelmez gelemezde bankanınki bazen gelir ama 3 gün itibari ile artık bundan korkmayın artık ev haczi yok rahat olun sadece maaş haczi devam ediyo artık evlere gelinemicek 1000 tl yi ödeyemeyen adamın evine gitmem diyo avukatlar rahat olun alın çayınızı ve ailenizle sağlıklı oturun

 56. Vatandas dedi ki:

  Arkadaşlar bu genelgenin aslı varmıdır arıyorum hiç bir sitede bulamadım linkini bilen varsa paylaşabilirmi

  • yeter dedi ki:

   eşim bugün sordu icra müdürüne yokmuş arkadaşlar çok üzüldüm yemin ediyorum o arkadaş nerde sormuş söylebilirmi

  • muzaffer dedi ki:

   herkese günaydın arkadaşalr ben daha dün akşam tekrar görüştüm avukatımla kendisinin adliyeye gitmedigini fakat bu şekilde söylentiler oldugunu cuma son diye ona istinaden bana söylemiş fakat dün adliyeye gittiginde devam ettigini görmüş.. ben yazarkende zaten kesin var demedim fakat ateş olmayan yerden de duman çıkmaz bence ama hayırlısı diyelim en fazla 3 hafta daha bu stresle yaşarız ya sonra ne olacak biz ve bizden sonrakiler bunları yaşamayacak 5 aydır bekledik hayırlısı diyelim öyle olsun saygılar

 57. selim ak dedi ki:

  bir siteden alıntıdır.

  Bankalar çek senet mafyasına dönüşmüşken…

  O kadar mutluyduk ki karımla ikimiz…
  Mükemmel bir tatil geçirmiş, iyice dinlenip, zehirli elektriklerimizi de boşalttıktan sonra evimize dönmek için dönüşe geçmiştik…
  Fethiye’de indik…
  Karımın kuzenine uğradık…
  Ama…
  Daha birbirimize sarılıp hasret bile gideremeden,”seni Allah gönderdi” deyip elimi tuttu kuzenimiz…
  Karşı komşunun kapı ziline bastı…
  Az sonra kapı açıldığında gördüğüm kadının bakışları içimi dağladı…
  Hani halk arasında “gözleri ağlamaktan kan çanağına dönmüştü” denir ya…
  Aynen öyleydi kadının gözleri…

  Karımın kuzeni “Bankalar çeteye dönüştü artık” dedikten sonra benden daha önce söz ettiğini belli etmek istermiş gibi “kuzenimin eşi; gazeteci yazar” dedi…
  Ben de o tür tanışmalardan sonra verdiğim klâsik cevabımı tekrarladım:
  “Eski gazeteci/yazar”…
  “Eski meski halâ yazıp duruyorsun ya”…
  İçeri buyur edildik…
  Bizi meraklı gözlerle izleyen karıma baktım…
  Başıyla “girelim” işareti yapınca içeri daldım.
  Belli ki bir bankazede ile karşı karşıyaydım…

  BANKALAR ARTIK TAMAMEN ÇETE OLMUŞLAR…

  Oturduk…
  “Geçmiş olsun” dedik ben ve karım sırayla…
  Ve tabii arkasından da beklenen soruyu sordum:
  “Anlatır mısınız ne oldu?”
  “Nursen Hanım’ın dediği gibi” diye başladığında sesi de dudakları gibi titriyordu…
  “Bankalar artık tamamen çete olmuşlar”…
  “Bütün bankalar değil” dedim…

  Adını verdiği banka bir Yunan bankasıydı…
  Bankanın eski sahibi de halen Türkiye’nin en zengin ikinci adamıydı…
  Bankasını Yunanlılara sattıktan sonra kazanmıştı o payeyi…
  “O banka ve benzeri birkaçı daha çete olabilir ama bankalarımızın içinde son derecede ciddi, vakur olanları da var” dedim…
  Kadın kendisiyle bir olup bütün bankalarımızı kötülememi beklerken aldığım tavra bozulmuş gibi yaptı:
  “Hepsi aynı efendim”…
  Sustum bu defa…
  Ve anlatmaya başladı…

  Bir dönemler devletin en üst derecesinden emekliymiş kocası…
  Bir arkadaşına kefil olmuş…
  Kocasının kefil olduğu arkadaşının işleri bozulunca temerrüde düşmüş…
  Öyle böyle bir temerrüt değil hani…
  10 liralık borç olmuş 50 lira…
  Asıl borçlu karısını da almış Fethiye’yi terk etmiş…
  Alacaklı banka asıl borçluyu elinden kaçırınca alacağını bir “Varlık Yönetimi Şirketi”ne satmış…
  Burada ara verip “Varlık Şirketi Yönetimi” nedir anlatayım…

  ÇETENİN ADI “VARLIK YÖNETİMİ ŞİRKETİ”…

  Efendim…
  Malûmunuz…
  Yoldan geçeni çevirip zorla kredi kartı ya da tüketici kredisi veren bankalarımız vardır bizim…
  Mutlaka sizin de başınıza gelmiştir…
  Kaldırımda yürürken yolunuzu keserler ve filanca bankadan kredi kartı ya da tüketici kredisi kullanmanızı tavsiye ederler…
  Ve bunu öyle tatlı bir dille ve ikna edici anlatırlar ki…
  İhtiyacınız bile olmasa yastığınızın altında bulunmuş bir para gibi gelebilir size…
  Ne kefil isterler ne de gelir beyannamesi evrakı…

  Ama…
  Tam kredi ödenecek noktaya geldiğinde iki kefil bulup bulamayacağınızı sorarlar…
  Artık siz o kolay parayı almaya o kadar yoğunlaşmışsınızdır ki ne yapar eder iki kefili veya en azından birini bulursunuz…
  Oysa biraz direnseniz kefilsiz de vereceklerdir o parayı ama bir zarftır atarlar…
  Yutarsanız…
  Ve kefil verir (ya da vermez) krediyi kaparsınız…
  Derken…
  Ödemede aksamalar başlar erken…
  Kefilin haberi bile yokken eski borcunuz yeni borçlandırmayla ve tabii ki birikmiş faizleriyle birlikte yeniden yapılandırılır…
  Bu arada tahsil edilmiş taksitler hemen hemen anaparayı karşılamış olur…
  Falan filan…
  Ve bir kere daha “derken”…
  Borç o noktaya gelir ki tahsili mümkün değil…

  İşte o noktada asıl alacaklı olan banka alacağını satar…
  Kime?
  Yukarıda sözünü ettiğim “Varlık Yönetimi Şirketi”ne…
  Bu şirketler gücünü yasalardan alan modern çek senet mafyaları gibi çalışırlar…
  Asıl alacaklı banka alacağını kaça satar?..
  Kolay olsun diye şöyle örnekleyeyim:
  Meselâ 100 liralık alacağını 10 liraya satar…
  Peki…
  Bir Varlık Yönetimi Şirketi, bir bankanın tahsil edemediği 100 lira için 10 lira bile olsa neden öder?..
  Tahsil edebilme imkânı gördüğü için tabii ki…
  Nasıl tahsil edecek?..
  O halde buyurun okuyun da yöntemi öğrenin…

  AÇ KAPIYI YOKSA!..

  Varlık Yönetimi Şirketi yetkilileri (avukatları) başlarlar tacize…
  Önce polis eşliğinde icra memuruyla birlikte eve gelirler…
  Kadın kapıda resmi giyimli polisi, hamalları ve iki de sivil görünce korkar…
  Kapıyı açmak istemez…
  Polis belinden silâhını çekip; “aç kapıyı yoksa kilide sıkarım sonra da seni alıp giderim” der…
  Kadın korkusundan kapıyı hemen açar…
  İlk gelişlerinde sadece bir televizyon alıp giderler…
  Ve…
  O tabii bütün haciz masraflarını da dosyaya borçlunun aleyhine yazarlar…

  Derken pazarlık ve tehditler ardı ardına gelmeye başlar…
  Bütün amaç evin hanımını taciz edip borçlu kocayı bir yerlerden bulup buluşturup ödemeye zorlamaktır…
  “Çalın çırpın, bir başka bankayı dolandırın bize olan borcunuzu ödeyin” dediğini aktardı Fethiye’deki mağdure…
  Eşinin emekli maaşına da haciz koyamayınca iyice çileden çıkar Varlık Yönetimi Şirketinin avukatı…
  Yine eve gelirler…
  Yine resmi giyimli polis eşliğinde tabii ki…
  Kadın itirazsız açar kapıyı…
  Bu sefer bir buzdolabı alınır götürülür…
  “Alabileceğiniz ne varsa alın götürün ama yeter ki bir daha gelmeyin” diye yalvarır mağdure…
  Pis pis sırıtır Varlık Yönetimi Şirketinin avukatı…
  Birkaç gün sonra çamaşır makinesini alır giderler…

  Yani…
  Tam bir işkencedir artık başlatılan…
  Mağdure evine misafir çağırmaya korkar hale gelir…
  Çünkü daha önce sanki bilirmiş gibi iki defasında evinde konukları varken gelmiş ve cebri icra uygulamışlardır…

  BANKALAR EVDE HACİZ YAPAMAYACAK.

  Ve ey güzel insanlar!..
  Artık bu tablolar bitmek üzere…
  Çünkü…
  İcra ve İflas Kanunu’nda 35 maddede değişiklik yapıldı…
  İcra dairelerinde yaşanan yığılmanın önlenmesi için icra ve iflas müdürlüklerine yapılan her türlü tahsilât ve ödemenin bankalar aracılığıyla yapılması imkânı getirilecek artık…
  Yani…
  Bankalar; beceriksiz, başarısız, basiretsiz memurunun ya da müdürünün yaptığı hatayı temizlemek için Devletin polisi ve icra memurunu çek senet mafyası üyesi gibi kullanamayacak…
  Devletin polisi artık; kocasının aptallığı, açgözlülüğü ya da belki de çaresizliği yüzünden zor durumda kalan bir ev kadınının kapısına dayanıp,”aç kapıyı yoksa kilide sıkarım sonra da seni alıp giderim” diyemeyecek…
  Ve tabii ki…
  İcra-iflas dairelerindeki 9 milyona yakın dosya bundan böyle bankalar aracılığı tahsil edilecek…
  Ama…
  Banka da evde haciz yapamayacak artık…
  Haliyle sokaktan geçen vatandaş kolundan çekilip borçlandırılmayacak…
  Banka kredi vereceği kişiyi kırk kere araştırıp da öyle kredilendirme yapacak…
  Haliyle sağlam müşteri de kredi kullanacaksa pazarlık yapacak…
  Faizler düşecek yani…

  Hâsılı…
  Gelişmiş dünya ülkelerinin hiçbirinde olmayan ev eşyası haczi diğer az gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bizde de yıllardır uygulanmaktaydı…
  Ama artık o çağdışı işkence bitiyor…
  Devlet; polisi ve icra memuruyla borçlunun evine gidip de alacaklı bankanın aptalca verdiği ve tahsil edemediği kredi alacağını tahsil etmek için çek senet mafyalığına soyunamayacak…
  Bankalarımız da “ben parayı satayım, nasıl olsa devletin polisi ve icra memurunu kullanıp; borçluyu ya da karısını taciz ederek paramı tahsil ederim” diyemeyecek…

  Yani…
  Bankacılık asıl işte şimdi başlıyor…
  Tebrikler Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin…
  Teşekkürler Başbakan Sayın Tayyip Erdoğan…

  Döneyim Fethiye’ye…
  Bu yeni yapılacak uygulamayı ve eve haciz yapılamayacağını anlatınca kadıncağız bu defa da sevinçten ağlamaya başladı…
  Yani…
  Tam da ibretlik bir manzaraydı…
  Umarım verdiğim bilgilerle kadıncağızı yanıltmamışımdır…
  Umarım yasa bu haliyle çıkar…

  Memduh Bayraktaroğlu

  • BİR VATANDAŞ dedi ki:

   TEK GÖZLÜ ÇANAVAR
   ONUN TEK GÖZÜ VARDIR
   BİR ELİNDE ATEŞ DİĞERİNDE SU VARDIR
   SU GİBİ GÖRÜNEN ATEŞTİR
   SİZ ATEŞ GİBİ GÖRÜNENİ SEÇİN ONLAR UMULURKİ KURTULUR
   O DECCALİN TA KENDİSİDİR TEK GÖRDÜĞÜ MADDİYATTIR ALLAH BİZLERİ ŞERRİNDEN KORUSUN KURTULMAK İSTEYEN UZAK DURSUN
   SAYGILAR HERKEZE

 58. sinsimelek dedi ki:

  arkadaşlar bugun bana avukattan msj geldi yarına kadar 800 liralık borcu odemezsem icraya gelceklerini söylemiş :/

  • muzaffer dedi ki:

   gelecek avukat bence aramaz aniden gelir ama yinede tedbirli davranın ya beyaz eşyaları bir yere taşıyın zaten yasa çıktı çıkacak avukatı arayın ben 10 gün sonra ödeme yapacam kabul etmiyorsanız gelin evde esya bulamazsınız deyin mecbur kabul eder 10 deyipte yasa çıkana kadar oyalayın amaç bu yada başka arkadaşlarda cevap versin alooo ben eşyaları taşımıştım sonra da arayıp kendim davet ettim ama gelmediler zaten sonradan ögrendim günde almamışlar

   • muzaffer dedi ki:

    az önce alacagım için ankaradaki avukatımı aradım şirket adresine hacze gidecekti fakat hacizlerinlerin genelgeyle durduruldugunu söyledi kendiside okumamış tam olarak genelgeyi ofisteymiş her hangi bir bilgisi olan varmı arkadaşlar yoksa avukat geçiktide bu bahaneyimi uydurdu

    • Dertli dedi ki:

     Sn;Muzaffer genelge konusunu doğrulatabldinizmi,gerçekcilik payı nedir.Konu hakkında doğru bilgilere ihtiyacımız var…..teşekkürler…

     • muzaffer dedi ki:

      avukat arkadaşın tlf kapalı sanırm ulaşamadım sanırm yetiştiremedi dosyayı bunu attı ortaya

   • MAHİR dedi ki:

    kardeş paran olmayabilir. ama o eşyları ordan oraya taşımak zeten sana bi maliyet doğurur. hani hep kaçak yolları aramak yerine keşke biri yardım etsede kurtulsan inşallah. kaçmak için bile bir alt sınır olmalı. bu paralara kaçmak da yakışmıyor. art niyet gibi görünür. (bu arada bende kaçağım ama kellem sözkonusuydu)

  • okan dedi ki:

   arkadaşlar bugün akşam haberlerinde 3 yargı reformunun alt komisyonadan geçtiğini söyledi

 59. Shm Mehmet dedi ki:

  Yİ İCRA AVUKATI DEĞİLİM ve BUNDAN DOLAYI ÇOK MUTLUYUM

  Pek çok avukat arkadaşımızın meslekteki ilk işi icra işidir. Daha stajyerlik aşamasında icra işleriyle hemhal olurlar. İcra avukatı olmanız için engin hukuk bilgisine sahip olmanız gerekmez. Piyasada bolca çeşidi bulunan icra programlarından birini satın alırsınız olur biter. Gerisi hukuk bilgisinden ziyade program bilgisi gerektirmektedir.

  Bir avukatı iyi hukukçu kılan, bilgi, tecrübe ve ahlaki manada kemale ermesidir. Ancak iyi bir icracı olacaksanız yukarıda sayılan hasletlerden hiçbirine sahip olmanız gerekmez. İyi bir icracının yaptığı işlerin doğru olması da gerekmiyor, amaca ulaşmak için her yolu mübah görüyorsanız sizden iyi icracı yoktur.

  Fakat iyi bir icra avukatının olmazsa olmazı müdüründen, memuruna şoföründen odacısına kadar bütün icra çalışanlarıyla arayı iyi tutmasıdır. Bu nedenledir ki ortalama bir insanda 5-7 cm arası olan tat alma organı, bu arkadaşlarda metreyi bulabilir. En iyi icracılar aynı zamanda en iyi yalakalardır. Bir doğa kanunu olarak çalışan organın gelişip büyüyeceği gerçeğinden hareketle yalamakla maruf bu arkadaşlarda dilin evrilip gelişmesi şaşırtıcı değildir.

  Aklı başında bir hukukçunun iyi bir icracı olmakla övündüğünü göremezsiniz. Hangi baroya kayıtlı olursanız olun, şöyle bir etrafınıza baktığınızda icra işinde tanınır hale gelmiş ne kadar avukat varsa, bu tiplerin insani özellikleri o derece tahribata uğramıştır. Bazılarında tahribatın boyutu o kadar büyüktür ki insanlıktan çıkıp insanımsı olmuşlardır.

  Eskiden UYAP olmadığında avukatlar çalışacakları icra müdürlüklerini kendileri seçebilirlerdi. Her avukat kendi meşrebine göre icra müdürü ve memuru bulmak için çabalardı. Hani şu meşhur “dakkada” misali. Arayan da bulurdu hani.

  Mesela az-biraz dini veya ahlaki hassasiyet sahibi misiniz. Tercih edeceğiniz icra dairesi (Bursa için) 6. İcra idi. Müdürü Kazım abi yılandan korkmazdı rüşvetten korktuğu kadar. Bu icra ile çalışıyorsanız kimse sizden avanta falan beklemezdi. Atom karınca Yılmaz abi vardı. Başka icralarda dosya arasına sıkıştırdığın avantalarla yaptırabildiğin bir muameleyi gece gündüz demeden çalışarak ve tek kuruş harama el sürmeden hallederdi. Tabi her şeyin bedeli olduğu gibi bu icra ile çalışmanın da bir bedeli vardı. Hukuka aykırı bir talebin yerine getirilmesi mevzu bahis bile edilemezdi. Bazıları için ödemesi çok kolay, ama iyi icracı denilen tipler için asla göze alınamayacak bir bedel.

  Oranız buranız oynuyorsa, az veya çok ödeyeceğiniz avantalar sayesinde absürd talepleriniz okunmadan kabul edilsin diyorsanız size göre icra daireleri de vardı. Müdürünü ayrı, memurunu ayrı tarifeden beslediğinizde sorun yaşamazdınız. Dosyaya tebliğ parçası dönmeden hacze çıkanlar mı dersin, alakasız yerlerde arzı endam edip muhafaza yapanlar mı dersin. Takip dosyalarını müdüriyet dışına çıkaranlar, dosya içinden evrak aşıranlar. Siz elinizdeki ihtiyati haciz kararıyla hacze çıkmak için randevu alamazken, yırtıcı icracılar diledikleri ihtiyati haciz kararının infazı için diledikleri saatte hacze çıkarlardı. Hafta sonu hacze çıkanlar ise yalakalıkta ve yediricilikte zirveye çıkanlardı. Hasılı insan aklının zorlayacağı ne kadar üç kağıt varsa bu tip müdürlüklerde serbestti ve hukuksuzluğun her çeşidini bu icra dairelerinde görebilirdiniz.

  Zaman geçti güzel ülkemde bir çok şey değişti. Bu değişimden avukatlar da icra müdürlükleri de nasibini aldı. Ülkemin her yerinde pıtrak gibi hukuk fakülteleri açıldı. Olayın vahametini belirtmek için Gaziantep gibi orta halli bir Anadolu şehrinde bile 3 tane hukuk fakültesi açıldığını belirtelim. Hiçbir şey olamayanın, biraz parası varsa avukat olduğu günleri yaşamaya başladık. Ankara Hukuk’un taban puanı 493 iken parası olanın gittiği Kıbrıs Yakındoğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin 313 puanla öğrenci almaya başladığını söyleyelim gerisini siz anlayın artık. Piyasada rekabet o kadar vahşileşti ki, stajyerler iyi icracı olmak için, iyi icracı bilinen tiplerin yanına staj yapmaya koştular. Meslekteki insanımsılar da bu şekilde çoğalmaya başladı. Yaygın söylentiye göre sıcak para icrada vardı ve icra işi olmadan avukatlık bir hiçti. Burada edindikleri stajla piyasaya öyle bir daldılar ki, onları piyasaya süren iyi icracılar bile, öğrettiklerine de öğreteceklerine de pişman oldular. Boynuz kulağı geçmişti artık.

  Bu arada UYAP ortaya çıktı. Öyle her avukat her istediği icra müdürlüğü ile çalışamaz hale geldi. Kurulu düzenin çarkına öyle bir teker sokuldu ki çıkarabilene aşk olsun. Daha önce avanta vermeyen, avanta vermek zorunda kaldığında zina suçu işler gibi yüzü kızaranlar, avanta vermeden işlerin yürümediği icra ile çalışmak zorunda kaldığında feci afalladılar. Avanta almadan yaşayamayan icra müdürleri de önlerine gümüş yüzüklü, gülsuyu kokulu tiplerin gelmesinden ifrit oldular. Lakin iktidarı elinde bulunduralar da bu gruba dahil olduğundan açıktan tavır koyamadılar. Koyanlar kendilerini ücra bir Anadolu kasabasında buldular. Pis işleri o kadar çoktu ki, hiçbir idare mahkemesi sürgüne gönderilenlere kucak açmadı, açamadı.

  İcra dairelerine kapağı atan hemen her memur öyle veya böyle acayip zenginleşiyordu. Eskiden haciz yolluklarından alınan para icra dairesindeki memurlara gidiyordu. Sonra bakanlık haciz yolluğundan elde edilecek geliri belli miktarla sınırlı tuttu. Artık eskisi gibi hacze istekli memur göremiyorduk. Hatta hacze çıkmakta zorlanıyorduk. Günde 10 hazce de çıksa 100 hacze de çıksa memurun alacağı para aynı nede olsa. Artık aşırı avanta almayıp da aşırı zenginleşen tipler yoktu. Yeni sistemde eğer icra memuru şişman kediye döndüyse rüşvet aldığını anlamak için kahin olmak gerekmiyordu.

  Sonra pıtrak gibi yeni icra daireleri açıldı. Biz avukatlar sevinirken icra müdür ve memurları bu işe pek sevinmediler. Çünkü yeni takipler yeni dairelere gitti. Haciz talepleri gelmemeye başladı. 10 yıl önce söyleseler hiçbir şekilde inanmayacağımız olaylar gerçekleşmeye başladı. İcra müdürleri hacze çıkacak avukat aramaya başladılar. “Avukat bey ne zaman hacze çıkıyorsunuz, bu ay kotamızı dolduramadık da, hacze çıkarsanız pek bir mutlu oluruz” Budur yani, icra işinde geldiğimiz nokta budur.

  İcra işi prestijli ve kayda değer bir iş olmayınca, bu işi konu edinen yazı da bölük pörçük oldu. Neresinden tutsan dökülüyor. Konuyu fazla dağıtmadan ve uzatmadan belirtmek gerekirse bize göre icra işi avukatlık işi değildir. Esasen icra işi taşeronlaşmaya doğru gitmektedir. İlkokul mezunu da olsa kafası çalışan iyi bir katip değme avukatlara taş çıkartacak şekilde iş çıkarabilmektedir. Banka avukatları ve kurum (elektrik, su, doğalgaz, Telekom, SGK vb) avukatları dışında icra avukatlığı diye bir şey kalmamıştır. Bu avukatlar da yanlarında avukat meslektaş yerine iş yapan katipleri istihdam etmeyi tercih etmektedir. Eskinin anlı şanlı çakal icracı avukatları yetiştirdikleri yeni yetmelerin pençeleri altında inlemeye başlamışlardır. Yıkılmaz denen kaleler yıkılmakta, ortaklıklar dağılmaktadır. Tüm bunlar olup bitmekte iken ortalama avukatlar olan biteni uzaktan izlemekle yetinmişlerdir. Dillerinde hep aynı terennüm “Bu icra işinden nefret ediyorum”

  Yapmak zorunda olsak da, evet, biz de icra işinden nefret ediyoruz.. SAYIN ARKADAŞLAR BU TİP AVUKAT MUSTESNELERİNE İNANMIAYIN BU AVUKAT ŞİMDİ GUNAH CIKARIYR HERKESE SAYGILAR EKMEKLERİ ELLERİNDEN GİTDİMİ HEMEN İYİ ADAMLARI OYNUYORLAR

  • daraldım dedi ki:

   sn.mehmet icra dairelerini aradım öyle bir bilginin (yani hacizzlerin cumaya kadar dı diye) olmadıgını söylediler

   • Shm Mehmet dedi ki:

    SAYIN ARKADAŞIM benim dün adliyedeki arkadaşım soyledi ve bugun için bir avukatta teyit etti bana soyleneni yazdım 3 sefer arayıp teyit ettirdim bilgi dogru başka daireleri bilmem saygılar

  • sargoz dedi ki:

   Mehmet Bey,

   Yukarıdaki yazı tamamen sizemi ait yoksa birbaşka paylaşımdanmı alıntı ?

   Size ait ise sitede ana sayfada paylaşım izni verebilirmisiniz ?

   • Shm Mehmet dedi ki:

    sayın sargoz dilediginiz gibi kullanabilirsıiz eger yardımcı oluyrorsam ne mutlu bana alla herkesin yardımcısı olsun saygılar

 60. Uğur dedi ki:

  Haciz için geldiklerinde evde kimseyi bulamazlarsa durum ne olur?

  • murat dedi ki:

   avukat isterse çilingir ile kapıyı açtırıp haciz yapar ve çilingir parasını da dosyanıza masraf olarak ekler. yani avukata kalmış. not bırakıp ta gidebilir.

  • eren dedi ki:

   polis eşliğinde çilibgirci çağırıp kapıyı kırar almak istediklerini alırlar

  • yeter dedi ki:

   çilingir marifetiyle kapıyı açarlar evde eşya varsa yazarlar ya da kaldırırlar evde değerli eşyalar varsa saklayın

  • BİR VATANDAŞ dedi ki:

   polis eşliğinde anahtarcı çağırıp kapıyı açtırabilirler ve kapıya .. nolu .. icra dairesinden gelindi vb yazı bırakırlar ve siz gidip oradan anahtarı alırsınız
   yada hiç uğraşmazlar genelde yaptıkları bu kağıt bırakıp giderler
   geçmiş olsun inşaallah geçecek bu kara günler hiçbirşey kalıcı değil rabbülalemin baki sadece

 61. Uğur dedi ki:

  Çıkarın artık Allahaşkına geliyolar yetişin.İhtiyati haciz kararı çıkarılmış hakkımda sadece evimi taşıdım oysa ve de hem nüfus hem de muhtarlığa bildirdim.Hergün mesaj geliyor yardım edin ölüyorum ızdıraptan

  • VATANDAŞ NURİ dedi ki:

   YASA ÇIKIYOR SABIRLI OLUN ONLAR GELECEK OLSA SİZİ ARAMAZ ANSIZIN GELİR SİZİ KORKUTUP BİRŞEYLER İMZALATMAK İSTİYORLAR NE KOPARSAK KARDIR DİYORLAR SAKİN OLUN YASA ALT KOMİSYONDAN GEÇMİŞTİR
   SİZDE BİLİNÇLİ DAVRANIN GELİYORUM BİRYERDEN PARA BEKLİYORUM GELECEĞİM HEPİMİZİN YAPTIĞI BU SAYGILAR

 62. VATANDAŞ NURİ dedi ki:

  yorumlarım neden çıkmıyor acaba ?

  • VATANDAŞ NURİ dedi ki:

   AKFİKİR / GÜNDEM BURADA ÇOK ÖNEMLİ BİR HABER VAR MAĞDURLARIN OKUMASINDA BİLGİLENMESİNDE BÜYÜK YARAR VAR

   • sargoz dedi ki:

    Son dönemde reklam amaçlı yorumların ve link paylaşımlarının artması sebebi ile sitede kontrol arttırıldı. Link paylaşırsanız onay gerekiyor.

    Neden reklam amaçlı paylaşım yasak ? MAĞDURLARIN BU SİTE ÜZERİNDEN DAHADA MAĞDUR EDİLMESİNİ ÖNLEMEK AMACI İLE.

    • demet dedi ki:

     sizin sitenize başka sitelerden link veriliyor. kimse de yasaklamıyor sayın sargoz. burada amaç bilgi paylaşımı değil mi? Neyin peşindeyiz hepimiz???

     • sargoz dedi ki:

      Link yasak degil, reklam yasak.

      Link paylasimi 1 saat icinde onaylanip derhal yayinlaniyor.

      Neyin pesinde olduklarini 118cilere sorun siz, bana degil.

  • VATANDAŞ NURİ dedi ki:

   AKFİKİR DEN ALINTI

   Ey İcra Müdürleri! Avukatların Baskısına Uyarak Başınızı Derde Sokabilirsiniz!

   Kısa bir zaman sonra yasalaşacak İCRA ile ilgili uygulama Avukatları hızlandırdı ve İcra dairelerini doldurdular, icra daireleri de avukatlara adeta yardımcı oluyor, oysa icra işlemleri yapabilir, hacze gitmeyebilirler, yargıçlar bile bu konuda hassas davranırken, icra dairelerinin avukatların isteklerine boyun eğmeleri ve taleplerini süratle yerine getirmeleri borçluları mağdur duruma düşürüyor ve isyan ettiriyor.

   09 Mayıs 2012 Çarşamba 20:12

   Ey icra müdürleri, ey icra memurları bu yaptığınız işlemler nedeniyle yarın başınız ağırabilir, çünkü dosya açılır açılmaz talep üzerine ve başka işleriniz varken avukatlarla hacze gitmeniz araştırılabilir ve neden hemen hacze gittiğiniz size sorulabilir. Zira ellerinizde başka dosyalar varken icra işlemi yeni başlatılan dosyalarla haciz işlemi uygulaması yapmanızın gerekçesini açıklamak duruımundasınız. Aksi halde tayin olmanıza, hatta hakkınızda suç duyurusu yapılmasına, şaibeli işlem yapmanız halinde görevden bile alınmanıza neden olabilir.

   Ey borçlular, böyle bir işlem karşısında yapacağınız şey, hemen Adalet Bakanlığına hem Avukatı, hem de icra yetkilisi için suç duyursunda bulununuz. Adalet Bakanlığı hızlandırılmış icra işlemleriyle ilgili soruşturma açarak gereğini yapacaktır.

 63. zafer dedi ki:

  Müjde..
  http://www.turkiyegazetesi.com.tr/haberdetay.aspx?NewsID=12092
  Sonunda alt komisyonda görüşmeler bitti. Haftaya üst komsiyonda ele alınır diğer haftada mecliste görüşülür. Ve meclis bunu geçirene kadar çalışır. Kanunlarda öyle yapıyorlar.

  • VATANDAŞ NURİ dedi ki:

   SAYIN BAKAN ALT KOMİSYONDAN GEÇER GEÇMEZ SÜRATLE MECLİSE SEVKEDECEĞİZ DEDİ HAFTAYA MECLİSE GELEBİLİR İNŞAALLAH GEÇMİŞ OLSUN HERKEZE

 64. murat dedi ki:

  kredi yurtlar kurumuna olan borcumdan dolayi dairemi hacizedebilirler mi

 65. Shm Mehmet dedi ki:

  arkadaşlar ist 13 içra dairesinden aldıgım bilgi bu genelge gecen hafta gelmiş adliyelere ve içra müdürleri gitmemek için direniyrlar yalnız avukatlar diretiyrmuş bu konuyla ilgili bu cumaya kadar sure vermişler ellerindeki dosyaları bitirmek için yani bu cumadan sonra yok

  • sargoz dedi ki:

   Bu haber önemli. Ancak başka icra dairelerinden teyid edilmesi gerekiyor.. Paylaşım için teşekkürler.

   • yeter dedi ki:

    sayın sargoz emeğinizden dolayı teşekkür ederim şu kötü günlerde sizin kurmuş olduğunuz bu site sayesinde biraz umutlanıyorum insallah bu kötü günlerde bitecek allah razı olsun sizden
    sesimizi duyurduğunuz için

    • sargoz dedi ki:

     Sn.Yeter,

     Allah hepimizden razi olur insallah.
     Degerli dusunceleriniz icin tesekkur ederim.

  • ya şu icra avukatları varya sülük gibiler emmeyi o kadar çok seviyorlarki sormayın

 66. Shm Mehmet dedi ki:

  adilyedeki arkadaşlardan aldıgım bilgi gecen hafta adalet bakanlıgından gelen tebligatı geri gondermilşler ust kademe baskılardan dolayı bu hafta cumaya kadar haciz işlermleri devam edecek gelecek hafta yok

 67. Shm Mehmet dedi ki:

  saygı ve sevgilerlen ist adliyesinden kesin bir bilgi 11 05 2012 en itibaren hacizler kaldırılmıtır herkesin bilgisine v taahütle ilgili son gelen bilgi içra daireleri artık taahüt almayacak yani imzalatmayacaklarmış

  • CEYHUN dedi ki:

   merhaba Adalet Baknlığı böyle bir yazımı göndermiş tüm adliyelere, yani cumadan itibaren ev hacizleri olmayacak mı Mehmet Bey? kaynağınız sağlam mı ? tşk ederim

   • Shm Mehmet dedi ki:

    ceyhun saglam bu genelge gecen hafta gelmiş adliyelere av itirz etmiş yalnız ust kademe itiraz etmiş bu cumaya kadar bu iş bitecek inşallah

 68. Vatandaş dedi ki:

  Adalet bakanı konuştu yine avukatlar hızlandı. Artık konuşmayı bırakıp şu yasayı çıkartsınlar bilerek yaptıklarını düşüneceğim artık

 69. 19481948 dedi ki:

  dün akşam eve iki genç geldi 25 30 yaşlarında benim bankaya olan borcumdan dolayı geldiklerini söyleyip eve girdiler ve bana eve bakıp bi dosya imzalatmak istediler bende imzalamadım sonra elmanlardan birisi telefonla biyerleri arayıp gelin eşyaları haciz edecegiz dedi ben imzalamakta direndim sonra icra tutanagı çıkardı ve (eve gelindi icraya deger bir menkul bulunamadı yazısı yazarak bana imzalamamı söyledi ) imzladıgım şey tahattütnamemi yoksa üzerinde yazdıgı gibi icra tutanagımı ? şimdi ne yapmam lazım ?

  • sargoz dedi ki:

   Neden polis cagirmadiniz ? Evinize her geleni alirmisiniz?
   Icra memuru haciz esnasinda evde bulunmak zorundadir. (icra dosyasi ve haciz karari ile birlikte) Aksi durum konut dolunulmazligi ihlalidir.

   • 19481948 dedi ki:

    biliyorsunuz borçlu korkusu elimizi baglıyor bu imzaladıgım şey icra tutanagı ne işe yarar ayrıca benim ikametgahım başka adreste resmi adresim değil evi yeni degiştirmiştim icra memuru olayınıda anlamadım adamlar saat akşam 19:00 civarı geldi bu saatte icra olurmu ?

    • sargoz dedi ki:

     Hava karardiktan sonra haciz olmaz.

     Gelenler icra memuru ile avukatmi ?

     Ne imzaladiniz bilmiyorum. Icra dosyasina gidip bakin.

   • daraldım dedi ki:

    sn sargoz bu shm mehmet in dediği dogru olabilirmi

    • sargoz dedi ki:

     Bilmiyorum.

     Sonuçta yeni yasa ev haczini engellemiyor, sınırlıyor. Ancak yasa çıkana kadar mağduriyetlerin önüne geçilmesi amaçlanmış olabilir. En azında daha duyarlı davranılması istenmiş olablir.

     Fakat hiçkimse, hiçbir genelge kanundan üstün değildir. Avukatlar çok diretirse icra müdürü onaylamak zorundadır.

 70. teksin dedi ki:

  sorgoz kardeş collection diye bana biyerden mesaj geldih haciz işlemleri başlaycak onun yanı sıra hapsen tazyik kararrı verilmesi için icra mahkemesine başvurulacaktır diyo bu neyin nesi anlamadım bilgisi olan varsa payşalssın

  • sargoz dedi ki:

   Sn. Teksin,

   11880 yada benzer servis reklami yapmayi birakin bu sitede. Kimse saf degil, uyardim ama anlamiyorsunuz.

   .

 71. ali06 dedi ki:

  evde alının tahud gecerlı degılıdır bı dıl
  ekce ıle ıtıraz edın mahkeme ılamı gelınce aklınızda bulunsun

  • daraldım dedi ki:

   şimdi taahüt versem yasa çıkınca iptal olur anlamına mı geliyor

   • sargoz dedi ki:

    Yasa cokinca taahhut iptal olmaz, ayrica evde , icrada yada disarda hukuka uygun verilen butun taahhutler gecerlidir.(taahhudun cok onemli kurallari var ancak bir sekilde kitabina uyduruyorlar)

    Lutfen esyalari kurtarmak icin odeyeyeceginiz taahhutu vermeyin

   • Shm Mehmet dedi ki:

    kaynagım dogru istanbul 13 içra dairesinde arkadaşım var bana verdigi bilgi bu bu cumadan sonra içra işlemleri yapılmayacak

 72. iast dedi ki:

  avukatımız dün demiş ki yinede bunlar birşeyler almak isterlerse alacaklarmış. halı koltuk başka şeyler de alabileceklermiş. anlayacağınız arkadaşlar bu yasa hiç bir şeye yaramayacakmış.

 73. Eylul dedi ki:

  Ailemin evine hacze gideceklermis msj yazmislar. Yapabilirler mi bilgisi olan var mi acaba? Tesekkurler

 74. Eylul dedi ki:

  Arkadaslar annemin adresini tespit etmisler. Hacize gelecegiz diye sms yazmislar fakat ikametgahim annemin adresi degil. Gidebilirler mi? Psikolojik baski mi bilgisi olan var mi acaba.

  • muzaffer dedi ki:

   avukat degilim ama size yapılan tebligatlar annenizin aderesine teslim edilmediyse resmi ikametkahınız orası degilse gidemezler hadi avukat artist çıktı gitti evde size ait fatura evrak vs bir şey yoksa bir şey yapamazlar sakın annenizde bir şey imzalamasın öyle bir durumda. ama bence gitmezler baskı yapıyrlar taahüt almak içindir

   • Eylul dedi ki:

    O adreste adima kayitli bir evrak, tebligat yok. Avukatlar da ben de Istanbuldayiz. Ailem Ege de yasiyor.

    • muzaffer dedi ki:

     gidemezler sadece baskı yapmışlar eger adınıza evrak vs yoksa rahat olun bence birşey olmaz benimde başımdan geçti o yüzden cevap verdim ama sayın sorgoz da cevap verirse daha iyi olur. ben şunu anladım avukat yaparım dedigind yapma demiyecen yapmayanın taa….. korkunun ecele faydası olmadıgı gibi bunalarada faydası olmaz korkmayın

     • Eylul dedi ki:

      🙂 avukatlarla hic konusmadim ki. Ariyorlar bazen yanitlamiyorum sms gelmis.

 75. kübra dedi ki:

  kübra diyor ki 08 05 2012 21:25 ben 10 yaşındayım benim babam nevşehir çardak ceza evinde yatıyor babam çifçi tüm işler başladı annem yalnız nasıl yapsın o işleri bi borç yüzünden adam mı yatarmış benim babam şeker hastası kolesturolü çok yüksek gidiyor adam öldürenleri çıkarttılarda borçluları niye çıkartmadılar lütfen sesimizi duyun kaç aydır bekliyoruz

 76. sargoz dedi ki:

  HAKKINIZDA AÇILMIŞ DAVALARI YADA İCRA TAKİPLERİNİ UYAP ÜZERİNDEN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ. PTT’DEN ALACAĞINIZ 1 T.L KARŞILIĞINDA BİR E DEVLET ŞİFRESİ İLE turkiye.gov.tr YADA uyap vatandaş portal ‘dan EN GÜNCEL ŞEKİLDE GÖREBİLİRSİNİZ.

  ŞU YADA BU NUMARAYI ARAYIP CİDDİ BEDELLER ÖDEMENİZE GEREK YOKTUR.

  AYRICA E DEVLET ŞİFRESİNİN 1 KEZ ALINMASI YETERLİDİR.

  LÜTFEN İÇERİĞİNDE GİZLİ TELEFON NUMARASI REKLAMI OLAN SAHTE YORUMLARA İTİBAR ETMEYİNİZ.

  • Kenan dedi ki:

   Evet,ben türkcell e bu konuda abone oldum, ama her sms para. Bu şifre işi güzel gerçekten teşekkürler.
   Üstadım ben diabet ve yüksek tansiyon hastasıyım ve kullandığım ilaçlar soğutucu içinde olmak zorunda, insülin gibi. Cildimde diabete bağlı yaralar oluşuyor dolayısıyla çamaşırlarım ve mutfak gereçlerim hijyen ortamda yıkanmak zorunda…
   İki banka evime hacze geldi, tüm anlatılarıma rağmen,ya yaşamsal dediğiniz eşyaları götürürüz yada emekli maaşına haciz icin muafakat verirsin dediler, yaşamak için muafakat vermek zorunda kaldım…
   Anca 5 ay sonra icra mahkemesinde durumu özetleyen dilekçe ile haczedilemezlik şikayetinde bulundum. Dün kaleme gittiğimde sizin davanız dosya üzerinden görüldü, reddedildi tebligatı gönderdik dediler…
   Halbuki aynı icra mahkemesi bu durumdaki dosyalarda haczi haldırıyor, ben bu durumda ne yapmalıyım bilgilendirirmisiniz

   • sargoz dedi ki:

    emekli maaşı haczine muafakat verdikten sonra haciz kalkmaz. aksine eşyaların muhafaza altına alınmasına izin verip emekli maaşınıza dokunmalarına izin vermeyecektiniz.
    icra mahkemesine daha sonra eşyaların haczinin (gerekçeli nedenlerinizle) kaldırılması için dilekçe ile başvurup dava açacaktınız.
    bu saatten sonra hukuken ne yapılabilir, ben bilmiyorum. geçmiş olsun.

 77. LYS dedi ki:

  Devletimiz zeval görmesin çoğu şeyi iyileştirdiler maşallah.
  LYS

 78. 19377555 dedi ki:

  YENİ SAYFAMIZ HAYIRLI OLSUN ARKADAŞLAR…ALLAHIN İZNİYLE ŞU İŞ KISA SÜREDE ÇÖZÜLÜRDE BAŞKA SAYFALAR AÇILMAZ VE YORUMLAR 600, 700 LERİ BULMAZ…

 79. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar oturma gurubunda tek koltuk alınabilir gibi bir durum olamaz. Çünkü koltuklar ihtiyaçtır ve ailece oturan bir kişi tek koltukta 3 kişi oturamaz. Yani bunlar takım olarak geçiyordur. Bahsedilen elektronik cihazlar üzerine ve antika eşyalar üzerine olması gerekiyor. Panik yapacak birşey kalmadı az dişimizi sıkalım artık bu haber den sonra bir 3 ay daha geçmesi mümkün değil gözüküyor.

  • daraldım dedi ki:

   tv buzdolabı koltuk tk.eşime yediemin bıraktılar 2 ay geçti 2 gün önce geldiler kaldırıcaz dediler taahüt verin dediler tamam dedim gittiler ama telefonda görüştük gitmedim aramadılar bugün yarın gelirler ne yapmalıyım

   • daraldım dedi ki:

    yasaya kadar gelmezlerse eşimin yedieminliği kalkarmı

    • Vatandaş dedi ki:

     Bildiğim kadarı ile önceki hacizleri kapsamıyor yasa ama kaldırılmamış eşyalar ile ilgili bir bilgim bulunmuyor. Onlar kaldırsa depo ücreti vs. maliyetli olacak orda tutmaları yada taahhüd almaları daha mantıklı geliyor. Bence sakın imza atmayın çünkü taahhüdü ihlalden hapis cezası kalmadı 3.yargı paketi içerisine dahil ettiklerini sanmıyorum.

    • sargoz dedi ki:

     Yasa çıksın, eşiniz icra dosyasına gidip artık yediemin olmak istemediğini ve yedieminlikten feragat ettiğini açıklayan bir dilekçeyi dosyaya koysun, birde dilekçenin bir kopyasına icrada alındı yaptırsın. sorun kalmaz.

     • daraldım dedi ki:

      yani eşyalarımıda almazlar öylemi

      • sargoz dedi ki:

       Sn. Daraldım,

       Bakın detaylı açıklayayım, yanlış anlaşılma olmasın.

       Şuan eşyalarınız hacizli ve eşinize yediemin bırakılmış. Bu nokta tamam. İstedikleri anda muhafaza altına alabilirler. Peki yaparlarmı ? Ekonomik değil, baskı kurmaya çalışıyorlar. Ben bu noktada bu işi onların vicdanına bırakıyorum. (varsa tabii)

       Taahhüt verirseniz ne olur ? Adı üstünde borcu fazileri ve masraflarıyla birlikte 1 peşin 3 taksitte ödersiniz. Ödemez iseniz ne olur ? 3 Ay hapis yatarsınız, sonra yine ödersiniz.

       Taahhüt vermezseniz ne olur ? Hapis baskısı olmaz.

       Paranız varsa taahhüt vermeden anlaşın ve ödeyin. Paranız yoksa yasayı bekleyin. Eşyalar kalkarsa dünyanın sonu değil. Ölmeyi göze almayan bu dünyada yaşayamaz, bunu unutmayın.

       Yasa çıkarsa ne olur ? Eşyalarınızı kaldıramazlar. Eşinizde yedieminlikten feragat eder. Borcuda pazarlık yapıp düzgün bir rakama anlaşmaya çalışırsınız, ödersiniz kurtulursunuz.

       Geçmiş olsun.

   • sargoz dedi ki:

    Sakin taahhut vermeyin.
    Yasayi bekleyin.
    Gelip kaldirmak isterlerse birakin kaldirsinlar. Taahhüt verirseniz ve odemeleri suresinde yapamazsanız hem hapse girersiniz hemde esyalarinizi yine kaldirirlar.

 80. metehan48 dedi ki:

  sayın sargoz kardeşim teşekkürler.

 81. sinsimelek dedi ki:

  çok yetersiz olmuş yasa gene avukatlar mukemmel bir yolunu bulup insanların eşyalarını gene haczedecek ! kıytırık maddeler var yok 2 taneyse birini bırakacak ne yani koltuk takımını ele alırsak iki tekli koltuktan birini bırakıp birinimi alcaklar ? yatak odalarını ele alırsak 2 komidinden birini bırakıp birinimi alacaklar ? ev halılarından bir evde en az 3 en çok 8 halı var diyelim birini bırakıp gerisinimi alacaklar ? çelişik olmuş gene malesef … şunu tamamen yasaklayın olsun bitsin ! şimdi icracılar eve gelip altın gumuş para arayarak evi darma dağın mı edicekler ! nerde konut dokunulmazlığı ihlali ? nerde özel hayatın gizliliği ? !

  • muzaffer dedi ki:

   sinsimelek merak etme o söylediklerin koltuk takımı yatak odası diye geçer tahminimce! halılara gelince kimse ugraşmaz. sanırm yeni yasada avukat önce depo tutacak kirasını ödeyecek sonra icraya harçlarını yatıracak sonra gelip halıyı alacak diye biliyorum iki halı içinde kimse ugraşmaz tabi şimdi biz yasaklansın istiyoruz tamamen!! benimde alacagım var icraya verdigim ama haciz yollamadım. eger ben icralık olduysam evimde antika altın vs varsa icra gelsin alsın borçlu kadar alacaklıların içindede gerçekten magdur kişiler var ben alacaklarımdan dolayı icralık oldum evimde lazım olan eşyam gitmesin çocuklarım bu konuda magdur olmasın bana yeter sonuçta borçluyuz tabiki mugduriyetimz olacak kimse hem borçlu hem keyfi sefa tabiki süremeyiz ALLAH hayırlısını versin hepimize…

  • iast dedi ki:

   ne kadar saçma bence de. yinede hiç bir şey değişmemiş oluyor.
   bazı insanlar sırf pislik affedersiniz olsun diye evinize icrayı gönderiyorlaar bu yüzden bi halı için bile depo kiralayacaklar hiç merak etmeyin. mağdurlar aynı durumda.
   sağolsunlar.

 82. selim ak dedi ki:

  İŞ YERİME HACİZ GELDİ, İNTİHAR ETTİM

  Haciz işlemleri için gelen avukata cep telefonuyla “Ben mezarlıktayım. Cenazemi oradan alırsınız” yazılı mesaj gönderip intihar etti.

  Antalya’da ekonomik sıkıntıya giren mobilya işletmecisi 51 yaşındaki Ali Yılmaz, iş yerine haciz memurlarının geldiği haberini alınca mezarlığa gidip kendini bir ağaca asarak intihar etti. Ali Yılmaz’ın intihar etmeden önce hacze gelen avukatın cep telefonuna “Ben mezarlıktayım. Cenazemi oradan alırsınız” yazılı mesaj gönderdikten sonra çocuklarına da “Çocuklarım beni affedin. İş yerine haciz gelince intihar ettim” yazılı not bıraktı.

  Olay saat 18.00 sıralarında Antalya Nebiler Mezarlığı’nda meydana geldi. Akdeniz Sanayi Sitesi, 5023’üncü Sokak’taki iş yerinde mobilya döşemeciliği yapan Ali Yılmaz, “ekonomik sıkıntı nedeniyle borçlarını ödeyemeyince” iş yerine haciz geldi. Avukat ile haciz memurlarının iş yerindeki eşyaları topladığını öğrenen Ali Yılmaz, motosikletiyle Döşemealtı İlçesi’ndeki mezarlığa gitti. Ali Yılmaz daha sonra haciz işlemleri için gelen avukata cep telefonuyla “Ben mezarlıktayım. Cenazemi oradan alırsınız” yazılı mesaj gönderdi.

  Bunun üzerine harekete geçen polis ekipleri, gittikleri mezarlıkta Ali Yılmaz’ın bir ağaca asılı cesediyle karşılaştı. Polisin olay yerinde yaptığı incelemede Ali Yılmaz’ın, “Çocuklarım beni affedin. İş yerine haciz gelince intihar ettim” yazılı not bıraktığı belirtildi.
  Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

  • iast dedi ki:

   ama intihar bi çare yada çıkış değildir. o kişi için belki ama bütün yükü çocuklarının sırtına yüklüyor bu şekilde. bir borç yüzünden böyle bir şey yapılmamalı.

   • ceyda dedi ki:

    evet intihar çok kötü kendimize aklımıza mukayet olalım herşey gelir geçer birgün hrşey unutulur.allahın verdiğicanı allah alır sabredelim bir kapıyı kapatan güzel allahım hemen bir kapı daha açar

 83. siort dedi ki:

  Adalet Bakanı Ergin’den Özel Açıklama: İcra paketi Tamam,3.Paketin diğer Maddeleri 15 güne kadar biter

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yaptığı özel açıklamada, 3. yargı paketindeki icra maddesinin görüşüldüğünü ve komisyondan geçtiğini söyledi. Bakan Ergin Paketin kalan maddelerinin tamamlanmasının 25 Mayısı bulacağını ve derhal TBMMne sevkedilerek oylanacağını belirtti. İcra mağdurlarının haklı beklentileri 3. yargı paketindeki madde çokluğu nedeniyle biraz uzadığını ifade eden Bakan Ergin ”Haziran ayından itibaren evdeki eşya hacizlerinin son bulacağını” müjdeledi.

 84. siort dedi ki:

  3.yargı paketi yarın görüşülecek inşallah mecliste arkadaşlar.

  • ali dedi ki:

   merhaba,nereden aldınız bu bilgiyi…

  • duaeden dedi ki:

   mümkün değil sayın Siort! Ne TBMM Genel Kurul gündeminde ne de komisyon gündemlerinde böyle bir şey söz konusu değil ve şu an için olamaz da! Keza daha tasarı Alt Komisyondan Ana Komisyona bile gelmedi. Nasıl görüşülecek Mecliste?

 85. murat dedi ki:

  hiç inanasım kalmadı artık bu yasanın çıkacağına. bakan avukatlara yine mesaj göndermiş “gidin hacize başlayın” diye

 86. ceyda dedi ki:

  hayırlısı olsun taahhüt de olucak inşallah zaten haciz işlemi olmasa taahhüdün ne anlamı var