GEÇMİŞ OLSUN

Yayınlandı: 03/02/2012 / Karşılıksız Çekte Hapis Cezası Kalkıyor, karşılıksız çek

BİTTİ.

ÇÜNKÜ HER GECENİN BİR SABAHI VARDIR

Karşılıksız çeke hapis cezası bitti.  31.01.2012 tarihinde T.B.M.M Genel Kurulunda 6273 sayılı kanun olarak kabul edilen yasa teklifi Cumhurbaşkanımız tarafından 03.02.2012 tarihinde onanarak  resmi gazetede yayınlandı yürürlüğe girdi. Geçmiş Olsun. 

24.12.2011 günü bizi umut tacirliği ile suçlayanlara dedikki ”Umuttur hayata bağlanmamızı sağlayan. Yeni yılda özgürlüğe merhaba diyeceğiz. Biz inanıyoruz. ”

Ve bugün inandığımız sabaha uyandık. Biliyorum hepimiz çok kötü günler geçirdik. Paramız, itibarımız olmadığı için, borçlu müflis olduğumuz için ezildik, hakarete uğradık, azarlandık. İcra Dairelerinde, Yediemin Depolarında, Polis karakollarında, Adliye koridorlarında, Mapushane koğuşlarında yaşadık bu zulmü; borcu ödeyemediğimiz için çektik bu eziyeti. Yaşamla olan bağımız bir koptu bir bağlandı; bazen hayata tutunduk bazen koptuk. Ama yılmadık, umudumuzu kaybetmedik.

Artık gece bitiyor,  çek mağdurları aileleriyle tekrar kucaklaşacak. Mapustaki, firardaki babalar  eve geri dönüyor.  Şimdi kavuşma zamanı çocuklar, sarılın tüm sevdiklerinize, en içten en mutlu gününüzde…

Dostlarım, bu siteyi 2 sene önce hukuk mücadelesinin paylaşımı adına, sadece ve sadece inandığım yolda mücadele etmek için kurdum. Hiçbir maddi menfaat beklemedim. Sitede hiçbir reklam faaliyetine izin vermedim. İlk dönemler ayda 50-60 kişinin girip çıktığı bu site bugün onbinlerce mağdurun haber kapısı, sosyal paylaşım merkezi oldu. Bu site sizlerle hayat buldu, yorumlarınızla canlı kaldı. Şimdi yasa çıktı, güneş hayatımıza yeniden doğuyor. 27 Yıl süren borca hapis cezası ülkemizdede son buldu.  Bazen hüzünlendik bazen umutlandık bazen kızdık isyan ettik.  Ama yılmadık, hep moral verdik, hep yazdık ve mücadele ettik. 

Şükürler olsunki Allah bana bu satırları yazdırdı, mahcup etmedi.  Şimdi çalınan hayatımızı geri almaya çalışacağız. Artık özgürüz kardeşlerim. Başınızı dik tutun. Unutmayın insan düştüğü yerden kalkar. Allah herkeze şerefiyle borcunu ödeme gücü versin.

Sargoz

Reklamlar
yorum
 1. IGEIN MARK dedi ki:

  Eger kisisel is için kredi ihtiyaciniz var mi? evet hemen kredi transferi için bu e-postayi (igein_h_yizevbekhai@admin.in.th) irtibat kurulabilir.

 2. aykut dedi ki:

  selam,
  şöyle bir sorunum var aile şirketimize ait çeklerimizin şirket adına imza yetkisi babam daydı çeki ben imzalayıp kullandım 2008 senesinde ama bir önceki şirket müdüründen süresiz vekaletim vardı. şimdi dava açıldı ve ağır ceza gerekçeli kararda 2,6 yıl hapis ve para cezasıyla karar yazdı karar elime henüz ulaşmadı nasıl davranmam gerekir. temyize verebilceğimi söylediler fakat hakim vermiş olduğum vekaleti görmezden geldi yada kabul etmedi o kısmını anlamadım. yardımcı olursanız memnun olurum. teşekkürler.

  • sargoz dedi ki:

   Aykut Bey,

   Normalde resmi vekalet ile atılan imzalarda ceza almamanız gerekir. Ayrıca babanızın ifadesi önemli; benim bilgim dahilinde imzaladı derse ceza yine oluşmaz. Gerekçeli kararı paylaşın lütfen, mutlaka bu yönleriyle temyiz edin.

   • aykut dedi ki:

    babamı ifadesi için çağarmışlardı fakat kendisi memleketteydi yaz ayında bu duruşmada da sormadılar bile ayrıca kendisinin kanser hastası olduğu belirtmiş olmama rağmen. vekalet bir önceki şirket müdürü adına ama süresiz vekaletim vardı.babam adına olduğu zaman da sürekli kendisine imza attırdığım için vekaleti galiba çıkartmamışım ama ilginç olan benim imzamla bu şekilde ödenmiş başka çekleriminde olması ve bunlarda suç unsuru oluşmaması

 3. mert tutar dedi ki:

  Sayın Sargoz, öncelikle bu kanunun çıkmasındaki katkılarınızdan dolayı size teşekkür ediyorum,1993 yılında ticarete başladım ve şirketim 2008 yılında iflas etti o tarihten sonrada yurtdışında çalıştım ,şimdi ülkemdeyim adli sicil kaydıma baktırdım temiz hakkımda verilmiş çek cezaları var bunlarla ilgili avukatımla gidip düşüm yapmam gerekiyor mu, bi de düşüm yapmak için dilekçe mi vermem gerek avukatıma sordum oda bilmiyo yarın adliyeye gidecez napmam gerekiyor, bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler…

  • sargoz dedi ki:

   Mert Bey Merhaba,

   Adli sicil kaydınızın temiz olduğunu belirtmişsiniz. Çek cezalarının düşmüş olması gerekiyor. Sonuçta yurda sorunsuz bir şekilde giriş yapabilmişsiniz. Ben bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Çekincenizin ne olduğunu tam olarak yazarsanız daha net cevaplar verebilirim.

 4. ceyda dedi ki:

  Bankalar Can Almaya Devam ediyor
  Banka Kredi Kartları, Banka Borçları ve Ev Hacizleri Can Almaya Devam Ediyor. İntihar eden bu insanların evlerine gelen hacizlerle “onurları kırıldığı, aile bireylerine karşı mahcubiyet yaşadıkları” için yaşamlarına son verdiği gün gibi ortadadır., Ev haczini sınırlayan, bir nebze de olsa borçlu insanlara hayata tutunma umudu sağlayabilecek olan Yargıda 3. Reform Paketi aylardır Adalet Alt Komisyonunda bekletiliyor. “Hükümetin yargı reformundaki iradesi, Bankalar ve GSM şirketleri tarafından yok edilmiştir”. Basında yazıldığı gibi Yargıda 3. Reform Paketinin Adalet Komisyonun da aylardır bekletilmesinin nedeni milliyetçi duygular değil, aksine bunun tek nedeni İcra İflas Kanunu’ndaki düzenlemelerdir. Aşağı da sadece 29 Nisan 2012 Pazar günü yaşanan intihar olaylarından sadece bir kaçı vardır ve bu vatandaşlarımızın tamamıBanka kredi kartları borçları nedeniyle yaşamlarına son vermiştir.

  mesut dönmez kredi kartı banka borcu intihar
  1-) 29 Nisan 2012 Pazar Balıkesir’in Dursunbey İlçesinde esnaflık yapan 33 yaşındaki Mesut Dönmez kredi kartı borçları nedeniyle iş yerinde intihar etti.
  Dursunbey Aşağı Sanayi Bölgesinde hırdavatçılık yapan Mesut Dönmez (33), dün gün boyunca kendisinden haber alamayan yakınlarının merak edip araması sonucu iş yerinde vurularak ölmüş halde bulundu. İhbar üzerine olay yerine sevk edilen polis ekipleri çevrede önlem aldı. Olay yerine gelen nöbetçi savcının yaptığı incelemeden sonra ceset Dursunbey Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

  Dün gece yarısı meydana gelen olayda Mesut Dönmez’in kalbinden tek kurşunla vurularak öldüğü bildirildi. Yakınları, evli ve 2 çocuk babası olduğu öğrenilen Mesut Dönmez’in bir süredir maddi sıkıntı içinde olduğunu söyledi.

  halil Duru, banka kredi kartı banka borcu intihar olayları
  2-) 29 Nisan 2012 Pazar 2- Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü Tapu Kadastro komisyonunda görev yapan Orman Mühendisi 50 yaşındaki Halil Duru, eşi Safiye Duru ile birlikte seyehat ettiği tren istasyonda durunca aşağı inip, tren rayına başını koyarak intihar etti.

  Çok miktarda kredi borcu bulunduğu belirtilen Halil Duru’nun cesedi, trenin istasyondan ayrılmasının hemen ardından, orada bulunan balıkçıların raylarda cesedi görmesiyle ortaya çıktı.

  Halil Duru ile birlikte seyehat eden eşi 46 yaşındaki Safiye Duru, Boğaziçi Ekspres treni Arifiye tren istasyonuna varınca İstasyon Müdürlüğüne giderek, eşini trende bulamadığını belirtip yardım istedi.

  Jandarma Karakoluna davet edilen kadın, burada eşinin tren istasyonunda intihar ettiğini öğrendi. Gözyaşlarına boğulan Safiye Duru, jandarma nezaretinde Pamukova İlçesi’ne giderek, Pamukova Devlet Hastanesi morguna konulan eşininin cesedini teşhis etti. Yapılan araştırmada Halil Duru’nun yüklü miktardaki kredi borcu nedeniyle bunalımda olduğu, olay günü de, önceki yıllarda görev yaptığı Bilecik’ten eşiyle birlikte Arifiye’ye döndüğü belirtildi.

  Sakarya Orman Bölge Müdürü, demiryolu raylarına kafasını koyarak intihar eden Halil Duru’nun kredi kartı borçları nedeniyle sıkıntılı günler geçirdiğini belirterek, “Arkadaşlarına, borcunu ödemek için emekliye ayrılmak istediğini söylemiş” dedi.

  yavuz yaşar akkaya banka borcu, banka kredi kartı icra haciz intihar
  3-) 29 Nisan 2012 Pazar 3- Kayseri’de kamu kurumundan emekli 58 yaşındaki Yavuz Yaşar Akkaya, kredi kartı borçlarını ödeyemediği için kendini ceviz ağacına asarak canına kıydı.

  Melikgazi İlçesi Erenköy Mahallesi Eyüp Hoca Caddesi’nde bağ evinde oturan Yavuz Yaşar Akkaya, bahçedeki ceviz ağacına bağladığı iple intihar etti. Yavuz Yaşar Akkaya’nın üzerinde, ”Ölümümden kimse sorumlu değildir. Borçlarımı ödeyemediğim için intihar ediyorum” yazılı not bulundu. Yavuz Yaşar Akkaya’nın cesedi, polisin olay yerinde yaptığı incelemeden sonra otopsi için Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı.

  Şükrü Güçlü, Banka borçları kredi kartı icra haciz intihar
  4-) 29 Nisan 2012 Pazar 4- Reşadiye Askerlik Şubesi’nde görevli 23 yaşındaki Astsubay Şükrü Güçlü kredi kartı borcundan dolayı intihar etti.

  Şükrü Güçlü’nün kredi kartı borçlarından dolayı bir süredir sıkıntıda olduğu borçları ödeyemediği ve bu nedenle bunalıma girerek intihar ettiği sanılıyor.

  Astsubay Şükrü Güçlü’nün cesedi otopsi için Reşadiye Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Cenazesinin otopsi sonrası memleketi Balıkesir’e gönderileceği öğrenildi.

  Kategori: Banka Kredi kartları, Ev Eşyalarının Haczi, ev haczi, evlere haciz, Banka borcu, intihar, icra uzlaşma, icrada uzlaşma, icra, haciz, banka haczi, ipotek, banka ipotek, kredi kartı hacizleri

  Paylaş
  Admin : Cüneyt Özdemir Etiketler: Adalet, banka, ev haczi, icra iflas kanunu, intihar, kredi kartı, yargıda 3. reform
  0
  Saat: Pazartesi, Nisan 30, 2012

  Disqus

  0 yorum görüntüleniyor

  • ayhan dedi ki:

   Değerli site sakinleri; Elindeki çekleri tahsil edemediği için iflas edenler için de sizlerden aynı mücadeleyi bekliyoruz.

   çek yasasında hapis yok diye tüm elimdeki çekler dönüyor ben ne yapmalıyım iyi niyeti neden su istimar ediyor bu insanlar

 5. ABDULLAH PELVAN dedi ki:

  inşallah tahüdü ihlal davalarındada hapis cezaları kalkar

 6. UFUK dedi ki:

  sn sargoz selamlar:

  ÖNEMLİ BİR DETAY HAKKINDA YİNE ARKADAŞLARIN TERCUMANI OLMAK ADINA VE SİZİN DEĞERLİ BİLGİLERİNİZDEN YARARLANMAK İÇİN BİR SORU SİZDEN BİR CEVAP LÜTFEN,,,,,
  AVUKATLAR A HAKİMLER 600 TL AVUKATLIK PARASI ÖDENMESİNE HÜKMEDİYOR, İTİRAZ YOLU TABİİKİ AÇIK, FAKAT SONUÇLANIRMI YOKSA PAŞA PAŞA ÖDESİNLER Mİ ?

  SAYGILARIMLA

 7. murat dedi ki:

  SEVGİLİ ARKADAŞLAR
  BANA BUGÜN KESİNLEŞMİŞ HÜKÜM KARARI GELDİ.200 YILINDAN KALMA BİR ÇEKTİ.
  BU KARAR BENİDE KAPSARMI YANİ KURTULURMUYUM HAPSE GİRMEKTEN.

 8. GÖKHAN TÜMER dedi ki:

  arkadaslar hepimize tekrar gecmiş olsun benim 28 martta karsılıksız ck sucundan durusmam vardı fakat katılamadım e devletten kontrol ettgimde 5 nisan a atmış duruşmayı ve durusma devam ediyor yazıyor ? 5 nisan da ki duruşmaya gitmem yada gitmemem herhangi birşey ifade eder mi yada neyi değiştirir….

 9. İlkcan Asmali dedi ki:

  Değerli site sakinleri; Elindeki çekleri tahsil edemediği için iflas edenler için de sizlerden aynı mücadeleyi bekliyoruz.

 10. ufuk dedi ki:

  sn sargoz selamlar,, allta yazdığım gibi dava açılışları uyap tan cep telefonlarına geliyor. bu konu ile ilgili aydınlatıcı bilgileri sizin yazmanızı arkadaşlar istiyorlar ,, her ne kadar yargıtaydan dönen davalar densede yinede açıklayıcı bir bilgi verirseniz sevinirim

  saygılarımla,,,,,,,,,,,,,,,,

  ………………..Yeni Esasla Yeniden Kaydedilmesi-Diğer Sonrası Açılış gibi bir şey yazıp karşılıksız çek keşide edilmesi yazmış suça .Ne karşı taraf var nede gün bu nedir anlamadık……………………

  • sargoz dedi ki:

   Karşılıksız çek suçunun idari yaptırama dönüşmesi nedeni ile duruşmalı/duruşmasız olarak dosyalar tekrar ele alınacak, sanık suçtan beraat edecek ancak hakkında çek hesabı açma yasağı getirilebilecektir.

   Bu yasağa sanık bir üst mahkemede, direk çek hesabı sahibi değil ise, itiraz etmelidir.

   Dosyaların yargıtaydan geri gönderilme amacı budur.

 11. Ahmet karatay dedi ki:

  öğretmenim taahüt vermek süretiyle maaşımdan dört tane kesinti yapılmaktadır.Bu taahütlerden iptal ettirme imkanım varmıdır.?

 12. Ahmet karatay dedi ki:

  küçük bir işletmem var üretim için gerekli her makinadan bir tane var.Fakat haciz yapılarak 17-01-2012 tarihinde ihale oldu.İhalenin fesi davası açtım.03.04.2012 tarihinde duruşma günü veril di.Bu arada 3.yargı paketi çerçevesinde bu dosya düşer mi.selamlar

 13. batuhan dedi ki:

  slm sargoz bey size bi sorum olucaktı bugün mahkeme kararı ulaştı elime bir yer dikkatimi çekti diyorki Dair tarafların yokluğunda evrak üzerinde cmk291/1-2 maddeleri gereği hükmün tebliğinden itibaren 7 gün içerisinden mahkememize bir dilekçe verilmesi veya zabıt katibine beyanda bulunmasıy süretiyle ağır ceza mehkemsine itiraza açık olmak üzere kanun yoluna başvurulmadığı takdirde kararın kesinleşeğine dair verilen karar açıkça okunup usulen antatıldı

  • sargoz dedi ki:

   çek şirket çeki ise ve keşidecisi hakkında yasaklama kararı verildi ise bu karara 7 gün içinde sitede bulunan itiraz dilekçesini baz alarak ağır ceza mahkemesine itiraz ediceksiniz.

 14. hakan dedi ki:

  benimde karşılıksız çekten dolayı mahkemem vardı. erken ibrazdı aynı şekilde mahkeme çekten men yasağı koymuş ve çek hesabı açılamaz deniyor.

 15. koza001 dedi ki:

  SLM ARKADAŞLAR BANA ÇEKTEN DOLAYI KARAR TEBLİGATLARI ULAŞIYO YANLIZ KAFAMA TAKILAN Bİ KISMINI YAZAYIM BİLEN VARSA YARDIMCI OLURSA SEVİNİRİM :KABAHATLİ-SANIK KUSURLU DAVRANIŞI İLE HAKKINDA KAMU DAVASI AÇILMASINA SEBEBİYET VERİP BU NEDENLE KENDİSİNİ VEKİLLE TEMSİL ETTİRDİĞİNDEN HÜKÜM TARİHİNDEKİ ASGARİ ÜCRET TARİFESİNE GÖRE 1.200 TL MAKTU VEKALET ÜCRETİNİN SANIKTAN ALINARAK KATILANA VERİLMESİNE BU KISMI CEVAPLAR SANIZ ÇOK SEVİNİRİM TEŞAKÜRLER TEBLİGAT SURESİ GEÇMEDEN

 16. ahmet mah dedi ki:

  istanbul 29. asliye ceza mahkemesi biriminde sanık olarak tarafı olduğunuz falan falan nolu ceza dava dosyası açılmıştır diye bir mesaj geldi banan.E devletden baktığımdada Yeni Esasla Yeniden Kaydedilmesi-Diğer Sonrası Açılış gibi bir şey yazıp karşılıksız çek keşide edilmesi yazmış suça .Ne karşı taraf var nede gün bu yeni yasayla ilgili bir durummu bilen varmı .Karşılıksız çek davalarım vardı daha önce.

  saygılar

  • esin dedi ki:

   bu banada oldu ne oldugunu bilen var mı?

   • hakan dedi ki:

    eski çek davaları yargıtaydan döndükten sonra yeniden açılış -bozma sonra açılış diyor ve makemesinde tekrar yargılama yapılıyor ve 6273 sayılı çek kanunu hükümleri uygulanıyor

 17. umut dedi ki:

  beyfendi haklı oldunuz yönler var ama yinede çoğul konusmayın art niyetli insanlar mutlaka vardır dolandırıcılar vardır ama birde gercekten iflas etmıs veya kandırılıp üstüne şirket kurulup ortada bırakılan insanlar ve niceleri gel gelelım çek hapıs kalkması doğru bi yaklasım çek daha değerli oalcaktır bu şekilde her kez çek alamayacak bankalardan insanlarda daha dikaktli olacaktır alım satımda bankalar nasıl kredi verırken titiz afastırma yapıyorsa çek tede yapmalıdır her önüne gelene çek karnesi verılırse tabikide art niyetli insanlar bitmez

 18. Sizmi çek mağdurusunuz Yaktığınız kişilermi dedi ki:

  Peki sizlere güvenip ürün satanlar ellerindeki çeklerle ne yapacaklar? Kaç kişinin ailesini söndürdünüz? Siz kendi günahınızın cezasını çekiyorsunuz.Ama asıl çek mağdurları sizler gibileri ile çalışıp çekini tahsil edemediği için batanlar.
  Kendiniz çalıp oynuyorsunuz.Gelir giderine bakmadan ticaret yap.Kendin,Ailen çektiği gibi ticaret yaptıklarını da yak.Milletin hakkına girin,sonrada burada Allahın izniyle,helallik-haktan bahsedin.Derdiniz içeri olmak.Müslüman bir kardeşinizi üzmek değil.Bu hükümet sizler gibisini piyasaya sürdükçe millet birbirine ürün değil selam bile vermez.

  • sargoz dedi ki:

   ”Ama asıl çek mağdurları sizler gibileri ile çalışıp çekini tahsil edemediği için batanlar.”

   Bakın yazdığınız bu nokta gerçekten çok önemli. Çünkü bu sitede bu şekilde batan ve borca hapis mağduru olan binlerce insan var. Elindeki çeki tahsil edemediği için batan ve hapse giren mağdurlar.

   Tekrar geçmiş olsun. Sizede.

 19. kuay dedi ki:

  Selamlar…
  Çok sevindirici bir haber, herkese geçmiş olsun diyorum.
  3-4 mahkemede benimde karşılıksız çek davam var. hatta dün bir tanesinin açıklamasın da “mahkumiyet, karar kesinleşmedi” şeklinde yazıyordu, inanın hala korkuyorum ki, senelerdir çektiklerimizi bir Allah bilir, bir de bu tarz davaları olan.

  Hiç bir insan başına gelmeden, yaşamdan öğrenemez bizim çektiklerimizi. İnsanlar uzaklaştı, yalnız kaldım şu zor hayatta ama hep dua ettim. Allah kimsenin başına vermesin, tekrardan geçmiş olsun…

 20. gurbet dedi ki:

  gurbetci diyor ki:
  26/02/2012, 16:04
  sn Sargoz::

  aralık aynıdan berı katılmadım 2-3 tane cek davam oldu yasa cıktıktan sonrakıler zaten yoklumdada

  olsa karar verılmıstır sanırım ben su an dubaıdeyım nısanın ortalarında dönüs yapıcam hakkımda

  yakalama olup olmadını nasıl ogrenebılırım varsa eger aktarmalı gelmek ıstemııyorum genelde

  aktarmalı cünkü eger yakalam varssa gozaltına alındımda ucagı kacırcam cünkü bi yol

  güsterrısenız çok sevınırım sımdıden tesekkurler

 21. ayaz dedi ki:

  syn. sargoz benm kredi borcu yüzünden icra ya geldıler esyaları yedı emın olarak bırakıp gıttıler ablama şimdi bu cıkan yasa kredi borclarındakı haciz işlemındede faydalı olucak mı benı bılgılendırırsenız cok sevınırım şimdiden tesekkurler…

 22. yakup demir dedi ki:

  EV HACZİNİ KALDIRAN 3.YARGI PAKETE ALT KOMİSYONA GÖNDERİLDİ(TEFECİ FAİZCİ AVUKATLAR B….U YEDİ SAYILIR,KOTKUTACAK BORÇLU BULAMAYINCA İŞSİZ KALACAKLAR)

 23. ali dedi ki:

  sayın sargoz uzak bir şehirde devam eden karşılıksız çek davamın duruşması nisan ayına verilmiş dosya düşümü ne zaman yapılır? adresim değişti gerekçeli karar yeni adresime ulaştırılır mı ?benim yapacağım bir şey var mı?

  • sargoz dedi ki:

   Ali Bey,

   Genelde dosyalar bazen duruşmalı bazen duruşmasız kapanıyor. 10 yıllık çek yasağı verilir ise itiraz edebilirisin.

   Adres problemin varsa gerekçeli kararı kalemden öğrenmek gerekir yada elektronik imza ile uyapta okuyabilirsin.

 24. idriss dedi ki:

  benim yakalanma ile ilgili bi sorunum yok sadece adli siciller ne zaman düsecek onu söylüyorum

  • sargoz dedi ki:

   İdriss bey,

   Adli sicil ile ilgili gerekli bilgileri adli sicil memurluğu sağlıklı bir şekilde verecektir diye düşünüyorum.

   Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü İletişim Bilgileri :

   Telefon +90 312 431 61 20
   Faks +90 312 435 09 29
   +90 312 435 71 56

   Posta Adresi Tuna Caddesi No:10 06100
   Yenişehir / Ankara – Türkiye
   E-Posta adlisicil@adalet.gov.tr

 25. idriss dedi ki:

  sn sargoz hala soruma cevap alamadım..bu adli siciller ne zaman düsecek bilginiz varmı

  • mua dedi ki:

   idriss’e cevap

   srcn diyor ki:
   22/02/2012, 12:36
   slm 30 tane adliyede çek ile ilgili infazlı dosyalarım var ve hepsi halen gbt de yakalamalı av. para vermeden bu işi nasıl çözücem başka başka şehir adliyelerinde hepsine gitme şansım yok ne yapmam gerek bilgisi olan

   Cevapla
   sargoz diyor ki:
   22/02/2012, 14:01
   hafta içi sabah erkenden ilçe emniyete teslim olun, en geç öğleden sonra işiniz bitmiş, GBTniz temizlenmiş olur.

 26. sargoz dedi ki:

  T.C. İSTANBUL 38. ASLİYE CEZA MAHKEMESİ Duruşma Tar: 21/02/2012 Dosya No : …
  T.C.
  İSTANBUL
  38. ASLİYE CEZA MAHKEMESİ
  DURUŞMA TUTANAĞI
  DOSYA NO : ….
  DURUŞMA TARİHİ : 21/02/2012
  HAKİM : SEVİM EFENDİLER 24404
  KATİP : BURAK SAĞIRLI 128005
  Belli gün ve saatte duruşmaya mahsus salonda celse açıldı.
  Katılan vekili Av. …… geldi. Başka gelen yok. Açık duruşmaya devam olundu.
  Hakim değişikliği nedeniyle eski zabıtlar okundu.
  Dosyanın yeniden ele alınmış olduğu görüldü.
  Dosyada daha önce katılma taleplerinin olduğu görüldü.
  Katılan vekilinden soruldu: sanık hakkındaki şikayetimiz devam etmektedir, çekler ödenmemiştir dedi.
  Dosyanın incelenmesinde; şirket kaşesi üzerine sanığın imza atmış olduğu, çek hesabının şirket hesabı olduğu anlaşıldı.
  Dosya incelendi. Araştırılacak incelenecek başkaca bir husus kalmadığı anlaşıldığından açık duruşmaya son verildi.
  GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ; Gerekçesi ayrıntılı kararda açıklanacağı üzere;
  Çek hesabı sahibi tüzel kişi olması nedeniyle suç tarihinde sorumluluğu bulunmadığı, yeni yasa karşısında temsilcisinin de sorumluluğu olmadığı anlaşılmakla 2 çek yönünden idari yaptırım uygulanmasına yer olmadığına,
  Esasın bu şekilde kapatılmasına,
  Kararın taraflara tebliğine,
  Dair, katılan vekilinin yüzüne karşı, sanığın yokluğunda, hazır bulunanlara açıklama / yokluklarında verilenlere tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içerisinde mahkememize dilekçe verilmesi veya zabıt katibine yapılacak beyanla İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi ‘ne itiraz başvurusunda bulunma yolu açık olmak üzere, itiraz başvurusunda bulunmadığı takdirde kararın kesinleşeceği hususunun ihtarına, yapılan yargılama sonucunda verilen karar açıkça okunup anlatıldı. 21/02/2012
  Katip 128005 Hakim 24404

 27. ibmdgksl dedi ki:

  Sn. Sargoz;

  Şahsınızı ve bu projede emeği geçen tüm dostlarınızı tebrik ediyorum. Sonuçlar mükemmel. Karşılıksız Çek derdi ile ilgili en güvenilir haberleri sayenizde edindim. Yasanın çıkması için harcadığınız emekler için de sonsuz teşekkürler.

  Benim kesinleşmiş herhangi bir cezam yok ancak, Yargıtay’da olan ve duruşması devam eden dosyalarım var. Duruşması devam eden dosyalarıma kanun çerçevesinde “Sadece çek hesabı sahibi olan tüzel kişilik aleyhine yasaklama kararı verilebileceği, sanığın çek hesap sahibi olmaması nedeniyle hakkında yasaklama kararı verilemeyeceği” örnek kararından yola çıkarak dilekçe göndermeyi (yada sunmayı) planlıyorum.

  Ancak Yargıtay’daki dosyalar için buu uygulamanın nasıl olabilieceği konusunda bir fikrim yok. Duyduklarımıza göre Yargıtay, dosyaları esas mahkemelerine geri gönderecek ve bu mahkemelerde duruşmasız karar verilecekti. Bu anı nasıl yakalayabileceğimiz, nasıl haberimiz olabileceği konusunda bir fikriniz var mı? (UYAP, E-Devlet vs. her türlü imkanı kullanıyorum. Ancak henüz bir hareket göremiyorum)

  Not : Bu arada, devam eden bir duruşmamda Hakim, yeni yasa çıkmasına rağmen, çekler erken yazılmış olmasına rağmen (bu konuda ifademiz ve dilekçelerimiz de olmasına rağmen), Çek Yasağı Uygulanması kararı verdi. Kararın tarafımıza tebliğini takiben itiraz edeceğiz. Burada herkesin bilmesinde yarar olan bir nokta var. maalesef Hakim’ler konuya hakim değil, yasanın detaylarını bilmiyorlar, Avukatların yönlendirmesi ile iş yapıyorlar. O yüzden tüm duruşmalara elden geldiğince katılmakta ve/veya dilekçe sunmakta yarar var. Yoksa sonuç yukarıdaki gibi gerçekleşiyor.

  Saygılarımla.

 28. can dedi ki:

  ben başka bir şehirdeyim. nüfus cüzdanım yok sadece ehliyetim var. vatandaşlık numaram ve nüfus cüzdan seri nosunu biliyorum. kimliksiz gbt’den düşürme işlemi yaptırabilir miyim? bilgisi olan arkadaşlardan paylaşmalarını rica ediyorum.

 29. seltuş dedi ki:

  sizce polisler işgüzarlığındanmı yoksa hakikaten yakalamak içinmi arıyorlar

  • arif dedi ki:

   sonuçta ellerinde yakalama emri var mecburiyetten evrak yükünden kurtulmak için arıyorlar sonuçta savcıda acıp onları sıkıştırıyor çekle ilgili birşeyse yarım günde çözülüyor bence sabah erkenden 8 gibi gidip teslim olun ben öyle yaptım öğle olmadan çıkdım

 30. seltuş dedi ki:

  sayın sargoz ,ben yıllardan beri çekten aranıyorum yasa çıktı sevindik ama daha iki gün önce benim eve baskın yapıp beni armışlar bu hususta yardımcı bir fikriniz olurmu

 31. mechul dedi ki:

  merhaba arkadaslar, belki konuyla ilgisiz olacaktir ama, deneyimi olan arkadaslar olabilir die soruyorum, cekten dolayi hapis kararim var, yurtdisinda calisiorum, bugunlerde ulke degistirmem gerekecek, bu ulkeden yine baska bir yabanci ulkeye gecerken, sikinti cekermiyim?? Benim gibi cek magdurlari tedirginligimi anlayacaktir… simdiden tesekkurler

  • sargoz dedi ki:

   Aksine konuyla direk ilgili; konumuz bu zaten.

   1.Çekten verilen hapis kararları kalktı. Tahliyeler yapıldı, GBT’ler temizleniyor.

   2.ülkeler arasında seyahat ederken bu konuyla ilgili bir sorun yaşamanız mümkün değil. Kaldıki sorununuz sadece karşılıksız çekle ilgili ise Türkiye’ye bile gelmenizde hiçbir sıkıntı yok artık.

   Geçmiş olsun.

 32. bülent dedi ki:

  iyi akşamlar arkadaşlar ben yurt dışından geldim geçen hafta yazmıştım bişey olmuyor diye bir haftadır gbtteleri düşürmeye çalışıyorum avukatımla adliyeye gittim bişey yapamadık ne tutuyorlar ne de gbt düşüyor ve bu gün yine tek başıma gittim artık adliyedeki polis sıkılmaya başlamıştı benden nerdeyse yine ALLAH razı olsun çok kibar davranıyorlar neyse bu gün orda asayişten bir polis vardı o sag olsun tlfondan bi kimlik numaramı girdirdi arkadaşının birrine ve tutanak tutup işlemleri başlattı ve bu ğün gbtlerimi düşürdüm yani arkadaşlar siz asayiş yani yolda sagda solda kimlik numaralarını konturol eden polis arkadaşlara kendiniz gidip konturol ettireceksiniz ve sizi onların adliyeye gotürmeleri gerekiyor ve böylece evraklar işlem görüyor ben sabah 9 30 da gittim öglen olmadan gbtler düştü

 33. hakan dedi ki:

  arkadaşlar 30 civarı yakalamam vardı. geçen gbt me baktırdım. 6 tane kalmış. sırayla düşüyorlarmış. mahkemeden gidip de herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. süreklide 4060 dan avukatınıza tebligat yollandı diye mesaj geliyor.
  Allah borçları ödetmeyi nasip etsin.

 34. hamit kaplan dedi ki:

  Sayın saroz…Çek kanunun resmi gazetede yayınlanmasından 3 gün önce 31.01.2012 tarihinde hakkımda adli karşılıksız çekten adli para cezası kararı verilmiş banada yeni tebliğ edildi.ben bu kararı temyiz edecekmiyim..teşekkürler

  • sargoz dedi ki:

   Mahkeme kalemi ile görüşün, ceza yok artık, muhtemelen bir işlem yapmanıza gerek kalmadı. Gerekirse mahkemenin hakimi ile konuşun.

 35. ugur dedi ki:

  Arkadaslar merhaba benim suan yaklasik 11-12 tane dosyam var bende bu yasa ciktiginda avukatimla gorustum ve avukatim derki devlet dusumunu yapmadan once her bir dosya icin dosya masrafi tahsil ediyor bu dava basi 350-400 tl mis bu konuda bilgisi olan varsa ve cevap yazarsaniz sevinirim

  • sargoz dedi ki:

   Sevgili Uğur,

   Bence avukatınız bu parayı sizden dosya başı tahsil etmek istiyor:)

   Çünkü düşüm parası diye birşey yok….

 36. sargoz dedi ki:

  T.C. İSTANBUL 29. ASLİYE CEZA MAHKEMESİ
  Dosya-Karar No: 2009/…. – 2012/….
  T.C.
  İSTANBUL
  29. ASLİYE CEZA MAHKEMESİ
  DOSYA NO : 2009/…
  KARAR NO : 2012/…
  C.SAVCILIĞI ESAS NO : 2009/…
  Türk Milleti Adına GEREKÇELİ KARAR
  SUÇ : Karşılıksız Çek Keşide Etme
  SUÇ TARİHİ / SAATİ : 07/11/2008
  SUÇ YERİ : İSTANBUL/ŞİŞLİ
  KARAR TARİHİ : 14/02/2012
  Yukarıda açık kimliği yazılı sanık hakkında mahkememizde yapılan yargılama sonunda:
  GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:
  Sanığın karşılıksız çek keşide etmekten cezalandırılması istemiyle açılan kamu davasında, yapılan yargılama sırasında 6273 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi nedeniyle uygulama yapılmasının zorunlu olduğu anlaşılmıştır.
  Dosya içeriğine göre sanığın çek hesap sahibi şirket olan çeki keşide ettiği ve bu suçtan dolayı müşteki tarafın şikayetçi olması üzerine yargılamaya başlanıldığı, çek bedelini halen müşteki tarafa yada bankaya gereği gibi ödemediği, müşteki tarafın şikayetinin de halen devam ettiği görülmüştür.
  Sanık lehine olan yasanın geçmişe uygulanacağı kuralı gereğince; 3167 SY 16/1 ve değişiklikten önceki 5941 SY 5.maddelerinde hapse çevrilen adli para cezası olduğu ve bunların yeni yasayla tamamen ortadan kaldırıldığı, oysa yeni 6273 SY ile değişik 5941 SY 5/1 maddesine göre çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağının açıkça sanık lehine olduğu görülmekle bunun uygulanması gerekmiştir.
  6273 SY ile değişik 5941 SY 5/1. Maddesinde “çek hesabı sahibi gerçek veya tüzel kişi hakkında… çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı verilir” hükmü yazılıdır. Bu hüküm karşısında söz konusu çeke ilişkin olarak sadece çek hesabı sahibi olan tüzel kişilik aleyhine yasaklama kararı verilebileceği, sanığın çek hesap sahibi olmaması nedeniyle hakkında yasaklama kararı verilemeyeceği anlaşılmakla, açıkça sanık lehine hükümler içeren yeni yasa gereğince karar verilmiştir.
  HÜKÜM : Yukarıda anlatılan gerekçelerle;
  Sanığın eylemine uyan ve lehine olan 6273 SY ile değişik 5941 SY 5/1 maddesi gereğince; çek hesabı sahibi olmaması nedeniyle çek düzenleme ve çek hesabı açmakla yasaklanmasına YER OLMADIĞINA,
  İlgili şirket aleyhine mahkememize açılan herhangi bir dava olmadığından bu konuda karar verilmesine yer olmadığına,
  Dair hazır bulunmayan katılan vekili ve C. Savcısı yönünden tebliğinden itibaren 7 gün içinde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına itiraz yolu açık olmak üzere , aksi halde kesinleşeceği ihtarıyla, 5236 sayılı Kabahatler Kanununun 24/1-29 maddeleri gereğince, tarafların yokluğunda verilen karar açıkça okunup anlatıldı 14/02/2012
  Katip 128010 Hakim 29876

  • mua dedi ki:

   geçmiş olsun.

   • sargoz dedi ki:

    Mua sanırım sen daha yeni 10 yıl çek hesabı açma cezası almıştın. Ben senin yerinde olsam 7 gün süren kaçmadı ise ağır cezaya itirazda bulunurum. Ben 10 yıl çek yasağı veren bütün dosyalarda bulunacağım.

    Diyeceksinki neden ?

    Öncelikle hukuken böyle bir yaptrımın geriye dönğük uygulanması mümkün değil. Bu sebepten.

    Sonra adli sicil kanununu inceledim ancak içinden çıkamadım; bilmeden yazıyorum ama olabilir; adli sicil kayıtlarında böyle bir cezanın ben şahsen bulunmasını istemiyorum.

    Bu arada Adli sicil kanunu üzerinde detaylı bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın.

 37. idris123 dedi ki:

  arkadaslar bu adli sicil kayitlari ne zaman düsecek bilgisi olan varsa lütfen cevaplasin

 38. arif dedi ki:

  selam arkadaşlar ben dün yakalanmalarımla ilgili direk asayiş karakoluna teslim oldum saat 10 :00 gibi gittim saat 11: 30 gibi adliyeden çıkdım . szie tavsiyem karakola gidip teslim olmanız işlemlerin hızlılığı için daha iyi sonuçta sivil bi memur yanınızda gelip evrakları hallediyor..

  • ugur dedi ki:

   Selam gecmis olsun sizden ogrenmek istedigim sudur adliyede dusumunuzu yaptirirken dosya masrafi odeniyormu?

   • arif dedi ki:

    hayır kesinlikle fotokopi parası dahil zaten gerek yok öyle birşeye hiç bir ücret talep edilmiyor…

 39. afyonlu dedi ki:

  bnm 20.000 tl taahhüd borcum var bnde bu aftan yarlanacakmıyım

 40. Crack Berry dedi ki:

  Merhaba, benim bu günlerde (yani yasamış çıktıktan sonra) daha bir kaç duruşmam vardı

  Ben katılmadım ama mahkemeler hepsini ileri bir tarihe atmış.. Bu davalarda dosya durumu olarak “BOZMA SONRASI AÇILIŞ” yazıyor.. hatta bazıları daha bir hafta önce açılmış olarak görünüyor

  Ayrıca yasa çıkmadan önce önümüzdeki aylara atılmış davalarım var..

  Bütün bu davalar ne olacak ??

  Ayrıca Uyap’ta daha neredeyse bütün dosyalarım görünüyor.. bunlar zamanla sistem’den düşececekler mi ???

 41. idris123 dedi ki:

  ben adliyeye gidip adli sicil kaydi aldim ve adli sicil kaydi vardir yaziyo.cek hesabi acma yasagi adli sicile giriyomu?cevaplarsaniz memnun olurum

 42. ugur dedi ki:

  Merhabalar
  Bende bu yasayi bekleyenlerdendim sizden ricam gbt ye girdigim zaman sorun yasarmiyim sistem otomatik olarak dusum yapiyomu yoksa bunla ilgili benim ilgili adliyelere gitmem gerekli bu konuda bana geri donus yaparsaniz sevinirim iyi calismalar
  Ugur YUKSEL

 43. Framtid dedi ki:

  Baska bir sitede okudum sayin Sarkoz. Karsiliksiz cek alacaklilari dolandiriciliktan dava acacaklarmis. Karsiliksiz cekin bile dolandiricilik oldugunu, maddelerle göstermisler ve bu sekilde dava acacaklarmis. Yani cek karsiliksiz oluncadami dolandiricilik oluyor? Avukatlar böyle yazmislar dedigim sitede. Saygilar!

  • umut dedi ki:

   kanun geriye yürümez dolandırıcılık kanunu bundan sonraki kesilen çekler içindir kanundan önce hapis kararı olan arkadaşlar artık hapıise girmiycekler kanundan sonra kesilen ve ödenmeyen çeklere dolandırıcılık davası belki açılabilir saygılar.

  • sargoz dedi ki:

   Sevgili Framtid,

   Öncelikle şu konuya bir açıklık getirelim: Alacaklı ceza davası açamaz, şikayet edebilir. Davayı savcı açar.

   Savcının dava açması için isnat edilen suçun tüm delilleriyle işlendiğine savcının kanaat getirmesi gerekmektedir.

   İleri vadeli düzenlenen bir çekin imza atmaya yetkili şirket yöneticisi tarafından keşide edilmesi ve bu çekin vadesinde karşılığının çıkmaması sonucu dolandırıcılık fiili oluşmaz. Dolandırıcılık fiilinin oluşması için hile ve desise gerekmektedir. Bu husus yargıtay kararlarında açıkça hükme bağlanmıştır.

   Karşlıksız çekin dolandırcılık suçuna konu edilebilmesi için sahte olması, sahte imzalarla hazırlanmış olması, üzerinde tahrifat yapılarak sahtecilik, hile ve desise ile insanların kandırılmaları ;alacaklının bu yolla icra ve hacizle ilgili tüm kanuni haklarınında kısıtlanmış olması gerekmektedir.

   Vadeli çeki kabul eden alacaklı bu çekle ilgili sorumluluğu ve riski kabul etmiştir. Riski kabul etmeyen ticaretini zaten teminat karşlığı yada peşin ödemeli yapmaktadır.

   • Framtid dedi ki:

    Cevabiniz icin tesekkür ederim sevgili Umut ve Sarkoz. Bu arada Sarkoz abi size ulasabilecegim bir e-mail yada tel.numaraniz var mi? Fikrinizi almak istedigim bir konu var.

 44. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar başka bir avukatın konuşmasına bakın Allah aşkına

  Yani adamlar aralarında tartışıyorlar nasıl dolandırıcılıktan içeri attırırız diye baktılar olmuyor gerçekten kötü niyetle çek kesenlere dönelim diyor biri yani iyi niyetli olanları bile dolandırıcılıktan dava açmayı kendi ağızları ile itiraf ediyorlar. İnsanlık gerçekten ayaklar altında.

  “Sizinle aynı görüşteyim.Ancak aksini ısrarla savunan kişiler var.Bu yüzden öncelikle usul tarafını neticelendirip, akabinde sizin esas çekinceniz, bu davalardan sonuç alınıp alınamayacağı, gerçekten kötü niyetle çek keşide eden kişilerin cezalandırılıp cezalandırılamayacağı konusuna geçmeliyiz diye düşünüyorum.
  Saygılarımla;”

 45. pasakul dedi ki:

  SY SARGOZ 14.02 SULH CEZA DA ÇEK DAVAM VARDI İLK DURUŞMA İDİ AZ ÖNCE UYAPTAN BAKTIM Tüzel Kişi Sorumlusunun Karşılıksız Çek Düzenlemesi [Karar: Beraat] [Kesinleşmedi] YAZIYOR TAMAMMIDIR YANİ TŞKKÜRLER.

  • sargoz dedi ki:

   kesinleşir merak etme, bu dosyalara artık temyiz hakkı tanınmıyor…geçmiş olsun

   • mua dedi ki:

    yargıtaydan dönen ( 5941’den sonra ) bi dosyamın duruşması vardı bugün; çek hesabı açamama cezası ile sonuçlandı… 🙂 elimi sürmem… 🙂

 46. Vatandaş dedi ki:

  Arkadaşlar bir hukuk sitesinde çek ile ilgili konuşmalarını okuyorumda kanım dondu. Ya bazı avukatlar ne kadar kalpsiz. Çek yasası ile ilgili nasıl dolandırıcılıktan dava açarız diye tartışıyorlar ve bunu iyimserlik olarak düşünüyorlar. Ya bu avukatlar gerçekten maddiyatçılıktan başka birşey yok. Beddua etmeyi sevmem ama iyi niyetli insanlar için böyle düşünen ne kadar avukat var ise Allah onlara kat kat fazlasını yaşatsın. Allah onların cezalarını vermesini o kadar içten diliyorum ki inşallah hakettiklerini bulurlar bu dünyada da hayatın öbür aleminde de…

 47. fatih dedi ki:

  arkadaşlar gbt den biraz geç düşüyor gelen mahkemelerede gitmeniz gerekmez eyerki gbtden acil işi olupta gbt engel oluyorsa dilekçe yazdığınızda direk düşüyor ben öyle yaptım yada mesai saati içinde gbt ye sokarsanız kendinizi sizi hemen savcılığa yollıyıp beraatinizi veriyor artı birde bi kağıt veriyor eyerki tekrar gbt çıkarsa olmadık biyerde polislere oo kağıdı verdiğinizde sizi ellemiyor

 48. Yavuz dedi ki:

  Çeklerle ilgili DURUŞMA GÜNÜNÜ BEKLEMEDEN yeni çek kanununa göre 07/02/2012 tarihli örnek bir mahkeme kararı ektedir..Saygılarımla,

  T .C.
  ORDU
  2. SULH CEZA MAHKEMESİ BERAAT+ÇEK HESABI YASAĞI
  DOSYA NO :
  KARAR NO :
  [C.SAVCILIĞI ESAS NO] :
  GEREKÇELİ KARAR
  T Ü R K M İ L L E T İ A D I N A
  KARAR TARİHİ : 07/02/2012
  Yukarıda açık kimliği yazılı sanıklar hakkında mahkememizde yapılan duruşma sonunda:
  GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:
  Kabahatlinin şikayetçiye verdiği 30/06/2010 keşide tarihli çeklerin bankaya ibrazında karşılığının olmadığı iddiasıyla 3167 (5941) Sayılı Kanun uyarınca cezalandırılması istemiyle Mahkememize kamu davası açılmıştır.
  Şikayetçi CMK.nın 237. ve devam eden maddeleri hükümlerine göre davaya katılarak kendisini vekille temsil ettirmiş, katılan vekili duruşmaya gelerek şikayetçi olduğunu bildirmiştir.
  31/01/2012 tarih ve 6273 Sayılı Kanunla 5941 Sayılı Çek Kanununun bazı maddeleri değiştirilmiş ve değişiklikler 03/02/2012 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunduğundan; Anayasanın 141/son maddesindeki “davaların en az giderle ve mümkün olan süratle sonuçlandırılması gerektiği” emredici kuralı gereğince ve yapılan değişikliğin mahiyeti dikkate alındığında duruşma gününün beklenmesine gerek görülmediğinden usulen celse açılarak yargılamaya devam edilmiştir.
  5941 sayılı Kanunda yapılan değişikliğe göre karşılıksız çek düzenlemenin kabahat olarak kabul edildiği ve karşılığında da “çek düzenleme ve çek hesabı açmaktan yasaklanma” şeklinde idari yaptırım öngörülerek 5941 sayılı Kanunun 5.maddesinin 2 fıkrası yürürlükten kaldırıldığı ve 5941 sayılı Kanunun 5.maddesinin 1 fıkrası gereğince çek hesabı sahibi gerçek veya tüzel kişi hakkında uygulama yapılması ilkesinin benimsenmiştir .
  5326 sayılı Kabahatler Kanununun 2. maddesine göre kabahat deyiminden; kanunun, karşılığında idarî yaptırım uygulanmasını öngördüğü haksızlık anlaşılır. Aynı Kanunun 16. maddesine göre kabahatler karşılığında uygulanacak olan idarî yaptırımlar, idarî para cezası ve idarî tedbirlerden ibarettir. İdarî tedbirler ise mülkiyetin kamuya geçirilmesi ve ilgili kanunlarda yer alan diğer tedbirlerdir.
  Kabahatler Kanununun 24. maddesinde kovuşturma konusu fiilin kabahat oluşturduğunun anlaşılması halinde mahkeme tarafından idarî yaptırım kararı verileceği yazılıdır.
  6273 sayılı Kanunun 6. maddesiyle 5941 sayılı Kanuna eklenen geçici 3. maddede ise 3167 ve 5941 sayılı Kanun hükümleri gereğince düzenlenmiş olan eski çeklerin hukukî geçerliliği devam edip bu kanunların hükümlerine göre suç karşılığı uygulanan yaptırımı idarî yaptırıma dönüştürülen fiiller nedeniyle, kovuşturma evresinde bulunan dosyalar hakkında mahkemece idarî yaptırım kararı verileceği belirtilmiştir.
  Kabahatler Kanununun 21/3. maddesine göre mülkiyetin kamuya geçirilmesine ilişkin yerine getirme zamanaşımı süresi on yıldır. 16. maddede “kanunlarda yer alan diğer tedbirler,” mülkiyetin kamuya geçirilmesi idari tedbiri ile birlikte belirtildiğinden karara konu kabahatin yerine getirme zamanaşımı süresinin 10 yıl olduğu ve henüz bu sürenin ve çekin bankaya ibraz (suç) tarihi dikkate alındığında 5237 sayılı TCK.nın 66/1-e maddesinde yazılı dava zamanaşımı süresinin dolmadığı anlaşılmıştır.
  Kabahatler Kanununun 27/5. maddesi uyarınca idarî yaptırım kararının mahkeme tarafından verilmesi halinde, bu karara karşı ancak itiraz yoluna gidilebilir.
  Açıklanan kurallara ve dosyadaki bilgi ve belgelere göre kabahatli tüzel kişiliğin …………şubesine ait 30/06/2010 keşide tarihli ………….. TL bedelli kabahatli temsilcisi sanıkça keşide edildiği ancak bankaya ibrazında çekin karşılığının bankada hazır bulundurulmadığı gibi halen çek bedelinin ödenmediği, bu suretle karşılıksız çek keşide etmek kabahatinin işlendiği iddia, çek fotokopisi, bankanın gönderdiği yazı ve ekleri ile tüm dosya kapsamından anlaşılmış olup lehe sonuç doğurduğundan değişik hükümler uygulanarak 5941 sayılı Kanunun 5.maddesinin 2 fıkrası yürürlükten kaldırıldığı ve 5941 sayılı Kanunun 5.maddesinin 1 fıkrası gereğince çek hesabı sahibi gerçek veya tüzel kişi hakkında uygulama yapılması ilkesinin benimsenmesi karşısında kabahatli tüzel kişilik hakkında yasaklılık ve fakat k abahatli temsilcisi sanık hakkında 5941 sayılı Kanunun 5.maddesinin 2 fıkrası yürürlükten kaldırıldığı ve 5941 sayılı Kanunun 5.maddesinin 1 fıkrası gereğince çek hesabı sahibi gerçek veya tüzel kişi hakkında uygulama yapılması ilkesinin benimsendiği dikkate alındığında sanığa yüklenen fiilin kanunda sanık açısından suç olarak tanımlanmamış olması gözetilerek beraatine ilişkin aşağıdaki karar verilmiştir
  HÜKÜM: gerekçesi yukarıda açıklandığı üzere ;
  A- Kabahatli temsilcisi sanıkların 5941 sayılı Kanunun 5.maddesinin 2 fıkrası yürürlükten kaldırıldığı ve 5941 sayılı Kanunun 5.maddesinin 1 fıkrası gereğince çek hesabı sahibi gerçek veya tüzel kişi hakkında uygulama yapılması ilkesinin benimsendiği dikkate alındığında sanığa yüklenen fiilin kanunda sanık açısından suç olarak tanımlanmamış olması gözetilerek CMK.nun 223/2-a maddesi gereğince ayrı ayrı BERAATLERİNE ,
  B-1- Kabahatli Tüzel kişiliğin 5941 sayılı Çek Kanununun 6273 sayılı Kanun ile değişik 5. maddesi uyarınca, kabahatlinin ÇEK DÜZENLEME VE ÇEK HESABI AÇMAKTAN YASAKLANMASINA,
  2- Aynı Kanunun 5/8. maddesi uyarınca yasaklanma kararına ilişkin bilgilerin, güvenli elektronik imza ile imzalandıktan sonra, Adalet Bakanlığı Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) aracılığıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına bildirilmesine,
  3- Karşılıksız kalan çek bedelinin, çekin üzerinde yazılı bulunan düzenleme tarihine göre kanunî ibraz tarihinden itibaren işleyecek 3095 sayılı Kanuna göre ticarî işlerde temerrüt faiz oranı üzerinden hesaplanacak faizi ile birlikte tamamen ödenmesi hâlinde, 5941 sayılı Çek Kanununun 6273 sayılı Kanun ile değişik 6. maddesi uyarınca çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağının Mahkememizce kaldırılmasına, kaldırılma kararının yukarıda yazılan usulle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına bildirilmesine ve ilân olunmasına,
  4- Katılan kendisini vekille temsil ettirdiğinden karar tarihinde yürürlükte bulunan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre 600,00 TL maktu vekalet ücretinin kabahatliden alınarak katılana verilmesine,
  5- Sanık …………kendisini vekille temsil ettirdiğinden karar tarihinde yürürlükte bulunan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre 600,00 TL maktu vekalet ücretinin müştekiden alınarak sanık ………. verilmesine,
  6- Soruşturma ve kovuşturma aşamasında yapılan 4 davetiye gideri 24,00 TL yargılama giderinin CMK.nın 324. maddesi uyarınca kabahatli tüzel kişiden tahsiline,
  Dair, tarafların yokluğunda karara karşı 5941 sayılı Kanunun 6273 sayılı Kanun ile değişik 5/10. maddesi yollamasıyla Kabahatler Kanununun 27/5 ve CMK.nın 267-268. maddeleri gereğince tebliğden itibaren 7 gün içerisinde Mahkememize verilecek dilekçeyle veya Mahkememiz hakimi tarafından onaylanacak tutanağa geçirilmek koşuluyla Mahkememiz zabıt katibine beyanda bulunmak suretiyle Ordu Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesine itiraz yolu açık olarak verilen karar açıkça okunup usulen anlatıldı. 07/02/2012
  Katip
  e imza Hakim
  e-imza

 49. afyonlu dedi ki:

  ve sonunda özgürlük…… bundan daha ötesi var mı şükürler olsun

 50. ahmet dedi ki:

  iyde kanuna göre bu davaların resen sonuçlanması lazım diger arkadaşlardan bilgisi olan varsa bizimle paylaşsın davalar düşmüyor iki üç sonraya gün veriliyor

  • Vatandaş dedi ki:

   Belki öncelikle içerde yatanların yada araması olanların dosyaları ile uğraşıyorlardır. Henüz mahkemesi gelmemiş dosyalarla vakit kaybetmemek için tahmin tabi.

 51. ahmet dedi ki:

  arkadaşlar davam düşmedi iki ay sonraya gün verdiler bu ne demek bilgisi olan paylaşsın

  • gurbetci 2 dedi ki:

   Ahmet kardesim ayni sey basima geldi savciligi aradim bana karsi tarafin mazeret bildirdigini durusmaya katilamayacagini soylediler onun icin dava ertelenmis olabilir hala birseyler cikartmaya calisiyorlar

 52. cihann dedi ki:

  sargoz bir hafta önce adlıyeye gittim 5941 yasasında taahutten faydalanmiştim ödemedim tekrardan tutuklamam cıkmıs benden dilekçe aldılar sonucu adrese yolluyacagız dedıler ama daha gelmedi yoksa aftan yararlanamadımmı

 53. ahmet dedi ki:

  dava düşmedi iki ay sonraya gün verildi bilgisi olan varsa paylaşın lütfen

 54. piyer dedi ki:

  SN SARGOZ

  benim değişik bir noktaya kafam takıldı :
  2009 yılında 5941 sayılı kanuna eklenen geçici 2.maddeye göre verilen taahütün ihlalı durumunda

  (5) Şikâyetçinin başvurusu üzerine, anlaşma veya taahhüde uyulmadığının tespiti hâlinde, soruşturmaya, kovuşturmaya veya hükmün infazına devam edilir.

  (6) Soruşturma veya kovuşturması durdurulan ya da hükmün infazı ertelenen veya durdurulan kişi hakkında Ceza Muhakemesi Kanununun 109 uncu maddesinin üçüncü fıkrasının (a) bendinde yer alan adlî kontrol tedbirine karar verilebilir.

  ŞEKLİNDE 2 ADET YAPTIRIM ÖNGÖRÜLMÜŞ.
  5. MADDE YENİ KANUN KAPSAMINDA SUÇ OLMAKTAN ÇIKTIĞI İÇİN DÜŞECEK.

  PEKİ BU 6. MADDEDE ön görüldüğü üzere mahkeme YURT DIŞI ÇIKIŞ YASAĞINI sizce uygulayabilirmi.

  sonuçta bu madde ile ilgili bir değişiklik yapılmamış.anladığım kadarı ile.

  • sargoz dedi ki:

   Maddeyi dikkatli okuyun cevabı kendiniz bulacaksınız:

   ”Soruşturma veya kovuşturması durdurulan ya da hükmün infazı ertelenen veya durdurulan kişi hakkında Ceza ”

   Artık bu suç ile ilgili soruşturma yok, kovuşturma yok, hükümle ilgili infaz yok, ceza yok.

   Neye niçin adli kontrol tedbiri uygulanacak ?

   • ahmet dedi ki:

    arkadaşlar bana bilgisi olan varsa yardımcı olsun iki gün önce karşılıksız çek davam vardı sonuçlanmadı düşmedi yani mart ayına gün verilmiş bu ne demek.

 55. özge dedi ki:

  Merhaba Arkadaşlar,
  Yazdığınız olumlu gelişmeleri okudukça hem sizler adına hem kendi adıma çok seviniyorum.İnşallah salı günü ben de yakalamalarım için istanbul a gideceğim.Tabii yakalanmadan gitmeyi başarabilirsem :)). Gerçi 2 dosyam farklı illerde ama umarım uzun sürmez. Hayırlısı..

 56. zirve ali dedi ki:

  2008 yılında bol miktarda çekimizi ödeyemedik karşılıksız keşide davası açıldı tutuklama çıktı ama yakalanmadım 2009 yılında avukata vekalet verdim bana 2 firmaya faiziyle birlikte 145000 tl lik 1. yıl %35 ini 2. yıl %65 ini ödeme taahüdünde bulundurdu ben kendim savcılıkta imzalattım bana savcı bunu ödeyebilecekmisin diye sordu bende inşallah ödeyeceğim dedim bana gidebilirsin dedi ve ben hiç ödeyemedim 2012 nin 1. ayında evime bir çağrı pusulası geldi infazın devamına diye ben gitmedim sonra 2012 nin 2. ayın 6. günü sat 16 30 da ben başka bir sebepten nöbetçi savcıya gittim ve beni polislere teslim etti o gece nezarette kaldım
  6 adet dosyam çıktı karşılıksız çekle ilgili ertesi gün adliyede hakim bana gidebilirsin dedi bende çıktım güzel bi yemek yedik sora telefonum çaldı açtım dediki ben pols memuru …….. 1 tane daha dosyan geldi yarın uğrada onu da düşümünü yaptıralım dedi ben tedirgin oldum ve gitmedim acaba taahütlü lerden birşey olurmu hala tedirginim .bana yardımcı olursanız sevinirim tabi bilgi olarak.teşekkür ederim .

  • sargoz dedi ki:

   sorun yok korkmayın, çekle ilgili dosyalar tek tek düşüyor. geçmiş olsun.

   • ahmet dedi ki:

    sorgoz arkadaşım benim dün karşılıksız çekten davam vardı 4060 dan mesaj geldi dava bitmemiş mart ayına ertelenmiş bu ne demek paylaşırsan sevinirim.

    • sargoz dedi ki:

     mahkeme yeni kanunu martta uygulamayı uygun görmüş yada ifaden olmadan hakim dosyayı kaptmıyor. duruşma tutanağına bakmak en doğrusu.

    • gurbetci 2 dedi ki:

     Ahmet kardesim ayni sey basima geldi savciligi aradim bana karsi tarafin mazeret bildirdigini durusmaya katilamayacagini soylediler onun icin dava ertelenmis olabilir hala birseyler cikartmaya calisiyorlar.

 57. yasar dedi ki:

  merhabalar
  arkadaşlar
  2008 de verilmiş taahütü ihlal cezası ne olmuştur bilen varmı, taahütü ihlal gbt ye işleniyormu???

 58. NUNSİN dedi ki:

  BİR KARAR DAHA:
  T.C. BURSA 11. ASLİYE CEZA MAHKEMESİ Dosya-Karar No: 2011/ – 2012/
  T .C.
  BURSA
  11. ASLİYE CEZA MAHKEMESİ
  DOSYA NO :
  KARAR NO :
  [C.SAVCILIĞI ESAS NO] : 2008/
  GEREKÇELİ KARAR
  T Ü R K M İ L L E T İ A D I N A
  HAKİM :
  KATİP :
  DAVACI : K.H.
  KATILAN : BURSA .
  VEKİLİ : Av. BURSA
  Av. BURSA
  SANIK : Aş Yetkilisi
  SUÇ : Karşılıksız Çek Keşide Etme
  SUÇ TARİHİ / SAATİ : 2007
  SUÇ YERİ :
  KARAR TARİHİ : 08/02/2012
  Yukarıda açık kimliği yazılı sanık hakkında mahkememizde yapılan duruşma sonunda:
  GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:
  Sanık hakkında, her ne kadar 3167 sayılı yasanın 16/1-3 maddesi uyarınca cezalandırılması istemiyle kamu davası açılmış ise de;
  03/02/2012 tarihinde yürürlüğe giren 5941 Sayılı Çek Yasasının 5. maddesinde Değişiklik yapan 6273 sayılı yasa uyarınca eylemin adli suç olmaktan çıkartılıp, kabahat fiili niteliğine dönüştürüldüğü, bu hale göre kabahat fiilinin hükümlü lehine olduğu ve 5237 Sayılı TCK’nın 7/2 maddesi uyarınca sanık lehine olan kanunun uygulanması gerektiği anlaşılmış, eylemin suç teşkil etmemesi nedeniyle sanığın beraatine karar vermek gerekmiş, sanığın hesap sahibi gerçek yada tüzel kişi olmadığı, hesap sahibinin… Sanayi AŞ olduğu anlaşılmakla, sanık hakkında idari yaptırım kararının uygulanamayacağı anlaşılmakla, sanık hakkında aşağıdaki hüküm kurulmuştur.
  HÜKÜM : Açıklanan nedenlerle;
  1- Sanığa yüklenen karşılıksız çek keşide etme eylemin kanunda adli suç olmaktan çıkartılması karşısında eylemin suç teşkil etmediği anlaşılmakla; CMK 223/2-a maddesi uyarınca BERAATİNE,
  Hesap sahibinin tüzel kişi olması, sanık gerçek kişinin hesap sahibi olmaması nedeniyle hakkında idari yaptırım kararının uygulanmasına yer olmadığına,
  Yargılama giderlerinin hazine üzerine bırakılmasına,
  Dair, sanığın yokluğunda, katılan şirket vekilinin yüzüne karşı, tutuklu sanıklar için CMK.nın 263.maddesi gereğince (7) gün içinde Zabıt Katibine veya tutuklu bulunduğu Ceza İnfaz Kurumu ve Tutukevi Müdürüne beyanda bulunmak veya bu hususta bir dilekçe vermek suretiyle, diğer tutuksuz sanık ve katılanlar için CMK.nın 273.maddesi gereğince hükmün açıklanmasından veya tebliğinden itibaren (7) gün içinde hükmü veren mahkemeye bir dilekçe verilmesi veya Zabıt Katibi’ne bir beyanda bulunmak suretiyle Yargıtay nezdinde temyizi, kabil olmak üzere verilen karar açıkça okunup, usulen anlatıldı. 08/02/2012
  Katip
  e-imza Hakim
  e-imza

  Fill in your details below or click an icon to log in:

 59. pasakul dedi ki:

  Mahkeme hakkında 5941 sayılı yasının 5. Maddesine göre dava açılan kişi hakkında 6273 sayılı yasa ile yapılan değişikliği göz önünde bulundurarak BERAAT kararı verirken şirket yetkilisi ve ortakları hakkında çek hesabı açma ve çek düzenleme yasağı uygulamadı

 60. sacit yazıcı dedi ki:

  ARKADAŞLAR 6273 SAYILI ÇEK KANUNU İLK MAHKEME KARARI
  T.C.
  BİGA
  SULH CEZA MAHKEMESİ
  DURUŞMA ZAPTI
  ESAS NO : …/…
  DURUŞMA TARİHİ : …/…/2012
  CELSE NO :
  HAKİM : EMRE EFE ŞİMŞEK 122448
  KATİP : İDİL BÖLÜKBAŞOĞLU 141968
  Belirli gün ve saatte …celse açıldı.Açık yargılamaya devam olundu.
  Duruşmaya gelen olmadığı görüldü.
  Dosya incelendi
  Araştırılması gereken başkaca bir husus kalmadığı görülmekle açık yargılamaya son verildi.
  GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ: Gerekçesi CMK 232/3 Madde gereğince 15 gün içerisinde dava dosyasına eklenmek üzere;
  1- Her ne kadar sanık hakkında Biga Cumhuriyet Başsavcılığının 11/06/2010 tarih ve 2010/559 Esas sayılı iddianamesiyle 5941 Sayılı Çek Kanunu 5. maddesinde tanımlanan Karşılıksız Çek Düzenlemek suçundan kamu davası açılmış ise de sanığın üzerine atılı eylem, 6273 Sayılı Kanunla yapılan değişiklik ile suç olarak tanımlanmadığından sanığın 5271 Sayılı CMK nın 223/2-a maddesi gereğince BERAATİNE,
  2- 5941 sayılı yasanın 6273 sayılı yasa ile değişik 5. maddesinin 1. fıkrası uyarınca çek hesabı sahibi gerçek veya tüzel kişi hakkında çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı verilebilir hükmü göz önüne alınarak; kabahatlinin, çek hesabı sahibi olan tüzel kişinin yetkili temsilcisi olduğu anlaşılmakla, hakkında 5941 sayılı Çek Kanununun 6273 sayılı Kanun ile değişik 5. maddesi uyarınca İDARİ YAPTIRIM KARARI VERİLMESİNE YER OLMADIĞINA,
  3- Adına karşılıksız çek düzenlenen çek hesabı sahibi tüzel kişi şirket yönünden açılmış bir dava bulunmadığından bu konuda bir karar verilmesine yer olmadığına,
  4- Adına karşılıksız çek keşide edilen çek hesabı sahibi tüzel kişi hakkında 6273 sayılı yasa ile değişik 5941 sayılı yasanın 5/1 maddesi gereğince gereğinin takdir ve ifası için Biga Cumhuriyet Başsavcılığına ihbarda bulunulmasına,
  5- Yapılan yargılama giderlerinin hazine üzerine bırakılmasına,
  Dair 5326 Sayılı yasanın 27/7 maddesi uyarınca, kabahatlinin yokluğunda verilen kararın kabahatli açısından tebliğinden itibaren 1 hafta içinde bulunduğu yer Sulh Ceza Mahkemesi veya mahkememize verilecek bir dilekçe veya zabıt katibine yapılacak beyan ile; Biga ve Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılıkları yönünden ise kararın tefhiminden itibaren görüldü süresi olan 1 ay içerisinde Yargıtay’a temyiz yasa yolu açık olmak üzere Türk Milleti adına yargı yetkisini kullanan bağımsız ve tarafsız Biga Sulh Ceza Mahkemesince verilen karar açıkça okunup usulen anlatıldı.(Anlatılamadı) …/…/2012

 61. mete dedi ki:

  sayın sargoz; şimdi kızıcan ama şimdi benim yakalamam yok ama gidip düşüm yaptırayımmı acaba? yaz boyu full yollarda geçiçek. hepsi temyizdeydi ama gidip pazartesi bir adliyeden düşüm yaptırayımmı. yada otomatik düşümolurmu? sonra yargıtaydan bir aksilik çıkar korkusu yaşamak istemiyorum. gerçi hapis cezası kalktı. sonuç olarakta artıkyargıtaydan bu şekilde bir ceza gelmeside söz konusu da değil demi?

  • sargoz dedi ki:

   Yargıtaydaki dosyalara düşüm yapılabileceğini sanmıyorum ayrıca gerekte görmüyorum ama istersen adliyede kalemle bir konuş. Sonuçta yargıtay tüm kararları kanun yarına bozup esasa geri gönderecek.

 62. ahmet dedi ki:

  Crack geçmiş olsun güzel kardeşim. Neler çektiğini eminim siteyi takip eden tüm arkadaşlar anlıyordur.
  Yine emin ol şuanki çektiğin mutluluğunda anlıyabiliyoruz. Seninleyiz…
  Çok büyük geçmiş olsun, yolun açık olsun arkadaş!!!

 63. Crack Berry dedi ki:

  sevgili arkadaşlar..

  çarşamba gittim jandarma ya teslim oldum.. beni 2 aydır felek felek arıyorlardı zaten.. bakmadıkları yer ve ortam yoktu.. ben arkadaşlardan haberleri alıyordum..

  3 çek bir tane de başka bir davadan ifade vermek için tuttuklama vardı

  ŞOK ŞOK ŞOK.. bir de nitellikli dolandırıcılık çıkmaz mı.. YIKILDIM TABİİ.. bu davadan haberim yoktu

  neyse.. götürdüler beni adliyeye.. infaz kalemi dosyalarala ilgili faksları gönderdi cezaları veren mahkemelere

  ben özellikle bu dolandırıcılık dava ile ilgili faksı dört gözle bekledim..o saatlerde çektiğimi sadece Allah ve ben bilirim..

  sonunda faklslar geldi.. çek davaları düştü tabii.. ifade için de problem yoktu..

  VEEEEEE.. bu dolandırcılık dava zamanında düşmüş.. benim hiç haberim yokken avukatım bunu halletmiş 🙂 ve bana haber vermeye unutmuş (bunu da akşam öğrendim.. gündüz avukatıma bir türü ulaşamadım).. her nedense sistemde bir hata oluşmuş ve yakalama çıkmış..

  sabah 10.30 da teslim olmuştuım jandarmaya.. akşamüstü 15.30 adliyeden özgür bir insan olarak çıktım 🙂

  hepinize saygılar ve sevgiler

  • sargoz dedi ki:

   senin adına çok sevindim. fakslara cevap ne geldi ? payaşırsan sevinirim. diğer arkadaşlara yol gösterir.

   3 dosya , 10.30-15.30. Pekde haksız sayılmam, biraz zaman almış. hadi geçmiş olsun crack, site ile bağını koparama.:)

   • Crack Berry dedi ki:

    3 çek dosya için fakslar ile bir daha ifadesini alın ve serbest bırakın diye talimat geldi.. neden ifade istediklerini ifadeyi alan hakim bile anlamadı.. ben de yeni çek kanunu çıktı ne ifade vereyim ki artık dedim.. hakim iyi ifade dedi ve güldü.. imzasını attı ve çıktım

    O kadar uzun sürmesi bir dosyadan kaynaklandı.. daha doğrusu infaz kalemdeki memurdan.. bakırköy’de bulunan bir dosyan için faks çekmeye unutmuş.. öğlen arası da hesaba katarsanız bence gayet hızlı oluştu gene de her şey

    • Duaeden dedi ki:

     Sevgili Crack Berry,

     Gecmis olsun. İnsallah bir daha boyle sıkıntılar yasamazsin. İslerin ve hayatin huzur dolu gitsin bundan sonra.

     Sevgiler

     • Crack Berry dedi ki:

      Sevgili Duaeden

      çok tşk ederim.. bütün güzellikler de sizinle oldun :))

    • sargoz dedi ki:

     Düşündüğüm gibi, hakim ifade alıp yakalamaları ve varsa infazı kaldırmış.

     Önümüzdeki hafta emniyete git ve GBT kontrolü yaptır, garanti olsun.

 64. alperdem dedi ki:

  şükürler olsun.

  artık ne yurtdışı çıkış yasağımız var, ne de GBT aranmamız.
  darısı diğer çağdışı kanunların başına.(ev haczi, taahhüdü ihlal vb).

  ayrıca, pek muhterem(!) ve bir o kadar da kıymetli avukatlarımız, tahsilat işlerini bırakıp gerçek birer ceza avukatı olurlar. şimdiden başlarlarsa 1-2 seneye kadar kendilerini geliştirebilirler…
  zira, birçok avukat tanıyorum sadece icra takibi, çek davalarına bakıyor. tck’nun sırf bu maddeleri ile ilgileniyor. artık avukat bürolorunda bulunan hukuk kitaplarının raflardan inme vakti gelmiştir. haydi biraz da diğer kanunları öğrenin bakalım…

 65. ŞANSLI dedi ki:

  SAYIN SARGOZ 07.02.2012 TARİHİNDE HAKKIMDA KARŞILIKSIZ ÇEK KEŞİDE ETMEKTEN SULH CEZADA DAVA AÇILMIŞ.BU NASIL OLABİLİYOR.? BUNDAN SONRA NE OLUR SİZCE

 66. gurbetci 2 dedi ki:

  Arkadaslar bir sorum olacakti
  ben yurt disindayim 1 cekten dolayi ifade vermistim bugun mahkeme vardi mahkeme tarihi 27 subat a atmis neden acaba bilgi sahibi veya basina gelen varmi

  • sargoz dedi ki:

   yasayı daha tam okumamıştır, 27 şubattta karar verecektir.

  • av.Teoman dedi ki:

   mahkemedeye katılmadığın için muhatap bulamamıştır mahkeme ve belkide tebligat yapılamamış olabilir

 67. murat dedi ki:

  Cevabınız için teşekkür ederim. Peki şu an bu davadan dolayı hakkımda yakalama yoktur değil mi. yani henüz tebliği edilmediği ve kesinleşmediği için

 68. murat dedi ki:

  Sayın Sarkoz,
  Uyap dosya sorgulamadan baktıgımda ekrana aşağıdaki bilgiler geliyor. Bunun ne demek oldugunu anlayamadım. Bilginiz var ise cevabınızı bekliyorum.
  Dosya durumu : gerekçeli karar yazıldı.
  Dava türü : borçlunun ödeme sartini ihlali
  Karar : [tazyik hapsi][kesinleşmedi]
  işlem : duruşma
  sonuç : duruşma yapıldı.
  burada kesinleşmedi den kasıt nedir.

  • sargoz dedi ki:

   gerekçeli karar henüz size tebliğ edilmemiş; tebliğ edildikten sonra 7 gün temyiz /itiraz süresi var. Ancak dosya kararlı.

   Benzer çok sayıda dosyanıız varsa E imza almanızı öneririm. Orada duruşma tutanaklarına kadar görürsünüz.

   • murat dedi ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim. Peki şu an bu davadan dolayı hakkımda yakalama yoktur değil mi. yani henüz tebliği edilmediği ve kesinleşmediği için.

    • ALP dedi ki:

     E İMZA NEREDEN ALINIYOR?

     • sargoz dedi ki:

      alp,

      e tuğra yada e güven şirketlerinden alabilrisiniz. ben e güven kullanıyorum. başka şirketlerde var.

      ben e güvene gidip 15 dakikada aldım. 215 T.L ödedim. sonra 100 lira civarında yıllık uzatıyorum. çok faydalı oldu, adliye adliye dolaşmaktan kurtuldum.

      (reklam yasak bu sitede ama gerçekten faydalı, netten bakın, başka şirketlerde var, fiyat onlarda daha iyi olabilir)

    • sargoz dedi ki:

     yakalama henüz yoktur çünkü dosya infazda değil.

 69. dnz dedi ki:

  slm arkadaşlar TAHÜDÜ İHLAL SUÇUNUN ZAMAN AŞIMI NE KADARDIR???lütfen bilgi verirmisiniz

 70. Hasan dedi ki:

  Sarkoz abi bi sorum olucakti. 2005 yilinin cek yapragi hala gecerlimidir? Birisine tarihsiz cek vermistim. Beni karsiliksiz cekten dava etti. Simdi bu yeni yasa ile beraat ettim ancak bu kisi bu yeni yasadan sonra tarih atip, kullanabilirmi? Cek ytl cekiydi. Tesekkurler.

 71. ahmet dedi ki:

  sargoz teşekkür ederim cevap için. Heyecandan her tür ihtimali düşünüyoruz. Allah razı olsun sizden. görüşmek üzere. Günlerdir pc ye girmemiyordum takip edemedim. kaldıki sorduğum sorunun cevabını avukat ve mali müşavirler net verememişti

  • sargoz dedi ki:

   Rica ederim. Nedense sevgili avukatlar bu tip konularda bir türlü net cevap veremiyorlar.

 72. mete dedi ki:

  sayın sargoz; benim babam kendisi doğrudan savcılığa gidip olanları anlatmış… çek cezalarım vardı bunlardan dolayı aranmam vardı. bunları bakabilirmiyiz, yola çıkıcam bir sorun çıksın istemiyorum diye. bir sorun çıkarsa almak zorunda kalırız demişler. neyse olsun siz bakın demiş. baktırmış 8 tane yakalama kaydı çıkmış. onların düşümünü yaptırmış… yine burası türkiye dedirten bir olayla karşılaşmış…
  2009 da bir dosya ya tahatüt vermiş ödeyemeşti. sonra cezası kesinleşince gittik anlaşıp ödedik. o sorun düşümü yapılmamış . o problem çıkmış. sonra fethiye adliyesine faks çekip durumu çözdürmüş ama kılı kırk yarmış stres olmuş resmen….
  ben babama bu gün dedim 13:00 gibi görüştüm. babam gidicem dedi. dedim baba sabah erken git bir aksilikolursa gün içinde hallolur. ama dinlememiş ve 15:30 dan sonra gitmiş… bana diyor keşke seni dinleseydim.. her türlü aksiliğigözönünde bulundurmak lazım diye düşünüyorum…. malum burası türkiye ve biz türk üz. biraz tembel biraz haylazız :))
  cümleten iyi geceler
  sargoz kardeşim fethiye çay ve yemek yemeğe ve misafirim olmaya beklerim
  bu gün bunlar oldu,, yarına allah kerim
  iyi geceler

 73. mete dedi ki:

  sayın sargoz kafama takıldı bnm de. bu her bir çek yaprağı 300 ila 3000 tl arası ceza alma ihtimalimiz mi var?

  • sargoz dedi ki:

   Sevgili Mete,

   Neden bu miktarda para ödeme ihtimaliniz olduğunu düşünüyorsunuz ? Tacir çekini hamilinemi yazdınız ? Bu sebeple hakkınızda 1 yıl hapis istemi ile ceza davasımı açıldı ? Lütfen 5941 sayılı yasanın 7.maddesi 9.fıkrasını dikkatle okuyunuz.

   Arkadaşlar,

   Kanun maddesi içinde 1 kelime okuyup devamını araştırmadan panikle soruyorsunuz. Kaldıki bu konuyu 2 kere açıkladım. Yeniden açıklıyorum:

   6273 sayılı yeni yasa 5941 sayılı çek kanunu 7.maddesi 9.fıkrasında belirtilen ; Hamiline çek defteri yaprağını kullanmadan hamiline çek düzenleyen kişi, bu aykırılığı içeren her bir çekle ilgili olarak, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır maddesini “Cumhuriyet savcısı tarafından üçyüz Türk Lirasından üçbin Türk Lirasına kadar idarî para” şeklinde değiştirmiştir.

   Kısaca tacir çekini hamiline kullananlar hapis yatmayacak, idari para cezası ödeyecek. (bu suç bir karşılıksız çek suçu değildir)

   Bu vesile ile sevgili Mete ve diğer borca hapis mağduru ve arkadaşlara tekrar geçmiş olsun diyor ve BAŞKA BİR SUÇTAN YARGILANMIYORSANIZ ÇEKTE HAPİS CEZASININ KALDIRILDIĞINI, 5941 SAYILI YASANIN İLGİLİ MADDESİNE GÖRE TAAHHÜT VERMİŞ OLSANIZ BİLE CEZANIN KALKMIŞ OLDUĞUNU VE HAPİS CEZASI YERİNE ÇEK HESABI AÇMA YASAĞININ GELDİĞİNİ tekrar duyurmak istiyorum.

   Herkeze huzurlu ve özgür bir gece diliyorum.

   • mete dedi ki:

    sayın sargoz teşekkür ederim..ahmet bey in sorduğu soru aklıma takılmıştı. ondan sordum. çok şükür hiç bir problemim kalmadı. allah tan dileğim herkesin problemleri haciz ve tahatüt ihlal vs. hallolması… herkse allah kolaylık versin.sargoz çok amatör bir soru oldu kusura bakma. bir an ahmet sorusu kafamı bulandırdı. ok iyi geceler

 74. ahmet dedi ki:

  syn sargoz, mua ve av. teoman;
  benim yargıtayda 7 parça çekim var. taahhüt yok hiçbirinde. herbir yaprak için yeni kanunfa belirtilen 300-3000TL para ceazsı mı ödemek zorundayım cezanın kalkması için?
  veya bu 3000TL ye kadar olan para cezası nedri? açılkarsanızsevinirim? teşekkür ederim

 75. hakan dedi ki:

  Slm arkadaşlar Bugün saat 11:15 de karşılıksız çek duruşmam vardı duruşmaya gittim
  sonuç : 10 yıl çek hesabı açma yasağı ve beraat verdi hakim . dava bitti bilginize.

 76. markopasa dedi ki:

  av. teoman bey çekle ilgili açılan bir dava ancan benim karşılıksız çek durumum daha farklı sakıncası yoksa size mail. yoluyla anlatabilirim. oktay_mervek@hotmail.com
  teşekkürler.

 77. av.Teoman dedi ki:

  Arkadaşlar doğru yönlendirmeler için dosyayıların içeriğini görmem gerekiyor

 78. markopasa dedi ki:

  sayın av. teoman bey ayın 6 sında HAKKIMDA DÜN YENİ BİR DAVA AÇMIŞLAR.
  Bursa 5. İcra Hukuk Mahkemesi Türü:Hukuk Dava Dosyası ,Açılış Tarihi06/02/2012,Dosya Durumu:AçıkDava, Türü:Hisseli Malın Satış Şekli
  BU DURUMDA NASIL BİR YOL İZLEMEM LAZIM NE YAPMAM GEREKİYOR. İZAHAT EDERSENİZ ÇOK SEVİNECEĞİM TŞK.

 79. cihann dedi ki:

  syn av teoman,sargoz ve mua ben 5941 yasasından faydalanıp taahuut verdim dun adlıyeye gittim düşüm için ve dilekçe verdim kararı eve göndereceklerını soyledıler ama dısarda yararlanamıyosun dıyolar net bır cvp varmı dun gıttım bısey olmadı

  • mua dedi ki:

   dışarıda yararlanamıyorsun diyenlere ”gülücük” gönder… 🙂

   ( taahüt icra dairesine değilse tabi ki… )

   • cihann dedi ki:

    yol mua icra dairesınde vermedim yakalamam çıktıgında tutuklandım o sırada5941 yasası cıkmış ilamata verdım infazım durdu mua

    • cihann dedi ki:

     yok mua icra dairesınde vermedim yakalamam çıktıgında tutuklandım o sırada 5941 yasası cıkmış ilamata verdım taahuutu infazım durdu mua

 80. av.Teoman dedi ki:

  abdulkadir bey
  sizin çeşitli illerdeymiş o kısmı atlamışım sizin bir savcı karşısına çıkarak aranmalarınızı kaldırmanız daha kolay olacaktır çünkü haangi ilde ise o mahkemeye dilekçe yazarak öncelikle dosyalarınızı bulunduğunuz ile aldırmanız gerekecektir o çok uzun iş siz bir savcıya gidin eşinizle durumunuzu anlatın korkmayın bu yasa sizin gibi mağdur evine içine kapanmış insanları geri kazanmak için çıkartılmış bir yasadır

  • cihann dedi ki:

   syn av teoman,sargoz ve mua ben 5941 yasasından faydalanıp taahuut verdim dun adlıyeye gittim düşüm için ve dilekçe verdim kararı eve göndereceklerını soyledıler ama dısarda yararlanamıyosun dıyolar net bır cvp varmı dun gıttım bısey olmadı

   • av.Teoman dedi ki:

    sevgili cihann kardeşim
    vermiş olduğun tahhüt icra dairesinde icra memuru nezdinde ise geçerlidir ve ödememiş isen tahüdü ihlal cezası işlemiş durumundasın yani ilgili devlet kurumunu (icra dairesini) kandırmaya girer ve 6 ay hapis cezası vardır malesef eğer ki tahüdün yoksa çeklerden dolayı artık hapis yok

    • cihann dedi ki:

     icra memuru nezdinde degıl teoman bey 5941 yasasından infazı durdurmak için ilamata verdim

     • sargoz dedi ki:

      Cihan Bey ,

      Sorun yok. 5941 sayılı yasanın 5.1 maddesinde belirtilen hapis cezası yaptırımı kalkmıştır. Zaten vermiş olduğunuz taahhüt hukuken geçerli bir taahhüt değildi.

      Karar beraat olarak adresinize gelecektir. Geçmiş olsun.

    • sargoz dedi ki:

     Sn.Av.Teoman Bey,

     Taahhüdü ihlal cezasının 6 ay hapisle cezalandırıldığını hangi meddeye dayanarak yazıyorsunuz ?

     Teşekkür ederim

    • deniz dedi ki:

     syn teoman bey ben tahhütlerimi işyerimde verdiğim halde açılan davaları kaybediyorum yani sizin dediğiniz gibi icra müdürlüğünde vermedim ama yinede tahhütü ihlalden ceza alıyorum avukatımda var aslında ama yinede davaları kaybediyorum avukat çok sağlam tahhüt almış diyor cevabıınızı beliyorum tşk ederim

 81. av.Teoman dedi ki:

  sayın Abdulkadir bey
  çekin arkasındaki cirodan dolayı sizin herhangi bir şekilde tutuklanmanız söz konusu değildir. Çek sahibi kim ise karşılıksız çek keşide etmek suçundan çek meblası kadar adli para cezasına çarptırılır eğer para ödenmez ise hakimin insiyatifiyle günlüğü 20 – 100 tl arasında hapis cezası verilmekte idi…. fakat şuan 6273 sayılı yasada değişiklik yapıldı ve artık hapis yerine 10 yıl çek kullanamama cezası uygulanmaktadır. Eğer avukat tutacak durumunuz yok ise EŞİNİZ VE SİZ
  lütfen uyap sms portalına üye olunuz.
  (tc kimlik numaranızı yazın bir boşluk bırakın abone yazın 4060 a gönderin üyelik onay sms i geldikten sonra DOSYALARINIZI SORGULAMAK İÇİN : tc kimlik numaranızı yazın 4060 a gönderin ve TR genelinde hakkınızda ne kadar dosya varsa sms olarak telefonunuza gelecektir)almış olduğunuz dosya ve ilgili mahkeme bilgileri doğrultusunda yeni 6273 sayılı yasadan faydalanmak istediğinizi belirten bir dilekçe hazırlatınız ve mahkemede çalışan katip veya görevliye dosyanızın arasına ekletmek istediğinizi belirtiniz yada ilgi mahkemenin savcısının kapısını çalın sayın savcım benim çekten dolayı aranmam vardı ödeyemedim aranmam olduğundan dolayı hiç bir işyerinde işe başlıyamıyorum diyerekten müracaat ederseniz sayın savcı sizin ifadenizi alarak aranmanızı kaldıracakır… YADA 3 4 ay bekleyin otomatik düşecektir… allah işinizi gücünüzü rast getirsin geçmiş olsun

  • Abdulkadir dedi ki:

   sn:av.teoman
   öncelikle çok teşekkür ederim bilgi paylaşımızdan dolayı
   bu dediklerinizi şü anda bir davama bakan avukatım yapamazmı avukatım ne yapması gerekiyor?
   aslında çek sahibi eşim ve bereber işletiyorduk benimde çek yapraklarım vardı ama eşim sonuçta bir bayan bilmem anlatabildimmmi? ben eşimin bazılarını vekaleten ben imzaladım ama çek ceza davası açıldı hem eşime hem bana açıldı.offfff kafam karıştı vallah…YARDIMCI OLABİLİRMSİN?

 82. Abdulkadir dedi ki:

  sn:sargoz

  şimdi eşimin dişarda olan çekleri var ancak hiçbir duruşmaya kadılmadı hiçbir yazıya cevep vermedi ama çeklerde benimde cirolarım oludugundan az çok ben takip ediyorudum ancak gbt telerde sorun çıkınca hiç bakamadım evden çıkamadam şimdi bu yasa çıktı bizim ne yapmamız gerekiyor nasıl bir yol çizmemiz gerekiyor birde hep ayrı ayrı illerde dosyalar açıldı bu konuyla ilgili yardımcı olurmusunuz TEŞEKKÜR EDERİM.

 83. Teoman dedi ki:

  Sevgili arkadaşlar
  Bu yazımla GBT kayıtlarıyla ilgili sizleri aydınlatmak istiyorum. Malesef Ülkenmizde yargı çok yavaş işlemektedir. şuan Yeni çıkan yasaya göre otomatik düşümler başlamıştır fakat mahkemelerinizdende bilindiğiniz gibi bir mahkeme en az 6 ay sürmektedir takdir edersiniz ki binlerce belki milyonlarca karşılıksız çek keşide etmekten yargılanan cezalandırılmış insanlar bulunmaktadır ve bu otomatik düşüm epey zaman alacaktır. mahkemece ceza almış dosyası infaza aktarılmış firardaki arkadaşların ve mahkemesi devam eden (hiçbir duruşmaya katılmamış) arkadaşların yapması gereken şey adliye sarayındaki infaz büroya yada dosyasının bulunduğu ilgili
  mahkemenin savcısına giderek ifade yada yazılı dilekçe (adliye saraylarının önünde daktilo ile yazan emekli katiplere 15 TL karşılığında yazdırılabilir) vererek aranmalarının düşürebilirler. Fakat YASAL OLARAK GBT kayıtları 21 gün içerisinde düşmektedir. mahkemeden aldığınız beraat kararını yanınızda bulundurunuz ilgili memura durumun izahını yapınız karakola tekrar alınırsanız bir tutanakla sizi tekrar serbest bırakacaklardır 21 gün sonra istediğiniz gbt ye girebilirsiniz TEKRAR GEÇMİŞ OLSUN

 84. arkos dedi ki:

  iyi akşamlar arkadaşlar benim 5 tane mahkemem var çek yasasıyla ilgili yakalama … gbt lerin düşmesi için direk karakolamı gitsem daha iyi olur hani arayan sonuçta onlar yoksa adliyeye gidip onlarınmı düşürmesini beklemeliyim

  • hakan dedi ki:

   Bugün mahkemem var çek le ilgili bakalım ne olacak sonucu buradan yazarım arkadaşlar

 85. Crack Berry dedi ki:

  Sevgili Arkadaşlar,

  GBT’lerin düşme konusunda yeni bilgiler var mı?? Otomatik veya listelere göre adliyelerden yapılan işlemlerden bahsediyorum. Kendim daha adliyeye gitmedim. Yarın gitmeyi düşünüyorum.

  @sarkoz.. gidemedim daha :)).. işlerim çıktı.. ama yarın gidiyorum.. söz :))))

  • bülent dedi ki:

   sellamın alayküm selam arkadaşlar ben soylemiştim başımdan geçenleri anlatacam diye bu gün türküyeye dönüş yaptım ve eve şu anda girdim ilk iş olarakta sizlerden paylaşacam demiştim sabah hava alanında tutuklandım gbt tem düşmemişti sagolsun polis arkadaşlar havaalanından mahkemeleri arayıp düşürmeye çalıştılar 7 adet ayrı ayrı gbt vardı altısı düştü bir ankara mahkemesi düşürmedi polis arkadaş savcıyı aradı bu arada 3 arkadaşdaha yanıma geldi aynı gbt den yanlız savcı gbt teyi çekten dola i ise onlara bir tutanak yazıp onları bırakın dedi ve biz serbest kaldık yanlız polis arkadaşlar bir önceki gün savcıyı aramışlar onları bakırköy mahkemesine getirin ifade alıp gönderelim dedi ve yani bu gün ben evime yetiştim korkulacak hiç bir şey yok herkese selam ederim kendinize ii bakın gbt çekten se hiç bir sorun olmuyor selamlar şimdi çocuklarımla hasret giderecem

   • Crack Berry dedi ki:

    hoş geldiniz ve büyük geçmiş olsun.. ben de yarın savcılığa gideceğim.. darısı benim başıma yani :)))

    • bülent dedi ki:

     hoşbulduk yasa yurülüğe girdiği için tutuktlama yapamıyorlarmış zaten gbt de ifade olursa savcının insiyatifine kalmış zaten insiyatifide karakoldan en fazla yanıma getirin diyor ve yine serbest veya karakoldan adliyeleri arayıp düşürtüyorlar ve benim sabah 6 gbtmi hava alanında düşürdüler altı ayrı şehirden bir ankara adliyesi düşürmedi yanlız savcıyı aradılar savcı telefonda bir tutanak yazıp bırakın dedi darısı tüm kader arkadaşlarıma KORKULACAK HİÇ BİŞEY YOK GÜNDÜZ MESAİ SAATLERİ İÇİNDE HİÇ KORKMADAN GİDİN VE

   • mua dedi ki:

    geçmiş olsun… 🙂

  • arkos dedi ki:

   yarın bende gidicemde biraz daha gündem belirlensin sanvcılar karar versin dedim gitsemmi artık yarın bitmeyen tahliyelerden çekiniyorum biraz…

 86. markopasa dedi ki:

  SLM ARKADAŞLAR. ŞİMDİ HAKKIMDA DÜN YENİ BİR DAVA AÇMIŞLAR.
  Bursa 5. İcra Hukuk Mahkemesi Türü:Hukuk Dava Dosyası ,Açılış Tarihi06/02/2012,Dosya Durumu:AçıkDava, Türü:Hisseli Malın Satış Şekli
  BU DURUMDA NASIL BİR YOL İZLEMEM LAZIM NE YAPMAM GEREKİYOR. İZAHAT EDEN OLURSA ÇOK SEVİNECEĞİM TŞK.

 87. ozguler dedi ki:

  ticaretim olmadan 2011 yılının mart ayında 50 bin tl lik ceke şahsi ciro mu yaptım şirket iflas etti 8. ayda çek ödenmedi kasım ayında evime hacize geldiler ve bir kaç eşyamı tutanak yazarak beni yedi emin ilan ettiler uyap sorgusunda icra davası olarak geiyor yeni yasaya göre bu dava düşecek mi ?

  • Vatandaş dedi ki:

   icra davaları düşmez bu yasa çekle ilgili hapis kalktı.
   Ancak 3. yargı paketi meclisten geçtikten sonra hacize gelseler bile sadece para kıymetli evrak antika vb. eşyalarla aynı eşyadan fazla var ise sadece bunlardan birini alabilecekler.
   3. yargı paketinin bir an önce meclisten geçmesini diliyoruz bir kaç eski eşyamız var oda giderse ne yaparız bilmiyorum 😦

   • VATANDAŞ NURİ dedi ki:

    EVET BİRLİK BERABERLİK OLUNCA NETİCE ALINIYOR

    ÇEK YASASINDA BUNLARI GÖRDÜK

    İCRA TAAHÜTLERİ VE EV İŞYERİ TACİZ LERİ İÇİN AYNI DURUŞU SERGİLEMELİYİZ

    BAKIN MECLİSİN DAHA VERİMLİ ÇALIŞABİLMESİ VE ÖNERGELERLE VB ANARŞİK EYLEMLERLE MECLİSİN BLOKE EDİLMESİNİ ÖNLEMEYE YÖNELİK HAZIRLANAN İÇTÜZÜK NASIL ENGELLENDİ MECLİS TV İZLEYENLER GÖRDÜ ÇOK UYANIK OLMALIYIZ BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ VE UNUTMAYALIM BU TÜR ÇAĞDIŞI KANUNLAR DEĞİŞMEK ZORUNDA

    İNSANIMIZA YARAŞIR KANUNLARLA İNSANCA YAŞAM İÇİN HEPBERABER GÜZEL GÜNLERE MERHABA DEMEK İÇİN BERABER CE NİCE MUTLU GÜNLERE
    SAYGILAR

 88. koza001 dedi ki:

  SLM ARKADAŞLAR BANA CEVAP YAZARSANIZ SEVİNİRİM BENİM 2 ÇEKTEN DOLAYI 9000TL BORCUMU MAKEME TAKSİTLERE BÖLDU YASA ÇIKMADAN 2 TANESİNİ ÖDEDİM 2 TAKSİDİ GEÇTİ ÖDEYEMİYORUM İŞTEN ÇIKTIM ONLARDA DUŞMUMUDUR DÜŞMEDİYSE NE YAPMAM LAZIM HERKESE TEŞEKÜRLER SAYGILAR

  • ali dedi ki:

   slm benim bir kişiye olan borcum vardı ödeyemedim o da icraya vermiş icra evime geldiğinde tahütte bulundum aylığa böldüler ve borcumun sadece 1 taksitini ödedim şimdide hakkımda yakalama çıkmıştı bizlerede varmı hapis cezasının kalktığı cevaplarsanız sevınırım

   • mua dedi ki:

    yanlış anlaşılmasın… ” düştü ” cevabım koza001’e !!!

    ali… icraya verilen taahütlerde hapis cezası maalesef bu yasa ile kalkmadı… 😦

  • mua dedi ki:

   düştü… 🙂

 89. hak dedi ki:

  senet’ten dolayı taahütte bulunup hapse mahkum olanlar kısacası taahütü ihleller ne oldu ?onlarda serbest kalabileceklermi?teşekkürler şimdiden.

 90. arfakn dedi ki:

  Karşılıksız Çek Keşide Etme [Karar: Mahkumiyet] [Kesinleşme: Temyiz Edilmeden Kesinleşme Tarihi: 09/11/2010 15:25]
  Karşılıksız Çek Keşide Etme [Karar: Beraat] [Kesinleşmedi]

 91. dolunay dedi ki:

  merhaba benimde önümüzdeki ay mahkemem var davalar düşücek diyorsunuz. o halde mahkeme olmayacakmı açıklarsanız sevinirim

  • mua dedi ki:

   6273 sayılı kanunun geçici 6. maddesi 7.fıkrasına göre bu kanun hükümlerine göre suç karşılığı uygulanan yaptırımı, idarî yaptırıma dönüştürülen fiiller nedeniyle,

   a) Soruşturma evresinde bulunan dosyalar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığınca,

   b) Kovuşturma evresinde bulunan dosyalar hakkında mahkemece, idarî yaptırım kararı verilir.

   Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında bulunan dosyalar hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca, Yargıtay’ın ilgili dairesinde bulunan dosyalar hakkında ise ilgili dairece, bu Kanuna göre işlem yapılmak üzere dava dosyası hükmü veren mahkemeye gönderilir ve bu mahkeme tarafından duruşma yapılmaksızın karar verilir.”

   Kısaca soruşturma evresinde olan şikayetler direk savcı tarafından, kovuşturma evresinde olan dosyalar direk mahkemesi tarafından idari yaptırıma (10 yıllık çek hesabı açma yasağı) duruşma yapılmaksızın dönüştürülür.

   Davalar düşmüştür. Tüm dosylara duruşmasız karar verilecektir.

   • larkk dedi ki:

    mua kardeşim gbt lerin durumu nasıl olacak ne tür bir yol izlememiz gerek benim mahkemeye zorla götürme kararı var bide parasını ödediğim kesinleşen in fazım var bunlar otomotikmi silinecek yoksa benimmi sildirmem gerekir

    • mua dedi ki:

     sargoz diyor ki:
     05/02/2012, 16:06
     Dostlarım,

     Zaman malesef bir kez daha beni haklı çıkarıyor ve birçok arkadaşımızın GBT yüzünden sıkıntıda olduğunu duyuyorum.

     Deniyorki GBT kendi kendine temizlenecek; evet olabilir ama epey zaman alır bu düzenleme, hemen otomatik olmaz. Hele hele ilgili mahkemenin kararı olmadan hiç olmaz. Hangi polis memuru kafasına göre GBT temizliği yapablir ?

     Ben kendimden örnek verdim, yakalamam vardı, GBTde gözükmüyordu bile, gittim adliyeye, ifade verdim, yakalamayı kaldırtdım, adliyede ifaz büroya yazısınıda verdim ama 20 gün sünra polis otelden aldı, GBTde gözüküyorsun dedi, allahtan yakalama kaldırma yazısı yanımda idi, karakolda uyaptan bakıp sebest bıraktılar, sonra dönüş yolunda bir daha GBT ve yine alındım, tutanakla serbest kaldım. Dönüşte İlçe emniyet müdürlüğünde mahkeme yazısıyla GBT kaldırması yaptırdım.

     Mahkeme kararı olmadan GBT kalkmaz, mahkemelerin önce dosyaları duruşmasız karara bağlayıp uyapta yakalama kararını kaldıracak, ondan sonra GBT temizlenir.

     Ben bugün uyapa baktım, kendi dosyalarımın içinde hiçbir değişiklik görmedim. 1-2hafta içinde ancak ek kararlar alınacaktır diye düşünüyorum.

     Yakalaması yada infazı olanlar için en doğrusu imkan varsa dosyalarınızın olduğu adliyelerden bu kararları hızlıca alıp kendiniz bağlı bulunduğunuz ilin ilçe emniyetinden GBT düşümü yaptırabilirisiniz. En garanti yol budur.

     Polise teslim olup bu işlem yapılabilir ancak tek tek tüm yakalamaların mahkeme kaleminden yazı ile kalkması gerekir. Hatta hakim ben ifadesini alıp öyle davayı bitireceğim bile diyebilir. Bu sebeple mahkemelerden tek tek yazı alma imkanı olmayanlar teslim olduklarında 1-2 günlük sıkıntı çekebilir, haberleri olsun.

     Ben hem kanun maddesini hemde bir karar paylaştım. Dikkatli okuyun.

     Kolay gelsin. Önümüzdeki süreçte burdan herkeze yardım etmeye çalışacağız.

     • batuhan dedi ki:

      bankaya olan borc varlık sırketlerıne devredıldıgınde hacız ıslemı ıcın kagıt gonderıyolarlar bunlar hacız yapabılırlermı

     • deniz dedi ki:

      syn sargoz ben sabah gittim adliye kalemine biz yakalamalarla alakalı düşüm yazısını emniyete gönderdik otomatik olarak düştü dedi ayrıca avukatı arattık onada aynı şeyleri dediler kafamız karıştı ne yapmak gerekir
      net bir bilgiye sahip olan varmııııı

 92. larkk dedi ki:

  herkese selam arkadaşlar gebetelerden haberi olan varmı ne yapmamız gerekir bilgisi olan varmı

 93. esin dedi ki:

  Sayın Sargoz

  Öncelikle emeklerin ve emeği gecen tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Hepimiz için Hayırlı olsun Allah özgürce bundan sonra borclarımızı odemeyi nasip etsin, Hepimizin yar ve yardımcısı olsun bolluk bereket versin.

  Bir soru sormak istiyorum. Şirket çeki verilmiş, yekili müdürdende çekin arkasını cirolaması istenmişse, böyle bir çek karşılıksız kaldıgında işlemler neler oluyor. Bunada ceza kalkıyor ancak müdür şahsi olarak borç karşısında ne gibi bir sorumlulukla karşı karşıya kalır… Çok teşekkürler…

  • sargoz dedi ki:

   Şahsi ciro yapan çeke kefaletini koymuştur, borçtan aynı zamanda şahsende sorumludur. İcra ve iflas kanunu hükümlerine göre işlem yapılır (borcundan dolayı haciz vs)

   Çekteki imza gerçekse ve yetkili tarafından imzalanmış ise ileriye dönük cirantanın cezai bir sorumluluğu yoktur.

   • esin dedi ki:

    cok cok teşekkürler bilgi için…

   • batuhan dedi ki:

    bana cevap vermedınız benımkısı cek vss degıl banka borcu varlık sırketıne devır edılmıs bugun kagıt geldı hacız yapabılırmı evde

    • mua dedi ki:

     yapabilirler !

     • batuhan dedi ki:

      hacız kalktıgındada yapabılırlermı

      • mua dedi ki:

       eve haciz henüz son bulmadı… yeni paketin içerisinde ve henüz net değil… ancak varlık şirketlerininde alacak hakları diğer tüm alacaklılarla aynı ! eve haciz kalkarsa tabi ki onlarda yapamazlar…

       • batuhan dedi ki:

        bıran once son bulur ınsallahh tesekkur ederım mua sız avukatmısınız

        • mua dedi ki:

         yok değilim… aman, allah korusun… 🙂

         • batuhan dedi ki:

          nezaman son bulucak bu hacız bılen varmı

          • mua dedi ki:

           sargoz diyor ki:
           05/02/2012, 00:46
           3.yargıda reform paketinin adalet bakanlığı tarafından meclise sevkini gösteriyor. Şuan adalet komisyonunda hızla inceleniyordur. buradan geçer. ama mecliste çok uzun sürer. çek kanununda gördük. hükümeti malesef çalıştırmıyorlar. Sn.Başbakanımız demişti biz nelerle uğraşıyoruz diye, çok haklı.

   • larkk dedi ki:

    sarkoz kardeş adliyelerden falan bi bilgi alabildinmi acaba gbt sorununu nasıl yapacağız yakalanmayımı bekleyelim yoksa gidip teslimmi olalım ne yapalım

   • ozguler dedi ki:

    ticaretim olmadan 2011 yılının mart ayında 50 bin tl lik ceke şahsi ciro mu yaptım şirket iflas etti 8. ayda çek ödenmedi kasım ayında evime hacize geldiler ve bir kaç eşyamı tutanak yazarak beni yedi emin ilan ettiler uyap sorgusunda icra davası olarak geiyor yeni yasaya göre bu dava düşecek mi

 94. elsandora dedi ki:

  sayın sargoz 04 03 21012 tarıhınde mahkemem var tahhutum yok nasıl bır yol ızlemelıyım.

  • mua dedi ki:

   6273 sayılı kanunun geçici 6. maddesi 7.fıkrasına göre bu kanun hükümlerine göre suç karşılığı uygulanan yaptırımı, idarî yaptırıma dönüştürülen fiiller nedeniyle,

   a) Soruşturma evresinde bulunan dosyalar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığınca,

   b) Kovuşturma evresinde bulunan dosyalar hakkında mahkemece, idarî yaptırım kararı verilir.

   Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında bulunan dosyalar hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca, Yargıtay’ın ilgili dairesinde bulunan dosyalar hakkında ise ilgili dairece, bu Kanuna göre işlem yapılmak üzere dava dosyası hükmü veren mahkemeye gönderilir ve bu mahkeme tarafından duruşma yapılmaksızın karar verilir.”

   Kısaca soruşturma evresinde olan şikayetler direk savcı tarafından, kovuşturma evresinde olan dosyalar direk mahkemesi tarafından idari yaptırıma (10 yıllık çek hesabı açma yasağı) duruşma yapılmaksızın dönüştürülür.

   Davalar düşmüştür. Tüm dosylara duruşmasız karar verilecektir. 10 yıllık çek hesabı açma yasağına kararın temyiz hakkı olduğu takdirde itiraz edilebilir.

 95. Müflis dedi ki:

  Çokmu nun yorumuna cevap!!!! Kardeş bizler hırsız deyiliz,alacaklarımızı alamayıp çeklerimizi ödeyemeyen mağdur insanlarız.Bu sitede bütün arkadaşlar bu şekilde mağdur olan ve alacağını alamayıp borcunu ödeyemeyen dürüst insanlardır.Sen git o tür yorumu tokatcılara yap bu işi meslek edinmiş kişilere yap,

 96. idriss dedi ki:

  sn sargoz bu dosyaların düsümü ne kadar sürer sizce

 97. çokmu dedi ki:

  BU KADAR SAHTE ÇEK DÜZENLEYENLER SERBEST KALDI YA, ARTIK ESNAFLAR DÜŞÜNSÜN SONUNU. YAZIKLAR OLSUN. BİZİM MİLLETTEN ARTIK NASIL PARA ÇIKAR BİLMEM.
  HEP BORÇLU DÜŞÜNÜLÜYOR. ARTIK BÜTÜN SUÇ EV SAHİBİNİN. HIRSIZIN HİÇ SUÇU YOK.

  • duaeden dedi ki:

   ÇOKMU

   Bu kadar sahte çek düzenleyen serbest kaldı dediğin resmi rakamlara göre 1500 kişi. Hadi hepsi dolandırıcı diyelim.

   Yani bu 1500 kişi mi bu kadar AYNEN SİZİN GİBİ ÇOK AKILLI ÇOK DÜRÜST VERGİ KAÇIRMAYAN SSK PRİMİNİ BAĞKUR PRİMİNİ KURUŞU KURUŞUNA ÖDEYEN AĞZINA HARAM LOKMA GİRMEMİŞ ESNAFI kandırıp parasını yuttu?

   Sayın Çokmu, sen önce kendi söküğünü dik!

   Buradaki mesajları iNSAN OLUP okusaydın, gözün paradan başka biraz da bir kaç kelime görseydi, burada çırpınan kişilerin BORÇ ÖDEMEK arzusunda olduğunu BELKİ görürdün.

   Aklınca çıkmış ALACAKLI MAĞDURİYETİ ayaklarında kendince bir şeyler yazmışsın. Yazdıklarına saygım var ama İNSANLARIN GÖZYAŞINI KENDİNE ŞANTAJ MALZEMESİ YAPIP PARA KAZANMAK İÇİN ORASINI BURASINI YIRTAN SENİN GİBİLERE SAYGIM YOK.

   BİR TENCEREDEN DIŞINA SIZAN ANCAK İÇİNDE NE VARSA ODUR.

   İÇİNDE TATLI VARSA O SIZAR, ZEHİR VARSA O SIZAR.

   BURADAKİLER İYİ NİYETLE HEM ALACAKLISINI DÜŞÜNÜP ÖDEMEK İÇİN DUA EDİYOR HEM DE YENİDEN AİLESİNE KAVUŞMAYI İSTİYORDU. BU MU BATIYOR SİZLERE?

   Sanki içeri girse borçlular bu ülkede hiç alacaklı kalmayacak!

   Artık hapise güvenip tehtide güvenip FAİZCİ, VERGİ KAÇIRDIĞIN TATLI PARA TİCARETİ bitti.

   Mal satacak adam BASİRETLİ TÜCCAR OLACAK, araştıracak öyle satacak. Güvenmiyorsa satmayacak!

   Şu an bütün kaliteli ve büyük firmalar böyle yapıyor ve hepsi de git gide büyüyor.

   Sana tavisyem GİT HAK YOLUNDA KOŞ, BAŞKA YOLLARDA DEĞİL!

   • BÜLENT dedi ki:

    duaeden dillerine elerine sağlık cok güzel cevap vermişsin inşallah bunun gibileri utanır diyecem yanlız tahmin etmiyorum sağlık olsun biz onları yinede utandıracaz borcumuzu ödeyipte boyle ukala ukala yazanlara cevabımız borcumuzu ödemek olacak ALLAHın izniyle

   • mete dedi ki:

    eline diline sağlık kardeşim. ben böyle okuyunca öyle oluyorumki anlatamam. ama hepimizn adına sen vermişsin cvp ı. 3 tane borcum olanla görüştüm. hepsi tmm kardeşim hallederiz. diyor.böylece anlaşmaya başladık bende alaçaklılarımla görüşmeye başladım.artık kimsenin zamana oynamaya gerekç yok.niyet artık borç ödemek helal yoldan kazanıp makul şartlarda anlaşıp helalleşmek. bana yaklaşımlar güzel….
    amaaaaa bazı art niyetlilerde var onları en sona saklıyorum.birine de söyledim en son ödemeyi sana yapıcam dedim gülüyor. sen bak işlerine diye. kaçmadın gitmedin alnın akıyla burda kaldın. ben ya kaçar yada intihar eder diye düşündük arkadaşlarla diyor
    ama allah yüzümüze güldü. değerli devlet büyüklerimizin ve sayın sargoz un da katkılarıyla bu mücadeleyi kazandık. allah hepimize ödeme kolaylığı versin. allah doğru yoldan ayırmasın cümlemizi.
    o kadar şey yaşadım sıkıntılar çektim. illagal yöntemler teflif edildi. elinde kalan çekin varsa şöyle değerlendirelim , böyle yapalım diye ama asla dedim ve yapmadım. allah ım her zaman doğrunun yanındadır.
    niyet neyse sonuç o dur. ben fethiye de yaşıyorum ve bir başka memlekette yaşamak ve ailemi ve çoçuklarımı doğdukları bu topraklarda yetiştirmek istiyorum.
    değerlisargoz gibi bütün evraklarımı tek tek takip ettim adliyelerde zaman öldürdüm. ve bayağıda bilgisahibi oldum bu vesile hem bilgi hem tecrübe oldu. hatır çeki gönülişi bitti artık
    sil baştan hayata başlıyorum.
    fethiyeden herkese slm.

 98. sargoz dedi ki:

  Sorulara toptan cevaplar:

  1.Ceza davasında verilen Taahhüt 5941 sayılı yasada kovuşturmanın yada infazın durdurulması amacı ile tek taraflı verildi. Bunların hepsi iptal oldu çünkü ceza bitti.

  2.İcra dosyasına, borca taahhüt verildi, bunun takstilerini ödemez işeniz 3 ay hapis cezası var. Bu ayrı bir taahhüt, yapısı farklı ve ceza devam ediyor.

  3.E imza (elektronik imza), edevlet şifresi yada TC kimlik ile yapılan sorgulamalardan farklı olarak dava dosyalarının içine girmenizi sağlar; duruşma tutanaklarını, dosya içindeki tüm hareketleri görürüsünüz. Hatta scan ettilerse çekin fotokopisi bile bazı dosyalarda var. Güzel bir sistem ancak infazdaki kapalı dosyaları göremiyorsunuz, fiyatıda pahalı, elektronik bir flash bellekle geliyor ve 200 T.L civarında.

 99. Abdulkadir dedi ki:

  syn sargoz
  TAHUT DEDİGİNZ NEDİR ANLAYAMADIM ?
  BİRDE DOSYALARIN İÇERİGİNİ NASIL GÖREBİLİRİM ?
  BU KONULARDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ TEŞEKKÜR EDERİM

  • suat dedi ki:

   Sayın Sargoz , uyap gov.tr ‘ ye veya e-devlet’e aldığım şifre ile girdiğimde hakkımda açılmışlar ile ilgili güncel bilgileri göremiyorum , e-imza ile bu sitelere girmenin bilgi açısında bir farkı olmaması lazım ama sizin yorumunuzdan farklı algıladım , konu hakkındaki fikir ve bilginizi paylaşmanızı rica ederim

 100. Mirac dedi ki:

  Arkaşlar yakalırsak cezaevine götürüp dosyaları beklermiyiz

 101. cihann dedi ki:

  sargoz senden cevap beklıyorum 5941 yasasında verdigim taahuutten korkuyorum teslım olmaya eger gerçekten faydalanıyosam bu aftan yarın gıdıp teslım olacam size sonradan durumu yazacam cvp beklıyorummm

  • sargoz dedi ki:

   5941 çıktıktan sonra ceza davasına verdiğiniz, sonucunda kovuşturmanın durmasına neden olan taahhütler zaten saçma ve hukuken geçersizdi. Bu notaya neden takılıyorsunuz ?

   CEZA biitti, bugün bir duruşma tutanağı paylaştım, o dosyada durdurmadan yeniden açılış, devam ederiyordu şimdi dava beraatle sonuçlanacak. Millet hapishaneleri boşaltıyor, bitti diyorum, rahatlayın lütfen.

   İcrada verilen kesin rakamlara bağlı ve karşı tarafın kabul ettiği taahhütler ayrı, onlarla ilgili bir düzenleme henüz yok.

 102. cihann dedi ki:

  syn sargoz benım infazım var 5941 yasasından faydalandım taahuut verdim ödeyemedim sen aftan yararlanıyosun özgürsün dedin ama korkuyorum gidip teslım olmaya eger gercekten özgürsem yarın teslım olacam iki gün sıkıntı çekmeye ragzıyım cvp yazarsan sevinirim

  • sargoz dedi ki:

   hayır bekle, kanun otursun yerine, mahkemeler normal dosyalara bir beraat uygulasın, kalemler düşüm yazısı vermeye alışsın sonra git dava dosylarının düşümlerini al. Önümüzdeki hafta bekle sonra adliyelere git.

 103. sargoz dedi ki:

  Dostlarım,

  Zaman malesef bir kez daha beni haklı çıkarıyor ve birçok arkadaşımızın GBT yüzünden sıkıntıda olduğunu duyuyorum.

  Deniyorki GBT kendi kendine temizlenecek; evet olabilir ama epey zaman alır bu düzenleme, hemen otomatik olmaz. Hele hele ilgili mahkemenin kararı olmadan hiç olmaz. Hangi polis memuru kafasına göre GBT temizliği yapablir ?

  Ben kendimden örnek verdim, yakalamam vardı, GBTde gözükmüyordu bile, gittim adliyeye, ifade verdim, yakalamayı kaldırtdım, adliyede ifaz büroya yazısınıda verdim ama 20 gün sünra polis otelden aldı, GBTde gözüküyorsun dedi, allahtan yakalama kaldırma yazısı yanımda idi, karakolda uyaptan bakıp sebest bıraktılar, sonra dönüş yolunda bir daha GBT ve yine alındım, tutanakla serbest kaldım. Dönüşte İlçe emniyet müdürlüğünde mahkeme yazısıyla GBT kaldırması yaptırdım.

  Mahkeme kararı olmadan GBT kalkmaz, mahkemelerin önce dosyaları duruşmasız karara bağlayıp uyapta yakalama kararını kaldıracak, ondan sonra GBT temizlenir.

  Ben bugün uyapa baktım, kendi dosyalarımın içinde hiçbir değişiklik görmedim. 1-2hafta içinde ancak ek kararlar alınacaktır diye düşünüyorum.

  Yakalaması yada infazı olanlar için en doğrusu imkan varsa dosyalarınızın olduğu adliyelerden bu kararları hızlıca alıp kendiniz bağlı bulunduğunuz ilin ilçe emniyetinden GBT düşümü yaptırabilirisiniz. En garanti yol budur.

  Polise teslim olup bu işlem yapılabilir ancak tek tek tüm yakalamaların mahkeme kaleminden yazı ile kalkması gerekir. Hatta hakim ben ifadesini alıp öyle davayı bitireceğim bile diyebilir. Bu sebeple mahkemelerden tek tek yazı alma imkanı olmayanlar teslim olduklarında 1-2 günlük sıkıntı çekebilir, haberleri olsun.

  Ben hem kanun maddesini hemde bir karar paylaştım. Dikkatli okuyun.

  Kolay gelsin. Önümüzdeki süreçte burdan herkeze yardım etmeye çalışacağız.

  • larkk dedi ki:

   sayın sargoz merhaba öncelikle tüm çabaların için çok çok teşekkür ederim benim ifade vermem için polis zoru ile ifademin alınması kararı çıkmış bide infazda olan parası ödenmiş bir davam var ödemeyi banka kanalı ile ankara 27.asliyede 345 nolu dava dosyasına istinaden demiş davacının adına parayı havale etmişim makbuzlar bende duruyor karşı taraf davadan vaz geçmese ödediğim bu dekontlar fayda edermi yada polis gece beni evimden alırmı saygılar

   • sargoz dedi ki:

    ödeme dekontları çok önemli ispat unsurudur. ancak infazdaki dosyaya protokolsüz işlem yapmanız pek doğru olmamış.

    ifadeye gidin isterseniz, imzayı akbul edin, yetkili olduğunuzu belirtin, beraat edeceksiniz.

  • özge dedi ki:

   Sn.Sargoz,

   Anladığım kadarıyla imkanlar dahilinde dosyalarımızın bulunduğu adliyelerden tek tek yazı alacağız.Ama merak ettiğim şu ki;benim 4 ayrı yerden yakalama kararım var.Her hangi birinin bulunduğu adliyeye gittiğimde diğerlerinden mütevellit sıkıntı yaşar mıyım?

   • sargoz dedi ki:

    adliyelerde hiçbirşey olmaz, korkmayın, çekten başka bir suçunuz yoksa korkmayın, gidin düşüm yazılarını alın.

  • alperdem dedi ki:

   sn sargoz.
   sıkıntılı geçen bir süreç dahilinde yaklaşık 3 aydan beri bu siteyi takip ediyorum, sizin ve diğer arkadaşların(mua, duaeden) emeklerinize sağlık.
   işten eve geldiğim her akşam ilk işim bu siteyi açıp gün içinde neler olup bittiğini takip etmekti. en doğru ve güncel haberleri sayenizde aldım, bu arada trafikte gbt uygulamasına takıldım, 150 günlük bir cezam vardı, ama daha önce yatmışlığım olduğundan 3000 tl ödeyerek mahsup ettirdim, yargıtayda dosyalarım vardı, ha bugün ha yarın gelecek diye tetikte beklediğim, ama verdiğiniz haberler hep umutlandırdı beni. nitekim yasanın kanunlaşmasıyla artık sizler gibi hür bir birey oldum.
   özgürlüklerimiz hepimize hayırlı uğurlu olsun, bundan sonra risksiz ve hatasız bir ticaret yapalım, yapmış olduğumuz hatalardan ders alalım.
   tekrar teşekkürler…

   • sargoz dedi ki:

    Sevgili Alper,

    Tekrar geçmiş olsun. Bitti ama senin gibi hepimiz çok yorulduk.

    Ancak bitmeyen bir konu var oda ev haczi meselesi. Bu konuyuda çözmemiz lazım. Çok önemli.

 104. umut dedi ki:

  sayın sargoz :tesekkürler

 105. umut dedi ki:

  sayın sargoz:çek davalarına idari yaptırm kararı geldi yeni yasayla idari yaptırımdan dolayı çek sahiplerine evine haciz olabilecek mi ilamlı yada ilamsız tesekkürler…

  • sargoz dedi ki:

   Bakın cezai yaptırım idari yaptırıma dönüşmüş ve çek hesabı açma yasağı getirilmiştir. Yeni uygulama budur. Hapis cezası kalkmıştır. Bu işin ceza hukuku yönüdür.

   İcra ve iflas kanununda alacaklılnın hakları devam etmektedir.

   Çek borçlusu şirket adına çeki keşide etmiş ve çekte şahsi cirosu yoksa zaten şahsi mal varlığı üzerine gelinemez. Buna ev haczide dahildir.

   Ancak çek şahıs çeki ise yada çekte şahsın cirosu bulunuyor ise borçla ilgili şahsen sorumluluk vardır ve ev haczi uygulanabilir.

 106. sargoz dedi ki:

  T.C.
  İSTANBUL
  13. SULH CEZA MAHKEMESİ
  DURUŞMA TUTANAĞI
  DOSYA NO : 2011/2021
  DURUŞMA TARİHİ : 02/02/2012
  CELSE NO : 2.
  HAKİM : NAZAN ESMA SOMAK 39814
  KATİP : ONUR ATEŞ 133661
  Belirli gün ve saatte 2. celse açıldı. Açık yargılamaya devam olundu.
  Duruşmaya gelen olmadığı görüldü.
  GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ :
  1- 5941 sayılı çek yasasında değişiklik yapılmasına dair yasanın TBMM genel kurulunda kabul edildiği sanık lehine düzenlemeler içerdiği anlaşılmakla, 5941 sayılı çek yasısında değişiklik yapılmasına dair kanunun resmi gazetede yayınlanmasının beklenilmesine
  Bu nedenle duruşmanın 21/03/2012 günü saat 11:17 bırakılmasına karar verildi. 02/02/2012
  Katip 133661 Hakim 39814

 107. umut dedi ki:

  sn sargoz: alacaklı çek i ibraz ettinde karsılıksız cıktında 470 tl yı aldıysa ve banka bu odenmeyen 470 lerden dolayı çek sahıbine evine haciz yapabiliyor mu çek sirket çek i imzalayan da sirket sahibi çek i tesekkürler…

  • sargoz dedi ki:

   banka ödemekle mükellef olduğu 470 T.L için sizin banka ile daha önce yapmış olduğunuz kredi sözleşmesi gereği size ve şirketinize ilamsız icra takibi yapablir. (hatta bazen ödemediği ancak açıktaki çekler içinde yapıyorlar)

   bana bu şekilde ilamsız icra takibi yapıldı, ben icra dosyasındaki borca bir dilekçe ile itiraz ettim. itirazın iptali davası görüldü, mahkeme beni şahsen sorumlu bulmadı ancak şirketi sorumlu buldu. kararı banka temyiz etti, sonucu bekliyoruz.

   genelde kefaletlerde çek yaprağı kredilerden bahsedilmiyor. oysa kredi kefililinin kefil olduğu tüm borcu açıkça bilmesi gerekiyor.

 108. sargoz dedi ki:

  Bugün yurda dönüş yapan arkdaşalar durumları hakkında lütfen bilgi versin.

 109. sargoz dedi ki:

  Tahliyeler bazı istisnalar haricinde tamamlanmıştır. Binlerce arkadaşımız ailelerinin yanına dönmüştür. Yurdışında kaçak durumundaki arkdaşlarımızda yurda dönmeye başlamıştır. Yarın okullar açılacaktır. Çocukları okula BABALARI özgürce götürecektir.

  ADELET yerini bulmuştur. İnsanların yaşamlarını ellerinden alan tefeci zihniyeti insanlık onuru karşısında sonunda yenilmiştir. Borç için hapislik bitmiştir.

  Başta Başbakanımız Sn.Tayyip Erdoğan olmak üzere Adalet Bakanımız Sn.Sadullah Ergin’e, Ekonomi Bakanımız Ali Babacana ve yasada emeği geçen tüm bakan, milletvekili ve hukukçu büyüklerimize tüm borca hapis mağdurları adına buradan teşekkür etmek istiyorum. . Birçok ailenin yuvasını kurtardınız, hayırlara vesile oldunuz. Allah hepinizden razı olsun

 110. sargoz dedi ki:

  6273 sayılı kanunun geçici 6. maddesi 7.fıkrasına göre bu kanun hükümlerine göre suç karşılığı uygulanan yaptırımı, idarî yaptırıma dönüştürülen fiiller nedeniyle,

  a) Soruşturma evresinde bulunan dosyalar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığınca,

  b) Kovuşturma evresinde bulunan dosyalar hakkında mahkemece, idarî yaptırım kararı verilir.

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında bulunan dosyalar hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca, Yargıtay’ın ilgili dairesinde bulunan dosyalar hakkında ise ilgili dairece, bu Kanuna göre işlem yapılmak üzere dava dosyası hükmü veren mahkemeye gönderilir ve bu mahkeme tarafından duruşma yapılmaksızın karar verilir.”

  Kısaca soruşturma evresinde olan şikayetler direk savcı tarafından, kovuşturma evresinde olan dosyalar direk mahkemesi tarafından idari yaptırıma (10 yıllık çek hesabı açma yasağı) duruşma yapılmaksızın dönüştürülür.

  Davalar düşmüştür. Tüm dosylara duruşmasız karar verilecektir. 10 yıllık çek hesabı açma yasağına kararın temyiz hakkı olduğu takdirde itiraz edilebilir.

  • NUNSİN dedi ki:

   Sayın Sargoz,
   Malum; 5941 sayılı yasaya göre hesap sahibi şirket ve çeki imazalayanlar şirketin yönetim orgaınında iseler hemen adli para cezasına mahkum oluyorlar hem de çek düzenleme yasağı alıyorlardı.
   Kararları kesinleşmeyen temyiz için süresi olan dosyalar ile temyizdeki tüm dosyalarda ki kararlar bu şekildedir.
   6273 SAYILI YASADA İSE ADLİ PARA CEZASI KALDIRILIYOR AMA ÇEK DÜZENLEME YASAĞI CEZASI 10 YILA ÇIKARILARAK DEVAM EDİYOR. (3167 ye tabi olanlar için bir yıl)
   6273 Sayılı yasaya göre mahkemeler duruşmasız olarak kara verecekler. YARGIÇLARIMIZ DOSYALARI ADLİ PARA CEZASI AÇISINDAN DÜŞÜRÜRKEN ÇEK DÜZENLEME YASAĞINI HESAP SAHİPLERİ İÇİN VEREMELERİ, HESAP SAHİBİ ŞİRKET İSE İMZALAYANLAR YÖNETİM ORGANINDA OLSALAR BİLE VERDİKLERİ KARARI DÜZELTMELERİ GEREKİR .
   UMARIM YARGIÇLARIMIZ YENİ YASAYI TAM ANLAMADAN ŞİRKET YÖNETİM ORGANINDA OLANLAR İÇİN VERDİKLERİ ÇEK HESABI AÇMA YASAĞINI KALDIRMAYI İHMAL ETMEZLER. BU DURMDA OLANLARIN BUNUN İÇİN DOSYALARA DİLEKÇE VERMELERİNDE YARAR OLABİLİR.

   • sargoz dedi ki:

    Sevgili Nunsin,

    Güzel bir noktaya temas etmişsin. Şimdi durum şöyle:

    Suç tarihi önemli bu konuda:

    20.12.2009 tarihinden önce işlenmiş çek suçları için 1 yıl
    20.12.2009-03.02.2012 tarihleri arası için 1-5 yıl
    03.02.2012 tarihinden sonra işlenmiş çek suçları için sanık hakkında 10 yıl çek hesabı açma yasağı verilecektir.

    Normalde uygulamanın böyle olması gerekir.

    • NUNSİN dedi ki:

     Sayın Sargoz,
     Haklısınız; (3167 ye tabi olanlar için bir yıl) diye yazmıştım siz doğrusunu yazdınız.”Herbir çek ile ilgili olarak çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı” suç tarihi 03.02.2012 den önce sizin yazdığınız süreler için verilecek.
     Şimdi soruşturma ve temyizdeki dosyalar için yargıçlarımız adli cezayı kaldıracak ama sizin yazdığınız sürelerde de çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı verecek. AMA SADECE ÇEK HESABI SAHİBİ GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLER İÇİN. ÇÜNKÜ:
     6273 SAYILI YASADA Herbir çek ile ilgili olarak çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı “çek hesabı sahiibi gerçek ve tüzel kişiler için verileceği” ni yazıyor. Ayrıca 5941 sayılı yasanın 2. fıkrası da YÜRÜLÜKTEN KALDIRILDI. Henüz kesinleşmemiş (temyiz den henüz gelmemiş) dosyalarda çek hesabı tüzel kişi olan çekleri imzalayan yönetim organında bulunan kişiler de hem adli para cezası almış hem de “Herbir çek ile ilgili olarak çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı ” almışlardı. BENİM KORKUM YARGIÇLARIMIZIN ADLİ CEZAYI İDARİ CEZAYA ÇEVİRİKEN ÇEK HESABI SAHİBİ TÜZEL KİŞİ OLAN ÇEKLERİ İMZALAYANLARA bu idari cezayı vermesinler dikkatli olması laım bu durmda olanların. konunun önemine binaen bu durumu bir daha yazdım.

 111. BÜLENT dedi ki:

  günaydın kader arkadaşlarımhayırlı pazarlar siteyi sabah erkenden akşamın geç saatlerine kadar okuyorum gbt ler durumu belli olmuyacak bence bir kaç hafta daha bende yurt dışındayım pazartesi akşamına biletimi aldım ALLAH izin verirse salı günü akşam türkiyede olurum bir manilik çıkmassa salı akşamı yazarım başımdan geçenleri hepinize hayırlı pazarlar

 112. sommarFramtid dedi ki:

  Herkese gecmis olsun!

  Degerli arkadaslar. Ben yurt disindayim. Benim bir sorum olacakti? 2005 yilinin ceki acaba hala gecerlimidir? (Bir yerde duydum gecerliligini yitirmistir dendi ve birsey yapamaz demislerdi.) Yani zamaninda güvenerek birisine acik cek vermistim ve kendisinede ulasamiyorum. Bu sahis benim cekimi suan da karsiliksiz olarak yazdirabilir mi? Ve Bana karsiliksiz cekten dolandiricilik davasi acabilir mi? Yoksa eski cekler gecerliligini yitirdi mi?

  2007 de mahkemeye verilen bir karsiliksiz cekim vardi. 6 aylik zaman suresi gecmis ve bu sahis iceri vermisti ve daha halen devam etmekte. Ben davalara hic katilmadim ve avukatta tutamadim. Polis’te yakalamam var. Ancak 2009 da yine bu sahis karsiliksiz cekten mahkemeye vermis. Sanirim bu cekinde 6 aylik suresi gecmis. Ancak ilk durusmada davaya girmedigim halde babamin mahkemeye gidip, baktiginda beraat ettigimi söylemisti. E-devlet sifrem yok. Bu yuzden mumkun oldukca vatandas.uyap.gov.tr adresinden takip etmeye calisiyorum. Davam hala dusmemis. Her halde durusmaya kadar orada bekler yada yarin, öbürgün düser diyorum burada okudugum yazilardan.

  Banka’yi hic aramadim ve birsey demedim bu konuda. Nasil bir yol izlememi tavsiye edersiniz? Degerli fikirlerinize ihtiyacim var.

  Saygilarimla!

  Herkese yeni hayatinda bir daha hataya dümemeniz dilegiyle basarilar diliyorum.

  • sargoz dedi ki:

   Sevgili Sommar,

   Herkezin bir hikayesi var. Önemli değil.

   Karşılıksız çek vermekle ilgili hapis cezası uygulması son bulmuştur. Kovuşturma ve soruşturmalar idari yaptırama dönüşecek ve 10 senelik çek hesabı açma yasağı getirilmiştir.

   Çekle ilgili icra dosyanız varsa bunu ayrıca takip etmeniz gerekir. Borç alacak meselesi ayrıdır.

   Ceza dosyanız ise düşecektir.

   Geçmiş olsun.

   • sommarFramtid dedi ki:

    Sayin Sargoz,

    Icra ile ilgili bir dosyamin olup, olmadigini bilmiyorum. Peki bu icra benim yakalanmamda bir sorun teskil edermi? Cünkü Turkiyede üzerime kayitli hic birsey yok. Zaten inanin hic birseyim olmadi. Benim tekrar sormak istedigim. Gelecekteki cekler ile ilgili bir sorun olmaz degil mi? Yani kullanilirligini yitirmismidir?

    Bu arada bir yazinizi okudum. Kartal mahkemesine gidip, gelmissiniz davalariniz icin. Bende oraliyim. 3,5 senedir yurtdisindayim. Gelir gelmez ilk yemek istedigim sey iskender 🙂

    Umarim bulusur, birlikte yemege gideriz 🙂

    Saygilar!

    • sargoz dedi ki:

     Sevgili Sommar,

     Kartal mahkemelerden sadece biri. Dava orda açıldığı için gitmiştim. Bende daha çok adliye macerası var 🙂 Döndüğünüzde bir çay içeri konuşuruz.

     Şimdi bakın, icra ayrıdır,ceza ayrı. İcra dosyası sizi borçlandırır ama ceza dosyası hayatınızı elinizden alır; sizi sevdiklerinizden işinizden gücünüzden uzaklaştırır. Fark büyüktür.

     Elektronik imza almanızı öneririm. Yurtdışında nasıl alınıyor bilmiyorum. Türkiyede Egüven, etuğra gibi şirketler satıyor. 200 T.L civarında. Hakkınızdaki tüm dosyaları içerikleriyle detaylı görebiliyorsunuz, yapılan tüm yeni işlemleri anlık görmekde mümkün. Bu sayede karışık durumunuz netleşir.

     Kolay gelisn

     • sommarFramtid dedi ki:

      Sayin Sargoz,

      Cevabiniz icin tesekkür ederim. Icra’yi anlamis oldum 🙂 Verdiginiz sitelere bbaktim ve sanirim bunun icin Türkiyede olmam gerekiyor. Geldigimde bunu kesin halledicem ve Türkiye’ye gelmeden önce sitenizden size ulasip, bir bulusma randevusu alirim 🙂

      Sevgi ve saglicakla kalin!

     • suat dedi ki:

      Sayın Sargoz , uyap gov.tr ‘ ye veya e-devlet’e aldığım şifre ile girdiğimde hakkımda açılmışlar ile ilgili güncel bilgileri göremiyorum , e-imza ile bu sitelere girmenin bilgi açısında bir farkı olmaması lazım ama sizin yorumunuzdan farklı algıladım , konu hakkındaki fikir ve bilginizi paylaşmanızı rica ederim ,

   • mustafa dedi ki:

    sayın sargoz kardeş şuan kıbrıstayım yarın sabaha biletimi aldım istanbula geliyorum bi süprizle karşılaşırmıyım hala inanamıyorum. yakalanmam düşmüşmüdür.

    • sargoz dedi ki:

     yakalamanız henüz düşmemiş olablir. yarın pazar. çok acil değilse hafta içi sabah erken gelmenizi tavsiye ederim.

     • mustafa dedi ki:

      en kötü ihtimal ne olabilir

     • mustafa dedi ki:

      pazartesiye almıştım biletimi bugün değiştirdim baktım tahliyeler başlamış bir sorun olmaz diye düşündüm. birazda ailem gelmemi dört gözle bekliyor yanlış yaptım galiba. gelsem ne olurki

      • sargoz dedi ki:

       GBT tam olarak temiz değilse temizlenmesinin beklenmesi gerekir. Buda pazar günü adliyeler kapalı olduğu için (sedece nöbetçi infaz çalışır) sıkıntı yaratabilir.

       En kötü 1-2 gün devletin misafiri olursunuz.

       Siz bilisiniz. Ben konuya %100 hakim değilim.

       Geçmiş olsun

       • mustafa dedi ki:

        teşekkür ederim sağolun ben yinede yarın gidecem kısmet artık. artık ist. döndüğümde yazarım bir problem olmazsa hepimize geçmiş olsun.

        • sargoz dedi ki:

         döndüğünüzde lütfen bilgi paylaşın.

         unutmayın ceza kalktı, sizi keyfi tutmak isterlerse mutlaka işlemlerin hızlandılmasını isteyin.

         Kanun sizden yana.

 113. duaeden dedi ki:

  BAŞTA SARGOZ’A

  Sonra diğer arkadaşlara….

  Bir kaç gündür full time buralarda değildim. Sevgili SARGOZun tabiriyle kaçak güreştiğim doğrudur.

  Ben burada eski değilim ama yorum yapmadan diğer çek sitelerini uzunca bir süredir takip ediyordum.

  Sonra onları da takip etmeyi bıraktım. Amaçları belki iyiydi ama kişisel olarak çok edebiyat parçalamayı, laf kalabalığını, gereksiz tartışmaları sevmem. Ne yazık ki o siteler de bu hale gelmişti. Ara ara gidip “ne oluyor acaba” diye bakıyordum.

  Sonra buraya denk geldim.

  Her şey kronolojik ilerliyordu. Gereksiz yorumlar ve hatta üzücü, ahlak dışı yorumlar anında müdaheleyle devre dışıydı. Sonra bir dayanışma yardımlaşma havası vardı. Ve ” gerçekten içini döken ” “gerçek hikayeleri olan” insanlar buradaydı.

  Ben normalde sizler gibi değilim. Yazmıştım bir kaç kez. Yani bir borç yüzünden düşmedim bu çek ve APC tuzağına. Ama neticem sizlerden farklı değildi. Sonunda gideceğimiz yer aynıydı.

  Zaten mücadele edilmesi gereken de neticeydi.

  İşte SARGOZ bunu başarmıştı. Yani netice odaklı mücadele.

  Ben de takma adımda yer aldığı gibi 6 yıldır düştüğüm bu tuzağın içinden kurtulmak için çok dualar ettim. Ediyorum. Şahsen benim kişisel mücadelem de her şey bitmiş değil. Ama önemli bir fayda sağladı bu yasa.

  Günlerce ( taa Kurban Bayramından beri ) gerildik gerildik ve dün onay gelip gazetede yayınlanınca benim musluklar patladı. Bir de kandil olunca gözyaşlarım her zamankinden daha bir debisi yüksek aktı.

  Başımdaki işler ilk başladığında daha minicik bir bebek olan yavruma bakıp bakıp aynen böyle ağlıyordum.

  Çünkü, amacı dolandırmak OLMAYAN HERKES BİLİR ki, yıllarca eline milyarlar geçmiştir. Ama dönüp te yan gözle bakmamışsındır. Cebinde para kalmayıncaya dek işçilerinin haftalığını ödemişsindir. Borçlun “aman ” dediğinde yeri gelmiş cebine para koymuşsundur. Ama sana reva görülen bu muamele ÇOK AĞIRDIR. HEM DE ÇOK.

  Üstelik bir kaç tuşa basarak sülalenin ayak sesini duyabilecek devlet, bu zahmete girmek yerine, seni sana ihtiyacı olan insanlardan alıp bir çok suçlunun bile mahrum olmadığı mahkumiyet haklarından mahrum bırakarak içeri atmayı tercih etmekte.

  Kısacası gerçek suçluyla gerçek mağduru ayırmamakta. Bunun için azıcık gayet bile göstermemekte.

  Bu o kadar acı geliyordu ki.

  İşte bu forumda bu işin gerçek mantığını kavramış biri vardı: SARGOZ

  Hukukçu değildi ama işi öğrenmişti.

  Aynen ona söylenen sözleri bir çok defa avukatlardan ben de duydum.

  ” Abi bir diploman eksik. İstersen gir şu Hukuk Fakültesine.”

  ” Üzülmeni istemem sayın avukatım ama bu dünyada en son yapılacak ya da ne olursa olsun yapılmayacak 3-4 meslekten biri avukatlık. Bu iş bana göre değil. Yine de sen sormacağın bir şey olursa çekinme heheheh.”

  diyordum.

  Ancak Sargoz o kadar doğru şekilde anlatıyordu ki gerekenleri bu konuda bir adım geride durmak okuyanlara çok daha faydalı oluyordu.

  Ben geçtiğimiz haftalarda ” bu yasa Resmi Gazetede yayınlanan kadar temkinli olacağım ” diye yazmıştım.

  Dün yayınlanınca, arada siteye girip yazılanları okumama rağmen, yorum yazmadım. Çünkü ADAKLARIM vardı. ŞÜKÜR SECDESİ yapmalıydım. Dahası yine dua etmeliydim bu yasanın hakkımda ve sizlerin hakkında hayırlı olması için. Zaten kandil de olunca bu yazı taaa bu saatlere kaldı.

  Bütün arkadaşlara geçmiş olsun.

  Yavrusuyla, çevresindekilerin kendisini üzmesine rağmen sabırla eşini bekleyen NİRGÜL HANIMA geçmiş olsun. Umarım eşine kavuşmuştur.

  Ama özellikle sayın cumhurbaşkanımız ABDULLAH GÜL beyefendiden Allah-ü teala razı olsun. Bekleyenlere resmen bir KANDİL HEDİYESİ verdi. Bunu bilerek isteyerek ve özellikle bu gece için yaptığını düşünüyor tebrik ve dua ediyorum kendisine.

  Elbetteki teklif hazırlayan bakanlar ve bürokratlara, milletvekillerine ve sayın BAŞBAKANIMIZA da teşekkürler.

  Umarım şu veya bu sebepten devlete hiçbir zararı olmadığı halde ufak tefek suçlar yüzünden hayatları berbat olan insanlara da el uzatırlar.

  Veee artık bir teşekkür de SARGOZ’a.

  Şahsıma gösterdiğin yakınlık için,
  Derdi olan insanlara gösterdiğin yakınlık için,
  Kendin de dertli olduğun halde önceliği yeri gelip buradakilere verdiğin için,
  Burada paylaşımlara zemin hazırlarken,
  Medeni, terbiyeli ve seviyeli bir ortam sunduğun için,

  Çok teşekkür ederim. Allah-ü teala razı olsun. Yolun açık dertlerin az olsun.

  Ve sana da geçmişler olsun.

  Not: Ben de rahmetli babamın beni bu şartlarda görmediğine memnunum. Ama anneciğimi de çok üzdüğüm için huzursuzum. Her arkadaşa bu şartlarda beraberce yaşadıkları zor günler için, ana-baba-kardeş-eş ve çocuklarıyla karşılıklı olarak helalleşmelerini tavsiye ederim.

  Herkese tekrar geçmiş olsun.

  • trn dedi ki:

   slm arkadaşlar özgürce yaşamakkadar güzel birşey yok ama malesef ülkemizde her an esret içinde yaşamak kadarda kötü birşey yok yıllarca ticaeret yaptık ekmek kapısı olduk yeri geldi dolandırıcı olduk yeri geldi üç kağıtçı olduk way be bu ülkenin kanunları kime karşı nasıl işliyor anlayamadım şirkrt te sadece müdürü sorumlu tutuyor ortaklar kar payını alıp yerken kimse onlara hesap sormuyor böle adalrtsizlik olurmu eğer bi şirket üç kişilkik bir ortakılıktan oluşuyorsa yemesini bilen kusmasınıda bilecek ama malesef ülkemizde bu yok yazıklar olsun kanunu yinede adam akıllı çıkartamadılar yazıklar olsun

  • sargoz dedi ki:

   Devgili Duaeden,

   Bu güzel yazın ve samimi düşüncelerin için için teşekkür ederim. Aynı şekilde bende seni ve emeklerini burdan tebrik etmek istiyorum.

   Aslında sitenin kurulumunda geç kaldık. Bu site 5 yıl önce bu konulara girseydi iddia ediyorum dosyasını takip edebilen hiçkimseyi hapiste yatırmazdık. Neyse sonunda bitti; 27 yıllık yasa değişti. Kolay olmadı, hatta çok ama çok zor oldu diyebilirim.

   Türkiyede sistem değişiyor. Yeni çipli kimlikler yakında devreye girecek. Uzaktan GBT sorgulaması yapılabilecek. Yargının hızlanması ve toplumun daha güvende olması amaçlanıyor. Bu sebeple basit suçlar kaldırılıyor. Yoksa suç yoğunluğundan adli makamlar ve polis görevini yapamıyor; gerçek dolandırıcıya, gaspçiya, hırsıza, katile yeteri kadar yoğunlaşılamıyor.

   Hayırlısı ile ev haczide yakında kalkacak. Bu konuda çok önemli. İcra daireleri alacaklı avukatlarının çifliğine dönmüş durumda. Devlet eliyle milletin malı mülkü hazet mezat elk değiştiriyor. Sırf Ümraniyede 100den fazla yediemin deposu var. Sırf borçlu ile aynı evde yaşadığı için insanların özel eşyaları ellerinden hukuksuzca alınıyor. Amaç kadına ve çocuğa psikolojik şiddet uygulamak ve borçluyu baskı altına alarak tahsilat yapmak.

   Hayırlısı ile bunuda bitireceğiz, çok olumlu tepkiler alıyoruz. Bu konuda herkezden DESTEK bekliyorum.

   Sağlıcakla kalın,

   • duaeden dedi ki:

    Sevgili Sargoz,

    Destek – pc başında olduğum sürece – elbette gelecek!

    Ben çoğunlukla dışarıda çalışan biri olduğumdan, ya molalarda ya da çoğunlukla akşamları yazıyorum.

    Böyle arazi durumlarını da açıklamış olduk 🙂

    Sevgiler

  • mehmet karahan dedi ki:

   Sevgili dua eden arkadaşım,

   Herkezin başından farklı farlı olaylar geçmiş gibi görünse de sonuçlar bu kadar mı yakın olur. Bu yazdıklarında kendimi gördüm.Eminim çok büyük bir kısmımızda aynı sonuçları yaşamıştır. Bende rahmetli babam bu yaşadıklarımı görmediğinden memnun ama anneme yaşattıklarımdan üzgünüm ama başa gelince yapacak birşey olmuyor. İşin daha kötüsü neler olacağını bile bile yaşanan batmadan önceki son aylar geliyorum diyor dertler ve hiç bir şey yapamıyorsun bir de ALLAH korkusu varsa birşeyler kaçırma derdine değil hakları olanların haklarını kendi çoluk çocuğundan bile kısarak ödemeye çalışıyorsun buna rağmen gelecek olan geliyor.

   Tam 8 yıldır bu sürecin sonuçlarını yaşıyorum. Son 1 yıldır yurt dışındayım.Son 6 aydır bu siteyi keşfettim ve gördüm ki diğer sitelerden farklı yaklaşımlar var. Hem sonuca gitmek için çalışılıyor hem de insanlara destek olunuyor. Böyle zamanlarda umudu kaybetmemek dayanışmak basit bir gayrete getirme sözcüğü ne kadar da önemli.

   ÇOOOOOK sevap topladın Sargoz Kardeşim sana imreniyorum

   Bundan sonraki adımlarınızda ben de elimden gelen gayreti göstereceğim. Yurt dışındaki işlerimi düzene koyar koymaz ülkeme dönünce fiziki olarakda gerekirse çıkması gereken yasalarla ilgili yapılacak eylemlere katkı vereceğim

   • duaeden dedi ki:

    Sayın Mehmet Karahan,

    Allah-ü teala halis niyetlerinizin karşılığını versin, yolunuzu açık etsin. Borcunu ödeme niyetinde olanlara yardım etsin. Zaten Rabbimiz , borcunu ödemek niyetinde olanlara yardım edeceğini bildiriyor. İnşaallah biz de onlardan oluruz.Amin.

  • slkhkn dedi ki:

   Arkadaslar cok tesekkur ediyorum emekleriniz ve girisimleriniz icin. Boyle bir insanlik ayibini gundemde tutup, meclisin gundemine getirip, oradan da gercek anlamda magdur olanlarin yaninda oldugunuz icin. Bu ilk ve son postum olacak, her ne kadar son 2 haftadir surekli takip etsem de sonucu gorene kadar beklemek istedim post yazmak icin. Cumartesi gunu aksam itibariyle iceride olan babam cikmis bulunmaktadir, o yuzden bu guzel haberi sizinle de paylasmak istedim. Iceride yakinlari olanlara cok buyuk gecmis olsun, yurtdisinda bu sebebten dolayi memlekete gelemeyenlere de gecmis olsun, halen davasi olanlara da buyuk gecmis olsun derim. Allah borcu olanlari borcu bitene kadar odeme gucu versin ki borclar ahirete kalmasin! Selamlar…

 114. Vatandaş dedi ki:

  Valla arkadaşlar gbt si olan arkadaşlar pat diye olmadık yerde alınmaktan ise karakola boş bir vaktinizde gidip kendinizi aldırın daha iyi temizletip çıkarsınız

 115. duaeden dedi ki:

  Sevgili Arkadaşlar

  Öncelikle Geçmiş Olsun.

  Özellikle içeride yakınları olanlara Geçmişler Olsun!

  Umarım herkes yakınlarına kavuşmaya başlamıştır.

  GBT konusunda soruları olan arkadaşlara bildiğim kadarıyla genel bir cevap yazmak istiyorum.

  Arkadaşlar GBTler genellikle kendiliğinden düşmüyor. Düşene rastlamadın mı derseniz rastladığım oldu. Ama ülkemizde bazen ve çoğunlukla “otomatik” denilen işlemler gözden kaçıyor ve hiç ummadığınız yerde karşınıza çıkıyor.

  Bu sebeple kişisel olarak tedbirli olmayı ve bu tip işleri sağlam kazığa bağlamayı yani elden takip etmeyi tercih ediyorum.

  Ama eğer bu kanun dışında başka sorununuz yok ise, zaten alınırsanız, bir kaç işlemden sonra, sistemden düşülür konuyu açıklayınca ilgili makamlara.

  Askerlikle ilgili sorunu olanların başına gelmiştir. Otelde sabahın bir saatinden alırlar. Karakola gidersiniz. Duruma göre ama emniyette ama adliyede işleminiz yapılır. Serbest kalırsınız.

  Bu olayda da en fazla yaşayacağınız tekrar yazıyorum EĞER BAŞKA BİR SORUNUNUZ YOK İSE aynen budur.

  Sevgilerimle

 116. Müflis dedi ki:

  Marhaba arkadaşlar hepimize geçmiş olsun,hapislikten kurtulduk ALLAH hepimizi bu çeklerin ödemesinde yardımcısı olsun.Sizlerden rica ediyorum GBT ler nasıl ve ne zaman kalkar yurt dışı çıkışlarına engel olurmu.Teşekkürler

 117. Crack Berry dedi ki:

  Az önce sadece bankalara çalışan bir avukat arkadaşımla görüştüm

  Onların istihbaratına göre her aranan kişinin GBT’si daha silinmemiş

  Hala silinmemiş GBT’ler çıkıyormuş.

  Bu konuyla ilgili dünden beri herhangi bir tecrübe yaşayan arkadaşlar yaşadıklarını paylaşabilir mi lütfen?

 118. Murat UNCU dedi ki:

  Herkese merhabalar ve geçmiş olsun;
  Eniştem de çek mağdurlarından yaklaşık olarak 19 aydır cezaevinde ve çok üzgünüz.
  Şimdiki kabul edilen çek yasasına göre özgürlüğüne kavuşacağını düşünüyoruz ve sevinçle bekliyoruz.
  Ama aldığım bazı yerlerden haberlere göre çek olan borcuna taahhüt verdiğinden dolayı çıkamayabilir deniliyor. Bu konu ile ilgili bildiğiniz bir konu varsa paylaşırsanız sevinirim. Ama doğru bildiğiniz birşey varsa çünkü umutlananlar daha sonra üzülüyor. Teşekkürler..

  • Vatandaş dedi ki:

   Yanlış bilmiyorsam Tahhüdü ihlal henüz kanunlaşmayan 3. yargı paketinde 5 bin tl olarak sınırlandırılıyor. Yani bu rakamın altında kaldığı zaman disiplin cezası uygulanmıyor.

   • Murat UNCU dedi ki:

    Bizim verdiğimiz taahhüt, çeke olan toplam 300.000 TL’lik borcu bir dosyada 14 çeke ayrı ayrı 14 kez taahhüt vermiş. Çıkacak mı bekliyoruz? hiçbir detay da bilmiyoruz sadece umutluyuz.. 😦

    • sargoz dedi ki:

     Murat Bey Geçmiş olsun.

     Enişteniz 3167 yada 5941 sayılı karşılıksız çek yasasından hapiste yatıyor ise (bu yasalar dahilinde tahhüt versin vermesin) tahliye edilecek ve özgür olacaktır.

     Ancak taahhüt icraya verilen ve bir icrayı durdurma taahhütü ise (ben sanmıyorum çünkü 19 ay kimse bu suçtan yatmaz) cezası devam edebilir.

     Enişteniz başka bir suçtan yatmıyor ise (evrakta sahtecilik, dolandırıcılık vs) bence kesin çıkacaktır. Hemde en geç pazartesi gibi çünkü ceza kalkmıştır.

    • mua dedi ki:

     eniştenizin durumu nasıl oldu, bi gelişme var mı ?

 119. cihann dedi ki:

  çok teşekkür ederim sargoz sana ve emeği geçen bütün arkadaslarıma özgürüz artık

 120. Crack Berry dedi ki:

  @ sarkoz..gene ben.. dün görüştüğümüz konu (GBT ler otomatik düşecek) ilgili yeni bilgiler var mi sizde ???

  • sargoz dedi ki:

   bizde senden haber bekliyoruz crackberry 🙂

   • Crack Berry dedi ki:

    bu iyidi :)))

    • sargoz dedi ki:

     bana dedinki kanunun suç saymıyorsa beni alamazlar….

     seninle aynı fikirdeyim. ilk denemeyi yapmanı rica ediyorum. ”dava uğruna”

     söz problem olursa siteye yorum yaz yardımına geleceğim !

     (pazar günleri hariç)

 121. cihann dedi ki:

  syn sargoz ve arkadaslar simdi verdıgım taahuutun kagıdına baktım 5941 yasasından taahuut vermısım özgürmüyüm yoksa taahuutten sıkıntı çekecekmıyım cevap beklıyorum lütfen

  • sargoz dedi ki:

   bitti, özgürsün. geçmiş olsun

   • mua dedi ki:

    froodem diyor ki:
    04/02/2012, 09:39
    SAYIN SARGOZ, MUA VEYA DİGER TECRUBELI ARKADASLAR ÇEK E CEZA KALKTI İDARİ YAPTIRIM OLDU YA EVE HACİZ GELİRMI BUNDAN ÖTÜRÜ ŞİRKET ÇEKINE TESEKKURLER

    ?

 122. murat çobanoğlu dedi ki:

  ÖNCELİKLE CEK YASASINDAN EVİNE KAVUŞAN VE KAVUŞACAK OLANLARA BÜYÜK GECMİŞ OLSUN BEKLEYENLERİNDE GÖZÜ AYDIN YÜCE RABBİM KİMSENİN AGZININ TADINI BOZDURMASIN İNŞALLAH SESİMİZİ DUYURMAYA SORUNLARIMIZI CÖZÜME ULAŞTIRMAYA KENDİNİ ADAMIŞ SAYIN SARKOZ’A BİNLERCE TEŞEKKÜRLER…

 123. ayvaz27 dedi ki:

  herkesin gözü aydın dün akşam g.antep ve ankara cezaevin de tahliyeler başladı
  GBT leri çıkışta kontrol ediyorlar bir sıkıntı yoksa salı veriyorlar herhangi bir işleme kalmaksızın

  kandil gecesi hayırlı bir haber düştü yaklaşık 1500 aileye…..

 124. murat çobanoğlu dedi ki:

  sayın sarkoz bu siteni cok begendim hepsinden öte onlarca insana umut kapısı olmuşsun ve o umutlar boşa cıkmamış ne mutlu basarılarının devamını dilerim…benim sorunum bi arac almıştım en son 1000 tl borcum kalmıştı durumum müsait olmayınca bu miktara 2500 tl istedi galerici arkadas tamam dedik evragımızı verdik ama bu parayı ödeyemedim galerici vekil yardımyla 29.12.2011tarihinde icra takibi başlattı vekil aşırı şekilde beni sıkıştırırıp en kısa sürede taşınır ve taşınmazların haciz edilip biran önce satışının yapılacagını söylüyor üzerime taşınmaz gayrımenkul yok 2 kefil var onlardada yok bu durumda evdeki eşyaları haczedecegini söylüyor bu aşamada vekilin gercek yetkisi su anki kanunlara göre nedir ve benimde nasıl hukuki haklarım var yardımcı olurmusun şimdiden teşekkür ederim allaha emanet ol….

  • sargoz dedi ki:

   Murat Bey,

   Sizin durumunuz tipik bir borç alacak sorunu. Hapislik veya farklı bir yaptırım yok. Kambiyo senedine bağlı bir borç gibi algıladım, yapacak çokda birşey yok. Anlaşıp borcunuzu ödemeye çalışın derim ben.

 125. Hülya dedi ki:

  Kayseri cezaevinde tahliyeler başladı mı?

 126. Crack Berry dedi ki:

  GBT’ler ile ilgili haber var mı acaba?? Otomatik düşecek diye haberler çıktı dün.. bunu teyit edebilen arkadaşlar var mı ??

 127. cihann dedi ki:

  syn mua gerçekten özgürmüyüm tsk ederım simdiden

  • larkk dedi ki:

   way be ne güzel bir duygu yeniden doğmak yıllarca ticaret yap saygın bir iş adamı ol sonra işlerin bozulsun özgürken esir gibi yaşamak ne kadar zor kazanırken senden iyisi yok batınca senden kötüsü yok nerde görülmüş bu borca hapis ama olsun sonçta artık polis görüp yolumuzu değiştirmeyeceğiz gece yarısı kapı çalınca rengimiz benzimiz solmayacak evimizde rahat uyuyacağız çocuklarmızıa bakıp kendimizi lanet lemiyeceğiz özgürce çalışıp geleceğimizi kazanacağımıza inanıyorum elbette borçlu olduğumuz saygın iş adamların borçlarını ödeyeceğiz ama keşke ticaret yapan herkes bu duyguyu yaşamış olsaydı o zaman birbirimizi anlar birbirimize hak veriridik yıllarca sürgün gibi yaşamış olmasaydık alacaklılarımız sabretmiş olsaydı belki şimdiye dek hiç birimizin borcu kalmamış olacak tı olsun sadece zaman kaybından başka bişi olmadı burada emeği geçen başta sargoz arkadaşımız olmak öze herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi sunar sivil hayatlarında başarılar diliyorum neden sivil hayat dedi diyeceksiniz şimdiye kadar esaret altında yaşıyorduk

  • mua dedi ki:

   🙂 🙂

 128. froodem dedi ki:

  SAYIN SARGOZ MUA VEYA DİGER TECRUBELI ARKADASLAR ÇEK E CEZA KALKTI İDARİ YAPTIRIM OLDYA EVE HACİZ GELİRMI BUNDAN OTÜRÜ ŞİRKET ÇEKINE TESEKKURLER

  • sargoz dedi ki:

   şirket çeklerine atılan imzalardan dolayı şahsınıza icra takibi yapılamaz. kısaca evinize yada kişsel mal varlığınıza gelemezler. ancak şirket çeklerinin arkasında şahsi cironuz varsa durum değişir.

   • mua dedi ki:

    eski yasada şirket çeki olsa dahi, imza atan biz olduğumuz için adli para cezası dolayısı ile hapis cezası bize veriliyordu… 6273 de idari para cezası kime verilecek; şirkete mi, imzayı atana mı ?

    • sargoz dedi ki:

     sevgili mua,

     idari para cezasını ön gören madde hangisi ? 6273 sayılı yasa çek hesabı açma yasağı getiriyor, onuda direk savcı uyguluyor.

     • mua dedi ki:

      MADDE 3 – 5941 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin başlığı “Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı” şeklinde, üçüncü fıkrasında yer alan “hukukî ve cezaî sorumluluk” ibaresi “hukukî sorumluluk ile idarî yaptırım sorumluluğu” şeklinde, birinci ve onuncu fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş; ikinci, dördüncü, dokuzuncu ve onbirinci fıkraları yürürlükten kaldırılmıştır….

      burada ki ”idari yaptırım sorumluluğu”nu öyle anladım heralde… 🙂 aklım hep cezada… 🙂

      • sargoz dedi ki:

       merak etme ceza kalktı.

       amaç çek dosyalarını ortadan kaldırıp yargıyı rahatlatmak. idari ceza vermek için duruşma görmek gerekirki yasa koyucunun amacı buı değil.

       yeni düzenlemeye göre elinde karşılıksız çek bulunan bir kişi savcılığa bir dilekçe ile başvurup çek keşide ve hesabı açma yasağı koyduracak; tacirin tüm bankalardaki çek hesapları donacak, çek keşide etmesi yasaklanacak. uygulama kısa, baist ve sonuca yönelik.

 129. cihann dedi ki:

  syn sargoz taahuut serbest kalma yasası çıkarmıslardı ondan faydalandım ıcra dairesıne vermedim faydalanırmıyım

 130. cihann dedi ki:

  yeni çikan yasada verdim çıktım icra dairesınde vermedim

 131. gazi dedi ki:

  sayın sargoz ALLAH sizlerden razı olsun emeklerinize sağlık ALLAH hepimize borçlarımızı ödeme kolaylığı versin bu arada bişey danışmak isterim benim sulh ceza da ilk duruşmam var ayın 7 sinde idi şimdi bu dava ya girmem gerekir mi acaba yoksa otomatik düşer mi iddiname sonrası açılış yazıyor e devletten bakınca sizce nasıl bir yol takip etmeliyim

  • mua dedi ki:

   (7) Bu Kanun hükümlerine göre suç karşılığı uygulanan yaptırımı, idarî yaptırıma dönüştürülen fiiller nedeniyle,

   a) Soruşturma evresinde bulunan dosyalar hakkında Cumhuriyet başsavcılığınca,

   b) Kovuşturma evresinde bulunan dosyalar hakkında mahkemece,

   idarî yaptırım kararı verilir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında bulunan dosyalar hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca, Yargıtayın ilgili dairesinde bulunan dosyalar hakkında ise ilgili dairece, bu Kanuna göre işlem yapılmak üzere dava dosyası hükmü veren mahkemeye gönderilir ve bu mahkeme tarafından duruşma yapılmaksızın karar verilir.”

 132. REİS dedi ki:

  KABUS BİTTİ ŞÜKÜRLER OLSUN . EMEĞİ GEÇEN HERKESTEN ALLAH RAZI OLSUN. ÖZELLİKLE sargoz SANA SONSUZ TEŞEKKÜRLER .

 133. Crack Berry dedi ki:

  Av. Ofluoğlu’nun sitesinden gbt ve tutuklamalarla ilgili yorum:

  “Yasa resmi gazetede yayınlandığında yakalamalar otomatik düşecek”

 134. Mehmet dedi ki:

  Sn.Sarqoz Bey Ve İlgilenen Arkadaşlar Benim Çekim İcraya Verildiğinde Ben Bunu Taahhüt Ettim Ve Taahhütlerin Cezası Kalkmamış Bu 2 Yıl Zaman Aşımı Meselesi Varmış Bide Bunun Geçerlilik Süresi Taahhüt Ettikten Sonramı Yoksa Ceza Yazıldıkdan Soramı.

 135. cihann dedi ki:

  syn sargoz ben yakalandıgım zaman ilamatta yakalama buraya taahuut verdim serbest kaldım ben bu aftan yararlanacakmıyım cevap yazarsan sevınırım

  • sargoz dedi ki:

   tahhüdü 5941 sayılı yasaya göre verdiysen sorun yok…özgürsün.

   ama icra tahhüdü ise o sıkıntı devam ediyor.

 136. CONNECT dedi ki:

  ŞU MÜBAREK GÜNDE SEVİNDİRDİNİZ MAZLUMLARI ALLAH RAZI OLSUN

 137. İFLAS ETTİM dedi ki:

  EMEĞİ GEÇEN HERKEZDEN RABBÜLALEMİN RAZI OLSUN İNŞAALLAH

 138. gakgoş dedi ki:

  OYLAR TAYYİP BABAYA DURMAK YOK YOLA DEVAM OLEYYYYYY….

 139. gakgoş dedi ki:

  5 YILLIK KABUSUM BİTTİ EMEĞİ GEÇEN HERKESTEN ALLAH RAZI OLSUN 5 YILDIR SAKLANIYORDUM POLİS GÖRÜNCE YÜZÜM KIZARIYORDU HİÇ Bİ İŞ YAPAMADIM AMA ŞİMDİ BURÇ NASIL ÖDENİR GÖRSÜNLER GBT LER OTOMATİK DÜŞECEK ARKADAŞLAR ARTIK ÇEKİNMEYİN ÖZGÜRLÜĞÜN TADINI ÇIKARIN KABUSSS BİTTİİ OLEYYYYYYYYYYY

 140. arif dedi ki:

  resmi gazetede yayınlandığından belli on sefer okudum ve her seferinde heycanlanıp gözlerim doluyor…asıl mucadele bundan sonra rabbim şu mubarek gece de borçlarımızı ödememiz için bize yardım etsin yüzümüzü kara çıkarmasın … ama borç ödeme sıramı tabiki en sona şikayette bulunan alacaklarıma yapıcam biraz daha beklesinler … hapisle borç ödeneceğini sanan zihniyetler bekleyin siz bekleyin biz çok sabrettik sizde bekleyin………. herkese allah yardım etsin

 141. AYFER YILMAZ KADIKÖY ALTIYOL dedi ki:

  GÜZEL KARDEŞLERIM HABERI OLAN DUYAN ARKADASI SUAN KAPIDA BEKLEYEN VARMI SİLİVRİ CEZAEVINDE SON DURUM NEDIR ÇIKANLAR OLMUŞMU OLMUŞSA HANGİ KOGUSTAN OLMUS LÜTFEEEEN BILEN DUYAN GÖREN CEVAP YAZSIN

 142. Alp dedi ki:

  Sn Sargoz,

  Artık özgürüz.Bu zor günlerde öncüsü olduğun site bizlerin en büyük sığınağı oldu.

  Sana ne desem azdır.Herzaman yolun açık olsun.SAĞOL KARDEŞİM.(izninle kardeşim yazdım)

  Sevgiler

  • sargoz dedi ki:

   Alp, Bende sana teşekkür ederim, kardeşim çok içten ve sıcak bir kelimedir, sağol kardeşim.

 143. pasakul53 dedi ki:

  başka sitelerin forumlarında gbt lerin ötomatik olarak düştüğü söyleniyor sn sargoz doğrumudur bu

  • Abdulkadir dedi ki:

   şimdi rahatça dolaşabilirmiyiz arkadaşlar durum nasıl işleyecek rahat dolaşabilmek için birşeyler yapmak gerekiyormu teşekkür ederim

   • arif dedi ki:

    en azından pazartesi ye kadar beklemek lazım en fak gbt sorgusunda tutuklanmıyacağınızı bilseniz bile polise anlatsanız bile eminim görevini yapmak zorunda kalacaktır… taki savcılara yazılar gelen kadar bu hafta hallolur herşey ama ben şahsen pazartesi kendim gideceğim adliyeye bir an önce bitsin diye…

  • sargoz dedi ki:

   inanın GBT sistemini bilmiyorum.

   bakın benim uyapta yakalamam kalkmışken aynı dosyadan GBT gözüktüğü için 2 kere aldılar, sonra ilçe emniyette yazı ile kendim düşürttüm. burası Türkiye, benden söylemesi, bence birkaçgün sabırla uygulamaları izlemek lazım. sonuçta infaz sıkıntısı yok ama ne gerek var strese.

 144. gurbetci 2 dedi ki:

  EVET ARKADASLAR BU AZMIN BU HAKLININ SAVASI IDI KAZANDIK ARTIK TURKIYEYE DONECEGIM ARTIK YUZLESME ZAMANI ESIT SARTLARDA BORCLARIMIZI ODEYECEGIZ 10 BIN TL YE KARSILIK 5 BIN TL AVUKAT PARASI ODEMEK ZORUNDA KALMAYACAGIZ burda emegi gecen sn SARGOZ ve herkese cok tesekkur ediyorum KANDILINIZ MUBAREK OLSUN

 145. TARIK ARAS dedi ki:

  SN.SARGOZ EVET ÖYLE BÖYLE GÜNLERİ GEÇİRDİK ÇOĞU ZAMAN ŞAHSIM ADINA DOĞRULARI SENDEN DUYDUM MORAL BULDUM VE KÖTÜ GÜNLER GEÇTİ BU DAVADA TANIDIĞIM GÜÇLÜ İNSANLARDAN BİRİSİN SANA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

  • sargoz dedi ki:

   Rica ederim Tarık bey, siz sağlığınzıa dikkat edin, gerisi düzelir merakk etmeyin.

 146. ahmet dedi ki:

  kurt kardeş;
  çok sevindim…. sakın ha babanı üzme, gözün aydın olsun. Tahmin edebiliyorum şuanki duygularını. Ne mutlu bizlere. Allah razı olsun hepinizden ve devletimizden!!!

 147. mehmet karahan dedi ki:

  TÜM ARKADAŞLAR GÖZÜMÜZ AYDIN OLSUN ALLAH HAYIRLISIYLA BORÇLARIMIZI ÖDEMEYİ NASİP ETSİN 1 YILA YAKINDIR BERBAT BİR ÜLKEDEYİM EVİME DÖNME VE BORÇ ÖDEME ZAMANI GELDİ ALLAH BAŞTA SARGOZ OLMAK ÜZERE TÜM EMEĞİ GEÇENLERDEN BİR KEZ DAHA RAZI OLSUN

  HEPİMİZİN KANDİLİ DE MÜBAREK OLSUN

 148. kurt dedi ki:

  BABAM ÇIKTIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII…. ALLAH RAZI OLSUN SAYIN ERDOĞAN ALLAH RAZI OLSUN SAYIN GÜL ÇOK TEŞEKKÜRLER SARGOZ ABİ…

  • mua dedi ki:

   sağlıkla, huzurla, sevdiklerinizle… kandiliniz mübarek olsun… babanıza iyi bakın… 🙂

  • sargoz dedi ki:

   geçmiş olsun, hadi bakalım rahat bir gece geçirin

   • koza001 dedi ki:

    hepinize teşekurler sargoz benim çekte kesinleşmiş para cezası vardı öduyodum taksitle duşmuşmudur duşmediyse ne yapmam lazım yardımcı olursan sevinirim

 149. sargoz dedi ki:

  Bu arada bu güzel günde tüm emekleri için başta sevgili MUA olmak üzere, sürekli arazi pozisyonunda olan sevgili DUAEDEN, ara ara yazan VATANDAŞ NURİ ve CONNECT arkadaşlarımıza ve ismini daha yazamadığım birçok dosta burda mağdurlara verdikleri destek için herkez adına ben şahsen teşekkür etmek istiyorum. Sağolun varolun.

  • mua dedi ki:

   sevgili sargoz,

   ilk yazdığım satırları hatırlarsın; çok geçmedi üzerinden… 2006’dan bu yana aynı sıkıntılarla uğraşıyor,aynı yolları aşıyorum… bu siteye rastlayana, senin satırlarını okuyana değin hiç bir şeye sana inandığım kadar inanmadım… can dostum olan avukatım,( ki 21 yıllık arkadaşım ) bana öyle olması gerektiğini öğretmişti; üzerimize düşeni yapıcaz ve her zaman en kötüsünü hesap edicez… ama senle bakış açım değişti, içimde taptaze bişeyler yeşerdi… hayata başka türlü bakmaya başladım; yakınlarıma umut kelimesinin ”u” sunu telaffuz etmemişken, bu site ile umudun baş silahşörü gibi hissettim kendimi… sağ olasın;allah senden ve tüm dostlardan razı olsun… kandiliniz mübarek olsun…

   • sargoz dedi ki:

    Sevgili mua,

    İlk yazını hatırlıyorum, inancın beni motive etmişti.

    Benim avukatımda en kötüsüne hazırlanmalıyız dedi; düşündüm en kötüsü hapis, bunun hazırlanacak bir tarafı yok dedim, dosya sayısıda çok olunca attım kendimi bu mücadelenin içine. Sonuçta bende ünlü bir ceza hukukçusunun evladıyım aslında, mücadelenin içinde büyüdüm hep. Sadece rahmetli babamın beni sanık kürsüsünde görmediğine çok seviniyorum.

    Av.Rahmi Ofluoğlu ile tanışmam çok şeyi değiştirdi diyebilirim. Kendisi büyük bir hukukçu ve bana mücadele hırsını ilk o aşıladı. Yine iyi sitelerden biri olan karşılıksızcek vorldpress’te sevgili admin’in daveti ile1 yıl yazarlık yaptıktan sonra özel nedenlerle kendi sitemde mücadeleme girdim ve bu günlere geldik. Düşünsene, sadece ocak ayında site 300.000 den fazla giriş almış, insanlar inanmasa burada olmazlar. Şükürler olsunki kimseyi aldatmadık, hep dürüst kaldık ve doğruları yazdık.

    Tabiî ki sadece yazmakla kalmadık, adliyelerdede hukuk mücadelesine devam ettik; sanırım 5941 sayılı yasanın ilk beraat kararını şahsen alan benim. (21.12.2009, saat 09.13, erken ibraz, kartal 5ascm) Sonra hiç çıkamadım adliyelerden,. hakimler benden bıktı ben onlardan bıkmadım. İşi abartıp universitelere kadar taşındık , Prof.Dr.İzzet Özgenç ile tanışıklığımız bile oldu. Sonunda kendi avukatımında çekle ilgili bana danışmaya başladı.

    Birgün adliyelerde yaşadıklarımı yazacağım, kitap olacak.

    Neyse uzun lafın kısası bitti işte, özgürüz hepimiz. Borca hapislik Türkiyedede son buldu. Geçmiş olsun herkeze.

  • CONNECT dedi ki:

   ASIL BİZ SİZE TEŞEKÜR BORÇLUYUZ SAYIN SARGÖZ BU SİTE BİZLERİ HAYATA BAĞLADI

   HATTA HAYATA DÖNDÜRDÜ SAĞOLUN VAROLUN İNŞAALLAH BİRGÜN BİRARAYA GELİP BİR

   ÇAY İÇERİZ BÜTÜN KARDEŞLERİMİZLE HAKKINIZI HELAL EDİN

   AYRICA 3. YARGI PAKETİ İÇİN BU BİRLİKTELİĞİMİZİ SÜRDÜRMEMİZ ÇOK YARARLI OLUR

   DİYE DÜŞÜNÜYORUM SAYGILAR

   • sargoz dedi ki:

    Saygı sevgi bizden sizlere sn.connect, sağlıcaklakalın, kendinizi özletmeyin.

  • mete dedi ki:

   🙂

 150. mehmet dedi ki:

  Sn sargoz hayiri kandiller diliyorum,benim kac cek keside ettiğim davam var bilmiyorum,kesin adli para cezasi hapse dönüşen davalarim var,devam eden davalarim var,bundan sonra ne yapmaliyim,avukatmi tutmam gerekir,gbt ler otomatik dusmuyormu,saygilar

  • sargoz dedi ki:

   Mehmet,

   Bende herkeze hayırlı kandiller diliyorum. 1-2 gün içinde netleşir durum. Ben pazartesi adliyede infaz savcısı ile kendim konuşacağım. Cezaevlerinde şuan tahliyeler başlamış, bu en önemli gelişme. İnfazın bittiği yerde herşey biter, merak etme.

  • sargoz dedi ki:

   PTTden bir edevlet şifresi alıp uyapta dosyalarını tespit et

 151. pasakul53 dedi ki:

  sn : sargoz 14.02 sulh cezada mahkemem var gitmem gerekiyormu tşk

  • sargoz dedi ki:

   Tahliyeler başlamış durumda; infazın bittiği ortamda ne ceza kalır ne soruşturma nede kovuşturma.

   Tek sorun aranan arkadaşların acilen GBT temizliği yaptırması gerekiyor, bunu ilerleyen günlerde göreceğiz.

   (Crackberry şuan karakolda teslim olmaya çalışıyordur GBT için 🙂

   • emrah dedi ki:

    SN SARGOZ GBT LERİMİZ NE ZAMAN TEMİZLENİR ÖRNEĞİM ŞUAN UYGULAMADA GBT YAPIP YAKALASALAR NASI OLACAK BİLGİN VARMI GERÇEKTEN GUNLER BUNU ÇOK MERAK EDİYORUM…

   • Crack Berry dedi ki:

    @sarkoz.. elbette teslim olmadım daha.. :))))))))))))))))

   • mete dedi ki:

    🙂 ÇOK GÜZEL YA ….
    KORMADAN YÜRÜMEK
    ARABA KULLANMAK SAYAMADIĞIM
    O KADAR ÇOK ŞEY VARKİ
    DEMEK CRACKBERRY TESLİM OLMAYA ÇALIŞIYORDUR 🙂
    YAKALANCAĞINI BİLSE HİÇ YAPARMI 🙂

    • Crack Berry dedi ki:

     hahaha.. gbt ler otomatik silinmezse en iyi yol bu bence. git teslim ol.. hepsini silsinler.. tutuklayamadıklarına göre ne yapacaklar başka :))))))))))

 152. ahmet dedi ki:

  birlikteliğimizi hiç bozmayalım arkadaşlar. bu mübarek günde gelen bu müjdeli haber evlere nur gibi doğdu… ne mutlu evine kavuşacak olan içeride yatan arkadaşlara, ne mutlu evde bekleyenlere
  Gün bizim günümüzdür, bol bol dua edelim, şükür namazı kılalım. HAMD’U SENALAR OLSUN YA RAB!!!

 153. yakup demir dedi ki:

  Pazartesini beklemeden Bu kandil gününde Mapusdaki arkadaşlarımıza Bayram yaşatan Cumhurbaşkanımıza ve Siteyi hiçbir menfaat beklemeden kuran ve yasatanlara sonsuz teşekkürler.

 154. AYFER YILMAZ KADIKÖY ALTIYOL dedi ki:

  @@TAHLIYELER BASLAMIŞ@@ KARDEŞLERIM EYER INANMASSANIZ SIZDE ARAYIN SORUN SİLİVRİ CEZAEVI 1 NOLU TEL= 02127260609

  • emrah dedi ki:

   EVET TAHLİYELER BAŞLAMIŞ HERKESE GÖZÜ AYDIN

  • mete dedi ki:

   EVET AYFER HANIM MUĞLA FETHİYE DE OLMAMA RAĞMEN ARADIM SİLİVİRİ 1 NOLU CEZA EVİNDE TAHLİYELER BAŞLAMIŞ ÇEK CEZASINDAN.BİZZAT ARADIM SORDUM..ŞÜKÜR ALLAH IMA

 155. AYFER YILMAZ KADIKÖY ALTIYOL dedi ki:

  KARDEŞLERIM AZ ÖNCE YANİ 15 DAKKA ÖNCE SİLİVRİ 1 NOLU CEZAEVINI ARADIM TELEFONA CIKAN MEMUR ARKADAS EVT DOGRUDUR HANIMEFENDI TAHLIYELER BASLADI BURDA DEDI…

  • sargoz dedi ki:

   Ayfer Hn.

   İnanın çok sevindim, tekrar geçmiş olsun.

   Eşinizin durumu hakkında lütfen haber verin, tahliyeler başlamış ise binlerce aile çok mutlu olacaktır.

   • AYFER YILMAZ KADIKÖY ALTIYOL dedi ki:

    ÇOK TEŞEKKÜR EDERIM ALLAH SIZDEN DE RAZI OLSUN ŞU MÜBEREK GÜNDE SARGOZ KARDEŞŞŞ

 156. VATANDAŞ NURİ dedi ki:

  ELHAMDİLİLLAH

  HAYIRLISI İNŞAALLAH

 157. ahmet dedi ki:

  Allah’a sonsuz kere hamdu senalar olsun, çok şükür. Hepimize geçmiş olsun. Emeği geçen bütün dostlar hakkınızı helal edin. Allah alacaklılarımızlada helalleşmeyi nasip etsin hepimize. Hepimizin gözüaydın olsun.

  Bu arada hepimizin Mevlüd Kandili Mübarek olsun. Bol bol şükür namazı kılıp Allah’a dua edelim…

  • NUNSİN dedi ki:

   yerını (cumartesi) beklemeden yayınlanması tahliyeleri yarın veya bu gece olma şansını artırıyor.

   • NUNSİN dedi ki:

    3 Şubat 2012 CUMA
    Resmî Gazete
    Sayı : 28193 (Mükerrer)

    KANUN

    ÇEK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

    Kanun No. 6273 Kabul Tarihi: 31/1/2012

    MADDE 1 – 14/12/2009 tarihli ve 5941 sayılı Çek Kanununun 2 nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “adlî sicil” ibaresi “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası” şeklinde değiştirilmiş ve aynı maddenin yedinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

    “d) Çekin basıldığı tarih,”

    MADDE 2 – 5941 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “altıyüz” ibareleri “bin” şeklinde ve altıncı fıkrasında yer alan “şikâyette” ibaresi “talepte” şeklinde değiştirilmiş, maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

    “(9) Çekin, üzerinde yazılı baskı tarihinden itibaren beş yıl içinde ibraz edilmemesi hâlinde, muhatap bankanın üçüncü fıkraya göre ödemekle yükümlü olduğu tutara ilişkin sorumluluğu sona erer.”

    MADDE 3 – 5941 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin başlığı “Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı” şeklinde, üçüncü fıkrasında yer alan “hukukî ve cezaî sorumluluk” ibaresi “hukukî sorumluluk ile idarî yaptırım sorumluluğu” şeklinde, birinci ve onuncu fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş; ikinci, dördüncü, dokuzuncu ve onbirinci fıkraları yürürlükten kaldırılmıştır.

    “(1) Üzerinde yazılı bulunan düzenleme tarihine göre kanunî ibraz süresi içinde ibrazında, çekle ilgili olarak karşılıksızdır işlemi yapılması hâlinde, altı ay içinde hamilin talepte bulunması üzerine, çek hesabı sahibi gerçek veya tüzel kişi hakkında, çekin tahsil için bankaya ibraz edildiği veya çek hesabının açıldığı banka şubesinin bulunduğu yer ya da çek hesabı sahibinin yahut talepte bulunanın yerleşim yeri Cumhuriyet savcısı tarafından, her bir çekle ilgili olarak çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı verilir. Bu fıkra hükmüne göre çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararı, karşılıksızdır işlemine tabi tutulan çekin düzenlenmesi suretiyle dolandırıcılık, belgede sahtecilik veya başka bir suçun işlenmesi hâlinde de verilir.”

    “(10) Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararına karşı yapılacak başvuru ve itirazlar hakkında, 30/3/2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun kanun yoluna ilişkin hükümleri uygulanır. Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararına karşı yapılan başvurunun kabulü hâlinde, bu kararla ilgili olarak da sekizinci fıkradaki bildirim ve yayımlanma usulü izlenir.”

    MADDE 4 – 5941 sayılı Kanunun 6 ncı maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

    “Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağının kaldırılması

    MADDE 6 – (1) Karşılıksız kalan çek bedelinin, çekin üzerinde yazılı bulunan düzenleme tarihine göre kanunî ibraz tarihinden itibaren işleyecek 3095 sayılı Kanuna göre ticarî işlerde temerrüt faiz oranı üzerinden hesaplanacak faizi ile birlikte tamamen ödenmesi hâlinde, çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı Cumhuriyet savcısı tarafından kaldırılır. Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağının kaldırıldığı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına 5 inci maddenin sekizinci fıkrasındaki usullere göre bildirilir ve ilân olunur.

    (2) Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararının verildiği yer Cumhuriyet başsavcılığına başvurularak talebin geri alınması hâlinde de birinci fıkra hükmü uygulanır.

    (3) Çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağına ilişkin kayıt, kaydın girildiği tarihten itibaren her hâlde on yıl geçmesiyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından resen silinir ve bu işlem ilân olunur.”

    MADDE 5 – 5941 sayılı Kanunun 7 nci maddesinin dokuzuncu fıkrasında yer alan “bir yıla kadar hapis” ibaresi “Cumhuriyet savcısı tarafından üçyüz Türk Lirasından üçbin Türk Lirasına kadar idarî para” şeklinde değiştirilmiştir.

    MADDE 6 – 5941 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

    “GEÇİCİ MADDE 3 – (1) Bankalar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca bu maddenin yayımı tarihinden itibaren bir ay içinde 2 nci maddeye göre yayımlanacak tebliğde belirlenen esaslara uygun olarak yeni çek defterleri bastırırlar.

    (2) Bankalar, 31/12/2012 tarihine kadar müşterilerine yeni çek defterlerini verir ve ellerindeki eski çek defterlerini imha ederler.

    (3) Bu Kanunun bu maddenin yayımı tarihinden önce yürürlükte bulunan hükümleri ile mülga 3167 sayılı Kanun hükümleri gereğince düzenlenmiş olan eski çeklerin hukukî geçerliliği devam eder.

    (4) Bankaların müşterilerine verdikleri eski çek defterleriyle ilgili olarak, muhatap bankanın 3 üncü maddenin üçüncü fıkrasına göre ödemekle yükümlü olduğu tutara ilişkin sorumluluğu 30/6/2018 tarihinde sona erer.

    (5) 31/12/2017 tarihine kadar, üzerinde yazılı düzenleme tarihinden önce çekin ödenmek için muhatap bankaya ibrazı geçersizdir.

    (6) Bu maddenin yayımı tarihinden önce verilen çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararlarına ilişkin kayıtlar, 6 ncı maddede düzenlenen yasağın kaldırılmasına ilişkin şartlar oluşuncaya kadar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasında tutulmaya devam olunur.

    (7) Bu Kanun hükümlerine göre suç karşılığı uygulanan yaptırımı, idarî yaptırıma dönüştürülen fiiller nedeniyle,

    a) Soruşturma evresinde bulunan dosyalar hakkında Cumhuriyet başsavcılığınca,

    b) Kovuşturma evresinde bulunan dosyalar hakkında mahkemece,

    idarî yaptırım kararı verilir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında bulunan dosyalar hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca, Yargıtayın ilgili dairesinde bulunan dosyalar hakkında ise ilgili dairece, bu Kanuna göre işlem yapılmak üzere dava dosyası hükmü veren mahkemeye gönderilir ve bu mahkeme tarafından duruşma yapılmaksızın karar verilir.”

    MADDE 7 – 29/6/1956 tarihli ve 6762 sayılı Türk Ticaret Kanununun 726 ncı maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında yer alan “altı ay” ibareleri “üç yıl” şeklinde değiştirilmiştir.

    MADDE 8 – 13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 814 üncü maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında yer alan “altı ay” ibareleri “üç yıl” şeklinde değiştirilmiştir.

    MADDE 9- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

    MADDE 10- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

    3/2/2012

 158. muhammet dedi ki:

  Babam Bu sitenin üyesiydi YAnlış bilmiyosam ismi de Gamaydi Burda paylasımda bulurnur sizlerlerden öğrenirdi en doğrusunu Erzincanda Trafik çevirmesinde yakalandı 1.5 aydir da acık cezaevinde onun adina ben başta Sn. sargoz a ve tüm siz değerli arkadaşlarima teşekkür ediyorum

  • CEM dedi ki:

   GEÇMİŞ OLSUN KARDEŞİM BÖYLE BİR MÜBAREK GÜNDE KURTULDU BABANIZ ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN

 159. srcn dedi ki:

  herkese geçmiş olsun değerli arkadaşlar biraz önce avukatım aradı pazartesi sabıka kaydı alıp yanına gidicem dosyalara bu aramaların suç olmaktan çıktığını yazıp yolluycakmış gbt den düşmesi için bilginiz olsun pazartesi tam bilgi edinicem bu konuyla ilgili ama kimse artık bir korku duymasın gbtden düşümü olmasa sadece bir kaç saat sıkıntı olur ama sizi kimse ceza evine atamaz gbt düşümleriyle ilgili bilgi alır almaz paylaşıcam saygılar mutlu,umutlu,korkusuz güzel yarınlar

 160. epico dedi ki:

  GEÇMİŞ OLSUN ALLAH BİRDAHA YAŞATMASIN..

 161. Abdulkadir dedi ki:

  keşke dün anaoylansaydı şünkü tarihe 02 02 2012 tarihi olarak geçecekti deyilmi ama? arkadaşlar ben rize den abdulkadir bu akşam kaçamak yaşadıgım yerde besledigim 4 ada horozu kesecem tüm arkadaşlar davetlidir. bu arada herkesin mevlit kandılını kutlar hayırlı oldugugibi hayır getimedi dilegiyle

 162. AYFER YILMAZ KADIKÖY ALTIYOL dedi ki:

  KARDEŞLERIM BISEY SORUCAM TAHLIYELER HAFTA SONU OLURMU YADA PAZARTESI RESMI GAZETEMI BEKLENIR TAHLIYELER İÇİN BENIM EŞİM SILIVRI CEZAEVINDE 15 AYDIR

  • sargoz dedi ki:

   Bence tahliyeler derhal başlamalıdır. İnfaz savcıları hükümlüleri serbest bırakmak zorunda. Onlarda bunu biliyor ve işlemeleri başlatmıştır ama resmi gazete problemide var. Ben olayları takip edelim derim.

 163. Fyılmaz dedi ki:

  Sn Sargoz,
  Tüm katkılarınız ve sıkılmadan bizleri aydınlattığınız için sonsuz teşekkürler.Allah yolunuzu ,yolumuzu açık etsin. Saygılarımla

 164. emrah dedi ki:

  HERKESİN GÖZÜ AYDIN KISMETSE CEZAEVLERİNDEKİ ARKADAŞLARIMIZDA ÇIKARSA ÇOK SÜPER OLACAK ARTIK HERKES DERİN Bİ NEFES ALABİLİR

 165. kırımlı dedi ki:

  Sayın Sargoz.Allah hepimizin karanlık günlerinde bizlere ışık olduğun için senden gani gani razı olsun.seninde söylediğin gibi düştüğümüz yerden elbet kalkıcaz Allahın izniyle.Hakkını helal et uzaktaki dost….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s